(Bejaard, eenzaam of alternatief: iedereen was het Kerstmi AZL-bestuur kan Werkgroep Milieubeheer niet overtuigen van noodzaak nieuwbouw ziekenhuis 1 Allerlei(ds) ^In(n)'s in en uit ui;:? tssssr 19| VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT ™°j|lllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM I Van een onzer verslaggevers i. 18.5! de Werkgroep Milieubeheer 1.19.31 aan de Rijksuniversiteit Lei- '21R den af5e,°Pen dinsdag tijdens he Ge een KesPr®h n'et kunnen over tuigen van de noodzaak van de nieuwbouwplannen van het ziekenhuis. Tijdens dat gesprek (het tweede binnen één maand) werd van de zijde van het ziekenhuis in- B8B formatie gegeven over de knel- punten van het bestaande zie- ramms kenhuis en over de wenselijk- k. 19.1| beid om bij nieuwbouw zowel igen ei het ziekenhuis als de medische I. 20.01 faculteit in een groot complex J?°' te huisvesten, ortwec Ook na deze informatie bleven bij (l( de werkgroep een aantal be zwaren tegen de voorgenomen nieuwbouw bestaan. Voor een sluiting van het nieuwe zieken huisterrein. Voor een ander deel betreft het de vrees, dat deze nieuwbouw voor andere faculteiten onaangename finan- gHgü HP ciële gevolgen zal hebben. deel zijn deze bezwaren van Daarnaast had de werkgroep ook stedebouwkundige aard: de bezwaren tegen de uitgangs- enorme massaliteit van het complex, het gevaar voor leeg stand van de gebouwen die ver laten worden, het beslag op ruimte die ook zeer goed voor woningbouw gebruikt kan wor den en de sterk op het partiku- liere autoverkeer gerichte ont- groep aanvechtbaar. De huidige tendens althans volgens de werkgroep is veeleer om bij de opleiding steeds meer de gehele gezondheidszorg te betrekken. De toekomstige artsen en spe cialisten komen daardoor dich-, ter bij de normale praktijk van de gezondheidszorg, ziekenhuis ten Wanneer deze ideeën verwerke- grondslag liggen. Vooral het uitgangspunt, dat de opleiding van artsen en specialisten zo veel mogelijk in het academisch ziekenhuis zal moeten plaats punten, die aan de bouw het lijkt worden, gaat de taak van de Academische ziekenhuizen veranderen. De grootte van de ze ziekenhuizen wordt dan niet meer in de eerste plaats door De Commissie Academische Zie- maar primair door de taak die deze ziekenhuizen in de gezond heidszorg in de regio hebben te vervullen. Door taakverdeling met andere ziekenhuizen, zowel voor de opleiding als voor de gezondheidszorg, kan dan mo gelijk een aanzienlijk kleiner ziekenhuis worden gebouwd. Dat is goedkoper en voorkomt "overbedding", een probleem dat in het gebied van Leiden en Den Haag al speelt hebben is volgens de werk- opleidingstaak bepaald, kenhuizen van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen doet op dit moment in de Leidse regio onderzoek naar dit pro bleem in verband met de nieuwbouwplannen. Het werd de werkgroep tijdens het ge sprek niet duidelijk of het AZL- bestuur van plan is met de bouw te wachten tot de com missie rapport heeft uitge bracht. Een belangrijke vraag, die open bleef liggen, was wat de mini mum grootte van een nieuw te bouwen of te vernieuwen Aca- directie van het Leid9e Acade mische Ziekenhuis wilde deze minimumgrootte bepaald niet aan de lage kant nemen, ook niet wanneer dat tot sluiting van (delen van) ziekenhuizen in lingen van de gezondheidszorg in de gehele regio sterk zal vastleggen en mogelijk zal ui thollen. De werkgroep denkt hierbij bijvoorbeeld aan de psy chiatrie. de omgeving zou leiden. Vol-, Het betreft echter volgens haar gens de werkgroep bekijkt het Academisch ziekenhuis dit pro- bleem dan veel te veel van uit zijn eigen standpunt. Het mag - zo zijn, dat het nieuw te bou wen ziekenhuis zélf erg flexibel zal zijn; het ziet er volgens de werkgroep echter naar uit, dat deze nieuwbouw de ontwikke- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiimiii demisch ziekenhuis zal zijn. De iiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii niet alleen de andere ziekenhui zen: uit het oogpunt van de gezondheidszorg