Woningwet- bouw basis toekomstige armoe wijk POPULARITEIT VAN GIRO EN TELEFOON BLIJFT STIJGEN Profiit- het kan vriezen of dooien Boer doodt zijn vrouw en zichzelf Sadat: Conflict met Moskou Werkloosheid met ruim 70% gestegen in'74 ÜSB H Nederlander pakt buit af van bankrover Golda Meir in VS nog populairst iMém (Somotit Vrijdag 3 januari 1915, 65e jaargang no. 20007 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune )t 19 00 uur) "Abonnementen per week f2.69 kwartaal f 34.76. |aar f 135,15 losse nummers 50 cent. '/J Mens Rustig weer Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer, met in de ochtend eerst nog plaatselijk mist Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ma ximum temperaturen circa 8 graden. Morgen zon: 8.4ft—16.42, maan: 00 19-11.31. Schev. hoogw.: 7.22-19.49, laag- w.: 3.12-15.34. (Van een onzer verslaggevers) Heerlen De hoofddirecteur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen, dr. mr. N. H. Wiarda, heeft in zijn nieuwjaarsrede vernietigende kritiek geuit op de huidi ge sociale woningbouw, de woningwetbouw. De woningwetbouw, beheerst door de uitgeknepen curveprij- zen van het ministerie van Volkshuisvesting, is volgens dr. Wiarda gedegradeerd tot het minste dat er op de woning markt wordt aangeboden. Hij achtte het onbegrijpelijk, dat in de onlangs verschenen regeringsnota over het huur- en subsidiebeleid zoveel nadruk wordt gelegd op de bouw van deze woningen. Sociale woningbouw en de bouw van de kaalste, kwalitatief minste woning zich tegenwoordig iden tiek, aldus dr. Wiarda. Hij vroeg zich tenslotte af, of het nog aanvaardbaar en noodzakelijk is, nu het middel van de individuele subsidie ter beschikking staat, om de lager betaalden in de toekomstige armoewijken af te zonderen. In het noorden van Pakistan waar een aardbeving vorige week zaterdag vele duizenden slachtof fers maakte, heeft het leger tenten opgezet voor de getroffen bevol king. Het aantal daklozen, zoals de ze oude man en dit jonge meisje, is nog niet te schat ten. Men denkt we ken nodig te heb ben om alle daklo zen en gewonden te kunnen helpen. Succes Vietkong in de steden SAIGON (Rtr) In twee door de Zuidvietnameae regeringstroepen beheer ste steden woeden zware gevechten. Vietkongtroe- pen doen pogingen deze bolwerken te veroveren, zo is vrijdag in-Saigon bekendgemaakt. Het gaat om Phuoc Binh, de bele gerde hoofdstad van de provincie Phuoc Long en Hoai Due, in de provincie Binh Tuy. In Phuoc Binh worden straatgevechten geleverd. Onder dekking van tanks braken Vietkongtroepen gisteren door de laatste verdedigingsgordel van de stad. Phuoc Binh ligt 106 kilo meter ten noorden van Saigon. De stad is de eni ge die de regeringstroe pen in de provincie in handen hadden. Als de Vietkong erin slaagt Phuoc Binh te veroveren betekent dit dat zij voor het eerst een provinciale hoofdstad in hun bezit hebben en de gehele pro vincie beheersen De pro-communistische troepen in Cambodja heb ben gisteren hun offensief tegen de hoofdstad Ph nom Penh versterkt DEN HAAG (ANP) Rekeninghouders van de Girodienst krijgen binnenkort de mogelijkheid om een aantal blauwe betaalkaarten op het post kantoor te verzilveren. De proef hiermee genomen is zo gunstig uitgevallen, dat de P.T.T. deze mogelijkheid voor iedere rekeinghouder wil ope nen. Dit heeft drs. Ph. Leemans, directeur-gene- Taal van de PTT gisteren in zijn nieuwjaarsbrief meegedeeld. De rekeninghouder-moet, zoals ge bruikelijk, bij de verzilvering van de betaalkaar ten wel zijn giropas tonen. De Girodienst blijft naast de telefoondienst een van de beste diensten van de PTT. Het verzadi gingspunt schijnt te naderen, maar in het voorbije jaar werden toch nog 227.000 nieuwe postrekenin gen geopend. Daarmee is het aantal rekeningen tot 3.250.000 gestegen. zal dat, aldus de PTT, waarschijnlijk 75 procent De telefoon is volgens de gegevens nog populair- geworden zijn. der. Dit communicatiemiddel wordt steeds