iBasketballteam iin Bremerhaven op derde plaats SNA zag geen heil in voortbestaan Economisch bestel in VS bedreiging voor democratie WOUDENBERG OP TWEEDE PLAATS Court uitgeschakeld Gunstig jaar voor stadion Feyenoord Rapport bisschoppen Doopbewijs geen introductie om zaken te doen DINSDAG 31 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT BREMERHAVEN De Nederlandse basketball- ploeg Is op de derde plaats geëindigd bij het internationaal toernooi te Bremerhaven in West- Duitsland. De ploeg won gisteren de wedstrijd om de derde en vierde plaats met 88-84 (rust 49-44) van de US All Stars. Het team, dat bestaat uit Amerikanen die in de Westduitse liga spelen, had lange tijd de leiding in de wedstrijd, maar in de 37ste minuut gaf Cramer de Nederlandse ploeg een voorsprong (75-74). Hierna moesten de Amerikanen Murray en Curran wegens vijf persoonlijke fouten het veld verlaten. De Nederlanders profiteerden hiervan en gaven de wedstrijd niet meer uit handen. Topscorers van de Nederlandse* ploeg waren: Akerboom 22, Cramer 16 en Van Vliet 11. Bij de Amerikanen scoorden Romeo 26 en Abdel Man- sour 20 het meest Oostenrijk heeft het tiende internationale toernooi in Bremerhaven gewonnen. In de finale versloegen de Oostenrijkers het Westduitse team met 82-74 (41-31). De eindstand van het toernooi is: 1. Oosten rijk, 2. West-Duitsland, 3. Nederland, 4. US All Stars, 5. Zweden, 6. Denemarken, 7. Zwitserland, 8. Algerije. De Nederlandse damesjuniorenploeg heeft gister avond in Enschede de beslissende wedstrijd van het vierlandentoernooi met 42-41 van Frankrijk verloren. De jonge FranC aaises hadden halverwe ge het enorm spannende duel een voorsprong van 24-17. België eindigde op de derde plaats in het toernooi door met 59-32 (24-17) te winnen van Schotland. De productiefste speelsters van Neder land waren: Lia van Reems (Gerard de Lange) 18, Anja van Gennip (Olympia) 10, Francis Brakel (Delta Lloyd) 7. Kees Akerboom leidde Nederland naar de derde plaats. In het duel met US ALL Stars was bij topscorer. Irena is nog niet tevreden Irena Szewins- ka, sportvrouw van dit jaar, vindt die eervol le „titel" niet voldoende. De Poolse atlete heeft zich nu al weer in een 5j trainingscen- ia trum terug ge- e- trokken in het Tatra Gebergte om zich voor te I bereiden op het komende sei zoen. Zwemrecord voor Henk Elzerman DEN HAAG - Henk Elzerman van Z1 AN/Vitesse heeft giste ren In het zwembad Overbosch in Den Haag het Nederlands I adspirantenrecord 200 meter vrije slag (25 meterbanen) ge bracht op 1.57,5. Het oude re cord stond met 1.58,1 op naam van Bert Bergsma. MALAGA De Nederlandse judokampioen in het middenge wicht, de Nijmegenaar Theo Knegtjens, is tijdens internatio nale jeugdwedstrijden in Mala ga in zijn klasse als derde geëindigd. INZELL Kempploeglid Pe ter van der Kant heeft gisteren op de kunstijsbaan van Inzeil op fraaie wijze de 3000 meter gewonnen in 4.31.86. Verras send was dat B-kampioen Ger- rit Woudenberg uit Alkmaar met een tijd van 4.34.27 tweede werd, voor kernploegleden als Klaas Vriend, Jan Derksen en Piet Kleine Vriend eindigde als derde, voor de jeugdige Jan de Vries, de 45-jarige Zwitser Krienbühl en George Rotteveel. De wedstrij den werden gehouden onder sterk wisselende omstandighe den. Het sneeuwde bij vlagen behoorlijk. Ook de dames reden (Canada) zegevierde in 5.20.01 voor haar langgenotes Gayle Gordon en Cathy Priestner. De voornaamste uitslagen zijn: heren, 3000 meter: 1. Peter van der Kant (Ned) 4.31.86. 2. Gerrit Woudenberg (Ned). 4 34.27, 3.Klaas Vriend (Nede) 4.34.73, 4. Jan de Vries (Ned) 4.35.35, 5.Franz Krienbuehl (Zwi) 4.37.93, 6 George* Rotteveel Nede) 4.40.34, 7 Jan Derksen (Ned) 4 41 16 8 Piet Kleine (Ned) 4 41.22. 10 Riekele Hei- da (Ned) 4 43.87. 12.Eppie Bleeker (Ned) 4 45.65. Dames 3000 meter: 1. Sylvia Burka (Can) 5.20.01. 