MAKER VAN GOUDEN DOELPUNT REAL MADRID GEHEIM Van Dijk, Bols en Verheyen willen terug naar amateurs BESMETVERKLARING IS VOOR DE UITHOF GEEN MOEILIJKHEID KNSB wil combinatie heren- en damestoernooi MAANDAG 6 JANUARI 1975 LEEUWARDEN Van^ avond zal de Koninklijke Nederlandse Schaats bond zich buigen over het verzoek van Jappie van Dijk, de oud-prof schaatser, om eerder dan na een jaar wachttijd ge rehabiliteerd te worden. Sinds kort hebben ook Eddy Verheyen en Jan Bols de bond verzocht om weer als amateur toe-% gelaten te worden. Voor Eddy Verheyen, wiens jaar wachttijd is verstreken, kan dat ver zoek direct aan de I.S.U. gezonden worden, in te genstelling tot dat van Bols en Van Dijk. „We hebben ons als K.N.S.B. strikt te houden aan de I.S.U.-reglementen en daarom komen we van dat jaar wachten niet af. Die reglementen maken- ook herstel op internatio naal niveau nagenoeg on mogelijk, nationaal daar entegen zijn die mogelijk heden er wel. Overigens zou de I.S.U. misschien de reglementen moeten aanpassen aan de gewij zigde opzet, temeer daar die van het I.O.C. veel ruimer zijn", aldus L.T.C.-voorzitter Wim Zeekant. Jan Klok, directeur van De Uithof, peinst er niet over de ISU te verzoeken de besmetverklaring op te heffen. DEN HAAG. Een andere nawee van het profschaatsen is de besmetverklaring van de kunstijsbanen in Eindhoven, Den Haag en Alkmaar. Een zaak, die volgens de heer Zeekant binnen de kortst mogelijke tijd tot het verleden kan behoren. „Indien men via de KNSB een verzoek met garantieverklaring wil indienen bij de ISU is de besmetting snel over." De heer Zeekant betreurt het, dat zulke verzoeken nog niet zijn ingediend. „Ook nationaal moeten we die banen nog steeds buiten schot laten". De heer Jan Klok, directeur van de Haagse kunstijsbaan De Uithof, heeft geen behoefte een verzoek tot opheffing van de besmetverklaring in te dienen. „Het gaat ons om het principe. Wij verhuren onze banen aan wie wij willen. Daar heeft de KNSB niets mee te maken. De indruk wordt gewekt, dat wij de KNSB en ISU nodig hebben. Dat is volkomen knots. Wij hebben meer dan genoeg schaatsfestijnen op De Uithof. Die besmetverklaring interesseert ons dan ook niet". Toch heeft het bestuur van De Uithof het indienen van een verzoek weieens in overweging genomen. De heer Klok: „Dat kwam omdat Goteburg een derge lijk verzoek had ingediend en de garantie kreeg het wereldkam pioenschap te organiseren. Wij hebben toen gesteld, dat ook wij bereid waren een verzoek in te dienen, mits de Europese kam pioenschappen door ons georganiseerd mochten worden. Die garantie kon echter niet gegeven worden". Het gevolg van de besmetverklaring is, dat de mogelijkheden voor de internationale wedstrijdenreeks, die voor de thuisblijvers na de Nederlandse kampioenschappen wordt opgezet, beperkt zijn. Dit seizoen draait die nacyclus dan ook op de resterende banen, waarbij op twee banen steeds een dubbele meerkamp voor dames, heren en sprinters wordt verreden. De reeks begint op 20 januari in Assen. Op 28 januari volgt dan Deventer, 6 februari Amster dam, 14 februari Heerenveen, 17 februari Groningen en de wedstrijden worden op 24 februari in Utrecht afgesloten. Samenwerking tussen ISSL en ISUL is eens de (valse) hoop geweest van vele schaatsliefhebbers. Het was echter niet mo gelijk. Jan Bols (links), Eddy Verheyen (mid den) en Jappie van Dijk hebben inmiddels het verzoek tot de KNSB en ISU gericht weer als amateur te worden opgenomen. Leeuwarden - Binnen de landelijke technische com missie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond wordt gewerkt aan een plan om te komen tot een voorstel voor gezamenlijke kampioenschap pen van dames en heren tijdens de Europese- en wereldkampioenschappen. De dubbele titelstrijd zou dan eenzelfde opzet krijgen als bij de wereldkam pioenschappen sprint en op één baan worden verre- den. Op de eerstvolgende I.S.U.-vergadering, aanstaande juni in München, wil de K.N.S.B. dit voorstel naar voren brengen en indien mogelijk al in 1977 met deze opzet van start gaan. "We hebben in de T.C. over dit plan zitten dubben, met name nu al voor het tweede seizoen het Europees kampioenschap dames niet meer kan worden ondergebracht. Ons plan houdt natuurlijk wel vergaande consequenties in voor de organisatie, die met een veel hoger kostenpakket krijgt te maken. Je moet dan nog afwachten of het bezoekersaantal wel stijgt", aldus voorzitter Wim Zee kant. Toch meent hij dat een dergelijk voorstel het proberen alleszins waard is. Jan Busscher, de secreta ris van de L.T.C. heeft in een winterse omgeving het plan gestalte gegeven. "Als die terug komt wordt het direct door ons besproken en voor 1 maart zal het dagelijks bestuur zijn fiat daaraan moeten geven om het in München te kunnen behandelen. Omdat voor 1976 alles al is gepland, zouden we misschien in 1977 met een gecombineerde titelstrijd kunnen beginnen". Voor dat jaar heeft de I.S.U. inmiddels aanvragen gekregen van Oslo (E.K. heren), Davos (W.K. heren) en Nederland (W.K. dames). Evenals voor de