BLANKENBURG WIL CONTRACT SNEL ONGEDAAN MAKEN] Transol kwam de klap van misser Battle niet te boven Starlift Blokkeer: Nog zoveel mogeliik succesj es meepikken Scheidsrechter Wellinga: ,Een grote rotzooi' Filippijnen: Vijf miljoen dollar voor organisatie schaakduel MACCABI BOEKTE EUROPA .CUPWINST nc A TSJ Wien mag geen obstakel zijn Duyvestein Wintersport weer uitzicht op 99 top zes99 gags iiWK •rj-.w./roSSiL'SK: rSraBbXo;«'.>Sk' raittïSKVaWftïïs'ï VRIJDAG 3 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Horst Blan kenburg (27) probeert zo snel mogelijk zijn tot 1 juli van dit jaar durende contract onge daan te maken. Het werkkli maat bij de voormalige Euro pa Cuphouder bevalt hem al lerminst. Blankenburg, die de eminente successen van de rood-witte club in De Meer meemaakte, hoopt via Cruyffs schoonvader, Cor Coster, als nog bij een Westduitse of een Spaanse vereniging werk te vinden. De Westduitser is niet zo zeer afgeknapt op de zeer povere prestaties van de kortelings nog zo geroemde club Ajax, hij is vooral verbolgen over de manier, waarop manager Kraay hem daags voor het be kerduel tegen Heracles beje gende. De libero werd met een pretententieloze geldboete op gezadeld, omdat hij vijf minu ten te laat op het verzamel punt aanwezig was. Hij vond die straf (25 gulden) des te onrechtvaardiger, omdat zijn in München wonende moeder hem had opgebeld met de me dedeling, dat zijn vader met een hartaanval in het zieken huis was opgenomen. Het telefoongesprek liep wat uit, reden waarom hij zich enigszins verlaatte. Manager Kraay, die vandaag van een korte wintersportvakantie uit Zwitserland terugkeert, had geen gehoor voor de argumen ten van de Ajacied. Vandaag zal de overigens uit vorm zijn de centrumverdediger officieel aan Kraay vragen, welk be drag Ajax voor hem wenst te bedingen. Horst Blankenburg: snel mogelijk weg bij AMSTERDAM Bij de FIDE hebben drie lidstaten van de in totaal 89 aangesloten landen, hun kandidatuur gesteld voor de organisatie van de tweek amp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhou der Bobby Fischer (VS) en zijn uitdager de Rus Karpov. De officiële termijn sloot op 31 december. De drie gegadigden voor de organisatie zijn Mexi co, Italië en de Filppijnen. Me xico stelt zich garant voor een bedrag van 400.000 dollar (on geveer een miljoen gulden), Italië voor 440.000 dollar (onge veer 1,1 miljoen gulden), maar de aanbieding van de Filippij nen is overweldigend: vijf mil joen dollar (ongeveer 12,5 mil joen gulden). ROTTERDAM Een door Bill Pleas geblokt schot van Lerman Battle in de elfde minuut van de tweede helft voorkwam dat Transol gisteravond toch nog een keer een voorsprong nam tegen het gevreesde Maccabi. Tot dat moment hadden de Rotterdammers in hun eerste Europa-cupontmoeting tegen een achterstand moeten aankijken. Kort na de hervatting was de nadelige marge zelfs opgelo pen tot bijna twintig punten (4462). Maar ineens werd de geest vaardig over Transol. De landskam pioen verdedigde effektiever en hield de Israeli's vier minuten van scoren af, waardoor de ploeg tot twee punten kon naderen: 69—71. In die korte periode lieten de Rotterdammers zien, waarvoor de vijfduizend bezoekers waren gekomen. Goede aanvallen werden vooral via Dinkins en Battle keurig