Topmannen van Nixon schuldig DIT JAAR WF.T.T.TC.HT AT, KANS ECONOMISCHE VERBETERING we maken het goed met 'n bloemetje PTT BOEKTE BEVREDIGEND RESULTAAT Twee doden rond jaarwisseling Citroen cx auto van jaar 1974 Drie zusjes door auto geschept Donderdag 2 januari 1975, 65e jaargang no. 20006 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune weck f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135.15 losse i Willielinina Deel I van nieuwe serie ,,'t Wil- helmina" op Ned. II om 22.10 uur. Om 20.35 uur Colditz. Ned. I om 19.05 „Een en een is twee", tv-musical en om 20.21, uur „De weermachine". Weinig verandering. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk wat lichte regen of motre gen. Tot matig of krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. Max. temperaturen circa 9 gr. Morgen zon: 8.48 - 16.41 Maan: 11.09 Scheveningen hoogw.: 6.35-18.56 Laagw: 2.30 - 14.52. WASHINGTON (IIPI/Rtr) - Vier van de naaste mede werkers van expresident Nixon zijn gisteren schul dig bevonden aan misdadige pogingen om het Water- gate-afluisterschandaal in de doofpot te stoppen en zo het Witte Huis te vrijwaren van de schande van de inbraak in het democratische partijhoofdkwartier tijdens de verkiezingscampagne in 1972. De vier, exminister John Mitchell, de voormalige chef van de Witte Huisstaf Bob Haldeman, adviseur John Ehrlichman en Robert Mardian, kunnen tot langdrui- ge gevangenisstraffen (maximaal 25 jaar) worden veroordeeld door rechter John Sirica. Deze heeft de vonniswijzing uitgesteld in afwachting van een rap port door reclasserigsambtenaren. De vier zijn op borgtocht op vrije voeten gesteld. Alleen Nixons voormalige medewerker Kenneth Parkinson werd vrijgesproken van de beschuldigingen. De jury van negen vrouwen en drie mannen bereikte gisteravond haar eensluidende oordeel over de be klaagden, eens de machtigeste mannen van het Ni- xonbewind. Het juryberaad had drie dagen geduurd. Het proces begon drie maanden geleden. In die tijd zijn tachtig getuigen gehoord en werd geluisterd naar tientallen uren durende bandopnamen van gesprek ken uit het Witte Huis. Ex-president Nixon was aanvankelijk gedagvaard, maar kon om gezondheids redenen geen getuigenis afleggen. Haldeman, Mitchellen Ehrlichman zijn ook schuldig bevonden aan belemmering van het rechtsbeloop. Mitchell bovendien nog aan het spreken van onwaar-, heid tegen een grand jury en tegen de senaatscommis- sie-Ervin, die het schandaal heeft onderzocht. Ook Haldeman en Ehrlichman hebben zich aan het spre ken van onwaarheid schuldig gemaakt. Michell heeft verklaard „vast en zeker" in beroep te zullen gaan, omdat hij daartoe zeker vijftig gronden had. Ook de advocaten van de andere verdachten hebben hoger beroep aangekondigd. De voornaamste aanklager, James Neal, zei: „Ik heb geen reden tot vreugde. We hebben zo eerlijk mogelijk onze zaak gevoerd". Tot dusver zijn 23 medewerkers van Nixon veroor deeld of schuldigbevonden aan misdaden, waaronder het Watergate-schandaal, de inbraak bij de psychiater van Ellsberg, malversaties tijdens de verkiezingscam pagne, de zaak-ITT en knoeierijen met de inkomsten belasting van Nixon. Een voornaam proces volgt nog: dat tegen ex-minister van financiën Connally die van meineed en omkoperij wordt beschuldigd in de melk- affaire. Dit proces wordt in maart verwacht. De voormalige chef van de staf op het Witte Huis, Bob Haldeman, verlaat met vrouw en dochter het gerechtsgebouw, nadat de jury in de Watergate- zaak het schuldig over hem heeft uitgesproken. DEN HAAG - A.N.P. Professor dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, gelooft, dat de economische situatie in de loop van dit jaar of in 1976 weer zal opleven. Dit zaal geleidelijk aan ook verbetering brengen in de hoofdzake lijk conjuncturele werkloosheid. Het gevaar blijft vol-' gens professor Rutten echter, dat de conjuncturele werk loosheid uitgroeit tot een struktüreel tekort aan werk. Dit zou zeker kunnen gebeuren, wanneer steeds meer machines steeds meer mensen gaan vervangen. Men kan tegen de dreigende inzinking het nodige doen, raar dai