mm Paus: mens van oorsprong goed en hij moet het weer worden Mgr. Gijsen over drie jaar ambtsuitoefening Brahm's klavierconcerten gespeeld door Brendel KORTE METTEN Jongerenconcilie Taizè voortgezet in beide Amerika's Schubert AllirdKrcndrl Frits Lambrechts in theater PePijn LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1975 „Verzoening, de weg tot vrede" was het motto, dat was meegegeven aan de achtste Wereld- vrededag, die door paus Paulus op de eerste ja nuari voor de katholie ken is ingesteld. In zijn toespraak op die dag, waaraan wij in het kort aan dacht hebben besteed, toonde de paus zich vrij somber wat betreft de kansen op vrede, hetgeen hij verwoordde door de vraag te stellen: „Neigt de naald van de vredesbarometer niet naar slecht weer?" Zijn sombere verwachting grondde de paus onder meer op de verharding van de con-' flicten tussen verschillende la gen van de bevolking, op de schrikwekkende bewapenings wedloop en op de beangstigen de toeneming van de georgani seerde wereldmisdaad, die er zelfs niet voor terugschrikt on- schuldigen te bedreigen. Met name hekelde hij het bende wezen, hierbij duidelijk doe lend op de Italiaanse Maffia en de vendetta. Herinnerend aan oorlogen en guerrilla-akties in vele delen van de wereld, vroeg de paus zich af waar de rust en de orde zijn gebleven, die vereist is voor echte vrede. „De vrede is" aldus de paus „de kunst om eensgezind te zijn. De vrede is de eensgezinde, standvastige, vrije en gelukki ge broederschap van de men sen onderling". Daartoe is al lereerst verzoening nodig, waardoor de mens zijn blik van uiterlijkheden richt op het innerlijk. „Allereerst moet er vrede zij^fin het hart van de mens, dan slaagt hij er ook in de wapens tot zwijgen te bren gen". De paus herinnerde aan zijn woord tot de Verenigde Naties in 1965: „De leermeesteres van de vrede is de liefde", die alle tweedracht en iedere afkeer, huichelarij, onzekerheid en egoïsme overwint Hij pleitte voor een vorming en opvoe ding, die niet als een soort filosofie Van de geschiedenis van kindsbeen af en via be paalde boeken voorhoudt dat geweld en stirjd nu eenmaal nodig zijn in de samenleving van de volken. „Vooral de christelijke liefde zal er in slagen om de giftige en diepgewortelde wraaklust uit de harten te rukken, alsme de de neiging om met elkaar „af te rekenen". Uit deze nei ging ontstaan in de onderwe reld als een kettingreaktie: valse eerzucht en bloedvergie ten, vergelding en vernieling. Slechts de liefde kan er in slagen het bendewezen, de wraakzucht, zowel tussen indi viduen als gemeenschappen, en de stammenoorlogen te overwinnen en iedere vorm van nationale trots en rassen waan aan banden te leggen. Daarom zo besloot de paus gaat hem in dit Heilig Jaar de verzoening zo bijzonder ter harte, want „de mens is oor spronkelijk een goed wezen en moet het weer worden". President Moboetoe Sese Seko van Zaire heeft het gods dienstonderwijs in zijn land verboden- De regering in Kinsjasa heeft een reeks, maatregelen uitgevaardigd, waardoor de staat meer con trole krijgt De theologische faculteiten worden gesloten. Het godsdienstonderricht wordt vervangen door onder wijs in burgerzin en politiek. Kruisbeelden en andere reli gieuze afbeeldingen moeten uit alle openbare gebouwen worden verwijderd en vervan gen door het portret van de president. Eerder had Moboe- riaat voor de niet-christenen, i Joseph Cuoq. De russisch-orthodoxe pa triarch van Moskou en geheel Rusland, Pimen, heeft een uit nodiging aanvaard om in de loop van dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Hij zal gaan als lei der van een delegatie van de verschillende christelijke ker ken in de Sovjet Unie. De uitnodiging werd gedaan door een delegatie van de raad van kerken in de V.S. bij een be zoek aan de Sovjet Unie. Tot leden van het secretariaat voor de eenheid der