Johan Cruyff eist twee ton GETERGD AJAX IS NIET DOOD Zigeunerin zege voor Re Arie de Wit daagt Ajax voor rechter Matige start van vernieuwd hockeyteam Bessems nog niet in kampioensvorm Niet alles op éeri wedstrijd concentreren NIETS STAAT DE TITELPROLONGATIE MEER IN DE WEG" CIVIELE PROCEDURE Jaap van Praag: Blankenburg blijft bij zijn kritiek MICHELS DENKT NIET AAN NEDERLAAG SIRS.) Trainer FC Twente VAN DER STERREN HERSTELDE ZICH ZATERDAG 4 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 9 15 Cor Coster (links) wenst manager Kraay het beste voor 1975. Een jaar waarin Kraay niets heeft te vrezen van het bestuur. De verstandhouding is. aldus Van Praag, alleszins bevredigend. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Johan Cruyff heeft in overleg met Cor Cos- ter, die de feestdagen bij hem doorbracht besloten een civie le procedure tegen het be stuur van Ajax te onderne men, om alsnog een bedrag van 200.000 gulden te incasse ren. De vedette van Barcelona zou bij het beëindigen van het vijf jarig contract met Ajax een half miljoen aan handgeld ont vangen. Aangezien de verbin tenis na twee jaar werd ver broken. heeft Cruyff recht op tweevijfde deel van die som. Hij gaf het bestuur van Ajax tot 1 januari 1975 de gelegen heid het bedrag te voldoen. Nu de termijn echter is verstreken zal de speler van Barcelona advocaat mr. J. Jonker verzoe ken gerechtelijke stappen te ondernemen. Ajax is wel bereid de twee ton te betalen, als het de garantie krijgt dat Cruyff na beëindi ging van zijn contract met Barcelona terugkeert naar de Amsterdamse club. Cruyff wenst echter de terugkeer naar Ajax en de som van twee ton duidelijk gescheiden te houden. Pas als Ajax het be drag betaalt, wordt de hoofd stedelijke club in het lijstje van verenigingen, die Europa's beste voetballer willen inlij ven, opgenomen. Overigens betwijfelt men het bij Ajax, of Cruyff zijn dreige menten ten uitvoer zal bren gen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Het getergde Ajax is nog niet dood". Deze grimmige zin uit de nieuwjaarstoe spraak van voorzitter Jaap van Praag, sloeg op de manier waarop Ajax momenteel in de belang stelling staat. „In tegenstelling tot bepaalde be richten is de verstandhouding tussen de manager en de club alleszins bevredigend. Iedereen blijft met het volste vertrouwen Ajax volgen. Eens zal het getij moeten keren. Volgens mij is het precies zoals Hans Kraay eens zei: „Ajax heeft een brok wereldklasse moeten prijsgeven en het is niet gemakkelijk dat te heroveren." De sfeer op de druk bezochte nieuwjaarstoespraak in het stadion van Apax was tegen het explosieve aan. Aan alles en iedereen viel te merken hoe hoog het bestuur de benarde positie van dit moment opneemt. Maar geen moment werd de hand in eigen boezem gestoken. Zo leek het. Voorzitter Van Praag vluchtte weg in een vrij algemeen verwijt tijdens zijn beschouwing. „De ellende bij 'Ajax begon vooral met de voorbereiding op het wereldkampioenschap in West-Duitsland. Op tien van onze spelers is gedurende die periode roof bouw gepleegd." De daarna voortgezette terugval van Ajax deed Van Praag met een andere dooddoener af. „Ajax heeft dit seizoen erg veel pech gehad. Ons elftal kon nog geen wedstrijd volledig uitkomen. Maar als dat eens lukt komt de ommekeer. Vast en zeker." Bijzonder hoog zat Van Praag kennelijk ook de kwestie van het internationaal voetbaltoer nooi ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Amsterdam. Ajax zal daarin ontbreken. „Het is een hele nare zaak. We konden het op een gegeven moment niet eens worden over het bedrag met de organisator Van Zanten. Maar we zouden 11 december nog een gesprek met stadiondirecteur Otto Roffel hebben. Niettemin dreef Van Zanten zijn zin door en sloot acht maanden voor de aftrap van het toernooi de besprekingen reeds af. Dat heeft ons erg verbaasd. Wij kennen onze waarde heus wel, maar we zijn niet van plan onder de prijs in zo'n toernooi uit te komen." Horst Blankenburg, gisteren aanwezig op de nieuwjaarsbij eenkomst. blijft bij zijn kritiek. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajacied Horst Blankenburg blijft bij zijn kritiek op manager Hans Kraay en heeft dit ook in een gesprek met het bestuur van Ajax meegedeeld. Ook bleef Blankenburg bij zijn besluit om de hem bereikte aanbiedin gen uit het buitenland te gaan bestuderen. „Ik bespreek alles met zaakwaarnemer Cor Coster en weeg momenteel elk aanbod uit het buiten land terdege af." Voorzitter Van Praag lokte dienaangaande in zijn nieuwjaarstoespraak op de receptie bij Ajax een incident met Tros- en Paroolverslag gever Cees van Nieuwenhuijzen uit. Hij verweet hem een omgemanierde benadering van zijn vak en viel vooral over de in een tv-interview gestelde vraag aan Kraay: „Weet u dat bepaal de njensen bij Ajax u liever zien vertrekken?" Ook richtte Van Praag een beschuldigende vinger op zijn „opponent" vanwege het conflict met Horst Blankenburg. Hem zouden vertrou welijkheden ontfutseld zijn waardoor zijn spoe dig vertrek bij Ajax aannemelijk moest wor- Van Praag dacht de woordenstrijd in zijn yoordeel te beslissen door aan te kondigen dat de kritiek van Blankenburg in de kiem was gesmoord. Maar beschuldigde Van Nieuwen huijzen deed staande de bijeenkomst de mede deling dat Horst Blankenburg in tegenstelling tot Van Praags versie achter zijn bezwaren in een dagbladintervieuw geuit, bleef staan. Arie de Wit neemt geen genoegen met zijn royement bij Ajax. Hij zal gerechtelijke stappen ondernemen. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Het voormalig bestuurslid van Ajax, de heer Arie de Wit, gaat een civiele procedure tegen deze vereniging beginnen. Hij heeft zijn raadsman, Mr. J. Jonker, die destijds ook de belangen van Cniyff en Nee&kens behartigde daartoe opdracht gegeven'. De heer De Wit heeft tot deze stap besloten, nadat hem schriftelijk werd bevestigd dat de ledenraad zijn royement wil doorzetten. Het ex-bestuurslid werd eind september geschorst en de toegang tot het terrein ontzegd, omdat hij zich in interviews onheus tegenover de club uit De Meer zou hebben uitgelaten. Tegen die schorsing tekende hij beroep aan. Twee weken geleden behandelde het machtigste lichaam binnen de vereniging, de ledenraad, het appel. Met twaalf tegen zeven stemmen en drie onthoudingen werd dat verworpen. Aan de gevolgde procedure heeft de heer De Wit zich bijzonder gestoord. Zo zei hij het bijzonder ondemocratisch te vinden, dat hem geen gelegenheid is gegeven getuigen aan het woord te laten. Hij moest volstaan met een mondeling pleidooi, waarbij hij geen juridische hulp mocht gebruiken. Na zijn monoloog werd de vergadering geschorst en vervolgens schriftelijk gestemd. (Van onze sportcorrespondent) MADRID Met die bekende misprijzende blik in zijn ogen heeft Rinus Michels gister avond via de Spaanse televisie korzelig ontkend dat hij zijn buik vol begint te krijgen van FC- Barcelona. „Er wordt ver teld, dat u van plan bent om uw loopbaan bij de clul> op te geven, als bet elftal zondag verliest van Real Madrid" zei de tv.