Droge naald-etsen in Wassenaarse galerie bibliotheek Solo-toneel rond figuur omstreden priester-schrijver Leidenaren exposeren in 'De Schakel Di*,w Kunst op zicht Premiere van 'Middelpracht en Eeuwse Praal' in LAK-theater LEO UNGER IN „SATER" Louis van Dijk bij kaarslicht - ZATERDAG 4 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Waar naar toe? ZATERDAG 4 JANUARI Leiden: Kreatief Sentrum - 22.00 uur: Ctné Club. WOENSDAG 8 JANUARI Leiden: Lak-Theater 20.15 uur: „Middel pracht en Eeuwse praal" door keldertheater Area te Gent VRIJDAG 10 JANUARI Leiden: Lak-Theater - 20.15 uur - „Cyriel Ver- schaeve" door Dirk Celis. „De Appel" tweemaal in Leiden Leiden Op dinsdag 4 en woensdag 5 februari geeft de Haagse toneelgroep De Appel in het Lak-theater voorstellingen van Don Juan van Molière. Deze voorstelling was oor spronkelijk gepland op dinsdag 17 december, maar moest wegens ziekte van hoofdrolspeler Carol Lansen worden uitgesteld. Mini-opera Het Meubel van Nederlands Studenten Orkest Den Haag/Leiden In het Congresgebouw in Den Haag wordt op 21 januari een concert gege ven door het Nederlands Studenten Orkest Behal ve werken van Beethoven, Tsjaikovsky en Mozart vermeldt het programma de uitvoering vun de mi- niopera „Het Meubel" een werk dat speciaal voor de 23e tournee van het or kest in opdracht van het ministerie van C.R.M door de Amsterdammers Ton de Kruyf en Jean- Paul Franssens is ge schreven. „Het Meubel" is geba seerd op de glijknamige eenakter van de Frans man Tardieu. Solistische medewerking wordt aan dit onderdeel verleend door de bariton Willem Lakeman, welke laatste momenteel ook te beluis teren is in uitvoeringen van de Nederlandse Ope rastichting. Het Nederlands Studen ten Orkest staat tijdehs deze tournee, waarbij een negental plaatsen wordt aangedaan onder leiding van Maarten Smit In alle universiteits- en hoge school steden zijn audities gehouden, waarna een or kest van maar liefst ne gentig musici is samenge steld. Kaarten voor het concert in Den Haug zijn verkrijg baar in de voorverkoop aan het loket van het Ne-1 derlands Congresgebouw, Churchillploin 10. Plaats bewijzen kosten tien en zeven gulden; studenten en houders van een CJ.P. betalen drie gulden vijf tig. Het concert begint ,'s avonds om half negen. Leidse bioscopen L«*ar: Statiomwef 18. tel 21239 „Pm op Camera: Hogcwoerd. tel. 24818 „Ho* vang Ik .■m man?!" 18 jaar dag 19 00 an 21 00 uur Nachtvooratellmg „Play It again, Sam 'A Ern „Woody Alan-film" 18 Jaar 23.30 uur Kindrrmatlner Een Louti dp Funr-r. film „Gendarm* op drift". Dagelijks l/m dlnda- dag 7-1-73: 14 30 uur Studio: Steen straat 38. tel. 33210: Martsk* Dag 14 30."l900 en'ïuS uurllondag» ödk 18 45 uur Lida: Steenitraat 38, tel 24130 „Th# man wit the golden gun" De ninmtf Jamei Bond film geprolongeerd Tijden o# Stu- ■ei: Haarlemmerstraat 32. tel. 13414: „Kara te Amazone'»'' 18 laar dag 18 00 en 21 13 uur Nachtvooratelling „Het eiland der wrede vrouwen" 18 jaar. 23 30 uur Trianon: Breeatraat 31. tel. 23873: „Robin Hood" (Walt Dlaney) al dng 14.30. 18 00 m 21.13 i*ur. zo 14.15, I8J0. 18.00 en 21.13 'De Haagse Spelers' geven op dinsdag 21 januari in het Con gresgebouw een opvtx?ring van 'Dodemansspoor' van de Haagse auteur Jan Hofman, die zelf de' regie voert Eugène Indjic, prijswinnaar van het Arthur Rubinstein-concours van september 1974 in Israel, geeft op zondagmiddag 12 ja nuari zijn enige pianorecital in dit seizoen in Den Haag. In Dili- gentia speelt hij werken van Schumann. Chopin en Ravel. Wassenaar De heer Jan Verheyen, kunstcriticus en mede werker van het dagblad Het Binnenhof, opent vanmiddag om 15.30 uur een nieuwe tentoonstelling in de Wassenaarse galerie-bibliotheek. Hans van Efferen exposeert droge naald-etsen en keert daarmee, na een succesvolle verkoopexpositie in het vorige seizoen, terug in Wassenaar. De Haagse kunstenaar heeft vele malen aan tentoonstellingen in binnen- en buitenland deelgenomen, o.a. in Londen, Ma drid, Delft, Zwolle en Den Haag (Haagse Kunst Kring); een aantal van zijn werken