gras door Leids 1974 9'jDINSDAG 31 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Januari „Ik ben doodmoe, maar we hebben de slag met Utrecht gewonnen". Deze woorden verzuchtte An- dré de Jong, adjunct-directeur van de Groenoord- hal in de vroege morgen van maandag 7 januari. Leiden mocht toen constateren dat de veehandela ren die tot en met december 1973 de in die maand gesloten Rotterdamse veemarkt frequenteerden, in groten getale waren verkast naar de Groe- noordhal en niet, zoals was gevreesd naar de Utrechtse veemarkt. Over de voorkeur van de veehandel was al een paar uur na de opening van de markt, geen twijfel meer mogelijk, zo overstel pend was de aanvoer van het vee. In totaal werden er op die maandag in de Groenoordhal 1100 runderen aangeboden, terwijl Utrecht er niet meer dan 316 te verwerken kreeg. Een week later gingen er in de hal zelfs 1400 koeien en stieren van de hand. Het succes van de handel in het overige vee was navenant Minder succesvol waren de manoeuvres van het Leidse gemeentebestuur in de affaire rond de directeur van de Groenoordhal, de heer T.C. Daey Ouwens. Op 4 januari bracht een met ambtenaren aangevulde commissie uit de gemeenteraad die een onderzoek had ingesteld naar de moeilijkhe den bij de verpachting van het restaurant gedeelte van de Groenoordhal aan b en w het advies uit om nog een onderzoek in te stellen en wel naar het „interne en externe functioneren" van de heer Daey Ouwens. Het college besloot daarop om de haldirecteur te dwingen „vrijwillig verlof' te ne men en maakte op 8 januari bekend dat dit tweede onderzoek zou worden uitgevoerd door een commissie onder voorzitterschap van wethou- der Lijten (economische zaken). Die commissie moest binnen zes weken verslag uitbrengen, zo werd daarbij vastgesteld. Haar werk vlotte even-' wel niet zo best en toen er na geruime tijd nog geen schot in de zaak zat liet Daey Ouwens het gemeentebestuur weten zijn „vrijwillig verlof" niet langer te accepteren. Hij wilde weer aan de slag. B. en w. weigerden dit en besloten hem te schorsen. Tevens werden de activiteiten van de gemeentelijke commissie beëindigd en droeg men het onderzoek over aan een onafhankelijke com missie onder voorzitterschap van mr. C.J. Woud stra. Deze commissie heeft de heer Daey Ouwens nog eens acht maanden in het onzekere gelaten en pas half december kwam zij met haar advies aan b en w: ontsla de haldirecteur. Intussen werden door tal van betrokkenen bij deze zaak in het openbaar en vanachter de borrel beschuldi gingen en verdachtmakingen geuit en is de vieze lucht aan de affaire steeds indringender gewor den. Van welke fouten de heer Daey Ouwens wordt beschuldigd, is anders dan bij geruchte, niet bekend. Binnen het raam van deze affaire ontstond in de late zomer van dit jaar nog een' tweede affaire toen het vermoeden rees dat bij de Daey Ouwens-kwestie betrokken raadsleden of ambtenaren zich schuldig hadden gemaakt aan strafbare schending van geheimen. De gemeente raad drong aan op een justitieel onderzoek en begin volgende maand zal burgemeester Vis hier over een onderhoud hebben met de hoofdofficier van justitie. Februari Op 18 februari had de gemeenteraad pret toen een van de raadsleden bij schriftelijke stemmingen over de benoeming van een conrector aan de L. de Coligny-scholengemeenschap te kennen gaf dat hij deze vacature bij voorkeur zag vervuld door burgemeester Vis. Dezelfde anonymus zag voor zijn collega mr. H. Driessen een taak weggelegd als hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan het Valkenpad. Maart De PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 beklon ken op 8 maart het akkoord om samen de verkie zingen in te gaan en indien zij een meerderheid zouden halen een links program-college te forme- Een week later tekenden de 17 Marokkaanse bewo ners van het pand Steenschuur 