Ook in 1975 zorgen en verwachtingen voor Leiden f Allerlei(ds) k. Bewoners ,,De Eendrachtweigeren huurverhoging 5 VRIJDAG 3 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 Leiden aktueel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In „de Kooi" is een actie ontketend tegen de huur verhoging voor vooroorlogse huizen van woningbouwvereni ging „De Eendracht". Deze huurverhoging bedraagt twaalf procent en wordt met ingang van I januari gevorderd. De huizen die voor de verhoging, in aanmerking komen, staan hoofdzakelijk aan de Java- straat, Sumatrastraat, Timor- straat en Bomeostraat. Voorts heeft „De Eendracht" verschil lende woningen in de Magdale- namoonsstraat en de Vliet- straat. Het gaat om rond zes honderd woningen. In een manifest, dat onderschre ven wordt door tweeëntachtig bewoners, wordt opgeroepen de huurverhoging niet te betalen. „Daarmee blijven de bewoners gewoon binnen de wet", aldus de heer Beekman, een van de actievoerders. „Het besluit van de verhoging is geheel ondemo cratisch genomen. Bovendien komen alle woningen in aan merking voor renovatie. Vol gens een wet van Udink mogen de bewoners van dergelijke hui zen huurverhogingen weige ren." Rapport Geheel zonder de leden te raad plegen, heeft het bestuur van de „Eendracht" het besluit ge nomen om tot huurverhoging over te gaan. „Dat gebeurt dan op basis van de conclusies van een rapport van de huuradvies commissie waarin nauwelijks de werkelijke mankementen van onze woningen worden ge noemd", zegt de heer Beekman. Op basis van dit rapport heeft het ministerie van volkshuisves ting de verhoging opgelegd. „Daar is het bestuur voor dopr de knieën gegaan, terwijl de heer Mittelmeyer nog enige tijd geleden heeft gezegd dat het rapport niet deugt." Rond 15 januari kunnen de bewo ners hun ongenoegen kenbaar maken op een algemene leden vergadering. Een al te grote vuist zullen zij evenwel niet kunnen maken, omdat het be stuur van „De Eendracht" praktisch alleen-zeggenschap heeft. Slechts veertig andere le den hebben behalve het bestuur stemrecht. Deze maatregeling stamt uit 1968 toen nieuwe sta tuten werden vastgesteld. Hier mee werd de besluitvorming vergemakkelijkt. De algemene vergaderingen van de woning bouwvereniging werden inder tijd namelijk bijzonder slecht bezocht Anderhalf jaar gele den werden door de leden de statuten waarin het stemrecht wordt verruimd, aangenomen. Deze zijn evenwel nog steeds niet goedgekeurd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiminininminiinmui i M i i t ut i i111 Leiden Vrijwel ongemerkt is de Leidenaar in de dage lijkse routine het nieuwe jaar 1975 binnengestapt. Het uit- en inluiden van opnieuw een reeks van twaalf maanden lijkt steeds sneller op elkaar te volgen. Zó heb je dè kerst boom afgetuigd en een ogenblikje later sta je weei zo'n sparretje uit te zoeken. Er is geen houen aan; de maalstroom van het leven is eenstroomversnelling geworden. Niettemin zullen we opnieuw moeten begin nen. En dan vraag je je toch af, wat Leiden tot 31 december 1975 allemaal te wachten staat. Wat ons al lereerst de afgelopen we ken is opgevallen (via de statistiek) is een bemoedi gend teken: Leiden zit, wat zijn inwonertal betreft, weer in de lift. Na een ja renlange malaise groeit de burgerij weer in tal en last. Op het Bureau Voorlich ting ten stadhuize zou men helemaal niet raar staan te kijken als over een jaar de 100.000 is bereikt. De 100.000 moeten we niet zien als een lot uit de loterij, want in financieel opzicht is het opti misme niet zó blakend. We blij ven van „Den Haag" afhanke lijk. Je mag op allerlei verrui mingen hopen, maar de feiten zullen de verwachtingen tot in het gelijk moeten stellen. Het blijft nog steeds de vraag, of men -komend vanuit ,Den Haag" - wel de goede en meest directe weg naar de city, ons gemeentelijk zorgenkind, zal Burgerlijke stand Leidse bioscopen Een brokje verkeersergernis bij molen De Valk. Dag. 14 30. 