christenen heeft paus Paulus benoemd de kardinalen Joseph Paracattil (India), Joseph Cordeiro (Pa kistan), Narciso Jubany Arnau (Barcelona) en de aartsbis schoppen Mark Mihayo (Tan zania) en Francis Arinze (Ni geria). Tot consultor van het secretariaat werden benoemd prof. José Luis Gutierrez Gar cia en het hoofd van de afde ling Islam binnen het secreta- Een Tibetaans geestelijk lei der, Gyalwa Karmapa, brengt, vergezeld door vijftien monni ken, tot en met vandaag een bezoek aan Nederland. Hij is het hoofd van de Karma-Ka- ryaschool van het Tibetaans Lamaisme, een gewijzigde vorm van het Boeddhisme en woont in het vorstendom Sik kim, een protectoraat van In dia aan de grens van Chinees Tibet. Op zijn rondreis door vele westerse landen werd hij naar Nederland uitgenodigd door de theosofische vereni ging, de Soefi-beweging, de stichting Yoga Nederland in Baarn en het Amsterdamse meditatiecentrum Kosmos. 'De zwarte methodistenbis schop Abel Muzorewa van Rhodesië leider van de onaf hankelijkheidsbeweging ANC, heeft zijn bewegingsvrijheid herkregen. Hij heeft inmid dels in Zambia besprekingen gevoerd met leiders van ande re onafhankelijkheidsbewe gingen. Bisschop Muzorewa kreeg in 1970 beperkte bewe gingsvrijheid opgelegd, omdat hij weigerde zich neer te leg gen bij de beslissing van de regering het land te verdelen in blanke en zwarte gebieden. Kerk en wereld Het jongerenconcilie, dat op 30 augustus bij de oecumeni sche broedergemeenschap van Taizé in Frankrijk werd geo: pend, wordt momenteel voort gezet in Latijns Amerika en in de Verenigde Staten Zo is een vierdaagse bijeen komst gehouden in de krotten wijken van Guadalajara in Mexico. Jongeren uit geheel Mexico hebben eraan deelge nomen. Ook waren er jonge ren uit andere Zuidamerikaan- se landen en uit de Ver. Sta ten. Het „concilie der jongeren vond plaats in de krottenwijk Santa Cecilia, waar werkloos heid, armoede en gebrek aan medische verzorging alledaag se problemen zijn. Ziel van het jongerenconcilie warén de zo genoemde „christelijke basis gemeenschappen" uit de om geving, die gezamenlijk probe ren de grote problemen der krottenwijken tot een oplos sing te brengen. Soortgelijke bijeenkomsten van jongeren naar het voor beeld van Taizé worden voor bereid in andere Zuidameri- kaanse landen en in de Ver enigde Staten en Canada.. Mgr. Gijsen van Roermond, heeft in een radio-uitzending van de Regionale Omroep Zuid in verband met het vraagstuk van de abortus ge pleit voor meer sociale aan dacht voor de vrouw in nood. Abortus, aldus bisschop Gijs- sen, is een al te gemakkelijk middel om noodgevallen op te lossen. Bovendien werkt abor tus de rechteloosheid van het weerloze kind in de moeder schoot in de hand. •In een terugblik op drie jaar ambtsuitoefening, zei mgr Gij sen zich het meest te hebben bezig gehouden met de vor ming van de priesters in zijn diocees. Hij zei het te betreu ren, dat er weinig gelegenheid was geweest, tot goed contact met de Hogeschool voor Theo logie en Pastoraat te Heerlen die zich te weinig zou onder werpen aan het gezag van de kerk. De belangrijkste aanleiding tot het stichten van een semina rie-opleiding in Rolduc vorm de de spirituele vorming van de priesterkandidaten die bij de Hogeschool van Theologie en Pastoraat volgens bisschop Gijsen niet geschiedt volgens de richtlijnen en normen van de Heilige Stoel. Op de vraag of hij niet al te streng het kerkelijk recht toepast, ant woordde hij, dat het kerkelijk recht heilig is. i Alfred Brendel De eerste platenaanbeveling voor 1975 in het genre van de klavier-romantiek betreft Jo hannes Brahms. Pianist Al fred Brendel verscheen in de catalogus van Philips met de twee klavierconcerten; de op name van het lste concert is al een paar Jaar oud en tevens de laatste plaat welke de in 1973 gestorven dirigent Hans Schmidt-Isserstedt in de stu dio liet