Noordwijk gaat oorzaken van dalend inwonertal onderzoeken Fioretti gooit hoge ogen op schoolbasketbal- toernooi Lisse BHW Voorschoten blijft tegen overdracht boilers Groepsvorming Leergierige 7-jarige bezorgt treinmachinisten schrik van hun leven Voorhoutse jeugd bekogelt treinen Pastoor Van Dam van Boskoop naar Nieuwveen PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1975 Van onze correspondent VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft enige maanden geleden de bewoners van gemeentewoningen medegedeeld dat de huurboilers in eigendom moeten worden overgenomen door de bewoners. De Bond van Huurders en Woningzoe kenden (BHW) heeft zich na deze mededeling scherp opgesteld tegenover de gemeente en constateerde dat de gemeente Voorschoten een onrechtmatig voorstel deed. In de gemeenteraad is aangedrongen op overleg met de bewoners en werd voorgesteld een huurderscommissie te benoemen, die steeds in overleg met de gemeente een nuttige funktie zou kunnen hebben. Wethouder Oosterbaan heeft in december een ge sprek gehad met enige huurders en afgevaardigden van de BHW. Volgens de wethouder is tijdens dit gesprek veel opheldering verschaft en is er een bepaalde vorm van samenspraak ontstaan. Afge sproken is o.m. dat de ruim 200 van de 700 huur ders, die bezwaren hebben tegen overname van de boilers, nogmaals een brief zullen ontvangen, waar in het voor en tegen van een huurboiler uiteengezet wordt en waarin de huurders voor de keuze gesteld worden óf meer huur betalen óf het restant van de boilerprijs (ongeveer 35,-) in termijnen betalen. De BHW heeft inmiddels weer een buurtkrant uitge geven en wijst alle onderhandelingen af. De BHW is tegen de benoeming van een huurderscommissie, omdat dit overbodig is daar de BHW de belangen wel behartigen kan. De BHW stelt in de buurtkrant dat de gemeente bang is voor intimidatie door de BHW. Tijdens de bespreking met de wethouder stond een politie-auto voor het gemeentehuis. Dat klopt inderdaad, maar de politie-auto stond er alleen om de auto's en bromfietsen die door het rode verkeerslicht rijden op te vangen en was niet aanwezig voor de BHW. De gemeente Voorschoten gaat zeer voorizchtig te werk met het afstoten van de huurboilers. De BHW heeft heel erg hard aan de gemeentebei getrokken, de gemeenteraad is geschrokken en de brief die toegezegd werd in december is nog niet het college van B. en W. gepasseerd, zodat de huurders, die de boilers niet in eigendom wensen te krijgen, nog in het onzekere verkeren. Verwacht wordt dat bin nen korte tijd een oplossing gevonden kan worden voor de bezwaren van de huurders. Vergeleken met twintig jaar geleden, zijn de arbeidslonen de "pan uitgerezen" en moeten de huren van de boilers snel aangepast worden. Verwacht wordt dat er dit jaar 2x 15% huurverhoging op de prijs van de oude boilers komt en bij plaatsing van een nieuwe boiler komt die boven de 10,- per maand te liggen. De BHW is hier fel tegen, de gemeente probeert dit echter met cijfers waar te maken. Van onze correspondent Noordwijk Het inwonertal van Noordwijk liep in 1974 met 92 terug. Zo'n belangrijke inkrimping vond nog nooit plaats sedert debijna honderd jaar, dat in de gemeente bevolkingsre gisters worden bijgehouden, behalve dan in 1943 toen een groot aantal Noordwijkers werden geëvacueerd. Burgemeester mr. J. M. Bonnike schonk aan dit verschijnsel uitgebreid aandacht in de rede, die hij gistermiddag uitsprak tijdens een nieuwjaars bijeenkomst