I Oud-landbouwjournalist en oud burgemeester K. J. Vrijling had enige jaren geleden maar één ideaal: alle Nederlandse sport vissers in één grote landelijke organisatie. Deze organisatie moest dan bovendien de vis rechten kunnen krijgen over al le Nederlandse binnenwateren, met inbegrip ook van het IJssel- meer. Asjeblieft. Als voorzitter van de Algemene Hengelaarsbond zat K. J. Vrij ling voortdurend tegen een enorme versnippering aan te kijken. Nederland telt vermoe delijk meer dan duizend henge laars- of hengelsportverenigin gen. Zet een paar sportvissers bij elkaar en het worden vis- vrienden. Eén stap verder is een georganiseerd gezellig avondje per week bijvoorbeeld en de tweede stap is dan een soort reglement wie telkens zorgt voor drank en wat hapjes en wie zorgt voor de volgende vis- middag of hele dag. Een derde stap wordt dan heel snel de ver eniging „het verschalkte visje" of zoiets. Zo zijn wij in Neder land nu eenmaal. De sportvisser maakt daarop geen uitzonder ing. K. J. Vrijling, als burgemeester dagelijks in de weer op en rond de wateren van het Friese Grouw, zuchtte destijds nogal hartgrondig en langdurig en zet te zich aan het organiseren. Hij heeft het overigens wel geweten, want voordat alle problemen, al le moeilijkheden, alle rancunes en al het wantrouwen overwon nen was, gingen wel zo'n zes zeven jaren voorbij. Vandaag is het zover: vierhonderdduizend sportvissers verenigd in 750 ver enigingen zitten thans bij elkaar in de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties. Dat is dan dat na het congres van daag in Utrechts Jaarbeurscen trum. Maar Nederland telt meer dan één miljoen sportvissers, in koe le cijfers uitgedrukt zeker 1.250.000. Waarom staan die meer dan 600.000 sportvissers, waarvan de meesten toch ook in verenigingen of kleine clubs zit ten, buiten die grote landelijke club, die op weg is een grote landelijke vereniging te worden? Dat is de grote vraag, die zij en de 400.000 federalisten in de ko mende tijd, te beginnen met vandaag willen beantwoorden. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Nederland telt meer dan één miljoen sportvissers, die heel wat uurtjes aan hun sport besteden. Zij zoe ken op z'n tijd het Water op, om hun hengel uit te leggen en om desnoods uren te wachten voor ze beet hebben. Dan pas is de dag goed. Maar de Neder landse sportvisser zou geen goeie zijn, wanneer hij zijn vangst niet onmiddel lijk zou terugzetten. Het gaat hem niet om de buit, maar om het plezier van het #1 nog bij kan 21 federaties. En deze federaties hebben besloten te komen tot een landelijke or ganisatie, die desnoods alle of bijna alle sportvissers gaat omvatten. Voor het ech ter zover is, zal nog menig hengeltje ingelegd moeten worden. Want lang niet iedere sportvisser heeft zin in zo'n mam moet-organisatie. Het is hem dikwijls al voldoende, wanneer hij zijn visvergun ning heeft en wanneer hij op eigen hout je, of desnoods met enkele vrienden e dagje voor zijn sport kan uittrekken. De 1 li 'i fe' i die organisatie kan hem Zo denkt op dit ogenblik tenminste de meerderheid van de Nederlandse sport vissers erover. Maar de nieuwe organisa tie, vandaag in Utrecht onder de naam „Nederlandse Vereniging van Sportvis sersfederaties" van start gegaan, zal niet rusten, voordat ook het grootste deel van de niet-leden toegetreden is. De organisa tie heeft de leden nogal wat te bieden. Want de aangesloten sportvissers hebben dit jaar niet minder dan 75.000 hectare viswater in heel Nederland tot hun be schikking. Dat is de helft van het Neder landse binnenwater. Zij krijgen ddarvoor de zogenaamde Grote Vergunning vai organisatie, zodat zij