Meer dan miljoen Nederlanders slikt kalmerend middel Moord op Jeanne was al vele malen aangekondigd Voorkeur aan verlagen olieprijzen KOPPELING TWEE HARTEN MOGELIJK £eidóc6omo4it Verbazing over Duitse verklaring '3 van Breda' Officier eist tien jaar RHODESISCHE NATIONALISTEN MOCHTEN NIET WEG Jamani: Verklaring Vaticaan Anti-semitisme strijdig met geest christendom Barnard na geslaagde operatie: Joodse wereldraad weet van niets VRIJDAG 3 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PACINA 9 Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Een weloverwo gen moord". Dat was gisteren de conclusie van de Bossche officier van Justitie, toen de 22-jarige Bart van D. uit Box tel terecht stond voor moord op lijn ex-vriendin Jeanne Vughts uit Best. Op 8 juli 1974 had hij haar, omdat ze niet bij hem wilde terugkomen, op het trottoir met veertien messte ken om het leven gebracht. De officier eiste tien jaar gevange nisstraf. Diverse malen al had Bart Jean ne bedreigd als ze hun verlo ving niet wilde herstellen. Aan vrienden had hij gezegd dat hij haar zou doodsteken. Hij had zelfs het mes laten zien. Op 7 juli kwam hij bij het huis van Jeanne. Hij slaagde er niet in binnen te komen en werd opge pakt door de politie, die door de angstige ouders van het meisje gewaarschuwd was. Bart mocht weer gaan toen hij beloofd had het meisje niets te zullen doen. Maar 's nachts doordacht hij wat hij doen zou, als ze voor de laatste maal zou weigeren. En terwijl enkele mensen ontsteld toekeken, reed Bart de volgen de dag met zijn auto de brom- fietsende Jeanne klem, sloeg haar met een rubber hamer op het hoofd en hakte wild op haar in met een uitbeenmes. Daarna verdween hij en zwierf twee dagen door de bossen. Tenslotte belde hij de moeder van een vriend van hem om te horen wat er gebeurd was: Jeanne was op straat doodge bloed. Hoewel de verdedigster meende dat Bart in blinde woede zijn mes getrokken had, was de offi cier van opzet overtuigd, omdat Bart al vaak met de dood had gedreigd. Bart. Bart zelf wist het voor de rechtbank niet meer zo goed. Sinds zijn vader („de enige die mij precies be greep") vorig jaar overleed, de verloving werd verbroken en Jeanne een andere vriend had, was het slechter met hem ge gaan. De rechtbankpresident kreeg nauwelijks een zinnig woord uit de jongeman, die in het psychiatrisch rapport zwak begaafd genoemd wordt SALISBURY Een uit zes man bestaande delegatie van de African National Council waarin de vier Rhodesische zwart-nationalis- tische organisaties zijn gebundeld heeft van de regering in Salisbury geen toestemming gekregen naar Loesaka (Zambia) te reizen voor besprekingen met de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan. De redenen waren dat het particuliere vliegtuig dat uit Zambia zou komen geen toestemming had gekregen in Salisbury te landen en de ACN had geen toestemrfling gevraagd dat de voormalige gedetineerden uit de delegatie naar Loesaka zouden mogen gaan. De weigering kan tot gevolg hebben dat de kansen op een constitutio nele regeling voor Rhodesië verloren gaan. BONN (AP) Olieminister sjeik Jamani van Saoedi Arabië heeft in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Wirtschaftswoche ver klaard er de voorkeur aan te geven dat de olieprijzen dit jaar niet zullen stijgen. Wij zouden liever zien dat de olieprijzen worden verlaagd en dan bevroren voor langere tijd aldus de sjeik. De voortgaande inflatie zou in 1976 volgens Jamani slechts „geringe, getemporiseerde" prijsstijgingen noodzakelijk ma ken. In december heeft de OPEC besloten met ingang van 1 januap de' olieprijs met 3 procent te verhogen. Jamani deed geen concrete voorstellen tot wijziging van de huidige