2 Gayle Gordon (Can) 52955, 3. Cathy Priestner (Can) 5 2960, 4. Momka Holzner (Wdld) 5 32 34. MELBOURNE - Tijdens de open tenniskampioenschappen van Australië in Melbourne hebben zich gisteren in het damesenkel spel enkele verrassingen voorgedaan. De 18-jarige Britse Sue Barker versloeg in de kwartfinales de als tweede geplaatste Russin Olga Morozova (dit jaar finaliste op Wimbledon) met 6-2 7-6. Voorts schakelde de even oude Tsjechische Martina Navratilova de Australische Margaret Court uit: 6-4 6-3. Margaret Court was als eerste geplaatst. John Newcome moest in de kwartfinales tot het uiterste gaan tegen Geoff Masters: 10-8 in de vijfde set. Titelhouder Jimmy Connors plaatste zich zonder moeite tegen Kim Warwick in drie vlotte sets. ROTTERDAM Het op 30 juni 1974 geëindigde boekjaar 1973 1974 is voor stadion Feijenoord zeer bevredigend verlopen. Het aantal bezoekers nam aanzienlijk toe, namelijk van 853.911 tot 1.127.376. Dit was in het bijzonder te danken aan meer wedstrij den, waaronder zes UEFA-cup-wedstrijden, zo zegt de directie in haar jaarverslag. Het totale aantal wedstrijden in „De Kuip" nam toe van 26 tot 35, die gemiddeld door 32.211 mensen (vorig jaar 32.646) werden bijgewoond. Het bezoekersaantal van de zeventien competitiewed strijden steeg van 575.568 tot 596.608, waardoor het gemiddelde steeg van 33.855 tot 35.094 per wedstrijd. Stadion Fyenoord boekte over 1973-1974 een nettoresultaat van 273.000 tegen bijna 36.000 in het voorgaande jaar, welk bedrag overeenkomstig de statuten aan het vernieuwingsfonds is gedo 1 teerd. Van onze zwemmedewerker) Den Haag Morgen houdt de Haagse zwem- en polovereniging „Sport Na Arbeid" op te bestaan. Het definitieve besluit zal pas tijdens een laatste algemene ledenvergadering op 16 januari genomen worden. Dat het einde van SNA vast staat blijkt echter reeds uit de resultaten van een stemming die op een ledenvergade ring van 26 november van dit jaar naar voren kwamen: 28 van de 33 aanwezige stemgerechtigde leden waren voor opgaan in de vereniging ZCR. Het zwemmen is daarmee voor de leden van SNA blijvend gegarandeerd. De „Zwemclub Residentie" neemt de leden van SNA, samen met de meeste oefenuren, over. Vooral de waterpolo-afdeling van SNA is daarmee geholpen. Het is zelfs mogelijk, dat complete zeventallen van SNA als zodanig blijven bestaan. Na het beëindigen van de lopende competities behoeft alleen de naam nog gewijzigd te worden. Met de toetreding tot ZCR zijn er voor de leden van SNA enkele aantrekkelijke aktivitelten bijgekomen. ZCR heeft een clubhuis cn een druk trainende wedstrijdgroep. SNA had tot enkele jaren geleden zelf een florerende wedstrijdaf deling. Door verschillende omstandigheden zijn de meest prominen te wedstrijdzwemmers destijds naar andere clubs over gegaan. Hoe is het allemaal zo ver gekomen? In 1968 werden in Den Haag de eerste besprekingen gehouden om tot een samenbundeling van het te grote aantal zwemclubs te komen. De verenigingen ZI AN /Vi tesse en DSZ zijn daarvan onder meer de resultaten. Het toenmali ge bestuur van SNA had echter geen interesse. In 1971 dreigde SNA op stel en sprong te fuseren met DES. De ledenvergadering was het hier totaal niet mee eens en stemde tegen. Het bestuur van SNA trad af. Wim Schinkel die daarna voorzitter werd. opende in 1973 oonieuw besprekingen met DES. Schinkel zag het gevaar van een te grote waterpolo-afdeling in. „Het elementair zwemmen brengt nu eenmaal geld in het laatje. Daarvan profiteren de wedstrijdzwemmers en waterpoloërs", zegt hij. Opnieuw ging de fusie met DES niet door. De leden van SNA meenden het alleen wel te kunnen klaren. Het eventuele samen gaan met DES was echter wederom niet optimaal voorbereid. De huidige voorzitter Coek van Weert Wim Schinkel moest om gezondheidsredenen aftreden, maar is nog steeds erg geïnteresseerd in de gang van zaken bekent dat tijdens de viering van het 35-jarig bestaan van SNA (in juni van dit jaar) wederom gezocht werd naar een mogelijke fusiepartner. De gevaren die