Kissinger sluit actie tegen olielanden niet geheel en al uit Nederlandse wet ontoereikend voor B oyc ot-Rhode sië Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Mit Confectiebedrijven weigeren hogere ziekengeldpremie Kerstbestand IRA voorlopig verlengd Kinderen belden gratis door gehele wereld Rijksdienst wil Ooypolder aankopen Randkrant VRIJDAG 3 JANUARI 1975 LEIDSE COURAN PAGINA 7 WASHINGTON (AP) Een Amerikaanse militaire actie tegen de olievelden in het Midden-Oosten iou een „bijzonder gevaarlijke koers" zijn, maar is niet volledig uitgesloten, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gezegd. In een gisteren gepubliceerd interview met het Amerikaanse weekblad „Business Week" liet Kissinger zich bijzonder behoedzaam uit over een eventuele gewapende Amerikaanse interventie, maar was niettemin op dit punt duidelijker dan ooit. In antwoord op een vraag zei Kissinger dat Vietnam de Amerikanen heeft geleerd „dat het gemakkelijker is om in een oorlog verwikkeld te raken, dan er uit te komen". „Toch", zo vervolgde hij, „zeg ik niet dat er geen omstandig heden denkbaar zijn waarin wij geen geweld zullen gebrui- Kissinger heeft tot dusver altijd geweigerd om zich over de mogelijkheid van een gewapend optreden tegen de olielanden uit te laten. Nog vorige week, in een vraaggesprek met Newsweek, zei de minister dat hij zelfs niet over deze moge lijkheid wilde speculeren omdat hij niet verwachtte dat de oliecrisis ernstiger vormen zou aannemen. Maar in het inter view met Business Week, dat even voor kerstmis plaats had,' gaf Kissinger aan dat een dergelijke drastische Amerikaanse handelswijze kon worden ingegeven door de vrees voor een acute ineenstorting van het politieke en economische systeem van de westerse landen. Hij sloot uit dat militaire interventie zou worden gebruikt om lagere olieprijzen af te dwingen. „Maar", zo vervolgde hij, „het wordt een andere zaak als de geïndustrialiseerde wereld werkelijk wordt gewurgd". LONDEN De oorlogsraad van de voorlopige IRA in Dublin heeft besloten het kerstbestand in Ulster en Groot-Brittannië te verlengen tot 16 januari.' Die beslissing, genomen na een fikse ruzie tussen voor- en tegenstanders van een onmiddellijke voortzetting van de terreurcampagnes op Noord-Iers en Engels grondgebied, sterkt de hoop op een mogelijke oplos sing van de Ierse kwestie. Het oorspronkelijke^ kerstbestand in Ulster- en Engeland werd door de voorlopige IRA afge kondigd voor een periode van elf dagen. Volgens de oorlogs raad wordt het bestand nu tij delijk verlengd om de Britse regering een nieuwe kans te geven om de houding van de republikeinse verzetsorganisa tie positief te beantwoorden door de grondoorzaken van het Ierse probleem te erkennen en te verwijderen. Doet Londen dit niet, dan zullen de bom- en moordaanslagen opnieuw be ginnen. De leiders van de voorlopige IRA zijn kennelijk van oordeel, dat momenteel meer vooruitgang geboekt kan worden in een ge weldloze atmosfeer. -Sommige Ierse waarnemers voorspellen, dat na afloop van de extra veertien dagen het bestand op nieuw verlengd zal worden, waarna het geleidelijk een be stendig karakter zou kunnen krijgen. De Noordierse bevolking voelt zich sinds kerstmis veel opge wekter en gelukkiger. Het leven in Ulster is nu weer min of meer normaal. De mensen le den er aan zware oorlogsmoe heid. Dit is trouwens uun. een factor waarom door de voorlo pige IRA een wapenstilstand afgekondigd werd. Ulster heeft de huidige gang van zaken voor een