prijs van 10.46 dollar per barrel. Hij zei het niet eens te zijn met hen die pleiten voor beperking van de olieproduktie met gelijktijdige verhoging van de prijs. Daarmee zouden wij uw economie (de economie van de geïndustrialiseerde landen) definitief ruïneren. U zou een depressie krijgen, met het gevaar van een machtsovername door links. Dat willen wij voorkomen", aldus de minister. Jamani zei niet te vrezen voor een gewapend ingrijpen van de zijde van de olieverbruikende landen. Dat zou een wan hoopsdaad zijn, aldus de minister. De problemen in het grensgebied van Israël en Li banon blijven voortduren. Ter wijl dorpskinde ren in Al Taybeh de ruines van een aantal door Israë lische comman do's opgeblazen huizen bekijken, waar op Nieuw jaarsdag vermoe delijk vier men sen om het leven kwamen, werd er gisteren in Liba non gedemon streerd voor bete re bescherming tegen Israëlische invallen. ENSCHEDE - Ruim 1 miljoen Nederlanders of wel één op de tien gebruikt kalmerende middelen. Daar bij is er geen verschil tussen leden van een zieken fonds of mensen die particulier verzekerd zijn. Evenmin loopt de eerste categorie vaker naar de dokter dan particulier verzekerden. Wel gaan vrou wen vaker naar de arts dan mannen. Deze en nog heel veel andere conclusies over het gebruik van medicijnen (medische consump tie) staan te lezen in een giste ren verschenen rapport van het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Het is het eerste landelijke on derzoek dat naar de medische consumptie in Nederland is in gesteld. Opdrachtgever was het ziekenfonds Oosl-Twente in En schede. Uit het onderzoek is niet gebleken dat de patiënten van dure zie kenfondsen vaker ziek zijn dan patiënten die bij een goedkoop ziekenfonds zijn aangesloten. Tal van Nederlanders - het on derzoek leerde 6,4 procent - ge bruikt geregeld medicijnen van een ander, bijvoorbeeld: ie mand heeft een probaat mid deltje tegen hoest vah de dokter gekregen, en geeft het restant aan een kennis die ook last van verkoudheid heeft. Het onbekend zijn met de aard en de samenstelling van de ge neesmiddelen - 40 pet van de ondervraagden - komt vooral voor in die gezinnen, waar het gezinshoofd slechts een lage op leiding heeft genoten. Hoewel is aangetoond dat er geen verschil (meer) bestaat in de behandel- De Portugese minister van buitenlandse werd begroet door minister Gromiko. Portu- zaken Mario Soares is voor een officieel gal streeft naar verbetering van de handels- bezoek in Moskou aangekomen, waar hij betrekkingen met de Sowjet-Unie. VATIKAANSTAD (ANP) De geestelijke en historische banden tussen de r.k. kerk en joden dom veroordelen iedere vorm van anti-semitisme en discriminatie als strijdig met de geest van het christendom. De waardigheid van de menselijke persoon is overigens zelf reeds voldoende om anti-semitisme en discriminatie te veroordelen. Aldus de zeven pagina's tellende verklaring van de commissie voor de godsdienstige relaties der r.k. kerk met het jodendom. De verklaring der commissie, die paus Paulus op 22 oktober 1974 oprichtte, werd ondertekend door kardinaal Wille- brands als haar voorzitter en pater P. M. Conten- son o.p. als secretaris. De verklaring, die vandaag in het ^atikaan is gepubliceerd, zegt een praktische uitwerking te willen geven aan de verklaring „Nostra Actate" van oktober 1965 van het tweede Vatikaanse conci lie over de relaties der r.k. kerk met de niet-chris- telijke godsdiensten. Zij houdt zich uitsluitend bezig met de religieuze aspecten van het jodendom en spreekt zich niet uit over de politieke aspecten, zoals die concrete gestalte hebben gekregen in de staat Israël. wijze en het voorschrijven medicijnen aan fondspatiënten