Paus vraagt wereld om te komen: tot God en tot elkaar Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Yeiligheidskordon rond Witte Huis wederom doorbroken Rome ontsnapt aan vliegramp Bij opening Heilig Jaar Minister Van der Stoel: Nederland doet meer dan gebruikelijk is voor gedetineerde Augustin Gijzeling gevangenis na 20 uur beëindigd Bromfietser: waarom wachten tot uw veiligheid moét? 74 /RIJDAG 27 DECEMBER 1974 PAGINA 'ATICAANSTAD-ROME In aanwezigheid van enkele tienduizenden pelgrims en gadegesla gen door naar schatting een miljard televisiekij kers, heeft Paus Paulus VI in de Kerstnacht het Heilig Jaar geopend. Hij deed dat volgens de eeu wenoude traditie met een zilveren hamer. Drie tikken op de zogenaam de „Heilige Deur" in de Sint Pieter waren daar voor nodig. Nadat die deur daarna in record tijd verwijderd was, trad de paus als eerste „pelgrim" door de ope ning de Vaticaanse basi liek binnen, waar hij kort daarna de nachtmis opdroeg. Ijdens die plechtigheid - en ook de volgende morgen vanaf de loggia van de Sint Pieter - riep de paus de christenheid in de wereld op tot verzoening met God en met elkaar. Hij deed een handreiking naar de niet- iChristenen om actief aan die 'verbroedering deel te nemen, 'zodat de wereld in de naaste toekomst jets meer in vrede zal kunnen leven. Dor de katholieke kerk is met Kerstmis officieel het 25ste zo genaamde „jubeljaar" begon nen, een uit het Heilig Land stammend gebruik van eeuwen terug. In 1300 werd het eerste jubeljaar voor de rooms-kath- olieke kerk afgekondigd. Paus 'Paulus heeft de verzoening en vernieuwing centraal gesteld yoor dit zogenaamde heilig jaar. et vorig jaar reeds is het Heilig Jaar gevierd in de lokale ker ken overal ter wereld. In 1975 Jioopt de paus dat miljoenen pelgrims de weg naar de Ro meinse basilieken zullen in- slaan, „Op zoek naar een wach tende Christus", zoals hij in zijn hachtelijke toespraak zei. Als eerste „pelgrim" betrad paus Paulus in de K de Sint Pieter door de zogenaamde Heilige opening van het Heilig Jaar. In het voorportaal van de Sint Pieter begon om half twaalf stipt het openingsritueel voor de- zogenaamde „Heilige Deur". Die deur werd 25 jaar geleden door paus Pius XII dichtgemet seld ter besluiting van het vorig Heilig Jaar. De dagen voor Kerstmis waren alle voorberei dingen getroffen om de gemet selde deur snel te kunnen laten zakken, zodra de paus de driq symbolische hamertikjes zou hebben gegeven. Die deur symboliseert Christus, door Wie men een nieuw leven binnen treedt en door Wie alle zonden vergeven worden. Met heldere stem sprak de paus de' korte zin, afgewisseld met drie krachtige hamertikken. De ge regiefout was het vallend steengruis dat gedeeltelijk op een duidelijk schrikkende paus terecht kwam. Het personeel van de Sint Pieter is in de afgelopen dagen druk bezig geweest om in de deuro pening een tijdelijke, bronzen deur te bevestigen, die daar tot de officiële sluiting, volgend jaar Kerstmis, zal blijven han gen. Drie, door de paus aange wezen kardinalen hebben op de eerste Kerstdag in de drie ande re grote basilieken van Rome eveneens de „Heilige Deuren' geopend. Dank zij de televisie hebben naai schatting een miljard mensen in alle delen van de wereld de opening van het Heilig Jaar kunnen zien. De tientallen mera's die in de basiliek ston den opgesteld hebben ir. Kerstnacht vrij onbarmhartig laten zien hoe oud de paus ge worden is. Vooral bij het trap pen lopen, het opstaan en gaan zitten, was duidelijk te zien zeer de paus bovendien lijdt onder de pijnlijke kwaal in zijn kniegewrichten. Desondanks heeft paus Paulus het zware kerstprogramma ge heel afgewerkt Op zijn verzoek was de nachtmis in dc Sint Pieter uiterst sober gehouden, hoezeer het pompeuze interieur van de basiliek zelf daarmee ook in tegenspraak leek. De plechtigheden waren eenvou dig en ernstig, met als bijna