-ver- slaggever provocerend. j „Ik denk helemaal niet aan een nederlaag, i in tegende-el" zei Michels. „Maar" zou het in het theoretische geval zo zijn dat we zondag klop krijgen, dan is er nog geen man over- I boord. Real Madrid heeft dan vijf punten meer dan wij, akkoord. Maar tussen die wedstrijd en het eind van de liga vallen er nog veertig punten te veroveren". In een interview heeft Johan Cruyff de mogelijkheid geopperd dat de ploeg weieens met een gelijkspel genoegen zou moeten nemen, op het terrein waar Barcelona vorig jaar een verpletterende overwinning van 5-0 behaalde. Dat bange voorgevoel is tekenend voor de geest van moedeloosheid die zich ook van de supportersschare meester heeft gemaakt Cruyff en Neeskens zijn de inspanningen van de wereldkampioenschappen en van de Europese bekerwedstrijden nog steeds niet te boven, voelen zij. Cruyff heeft de laatste tijd veel kritiek gekregen omdat hij zich teveel aan het offensieve werk onttrok. Het bestuur krijgt er van protesterende aanhan gers van langs, omdat het de Peruaan Sotil voorlopig op wachtgeld heeft gezet, om plaats in te ruimen voor Neeskens. Er speelt meer dan een gewone voetbalriva liteit tussen de twee clubs. Er komt een politieke striijd bij kijken. Barcelona is een centrum van i activisten die de landsstreek Catalonië 015 lafhankelijk willen maken van het Spaanse centrale gezag. Voor vele sup porters van I tie club is het duel met Real Madrid een' oorlog tegen de vijand, de Spaanse bez e -tter. Dat Rinus 'S tichels de ontmoeting niet als gemakkelijk ibeschouwt blijkt wel uit het feit dat hij zijn siïelei's op de vooravond van de wedstrijd voo r het eerst alle contact met de buitenwereld verboden heeft en met hen ver buiten Madriijl vertoeft. Don Santiago- Bernabeu, de 80-jarige voor zitter van Reed vindt het allemaal vergeefse moeite. Hij isi ervan overtuigd dat zijn club gaat winnen. Een zigeunerin heeft het hem voorspeld. BARCELONA Het op vele plaatsen vernieuwde Nederlands elftal is gisteren het internationale hoc key toernooi in Barcelona weinig overtuigend gestart met een magere overwinning op Maleisië: 2-1. Coach C-ees Tania stond voor de ondankbare taak geschikte vervangers; te vinden voor het illustere vijftal Taminiau - Kaan- ders - Kranenborg - Frans Spits - Litjens. dat om allerlei redenen met tophorkey is gestopt en zag bovendien „vaste" spelers Hans Kruize en Kooreman (wegens tentamens) in Nederland achterblij ven. f Zo kon het gebeuren dat niet minder dan vijf spelers voor de eerste keer in het oranje aantraden, ook al telde de wedstrijd voor de statistiek niet als een officiële interlandwedstrijd. Jorritsma, Kan en Boerma speelden de zeventig minuten vol. Lunter en Van der Heyden werden na de rust ingezet. Alleen Boelaars en reservedoel man Doyer bleven aan de kant. Nederland speelde slechts in de eerste helft ho-ckey van aanvaardbare kwaliteit. Het afstoppen was echter van het begin slecht verzorgd, maar dit kwam voornamelijk door het hobbelige veld, dat bezaaid was met steentjes. Leefers, die lange tijd geblesseerd is geweest, speelde niet altijd even attent achter de voorHoede met verder Mundt, Hes Kruize en Boerma. De laatste deed op links vaak goede dingen, al was het switchen met Kruize bep;tald geen preciciewerk. Boerma zorgde in de 20e minuut voor de openingstreffer, die een schoonheidsprijs waard was.' Leefers gaf een scherpe voorzet en de zich uitrekkende Boerma kreeg er precies op tijd zijn stick achter. Vijf minuten later was het weer raak. Na een lange corner kwam de bal bij leefers, die alle tij«d had