en particulier verzekerden, meent tweederde van de 1622 ondervraagden, dat dit verschil wel degelijk bestaat Van dat aantal kan een derde de reden daarvoor niet verklaren. Opvallend in het onderzoek is de conclusie dat één op de tien Nederlanders wel eens een kruidendokter/magnetiseur/na tuurgenezer raadpleegt. Hel zijn vooral vrouwen en wat ou dere mensen die met hun kwaal al geruime tijd bij hun huisarts lopen. Bijna 80 pet van de on dervraagden zei tijdens het on derzoek een goede gezondheid te bezitten. Gemiddeld raadple gen vrouwen 3,7 keer per jaar de huisarts; mannen doen dat 2,2 keer per jaar. Het op eigen gezag kopen van medicijnen (zelfmedicatie) gebeurt meer door particulier verzekerden dan door fondspatiënten. Voor al zelfstandigen en vrouwen doen aan zelfmedicatie. Tijdens het onderzoek kwam naar voren dat hoe specifieker men naar klachten informeert, hoe meer er genoemd worden en hoe minder ernstig ze zijn. Mensen die langdurig een be zoek aan de dokter uitstellen zijn vooral te vinden in de cate gorieën: ouderen, vrouwen, die slechts een lagere opleiding hebben en zij die niet in loon dienst zijn. Bij het gebruik psychofarmaca (tranquilizers) valt op dat in de leeftijdsgroep van zestien tot en met vie twintig jaar iets meer mannen dan vrouwen deze middelen ge bruiken, maar dat na het 35ste jaar het gebruik door vrouwen uitsteekt boven dat van man- Hoewel is vastgesteld dat er wel veel geneesmiddelen worden voorgeschreven door de artsen in Nederland, kon niet „hard" gemaakt worden dat het te veel zou zijn. In veel gevallen (50 procent) worden geneesmidde len overgehouden en de kans is groot dat ze wellicht voor een tweede keer worden gebruikt Het percentage voorgeschreven medicamenten dat direkt wordt weggegooid wordt door het so- ciologenteam „een niet onaan zienlijk percentage" genoemd. Van de ondervraagden bewaar de 57,3 procent de geneesmid delen in een medicijnkastje; De rest bewaarde ze elders in huis. Bij gezinnen met jonge kinde ren kwamen dezelfde percenta ges tevoorschijn. Als gevolg waarvan bij het zie kenfonds Oost-Twente de in druk bestaat dat er in veel huis gezinnen geneesmiddelen den bewaard op plaatsen die vragen om ongelukken. Hoewel flatbewoners meer geneesmid delen in huis hadden dan men sen die in een eengezinswoning woonden, kwamen de onderzoe kers tot de conclusie dat de befaamde flatneurose niet be staat. Ongeveer drie miljoen Nederlanders slikt regelmatig pijnstillende middeltjes aspririne enzovoort KAAPSTAD (AP) De pionier op het gebied van de harttransplantatie, dr. Christiaan Barnard, heeft gisteren verklaard dat uit zijn Jaatste overbrenging van een tweede hart is gebleken dat een dergelijke „koppeling" met dat orgaan van de patiënt zelf mogelijk is. Op 25 november van het vorige jaar verrichtte dr. Barnard de eerste van zo'n dubbele operatie, toen de 58-jarige Ivan Taylor voorzien werd van het hart van een 10-jarig meisje dat bij een verkeersongeluk was omgekomen. Dinsdag werd in de borst van de 47-jarige Leonard Goss het hart aangebracht, naast het oude dus, van Hennie Ver wee, een 17-jarig meisje dat op eerste kerstdag was omgekomen ook bij een verkeersongeluk. Leonard Goss had sinds 1969 een kunstmatige hartklep gehad en in medische kringen had men zich afgevraagd of de operatie wel onder die omstandigheden mocht worden uitgevoerd. Een kunstklep is niet volmaakt al dus dr. Barnard, maar ik stond ervoor en moest een besluit ne men. Dat heb ik gedaan. Ik liet de kunstklep waar deze was. De tweede operatie was nagenoeg geheel gelijk geweest aan de eerste. In beide gevallen aldus dr. Barnard, was de linkerzijde van het ingebrachte „ruilhart" verbonden aan de linkerzijde van