19.00 en 21.15 uur. Zondags óók LMo: Steenstraat 39. tel. 24130 ..The m wit the golden gun" De nieuwste Jam Bond film, geprolongeerd. Tijden zie Si Bex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 „Ka. te Amazone'*" 18 jaar dag 19.00 en 21 uur Nachtvoorstelling: „Het Trtan weten te vinden. Immers, nog steeds is er geen behoorlijke bewegwijzering bij Leidens riante entree aan de Plesman- laan. Wellicht dat toch in 1975 een simpel, niet al te duur bord de Plesmanlaan ook ten dienste van de vreemdeling kan stellen. Als we het over wegen hebben, kunnen we niet om een brokje ergernis bij molen De Valk heen. De verkeersverwerking loopt daar niet alleen geheel uit de hand, ook de verzekerings maatschappijen hebben deze heksenketel tandenknarsend in hun dossiers gegrift. Niet wei nig automobilisten trachten aan deze hopeloze situatie te ontko men en maken gebruik van een verschijnsel, dat hier ter stede hals over kop toeneemt: de sluipwegen. Ongetwijfeld zou een goede verkeerslichteninstal latie hier uitkomst bieden. Maar ook een uitkomst w$rdt niet altijd in dezelfde mate ge waardeerd. Kijk maar naar de Churchilllaan. Het berijden van deze allee is een marteling voor het greintje geduld dat de meesten van ons nog bezitten. Het lijkt erop of een ingenieus systeem is uitgedokterd om de automobilist van het begin tot het einde tomeloos dwars te zitten; ook 's nachts. Wegslui pen heeft hier ook weinig suc ces, sinds de Boshuizerlaan aan de VijfMeilaan-zijde een inrij- verbod heeft gekregen. Ook hier blijkt alles een kwestie van geld te zijn. Waar de auto mobilist door optrekken en af remmen gehandicapt wordt, is een aards paradijs voor de voetganger ontstaan. Een ge meentebestuur staat er nu een maal vuor, het iedereen naar de zin te maken en in dit geval is de voetganger de gelukkige. Je zou natuurlijk een „groene golf" kunnen maken. Maar dat is nu juist de moeilijkheid. Zoiets vergt installaties die veel en veel duurder zijn dan de Churchill-lichten, die men op het stadhuis „tweedehandse" installaties noemde, vergeleken met de computerbestuurde lich ten b.v. op de Plesmanlaan bij het Legermuseum; 350.000 gul den voor zoiets, is evenwel geen kattedinges. Ook bij het Kort Rapenburg en de Boommarkt licht op groen springt, zet een kwaadaardig rood op de hoek van de Apothekersdijk de zaak weer stil. Vraagtekens in het verkeer (en dat zal nog wel erger' gaan worden in 1975), vraagtekens ook bij miljoenen projecten zoals die van make laar Zadelhoff: kantoorgigan ten als onbewoonde spookkas telen bij het Schuttersveld (waarvan ooit al eens een Wer kend Jongerencabaretje zong, dat je moet „roeien met de Reamhurst die je hebt") en bij de Plesmanlaan. Betonnen ber gen met honderden holle ogen, waarvan blijkbaar geen enkele Als instantie of zakelijke onderne ming pap lust. het toch over het Schut tersveld hebben, wanneer zou dat eindelijk eens worden opge vuld? Ook dat mag Joost we ten, want zonder geld valt er niets te vullen. We kunnen be ter ons oog richten op concrete kwesties, zoals het grote pro bleem van de werkloosheid in Leiden. Aanvullende werkgele genheid is een mooi iets, maar dat verandert zeer weinig aan het kwaad zelf van een achter gebleven leefgemeenschap. Hiertoe zal dieper gezocht moe ten worden, maar als je het dan -burgemeester Vis heeft hier de laatste maand van het afgelo pen jaar genoeg om de oren voor gehad - wil proberen met her- of omscholing, dan is een deel van de spraakmakende ge meente Leiden weer eens in last. Misschien moeten we het aan het bedrijfsleven overlaten om uit te zoeken, welke Leide naar bij welke onderneming of bedrijf wenst te gaan werken. De kat uit de boom kijken, noemden we dat vroeger. Er staat inmiddels heel wat op stapel binnen deze stad die de eigenschap heeft „himmelhoch jauchzend zum Tode betriibt" te kunnen zijn. Zullen de betere sportvelden er komen, waaraan zo'n grote