7 in een brief aan hun huisbaas, 4e heer J. S., ernstig protest aan tegen zijn naar hun oordeel vaak zeer ruwe optreden .en tegen hun slechte woonomstandighe den. Zij spraken als hun vermoeden uit dat S. er op uit was hun uit hun kamers te werken om deze te kunnen verhuren aan Nederlanders. Vol gens de Marokkanen werd er in het pand niet schoongemaakt, zwierven overal muizen en wand luizen rond, telde het pand slechts één douche en één toilet en was het overal in huis tochtig en vochtig. Zij eisten dat deze euvels voor 1 mei zouden zijn verholpen. S. kondigde daarop aan zijn woning met ingang van 15 april niet langer als pension beschikbaar te stellen. Zijn huurders lieten hem evenwel schriftelijk weten „geen geiten te zijn, er niet uit te gaan en hier te blijven wonen". Namens werkgroep de buitenlandse werknemers ondernam het Juridisch Adviesbu reau vervolgens stappen bij de justitie om aange toond te zien dat de bepalingen van de huurwet ook op hun huurovereenkomst van toepassing waren.- De rechter heeft de Marokkanen tenslotte in het gelijk gesteld en S. veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. Mei Zaterdagavond 4 mei ging het pas keurig opgeknap te huisje van Dries Iterson letterlijk in rook op. De eerste en tweede verdieping van Het pandje brandden geheel liit. Niemand raakte gewond maar de materiële schade bedroeg 60.000. Als vermoedelijke oorzaak werd aangewezen: kort sluiting bij een elektrisch verwarmd aquarium van de heer Blijleven, de bovenbuurman van Iterson. Op donderdagavond 16 mei ging de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen goed draaien toen het raadslid Waal (PvdA) tijdens een verkiezings avond in De Burcht een felle aanval deed het beleid van de wethouders Hem en Kret. „Het rechtse college van nu bouwt alleen voor de rijke WD-ers uit Den Haag en Amsterdam", aldus Waal. De bevolking gaf de PvdA en de combinatie PPR/P SP/D'66 een meerderheid en wel een meerderheid van één zetel. Van de PvdA werden 15 vertegen woordigers in de raad gekozen en van de linkse combinatie 4. Het CDA verwierf 9 zetels, de WD 7. het SGP/GPV 1 en de CPN eveneens 1. Markan te plaatselijke politici die uit de raad verdwenen waren mevrouw Van der Blom (CPN) en de heer Zunderman (Ds'70). Vlak voor Pinksteren gingen de Haarlemmerstraat winkeliers dwars liggen. In de Leidse dagbladen van vrijdag 31 mei deden zij per advertentie de volgende proclamatie: „Gezien de belachelijke en geheel tegenstrijdige verpachting van onze par keerterreinen aan de ir. Driessenstraat, bieden de gezamenlijke Haarlemmerstraatwinkeliers mor gen van 9.00 tot 18.00 uur hun promenade als gratis parkeerplaats aan „Deze actie wordt gesteund' door de verenigde Haar lemmerstraat-winkeliers en de verenigde groot winkelbedrijven. Eventuele bekeuringen direct op sturen naar Haarlemmerstraat 231". Oorzaak van de wrevel bij de winkeliers lag in het feit dat de gemeente een deel van het parkeerter rein aan de ir. Driessenstraat van 1 tot 5 juni had toegewezen aan een aantal kermis-exploitan- ten. De middenstanders vreesden dat door de beperkte parkeergelegenheid hun omzet op pink sterzaterdag danig zou teruglopen en waren voor al boos omdat de gemeente met hen geen voor overleg had gepleegd. Hun actie had in zoverre succes dat zij veel publiciteit kregen. Maar van het aanbod om te parkeren op de winkelpromena de kon onmogelijk gebruik worden gemaakt. Door een nauwgezette surveillance van een kleine 20 agenten werd namelijk voorkomen dat automobi listen de straat inreden. der dan 42 pet., zo trad aan het licht, is niet tevreden over de wijze waarop de gemeenteraad Leiden bestuurt. Donderdag 27 juni 's morgens om half drie kwamen de leden van de linkse fracties in de nieuw gekozen gemeenteraad met opgeluchte gezichten het stadhuis uitdartelen. Na zesenhalf uur verga deren waren zij