W.K. sprint en W.K. junioren is er opnieuw geen belangstel ling getoond voor de E.K. dames. Mocht de I.S.U. met het Nederlandse plan akkoord gaan, zan zal zo snel mogelijk met de Noorse schaatsbond contact moeten worden opgenomen, om daar ook de E.K. dames onder te brengen. Overigens wordt ook nog gepoogd om een voorstel van Leen Pfrommer, internationaal te komen tot een landencompetitie tussen a- en b-lan- den, gestalte te geven. De krachtsverhoudingen zou den dan beter tot hun recht kunnen komen en ellenlange programma's worden voorkomen. Johan Neeskens: Als ausputzer weinig zachtzinnig (Van onze correspondent) MADRID Aangenoe- digd door 120.000 suppor ters heeft Real Madrid FC Barcelona gisteren nog verder teruggeduwd op de ranglijst van de Spaanse liga. Michels' ploeg heeft nu een ach terstand van vijf punten op de Madrileense leider en doordat de plaatselij ke rivaal El Espanol het Madrileense Atletico gis teren wist te verslaan, belandde Barcelona weer op de derde plaats. Drie spelers van Real Madrid eisen de eer op het enige en definitieve doelpunt gemaakt te hebben waar mee de ontmoeting tus sen de twee grote tegen standers beslecht werd. Was het Aguilar, die de bal het laatst aanraakte voordat hij langs Barce lona's verraste doelman Sadurni flitste? Was het Roberto Martinez of Ru- binan? Niemand weet het met zekerheid te zeg gen. Maar wat wel Vaststaat is dat de nederlaag een zwa re psychologische dreun betekent voor het elftal van Barcelorta. Het is de laatste tijd toch al zwaar bekritiseerd omdat het van uitwedstrijden steeds maar met nederlagen thuis kwam. Johan Cruyff vooral is het mik punt van de groeiende er gernis van de supporters omdat hij volgens hen be neden zijn niveau speelt. Cruyff zelf ontkende gisteren zonder meer dat hij slechter speelt dan het vorige seizoen toen Barcelona Real Madrid op eigen terrein met 50 verpul verde. „Ik heb gespeeld zoals ik altijd speel", zei hij gisteren. Hij ontkende ook dat hij onder zwa re zorgen, diepe angst gebukt gaat. Volgens het Spaanse weekblad „Cambio 16-' zou Cruyff vrezen dat Spaanse acti visten uit het verzet tegen het Franco-regiem hem of zijn gezin zouden willen ontvoeren. Cruyff ontkende dit gisteren toen het hem op de man af gevraagd werd. Hij wimpelde het vermoe den dat hij bedreigd wordt, luchtig weg. Maar een erg over tuigende indruk maakte hij niet. Enkele weken geleden stond een opvallend zware politiebewa king bij het vliegveld van Barce lona toen Cruyff daar arriveer de na een bezoek aan Neder- Geen ruimte In elk geval is Cruyff gisteren in het treffen tegen Real weer tamelijk beneden de maat geble ven. Hij zwoegde wel en diri geerde het elftal met handen en voeten, maar erg penetrant wa ren zijn acties niet. Reals trainer Miljanic had de beide jonge spe lers Benito en Camacho op zijn hielen gezet en zij gaven hem geen moment de ruimte. In de tweede helft verdedigde Real Madrid met elf man zodra Cruyff in actie kwam. Het laat ste half uur probeerden Asinsi, Neeskens en Rexach met verre schoten gaten in de Madrileense verdediging te boren, maar de ballen gingen alle hoog over of ver naast. Real Madrid behield de hele eer ste helft een dominerende posi- den in zware missers, dikwijls dankzij goed werk van ausput zer Neeskens, die zich steeds met ware doodsverachting in het gevaar stortte. Hij gedroeg zich daarbij vaak weinig zacht zinnig. Na tien minuten kreeg hij al een gele kaart onder groot protest van Johan Cruyff. Toen 'de Duitser Breitner (de ster van het veld), na een botsing met Neeskens pijnlijk getroffen rondhinkte, stortten lange en luide spreekkoren van woeden de Madrilenen op Neeskens neer: „Moordenaar, moorde- Drie spelers Anderhalve minuut voor de rust werd Reals overwicht eindelijk omgezet in een doelpunt. Een mooie aanval van Breitner en Velasquez bracht de bal laag voor de doelmond. Drie spelers stormden er met hun hoofd vooruit op af: 10. De opwin ding in het stadion kende geen grenzen. „We speelden in de eerste helft louter op balbezit Na de rust zouden we doordrukken", zei Johan Cruyff na afloop. Dat het niet lukte, weet hij in hoge mate aan de scheidsrechter die vol gens hem erg partijdig was. Ri- nus Michels gaf ronduit toe dat hij teleurgesteld was. „Er had een gelijkspel in gezeten", zei hij. Neeskens zei dat deze nederlaag en een achterstand van vijf pun ten een zware knauw betekenen voor het elftal. „In tegenstelling tot Nederland moet je hier voi elke wedstrijd vechten of je r tegen de leider of tegen de hek- kesluiter speelt. Je kunt nooit van tevoren zeggen dat je gaat Cruyff (r6Chts), di6 g66n hoofdrol VOQf zich winnen. Maar ik blijf optimisti- kon opeisen, sch, er zijn nog twintig wedstrij den te spelen". iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiniiiniiiniiiH 1 Paul Breitner, de grondlegger van het winnende Madrileense doelpunt, manifes teerde zich in het Spaanse topduel Real •MadridFC Barcelona beter dan Johan Het schaatscentrum De Uithof: besmet gebied.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16