Allerlei(ds) Uitkijken met stedebouwkundige ingrepen in de Leidse Breestraat Georganiseerde sport in Leiden teleurgesteld in gemeentebestuur Jpl, Benauwend OMZET ZUIDHOLLANDSE GLAS TUINBOUW OVERSCHREED MILJARD PAGINA 3 LEIDSH COURANT ZATERDAG 4 JANUARI 1975 Nieuwjaarsrede voorzitter Rijnlandse Kamer van Koophandel: gezond pessimisme „Benauwend vind ik de van zelfsprekendheid, waarmee het verderfelijk spiraal-me chanisme van lonen en prij zen in brede kring wordt aanvaard," aldus de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. „Nog benau wender is, dat elke schijn- verbetering in inkomen en koopkracht steeds weer en zelfs nu nog blijkbaar wordt geprefereerd boven het vei ligstellen van onze economi sche continuïteit. En dan te bedenken, dat nog onlangs prof. Schoiten opmerkte, dat onze economie in één klap uit de zorg zou zijn als wij één jaar alle inkomens zou den bevriezen. Ik stel vast, dat wij tot nu toe met feillo ze zekerheid zijn blijven kie zen vóór de kwaal en légen welk waarlijk doeltreffend middel dan ook." LEIDEN Bij de aanvang van het jaar 1975 had de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld, ongeveer dezelfde termen nodig om de nieuwe periode in te luiden als het KNMI: een regen van pro- duktie-afremmingen, werktijd verkorting, bedrijfssluitingen en faillissementen. Hij maakte er minder woorden aan vuil dan in voorgaande jaren; uit zijn beschouwingen, uitgespro ken voor vele genodigden bestuurders en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven in de Rijnlandse regio sprak de Overmacht van Fioretti op schoolbasketbal- toernooi Lisse Van een onzer verslaggevers LISSE Het Lisser Fioretti-col- lege zal evenals in de voorgaan de jaren de voornaamste lever ancier zijn van finalisten op het zevende schoolbasketbaltoer- nooi voor de Bollenstreek. Ze ker bij de jongens is de over macht weer groot. Het Fioretti is, nadat het grootste deel van de voorwedstrijden is afge werkt, in alle drie de finales vertegenwoordigd en de kans is groot, dat de eindstrijd bij de jongens A en B zelfs een com plete Fioretti aangelegenheid Bij de meisjes zijn er dit jaar duidelijk meer kapers op de kust. Tot nu toe plaatsté zich slechts één Fiorettiploeg voor de finalepartijen. In de meisjes-A-groep werd giste ren niet gespeeld. Bij de mid delste groep zorgde de Christe lijke Mavo voor een verrassing door de eindstrijd te bereiken. De ploeg had een serie vrije worpen nodig om de demifinale te bereiken en werd door die overwinning kennelijk zo opge pept, dat Don Bosco in die hal ve finale kansloos was: 124. Bij de jongste meisjes zijn beide finalisten al bekend. Na Rijn land plaatste zich ook Fioretti I door een halve finale poule met Rijnland II en Leeuwen horst Mavo te winnen. Bij de jongens van 16 jaar en ouder zal het Fioretti ongetwij feld voor de vierde maal de wisselbeker gaan pakken. De voorrondes leverden voor het eerste team geen problemen op. En dat die mannen iets van basketbal afweten bewezen zij in de wedstrijd tegen het arme BeVnardus I. In een man-to- man verdediging over het hele veld werd Bernardus volkomen weggespeeld: 840 Een erg knappe score in een wedstrijd van tweemaal 9 1/2 minuut. Grote man, zowel letterlijk als figuurlijk, was in die wedstrijd John de Bruin, die 42 punten scoorde. In de halve finale bood het derde team van Fioretti wat meer te genstand, maar verloor begrij pelijk toch: 3114. Wie de te genstander in de finale wordt is nog niet bekend, maar de kans is groot, dat het Fioretti II wordt Bij de B-jongens werd niet ge speeld en in de C-groep bereik te na Fioretti I ook Paulus I de finale, door een halve finale poule te winnen van Fioretti II en Don Bosco II. toon van een „goed pessimist", de bittere kracht, die een dap per hart en een creatieve geest in staat