van het college met de raadsleden en het gemeentepersoneel in het dorpshuis „De Kuip". Aan de hand van de cijfers vorste de burgemees ter naar de oorzaken. Het door de gemeenteraad aanvaarde groeimodel III hield rekening met een jaarlijks geboorteoverschot. In 1974 bedroeg dit 129 en daarbij gevoegd de achteruitgang van 92, was het de vraag waar de ruim 200 Noordwijkers waren gebleven. Hebben wij, voor zover het in onze handen ligt. een te strak beleid gevoerd of is de woningnood in Noordwijk zo hoog gestegen, dat men uit wan hoop elders zijn heil is gaan zoeken," aldus mr. Bonnike. „Daar lijkt het namelijk wel op, want de cijfers van vestiging (1460) en van vertrek (1681) in het afgelopen jaar geven een vestigingsafname te zien van 221". De burgemeester kondigde een onderzoek aan naar de leeftijd en de motieven van de vertrekken- den. Noordwijk klein en mooi houden, mag dan overeenkomen met planologische ideeën, maar het is natuurlijk ongezond als deze tendens zich voort zet, vond Noordwijks eerste burger. Een der oorzaken van het vertrek zou de vermin derende werkgelegenheid in de gemeente kunnen zijn. Burgemeester mr. Bonnike achtte dit een belangrijke zaak, die ook in het kader van de badplaatsvernieuwing eens ernstig overdacht dien de te worden. „Wij zijn er niet door te stellen niet hoger dan zes lagen aan de boulevard en het bewaren van het karakter van Noordwijk. We zullen de mogelijkheden moeten aftasten." Een vraag is ook of de badplaats in het toeristisch pakket wel genoeg biedt. Inspraak achtte de burgemeester een goede zaak. maar daarnaast is er ook verantwoordelijkheid voor een beleid; dat kan niet altijd worden be paald door een groot aantal handtekeningen. Niet al de studies van buiten af, maar speciaal ook de kennis van zaken, de plaatselijke bekendheid en de bekwame staf van ambtenaren drukken op het beleid een stempel. In dit verband noemde mr. Bonnike een aantal op stapel staande werken, zoals het zwembad, de uitbreiding van de sportaccommodatie, de her bouw van Vreewijk als eerste saneringsgebied in Noordwijk, de onderwijsnota, de raadhuisbouw, het dienstencentrum te Noordwijk aan Zee en het gereedkomen van de restauratie van de monumen tale Grote Kerk. Andere de aandacht trekkende zaken waren het middenstandsbeleid, de gemeentebelastingen, en het probleem van de gewestvorming, dat naar de mening van burgemeester Bonnike van de ver keerde zijde werd aangepakt. Vooralsnog zag hij bij de provincie geen bereidheid taken over te dragen aan de gewesten. (Van onze correspondent) Noordwijk In vergelijking met de nieuwjaarsbijeenkom sten van b. en w., de raad en het gemeentepersoneel, valt de laatste paar jaar bij dit evenement een zekere mate van groepsvorming te signaleren. Waarschijnlijk is dit een ge volg van de plaats waar tegenwoordig de receptie wordt gehouden. Voorheen noopte de zeer bescheiden ruimte van de raadzaal de receptiegangers nu eens hier, en dan eens daar heen te wandelen, want voor een „zit" was er geen plaats. Bij alle bezwaren tegen de krappe raadhuisruimte, kon dit als een winstpunt worden beschouwd voor het onderling contact. Nu de laatste jaren de receptie in het dorpshuis plaatsvindt, ziet men steeds meer groepjes topfunctionarissen, raadsle den, en ambtenaren van verschillende diensten zich in de „bak" van De Kuip rond een tafel scharen en daarna zijn ze voor de duur van de receptie „steevast". Wat de raadsleden betreft de enkele uitzonderingen niet