behoefte bestaat? Zullen de „Herensingelaars „hun gewenste „Spoortje" in volle glorie zien verrijzen? Zul len de winkeliers aan de Bree- straat het lang genoeg uithou den als deze winkelader straks vanwege de riolering een tijd lang overhoop ligt? Komt tijd, komt raad; maar die tijd staat wél voor de deur. Dat de schouwburgrestauratie geen plan op papier meer is, maar een indrukwekkende wer kelijkheid, stemt tot voldoe ning. Méér indruk nog maakte op ons de renovatie van bene- denmaatse woningen, een ver nieuwbouw die op verblijdende schaal op gang is gekomen. Verschillende woningbouwver enigingen leggen daarbij een bemoedigend enthousiasme en activiteit aan de dag. Noord en De Kooi zitten te springen om het op stapel staande rehabili tatieplan: renovatie moet hier hand in hand gaan met een drastische wijkverbetering. Met een grote inzet van alle betrok kenen, niet in de laatste plaats het gemeentebestuur, zal 1975 voor dit stadsdeel een zegenrijk jaar kunnen zijn. De verbouwing van de walmuren: voor velen van ons een titane narbeid achter de schermen. Een miljoenenproject in een meerjarenplan, maar even broodnodig als sleutelen aan het wegenbeloop. We zouden niet graag de plomp in willen zakken, of wél soms? En dan de Merenwijk. Al problema tisch voordat er een paal was geslagen. Onbetaalbare huren, modderplassen en een gebied waar gretig touwgetrokken wordt om de voorzieningen. Maar de bouw vordert in een hoog tempo: 1975 zal een bijna voltooide moderne stadswijk zien, een uitdaging die in de Randstad zijn weerga niet kent. Tenslotte: 1975 als het Jaar van de Vrouw. De uitwerking daar van zien we met spanning tege moet Het wordt ook het Monu mentenjaar. Nou, dan kun je in Leiden een end weg komen.. De Pieterskerk is er bijna, maar de hele binnenstad zou zó alle beschikbare fondsen kunnen opslorpen. Het is om moedeloos .van te worden: je kunt door de monumenten het bos niet r zien. En toch is het een bos, dat niet gerooid mag worden, want daar zou een beschaafde reld schande van spreken. Als we dan beseffen, dat een deel tje van Leiden over niet al te lange tijd een duik kan nemen in een zwembad De Zijl (dat al befaamd is), dan is er weinig overredingskracht nodig om met kracht te stellen, dat we het hoofd koel zullen moeten houden in 1975. Het program- college krijgt het een en ander te doen. We zullen er nog wel meer van horen, de komende 360 dagen. Maar we zullen het met elkaar best gezellig kunnen houden: Leiden heeft voor heel wat hete vuren gestaan. We zul len het wel rooien. Maar kijk wel uit bij het oversteken van de Hooigracht; het kan er tame lijk druk zijn. Als de heer Kret er doorheenrijdt, snort de mo torpolitie vóórop.... Onbewoond spookkasteel bij de Plesmanlaan Progressief Alkemade" wil meer openbaarheid Van een onzer verslaggevers ALKEMADE „Progressief Al kemade", het samenwerkings verband van PvdA, PPR en PSP, heeft in een brief gepro testeerd tegen de houding van het CDA inzake het al of niet openbaar maken van raads commissies. De CDA-wethou- der Verhaar toonde zich on langs een tegenstander van openbare commissievergaderin gen. De CDA-fractie-voorzitter de heer Van der Meer wenste de zaak eerst in een besloten vergadering te bediscussiëren. „Een en ander lijkt ons in vreem de tegenstelling met uw verkie zingsprogramma, waarin wordt gepleit voor een grotere betrok kenheid van de burgers bij de gemeentelijke politieke zaken", aldus de brief. „Progressief Alkemade" dringt er bij het bestuur van het CDA op aan te bewerkstelligen, dat in ieder geval de raadscommissie voor onderwijs openbaar wordt. Uw mening In de rooie haan In het radioprogramma „In de rooie haan" heeft men zo nodig de paus moeten bespotten van wege zijn ouderdom en zijn ge brekkig lopen. Als men bezwa ren heeft tegen de paus en dit op een eerlijke manier naar vo ren brengt, zou ik er mee ak koord kunnen gaan. Echter ie mand belachelijk maken