lijkt de bouw van wijkgezondheidscentra, van verpleegtehuizen (speciaal voor demente bejaarden) en het veld van de preventieve gezond heidszorg prioriteit te hebben boven de bouw van een geheel nieuw Academisch ziekenhuis. Het valt volgens de werkgroep bovendien te betwijfelien of de ze dingen wel te gelijkertijd kunnen, gezien de enorme kos ten van het nieuwe ziekenhuis: ongeveer een half miljard gul den. De gezondheidszorg kampt nu al met gigantische kosten stijgingen. Het AZL-bestuur deelde tijdens het gesprek mee, dat het een misverstand is dat het Acade misch ziekenhuis een nota schrijft over de nieuwbouw. Naar de mening van de werk groep betekent dit een ernstig gebrek aan openheid, vooral te genover de gekozen vertegen woordigers in universiteitsraad, gemeenteraad en parlement. "Juist omdat het een zo comple xe materie is, waarbij heT om grote belangen gaat, is een gro te zorgvuldigheid een eerste vereiste. Een goedgedokumen- teerde nota zal als basis kunnen dienen voor de komende dis cussies in de universiteitsraad en de gemeenteraad," aldus de werkgroep, die nu zelf aan de hand van de haar bekende ge gevens een nota gaat samenstel len. Drie |dNCRj Akj 15 (K) Zwel spoi ittogeJ sische LEIDEN „Als we maar zes I of zeven van die dertig I mensen echt gelukkig heb ben gemaakt, ben ik al blij. Dan is voor mij het hele feest geslaagd". Dit is een gedachte, uitgesproken Motto! d°or een predikant; één van de vele werkers die zich in dienst hebben ge- ppa; steld van de kerst-opvang, een onderdak waaraan juist in deze laatste dagen van het jaar velen zo'n (vaak verzwegen) behoefte hebben. Dat zijn de Kerst- Ins, of de Kerst-Inns; een kwestie van een letter meer, een soms onbewust, weggelaten „n". De „In" is er voor lieden, die weige ren om de hele dag dezelfde liedjes te zingen en kaars- jes te branden. Als er Mens H erger je niet moet worden gespeeld, din liever niet thuis, maar in een alterna tieve omgeving „geërgerd". Dat zagen we in het Breehuys in Het de Breestraat, waar het hele- maal duidelijk werd, dat het in ngeni de wereld niet zo vrolijk en licht is als het op Kerstmis wel schijnt (ofschoon ook de Bree- 0 (K) straat er miezeriger dan ooit J uitzag). Niet alleen de actiegroe- j pen wezen in woord en ge- schrift „in dit met nep- sneeuw bedekt sfeertje van j kerstmis" op wantoestanden en volken in oorlog en ellende; ook pop- en folkzangers zagen I de zaken niet van de zonnigste J kant, de snaren van hun „gui-" - voo; taar" beroerend. Geen herder- m no tjes op velden, maar peuters en kleuters die zich in een Rooi? „kresj" konden bezighouden, N.O.S; niet alleen met spelletjes maar, zoals dat tegenwoordig gaat, opgroeiend in creativiteit, dus amers' handenarbeidend. De ouders (S|'< konden dan een kaartjes leg- nd eijr gen, sjoelen of naar een film ilechtj kijken, of, moe van alle drukte, j uitrusten op de Obadja-zolder om er te rieleksen. een bal, maar hadden tegelijk helemaal door dat dit „het hele maal wds': een echte Kerst-lnn, een inn als herberg, met de feestelijkheid naar binnen ge richt. In een carré wit gedekte tafels, met kinderen in de ruim te ertussen. Men had zojuist gegeten en luisterde naar een jongeman die vertelde van een arme orgelman, die ergens in een naar dorpje een plekje vond waar het toch nog goed was en waar de mensen niet voor zichzelf leefden. Drempelvrees 1 Een gezellig hoekje in de Koord Studie: in feite één grote familiehappening... Adempauze B burgerlijke stand eiden - Geboren: Antonius Andries Domini- cus Thomas zn v: A. A. H. J. P. Stolk-T. M. J. ven Liebergcn, Sandra Susenna dr v: A. van EIJgen-M. A. van den Berg, .Wllhelmlna Margarptha Natasja dr v: J. J. Órth-A. Groenendijk, Menno Johan zn v: nenzaal" werd aangeduid, trof fen we 22-jarige Leidenaar Pe ter Mader, studerend aan de Pedagogische Academie in Den Haag. Als hij niet studeert, is hij vooral de weekeinden veel bezig met zijn stem en „gui taar". Hij bereist zowat heel Nederland en een tijd gelden vulde hij het voorsprogramma van de