Êcldóc 6oti/ta/itt WESTLANT) EN HAAGSE REGIO IN GROTE ZORG Bio-industrie aan banden dankuwel Carnaval weer op gang. UITWASSEN BESTRIJDEN BolsVan Dijk en Verheyen willen amateur worden Wrak verdwenen vliegtuig gevonden POLITIEK TIJDENS STRANDWANDELING Uitvoerig gesprek tussen v. d. Stoel en Chinese leiders Maandag 6 januari 1975, 65e jaargang no. 20001# '1# DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteurJ. W C Leune Advertenties (excl. B.T.W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 (ot 19 00 uur) Abonnementen per week f2.69. kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent Melkboer De FBI op Ned. II om 21.20 uur. .aanhoudend zacht Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust moge lijk nu en dan harde westelijke, wind. Maximumtemperaturen .circa 10 gr. Morgen zon: 8.47-16.46. maan: 4.07-12.54. Schev. hoogw: 10.40- 23.22. laagw: 6.12-18.49. e verslaggevers.) DEN HAAG/DELFT/Leiden. De re gering moet het gehele spreidings- beleid opnieuw in studie nemen. Dit is volgens drs. G. Brouwers, voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel, noodzakelijk, om dat de moeilijkheden in de Haagse agglomeratie toch al zeer groot zijn. De agglomeratie wordt al be dreigd door daling van het aktief bevolkingsdeel. Daarnaast komt de regering met een spreidingsbeleid, dat „nog eens op kunstmatige wij ze het proces van verzwakking van de economische struktuur en dus van de werkgelegenheid" ver sterkt, zei hij vandaag in zijn Nieuwjaarsrede. Dr. ir. F. Hekker, voorzitter van de Delftse Kamer van Koophandel, is eveneens onge rust, maar dan vooral over de eco nomische situatie in het Westland, waar de uitkomsten van de groen- tenteelt slecht zijn. Enige verlich ting brengt in het Westland de bloementeelt. De uitkomsten hier van zijn volgens dr. Hekker in het algemeen minder slecht. De teeltuitkomsten van groenten en bloemen onder glas in het Westland zijn vorig jaar, aldus dr. Hekker vandaag in zijn nieuw jaarsrede, „in sterke mate nadelig be'invloed door rigoureuze prijsstijgingen, die zich ook als gevolg van de energiecrisis mani festeerden". Hierdoor steeg de gemiddelde kostprijs voor de glastuinbouw met circa twintig procent. De opbrengsten in de groen- tensector zijn daarbij duidelijk achtergeble ven. De voorzitter van de Delftse Kamer van Koophandel verwacht, dat het Westland zich. in dit verband verder zal omschakelen op de bloementeelt. Hij pleitte verder voor een sociaal verantwoorde versoepeling van het Rijtijdenbesluit. De export van bloemen en groenten zal hiermee volgens hem bijzonder 'gediend zijn. „Komt deze niet. dan moet worden gevreesd, dat op den duur een deel van de buitenlandse markt voor de Neder landse groenten en bloemen verloren zal gaan", aldus dr. ir. Hekker vandaag in Delft. Drs. G. Brouwers van de Haagse Kamer van Koophandel toonde zich vandaag zeef be zorgd over de toekomst van de Haagse agglomeratie. Hij wees er in zijn nieuwjaars rede op, dat het verplaatsen van vele rijks diensten ook gevolgen zal kunnen hebben voor andere sectoren van het maatschappe lijk leven. Hij acht het daarom van groot belang, dat de Centrale Direktie van de P.T.T. in Den Haag blijft, aldus drs. Brou wer. Want wetenschap en techniek zullen •volgens hem een primaire rol in de maat schappij van de toekomst moeten spelen. „Voor deze produktie van kennis heeft de Haagse regio als centrum van bestuur en management, met naast de deur in Leiden en Delft wetenschappelijke instellingen van de eerste rang, uitnemende standplaatsfacto ren", aldus drs Brouwers. In onze zuidelijke provincies komt de carnaval weer op gang. De gekke