te na gesproken lijkt het wel op fractie-beraad. PPR, PvdA, de VVD plus Gemeentebelang, en de CDA zochten elk hun eigen kleur op en daarna was er geen beweging meer in de politieke constellaties te krijgen. Een aantal ambtenaren volgden dit voorbeeld. Men zat en men bleef Dit valt te betreuren, want juist de nieuwjaarsreceptie is voor de „kurken der gemeenschap" een bij uitstek gunstige gele genheid zich eens her en der te laten drijven en zich op deze wijze in de persoonlijke sfeer met elkaar te onderhou den. Van de ruimere accommodatie behoort dan ook een doelmatiger gebruik te worden gemaakt dan alleen voor het gemak. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIII Van onze correspondente VOORHOUT Een 7-jarige jongen uit Voorhout heeft enke le treinmachinisten gisteren de schrik van hun leven bezorgd. In zijn woonplaats was hij op de spoorbaan geklommen en zwaaide enthousiast naar de hem passerende treinen. Naar hij later verklaarde wilde hij wel eens goed zien hoe de trei nen over die mooie, glimmende rails reden. Vanaf het talud had hij dat nooit al te best kunnen Eén van de machinisten maakte een noodstop toen hij de jongen op de baan zag staan. De gealar meerde politie van Voorhout verwijderde het knaapje. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiniin Cascarvieten bouwen feestje Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar gaat de Alphense carnavalsvereniging de Cascar vieten twee activiteiten pre senteren. 's Middags om 14.11 worden de 65-plussers van Alp hen verwacht in de feestburcht van Avifauna. Door bussen en auto's worden de bezoekers ge haald en gebracht. Op tel. 73257 kan men zich opgeven voor vervoer. De toegang is gratis evenals de aangeboden consumpties. Gea en Jan Barth zullen muzikale medewerking verlenen terwijl de Hofkapel, de mini- midi- en maxigarde en Prins Cascar de Tiende en zijn gevolg ook pre sent zijn. 's Avonds om elf over acht begint het traditionele Nieuwjaarsbal in Avifauna. Hoofdgaste is Im- ca Marina. Verder werken mee de Bierkouwers, de Alphense Hofkapel, het Coko Kwartet en het showorkest „Jerry-Joy-Six". Twee „borrelbussen" staan klaar om de „0,5 en meer pro mille-houders" naar huis te ver- Overtocht" zoekt nieuwe huisvesting BODEGRAVEN De stichting „Overtocht", waarin zestien Bodcgraafse bedrijven verte genwoordigd zijn, zoekt naar andere huisvesting voor de hondertwintig buitenlandse ar beiders. In 1970 kocht de stich ting het voormalige pensio naat. Na rijp beraad is zij evenwel tot de conclusie geko men dat deze exploitatie niet is vol te houden. Een studie commissie zal nagaan hoe de werknemers in de toekomst kunnen worden gehuisvest. Voorlopig zullen zij tot eind 1975 in het pensionaat kunnen blijven vertoeven. Ouderbij eenkom sten in Hazerswoude HAZERSWOUDE In de perio de 13 januari en 17 februari wordt op elke maandagavond, vanaf acht uur, in het wijkge- bouw van het Groene Kruis te HazCrswoude-dorp een spreksbijeenkomst gehouden voor ouders van kleuters. Daarna, van 24 februari tot en met 17 maart, wordt op iedere maandagavond een praat- doe-bijeenkomst gehouden, waar de creatieve ontwikke ling van de kleuter centraal staat. Men kan zich voor de cursus aanmelden bij zuster G. H. Egberts, Raadhuisplein 6, telefoon 01728-9322. Van onze correspondente VOORHOUT De Voorhoutse jeugd doet sinds enige tijd gevaarlij ke spelletjes. Vanaf de onbewoonde Spoorwoningen worden dak pannen gekeild naar passerende treinen. De