overeengekomen om de heren Verboom, Waal, Van Aken, Van Dam, Tesselaar (allen PvdA) en Oosterman (PPR/PSP/D'66) tot wethouders te kiezen. juli Juni Op 11 juni namen tien Leidse top-ambtenaren, allen chef van een gezamenlijke afdeling, het initiatief om de gemeenteraad schriftelijk te vragen, in vredesnaam niet akkoord te gaan met de plannen van b en w voor een reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Vergeefs want op 18 juni stemde de raad, met zes stemmen tegen, met de reorganisatie in. In die dagen werden de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek van het bureau Veldkamp Marktonderzoek b.v. waaruit bleek dat maar liefst 44% van de Leidenaren geen of weinig vertrouwen heeft in de gemeentelijke overheid. En niet min Eindelijk, op 3 juli werd dan de benoeming bekend gemaakt van wethouder Kret (stadsontwikkeling) tot burgemeester van Sassenheim. Kret, die de vorming van een links meerderheidscollege „des duivels" noemde en een aantal linkse gemeente raadsleden „leugenaars tegen beter weten in" had in de weken die aan zijn benoeming voorafgingen herhaaldelijk de verzuchting geslaakt: „Ik wou dat ze op het ministerie nu hun ei maar eens legden". Zijn politieke tegenstanders verzuchtten bij het vernemen van zijn benoeming „eindelijk de kret uit de stad". Wim Rijsbergen, dè ster van het Nederlandse elftal- dat intussen net niet wereldkampioen was gewor den maakte op dinsdag 9 juli een triomf-tocht door de stad. Rijen-dik brachten de Leidenaars hun stadgenoot hulde en dank. Burgemeester Vis ontving Rijsbergen op het stadhuis en sprak hem toe met de woorden: „Jij was de spil waarom het elftal draaide. De spil ook waar een opmerkelijke rust van uitging. Je begrijpt hoe bijzonder blij we zijn dat nu juist een Leidenaar die taak vervulde. De burgemeester bood Willem en ver loofde Liesbeth een kristallen karafje met zes borrelglaasjes aan en lichtte daarbij toe: „Je kan er ook limonade uit drinken." Op 30 juli zaaide een 17-jarige Leidenaar paniek in het warenhuis van V en D aan de Aalmarkt door met een bijl als een dolle om zich heen te zwaaien. De jongeman kwam pas tot kalmte nadat hij door iemand uit het publiek met een pook was neergeslagen. Hij ging tot zijn wilde actie over nadat een verkoper hem had verzocht om de schallende transistor-radio die hij met zich mee droeg, af te zetten. De jongeman nam dat niet, greep een van de in zijn nabijheid opgestelde kam peer-bijlen en wilde daarmee de verkoper en later ook omstanders te lijf gaan. Hij maakte geen slachtoffers. Augustus Bankbediende Cora de Rijk (17) keek in de vroege morgen van 9 augustus pardoes in de loop van een pistool toen zij vanuit haar woonplaats Lei- muiden in Leiden gearriveerd, als eerste employée die dag het kantoor van de Amrobank aan de Pelikaanstraat was binnenstapt. Twee inbrekers die het gebouw via de achterzijde waren binnen gedrongen vroegen het meisje om de sleutel van de kluis, die zij evenwel niet bij zich had, en sloten haar vervolgens op in de WC. De overvallers gingen er na enige tijd zonder buit vandoor en Cora werd later bevrijd door collega's die wel over de sleutel van de kluis beschikten. Het meisje was erg over haar toeren maar hield aan het avontuur verder geen nadelige gevolgen over. In het weekeinde van 9 tot en met 11 augustus werd in de Groenoordhal een zwierend, wervelend en bij tijden kolkend volksdansfestival gehouden waaraan volksdanser deelnamen uit ondermeer Israël, Turkije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Amerika. Tijdens de voorstelling op zaterdag zat de hal tjok en tjokvol en moesten enkele honder den belangstellenden voor wie geen plaats meer was, onverrichter zake huiswaarts keren. Op 21 augustus verrichtte wethouder mevrouw Den Haan—Groen (CRM) de officiële opening van het nieuwe regionale woonwagenkamp aan de Haar