pakken en maskers zijn alweer te voorschijn gehaald en er wordt weer volop gefeest. In het plaatsje Eysden in Limburg is gisteren de carnavalsprins voor 1975 uitgeroepen: Prins Thei, wat uiteraard met uitgebreide festiviteiten gepaard ging (foto links). In Den Bosch vierde het gevolg van Prins Carnaval het eerste lustrum, waarbij de leut als vanouds opborrelde. Jong en oud storten zich de komende maanden weer in het feestgedruis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee van Landbouw wil de bio-industrie aan banden leggen en uitwassen in deze tak van vleesproduktie bestrijden. Dit blijkt uit een nota aan de Tweede Kamer waarin de bewindsman een aantal beperkende maatregelen voorstelt. De bio-industrie is van bepaalde zijde aan kritiek onderhevig, omdat hier duidelijk sprake zou zijn van dierenmishandeling. In de bio-industrie worden kalveren, varkens en kippen in uiterst kleine ruimten zo snel mogelijk slachtrijp gefokt. Hierbij verkeren de dieren niet zelden in uitermate beroerde omstandigheden. Een van de maatregelen die Van der Stee wil nemen, betreft het verbeteren van de hygiëne in de bedrijven teneinde ziekten tegen te gaan. Andere maatregelen zijn erop gericht biobedrijven in bepaalde gebieden te verbieden en de vestiging van nieuwe bedrijven aan strenge voorwaarden te binden, de stankoverlast van de bio-indus trie terug te dringen door eisen te stellen aan de voeding, en het welzijn van de dieren te garanderen. Ruim 53.000 van de 140.000 landbouwbedrijven kennen momenteel een of andere vorm van bio- industrie. Er werken ruim 100.000 mensen in deze bedrijfstak. De bio-industrie beleefde een grote bloeiperiode in de jaren zestig. De groei is er nu een beetje uit Volgens de nota is dit het gevolg van de verzadiging van de markt voor vlees van de bio-industrie en de gestegen prijzen voor veevoeder. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vroegere profschaatsers Eddie Verheyen, Jan Bols en Jappie van Dijk willen weer amateur worden. Zij hebben de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdersbond verzocht om weer toegelaten te worden. Op hoog niveau wordt, vanavond overleg gepleegd. Een andere ontwikkeling, die, de schaatswereld beroert, is het voorstel de wereldkampioen schappen dames en heren te combineren. Zie Sporttribune. Roof overval in VS Een politieman in New Orleans zoekt dekking achter een auto tijdens een schietpartij die za terdagavond plaats vond. Na een roof overval op een res taurant trof de po- litie een van de verdachten dode lijk. terwijl een an dere kon worden ■gegrepen. LIMOUX (ANP) In de Franse Pyreneëen is dit weekeinde het vermoedelijke wrak gevonden van een Nederlands vliegtuig dat in juni '72 neerstortte. De politie trof er de skeletten van een man, vrouw en een kind in aan. Het in 1972 neergestorte vliegtuig werd des tijds gevlogen door de heer L. C. Burgers uit Krimpen aan de IJssel, die werd verge zeld door zijn vrouw en hun 2,5 jarig zoontje 'Michael. Het gezin wilde vakantie gaan hou-, den in Spanje. Hij werd waarschijnlijk ver rast door slecht weer in de Pyreneëen. Na het verdwijnen van het toestel hebben destijds twee Franse verkenningsvliegtuigen en hefschroefvliegtuigen enkele dagen ge zocht, maar zonder resultaat. Het wrak is gevonden bij de Pic des Escarberets in het departement Aude. DEN HAAG A.N.P, Een uitvoerige wandeling langs het .Scheveningse strand hebben premier Whitlam van Australie- en minister-president Den Uyl zaterdagmiddag de gelegen heid gegeven onder elkaar over allerlei problemen nog wat na te praten. Dit gebeurde na de lunch, die langdurige officiële besprekingen