afgerond, zodat er ineens sfeer was in het Rotterdamse Sportpaleis. Vooral twee spectaculeire dunks van Dinkins spraken tot de verbeelding. Transol rook zijn kans om in ieder geval de prestatie van Levi's van vorig seizoen - een kleine zege op Maccabi - te evenaren. Maar het geblokte schot van Lerman Battle, gevolgd door twee benutte vrije worpen van Maccabi, brachten in plaats van de zo vurig verlangde voorsprong een achterstand van vier punten tot stand. En deze klap is Transol niet meer te boven gekomen. De Rotterdammers werden in een ommezien opnieuw op een forse achterstand gezet, waardoor de uitzichten op winst totaal verloren gingen. Met uitzondering van die luttele diend hebben. De ploeg van minuten in de tweede helft zou coach Jan Bruyn akteerde Transol die winst ook niet ver- daarvoor de overige speeltijd te veel onder de maat. Transol heeft het juiste antwoord op het gevarieerde spel van Maccabi niet kunnen vinden. De Israeli's beheersten alle on derdelen van het spel beter en wat vooral Jan Loorbach op wie Jan Bruyn voor een groot deel zijn hoop had gevestigd, onder het bord demonstreerde, was vaak jammerlijk. De lang ste Rotterdammer bewoog zich houterig in de aanval en schoot op abominate wijze, waardoor hij in de eerste periode slechts twee punten achter zijn naam bracht. Jacky Dinkins kreeg eveneens weinig kans om in dit gezelschap een uitblinkersrol op te eisen. De donkere Ameri kaan had in de eerste periode weliswaar de grootste inbreng met twaalf punten, maar zes minuten voor het einde moest hij al met vijf persoonlijke fou ten naar de kant, waardoor zijn voor de ploeg toch uiterst nutti ge bijdrage wegviel. Wm» Udo Lattek trainer af MÜNCHEN - Udo Lattek is geen trainer meer van de Duitse en Europese kampioen Bayern München. Met onmid dellijke ingang en op beider wens heeft Lattek zijn werk zaamheden bij Bayern beëind igd. Lattek heeft gisteren reeds niet meer de training met het oog op de reis naar Japan geleid en zal ook niet de trip naar het Verre Oosten meemaken. De training wordt voorlopig waargenomen door de assistent van Lattek, Wer ner Kern. (Van onze sportredactie) Amsterdam Scheidsrechter Slem Wellinga kapittelt deze week in Vrij Nederland de KNVB-hierarchle en stelt nuchter: „Mooi voetbal? Kom nou. Het moet een grote rotzooi worden. De mensen komen alleen voor de troep, als ze zeker weten dat er gevochten wordt. Het moet volledig uit de hand lopen." Hij verwerpt de gedachte actie te voeren tegen misstanden in het betaalde voetbal. „Ik zie niet in hoe trainers, scheidsrechtera en spelers met elkaar kunnen praten. We hebben geheel tegen strijdige belangen". Wellinga kapittelt verder het gezeur. U bent vrij openhartig, luidt de laatste vraag. Hoe komt dat? „Ik ben openhartig in vergelijking met de rest van de scheids rechters, Die zijn bang om te zeggen wat ze echt vinden en denken. Dat baantje vinden ze allemaal zo belangrijk". Een uitsmijter van het interview, die Wellinga wel weer eens op een berisping van de scheidsrechtercommissie kan komen staan. Hij heeft net de eerste toegestuurd gekregen. jovasty en Berkovitz kun nen niet voorkomen, dat Loorbach (rechts) scoort. Het mocht niet baten. In de eerste minuten kon Transol Maccabi nog redelijk volgen. De Israeli's