groot deel te danken aan de ijver van de leiders van de vier Noordierse kerken, die de laatste weken grote inspanningen gedaan heb ben om contacten te leggen tus sen de politieke .vleugel van de voorlopige IRA en de Britse regering. Dankzij een geslaagde tussenkomst is de mogelijkheid van een oplossing van de Ierse kwestie in 1975 weer een beetje dichterbij gekomen, ook al zijn de meningsverschillen tussen de Britten en de Ierse republi keinen nog hemelsbreed. In Londen wordt steeds ontkend, dat de regering de IRA veel zal toegeven. Dergelijke verklarin gen zijn evenwel een politieke noodzaak en kunnen niet ern stig meer opgenomen worden. Twee dingen zullen dit jaar de oplossing van het noordierse vraagstuk bespoedigen: het steeds groeiende Britse verlan gen om zich af te maken van Ulster en de knagende vrees voor een nieuwe en nog zwaar dere terreurcampagne op en gels grondgebied. Een groep gewapende Indianen heeft in het Amerikaanse Keshena een verlaten klooster bezet. De groep eist dat het klooster aan de Indianen wordt overgedragen. Op de foto: leider van de groep Hawtetoss, die verklaarde dat de groep bereid is voor zijn idealen te sterven Minister Van der Stoel is gisteren vertrok- de gedaan door de Japanse ambassadeur ken voor een reis naar het Verre Oosten, in ons land, Shigeru Hirota (links) en door waar hij zowel aan Japan als aan China de zaakgelastigde van de Chinese Volksre- een bezoek zal brengen. Hem werd uitgelei- publiek Li Mao-lai. DEN HAAG (ANP) Zeventien confectiebedrijven in het land hebben de bedrijfsvereniging voor het kledingbedrijf laten weten de voorgestelde verho ging van de ziekengeldpremie niet te zullen betalen. De geza menlijke bedrijven hebben be sloten uitsluitend hun eigen premie op te brengen, zijnde de oorspronkelijke premie van 8,4 procent van de loonsom voor 1974. De bedrijfsvereniging wil de con fectiebedrijven 2,6 procent meer laten betalen. Dit percen tage betreft het deel van de ziekengeldpremie dat betaald moet worden voor de afgevloei de en insolvabele fabrieken en wel 0,5 procent met terugwer kende kracht over 1974 en 2,1 procent over 1975. In hun brief aan de bedrijfsvereniging zeg gen de zeventien bedrijven de verhoging te weigeren omdat .dit de bestaansmogelijkheid van de fabrieken en de werkge legenheid van de personeelsle den in zeer ernstig gevaar brengt. In september en december kre gen de bedrijven van de be drijfsvereniging te horen dat de premie verhoogd zou moeten worden. „Wij nemen aan dat de abnormale verhoging voort vloeit uit de daling van de loon som en "de onverkort hoge uit keringen van de bedrijfsvereni ging waardoor, zoals u geschre ven hebt. de reserves geheel verbruikt zouden zijn", stellen de confectiebedrijven in hun gezamenlijk schrijven. Zij voe gen hieraan toe dat hierin wel de grootste rol gespeeld heeft de situatie dat o.a. mede door de hoge premies van de be drijfsvereniging een steeds gro ter aantal Nederlandse confec tiebedrijven heeft moeten slui ten. „Deze ondraaglijke last voor werknemers en bedrijven, die reeds zoveel fabrieken in Ne derland naar de ondergang ge voerd heeft in de laatste jaren, gaat uw bedrijfsvereniging nu in versnelde vaart verhogen", aldus het verwijt aan dc be drijfsvereniging. AMSTELVEEN (ANP) Dertien kinderen hebben gisteren gratis een uur lang door de hele wereld mogen telefoneren. Of het nu een tante in Nieuw-Zeeland was of gewoon haar opa in Culemborg: ze mochten dit omdat ze een prijs hadden gewonnen in de kleurwedstrijd