het hart van de patiënt. Over die operatie zei de chirurg nog dat alles naar wens was verlopen en dat de patiënt ver moedelijk dezer dagen voor het eerst mag opstaan. De mogelijkheid dat de patiënt zijn nieuwe hart kan „afstoten" neemt met het verstrijken van de tijd af, zei hij. Als het „eigen hart van een patiënt slechter wordt na een jaar kan dit wor den weggenomen en door een nieuw vervangen. De twee har ten konden worden gesynchro niseerd, aldus dr. Barnard en dit was in het tweede geval gebeurd, maar achteraf had toch de mening postgevat, dat een a-synchrone werking beter zou kunnen zijn zodat er altijd één 'n slag gaf als de bloeddruk op zijn laagst was. Over de eerste operatie zei dr. Barnard nog dat de twee orga- "nen precies zo functioneerden als men had gehoopt, en dat het ruilhart het zieke, en originele dus was gaan ontlasten. In het groote schuur-hospitaal waaraan dr. Barnard is verbon den zijn sinds 3 december 1967 13 harttransplantaties verricht. Treinbotsing - In de Newyorkse wijk Bronx zijn gisteren 170 mensen, merendeels licht ge wond toen twee forenzentrei- nen die op weg waren naar het centraal station van Manhatten met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde tijdens het ochtendspitsuur. Tenminste tien mensen zijn er ernstig aan toe. Ouderavond EIND 1970 - om precies te zijn 5 november - werd geprobeerd op alle Nederlandse scholen een ouderavond te organiseren. Op menige school waar het lukte, kon later van een succes gesproken worden. Toch brandde op die avond in een groot deel van de Nederlandse scholen geen licht; omdat de organisatoren van de „Nationale Ouderavond" met hun datum kwamen, toen voor menige school-vooral bij het voortgezet onderwijs - de agenda, inclusief ouderavonden, al rond was. De werkgroep die voor dit jaar het evenement herhalen wil, is niet de ezel die zich tweemaal aan dezelfde steen stoot: men is vlugger geweest met het noemen van de streefdatum en men heeft van de éne avond een keuze uit vijf (in de week van 3—7 februari) gemaakt. Voor het overige wordt aan oudercommissies, ouderver enigingen besturen en scholen zelf overgelaten wie het initiatief gaat nemen en hoe de avond in elkaar wordt gezeL Terecht; want plaatselijk verschillen de situaties soms aanzienlijk van elkaar. WEL LIGT IN DE BEDOELING dat er gesproken wordt over „ouder-participatie". Ook al een rekbaar begrip; een begrip boven dien waarover heel verschillend wordt gedacht. Eén ding staat wel vast: nu op alle scholen de medezeggenschap van onderwijskrachten op gang komt en nu anderzijds de onder- wijswetgeving in Nederland sterk-centraliserende consequenties blijkt mee te brengen, moet de participatie van hen die in eerste aanleg verantwoordelijk zijn voor opvoeding en vorming van jonge mensen - de ouders een flinke stoot krijgen, wil men voorkomen dat straks hun taak beperkt blijft tot belasting en schoolgeld betalen. De moeilijkheid is op dit gebied evenwel, dat er onder ouders en autoriteiten over de inhoud van „participatie" heel uiteenlopend wordt gedacht. VOOR HET MOMENT is bij onderwijs-bewuste ouders de voor naamste zorg dat zij goed ingelicht worden: zowel over de indivi duele capaciteiten van en problemen bij hun kinderen, als over de mogelijkheden in het onderwijs. Daar gaan op de meeste scholen op dit moment dan ook de ouderavonden over. De eigenlij ke inspraak van de ouders staat nauwelijks aan het begin van de weg; hoogstens hebben ouders soms via een benoemingsproce dure voor het bestuur indirekte invloed. Zo kon gebeuren dat bij het bijzonder onderwijs de confessionali- teit van de school een levensgroot probleem geworden is, dat aan de aandacht, laat staan de invloed, van de