zou men wel moeten afzien van een reële s. ,ón« _.n de lonen. „Men zou dan op de nul-lijn moeten gaan tuien". De secretaris-generaal van Economische Zaken schrijft in zijn nieuwjaars- beschouwing over de economische ont wikkelingen in het blad „Economisch-Statistische Berich ten", dat vooral de voortdurende prijsstijgingen ernstig zorgen baren. „Het langdurigst en naar mijn mening het ernstigst is de prijsstijging. De getallen over 1974 zijn ongekend hoog. De prijsverhogingen van olie en andere grondstoffen bieden daarvoor slechts ten dele een verkla ring. De voortgang van de prijsstijging, die voor 1975 is te verwachten, illustreert de ernst van de blijvende proble matiek. Bedenkelijk is de lijdzaamheid, waarmee interna tionaal de slechte resultaten worden aanvaard Hij wijst er in zijn beschouwing verder nadrukkelijk op, dat de bestrijding van de werkloosheid volgens hem niet moet plaatsvinden yia investeringen, maar met andere middelen. De middelen in deze strijd zijn volgens hem (althans in macro-economisch opzicht) de stand van de totale bestedingen en op de duur ook het reële direkte loonpeil. Professor Rutten beveelt dit laatste aan als een z goedkope werkgelegenheidspolitiek. Zeker om de econo mische veroudering en afbraak van arbeidsplaatsen tegen te gaan. Zij komt neer op het in gebruik houden van technisch bruikbare kapitaalsgoederen. Hij verwerpt daar bij de opvatting, dat een verhoogde investerings-inspan-' ning onmisbaar is voor het behoud van de volledige werkgelegenheid. Daarmede tegelijk een nieuwe discussie ontlokkend tussen werkgevers en werknemers over de loonstijgingen en de noodzaak om al of niet meer te investeren. (Van een onzer verslaggevers) Sassenheitn De Citroën cx 2000 is uitgeroepen tot de auto van het jaar 1974. Het jongste model van deze Franse fabriek kreeg van de 528 punten die behaald konden worden er 229 toegekend door een internatio nale jury. De Golf van Volkswagen eindig de met 164 punten op de tweede plaats en de Audi 50 van het zelfde concern op de derde met 136 punten. Zij werden gevolgd door de Fiat 131, Volvo 200, Alfetta GT, Mercedes 240D, Lancia Bèta coupé, Seat 133 en Peugeot 504 coupé. De verkiezing vande auto van het jaar werd voor de twaalfde maal gehouden. Het was de tweede maal dat Citroën deze onderscheiding kreeg. ASTEN (ANP) In het Brabantse Asten zijn op oudejaars avond drie zusjes Seegers aangereden door een personenauto. Een van de meisjes, 9 jaar oud, kwam om het leven. De andere twee, 10 en 14 jaar. werden zwaargewond ln een ziekenhuis opgenomen. De meisjes liepen aan de linkerkant van de weg; de auto was bezig ln te halen. In totaal zijn zeker 7 personen in het verkeer omgekomen tijdens de jaarwisseling. In Rijsbergen reed een 30-jarige inwoner van die pl' "t zijn landbouwtrekker en aanhang wagen door onbe' ndo <fc aak in een sloot. Hij kwam onder de combinatie tei cht en o\ rleed op weg naar het ziekenhuis. Een 27-jarige bert nschau/ ur uit Schiedam verloor het leven in de Duitse stad -in- Jen Westduitse automobilist botste op zijn stilstaande \v.bcn, waarbij de Nederlander dodel' letsel opliep. In Hulst overleed de 65-jarige mevrouw T. «L Bosch uit Den Haag. Zij zat in een auto die in een bi Nht van de weg raakte. Nederland dronk minder champagne Rijnwater blijft stijgen LOBITH (ANP) Het waterpeil van de Rijn is voor de tweede keer deze maand flink gestegen. In sommige gebieden staan uiterwaarden blank en zijn ook lage kades onder water gelopen. Alarmerend is de situatie nog niet. Daarvoor zou de water stand bij Lobith die inmiddels al is opgelopen tot 13.64 meter boven NAP nog minstens anderhalve meter moeten stijgen. Rijkswaterstaat verwachtte voor vandaag een verdere stijging van gemiddeld een centimeter per uur. Angolese top - De leiders van de drie Angolese bevrijdingsbe wegingen zullen morgen in I Mombasa, Kenia, bijeenkomen om een gezamenlijk standpunt te vormen voor de komende be sprekingen met Portugal over de onafhankelijkheid van Ango la. De Portugese regering zal bij deze bespreking niet vertegen woordigd zijn, zo is in Lissabon uit