hun hengel zonder extra kosten in de 75.000 ha. viswater kunnen uitleggen. Men moet daar niet gering over denken, zeker niet wanneer het sportvissers be treft, die soms hun hele vakantie beste den aan het trekken door Nederland. Met in hun bagage de onafscheidelijke hen gels. Sportvissersfederaties tot stand kwam. Oud-burgemeester K. J. Vrijling is er zeker zeven jaren mee bezig geweest, om het via zijn Algemene Hengelaarsbond zover te krijgen. De groei kwam er pas in, toen allerlei hengelsportverenigingen regionaal sterk gingen samenwerken, ge zamenlijk viswater huurden of hun vis rechten uitwisselden. Deze regionale sa menwerking vergemakkelijkte de verdere groei ook naar boven toe. De minister van Landbouw en Visserij gaf jechter de laatste atoot, toen hij liet weten, dat hem een landelijke samenwerking wel lokte. De minister voelde zich bepaald gelukkig met de wat hij noemde chaotische situatie rond de uitgifte^™ visrechten in de openbare wateren van endeel van de rne miljoen Nederlandse sportvissers zich ooit bij de nieuwe organisatie zal aanshnj ten blijft nog een grote vraag. Veel sport- pionieren veel liever op hun eigen houtje. Zij voelen niets voor dat gebon den organisatorisch bestaan met al zijn rechten, maar vooral met al zijn plichten. Zij hebben vaak al genoeg aan de visakte het kost zelfs al moeite, om de gang naar het gemeentehuis voor die vergun ning te moeten maken. Laat staan de rompslomp van die organisatie met zijn Dat is volgens hem het beste voor de sportvisserij van de toekomst. Zijn twee de ideaal is het visrecht ook op het IJsselmeer. Hij en de beroepsvissers het IJsselmeer leven daarom op nogal gespannen voet met elkaar. De Algemene Hengelaars bond, daarmee thans ook de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties, houdt al toe zicht op de sportvisserij ter zee: op de Noordzee, op de Waddenzee en op de Zeeuwse wateren. Meer dan tweehonderd schepen varen thans al met groepen sportvissers naar deze zeeën. Vorig jaar hebben controleurs van de Algemene Hengelaarsbond deze schepen bezocht gekeurd. Hun bevindingen zijn daarna samengevat in de „Botengids voor zeehengelaar." zeehengelaar wordt aangeraden de tips over het vissen vanaf schepen op (opgenomen in deze gids) op te volgen in het belang van zijn eigen hengelplezier en dat van de andere hengelaars aan boord." 6. Fed. Midden Noord-Holland 7. Fed. Hoord-Veet Nederland 8. Fed. Cool en Eemland 9- Fed. Randmeren 10. Fed. Veluvetoom 11. Pootvisfonds De Oude IJeeel Zuld-Hollana Rand e tad De Betuwe Eendracht Delta Vlei Ooet-Bri 18. Hengeleportkr. De Vriendechap 19. Kring Midden Limburg ?0. Combinatie Juliana 21. Combinatie Oostelijke Mijnstreek In de op de kaart genummerde gebieden geldt de Grote Vergunning voor 400.000 leden van de N.V.V.S. Uit de botengids blijkt, dat de sportvis sers ook in de wintermaanden op zee terecht kunnen voor het vissen op schar en kabeljauw. En voor wat de binnenwateren betreft: In de Grote Vergunning zijn per provincie of hengelsportorganisatie de binnenwate ren opgesomd, waar de leden zonder extra kosten - waar zij ook vandaan komen - kunnen vissen. Men moet echter lid zijn want: ,,dcze Grote Vergunning is uitsluitend i .eldil in combinatie met een bewijs van lidmaatschap Van een hengelsportvercni- ging. die is aatagé'sloten bij een der op de omslag van de Grote Vergunning ge noemde organisaties" derhalve de Neder landse Vereniging van Sportvissersfede raties. (N.V.V.S.) En deze Grote Vergunning wordt dit jaar aan 400.000 leden uitgereikt. Allen lid van 750 hengelsportverenigingen.Het is maar, dat men dit weet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13