Hobo String Band uit Aalsmeer. „Het zijn meestal folkzangers die zo'n grote groep „inspelen", vertelde Peter ons in een adempauze achter een pilsje. „Dit is mijn eerste Kerst-in; het is al lang geleden dat ik in Leiden gespeeld heb". In „Twentwel", een luier-bar met een lekker sfeertje, kwam Peter even bij, maar na een paar minuten vroeg men hem: „Zeg, zou je straks hier ook wat kun nen spelen"? „Dat is best", ant woordde Peter Mader. „Zie je", zei hij tegen ons, „dit vind ik. nou gewoon leuk. Het gaat pro deo ik dacht ook voor alle anderen die hier optreden dat maakt niets uit. Dat is nor maal hier. Ik heb wel een be paalde schuld af te lossen; die gitaar heb ik pas gekocht. Maar ja, je blijft gewoon hangen bij die mensen hier. Vind ik wel leuk, ja". Peter zingt en speelt hoofdzake lijk traditionals, Amerikaanse volksmuziek. „Ik ben een paar keer in de Ver. Staten geweest en ik heb ook veel onbekend werk mee teruggebracht. Ik maak ook wel m'n eigen tek sten en muziek. Dat maakt niets uit. Ook doe ik veel (...waar is dat plectrum nou weer gebleven?..) ragtime-stuk- jes instrumentaal. Zal ik straks even laten horen voor die'jon gens". De geluidsinstalltie was niet „optimaal", de gezongen teksten bleven vaag, maar het ging nu en dan over trieste pak is niet voor de grote massa, maar gemeten naar hun ent housiasme en vindingrijkheid zijn ze onmisbaar. Als ze de kerstlichtjes finders zien, ligt dat voor het grootste deel aan de goegemeente die er „een po tje" van heeft gemaakt. De jon gens en meisjes hadden graag gezien, dat er wat meer oude ren naar het Breehuys waren gekomen: „Juist voor hun heb ben wij deze „in" gedacht Jam mer..." Misschien, dat het vol gend jaar wat meer bejaarden komen kijken naar het werken van jongelui die zich zeer posi tief opstellen ten opzichte van mens en samenleving. We dachten even: dit is mis..., toen we, druipend van het re genwater, aankwamen bij het gebouw Staalwijk aan de Drie Octoberstraat. Doodstil, Geen kip, laat staan een mens, te zien. In het verlaten keukentje stonden rijen schoteltjes met feestelijk geel: ananas bedekt met tutti frutti. Toch moesten er mensen zijn, te oordelen naar de opgehangen jassen en mantels. Juist toen we het voor gezien hielden, hoorden we van achter een deur een zachte stem op een verteltoon iets zeg gen. We slopen naar binnen, raakten met het haar verward in een kersttak en botsten tegen Aan de tafels in het rode kerst schijnsel ongeveer 25 mensen, bejaarden en anderen die een paar dagen in het jaar als „een zaam" worden herkend. Het was een maaltijd voor mensen die anders alleen thuis hadden gezeten als de werkgroep „Ex perimenteel Kerkewerk" (zon der aanzien des geloofs) hen niet had uitgenodigd. Nu had den ze genoten van „duinwild met groene groente" en aard beien bavaroise en van een fijn kerstverhaal, waardoor het zo muisstil was geweest. „Toch be staat hier nog veel te veel drem pelvrees", vertelde Staalwijk predikant ds. R. Steenstra, die met zijn vrouw (en kinderen) en nog een paar anderen „dienst" had als gastheer en gastvrouw. Hij bood ons een stuk duinko nijn aan, dat warm werd ge houden op een kachel waaraan even later juffrouw Stibbe haar handen zou komen Maar daarover later. „Er waren veel rr genodigd. Hier ziet u er nou zo ongeveer 25. Maar als wij zes of zeven van deze mensen echt gelukkig hebben gemaakt, is dit feest geheel geslaagd. Dan zijn wij tevreden. Soms komen ze een keer of vier langslopen en trekken dan de stoute schoenen aan: vooruit, laten we maar naar binnen gaan. Maar we ten ze dan we zijn „dus" eenzaam of bejaard... Na de Kerstnachtdienst zaten hier wel een stuk of 50 mensen van al- Peter Mader uit Leiden: folkzanger in het Breehuys, waar een Kerst-In velen op hun eigen manier door de kerstdagen heenhielp. het schip lerlei slag, tot diep in de nacht. Maar vanmiddag op eerste Kerstdag word je hier uitgeno digd omdat je anders zo alleen Staalwijk zit"... Belangeloos „Het aantal mensen dat je zo binnen krijgt is minimaal", is de ervaring