van „De Gouden Gids" ter gelegenheid van de drie miljoenste telefoonaansluiting van de PTT in ons land, eind oktober van het vorig jaar. Uit heb hele land waren de jonge prijswinnaartjes gekomen, compleet met vader, moeder, zusjes, broertjes en een lijstje met telefoonnummers. Ellen Weiman (10) uit Zaandijk had al direct Paramaribo aan de lijn waar een buurman van haar met vakantie is. „Daarna hebben we Nieuw-Zeeland gebeld. We hebben daar veel vrienden omdat we er zes jaar hebben gewoond". Madeleine Hoyer (13) uit Venlo belde met een paar nichtjes in Palm Beach, Florida. „Tante Winnie heeft me meteen een hele lijst met boodschappen doorgegeven. Vooral veel dingen om Indisch eten te koken, want die kunnen ze daar niet gemakke lijk krijgen". Paula Veen (5) uit Boxtel was de goedkoopste klant: zij mocht onbeperkt bellen met haar grootvader in Culemborg, waar opa al om 9 uur klaarzat om zijn kleindochter toe te spreken. DEN HAAG (ANP) De Neder landse wetgeving schiet schro melijk tekort om naleving van de boycot tegen Zuid-Rhodesië te waarborgen. Dit concludeert de commissie-Kooijmans, die de regering moet adviseren over een verbetering van de boycotwetten, in zijn gisteren verschenen interim-rapport. Een van de oorzaken van de moeilijke controle op ontdui king van de boycot is volgens de commissie de omvang van het goederenverkeer in de grote havens die, gezien de huidige bezetting van de douane, een scherpere controle dan tot nu toe onmogelijk maakt. Verder wijst de commissie op het feit dat Zuid-Afrika, Portugal en de Verenigde Staten niet of onvol ledig aan de boycot meewer ken. De commissie komt in haar rap port met het ontwerp voor een nieuwe sanctiewet, maar waar- schuyri tevens dat een scherpe re controle in de havens de werkgelegenheid in gevaar kan brengen. Zo'n scherpere contro le zou de werkzaamheden in de havens immers aanzienlijk ver tragen en snelheid is een eerste vereiste bij de afhandeling van het goederenverkeer in de ha vens. aldus de commissie. De nieuwe sanctiewet, die de commissie voorstelt, moet het mogelijk maken, dat wettelijke maatiegelen getroffen worden, die vervolging mogelijk maken van ontduikers van de boycot in de sectoren scheepvaart en luchtvaart De huidige Neder landse sanctiewetgeving kent geen strafbepalingen inzake het scheepvaart- en luchtverkeer met Rhodesië. Daarom kon niet opgetreden worden tegen de KLM, die volgens het rapport heeft meegewerkt aan reizen naar zuidelijk Afrika, waarbij het traject Zuid-Afrika/Zuid- Rhodesië wordt verzorgd door een Zuidafrikaanse maatschap pij of door Air Rhodesia. Ook had de KLM een zogenaamde m te r 1 in e-o vereenk om st met Air Rhodesia gesloten. Inmiddels heeft de KLM verklaard een eind te hebben gemaakt aan deze activiteiten, aldus de com missie. Zij merkt verder op dat wat de scheepvaart betreft een effec tieve (controle op de herkomst of oorsprong van de verscheep te goederen erg moeilijk is, on der meer omdat daaraan altijd tussenpersonen te pas komen, die niet in Rhodesië wonen. Dit omdat Rhodesië niet aan zee ligt. Daarom moet in de wette lijke maatregelen naast het her- komstbeginsel ook het oor sprongbeginsel worden gehan teerd, aldus de commissie. Zij adviseert tenslotte een ambtelij ke stuurgroep in te stellen die hoofdzakelijk de uitvoering van t de sancties van de Veiligheids raad moet coördineren. De anti-apartheidsbeweging Ne derland leidt uit het rapport- Kooijmans af dat de regering Den Uyl voorlopig niet van plan is op te