zorgvuldig te mikken (2-0). In de tweede helft zette Tania twee wisselspelers in. Van der Heyden werd linkerverdediger. Jorritsma verhuisde naar rechts, waar Pierik uitviel en Li inter verving Steens als linkshalf. Deze wijzigin gen hadden geen voordelige uitwerking op het spel. Nederland was nauwelijks meer in de aanvaL In de laatste minuut scoorde Maleisië door Franc-is zelfs nog tegen (2-1). iets dat in een officiële interland tegen Nederland nog nooit was gelukt. Overige uitslagen: W«ast-Duitsland—Spanje 0-1; Real Club De Po- JoGhana 2-3. Een moment uit de eerste helft, toen het vernii luwde hockeyteam nog wel wist. wat aanvallen was. De doelman van Maliatisië kan ternauwernood ingrijpen. ULESTRATEN Jean Bes sems heeft de organisatoren van het toernooi om het Neder lands biljartkampioenschap an ker kader 71/2 niet laten vallen. De titelhouder, die op de eerste dag zijn faam niet kon bewij zen, herhaalde die „wandaad" gisteren niet. Beide partijen, tegen Sundquest en Van Nijnatten, won hij. al haalde hij (nog) zeker geen kam- Zijn grootste concurrenten, Velthuis en Vultink, gaven geen krimp (al moest Velthuis aan Sundquest een remise toestaan), zodat de spannin,? in elk geval bewaard bleef. De organisatie kan er alleen maar gelukkig mee zijn en de publieke belang stelling laat indeirdaad niets te over. Uitslagen, derde ronde: Rijvers 300(ca- r>—Van Nijnatten L80 (17 brt). Bes sems 300— Sundquest 16(61. Dekker 45—Velthuis 300(6), Van Deventer 129Vultink 300(9). vierde ronde: Van Deventer 300—Rijven 148(9). Bessems 300—Van Iffjnattitn 200(18). Vultink 300Dekker 51(4). Velthuis 300—Sundquest 300(12). Sland aan kop 1 Velthuis 7(pnt>—29.26(moy.). 2. Voltink 6—30.83. 3. Bessems 6-19.96. 4. Rijvers 4—16.50. Spitz Kohn en Wiel Coerver (rechts) zijn morgen concur rerende trainers. Coerver is optimistisch. Kohn is alleen bezorgd over de blessures. Trainer Feyenoord: (Van onze sportredactie) HENGELO Het absolute top- treffen met Feyenoord betekent morgen voor FC Twente de ou verture van een rijkelijk gelar deerd en uitermate zwaar voet balprogramma. De Enschedcse brigade, die na een lange aan loop met veel hangen en wur gen thans weer naar het ver- 99 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Bij Feye noord, dat aan de vooravond staat van de topper tegen FC Twente, gelooft men nooit dat trainer Wiel Coerver zal ingaan op het aanbod van de Indonesi sche autoriteiten om trainer te worden van het nationale elftal van Indonesië. De Limburger, die gisteravond na lang aan dringen toegaf dat hij een vor stelijk aanbod had ontvangen, heeft altijd geweigerd van woonplaats te veranderen, om dat zijn 14-jarige zoon in Nijme gen studeert. „Ik zeg in dit stadium liever niets over mijn toekomstplannen. Ik wil me volledig op Feyenoord concen treren om te proberen opnieuw kampioen te worden", aldus Coerver die enkele maanden ge leden liet weten dat hij er wei nig voor voelt om zijn contract bij Feyenoord dat 1 juli afloopt, te verlengen. Wiel Coerver zegt slechts beze ten te zijn van het idee de Rot terdammers naar een her nieuwd kampioenschap te stu ren. Deze maand, waarin Feye noord eerst FC Twente en over veertien dagen het naar glorie hunkerende PSV ontmoet, is naar het oordeel van Coerver van beslissende betekenis. Nu de blessures met uitzondering van Rami jak - de Joegoslaaf ondervindt nog altijd last van zijn in Ierland geblesseerde en kel - en Olsen (slokdarmopera- tie) tot het verleden behoren, staat volgens de trainer niets prolongatie van de titel meer in de weg. „Een