diplomatieke bron verno men. Deelnemers aan de top in Mombasa zijn Agostinho Ncto van de volksbeweging voor de bevrijding van Angola MPLA, Holden Roberto van het front voor de bevrijding van Angola en Jonas Savimbi van de Unita. AMSTERDAM (ANP) Neder land heeft in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar veel minder Franse cham pagne gedronken, dan geduren de dezelfde periode van 1973. Het aantal uit Frankrijk geïm porteerde flessen champagne bedroeg slechts 304.000, dat was 136.000. minder dan het jaar tevoren. Daarmee staat ons land op de negende plaats van champagne-importerende lan den. Het .eeld dat Nederland ver- toor was trouwens algemeen. In taal liep de champagne-om- zet ovtr de eerste negen maan den met 16.7 procent terug tot 65,7 miljoen flessen. maar hier en daar brandde Aanvaring onder spiegel van Noordzee WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van defensie in Washington heeft geen com mentaar willen leveren op een bericht van Columnist Jack An derson ln de Washington Post, dat de Amerikaanse atoomon derzeeër Madison en een Russi sche onderzeëer op 3 novembcr. onder de Noordzeespiegel met de rompen tegen elkaar schuur den. Anderson had geschreven dat de Amerikaanse Polarisonder- reeër op patrouille in de Noord- was. '"en het incident zich v rdeed Beide onderzeeërs k amen aan le oppervlakte en i pee teerden elkaar schaap- i, ie .iaf kot te afstand DEN HAAG (ANP) Het exploitatieresultaat van de PTT over het afgelopen jaar bedroeg 459 miljoen gulden tegen over 488 miljoen in 1973. In financieel opzicht kan de PTT terugzien op een bevredigend resultaat, ook al bereikte dit niet geheel het niveau van het voorgaande jaar. De directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, heeft dit vandaag bekend gemaakt in een nieuwjaarsbericht. Uit dit bericht blijkt, dat het verlies vnn de posterijen het afgelopen jaar opliep tot 184 miljoen (in '73 nog 100 miljoen). De telecommunicatie maakte 280 miljoen winst (was 305 miljoen). De winst van de postgiro steeg tot 89 miljoen gulden. De winst van de Rijkspostspaarbank liep met 9 miljoen terug tot 33 miljoen gulden. Of liever gezegd met oen (raai. geurig boeket bloemen van een Fleurop-bioemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jaarwisseling is weer gepaard gegaan met de gebruikelijke reeks van baldadig heden, zoals brandstichtingen, vechtpartijen en gevaarlijk gebruik van vuurwerk. Niettemin spre ken de politie-autoriteiten van een „betrekkelijk rustig verlopen" nieuwjaarsviering. Er waren echter twee duidelijk negatieve uitschieters: een steekpartij in Veendam en een schietpartij in Amsterdam, beide met dodelijke afloop. Het aantal ongeregeldheden in Den Haag was duidelijk groter dan vorig jaar. Met name de Hoefkade was zowel tijdens de eerste uren van het nieuwe jaar als gisteravond het toneel van vernielingen en baldadigheden. Jongeren gooiden j hier met stenen de ruiten in van een 30-tal winkels en gingen er met de inhoud van de etalages vandoor. Ook gisteravond moest de politie op de Hoefkade met charges de straat schoonvegen. Bij rellen in de Alb. Thijmstraat in Den Haag werden twee agenten gewond. Hier werd ook een 4-jarig jongetje, dat voor het raam van de ouderlij ke woning naar het nieuwjaarsgebeuren zat te tijken, door een schampschot aan de rug getrof fen. Een nog onbekende man vuurde het schot af' ii de richting van het raam. Het jongetje moest ii een ziekenhuis worden behandeld. lij een brandstichting in een slooppand aan de Schenkweg sloegen de vlammen over naar het raastgelegen pand, waardoor een gezin dakloos werd. Bij branden elders in Den Haag werd voor zeker een ton schade aangericht, in en rond Leiden was er voor politie en brand weer weinig werk aan de winkel. Alleen in Zoeter- woude en Noordwijk moesten charges van de politie een einde maken aan onregelmatigheden. Zie verder pagina 9 Op veel plaatsen laaiden de vlammen hoog op. Kerstbomen en fietsen gingen in de vlammen op, ook een auto geheel uit, zoals deze in de Haagse Zusterstraat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1