treden tegen over treders van de huidige sanctie wet. „Wij hebben aangetoond dat in Nederland op zeer grote schaal gesmokkeld werd met Zuid- Rhodesië in strijd met de VN- resoluties en de Nederlandse wetgeving. Duizenden tonnen tabak uit Zuid-Rhodesië wer den Nederland binnengesmok keld. Gerenommeerde bankin stellingen bleken daarbij be trokken te zijn. Het bleek dat op grote schaal gemanipuleerd werd met valse documenten, waardoor de Nederlandse in- en uitvoerstatistieken geen ver band meer hielden met de wer kelijke situatie." NIJMEGEN (ANP) - Staatsbos beheer, dat de laatste jaren in de omgeving van Nijmegen na tuurgebieden heeft aangekocht, heeft thans het oog gericht op dc Ooypolder Binnenkort hoopt deze rijksdienst er 300 hectare grond te verwerven. Deze bij Nijmegen gelegen pol der heeft in het middelpunt van de belangstelling gestaan door akties tegen stedebouwplannen van Nijmegen, de aanleg van een provinciale weg en tegen rijkswaterstaat, die het voorne men had om het tracé van de Waal te verleggen ten koste van een deel van de polder. Het gebied herbergt een unieke flo- Prins Bernhard heeft gisteren de vesti- in een lesvliegtuig van Martin Air met ging van Martin Air op de luchthaven Lelys- directeur Martin Schroeder als piloot, tad officieel geopend. De prins arriveerde VEENDAM (ANP) De zestien jarige W. W. uit V eend am heeft de politie bekend dat hij in de nacht van dinsdag op woens dag de 23-jarige H. L. G. in zijn' woonplaats met een mes in de hartstreek heeft gestoken. G. overleed kort na de steekpartij aan zijn verwondingen. De jongen was na de steekpartij samen met zijn 31-jarige broer H. J. W. gearresteerd. Zij hoor- Zestienjarige bekent manslag den tot een groep jongelui, die, in die nacht ruzie kreeg met het slachtoffer en zijn familie, om dat de jongelui probeerden het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIII tuinhek van dc familie weg te halen. Zij deden dat op grond van de Oostgroningse gewoonte om op oudejaarsavond voor werpen bij huizen weg te halen, die de eigenaar dan op nieuw jaarsdag elders moet zien terug te vinden. Bij de steekpartij liepen de vader en een broer van het slachtoffer eveneens steekwonden op. Zij werden in het ziekenhuis opgenomen, maar zijn buiten levensgevaar. Nederlandse vrachtwagen gestolen DEN HAAG (ANP) - Op e. parkeerplaats van de douane het Italiaanse Concorrczzo bij Milaan is gisteren een vracht wagen met aanhanger van het Nederlandse transportbedrijf Vollenberg uit St. Anthonis ge stolen. De combinatie was gela den met een partij stukgoed dat bestemd was voor Rotterdam De waarde van de zending be droeg ongeveer 120.000. Mgr. Plasschaert overleden BREDA (ANP) Op 72-Jarlge leeftijd is gisteren in Hulst overleden mgr. J, A. M. Plas schaert, oud-deken van Hulst, oud-president van het groot-se minarie te Hoeven en een pioniers van de katholieke ver- kenner» be we ging in Ni land. Hij was rnede-opnehter vai katholieke verkennersbeweging en zorgde voor de kerkelijke erkenning. Van het bisdom Bre da was hij de eerste geestelijke adviseur van deze beweging. Voor zijn verdiensten in dit op zicht kreeg hij van de katholie ke verkenners de „zilveren gaai", een onderscheiding, die het eerst aan mgr. Plasschaert werd uitgereikt Een goed voornemen dat u niet mag vergeten: Vrouw Wijzen en dwazen hebben in de loop der eeuwen met leni ge geest trefzekere zegswij zen de wereld ingeslingerd. die door hun onbevangen speelsheid de mensen zijn blijven boeien en daardoor