Winterse pelgrimstocht naar het einde van de wereld Dui zend terpen in het wijde, grijze Friese land enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage ONBEKEND MAAR HET BEMINNEN WAARD MET GLOBETROTTER DOMINICUS OP VERKENNING IN INDONESIË CRUISE MET NOREN HART VAN BRABANT IN CELLULOID VERPAKKING raak smalle wegen, glad van je klei. Hopen suikerbieten op je berm. Weiden, waar alleen iog schapen lopen. Terpen, die Erinneren aan de tijd, de eer- duizend jaar van onze jaar- uiting, toen al het land van de friese Noordwesthoek perio- tiek door de zee werd over- poeld. Monumentjes ook, die erinnneren aan rampen: een issersvloot, die door de golven jerd verzwolgen, een storm- loed die vier eeuwen geleden venveel slachtoffers eiste als e Zeeuwse ramp. torpjes op terpen, boerschap en op terpen, boerderijen op trpen en vooral veel oude kerk- js, die zich op vaak flinke bul- in boven het vlakke land van leiden en akkers verheffen. Er jjn nog een kleine duizend ter en overgebleven. Niet alle zijn leer goed herkenbaar. Slechts iikele hebben een respectabele oogte. (ie de Friese terpenroute van t ANWB volgt, maakt uitge reid kennis met deze overblijf- ilen van de vroegste bewoning ngs de Waddenzee. In decem- jr, op een trieste dag, is het in tocht waar wel enig doorzet- ngsvermogen voor nodig is. iet alle wegen liggen er even [ooi bij. De troosteloosheid van ft winterse Friesland krijgt ge- takkelijk vat op de toerist. Er echter zoveel interessants te en, dat niemand spijt zal heb- »n van het volgen van deze igeveer 110 kilometer lange lute. Waar die onder langs de edijk leidt, bij Wierum en bddergat, spant alles samen n een mens, op zo'n korte tnkere dag in december een {pressie te bezorgen: bij grijze •rkjes, het eindeloze grauwe |k voor de kust met ver weg jt zilveren lint van de zee en enig triest monument op de luin van de dijk. Bij Wierum 1 dec. 1893 17 schepen fzen zee slechts vier keer- !n weer 22 vissers vonden in graf in de golven, et mannelijk deel van menig ssergezin daar, in Wierum, erd toen, ruim 80 jaar geleden, leens weggevaagd. Zes van de milie Prins, de jongste 19, de idste 80 jaar. Vier Hiemstra's, er Kamstra's en in Modder- (t wat een toepasselijke lam even verder, bovenop dijk ook een gedenkteken et een Fries opschrift, ier vond in 1883, op 6 maart, ■n nog grotere ramp plaats: 22 jheepjes met 109 vissers kozen 'fen zee en daarvan keerden 83 jan en 17 vaartuigen niet terug, rieste herinneringen f in een ieste wereld. Er zijn er meer. ie in Metslawier rond de kerk indelt, ziet daar in de muur h witte steen met een tekst, in het Fries van een ramp rhaalt, waarbij evenveel men- a in het zeewater omkwamen, destijds in Zeeland. Dat was 1570 en alleen reeds in de meente Oost-Dongeradeel ver- onken toen 1801 mensen. Ifs deze kerk, die op een terp lat, bleef niet vrij van binnen- •ingend water. De vele men- toevlucht hadden Het museumkerkje gezocht, zagen het dertig centi meter hoog stijgen. De Friese Terpenroute heeft een groot aantal hoogtepunten. Dat zijn natuurlijk de terpen, maar ook het kerkmuseumpje van Ja num, het Landbouwmuseum van Oenkerk, de interessante stad Dokkum en de Stinspoort van Waaksens. De zogenaamde zadeldaktorens markeren meni ge oude kerk. Het best kan via Leeuwarden de route worden opgezocht. Hier en daar zal men de route even dienen te verla ten. Er zijn enkele wegomleggin- gen. Neem daarom een goede kaart mee. De tocht gaat door eenzaam land, met hier en daar een boer derij, waar het melkvee nu op stal staat. Ook door akkerbouw gebied met bij menig landbouw bedrijf het bordje: uien te koop. Als je uit de auto stapt, zijn er opeens de vogels. In de weiden, achter de zeedijk, fourageren ook midden in het barre seizoen wulpen, kievieten en scholek sters rond en hun geluiden klin ken de toerist als muziek in de oren in de winterwereld van N oord-West-Friesland. In Janum een grijze vlek staat een klein kerkje op een terp. Zonder toren. De grote klok hangt in de gevel. Dateert uit 1200. Hier is een museumpje gevestigd. Bordjes wijzen de weg. De sleutel kan bij de con ciërge worden gehaald. In het gebouwtje met de tegeltjesvloer, vindt de bezoeker middeleeuws beeldhouwwerk, grafzerken, sarcofagen, doopvonten