Schinkel eerder zag, waren werkelijkheid geworden. Daarbij kan nog ge noemd worden, dat SNA enkele ongunstige oefenuren in de weekeinden had. Bovendien waren er te weinig kaderleden. Dat allemaal tesamen vormde zelfs een te smalle basis voor een fusie. SNA gaat op in een andere vereniging. Als mogelijke clubs zijn DES. Onder Ons en ZCR genoemd op de vergadering van 16 november. Het is ZCR geworden. Volgens Wim Schinkel en Cock van Weert zal zeker negentig procent van de leden van SNA hiertegen geen bezwaar hebben. Cock van Weert vergelijkt een zwemvereniging met een huishoude- n: „Als je eenmaal schulden maakt, kom je er nooit meer uit Het is zonde, dat SNA op zo'n manier moet verdwijnen. We hebben altijd een goede naam gehad. Wanneer je je echter in de schulden steekt, is die goede naam ook snel verdwenen. Het is de hoofdzaak, dat onze leden kunnen blijven zwemmen." ROEL PRAAT Huub Harings ploeglei der (Van onze sportre dactie) Maastricht Ne derlandse ex-wic- lerprof Huub Ha rings, die vooral op het onderdeel veldrijden tot ve le nationale en In ternationale suc- cevsen kwam, wordt ploegleider van het Duitse merk Rokado. - lluub Harings volgt hier Rolf Wolfshohl op, die besloten heeft self weer aan wed strijden te gaan deelnemen. Ambtswoning burgemeester Woubrugge mag worden opgeknapt Van onze correspondent WOUBRUGGE Na bijna drie jaren leeggestaan te hebben, xal de fraaie ambtswoning van de burgemeester van Woubrug ge eindelijk mogen worden ge renoveerd en gemoderniseerd. Hiermede Is dan een einde ge komen aan een spelende proce durekwestie, die begon, toen GS hun goedkeuring onthiel den aan het raadsbesluit, om 125.000 beschikbaar te stellen voor verbouw en opknappen van dit uit 1928 daterende gele gen pand aan de Woudwete ring, dat in 1942 eigendom werd van de gemeente. In maart 1973 beslisten GS, dat voor dit doel maximaal 50.000 mocht worden besteed, reden waarom de raad besloot orn hierover in beroep te gaan bij de Kroon. Dit geschiedde in april 1973. Toen het advies wel erg lang uitbleef, nam de raad op 21 november van dit jaar unaniem een motie aan, waar bij er bij de minister van Bin nenlandse Zaken op werd aan gedrongen. nog dit jaar een uit spraak te doen. Bovendien stel de op 26 november het Tweede Kamerlid H. Wisselink (CHU) gver deze slepende kwestie een vraag aan de minister. Net na Kerstmis kwam het ant woord van de minister binnen, inhoudende dat alsnog goed keuring is verleend aan het door GS omstreden raadsbe sluit Mede doorslaggevend was onder meer, dat in het verleden het onderhoud van het pand nog al is verwaarloosd en dat eventuele nieuwbouw financieel niet gunstiger zou zijn als ver koop van Jacobswoude. Voor het gestelde krediet zal on der meer het het achterstallige onderhoud worden verricht, het verouderde sanitair worden vernieuwd, een nieuwe cv wor den aangelegd cn op de zolder verdieping gemaakt voor extra slaapkamers. Dan zal men be schikken over totaal vijf slaap kamers. Men hoopt met al deze werkzaamheden op korte ter mijn te beginnen. Markten VEEMARKT AMSTERDAM Aan voer 60 runderen en 17 varkens. Prijzen In guidon* per kg gesl. few.: runderen 4 50 6.20, viirkens geen no tering. Handel in runderen vlot. COOP VELUWSE E1ERVF.ILING BARNEVELD - AaitVMT 447 B40 •tuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52 gram 10,33, S5 gram 10,44 60 grom 10,60 en 65 gram lt.38 zen in guldens per kg lev. gcw.: Ie kwal. 5 35—5.50, 2e kwal. 5.10-0.30 en 3e kwul. 4,80- 5.00. VEEMAKRT LEIDEN Aanvoer 2289, waarvan 940 slarhtrunderen 1 vet kalf. I ponv, 1»4 varkens en 1162 schapen of lammeren. Prijzen in guldens per kg le kwal stieren 6 15—6 60. 2e kwal 5.70-6 00, vaarzen le kwal 5 55-6 05. 2e kwal 5 10-5 45. koelen le kwal. 5 50—6 05. 2e kwal. 4 80—5.25. 3e kwal 4.5S—4.75, worstkoelrn 4 30—4.55, slochtkalveren geen notering; slacht varkens extra kwal boven notering, 1<- kwal 2 65-2.67. 