maken van het onder zijn leiding spelend Concert gebouworkest. De Amster dammers zorgen ook voor de begeleiding in het 2de klavier- concert,' maar nu onder bun eigen dirigent Bernard Hai- tink. De klavierconcerten zijn ken merkend voor de jonge en voor de gerijpte Brahms. Het eerste concert typeert de on stuimigheid en onevenwichtig heid in de tijd van Brahms' nauwe relatie met Robert Schumann. Het werd door de toen 26-jarige componist ge schreven onder druk van de .tragische zelfmoordpoging van zijn vriend Schumann en niet minder onder druk van zijn sympathie voor Clara Schu mann, van wie het adagio - enige rustpunt in het turbulen te stuk - waarschijnlijk een hoofdgedachte is. Het 2de concert, ruim twintig Op alle toeren klinkt muziek jaar later geschreven, toont Brahms nog gerijpter dan in zijn laatste symfonieën. De muziek klinkt in diverse frag menten nog hartstochtelijk, maar de vormgeving is gaver en meer beheerst. Het wonder schone andante waar de obli gaatcello feitelijk een tweede hoofdrol speelt, behoort tot het mooiste, in elk geval meest ontroerende dat Brahms ge schreven heeft. Wie deze concerten goed kan spelen, behoort tot de topklas se van de pianistenwereld; meesters als Gieseking, Arrau, Rubinstein hebben er hun grootste triomfen in gevierd. Van de generatie na hen herin neren we ons mooie uitvoerin gen door Geza Anda en Aske- nazy; Alfred Brendel kan zich naast hen scharen; hij weet zowel de pathos als lyriek, en bovendien ook de bij Brahms vaak aanwezige Slavische in slag in zijn vertolkingen tot hun recht te laten komen. De plaat met het 2de concert (no 6500-767) vinden we de mooiste van de twee; wellicht omdat naar ons gevoel Hai tink het Concertgebouworkest nog beter meekrijgt dan Schmidt- Isserstedt op no 6500-623 pres teert. Het 'allegretto waarmee het 2de concert besloten wordt, is wel een prix-de-dis- que waard. Het is bij de solo concerten van Brahms eigen lijk het enige stuk dat hele maal „heiter" is. Dat wordt ook door Brendel uitmuntend gerealiseerd. G. v.L. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Naumburg" (7 janua ri), ms „Memling" (8 januari); Aus tralië: ms „Moreton Bay" (9 januari); Brazilië: ms „Naumburg" (7 januari), ms „Memling" (8 januari); Canada: ms „C. P. Voyageur" (10 januari); Indonesië: ms „Thüringia" (6 janua ri); Israël: ms „Swindregt" (10 janua ri); Japon: ms „Tokyo Express" (9 januari); Ned. Antillen: ms „Mercu- rius" (8 januari); Nieuw-Zeeland: 2 x per week via Engeland; Suriname: ms „Mercurius" (8 januari); Verenig de Staten van Amerika: ms „S. L. Market" (8 januari); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Montena- ken" (8 januari); ms „S. A. Zebedie- la" (10 januari). PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-63: Oehoeboeroe kon niet meer tot beda- borrel kon en toen werkte het ook nog niet nou maar op", waarschuwde fauius, ren komen. Breeduit zat hij te schateren; eens werkte perfect, dat zie „straks krijg je nog een lachstuip." „Die, de tranen sprongen hem uit de uitleogen. le toch siste Eucalypta beledigd tussen heb ik al," riep Oeroeboeroe en hij liet zich „Een buitenborrel", snikt hij, „in tijden twee Plaat)es door. „Anders zat ik hier snikkend voorover vallen, „ik - hik - kan heb ik - hik - hoep - niet zoiets mals toch niet?" „Ooooh. hou op", smeekte Oe- „iet meer!" gehoord. En die heks die niet buiten een hoeboeroe, „ik zou er trots op zijn. „Pas Markten VEEMARKT UTRECHT (2 jan.) Aanvoer: totaal 3876, weekaanvoer 4119, runderen 856, vette kalveren 4, graskalveren 62, nuchtere kalveren 947, schapen en lammeren 902, var kens boven 100 kg 226, varkens be neden 100 kg 2, biggen 809, bokken en geiten 8, slachtrunderen ca. 625. Prijzen: (in guldens) slachtkoeien (resp. extra, le, 2e en 3e kwal.) 5,75- 6,25, 5.35-5,55, 4,45-4,75, 4,25-4,45, stie ren 5,60-6.35. worstkoeien 