politie voelt zich machteloos tegen deze vorm van tijdverdrijf, aangezien zij niet voldoende mensen beschikbaar heeft om dag in dag uit bij de woningen te posten. Zij doet een dringend beroep op de ouders, hun kinderen op het gevaar van hun daden te wijzen. Werkbezoek mr. Vrolijk aan Zoeterwoude Van onze correspondent Zoeterwoude Mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, brengt op maandag 3 februari een werk bezoek aan Zoeterwoude. De commissaris zal in het begin van de middag arriveren in de gemeente. Het programma is nog niet vastgesteld maar wel is het zeker dat 's avonds een bijzondere raadsvergadering zal worden gehouden. Zeven jaar geleden, op maandag 8 januari 1968, had voor het laatst een werkbezoek plaats. De toenmalige commissaris, mr. J. Klaasesz, maakte toen o.m. een rondrit door de ge meente van 2 1/2 uur. Daarbij werden een aantal objecten be zocht zoals de na de kerkbrand herbouwde Sint Jan, de Noord Aa en de trappenfabriek Van Cromvoirt. Livin' Blues Pastoor Van Dam Van onze correspondente BOSKOOP Pastoor C. van Dam gaat Boskoop verlaten. Op 15 januari kunnen de Boskopers afscheid nemen van hun pastoor in de parochiezaal. Tevens wordt er dan een H. Mis uit dankbaar heid opgedragen. Pastoor Van Dam is 54 jaar. Zijn nieuwe parochie is in Nieuwveen, waar hij de onlangs overleden pastoor Vester opvolgt. In Nieuw veen zijn 1800 parochianen terwijl hij in Boskoop de zorg had voor 3600 katholieken. De Boskopers zien hem node vertrekken. In de afgelopen jaren heeft pastoor Van Dam zeer veel gedaan voor de bouw van de nic kerk en de herstructurering van het kerkbestuur. in Alphen Van c e correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse formatie Livin' Blues speelt morgenavond in jonge rencentrum Midas. Een paar maanden geleden werd deze bekende bluesformatie ontbon den en de verwachting was dat Livin' Blues geheel ter ziele zou gaan. Maar als enige over levende van de oude groep om zich heen, waarin een paar zeer bekende namen van andere groepen. Livin' Blues bestaat nu uit Ted Oberg, sologitaar, ex-George Cas en Kjoe-zanger Johnny Frederiksz, ex-Shoc king Blue bassist Henk Smits kamp (speelde in '68 ook al bij de Livin* Blues), ex-shocking Blue drummer Cor van der Beek en tenslotte pianist Paul Vink, die vroeger bij de Swin ging Soul Machine en bij Finch speelde. De laatste is pas een week bij de groep en heeft pas éénmaal meegespeeld. Het Li vin' Blues geluid is door deze verandering duidelijk heaviet geworden maar de echte blues nummers worden niet verge ten. Morgenavond zal moeten blijken of de nieuwe sound bij de talrijke Alphense Livin' Blues fans zal aanslaan. Veilingen KATWIJK, groente. 2 jan. '75 Was- peen p. kist: AI 6.20-9.20, All 2.60- 7,70, BI 7.60-10.50, Bil 5,40-6,00, Cl 5.00-6.30, CII 3.30-4,80, boerenkool 49-67, Groene kool 35-38, prei 59-76. uien 28. Aanvoer waspeen: 153.000 Er wordt niet alleen gespeeld in de Lisser Sporthal, ook gekeken. Van een onzer verslaggevers LISSE In het gigantische schoolbasketbal-toernooi voor de Bollenstreek zijn de eerste beslissingen gevallen. Een deel van de bijna duizend deelne mers kon gistermiddag de tas weer inpakken en mogen vol gend jaar een nieuwe poging ondernemen om het Fiorettj- College van zijn voetstuk te stoten. Ondanks de weinige uitslagen van de eerste dag is het tpch weer duidelijk, dat vooral bij de jongens het Fioretti (met 26 teams de best-vertegenwoor digde school) weer hoge ogen gaat gooien. Op