en al taarstukken. Om deze terpenroute te kunnen waarderen, mag u best wat van de geschiedenis van deze streek weten, waar de menselijke be woning misschien zo'n tweedui zend jaar geleden begon. Een vijfhonderd jaar vóór Christus drongen de eerste mensen van de zandgronden van Drenthe in de slik- en kwelderwereld van dit deel van Friesland door en maakten heuveltjes om daar op enige tijd te kunnen verblij ven in dit gebied, dat twee keer per dag onder water stond. In de tijd vlak vóór Christus' ge boorte vestigde de mens er zich permanent. Tot het jaar duizend bleef de bouw van terpen nog doorgaan, overal, waar neder zettingen, boerderijen of kerken verrezen. Toen kwamen de eer ste dijken en werd het opwer pen van terpen steeds minder i Het monumentje op de dijk bij Wierum. De vissershuisjes van Moddergat. urgent. Men bereikt de eerste bordjes van de Friese Terpenroute, tus sen Leeuwarden en Stiens. Voor Leeuwarden linksaf, richting Stiens en Holwerd. Bij Stiens ziet u dan de bekende bordjes langs de weg. We rijden via kleine dorpjes als Jelsum en Cornjum. Dan dwars door Stiens, Finkum, nu en dan uit zicht op windmolens, die water plegen te verplaatsen. Aan de horizon is vaak de strakke streep van de zeedijk te zien. Na Finkum is er een wegomlegging, moet men even de bordjes de bordjes laten trouwens best mogelijk, dat alles weer nor maal is, als u aan deze aantrek kelijke tocht begint en recht door rijden, tot een voorrangs- weg, waarachter zich het dorp Marrum bevindt. Hier linksaf richting Ferwerd. Ondertussen hebt u al heel wat oude kerkjes en terpen gezien. Door Ferwerd eerst er langs heen door het kleine dorpje Hoogebeintum met de hoogste terp van Fries land met een kerkje er bovenop en een weg er over heen (mooi om te wandelen. Deze terp is meer dan acht meter boven AP). Via dorpjes als Genum en Reit- sum en daar even rechtsaf naar Janum. Over een heel slechte weg. Tot het Kerkmuseum dan terug naar Reitsum. Hier rechtsaf, richting Dokkum. Via Lichtaard en Raard. Als u in Raard richting Foudgum, Brent- gum en Holwerd kiest, ontdekt u meteen de bekende routebord jes weer. Langs Foudgum en' Brentgum. Tussen Brantgum en Holwerd staat links van de weg één van die bijzondere gebouw tjes, waarvan er nog acht in Friesland zijn overgebleven. Een Stinspoort of portgebouw, vroeger de enige toegang tot door water omringde adellijke behuizingen. Er staat nu een boerderij achter, vroeger de Sjucksmastate. De Stinsen, de kastelen van de Friese edelen, zijn op twee na verdwenen. Weiden en modder Via Holwerd, Ternaard, Han- tum en Hantumhuizen gaat het verder door weiden en modder, langs terpen en oude kerkjes. In Wierum gaat de route vlak langs de zeedijk. Bij de kerk is par keerruimte voldoende, via een trap kan het monumentje op de dijk worden bereikt en ligt de Waddenzee aan uw voeten. Ver der via Nes, Moddergat waar drie identieke vissershuisjes naast elkaar staan met in een, het Fiskerhuske, een museum. 's-Winters gesloten. Na Paesens weer wat proble men door een opgebroken weg. Ik heb de ANWB-bordjes van de Friese Terpenroute weer opge pikt, na via Lioesscns en Morra naar Anjum te zijn gereden. In Anjum rechtsaf, door het dorp, langs een molen. Dan ontdekt men de bekende zeshoekige bordjes, weer langs een dijk, over een fotogenieke ophaal brug let eens op de weiden hier. Goede kans om wilde gan zen te zien, door Tinma, langs een boerschap op een terp, naar Ee, waar kan worden gekozen uit twee voortzettingen van de route, via Dokkum of via Kol- lum. Ik koos voor Dokkum. Een stadje, waar het de moeite loont wat rond te wandelen. Verder via Damwoude, Rensumogeest, Roodkerk, door een bosrijke streek. Vlak voor Oenkerk rijdt u langs een van de twee nog bestaande Friese kastelen, Sta- niastate waarin o.a. een land bouwmuseum is gevestigd. Dan Gierkerk, Miedum, Lekkum en 'weer terug naar Leeuwarden. Bt massa-toerisme, dat als n bulldozer door de Europe- vakantielanden davert, .