3,70-4,30, vette kalveren 4,00-5,00. nuchtere kalveren 1,30-1,70, slachtzeugen (resp. extra, le en 2e en 3e kwal.) 1,90-1,95, 1,85-1,90, 1,80-1,85, 1,60-1.70,^ slachtvarkens (resp. extra, le. 2e en 3e kwal.) 2,30-2,40, 2,25-2,30, 2,20-2,25, 2,15-2,20, melk- en kalfkoeien 1225- 1975, kalfvaarzen 1100-1750, vare koeien 800-1350, pinken 675-1050, stieren 1250-2275, graskalveren 325- 675, nuchtere kalveren 50-80, nuchte re kalveren voor fok en mesterij zwartbont 130-255, roodbont 240-300, vette schapen 140-180, vette lamme ren 155-230, drachtige varkens 400- 550, schrammen 90,00-112,50, biggen 75-90, geiten 20-80. Overzicht: (resp. handel en prijzen) slachtrunderen willig, even hoog, melk- en kalf koeien willig, prijshoudend, jongvee rustig, prijshoudend, vette kalveren rustig, hoger, nuchtere kalveren kalm, prijshoudend, nuchtere kalve ren voor fok en mesterij willig, prijs houdend, varkens willig, niet veel, prijshoudend, schrammen en biggen willig, even hoger, geiten rustig, iets laser EIERPRIJZEN BARNEVELD (2 jan.) Aanvoer 2.575.500 stuks (volgens veilinglijst 1.600.980 stuks), stemming redelijk. Prijzen: (in guldens per 100 stuks) eieren van 50 g. 9,11-9,90, 55 EIERVEILING (2 jan.) - Aanvoer 1.130.730 stuks, stemming redelijk. Prijzen: (in guldens per 100 stuks) eieren van 51-52 g. 9,45, 56-57 g. 10,12, 61-62 g. 10,76, 66-67 g. 11,49. EIERMARKT (2 jan.) Aanvoer ca. 2.750.000 stuks, handel redelijk, (prij zen resp. in guldens per 100 stuks en guldens per kg) eieren van 50-54 g. 10,25-10,55, 2.05-1.95. eieren van 57-61 g. 10,75-11,20, 1,89-1,84, 64-67 g. 12,00-13,25, 1,88-1,98. Witte eieren van 60-67 g. 0,10-1,50 per 100 stuks lager. Frits Lambrechts brengt samen met pianist Wim v.d. Meeberg ;een reeks voorstellingen van zijn nieuwe programma „Van embryo tot politicus" in het Haagse theater PeP.ijn. Hij begint hiermee op donderdag 9 januari cn dan gedurende heel jan. de laatste drie dagen van de week, alsmede op zaterdag 1 febr. Frits Lambrechts toont zich in zijn solo-programma's altijd bijzon der strijdbaar. Hij strijkt hierbij velen zozeer tegen de haren in, dat er tijdens zijn programma's vaak mensen weglopen. Voor sommige mensen is dit reden om de voorstellingen van Frits Lambrechts te „bezoeken.. Zij willen dit ook wel eens meemaken. Frits geeft de weglopers, terwijl zij de zaal verlaten, meestal gelijk. Hij onderbreekt soms zelfs zijn optreden om het heengaan te laten geschieden zonder dat anderen iets van het programma missen. Frits Lambrechts is een sterk sociaal bewogen man en kan daar in de meest krasse taal uiting aan geven. Zijn kritiek en sarcasme verklaart hij uit eerlijk mededogen met de mens in verdrukking. Kunst en kunstenaars In Pander Kunstcentrum aan de Haagse Wagenstraat wordt van 9 januari t/m 1 februari een tentoonstelling gehouden van assemblages, objecten, foto's, te-, keningen en schilderijen van Jurjes de Haan. De Nederlandse Kunstkring houdt van 4 t/m 19 j&nuari een wintertentoonstelling van wer ken der leden in Panorama Mes dag, Zeestraat 65-b, Den Haag. De Rotterdamse musicoloog dr. J. Daniskas is, vanwege zijn grote verdienste voor de kerk muziek, benoemd tot Ridder in de Orde van Sint Silvester. Dr. Daniskas - niet katholiek- was van 1954 tot 1974 rijksinspecteur voor het muziekonderwijs in Nederland en heeft bijzondere Prof. dr. Marius Flothuls heeft het voorzitterschap aanvaard van de Nederlandse afdeling van de Internationale Gustav Mahler Gesellschaft. Dit voorzit terschap was na het overlijden van prof. dr. Bernet Kempers onbezet. Concertpianist Dnlël Wayen- berg^zal op 3 feburari door de Udense carnavalsstichting 'De Knoerissen' geridderd worden in de 'Orde van de Grote K'. Wayenberg is de tweede Neder lander (na Gré van Swol-Brou- wenstein). die de vijfjaarlijkse prijs krijgt. SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6