zijn in het bezit van het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage alsmede in vele particuliere collecties. De etsen, van Varl Efferen zijn tot 23 januari te bezichtigen aan de Luifelbaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op 8 januari zal het Arca-theater uit Gent de eerste voorstelling geven van hun produktie Middelpracht en Eeuwse Praal, ge schreven door drs. P en door Ivo de Wijs. De voorstelling wordt gegeven in het LAK-theater aan het Levendaal. Na de Leidse voorstelling zal het gezelschap een toernee door Nederland maken, waarin 22 voor stellingen. De laatste tien zullen worden gegeven in Frascati in Amsterdam. Over de produktie Middelpracht en Eeuwse Praal schrijft drs. P: „In talloze taferelen trekt een bonte stoet van personages voorbij. Middelpracht en Eeuwse Praal is, zoals de titel doet vermoeden, een verbijsterend schouwspel dat ons allen verplaatst naar de Middeleeuwen. Om eentonigheid te ver mijden, komen de pracht en praal hoofdzakelijk tot uiting in de fraaie muziek en sommige tëk- sten, terwijl de handeling en aankleding onze aandacht vestigen op krijgsgewoel, schaarste, arglist, bief, hekserij, zedeloosheid, grappen en andere kenmerken van dat lang vervlogen tijd perk. Aan spanning geen gebrek! Gelukkig blijkt aan het slot, dat ook toen reeds het kwaad gestraft en de deugd rijkelijk beloond werd. Men keert gelouterd huiswaarts." De voorstelling in het LAK begint om 8 uur. LEIDSCHENDAM Zaterdag 4 januari treedt in het Ontmoetingscentrum „Sater" de Leo Lin ger Group op. Leo Unger speelde tien jaar geleden in de Low Down Blues Group die in Loosdrecht op het Jazz-festival de eerste plaats behaalde. De groep heeft met de hit „Run to the Sunshine" bekendheid gekregen en heeft enige tijd geleden ook de eerste LP afgeleverd. Het concert begint om 9 uur, de zaal is om 8 uur open en de toegangsprijs is voor leden 3 gulden, voor niet-leden 4 gulden. LEIDEN Het optreden van Vlaamse toneelgezelschappen wordt steeds meer een niet meer weg te denken onderdeel van het Leidse toneelseizoen. Donderdag treedt het Gentse Arca-theater in het LAK-thea ter op met „Middelpracht en Eeuwse Praal" en vrijdag avond is in dezelfde zaal de Vlaamse acteur Dirk Celis te zien met anderhalf uur soloto neel rond de omstreden figuur van de priester-schrijver Cy riel Verschaeve. Voor een Nederlander is de persoon van Cyriel Verschae ve nog moeilijker te beoorde len dan voor een Belg. Voor ons is deze geladen en totaal verblinde strijder voor de „Dietse cultuur" zonder meer een gevaarlijke fascist en col laborateur van het ergste soort Voor veel rasechte Vla mingen is hij echter ook nu nog, 25 jaar jaar na zijn dood, een halve heilige en de grote voorvechter van hun „bevrij ding". Jarenlang hadden zij binnenslands een hevige strijd gevoerd tegen de Franse cul tuur en tegen het feit dat het Franstalige volksdeel, de Wa len, in België maatschappelijk, politiek en economisch alle touwtjes in handen hadden. Als gevolg hiervan sloeg voor al bij het minder ontwikkelde deel van de Vlamingen de op komst van het nationaal-socia- lisme in Duitsland sterk aan. Hier werd tenminste met kracht gestreden voor de over heersing van de Germaanse' cultuur en het „Dietse" volk, waartoe ook de Vlamingen zich rekenden. Toen Hitier België binnenviel werd dit dan ook door velen gezien als be-, vrijding i.p.v. als onderdruk- •king. Voor de strijdlustige dichter Cyriel Verschaeve brak toen een grootse tijd aan. Hij werd de ideoloog van het Vlaamse volksdeel en velen vertrouwden hem blindelings. Duizenden jongens meldden zich, opgezweept door zijn woorden, voor de strijd van het Oostfront Velen vonden de dood, anderen kwamen zwaar verminkt terug. Bij de bevrijding heeft Ver schaeve wijselijk de benen ge nomen. Hij vluchtte naar Oos tenrijk, waar hij enkele jaren later overleed. Voor de strijd bare flaminganten bleef hij echter de profeet van de over winning en zijn leven en wer ken werden één grote legende. In 1973 slaagden ze er zelfs ih zijn halfvergane