«ft weinig speelruimte voor j verstokte ontdekkingsreizi- •jr overgelaten. Toch zijn ze nog, de witte vlekken op de ndkaart, die nog niet onder j voet zijn gelopen door hor- is zonzoekers. Als u voor uw llgende vakantie een verge- n stek zoekt, waar rust en jimte nog uit voorraad lever- lar zijn, kunnen de volgende )s u wellicht op weg helpen: talië t hiel en teen van Italië lie- ln een tijd lang gevaar het ach toffer van massatoerisme worden, want hun onge bonden stranden waren ont- ikt door een aantar doorden- mde reisleiders. Toch heeft |t toerisme nooit bezit geno- en van dit bergachtige ge- ed afgewisseld door verstik- >ide vlaktes; alleen zijn er fspreid wat hotels en vakan- ikomplexen gebouwd. De verdere ontwikkeling hangt af van de aanleg van een nieuw vliegveld. Op het ogenblik is men daarmee niet verder ge komen dan de landingsbaan, ga dus nu, voordat de aan komsthal er ook staat. Calabrië is vooral wat land schap betreft erg spektakulair; Apulië is vlakker en minder schilderachtig, maar rijker aan historische details. Overal liggen zand- en steentjesstran- den verlaten in de zon en ste ken witte middeleeuwse dorp jes tegen de blauwe lucht af. Schatten liggen verborgen en onaangeroerd: Griekse tem pels, Romeinse amfitheaters, hele kleine Byzantijnse kerk jes, Romaanse kathedralen, mooie haventjes en prachtige barok-achtige gebouwen. De ene verrassing na de andere. Apulië's unieke trulli-land be dekt een heel landschap met kegelvormige stenen huisjes uit prehistorische beschavin gen. De kust van Calabrïë met zijn door de zon verbleekte vissers dorpjes ligt aan de voet van een gebergte waarin bossen, meren en weilanden elkaar af wisselen. Totdat het vliegveld wordt geopend zullen geheel verzorgde vakantiereizen hier zeldzaam blijven. Portugal Een eerste punt van verbazing in de Tras Os Montes - het betrekkelijk onbekende noord oosten van Portugal - is het aantal bussen dat je blijft te genkomen, hoe smal en afgele gen de weg ook is. Het lijkt wel of geen dorp te dun be volkt is of te ver buiten de bewoonde wereld ligt om niet de een of andere vorm van openbaar vervoer in stand te houden. Waar die bussen nu precies vertrekken en op wat voor tijden is een heel ander punt, maar het loont de moeite eens een avontuurlijke en fas cinerende vakantie te houden in dit land zonder je te veel van reisschema's aan te trek ken. Behalve een paar ver spreide „pousadas" (de zeer goede, overbekende staatsho- tels) blijft de accommodatie meestal beperkt tot beschei den herbergjes en pensions, of misschien zelfs een kamer bo ven een café. Met andere woorden: het is een gebied dat tot nu toe nog maar nauwelijks door het mo derne toerisme is ontdekt. Wat hier ook de reden voor mag zijn, in ieder geval is het niet een gebrek aan spektakulair landschap. Behalve zee en zand is alles hier te vinden. Er zijn uitgestrekte gebieden met gigantische rotsformaties (die vaak gebruikt worden om klei ne granieten huisjes te be schermen), bergen, geweldige bossen, enorme vlakten vol bouwland en tenslotte de schoonheid van de rivier de Douro met zijn steile oevers vol wijnstokken. Uit dit gebied komt de over de hele wereld geliefde port. De grens tussen Portugal en Spanje wordt hier veelal door rivieren gevormd, waarlangs enorme reservoirs zijn ge bouwd om het water dat beide landen zo nodig hebben te kunnen opslaan. Dit biedt vaak prachtige uitzichten, en een aantal van de pousadas aan de Portugese kant zijn dan ook op slimme plekjes gebouwd vanwaar vaak adem benemende scènes zijn te zien. De meest opmerkelijke is mis schien wel die bij Miranda do Douro, hoewel er over te twis ten valt of diegene bij Canica- da, een eindje noordelijker, niet een nog mooier uitzicht biedt. Als je uiteindelijk weer naar het westen trekt is dit misschien geen slecht oord; in ieder geval is er geen gebrek aan verlatenheid en geweldig lekker eten. Spanje Het lijkt onmogelijk dat er nog een Spaanse „costa" zou zijn die aan de maï s naar vooruit gang heeft weten te ontsnap- pene. Het wonder van de Cos ta de la Luz is dat hij zo lang geheim is gebleven. Nu is er echter al verandering in de lucht aan die winderige kust van de Straat van Gibraltar tot aan de rivier de Guadiana, waar het Portugese Algarve begint. Maar er is nog tijd om de horden voor te zijn. Tussen Tarifa en de buitenwij ken van Cadiz liggen een aan tal onovertroffen en nog niet zo drukke stranden, die door de Atlantische getijden