ouders voorbij gaaL Waar verder de onderwijswetgevers - de ontwerpers van de „mam moet" inclusief - de gewoonte hebben welke technocraten meestal eigen is - contact zoeken met anderen pas als hun eigen denkproces afgerond is - heeft het niet-onderwijs-deskundige deel van de samenleving op didactisch en vaktechnisch gebied zo'n enorme achterstand gekregen, dat ze als gesprekspartner nauwelijks meer partij is. Hoewel notabene die partij de eerst-verantwoordelijke voor de opvoeding van kinderen blijft. Eigenlijk zou de „open school" waaraan nu gewerkt wordt de oplossing van dit probleem voorrang moeten geven, nog vóór diverse vormen van „tweede kans" in de vorm van multimediale M.A.V.O.- of H.A.V.O.-opleidingen. Wat er bij het onderwijs inhoudelijk gebeurt, kunnen scholen in de praktijk de ouders moeilijk, tenzij heel cursorisch, duidelijk maken. En dit staat weer echte participatie in de weg. Een onderwerp om in de „nationale ouderweek" over te spreken! Weeroverzicht DE BILT Een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Golf van Biskaje tot over centraal Europa bracht ook in ons land rustig weer. In de afgelopen nacht kwam het bij ons op veel plaatsen tot mist, waarbij de temperaturen tot om en nabij het vriespunt daalden. De depressiebanen liggen mo menteel vrij noordelijk. Een koufront van zo'n depressie bo ven Noord-Skandinavië trekt in de komende nacht met wat re gen over ons land. Morgen komt ons land dan weer gelei delijk onder de invloed van een zwakke rug van hoge lucht druk. Er zullen dan enkele op klaringen verwacht mogen wor den. Vooruitzichten voor zondag: Enkele buien en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Kopenhagen grh bew. h. bew. peh^ bew. niet ontvangen Den Haag Zowel de joodse wereldraad te Genève The World Jew is Congress' als de wereldraad van kerken hebben zich gedistancieerd van de ver klaring van de evangelische bisschop van Berlijn, Kurt Scharf, dat er een nieuw oecu menisch Initiatief zou zijn om te komen tot vrijlating van alle Duitse oorlogsmisdadigers, onder wie de 'Drie van Breda'. Kurt Scharf verklaarde op nieuw jaarsdag, dat de joodse wereld raad bij het initiatief betrokken was. De wereldraad ontkent, dat er zelfs ook maar contact over deze zaak is geweest Volgens Scharf zou de wereld raad van kerken zich met gra tieverzoeken hebben gericht tot kerken en regeringen. De we reldraad van kerken ontkent echter de afgelopen tijd actie te hebben ondernomen. Benoeming burgemeester DEN HAAG Tot burgemeester van Capelle aan den IJssel is benoemd drs. L. van Leeuwen (35) te Rotterdam. De heer Van Leeuwen, lid van de WD, was tot september 1974 gecommit teerde van het openbaar li chaam Rijnmond. De benoe ming gaat in op 1 februari. Indiase minister bij bomaanslag gedood NEW DELHI (AP) - De Indiue minister van spoorwegen, L. N. Mishra, die gisteren gewond raakte toen een bom ontplofte terwijl hij een nieuwe spoorlijn wilde openen in de staat West Bihar, is vandaag aan zijn ver wondingen overleden. De 54-ja- rige Mishra was een van de 24 mensen die bij de explosie in Samastipoer gewond raakten. Verwacht wordt dat de dood van Mishra de politieke spanning in het land zal vergroten. De op positie leiders, die sfeods meer oppositie gaan voeren in een poging mevrouw Gandhi tot af treden te dwingen, hadden Mishra ervan beschuldigd iets te maken te hebben gehad met een schandaal, waarbij import- vergunningen aan vrienden zijn uitgegeven. Er is ook veel kritiek op Mishra uitgeoefend naar aanleiding van de manier waarop hij de spoorwegstaking van vorig jaar mei heeft aangepakt Er wer den toen tienduizenden arbei ders gearresteerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9