belang- Een verlengstuk van dit telefoneren wordt de rijker, aldus dc PTT. Vorig jaar werd een recor- vergaderstudio in onder meer Den Haag. Binnen- daantal van 350.000 aanvragen voor een telefoon- kort kan men daarin op beperkte schaal via aansluiting ingediend, voor het merendeel door beeldverbindingen vergaderen met een aantal ste- particulieren. Thans heeft 56 procent van de parti- den in Engeland en met Amsterdam. Daar komt culiere huishoudens reeds telefoon. Over vijf jaar eveneens een studio. Personeel Volkswagen naar huis WOLFSBURG (AP) De Volks- wagenwerke hebben voor de tijd tot 10 januari 86.000 man personeel van de 111.000 werk nemers in zes fabrieken naar huis gestuurd, aldus is gisteren bekendgemaakt. Dit wordt noodzakelijk geacht in verband met de daling van de omzet De prijzen van Volkswagen, de bekende „Kever" inbegrepen, zullen in het buitenland onver anderd blijven in de naaste toe komst maar, zoals al eerder was bekendgemaakt, in de Bondsrepubliek zullen zij met 3,5 percent stijgen. De economi sche crisis is er oorzaak van geweest dat de Volkswagenfa brieken voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoor log in de afgelopen maanden verliezen hebben moeten boe ken. PRINCETON, New Jersey (AP) Voor het tweede achtereen volgende jaar geldt de vroegere Israëlische premier Golda Meir in de Verenigde Staten als de meest populaire vrouw ter we reld, zo blijkt uit de jongste opiniepeiling van het Gallup- instituut. "First lady" Betty Ford staat als tweede op de lijst, gevolgd door haar voorgangster Pat Nixon. Mevrouw Ford verschijnt voor de eerste maal op de lijst, ter wijl dit voor het elfde achter eenvolgende jaar was dat Pat Nixon erop voorkomt. De andere vrouwen op de lijst waren: Rose Kennedy, Happy Rockefeller, afgevaardigde Shir ley Chisholm, de Indiase pre mier Indira Gandhi, Coretta King, lady Bird Johnson, Jac queline Kennedy-Onassis en Mamie Eisenhower. Sadat CAIRO/WASHINGTON Het uitstel van het bezoek van de Sovjetrussische partijleider Breznjev aan Egypte is veroor zaakt door een verschil van me ning over de toekomstige be trekkingen tussen de twee lan den en niet door de ziekte van' Breznjev. Dit is gisteren van Arabische zijde in Washington verklaard. Een van de kernpun ten van dezé onenigheid is de Egyptische behoefte aan Russi sche wapens ter vervanging van het materieel dat in de oktoberoorlog van 1973 verlo ren is gegaan. Egypte heeft we liswaar aanvulling van zijn oor logs materiee 1 uit de Sovjet- Unie ontvangen, maar het is in tegenstelling tot Syrië niet be voorraad met de nieuwste Rus sische Mig-23 gevechtsvliegtui gen. Cairo maakte de Russen voorts duidelijk dat het zou blijven vasthouden aan de stap- voor-stap vredesonderhandelin gen met Israël en dat het ge bruik zou maken van de goede diensten van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger. De Egyptische president Sadat verklaarde gisteren in Cairo dat hij volledig begrip heeft voor de redenen die de Russische partij leider Breznjev er toe brachten zijn bezoek aan het Midden Oos ten uit te stellen. Sadat noemde deze redenen niet, maar zei wel dat er nog geschillen bestaan tussen de Sovjet Unie en Egyp te. Hij verklaarde dat Russisch- Egyptische betrekkingen hoog tepunten en dieptepunten heb ben gekend in verband met principiële, onopgeloste geschil punten. Het waren dezelfde ge schilpunten, aldus de Egypti sche president die ons dwongen om de Russische deskundigen in 1972 uit ons land te verwijzen. In de Sovjet-Unie is inmiddels de strijd om de opvolging van partijleider Breznjev losgebro ken. Bresnjev die is opgenomen in een sanatorium in de buurt van Moskou, zou volgens het Israëlisch blad Ha'artz aan leu kemie lijden. Op Nieuwjaarsdag verschenen de Russische kranten zonder de traditionele portretten van de partijleiding, en werd de Nieuw jaarsboodschap door een onbe-, kende radiospreker voorgelezen. De Russische bladen hebben ook nog steeds