enige blijmoedige onderbreking de kersttoespraak, waarin de paus r'.e wereld uitnodigde om te komen: tot God, tot elkaar. Hij sprak van een oecumeni sche invitatie. Dat thema gebruikte de paus ook op de eerste Kerstdag bij zijn zegen „Urbi et Orbi", waarbij hij Christus als de verlosser, als voorbeeld en leraar stelde. „Als leden van een zogeheten humanistische samenleving kunnen we door Christus einde maken aan de conflicten tussen landen en volkeren, aar de strijd tussen rassen en klas sen, aldus Paus Paulus. Itonehouse lil zijn erleden ntvluchten ELBOURNE (Reuter) Een rechtbank in Melbourne heeft gisteren bepaald dat John Sto rehouse, Brits oud-minister en Lagerhuislid voor Labour, nog teven dagen in hechtenis moet blijven in afwachting van een eventuele uitwijzing uit Aus tralië. jonehouse, die een maand gele tien tijdens een verblijf in de Verenigde Staten spoorloos ver- tiween en dinsdag in een voor stad van Melbourne werd gear resteerd, wordt er van beschul digd Australië te zijn binnenge komen op een vals paspoort. Hij heeft de Australische politie ierteld dat de druk waaronder bij in Groot-Brittannië leefde, hem teveel was geworden. Hij had zijn verleden willen ont vluchten en in Australië een hieuw leven als zakenman wil len opbouwen. Een V/oordvoer der van Scotland Yard in Lon den verklaarde eerder, dat men niet van plan was het parle mentslid in Australië een ver- hoof af te nemen, daar hij, voor tover bekend in Groot-Brittan nië geen strafbaar feit heeft begaan. Premier Wilson had al tegengesproken dat Stonehouse ten spion zou zijn. 1,2 miljoen 'oor herstel Lcropolis ÏHENE De Griekse regering heeft 4,2 miljoen gulden ver strekt voor de restauratie van de monumenten op de Acropo lis van Athene, het Parthenon Inbegrepen. I de bekendmaking wordt ge- egd dat er vrij onverwachts cheuren zijn onstaan in het narmer van de monumenten gevolg van het gebruik van fjzeren ankers en tappen bij de estauratie van 50 jaar geleden. eeuwen oude citadel op en rots bij Athene loopt echter tiet onmiddellijk gevaar. De nonumenten op de Acropolis ouden nu in hoofdzaak wor- en bedreigd door dë luchtver- uiling die het steen en het narmer aanvreet. DEN HAAG (ANP) Voor de in Duitsland gedetineerde Augus tin, verdacht van lidmaatschap van de Baader-Meinhofgroep, wordt van Nederlandse zijde meer gedaan dan gebruikelijk is met betrekking tot in het buitenland gevangen gezette Nederlandse staatsburgers. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken geant woord op schriftelijke vragen van tweede-Kamerleden. Volgens de minister bevindt Au gustin zich inderdaad alleen in een cel. Hij is evenwel niet op zodanige wijze van menselijk contact afgesneden, dat dit ook maar op enige wijze als .marte ling" zou kunnen worden om schreven, aldus minister Van der Stoel. Augustin kan bezoek van familieleden en van zijn advokaten ontvangen en hij heeft geregeld contact met het personeel van de gevangenis. Bovendien beschikt hij over een radio. De lange duur van de voorlopige hechtenis van de Nederlander is grotendeels toe te schrijven aan het gebruik dat door hem en andere gedetineerden, die in een analoge positie verkeren, evenals door hun advocaten, wordt gemaakt van procedurele middelen. Zo wordt bijvoor beeld, aldus de bewindsman, door betrokkenen een verre gaand gebruik gemaakt van het recht, te weigeren vragen te beantwoorden. In zijn algemeenheid kan dan ook niet worden gezegd dat ver dachten van terreurdaden in de Bondsrepubliek West-Duitsland een andere strafrechtelijke be handeling ondergaan dan ver dachten van andere ernstige strafbare feiten, aldus minister Van der Stoel. Wel worden bij bepaalde gedetineerden en juist bij personen die ervan ver dacht worden lid te zijn van terreurgroepen aanvullende veiligheidsmaatregelen noodza kelijk geacht. Wat de jongste ontwikkelingen betreft: de bewindsman