stelt tot ononderbroken arbeid, zoals eens de filosoof Romano Guardini dit gezond pessimisme omschreef. In zijn nieuwjaarsrede gaf de Ka mervoorzitter te kennen, dat het conjuncturele beeld in het eigen district niet wezenlijk af wijkt van het landelijke. Daar om liet hij een gedetailleerde verslaggeving uit het regionale bedrijfsleven achterwege. Wel kondigde hij aan, dat begin van deze maand een uniforme en quête zal worden gehouden op basis van een representatieve steekproef door de verschillen de Kamers van Koophandel aangaande de behoefte aan on derlinge vergelijkbaarheid van bedrijfsgegevens. Daardoor zal het mogelijk worden, de beoor deling van het bedrijfsleven uit de regio over de gang van za ken te relateren aan de provin ciale en landelijke uitkomsten. Ook heeft de Kamer behoefte aan een regionale winkeldocu- mentatie-enquète, wanneer de Kamer b.v. wordt geconfron teerd met het vraagstuk hoe bestuurlijk een verantwoord standpunt kan worden bepaald tegenover een mogelijke vesti ging van met name een super winkel, zoals die aan de orde is gekomen in Leiderdorp. Gezien de economische functie en betekenis van de detailhandel meende de heer Koningsveld, dat de ontwikkeling van de de tailhandelsfunctie in de Leidse binnenstad thans in een uiterst kritische fase is gekomen. „De stelling, dat het grootwinkelbe drijf best buiten het hart van de Leidse city kan bestaan en zich uitbreiden, is even onge nuanceerd als de vermeende stelling, dat ten behoeve van de economische functie van de binnenstad alle monumenten moeten worden opgeofferd", al dus de Kamervoorzitter. De dis cussie rond de „operatie Bree straat" (de binnenkort uit te voeren rioleringsplannen, red) wekt bij de Kamer bezorgd heid. „Wil het winkelcomplex hier functioneren, dan zal het tegenover de ontwikkelingen eromheen (Leidsenhage, Aar hof, Langevoort enz.) zijn draagvlak en zijn verzorgings- bereik voortdurend moeten ver- verbreden. Een ste debouwkundige ingreep (zoals in de Breestraat) houdt risico's in, niet alleen voor het functio neren van het individuele be drijf, maar ook voor de attracti viteit van het gehele centrum", aldus de heer Koningsveld. Met verwijzing naar het feit, dat de economische expansie van het Leidse industriële complex ver ten achter blijft bij de pro vinciale en landelijke ontwikke ling, noemde de voorzitter de vernieuwing die zich in het In dustrieschap Grote Polder afte kent, een hoopgevend bewijs voor de industriële levensvat baarheid van de Leidse agglo meratie: „De derde planregio, de oostelijke Rijnstreek met Alphen als kern, staat er struc- tureel-economisch gezien be paald gunstig voor. Met wel één bottle-neck het ontbreken van Rijksweg 11". De Kamervoorzitter toonde zich in zijn toespraak ingenomen met een gewestelijk bestuurs- rayon „Oude Rijnstreek", zoals dit onlangs van regeringswege is vrijgegeven en in belangrijke mate overeenstemt met de wen sen n de Kamer. TAFELTENNISSTER NORA BAKKER SPORTVROUW VAN HET JAAR Sportstichtingvoorzitter P. Biegstraaten met een rouw band om de arm als teken dat de georganiseerde sport in Leiden ernstig is teleurge steld in de houding van het linkse college van b. en w. ten opzichte van de sport. Van onze sportredactie LEIDEN De wijze waarop sportstichtingvoorzitter P. Bieg straaten gisteravond tijdens een Nieuwjaarsbijeenkomst van het Leidse sportwereldje zijn verontwaardiging uitte aan het adres van het college van b. en w. was veelzeggend. Niet alleen was zijn toespraak veel somberder getoonzet dan ooit tevoren, maar het feit dat hij voor de microfoon verscheen met een rouwband om de arm sprak boekdelen. Zijn kritiek op de overigens om onduidelijke reden afwezige wethouder van sportzaken Tesse- laar was ongezouten. Behalve het lichtpunt .zwembad De Zijl' was zijn