geen melding gemaakt van de ziekte van Breznjev. DOCHTER VERDEDIGDE ZICH MET MOED DER WANHOOP 's-GRAVENDEEL (ANP) In •s-GravehdèeTbïJ Dordrecht heeft de 51-jarige landbouwer C. de Z. vannacht zijn 46-jarige vrouw gewurgd en daarna zichzelf doodgeschoten met een dubbel loops jachtgeweer. Zijn poging om zijn 16-jarige dochter ook te doden mislukte doordat deze zich met de moed der wanhoop verdedigde tegen de wurgpoging en daarna het geweer wegduwde. Een van haar duimen werd daarbij afgeschoten. Om ongeveer middernacht moet de man zijn echtgenote gewurgd hebben. Wat daaraan voorafging is niet bekend. Daarna ging de boer naar de slaapkamer van zijn slapende dochter Janna. Toen door het heftig verzet het niet lukte haar te wurgen, holde hij weg om het geweer te halen. Toen het meisje naar de loop greep, schoot haar vader, waardoor een duim werd afgeschoten. In haar bijzijn schoot De Z. zich door het hoofd. Het meisje belde toen in paniek via de huistelefoon haar oom die op de naastgelegen boerderij woont Het meisje is opgenomen in een ziekenhuis in Dord recht Volgens de dochter was haar vader al enige tijd depressief; hij stond onder medische behandeling. De oogstproblemen schenen zwaar op hem te drukken. Van huwelijks- of gezins moeilijkheden was geen sprake. De politie van Cairo is het nieuwe jaar begonnen met het indammen van een grote demonstratie van arbeiders en studenten tegen de steeds hogere kosten van levensonderhoud in Egypte. Tijdens die demonstraties werden leuzen geroepen tegen de regering en werd president Sadat om actie gevraagd. Met schilden en knuppels bewapende politiemannen gingen de demonstranten te lijf. Fossiele olifant De Chinese pers heeft de vondst in het voorjaar van 1973 gemeld van het geraamte van een pre historische olifant die twee mil joen jaar geleden heeft geleefd. Het vier meter hoge en acht me ter lange skelet is volgens de pers voortreffelijk bewaard ge bleven. (Van één onzer verslaggeef sters) UTRECHT De werkloos heid in de bouwnijverheid is in 1974 met ruim 70 procent gestëgen. Eind 1974 ontvin gen 35.000 bouwvakkers een ww-uitkering tegen 21.000 in 1973. Het aantal ww-uitke- ringsdagen steeg met ruim 50 procent, van 3,3 miljoen da gen tot 5 miljoen dagen. Aan wachtgeld en werkloosheids uitkering werd vorig jaar 371 miljoen uitgekeerd tegen 212 miljoen in 1973. Dit blijkt uit de jaarcijfers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, die donderdag bekend zijn ge maakt. De bouwnijverheid regi streerde tevens een geringe toename van het aantal ziek meldingen: 390.000 tegen 378.000 in 1973. De gemiddel de uitkeringsduur schommel de rond 20,5 dagen. Het aan tal bedrijfsongevallen ver minderde. De afgenomen bouwactiviteit speelde daar bij echter een rol, terwijl bo vendien alleen de gemelde ongevallen in de statistieken zijn opgenomen. Diverse modellen zuiver wollen coats. In vele kleuren. f M: 36152 V mantelspecialist HAMBURG (ANP) De 41- jarige Nederlander Bob Kok heeft gisteren door zijn moe dig optreden in Hamburg een onbekende bankrover diens buit van 21.000 Mark ontnomen. De bankrover was kort voor' sluitingstijd in de bank geko men en met getrokken pis tool gijzelde hij een vrouw. Hij eiste geld. Met 21.000 Mark liep hij met de gijze laar naar de uitgang, waar vrijliet en op de viuuu uwn Bob Kok, die juist de bank binnen wilde gaan, ging me teen achter hem aan. Bij de vechtpartij die toen ontstond liet de onbekende tenslotte het geld vallen, wierp de hardnekkig achtervolgende Nederlander zijn fiets voor de voeten en ontkwam. Kok had zich niets aangetrokken van het pistool waarmee de man dreigde. Twee gele handschoenen,, het wapen, een masker en het geld moest de rover op de plaats van het handgemeen achterlaten. U Runt hel duidelijk aflezen van deze fraai gostyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmatei naai. U krijgt deze „blijkmakerkado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1