ver nam, dat de voorzitter van de strafkamer van de rechtbank te Osnabruck een week geleden besliste, dat deelneming van Augustin aan een door een ambtenaar van de gevangenis geleide groep voor de besteding van de vrije tijd is toegestaan, evenals deelneming aan het luchten en bewegen in de open lucht, tezamen met andere ge detineerden. Volgens de laatste berichten wenste Augustin ech ter niet aan dit gemeenschappe lijk luchten deel te nemen. Tezelfdertijd vernam minister Van der Stoel opnieuw, dat Au gustin onderbrenging in een cel, gemeenschappelijk met an deren heeft geweigerd. Minister Van der Stoel deelde voorts mee, dat volgens de ver wachtingen van de Duitse auto riteiten het proces tegen de Ne derlander mogelijk medio fe bruari een aanvang zou kunnen Augustin wordt nog steeds kunst matig gevoerd, gevoed, gelegen heid van een bezoek van zijn moeder aan minister Van der Stoel, op 21 oktober, drong de bewindsman er meermalen bij haar op aan haar invloed op haar zoon aan te wenden, opdat hij zijn hongerstaking zou beëindigen. Zijn moeder ver klaarde zich hiertoe evenwel niet bereid. De Franse presi dent Giscard d'Es- taing (midden) heeft op de voor avond van Kerst mis ontbeten met vier vuilnisopha lers. Hij riep de mannen''naar bin nen toen de vuilni sauto voor het presidentiële pa leis stopte om de vuilnisbakken te ledigen. De man links op de foto hoort duidelijk niet tot het viertal. Dat is de chef ka binet van de presi dent. WASHINGTON (DPA) - Na de zonder ernstige gevolgen verlopen overval van een jonge Ame rikaanse neger op het Witte Huls is de geheime dienst begonnen met een onderzoek naar de beveiliging van de ambtswoning van de presi dent in Washington. De 25-jarige Marshall Fields uit Silver Springs, een voorstadje van Washington, reed eerste kerstdag met een auto een hek van de tuin van het Witte Huis omver en zette het voertuig vlak bij het gebouw neer. Hij zei dat hij explosieven bij zich had cn dat hij deze tot ontploffing zou brengen als niet aan zijn eis zou worden voldaan. De jongeman, gekleed als Arabier verlangde een via de radio omgeroepen uitnodiging aan de ambassadeur van Pakistan om met hem een onderhoud te hebben. Nadat de boodschap via de radio was uitgezonden gaf de jongeman zich over. Hij bleek geen explosieven bij zich te hebben. De politie houdt het erop dat Fields gestoord was en leverde hem bij een psychiatrische inrichting af. Niettemin vragen de autoriteiten die verant woordelijk zijn voor de veiligheid van de presi dent zich af hoe het mogelijk is dat ondanks de zware bewaking onbevoegden tot het Witte Huis kunnen doordrongen. Het was namelijk al de tweede keer in een jaar dat een indringer erin slaagde tot vlak bij de ambtswoning van de president te komen. Op 17 februari zette een Amerikaanse militair een gestolen helikopter op het gazon van het gebouw neer. Het was hem gelukt ongehinderd het verboden luch truim rond het Witte Huis binnen te dringen. Toen hij boven het gebouw cirkelde werd hij door geweervuur van de bewakers gedwongen te landen. Een woordvoerder van de geheime dienst ver klaarde na het incident van woensdag dat de wachtposten onmiddellijk het viiur geopend zouden hebben als de president en zijn gezin in het Witte Huis zouden zijn geweest. De familie was op dat moment echter op kerstva kantie in Colorado. „Het was kerstfeest en wij hadden een beetje medelijden met hem. Omdat de predentiële familie toch niet aanwezig was wilden we de man sparen", aldus de woordvoerder. Na zijn arrestatie en on danks de klap op zijn hoofd die hij daarbij opliep kon de vliegtuigkaper Homolov toch nog lachen. Zijn plan, een Jumbo-jet met 170 man aan boord op Rome te laten neerstorten, kon tijdig wor den voorkomen. ROME (Reuter) - Een In Tsjechoslowakije geboren Canadees die eerste kerstdag de gezagvoerder van een Jumbo-jet van de luchtvaartmaatschappij