toespraak een opsomming van louter negatieve punten. „Het zonder meer opzij schuiven van de sportnota voor 1975 door het college heeft ons niet alleen verbaasd, maar hevig veront waardigd. De situatie in Leiden op sportgebied dreigt nu hele maal kritiek te worden", waren zijn woorden. Uitvoerig ging voorzitter Bieg straaten in op de voor de Sport stichting en de Leidse sportwe reld zo teleurstellende houding van de .nieuwkomers' in de po litiek. „Ik kon het niet geloven, dat men zo lichtvaardig zou oordelen over de behoeften van Gemeentebedrijven van Katwijk, Postbus 84 - telefoon 01718-74444 Katwijk aan Zee ?n in de periode, gelegen tussen 9 december 1974 en 13 januari 1975, in onze irden opgenomen teneinde de gas-, water- en elektriciteitsverbruiken te kunnen uim 37.000 opnames is een spreiding hiervan noodzakelijk. De gemeente is daarom ij elke sector zijn eigen opnameperii i 5 sectoren verdeeld, waarbij elke sector zijn eigen opnameperiode heeft. De i gedeeltelijk van sector 4 zijn inmiddels opgenomen. Om de verbruikers i de vijfde sector een indruk te geven wanneer de meteropnemer lande periode- en sectorindeling. in sector 1 t/m restant van sector den. geven wij U t de straten welke in de periode, gelegen tussen 6 januari 1975 en 13 januari 6 en 7 lanuarl 1975: Secr. Varkevissersfraat, Boslaan, Meeuwenlaan, Berkenlaan, Populierenlaan, Dennenlaan, Larikslaan, Sparrenlaan, Koekoeklaan, Tortellaan. Haviklaan. Valklaan. Eksterstraat. Zwaluwstraat. Nachtegaallaan. Merelstraat. Patrijsstraat. Fazantstraat. Reigerstraat. Leeuweriklaan. Roodborstlaan. Sperwerlaan, Kievitlaan. 8 en 9 lanuarl 1975: De Waal Malefijtstraat, Parklaan. Schoolstraat, Abeelplein, Weth. Ouwehandstraat, Vlierstraat. Meidoornstraat. Duinstraat, Ligusterstraat, Tjjmstraat. Kampertoeliestraat, Kamperfoelieplein, Duinroosstraat, Lijsterbesstraat, Duin doornlaan, Laan van Nieuw Zuid, Sportlaan, Zuidduinen, Drieplassenweg. Seinpostdwarsstraat, Seinpoststraat. Vuurbaakplein, Koninginneweg. Vuurbaakstraat, B.J. Blommerstraat, Princestraat, Noordeinde. Oostpad. Westpad, Badstraat, Boulevard. 10 en 13 januari 1975: Voorstraat, Torenstraat. Hoogstraat, Liersteeg, Loggerstraat, Kon Wilhelminastraat, Waaigaat, Fr van Rhoonstraat, Emmaplein, Kon. Emmastraat. Buitensluisstraat. Burgersdijkstraat, E A Borgerstraat. W Taatstraat. Chr de Wetstraat. Havenstraat, Haven. Meerburgkade. Pr Hendrikkanaal, H v.d. Hoevenstraat, Tramstraat, Noordstraat, Lijdweg, Gasthuissteeg. Boorsmastraat. Dwarsstraat, Elleboogsteeg. W Sluijterstraat. G GrobestraaL J. Israëlsweg. Duinpad. Tademnstraat. Zuidstraat. Andreasplein, Baljuwstraat. Princedwarsstraat, Louwestraat. Wij verzoeken de verbruikers die woonachtig zijn in genoemde straten, op de v te willen tonen door de gelegenheid te geven de benodigde meterstanden t< bij voorbaat voor de te verlenen medewerking DE DIREKTIE 20.000 georganiseerde sport mensen in deze stad. Wij bere kenden dat ongeveer 28 miljoen gulden nodig zou zijn 'voor de totale behoefte, maar kwamen, na zorgvuldige berekeningen, tot een lijst van de ze6 meest noodzakelijke verbeteringen en de somma van 1,7 miljoen. Hoe wel de wethouder onder meer in de pers (Leidse Courant) toe zegde deze zaken te realiseren moesten wij via anderen verne men, dat er niets van terecht zal komen. Ja, misschien wordt er een ton gereserveerd voor Pomona, maar wat doe je te genwoordig met 100.000,- wanneer er het zesvoudige no dig is om er tenminste nog iets van te maken? Iedereen heeft tegenwoordig de mond vol over welzijnsbeleid en de noodzake lijkheid daarvan. Ik doe dan ook een dringend beroep op de gemeente om toch een gebaar te maken in de richting van de Leidse sportwereld (onder wie veel jeugdigen). Wij vragen een voudig ruimte voor onze sport mensen, omdat zij door deze