fit Feyenoord speelt beter dan vorig jaar. Bovendien heeft de club de afgelopen anderhalf jaar in het stadion geen wed strijd verloren. Waarom zou ik dan niet een beetje optimistisch mogen zijn". Feycnoord-FC Twente zal 2ich voltrekken voor een bijna uit verkocht stadion. Coerver heeft aangekondigd dat hij Ramljak •pas in een noodgeval zal laten aantreden. trouwde niveau begint toe te groeien, moet in tien weken onder anderen twee keer afre kenen met de Rotterdamse landskampioenen: morgen voor de competitie, op 9 februari voor de achtste finales van het toernooi om de KNVB-beker Coach Spitz Kohn houdt zich voorlopig alleen bezig met de slag om de competitiepunten in de Kuip. „Elke wedstrijd is be langrijk voor mij, vooral de eerstvolgende. Daarom zal ik echt niet zeggen dat ik liever voor de competitie win van Feyenoord dan voor de beker, of omgekeerd. Met de UEFA- cup erbij gerekend zijn wij nog op drie fronten in de slag en dan moet je overal even gecon centreerd naar toe leven. Zou er dan iets mislopen, dan heb je nog twee mogelijkheden over. Zou je je echter helemaal op één ding concentreren en het gaat dan mis, nou, dan heb je mooi helemaal niks meer". Henny Ardesch, die tegen Rod a JC al na acht minuten het veld verliet omdat hij een spierbles sure in het bovenbeen had opge lopen, willem de Vries, die zich een paar dagen eerder gebles seerd had tijdens een training, en de aan een meniscus geope reerde Jaap Bos zullen morgen in ieder gevul op het appel ont breken. Verder verkeerde Kohn nog in onzekerheid over het meespelen van Kalle Oranen, die last bleek te hebben van een pijnlijke achillespees. „En dat betekent", aldus Kohn", dat er verder helemaal niks meer mag gebeuren want anders gaat het er erg somber uitzien. Sportwereld LEIDEN De Leidsc voetbal vereniging UVS heeft gisteren een sponsorcontract (voorlopig voor een jaar) gesloten met de bouwonderneming IBB-Kondor. LEEUWARDEN Vier spelers van de Noordelijke amateur-eer steklasser SC Leeuwarden zijn door het bestuur van de club voor drie wedstrijden geschorst. Van der Heide, de gebroeders Dick en Gaele Veldman en doel man Mud waren het niet eens met de opstelling voor de thuis wedstrijd van 29 december en weigerden te spelen. MUNCHEN - Bayern Mun- chen, dat donderdag zijn trainer Udo Lattek ontsloeg, heeft zijn oog laten vallen op Dettmar Cramer, momenteel coach van de Amerikaanse voetbalbond. LA VALETTA De voetbal bond van Malta heeft tot nader order een totaal voetbalverbod óp Malta uitgevaardigd. In de afgelopen weken is het bij vele wedstrijden op en rond het veld tot grote vechtpartijen geke- DEN HAAG Jan Wagenaar uit Otterlo heeft voor de achtste maal in zijn loopbaan beslag gelegd op het kampioenschap bij de pikeurs. Jan van Dooyc- weerd eindigde als tweede. GRONINGEN De Poolse jeugdkampioen Franciszek Bor- kowski heeft in het jeugd schaaktoernooi in Groningen zijn greep op de Europese titel 1975 vrijwel verspeeld. In de zevende ronde verloor hij op nieuw, nu van de Westduitser Karl-llcinz Podzielny. Paul van der Sterren herstelde zich en behield door een zege op de Zwitser Bichsel goede kan sen op een hoge klassering. De uitslagen van de zevende ronde ln groep .1 zijn Schneider (Zwe)Grin- feld (It) 1 0, Nunr. (EngV-Mcin sohn (Fra) l-O. Podzielny (W Did) Borkowtkl (Pol) I -0, U.chsel (Zwi>—Van d<-r Sterren (Ned) 0— 1, Szckely (Hong)Du-ks (Ned) der Sterren, Borkowtkl en Schnei der 4. 6. Podzielny 3 1/2. 7 Bichtel 3, 8 Gnnfeld en Diekt, 10, Meintohn

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9