Air India dwong twee uur lang boven Rome rond te vliegen, is tenslotte door de bemanning overmees terd nadat hij de gezagvoerder bevolen had het toestel in het centrum van de stad te laten neerstorten. De 30-jarige Canadees Jozef Homolov die sinds 1968 tc Hamilton in de Canadese provincie Ontario woont, kaapte het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut binnen waar hij tegen de gezagvoerder dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eiste dat radiocontact werd opgenomen met het vliegveld van Rome vroeg om een revolver die hem overhandigd moest worden zodra het toestel geland was. Homolow die kennelijk geestelijk gestoord is, geloofde niet dat de Jumbo-jet die 151 passagiers cn 19 bemanningsleden aan boord had, zich boven Rome bevond en vroeg de gezagvoerder daarom over het Sint-Pietersplein te vlie gen. Direct daarop beval hij de gezagvoerder het toestel te laten neerduiken in het centrum van de stad. Dit was voor de beman ningsleden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapenden hem. De gezagvoerder zei later dat Homolov duidelijk van plan was toestel te pletter te laten vallen. „Hij dreigde de machines stop te zetten en de instrumenten stuk te slaan". [ADVERTENTIE Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags gesloten zullen zijn? Donderdag 2 januari 1975 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken. Lorton (AP) Een oproer in de gevangenis van I*orton in de Amerikaanse staat Virginia is gisteren na 20 uur geëindigd met de overgave van de gedeti neerden en de vrijlating van hun negen gijzelaars. De 85 gedetineerden overvielen in de Kerstnacht tijdens een film voorstelling de bewakers. Vier gevangenen maakten van de ge legenheid gebruik te ontsnap pen. Een van hen werd door kogels getroffen cn gedood. Doel van dc opstand was verbete ring van de omstandigheden in de gevangenis. Woordvoerders van het oproerige gezelschap verklaarden nu afloop, dat de autoriteiten hen vrijheid van strafvervolging voor het inci dent hobbcn toegezegd. De plaatselijke officier van justitie ontkende evenwel, dat iemand toezeggingen van die aard heeft Executies in Cambodja PNOM PENH (AP) - Tien Cam bodjaanse soldaten zijn giste ren terechtgesteld, veroordeeld wegens roverij en misdrijven tegen de staatsveiligheid. De tien waren gearresteerd na een gewapende roofoverval op een aantal juwelierszakcn in Pnom Penh. Drie medeplichti gen zijn tot twintig jaar dwan garbeid veroordeeld. De terechtstellingen waren niet openbaar en werden voltrokken op vijftien kilometer van Pnom Penh in een militair depot. Scholier maakt amok SOFIA - Een 17-Jarigc scholier heeft op eerste Kerstdag In een voorstadje van Sofia zes stu denten doodgeschoten en tien, anderen gewond. Het bureau van dc officier van justitie in Sofia maakte bekend dat de waarschijnlijk krankzin nige jongeman de slaapzaal van een studentenverblijf was bin nengedrongen en daar in het wilde weg op de hem onbeken de studenten had geschoten. Hij werd door een aantal studenten overmeesterd toen hij trachtte zijn pistool opnieuw te laden. Populariteit van Ford weer gedaald WASHINGTON De populari teit van dc Amerikaanse presi dent Ford Is tot een nieuw dieptepunt gedaald. Volgens een gisteren gepubliceerd Gal- lup-onderzock Is nu nog 42 pro cent van de Amerikanen met het beleid van dc president tevreden. 41 procent sprak zich negatief uit cn 17 procent hadt geen mening. Kort na Ford's ambtsaanvaar ding, bijna vijf maanden gele den, was nog 71 procent 'posi tief in zijn oordeel over de pre sident Nudat hij zijn voorgan ger Nixon gratie had verleend zakte dit percentage naar 51 procent Voor deze verdere daling van Ford's populariteit zijn naar de mening van het instituut Gallup de kritieke economische situa tie cn de inflatie verantwoorde lijk. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7