liepen in die fase een fors aantal persoonlijke fouten op, maar dat had geen invloed op de effektiviteit. De Amerikaan Boatwright, die bin nen vijf minuten al twee p's achter zijn naam had, speelde de wedstrijd keurig uit. Macca bi hoefde zich niet eens boven matig in te spannen om steeds aan de voordelige kant van de score te blijven. Kleine versnel lingen zorgden ervoor dat de vereiste marge steeds intakt bleef. Bij de rust had Transol twaalf punten achterstand: 36-48. Dankzij de sterke opleving in de tweede periode is het nog een aantrekkelijke wedstrijd gewor den maar het verschil in klasse was toch te groot. Als Transol zijn beste niveau had gehaald zou er wellicht nog een kleine overwinning hebben ingezeten, maar kennelijk was de druk voor de Rotterdammers te grooL Maccabi kwam de moei lijke fase goed door en liep zelfs uit naar 79—91, welk ver schil in de laatste minuten door Transol nog werd terugge bracht tot de dragelijke uitslag van 85—94. Transol RZ: Dinkins 25, Battle 16, Dekker 14. Loorbach 12, Wecmhoff 12, Van Eek, Welch en Vervoorn 2. Maccabi Tel Aviv: Brody 22. Pleas 16. Berkovitz 19. Boatwright 29. Lezza 4, Noymark en Minkin 2. Andere uitslag groep B Real Madrid-Alvik Stockholm 97—54. Tweede prijs in lotto anderhalve ton waard DEN HAAG - Uitslag lotto: aantal deelnemers 940.477, inleg ƒ3.607.516,-, Prijzenbe- drag 1.713.570,-. Eerste prijs: geen winnaars, het bedrag van de eerste prijs wordt in gelijke de len verdeeld over de eer ste prijs van de volgen de week en de overige prijsklassen van deze week. Tweede prijs: 2 win naars, die elk bruto 145.653,- ontvangen. Derde prijs: 46 win naars, die elk bruto 8.195,- ontvangen. Vierde prijs: 4805 win naars, die elk 96,- ont vangen. Vijfde prijs: 8384 win naars, die elk 55,- ont vangen. Uitslag toto: Aantal deelnemers 193.216, inleg 476.303,-. Prijzenbedrag 226.243,- Eerste prijs: geen win naars, het bedrag van de eerste prijs wordt in ge lijke delen verdeeld over de eerste prijs van de volgende week en de tweede en derde prijs van deze week. Tweede prijs: 5 win naars, die elk bruto 17.345,- ontvangen. Derde prijs: 124 win naars, die elk 88,— ontvangen. Jackpot lotto aanstaan de zondag 119.950,- Jackpot toto aanstaande zondag 30.165,-. RIJSWIJK Bijna was Starlift Blokkeers nieuwe man, Jan Schipper, er morgenavond in de Europa Cupwedstrijd tegen T.S.J. Wien (21.00 uur Marim bahal) niet bij geweest. Zijn overhaaste komst naar de Rijs- wijkse volleybalvereniging, die de spelersproblemen daar moest verlichten, was er .de oorzaak van dat zijn naam op de (door de Europese bond ver plichte) lijst enige tijd geleden ingediend niet voorkwam. Dankzij bemoeienissen van trainer Johan van der Haar die er een reis naar Brussel voor over had mag Jan Schipper morgenavond meedoen. En hoewel hij nauwelijks enige te genstand van de Oostenrijkse kampioen verwacht, hecht de nieuwe speler van Blokkeer veel waarde aan de confronta tie. „Als je halverwege een sei zoen in een ploeg komt, moet je vechten voor je plaats. Iets doorbreken. En kansen krijg je pas in wedstrijden.die niet zo belangrijk zijn." Die uitspraak onderstreept de ge ringe verwachtingen van T. S. J. Wien en Schippers' ambitieu ze plannen bij Blokkeer. „Ik ben njet gekomen omdat ik het zo leuk vind