lemmerweg. Haar openingswoord: „Ik hoop dat als ik over een jaar nog eens mag komen kijken, alles nog even netjes is als nu. Jullie hebben nu een eigen kamp; wees er zuinig op. Ik ben nou misschien een beetje frikkerig, maar het moet toch van m'n hart." Het PvdA-raadslid Waal noemde tijdens de gemeen teraadvergadering van 21 augustus de overdracht van de Leeuwenhoek-gronden door de gemeente Leiden aan de rijksuniversiteit/het AZL/het rijk" de grootste grondtransactie uit de Leidse geschie denis die waarschijnlijk ook in de toekomst nooit meer in belangrijkheid zal worden evenaard." De gemeenteraad stemde toen in principe in met de verkoop van de Leeuwenhoek. De effectuering van dat besluit is nog steeds niet geschied. Na tien jaar onderhandelen is men in kringen van de universiteit ter elfder ure tot de conclusie gekomen dat in het koopcontract behalve de prijs ook een aantal aanvullende bepalingen moet wor den opgenomen. Daarvan wil de huidige wethou der Waal niet weten. September Zondagavond 1 september werden de 68-jarige Leidse weduwe J. van der Mey de Graaf en haai 33-jarige bij haar inwonende zoon Karei het slach toffer van een afschuwelijk geval van joy-riding. Moeder en zoon werden even over zes in dc Haarlemmerstraat ter hoogte van fotozaak Lind- hout verpletterd door een Volvo. Bestuurder van deze wagen was de 17-jarige Rob van V. uit Leiderdorp die achtervolgd werd door surveillan cewagens van de Leidse politie. Van V. had dc Volvo rond het middaguur gestolen van het par keerterrein bij het Diaconessenhuis. 's Avonds rond zes uur signaleerde de politie dc joy-ridei in zijn gestolen wagen op de Willem de Zwijger laan, waarna een wilde achtervolging werd inge zet die op de genoemde tragische wijze eindigde. Van V. raakte zwaar gewond maar behield het leven. Hij was al meerdere malen wegens joy-ri ding en ook in verband met andere delicten met de politie in aanraking geweest. De jongen was door de kinderrechter onder toezicht geplaatst in een internaat in Rotterdam dat hij evenwel tijdens de weekeinden mocht verlaten. Kort geleden heeft de rechter bevolen dat Van V. een nader psychia trisch onderzoek moet ondergaan in de Fsychiatri- sche Observatie Kliniek in Utrecht. Op 3 september werd het toen al bekende, nieuwe college van b. en w. officieel gekozen Confessione len en liberalen ondersteunden de kandidatuur voor het wethouderschap van Van Aken, Tesse laar en Waal en kandideerden zelf de raadsleden Driessen en Ham (CDA) en de WD-er Wessels Op vrijdag de dertiende wijdde Don Paulo Evaristc Arns de 31-jarige Jan Niekerk van de woningstof- feerderij aan de Hoge Woerd tot priester. Dal gebeurde in een buitenwijk van de miljoenenstad Sao Paulo in Brazilië. Drie dagen later hielden boeren uit de Leidse regie een demonstratie in de stad waarmee ze krachl wilden bijzetten, aan de eisen die hun landbouwor ganisatie, de Copa in Brussel stelde, tijdens hel landbouw-overleg. Een van de leuzen die door dc boeren op hun landbouwwerktuigen meevoerden „Hier rust een boer, die verdiende geen moer, dal heeft de EEG op zijn geweten, die gaf hem niel te eten. Na maandenlange Intensieve voorbereiding werd op woensdag 18 september onder de schutse var molen De Valk, in een zee van camera-lampen de 10e finale van het Spel zonder Grenzen ge speeld. Tientallen miljoenen televisie-kijkers ovei de hele wereld, waren er getuige van hoe het Zwitserse team uit de strijd in „broodroof", „hut spot" en „tonnen-loop" als winnaar te voorschijn kwam. De dag daarna richtten een aantal wijkbewoners uit Leiden-Noord een eigen wijkvereniging op die zo was de bedoeling helemaal onder hun eiger controle zou komen te staan. Ten grondslag aar het initiatief van de wijk-bewoners lag hun over tuiging dat een gerezen conflict met de Zeven sprong onoplosbaar was. Inmiddels zijn de partij en al weer hard