om zijn ouderdom en een daarmee gepaard gaand min of meer li chamelijk gebrek, is beneden al le peil. Wij ouderen mogen wel Pv.d.A. stemmen, maar als mon ouder wordt moet men zeker in het niets verdwijnen. Wie zijn eigenlijk die heren die zich blijkbaar zo ver boven de paus verheven voelen? In diezelfde uitzending werd een lijst voor gelezen met namen van een commissie van aanbeveling voor een collecte ten bate van een socialistische partij, waar onder enkele katholieken. Onbegrijpe lijk vind ik dat van die katholie ken dat zij steun willen verlenen aan een beweging die meent de paus belachelijk te moeten ma ken, een paus waarop nog altijd miljoenen christenen hun hoop en vertrouwen stellen. In een woord „een misselijke uitzen ding" van de VARA. Bodegraven H. W. Kuipers. Prins Benno luisterde receptie op Van onze correspondent HAZERSWOL'DE Prins Benno en de raad van elf van de carnavalsvereniging De Blauwkousen zorgden gister avond voor dé verrassing tij dens de nieuwjaarsreceptie, die het gemeentebestuur van lia- zerswoudc in het gemeentehuis hield. Dc vastenavondmin naars maakten er hun opwach ting in officieel tenue, maar daarvóór kondigden zij hun komst al aan door het zingen van hun eigen „volka"-lied. Daarmee doorbraken de prins cn de zijnen dr traditie dat alleen rijkspolitie en brand weerlieden op de nieuwjaarsre ceptie acte dc presence gaven in uniform. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Zaalvoetbal Zowel in sportief als in recreatief opzicht is het traditionele Lug- dunum-zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd weer bijzonder succesvol verlopen. Evenals in voorgaande jaren ook ditmaal veel enthousiate voetballertjes; veel fanatieke ouders en een grote belangstelling van de zij de van het publiek. Organisato risch zat alles goed in elkaar, dus al met al weer een bijzon der geslaagde dag voor de Leidse voetbaljeugd. Temeer omdat de jeugdafdelin gen van de Leidse voëtbalclubs gedurende de wintermaanden stil staan, betekent het zaalvoet- baltoemooi van Lugdunum een welkome afwisseling. Op het beton van de Groenoordhal be streden de 11- en 13-jarigen el kaar bijzonder fanatiek met als inzet de wisseltrofee en de prijs voor de sportiefste speler. Ten slotte, na een dag van inspan ning. ontspanning en uitspan ning, bleven de beste vier ploe gen van de twee leeftijdsgroe pen over. Docos was verreweg het best vertegenwoordigd met twee teams in de finales. Helaas moesten beide afgevaardigden in de twee categoriën genoegen nemen met een tweede plaats. LFC won in de D-poule net aan' met 1-0, terwijl VTL in de C-poule met 2-0 duidelijk de winst en dc beker greep. Altons Groenendijk van LFC werd door de jury als sportiefste spe ler van het toernooi aangewe zen. Een leuk voetballertje trou wens. Uitslagen: D-pule: Finale LFC - Docos 1-0; Derde/vierde plaats: Noordwijk - Leidse Boys 3—0. C-poule: Finale: VTL - Docos 2—0; Derde/vierde plaats: UVS - Lugdunum 2-2; Lugdunum w.n.s. Horlogesdiefstal Alfons Groenendijk (LFC) Uit een drogisterij aan het Dia,^1^°?!" ,0t de, SP0r' mantplcin zijn in de nacht van Lefstö speler van het toer- maandag op dinsdag 46 horlo- HOOI. ges cn een zestigtal horloge- f| bandjes gestolen. De totale ]ie Lort! S folks waarde bedraagt f 4700. Aan de achterzijde van de winkel Dc jongcrengrocp Thc werd een rujt Ingeslagenscha- F()|ks vt.r,cent 20ndllgmorgen jjj,, e1 medewerking aan een eucharis- Een geldkistje met een inhoud tieviering in de kerk van de Pa- van f 1600 is op oude jaars- ters Montfortancn aan dc Haag avond gestolen uit een woning sche Schouw. Celebrant is pas- LFC werd winnaar bij de D-junioren door Docos met 1-0 te verslaan. Op de foto aan de Wdgenrode. Ook hier toor F. Kmbbeier, het thema is Ijet winnende team met leider Isaac Pauw. - werd 'an 'chterkanv'n M ••0p .h?- 1*ht.!,gaan" Aanvan« van de H. Mis 11.30 u

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3