deze eerste dag van het drie-daagse toernooi werden reeds enkele finalisten bekend. In de oudste meisjesgroep ver zekerde Don Bosco I zich, via halve finale winst op Fioretti II, van een plaats in de mor gen te spelen finale. In de meisjes-C groep kon Don Bos co het goede voorbeeld van de oudere schoolgenotes niet vol gen. Rijnland I bleek in de demi-finale te sterk en drong via een 8-0 overwinning door tot de eindstrijd. De middelste meisjesgroep gaat vandaag aan de slag. Evenals de jongens-A waar Fioretti gaat proberen voor de vierde maal in successie de fraaie wisselbeker te bemach tigen. In de B-groep bereikte Fioretti II als eerste de finale door in de halve-finale po-fi- naale poule de baas te blijven over Lzeuwenhorst en Fioretti V. In de jongste groep tenslotte wandelde Fioretti I op één been de finale binnen. De voorlaatste hindernis, het hoogste team van de Christe lijke Mavo, werd via een 24-6 zege simpel genomen. De tegenstanders van de di verse ploegen in de finale wor den in de loop van vandaag en morgen hekend. De eindpartij- en van dit zevende Schoolbas ketbal-toernooi in de Bollen streek beginnen morgenmid dag om vijf uur. Kerstboomver branding in Sassenheim Van onze correspondent Sassenheim De traditionele kerstbomenverbranding heeft plaats maandagmiddag a.s. tus sen 4 en 5 uur in het plan Wasbeek, aan het einde van de Narcissenlaan. Voor iedere in geleverde boom wordt een gra tis lot beschikbaar gesteld, met als hoofdprijs een meisjes- of een jongensfiets. SASSENHEIM WIL VAKER OPTREDENS BUITENLANDSE GROEPEN Van onze correspondent SASSENHEIM Gezien het suc ces van het optreden va Israëlische dansgroep, onlangs op het Oosthavenplein, zijn er stemmen opgegaan om ook an dere buitenlandse groepen in Sassenheim te laten optreden Hiervoor roept burgemeester Kret geïnteresseerden op om zich op het raadhuis, afdeling algemene zaken, of schriftelijk te melden, teneinde een comité op te richten dat zich hiermee zal belasten. Duivenexpositie in Langeraar Van onze correspondent TER AAR De postduivenver eniging „De Witpen" uit Nieuwveen en de Postduiven vereniging „De Luchtsport" uit Ter Aar organiseren gezamen lijk een tentoonstelling. Deze tentoonstelling waarop 300 duiven aanwezig zullen zijn, wordt morgen en overmorgen in het Parochiehuis te Lange raar gehouden. De dieren zullen morgen van 9.00 uur tot ca. 14.00 uur gekeurd worden door één keurmeester uit Woerden. De opning zater dagmiddag zal verricht worden door de voorzitter van „de Luchtsport", de heer A. P. Akerboom. De openingstijden zijn: zaterdag van 15.00 uur tot 22.00 uur en zondag van 12.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is vrij. Nieuwjaarsreceptie gemeente Ter Aar Van onze correspondent Ter Aar Het college van burge meester en wethouders van de gemeente Ter Aar zal maan dagavond 6 januari een nieuw-: jaarsreceptie houden in het ge meentehuis van acht tot negen uur. Tijdens deze nieuwjaarsre ceptie zal de Ter Aarse kunste naar Hans den Hollander een tentoonstelling houden over zijn werk in de ontvangsthal van het gemeentebuis. Deze tentoonstelling duurt tot en met 31 januari. Van Wassenaarschool wint lijnbaltoernooi Van onze correspondent KATWIJK De B. van Wasse naarschool uit Katwijk is giste ren tijdens het lijnbaltoernooi in sporthal Cleyn Duin als sterkste uit de bus gekomen. Aan dit interscholaire kerst toernooi namen eenendertig scholen deel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4