handelwijze zwaar gedupeerd zijn". Even traditioneel als zijn sombere woorden is ook de hoop op een betere toekomst die de voorzit ter ondanks alles aan het eind van zijn redevoering toch weer uitspreekt. „Als er dit jaar niets gerealiseerd kan worden op sportgebied, laten we dan ho pen «lat we het volgend jaar een dubbele portie krijgen". En wat zuur voegde hij daaraan toe: „We blijven lachen". Leidato-prijs Het wat minder officiële gedeelte van de avond werd ingeluid door de bekendmaking van de prijs voor de beste sportman/s portvrouw of sportploeg van het jaar. Het juryrapport ver meldde, dat het dit jaar bijzon der moeilijk was geweest om de prijs toe te kennen, omdat ech te uitschieters achterwege wa ren gebleven. Maar ondanks dat Willem Rijsbergen en Loek Sanders niet in aanmerking kwamen had de jury toch nog wel een waardig representant gevonden in tafeltennisster No- ra Bakker. Op grond van haar uitzending naar de wereldkam pioenschappen in Calcutta ont ving zij de Leidato-prijs be- Lefdato-voorzitter J. Wolf- staande uit de zilveren sleutels Slag Overhandigt sportvrouw bedrag van looo,-. van het jaar, de tafeltennis- Tweede werd De Zijl/LGB, ge- „wia deelde derde Die Leythe en Njord, gedeelde vijfde Diok en en *>,eute,s- Holland en als zevende eindig de de Warmondse IJsclub. ster Nora Bakker de Zilver- LEIDEN Voor het eerst heb- Het Zuidhollandsc glasdistrict ben de tuinbouwveilingen het Zuidhollandse glasdistrict een jaaromzet van meer dan een miljard gulden gehaald. Van 985,8 miljoen in 1973 steeg die omzet met ruim 11 procent tot 1.094,3 miljoen in 1974. omvat het Westland en de tuin bouwgebieden rond Pijnacker en Leiden en vormt de grootste glastuinbouwconccntratic ter wereld. Zowel groenten- als bloementeelt worden er beoe fend. De omzetstijging was vooral te danken aan de bloementeelt Deze kwam op 457 miljoen, een toeneming met ruim 25 pro cent. De omzet van de groen- tenveilingen ging met slechts ruim 2,5 procent omhoog van 621,5 miljoen tot 637,4 mil- Hazerswoude - Hester van Leeu wen uit Hazerswoude viert morgerv haar zilveren klooster jubileum. Er is gelegenheid haar te feliciteren morgenmid dag van 15.30 tot 17.00 uur in het klooster. Havenstraat 12 te Monster Roelof arend s veen - Morgen zal in de Parochiekerk van Sint Pe trus Banden gezongen worden de Missa Brevis van W.A. Mo zart en wel in de Hoogmis van half tien. Solisten: mevr. Nieu- wint - sopraan, mevr. Schrama - alt, J. v.d. Meer - tenor, N. v.d. Meer - bas. Aan het orgel G. Bus. Dirigent: M. Nieuwint. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op maandag 6 januari 1975 wordt in de Burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordi gers van Leidse verenigingen, instellingen en organi saties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.00 uur eindigen Eenieder is van harte welkom U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Breestraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Secretaris, J. van de Poel de Burgemeester. A. J. Vis onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Schoolsport De Groenoordhal en de Vijf Mei hal waren gisteren het toneel van twee jeugdtoemooien, die door de grote dosis enthousias me van de deelnemers en niet in de laatste plaats dank zij de vlekkeloze organisatie door de gemeentelijke schoolsportcom missie volledig geslaagd zijn. De Vijf Meihal was het decor voor de eerste ronde van het schoolbasketbaltoernooi. Dat de basketbalsport sport vooral in Leiden zeer duidelijk een stormachtige ontwikkeling doormaakt kwam tot uiting in het feit dat het aantal inschrij vingen dat van vorige jaren verre overtrof. Voor organisa tor Kantebeen was dit zelfs aanleiding tot het maken van de kritische kanttekening, dat de ontwikkehng van andere op scholen beoefende