op de reservebank te zitten. Ik werk naar een vas te plaats in de ploeg." Jan Schipper (29) relativeert graag. Hij is niet meer zo fana tiek als vroeger. „Ik wil alleen maar gewoon goed spelen. Meer niet." Voor het seizoen begon, had hij zelfs helemaal geen zin meer in volleybal. Dankzij ervaringen opgedaan bij Gerard de Lange. „Ik heb daar tenminste wel geleerd, hoe tegenover elkaar kunnen staan." Schipper, wiens talenten twaalf jaar lang bij Corbulo zijn ontwikkeld („Ik ging daar weg, omdat ik geen zin had om helemaal opnieuw te beginnen in een jong team") nam zich voor al zijn tijd voor lopig aan studie te besteden. Hij bleef een keer per week trainen „om het bij te houden." Omdat Jan Schipper woont in Rijswijk, waar hij leraar Neder lands is, kwam hij vanzelf bij Starlift Blokkeer terecht. De kampioensploeg, die een groot tekort aan spelers heeft, wilde hem meteen inlijven. Door de slechte ervaringen bij Gerard de Lange vroeg hij bedenktijd. „Toen heb ik toch maar ja ge zegd. Achteraf ben ik blij, want ik miste de wedstrijdsfeer toch wel een beetje. Na een lange overschrijvingspe riode („De bond heeft laks ge werkt. Na inmenging van Stoop werd mijn kaart uit een of an dere la gevist") maakte Schip per zijn rentree tegen Gaggc- nau, op de reservebank. Vanaf die plaats moest hij toezien, hoe Starlift Blokkeer vorig jaar nog finalist is in de Europa Cup het gezicht verloor. „Gebeurd is gebeurd. We hebben toen afgesproken aan de zwak ke punten te werken en ons erbij neer gelegd, dat we geen kampioen meer worden. Alleen al uit prestige-overwegingen willen we nog wel zoveel moge lijk succesjes meepikken." Daartoe behoort natuurlijk ook de Europa Cup, waarin Starlift Blokkeer een naam heeft hoog te houden. Het onbekende T.S.J. Wien mag geen obstakel zijn op weg naar de volgende stap, de halve eindstrijd, fe bruari in Sofia. De les van Gag- genau heeft een voordeel ge had. Jan Schipper: „Onder schatten doen we niet meer." KEES KOOMAN RESULTATEN HILVERSUM I. Liltorella (P. Petersen) 1.27.5, 2. Maria Cornelia, 3 Lelie Bonni Toto winn 8 30 pl 2 60 1 80. 8.80 kopp. Pretpero Ano NeuvoprIJ» over 2000 m Lloyd (A. Mollema) 1.24.1, 2. Karma Kandia pl 2 00 2 70 2 00 kopp 19.00 Gelukkig Nieuw jaarprijs: over 2040 i 1 Gregorius (H J Grift) 1.23.0, 2. Ivi Axkit. 3. Jacco Buitenzorg Winn 4.90 pl 1 70 I 40. 2 30 kopp 8.80 tr Bonne Anneeprlja o l 5 1.22.3. 2. Judy I Tahun Baruprljs 12e afd Winn 9 10 pi 2.20 1.70 110 kopp 12.80 U 368 80 GlUckllehes NeuJahrprIJs (2e afd) ov 2040 m 1 Lou Rood noot (W Geer se 1.27 0. 2 Largcs. Careless. 3 Lex Ha over K. Winn 7 80 pl 2 80 4.30 1.30 kopp71 20 g 352.250. Wim Schipper wil zo snel mogelijk een vaste plaats veroveren in het team van Starlift Blokkeer. MILL Wereldkampioen Henk van Kessel uit het Brabantse plaatsje Mill is het grote slach toffer geworden van het besluit van Van Veen Kreidler de acti viteiten met de 50 cc racema chines te stoppen. Van Kessel zit hierdoor zonder materiaal en zal zijn titel in 1975 waar schijnlijk niet kunnen verdedi gen. ALMELO De besprekingen die Frisol heeft gevoerd in Italië om een mede-sponsor te vin den, hebben succes gehad. In het komende seizoen zal tijdens wedstrijden in Italië op de trui van de Frisolrenners ook GBC staan. Ben Velthuis