voor het nageslacht bewaard zijn gebleven en zullen blij ven. Ter gelegenheid van „het jaar van de vrouw" is deze Randkrant „ter leringh (van de vrouw) ende ver- ma eek" (van de man) geheel gewijd aan citaten die in de loop der tijden aan dc man over de vrouw zijn ontspro ten. De is de schoonste vo gel die wij op aarde bezitten (Alfred de Musset 1804—1880). Over de vrouw moet men al leen met mannen spreken (Friederich Nietzsche 1844—1900). Wat is de vrouw? Slechts een van de aangename blunders der natuur (Hannah Cowley 1743-1809). De vrouw is een menselijk we zen dat zich aankleedt, bab belt en zich uitkleedt (Voltai re 1694-1778). Een vrouw is een gevaarlijk wezen (Honeré de Balzac 1799-1830). Bij vrouwen weet men nooit precies waar dc engel op houdt en de duivel begint (Heinrich Heine 1797-1856). De vrouwen moeten nog meer op hun hoede zijn voor de vrouwen dan voor de man nen (Jean-Jacques Rousseau 1712-1778). Een vrouw moet wel zeer ziek zijn, wil zij flauwvallen op een onbevallige wijze (prin ses Karadja). Hebt uw vijanden lief betekent bij vrouwen hetzelfde als ga bij uw vriendinnen op be zoek en drink thee bij ze (Jean Paul 1763-1825). Een vrouw is nooit zo sterk als wanneer zij zich met haar zwakheid wapent (Casimir Deffand 1097-1780). Vertrouw nooit een vrouw die u haar ware leeftijd vertelt; een vrouw die u dat vertelt is in staat om u alles te vertellen (Oscar Wilde 1856-1900) Het raadselachtige in vrouwen is vooral dat zij van mannen houden (E. v.d. Steen (1907). Als vrouwen slim lijken zijn ze het ook en als ze het niet lijken, zijn ze het toch (Jean Paul 1763-1825). Er valt heel wat op de vrou wen aan te merken, maar ze zijn de beste andere sexe die we hebben (Don Herford 1889). Er zijn een heleboel vrouwen die alleraardigst zouden we zen, indien zij enkel wat va ker zouden kunnen vergeten dat ze het zijn (Marivaux 1688—1763). Vrouwen die mooie benen hebben springen niet op de zelfde manier over beekjes heen als vrouwen die geen mooi<> benen hebben (E. de Neufville). De ogen vormen voor mij bij een vrouw een zo wezenlijk bestanddeel, ik kijk er zo dikwijls naar en denk er zo veel bij, dat als ik alleen uit een hoofd bestond, de meis jes mijnentwege enkel oog mochten zijn (Georg Lich tenberg 1742-1799). Vróuw zijn is ontzettend moei lijk, want het bestaat voor namelijk uit het omgaan met mannen (Joseph Conrad 1859—1924). De fluistering van een mooie Vrouw is op groter afstand te horen dan de luidste roep van de plicht (Joseph Jou- bert 1754-1824) Het kan een vrouw verbazen dat zij op iemand verliefd is geworden, maar het ver baast haar nooit dat iemand verliefd op haar is geworden (Marivaux 1688-1763). Een vrouw houdt op er een eigen wil op na te houden wanneer haar echtgenoot haar beveelt wat zij wenst (G. Engelsman). Het is met vrouwen als met volkeren: de dag waarop zij zich het meest onderworpen tonen is altijd de dag die aan een opstand voorafgaat (P J. Stahl). Ik zou niet graag willen bewe ren dat vrouwen geen ka rakter hebben; integendeel: ze hebben bijna iedere dag een ander (Heinrich Heine 1797-1856). Heeft een vrouw eenmaal een plan in haar hoofd, dan moet en zal het ook uitge voerd worden (Napoleon 1769-1821). Een van de moeilijkste opga ven in deze wereld is een vrouw ervan overtuigen dat ook een koopje geld kost (Ed Howe 1853-1937). Vrouwen zij het verleidelijkst' wanneer ze bang zijn; daar om zijn ze ook zo gauw bang (Ludwig Böme 1786-1837).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7