zaalsporten hierdoor gestagneerd wordt. De belangstelling voor volleybal bijvoorbeeld is onder de Leidse scholieren tanende en op dit ogenblik zelfs nihil. Bij de jon gens werd gespeeld in vier pouls, waarvan de winnaars ge plaatst zijn voor de finales in de Paasvakantie. De gelukkige teams waren hier Bonaventura s.g.. Rembrandt s.g. Vijf Mei laan. Chr. LTS en Rembrandt s.g. Voorschoten, pij de meisjes gingen de Paulus s.g.. Oranje Nassau Mavo. Bonaventura s.g. en het Stedelijk Gymnasium over naar de eindronden. Het schoolmicrokorfbaiioei-nooi werd gisteren geheel afgewerkt. Bij de geoefenden ging de Tel- derskadeschool dank zij een 1-0 zege op Du Rieuschool 1. met de lauwerkrans slepen. Via een 2-0 overwinning op Gunning- school I legde Apollo I op de derde plaats. Bij de on. Borstkanker geoefenden werd Oppenheim II winnaar door de Óp Lagere School te Noordwijk met 3-1 terug te wijzen. Gunning II be- De winnende teams van het school-microkorfbaltoernooi. Zittend de ploeg van de Telderskadeschool, staand het team van de Oppenheimschool. haalde de derde plaats door een 2-1 zege op de Chr. School voor Slechthorenden. Op initiatief van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, afdeling Leiden, zal maandag worden begonnen mét een massaal onderzoek op borstkanker bij vrouwen van 35 jaar en ouder en wonende te Leiden. Deze Leidse inwoon sters ongeveer 25.000, ontvan gen in de loop van 1975 een uitnodiging om hieraan deel te nemen De kosten bedragen 5.-. Naast het onderzoek op borstkan ker. dat zal bestaan uit het aftasten van de borsten en ok sels. en ongeveer een kwartier in beslag neemt, zal in overleg met de Leidse Huisartsen een onderzoek op suiker worden verricht. Het organiserend co mité hoopt dat bovenbedoelde groep vrouwen aan het onder zoek zullen deelnemen, temeer omdat de ervaring heeft ge leerd dat kanker, in een vroeg stadium ontdekt, gewoonlijk te genezen is. Wordt een afwijking ontdekt (wat beslist nog niet op kanker hoeft te duiden) dan wordt een afspraak gemaakt voor een nader onderzoek, dat binnen enkele dagen plaats zal vinden. Om zichzelf regelmatig te onder zoeken zal een instructie wor den meegegeven. Het onderzoek wordt verricht in de polikliniek Inwendige Ziek ten, gebouw 5 van het Acade misch Ziekenhuis, ingang Was- senaarseweg; onderzoekdagen zijn van maandag- t/m vrijdag- middpg van 14-17 uur en op dinsdag-, woensdag- en vrijdag avond van 18.30 -21 uur. Eventueel gewenste nadere inlich tingen zijn te verkrijgen bij me vrouw H. Lubach-Lehman de Lehnsfeld. Kanaalweg 165 te Leiden, telefoon 66904. Bejaardenkoor Bejaarden en Gepensioneerden starten maandag a.s. om 2 uur in de Romanuszaal van de Lan ge Mare. Nieuwe leden kunnen zich iedere maundagmiddag tij dens de repetities aanmelden bij de dirigent of het bestuur van het koor. Paardendagen De directie van de Groenoordhal en do commissie die jaarlijks de Vebo organiseert lopen met plannen rond in Leiden zgn. Paardendagen te introduceren. De eerste Paardendagen wor den mogelijk gehouden tijdens de Paas-Vebo. die half maart haar 25-jarig bestaan viert. Het is de bedoeling dat dl' Paarden dagen van Leiden uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend even- LFC De heer F.Luijkx (54) is door het bestuur van de Leidse voetbal club LFC gekozen tot voorzit ter. Hij volgt in deze functie op de heer H. Holswilder die on langs om gezondheidsredenen genoodzaakt was zijn werk zaamheden voor de eersteklas ser te beëindigen. De heer Luijkx is geen onbekende in het Leidse voetbalwereldje. In het verleden leidde hij zes jaar VNL Bij deze club ging hij destijds weg wegens te drukke werkzaamheden. Inmiddels heeft hij weer wat meer tijd gekregen om zich voor een ver eniging in te zetten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3