is verrassend leider in het Nederlands kampioenschap anker kader 71/2. Bessems kon de rol van favoriet niet aan ULESTRATEN Jean Bessems en flans Vultlnk hebben op de eerste dag van het toemool om het Nederlands biljartkam pioenschap In het anker kader 71/2 in Ülestraten weer eens ondervonden wat het Is om favoriet te zijn. Met name Bessems kon de druk slechts met de grootste moeite aan, het spelen voor eigen pu bliek bracht hem (nog) geen succes. Eerst verloor hij verras send van Ben Velthuis (238-300 in 12 beurten) en in de avondu ren bleef hij tegen Louis Rij vers maar ternauwernood over eind: 300-292 in 21 beurten. Bes sems bofte dat zijn grote rivaal Hans Vultink ook met een ne derlaag werd geconfronteerd, zodat hij in matchpunten gelijk bleef. Alleen het algemeen ge middelde van Vultink is beter: 24.54 tegen 16.30. Dankzij al deze verrassende ont wikkelingen bereikte de Olden- zalcr Ben Velthuis alleen de eerste positie na twee ronden. Uitslagen eerste ronde: Rijvers 300(ca- r>— Dekker 123(16 beurten). Ven De venter 120— Sundquest 300(20), Bc»- eems 238-Velthuis 300(12). Vsn NU- natten 300—Vultink 241(12), tweede ronde: Sundquest 163—Vultink 300(12), Aijvers 292-Bcsscms 300(21), Dekker 300-Van Nijnatten 284(19), Velthuis 300—Ven Devcnter 222(11). Stand aan kop: 1. Velthuis 4(pn- - Vultink 2—18.96. t)26 08(alg.gem 2. 2—24.54, 3. Van Nijnatten 2 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Met nog wedstrij den voor de boeg tegen CPL Luik, Brussel, Nationale Ne derlanden en GYS heeft Duy vestein Wintersport na de zeer verrassende grote overwinning op Peters en Jagers weer moge lijkheden om zich te plaatsen bij de Nederlandse top zes. In de vorm van gisteravond mo gen de supporters van Duyves tein alle vertrouwen hun in de Haagse hebben. Al mag de aan hang niet vergeten dat Peters en Jagers zonder de internatio naal Leo Koopmans die een knieblessure heeft opgelopen in Davos erg verzwakt was. De eerste periode werd afgesloten met een voorsprong van 6-1 door doelpunten van Turk (2), Tanzer (2) Paulson en Gcrk. Dave Martin bracht voor Peters en Jagers de tegentreffer op het scorebord. In de tweede perio de deed Duyvestein Winterspórt het rustig aan en mocht de derde lijn veel in actie komen. Ron Gerk en John van Bilsen brachten de stand op 8-1. In de laatste periode nam Duy vestein gas terug, nadat Tanzer het honderdste doelpunt had gemaakt van dit seizoen en Paulson en uitblinker Tony Pal- macino en Turk de stand op 12-1 hadden gebracht, zorgden John de Boer (2) en Martin voor de eindstand 12-4. Paulson had van de NIJB een nieuwe spe- lerskaart gekregen en Jan van der Horst mocht van de bond voor de Haagse ploeg uitkomen en deed dit niet onverdienste lijk. Dieks negeerde remise-aanbod en verloor GRONINGEN De zesde finale-ronde in het Nlemeyer-schaaktoer- nool in Groningen om het Europees junioren-kampioenschap had een nogal merkwaardig verloop. Alle spelers met wit verloren namelijk. De nationale jeugdkampioen Roy Dieks negeerde een remise-aanbod van de Zwitser Bichsel en ging daarna zijn ondergang tegemoet Uitslagen: Finale groep A. efgebr partij uit de vijfde ronde: Schneider (Zweden) - Borkowsk. (Polen) 1/2-112. Zesde ron de: Grinfeld (Isr) - Szekely (Hong) n f. 0-1, Diek» (Ned) - Bichsel (ZwiL) 7 7 F n_1 V ri Storron (N«Hl Prwfrielnv 2 L'2 .Ult sen (Den) 0—1, Salonen (Finl.) - Bar- lov (Joegsl) 1—0. Stand: 1/2. Ivanov en Mortenaen 5, 3/6 Olaf) »->. V. d Starren (N«l) - PodiMny i'V"' fïi r£0"'ïr ,W Dldl 0-1. Borkow.ki (Poll - A.