lijk op te gra ven en in een vrachtauto Bel gië binnen te smokkelen. De Belgische regering deed het verstandigste wat zij doen ko- n: Verschaeve werd een rust plaats in Alveringen toegewe zen en over zijn graf werd een grote laag beton gestort om verdere excessen met het stof felijk overschot te voorkomen. Hoe groot de invloed van Ver schaeve nog is, bleek toen het toneelstuk „Cyriel Verschae ve" in première ging. Deze ge dramatiseerde aanval op hun grote idool was voor veel reac tionaire Vlamingen een soort heiligschennis en zij reageer den zoals er in Vlaanderen nog regelmatig op dit soort manifestaties gereageerd wordt: scheldpartijen, relletjes en ordeverstoringen waren niet van de lucht. Zelfs de Amsterdamse première in het Shaffy-theater leidde nog tot enkele kleine incidenten. Toch betwijfel ik of het nu zo ver standig was om deze voorstel ling naar Nederland te halen. Niet vanwege de kans op on geregeldheden, maar omdat de gemiddelde Nederlander ten eerste de naam Verschaeve in het geheel niet kent en boven dien totaal niet op de hoogte is met de ingewikkelde en on-' overzichtelijke Vlaamse pro blematiek. Paul Korenhof LEIDERDORP In een door brandende kaar sen verlichte Dorpskerk te Leiderdorp zal het Trio Louis van Dijk morgenmiddag een concert geven. Aanvang 15 uur. Het trio dat bestaat uit Louis van Dijk-piano, John Engels-drums en Jacques Schols-bas, bestaat nu ruim tien jaar. Het heeft tot ver buiten onze landsgrenzen be kendheid gekregen en overal trekt het ensemble volle zalen. Louis van Dijk kreeg aanvankelijk een klassieke opleiding en ook nu nog speelt hij regelmatig niet bewerkte, klassieke muziek. Tijdens het concert in Leiderdorp, zal Louis van Dijk echter de muziek spelen die het publiek van hem gewend is en waardoor hij grote bekendheid kreeg. Tijdens dit concert zal in het „Trefpunt", een ruimte die aan de Dorpskerk is vastgebouwd, een filmvoorstelling voor kinderen gegeven worden. Met het organiseren van deze kinderfilms hoopt K&O het probleem van de „kinderoppas" min of meer op te lossen. Gezien de belangstelling die deze kinderfilms hebben, lijkt K&O daar goed in te slagen. De toegangsprijzen variëren van 4,50 tot 10. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Tot 1 fe bruari wordt in „De Schakel" in Leidsenhage een tentoon stelling gehouden van etsen van Pol Jong en van wandkle den van Lydia Luyten. Pol Jong is. geboren in Den Haag en kreeg daar aan de „Vrije Akademie" zijn oplei ding van Livinus van de Bundt en Nol Kroes. Hij woont sinds 1968 in Leiden waar hij pentekeningen expo seerde in „De Lakenhal" en een overziehtste» 'oonstelling had in Sociëteit Burgers. Ly dia Luyten werd in 1937 in Djakarte geboren en kwam op 11-jarige leeftijd naar Neder land. Van 1953 tot 1957 kreeg op het gebied van techniek, inhoud en presentatie van hun werk. De wandkleden, etsen en fo to's zijn al op verschillende plaatsen in Nederland op ten toonstellingen te zien geweest. De tentoonstelling wordt van middag om 2 uur geopend door het Leidschendamse ge meenteraadslid J.A.W. Pohl- kamp. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 16.30 uur, dins dag-, woensdag- en vrijda gochtend van half 11 tot 12 uur, zaterdags van 10.30 tot 16.30 uur en donderdags avonds van 19 tot 21 uur. De toegang is gratis. zij een opleiding in kunst naaldwerk aan „De Drie sprong" in Haarlem. Werken van haar zijn „Vikingendoek" in" de balzaal van het Rotter damse Hiltonhotel, „De Klaag muur", een voorhang voor het tabernakel van de Grote Syna goge in Amsterdam, „Kruiden- doek" in de Proton-Apotheek te Amsterdam en „Opium voor het volk", een doek in een recreatiehal in Kerkrade. Eén van de etsen van Pol Jong, die hij namens de werkgroep als nieuwjaarskaart verstuurde. Pol Jong en Lydia Luyten richtten, samen met twee an dere kunstenaars, vorig jaar februari in Leiden in de Ko ningstraat de „Werkplaats De Bange Duivel" op. Zij willen hierin tot een zo effectief mo gelijke samenwerking komen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5