2e kwal 2 64-2 65 en 3e kwal. 2 60-2 63. slachtzeugen 1 751.90 en zware var ken» 2.20-2 30. Prijzen in guldens per «tuk: schapen 10O—170 en lammeren 160—235. Overzicht resp. aanvoer, handel er prijzen. Sluchtrunderen kort - vlug hoger; varkens groter matig tets hoger cn schapen en lommeren gro ter - lui stabiel. Het economisch systeem van de Verenigde Staten zit vol onrechtvaardigheden en vormt een bedreiging voor de democratische regeringsvorm. Aldus een der conclusies uit een uitvoerige studie, uitge voerd onder verantwoorde lijkheid van de Amerikaanse bisschoppen door de „Cam- paigW for human develop ment", het anti-armoede-pro- gram der bisschoppen in de Verenigde Staten. Het meer dan tweehonderd pagina's lange rapport consta teert een grove wanverhou ding in de verdeling van rijk dom en inkomen. Deze wan verhouding bestaat ten minste al zestig jaar. Ruim de helft der Amerikaanse bevolking is wezenlijk afhankelijk van maatschappelijke instellingen, waarover zij geen controle kan uitoefenen. Meer dan de helft der Amerikanen is econo misch afhankelijk van ande ren en heeft politiek geen en kele macht. Op het ogenblik kan „de gemiddelde Ameri kaan niet langer het gemiddel de Amerikaanse huishouden onderhouden." Als een van de grondoorzaken van de armoede wijst het rap- port naar de politieke machte loosheid van het grootste deel der Amerikanen. Dit is niet alleen een schending van de sociale gerechtigheid maar holt ook de politieke democra tie uit. Het rapport kritiseert de economische politiek van de redering en van sommige presidentiële adviseurs, die er economische theorieën op na houden, die niet langer klop pen met de hedendaagse wer kelijkheid. De grote fout van het Ameri kaanse economische systeem is volgens de bisschoppen, dat de eigenaars het meest profite ren van de productiecapaciteit en de maatschappelijke rijk dom. Maar de meerderheid der Amerikaanse burgers is uitsluitend afhankelijk van de arbeid. Wanneer de economie faalt, dan zijn de arbeiders de eerste slachtoffers. Het Amerikaanse economische systeem werkt volgens het rapport de inflatie in de hand, stimuleert de concentratie van rijkdom in plaats van de ver deling ervan en wentelt de kosten van de sociale en eco nomische consequenties af op de laagst betaalden en de mid dengroepen. Bijzonder kritisch is het rap port ook over de werklozencij- fers van de regering. Het schat dat twintig procent van de ar beidende bevolking niet vol doende werk heeft. Samen met de zes miljoen officiële werklozen betekent dit al dus het rapport dat niet zes miljoen, maar zestien mil joen Amerikanen onvoldoende verdienen om redelijk rond te komen. KERK EN WERELD Mozambikaan op bisschopszetel Lorenpo Marques Paus Paulus heeft de 51-jarlge Mozambikaan pater A. J. M. Dos Santos o.f.m. benoemd tot aartsbisschop van Louren^o Marques en daarmee tot hoofd van de Mozambikaanse kerkprovincie. Pater Dos Santos is afkomstig uit Mavila in de provincie In- hambane. Hij trad in bij de Franciskancn en was de eerste Mozambikaan, die priester werd gewijd. Pater Dos Santos heeft verschillende functies in zijn orde bekleed. Het laatst was hij rector van het Francis- kaansc seminarie van Villa Pe- ry in het bisdom Beira en lid van de provinciale raad der Als aartsbisschop volgt hij de Portugees mgr. Alvim Percira op, die in het kader der gewij zigde politieke verhoudingen zijn ontslag aanbood en kreeg, Mgr. Pereira heeft momenteel een functie in Rome. Het moderamen der synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk heeft meegedeeld, dat naar zijn mening aan ker keraden ten sterLste moet worden ontraden doopbewij zen te verstrekken voor ande re doeleinden dan strikt ker kelijke. Wanneer uit deze doopbewijzen zou moeten blij ken, dat de betrokkene niet- jood is, zou de afgifte hiervan niet in overeenstemming zijn met de taak, het wezen on doelstelling van de kerk van Christus, aldus Letmoderx- Hct moderamen heeft dit geantwoord