op weg elkaar te vinden en ziel het er niet naar uit dat de alternatieve wijkvereni ging ook inderdaad van de grond komt. In het weekeinde van 28 en 29 september trok dc Kat-Expo in de Groenoordhal 16.000 bezoekers Sjefke van Oekel was aanwezig en bracht onder meer te berde: „Ik word niet goed", „waar het dat nou voor nodig" en: „Ik moet braken". Dc En de Koningin at ter gelegenheid van 400 jaar Leidens Ontzet een haring of deed tenminste alsof. prijs voor allerbeste huiskat ging naar de Wasse- naarsc mevrouw IJ. van Balen, bazin van „Grijs- je" een Cyperse kat met groene ogen. Oktober Hoogtepunt van het jaar voor de meeste Leidenaarc was de feestweek van 1 tot en met 5 .oktober De 400e 3-oktober viering begon met een uitvoe ring van de gezamenlijke Leidse muziekgczel schappen, dinsdagavond in de Brcestraat en eind igde met De Grote Optocht op zaterdagmiddag Koningin Juliana en Prinses Beatrix kwamen hutspot eten, Prins Bomhard was er, Anton Gee sink en de acrobaten-familie Traber die hoog in de lucht boven het Schuttersveld onvoorstelbaar koude kunststukjes uithaalden. In het Van der Werffpark werd onder leiding van good old Her man de Wolff koraalmuziek ten gehore gebracht en in de Pieterskerk werd de herdenkingsdienst gehouden. Op vrijdag 4 oktober ging Leiden een jumelage (vriendschapsverbond aan met de Duit se stad Krefeld en dc Engelse plaats Oxford. November Op vrijdag 1 november werd bekend dot de Leidse universiteit groot-gebruiker van dc Pieterskerk zal worden. Waarmee de zekerheid dat de kerk ook in de toekomst behouden zal blijven, weer een beetje groeide. De eerste aanzet daartoe werd al eerder dit jaar gegeven met de oprichting van dc Stichting Pieterskerk en de Vereniging Vriender van de Pieterskerk. De universiteit wil het gods huis waarvan al in 1121 gewag wordt gemaakt gebruiken als groot auditorium, voor congresser en andere universitaire bijeenkomsten, De ge meente Leiden zal het in de toekomst gebruiken voor tal van culturele doeleinden. In de eerste week van november was ook nogal wal te doen over een bedrag van 1 miljoen rijkssub sidie dat de gemeente Leiden uit handen liel glippen door niet adequaat te reageren op eer» aanbod van het rijk om dit bedrog beschikbaoi te stellen voor de bouw van een wijkcentrum ir de Merenwijk. Van CDA zijde werden reddingspo gingen in het werk gesteld maar deze ketstcr tenslotte af op ter elfder ure aangedragen princi piële bezwaren tegen de bouw van een wij keen trum in de Merenwijk. De werkgroep milieubeheer deed eind novcmbci een hoop stof opwaaien door een kritische noti een aantal fundamentele vraagtekens te zetter achter de noodzaak om een nieuw Academiscl ziekenhuis te bouwen. Het bestuur van het AZI weigerde op de gerezen vragen in het opcnbaai te reageren en wekte de indruk met de mond vo tanden te staan. December Tijdens de raadsvergadering van maandag 2 decern ber werd dr. G.H. Steffens, rector van een scho lengemcenschap in Zwolle, benoemd tot recto; van de Louise de Colignyscholengemeenschap. Di tegen het advies in van leraren, leerlingen oudercommissie. Na een nader gesprek met her heeft Dr. Steffens niettemin definitief beslotcr zijn benoeming te aanvaarden. Twee weken geleden tenslotte maakte het bestuui van de sportstichting zich verschrikkelijk boos orr het voorstel van b en w om van de door dc sportstichting opgestelde prioriteiten-lijst nieti over te nemen op de Leidse begroting voor 1975 Na de indiening van een amendement door PvdA gemeenteraadslid Duivesteijn is het inmiddcli echter waarschijnlijk geworden dat het op deze lijst opgenomen herstel aan de Pomona-veldcr alsnog, zij het voor een veel geringer bedrag dar volgens de sportstichting noodzakelijk is, op dc begroting zal komen te staan. Een beslissinj daarover valt volgende maand.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3