tussen Australische en Nederlandse delegaties besloot. De premier van Australië vertrekt vandaag naar Frankrijk, waar hij evenals in Den Haag overleg zal voeren over de toekomst van de Europese Economische Gemeenschap en de 'situatie in zuidoost-Azië. Breuk in progressieven- Rij nmondraad ROTTERDAM (ANP) ~Dë PSP heeft de samenwerking in de Rijnmondraad met de PvdA en PPR verbroken. De breuk is ontstaan omdat de PPR en Pv dA zich volgens de PSP niet hebben gehouden aan de af spraak om de vergaderingen van het dagelijks bestuur open baar te houden. De PSP spreekt daarbij van „kiezersbedrog". Het werkprogramma blijft voor de PSP in de Rijnmondsraad uitgangspunt. Als het dagelijks bestuur alsnog tot openbaarheid besluit is de partij bereid het samenwerkingsverband te her stellen. Volgens de PSP is open baarheid van bestuur een van de voorwaarden voor een radi caal-socialistische omvorming van de bestaande maatschappij. PEKING (ANP) - Minister van buiten landse zaken mr Van der Stoel, heeft in Peking een druk weekeinde achter de rug. Hij sprak niet alleen met zijn Chinese ambtgenoot Tsjiao Koean-hoea en met vice-premier Teng Hsiao-ping, maar ook langer dan een half uur met de zieke premier Tsjoe En-lai. Waarover precies gepraat is, werd niet gedetail leerd uit de doeken gedaan. Wel hebben de Chine zen tot nu toe uitdrukkelijk gewezen op de nood zaak van het in stand houden van een sterke defensie. Volgens hen moet West-Europatweë dingen doen: de krachten bundelen en de bestaan de eenheid versterken, voorts moeten de Westeuro- pese landen hun bijdrage aan de verdediging van hun grondgebied verhogen. Al sedert eind 1973 wijzen de Chinezen er op, dat de Sovjet-Unie zeventig pet van zijn troepen heeft gestationeerd in het Europese deel van de Sovjet-Unie en dertig pet in het Aziatische deel. Het grootste Chinese dagblad Het Volksdagblad, besteedt bijzonder veel aandacht aan minister Van der Stoels bezoek. Op de voorpagina prijkte een foto en de internationale pagina (Het Volksdag blad heeft totaal zes pagina's zonder advertenties) was voor een derde gevuld met het bezoek. Minis ter Van der Stoel bezocht gisteren nog een atoom schuilkelder. woonde een voorstelling bij van de opera van Peking en zat aan aan een diner dat vice-premier Teng Hsiao-ping hem aanbood. Honderden arrestaties in Egypte CAIRO (UPI) Bij de actie van de Egyptische regering tegen communistische activiteit zijn. volgens goedingelichte kringen in Cairo ongeveer 400 mensen gearresteerd. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zouden zij lid zijn van een „nieuwe onder grondse communistische organi satie". Van officiële zijde is tot dusver slechts de arrestatie be kendgemaakt van 120 mensen, die naar werd gezegd zijn aan gehouden in verband met de relletjes die woensdag in Cairo door arbeiders en studenten werden veroorzaakt. Jongen van 13 reed bijna maand rond in gestolen auto ROERMOND(ANP De politie van Roermond heeft een 13-jarige jongen gearresteerd die bijna een maand in een gestolen au to rondreed. De jongeman had de wagen op 9 de cember gestolen op een parkeerplaats aan de Maas. Onderdelen als de autoradio had hij reeds gesloopt en verkocht. Hij parkeerde de wagen nabij het ziekenhuis. Van hie ruit maakte hij tochten. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpolnt is een van de 'blljkmakers' waaruit u een keuze kunt makon als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul NOTÉER m.i.vals nieuw kwartaalabonnoe van do Loidse Courant naam. adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam adres .woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1