**»™'_'J» &hn"«ide?fziöo-lf''n"h" lFr" 1 al»'br G,gerl 1 T»™"' SUrlrSk-T.Vli 2/3. Borkow.ki ^^^^P•Uw^,ó'nU;SoL"^, (Wales) I-O. Ueney (lurk) tiacnuc (5) g A2/opardi 1/2 (5)i 9 Kn.ghtl Sportwereld NEW YORK De „New York Daily News" heeft gisteren het bericht gebracht dat Muham mad Ali en George Foreman in september in Kingston (Jamai ca) zullen boksen om de wereld titel in het zwaargewicht. OSLO De Rus Vladimir Ivanov heeft na de eerste dag van de Nicuwjaarsschaatswedstrijden in Oslo de leiding in het klasse ment van de allrounders. Iva nov imponeerde op de kunstijs baan Valle Hovin met zijn over winning op de 5000 meter in 7 minuten 26.33 seconden, liefst negen seconden sneller dan de Noorse wereldkampioen Sten Stensen. DEOVERVAL' OP AAD KILA (Van onze sportredactie) ZOETERMFER - Aad Klla «al nooit vergeten hoe het inmid dels tot een traditie uitge groeide feestje bij FC Den llaag (zaterdag, 27 december) voor hem afliep. Diep in de nacht reed hij met zijn vrouw, die in verwachting is, naar zijn flat In Zoetermecr, toen zijn Opel GT hij de Hoorn brug in Rijswijk plotseling werd gesneden door een be trekkelijk oude volkswagen. Deze dwong hem tot stoppen en twee gewapende mannen sprongen vervolgens uit de auto. Kila, bezorgd voor zijn vrouw, die achter het stuur zat, stapte het eerst uit de wagen en riep nog: „Wat moeten jullie. Geld? Neem don mijn portefeuille." En het leren ëtuie verdween reeds in hun richting. Maar tot zijn stomme verbazing was het hen daarom niet te doen. De guur uitziende mannen richt ten een pistool op hem en bevolen hem met zijn handen omhoog tegen de auto te gaan staan „Ik zal het nooit verge ten. Zo verschrikkelijk bang was ik. Toen ik achter me ook nog een klik hoorde dacht ik dat mijn hart bleef stilstaan. Er zal maar iets fout gaan...." Deze zenuwtoestand duurde ongeveer een kwartier. Toen bleken de brute overvallers re chercheurs te zijn, die een Opel GT moesten aanhouden. Op het hoofdbureau van politie in Rijswijk kon men zich de reactie van Aad Kila levendig voorstellen. „Er werd gezocht naar een man in een gele Opel GT, die met een me» een citroën beschadigd had", meldde de voorlichtingsfunctionari» van de politie. „Het kenteken van de auto was echter niet bekend. Gezien de aard van de overtre ding is het optreden van onze mensen te rechtvaardigen, toen zij de wagën van Kila aantrof fen". Waterpolo Hoofdklasse demee: 02PCOSZ; ES- CAZIAN/Vitoyse, ODZ—HZC/de Rob bon, ZPBOKR, Amor—Noreus 3e klasse O heren: Posoidon—WIK; RWVOaphnls, Brede—Shell; LAC Rotterdam; TRB/RES—OZV; TZV—SZC. Van Haselentoornool In Amersfoort. Zwemmen Zo 5/1 14 00 uur gsm rwombad Rijs wijk krinowedilrijden 4e A-prooramme; Morgenstond wedstrijden 14 00 n DES KEULEN - De Zesdaagse van Keulen is gewonnen door het DuiLse koppel Wilfried Peffgcn en Albert Fritz. Op de slot- avond kwam Cccs Bal tijdens een jacht ten val. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar een hersenschudding werd ge constateerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11