op vragen uit her vormde gemeenten. Aanlei ding hiertoe is een artikel van ds. A. A. Spijkerboer in „Woord en dienst", het veer tiendaagse orgaan voor het hervormde kerkewerk. Volgens ds. Spijkerboer komt het de laatste tijd steeds meer voor, dat Nederlandse zaken lieden om een doopbewijs vra gen, omdat zij van plan zijn naar Irak te reizen en daar te kunnen bewijzen, dat zij geen jood zijn. De regering van Irak wilde hen anders niet toelaten. Ds. Spijkerboer stelt dan: „Wij mogen van het geven van een doopbewijs voor een reis naar Irak rustig een gewetenszaak maken. Is het ons geoorlooofd mee te werken aan een beleid, dat tegen het joodse volk ge richt is?" Ds. Spijkerboer stelt verder de vraag: „Aanvaardt onze rege ring dat een buitenlandse re gering onderscheid maakt tus sen joodse cn nict-Joodse Ne derlanders?" Ds. Spijkerboer constateert verder: „Ik weet van een burgclijke stand in een van onze grote gemeenten de burgerlijke stand be schikt immers ook over de ge gevens uangaande de kerkelij ke gezindte die weigert ten behoeve van een reis naar Irak het bewijs af te geven dat iemand niet-joods is. Ik ver moed, dat wie bij dc burgclij ke stand een blauwtje loopt, dan de kerk om een doopbe wijs vraugt." Vooruitzichten op hereniging met orthodoxe kerken gunstig De vooruitzichten voor een spoedige hereniging van de rooms-katholieke en orthodo xe kerk zijn gunstig volgens metropoliet Damaskinos Pa- pandrcou, leider van bet ort hodox oecumenisch centrum in Chambésy bij Genève. In een voordracht te Regens- burg zei hij, dat het ongedaan maken van de wederzijdse ban uit '1054 opnieuw duidelijk heeft gemaakt, dat de al vóór dat jaar bestaande verschillen in leer en praktijk niet noodza kelijk tot scheiding van de kerken behoefden te leiden. Ook vóór het uiteengaan was er in beide kerken een afwij kende praktijk in het toedie nen van de sacramenten en een afwijkende terminologie in de dogma-uitleg, vooral wat betreft de leer der Drievuldig heid. Naar de mening van de me tropoliet zijn ook de nieuwe Ma na-dogma's niet in strijd met het oude ongedeelde ge loofsgoed van de kerk. Onget wijfeld zijn er nog problemen rondom de leer van het pri maatschap van de paus, in zover het de jurisdictie over de totale kerk betreft, maar ook op dit punt is er hoop op overeenstemming. Ongetwij feld is dit primaatschap in het oosten vaak niet juist geïnter preteerd. Anderzijds heeft de kerk van het westen, sinds zij sterker contact met de oosterse ker ken heeft gelegd, het beginsel van de synodale kerkelijke be stuursvorm weer veel steviger in haar kerkopvatting vef- werkt. Meningsver schil over benoeming pastoor in Well De Installatie van pastor J. Kuiter tot pastoor van de li. Vitus-parochie te Well In Limburg Is wegens onenig heid met bisdom en kerkbe stuur over de voorwaarden van zijn benoeming nog niet doorgegaan. Pastor Ruiter (60) behoort ei genlijk onder jurisdictie van de bisschop van Nevers in Frankrijk, maar werkt reeds twee jaar in het bisdom Roermond, laatstelijk als ka pelaan te neer. Hij heeft tien jaar als pastoor in Duitsland gewerkt en acht jaar in Frankrijk. Pastor Ruiter was met bis schop J. Gijsen van Roer mond tot overeenstemming gekomen over zijn benoe ming tot pastoor te WelL Toen zijn benoemingsbrief arriveerde bleek, dut de ar- beidsvoorwaarden niet over eenstemden met de wensen van pastor Ruiter. Volgens mededeling van de heer Nij8scn, lid vun het kerkbe stuur, is er echter geen spra ke van een polarisatiecorv flict, noch met de bisschop noch met het kerkbestuur. De onenigheid heeft uitslui tend betrekking op de ar beidsvoorwaarden. Dc kern der moeilijkheden zou liggen in de omstandigheid, dat pastor Ruiter enige tijd vrij als pastoor in Well zou willen functioneren om dan te kunnen bekijken of hij cn dc parochianen samen over weg kunnen. De bisschop zou hiermee niet akkoord gaan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11