wor den schoongespoeld, of soms zelfs schoongebeukt door no gal krachtige Atlantische bre kers. Aan het acht kilometer lange strand van Zahara stond vroeger maar één hotel; nu zijn dat er al drie. Het aan grenzende Conil de la Fronte ra is opgebloeid tot een klein badcentrum. Voorbij Cadiz kom je in het sherry-land met hier en daar wat kleine kustnederzettingen die opmerkelijkgoede hotels hebben bij Guentabravia en Chipiona. Over de rivier de Guadalquivir ligt het uitge strekte natuurgebied van de Coto Donana, een toevluchts oord voor rustzoekers. Inlichtingen over deze drie on bekende vakantiegebieden ge- Het Italiaans Verkeers Bu reau, Rokin 52 in Amsterdam, telefoon 020—249732. Het Portugees Verkeers Bu reau, Amstel 24 in Amster dam, telefoon 02063170. Het Spaans Verkeers Bureau, Laan van Meerdervoort 8 in Den Haag, telefoon 070—465900. Rusteloze beroepsreiziger J. Dominieus, de Van Egeraat van de zeventiger jaren, heeft een nieuwe aardrijkskundige scalp aan zijn verzameling toe gevoegd. In zijn pas versche nen reisgids over Indonesië behandelt hij in sneltreinvaart de toeristische mogelijkheden in de Gordel van Smaragd. Verwacht van hem geen litte raire hoogstanden of fijn gesti leerd heimweeproza, want daar is deze doktor te nuchter voor. Zijn beschrijvinggen zijn goed gedocumenteerd, exact, zonder franje en versieringen. De lezer weet op die manier, waar hij aan toe is, want Do minieus is een uiterst betrouw bare gids, die alleen naar ver telt over zaken, di< hij met eigen ogen heeft vaargeno- men. In zijn reisboe t over In donesië behandelt h j Singapo re, Medan op Sui ïatra, het Tobameer, DjakarU een tocht dwars door Java, I ah, Kuala Lumpur in Maleisi' en Bang kok in Thailand. Foto's en plattegronden c ampleteren zijn haastig gecom- -oneerd uit zicht. r. A Op reis naar Inde lesië is uit- De Prambanantempe! ter ere van Sjiwa. Deze tempel. gegeven door j Gottmer in Jt bij Djokja. Haarlem, prijs 17,50. Een van de twee luxe cruise-schepen van de Noorse maatschappij Royal Viking Line, die het komende seizoen met 25 cruises oo het water komt. De Noorse cruise-maatschap- pij Royal Viking Line komt in 1975 met 25 cruises in Europe se wateren. Dit betekent een verdubbeling ten opzichte van 1974. Alle cruises worden uit gevoerd door de superluxe schepen „Royal Viking Star" en „Royal Viking Sea". Am sterdam is opgenomen in twaalf noordelijke cruises, die de Noord Kaap, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en Rusland aandoen. In totaal telt het programma van deze Noorse maatschappij 115 crui ses van 14 tot 96 dagen. Alle reizen zijn uitvoerig beschre ven in het „Cruise Atlas van de Royal Viking Line". Hier vindl men ook de prijzen, de combinatie mogelijkheden, gegevens over dc schepen en de hutindeling. Behalve crui ses in Europa biedt deze maatschappij ook reizen naar Alaska, Canada, Mexico, het Verre Oosten, Australië en Nieuw Zeeland. Inlichtingen bij het Verenigd Cargadoors Kantoor, Koningsplein in Am sterdam. FOTOROUTE Zwerven met de kamera, staat boven de inleiding van de fol der „fotoroüte Hart van Bran- bant". Deze prima mini-gids is een uitgave van de Stichting Ama^eurfotografie, die vol gens de beproefde methode, waarmee reeds vele andere fo toroutes werden verkend, het hart van Branbant voor de liefhebber-fotograaf ontsluit. U vindt in deze folder een routekaart, achtergrondinfor matie, een serie fototips, foto's én een routebeschrijving, die voert langs boerderijen, ooi- vaarsnesten, een kasteeltje, een schoenen- en een visserij- na, door zandverstuivin- weidevlakten en langs stille rivieren. De circa 80 kilo meter lange route is zowel ge schikt om per auto als per fiets te worden afgelegd en in beide gevallen kan men ook gedeeltelijk wandelen. Met na me zijn wandelingen mogelijk in Woudrichem, Heulden, en in het vrij toegankelijke na tuurmonument De Loonse en Drunense duinen. Voor fiet sers; er zijn in de folder drie Til burgle adressen opgeno men, waar fietsen worden ver huurd. De folder kan worden aangevraagd bij de Streek-' VW „Hart van Brabant". Spoorlaan 440 in Tilburg en bij vele plaatselijke VW en ANWB kuntoren. Ze kosten u

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17