van ds. Steenstra. „Vanaf maandagmiddag zijn we continu aan de gang. De belangeloze inzet van onze me dewerkers is groots. Als je maar voor een enkeling iets kunt doen Het volgend jaar Juffrouw Stibbe oude wijk met veel bejaarden, wier huisje, als ze naar een bejaardencentrum gaan of komen te overlijden, vaak wordt gekocht door jonge mensen. „Dit", aldus ds. Steen stra, „heeft een geweldige in vloed op de leefbaarheid van de wijk. Je hebt hier echt het ge voel, dat jonge oudere mensen nodig hebben om te leven en andersom ook, Het maakt je leven completer". willen we iedereen hier hebben, niet meer alleen de eenzamen en bejaarden. We gaan wat pro gressiever reclame maken. Je doet hier veel ervaring op, je idéé over eenzaamheid wordt genuanceerder. Eenzaamheid heeft een moeilijk facet", mij merde de dominee. Een kaars laat zijn licht pinkelen in een glas rode wijn. „Het hangt van je karakter en persoon af of je eenzaam bent of niet. Men zóekt niet altijd de ander op, ook niet op momenten zoals deze, als sommigen gemakke- Toen werd juffrouw Stibbe geïn troduceerd als „concertpianis te". We kenden juffrouw Stibbe al uit de dagen van de Leidse Kunstkring Voor Allen, aan de wieg waarvan zij heeft gestaan Ze kon tóen al goed praten. Do grote lichten floepten aan, want ze zou spelen uit het notenboek je van Anna Mugdulena Bach, één van Bachs „bruiden", maar dan netjes achtereenvolgend. „Bach was een blij man", zei juffrouw Stibbe, die zich hele maal aan Buch wilde vastklam pen Maar ze werd spontaan onderbroken door een dame, die zomaar uitriep: „In 5 jaar tijd heb ik niet zo'n fijn feest gehad. Ik hoop, dat wc uitdra gen wat deze mensen voor ons hebben gedaan". En de vrouw zong, tot aller ontroering, hel liedje „Wie sjocn us Staalwijk Toen de honden van Juffrouw Stibbe die onthutst had staan luisteren een beetje warm waren, speelde de oprichtster van Voor Allen menuet jes van Bach, die weer „een blijmoedig man was, zoals ook de pianiste blij is". Achter de piano begon ze hetzelfde verhaal weer af te steken en de dominee hield, even blijmoedig, het hart vast. Het was prachtig en toen nog dat spel ook,... „U bent hier wel met uw neus in de boter gevallen", veronder stelde dominee. Inderdaad, dat was het: een prachtvoorstelling. een momentopname uit een vie ring van een verborgen stuHju Staalwijk. Ton Pieters Top De organisatoren van de Bree- huys-Kerst-In zijn een stel toffe jongelui, een voorbeeld voor duizenden anderen. Hun aan-, onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Nieu wjaars wensen De radio-omroep van het Sint Elisabeth ziekenhuis stelt iede reen in de gelegenheid familie leden en kennissen in het zie kenhuis de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Deze wensen worden vanaf de telefoon op de band opgenomen en op oudejaarsavond fussen 20.00 en 21.45 uur uitgezonden. Men kan de radio-omroep bel len op maandagavond 30 de cember tussen 19 en 20 uur en zijn wensen en eventuele ver zoekplaat kenbaar maken. Het telefoonnummer is 071-99250. Men kan ook schrijven aan Ra dio 0-3-0, St. Elisabeth zieken huis, Leiderdorp. stuif. Toeschouwers hebben vrij toegang, deelnemers moe ten vijftig cent betalen. Mede werking wordt verleend door diverse BS-Leiden-spelers, on der wie de Amerikanen uit het eerste vijftal. De instuif is van 2 tot 6 uur 's middags. Da&vinkels en w. zullen de gemeenteraad binnenkort voorstellen ermee akkoord te gaan, dat op het Vijf Meiplein stukken grond in erfpacht worden uitgegeven aan Nationaal Grondbezit N.V. te Den Haag voor de bouw van drie dagwinkels. Instuif De jeugdcommissie van BS Lei den organiseert maandag a.s. in de 5-Meihal een basketbalin- Pippi Langkous De belangstelling voor de (kleu ren) film Pippi Langkous - maandag a.s. in Luxor - is zo groot, dat de commissie voor de jeugdvakantiebezigheden in Leiden besloten heeft de film twee keer te laten draaien. De eerste voorstelling begint om 9 uur, de tweede om 11 uur. Ieder kind ontvangt een versnape ring. Toegangskaarten 1,~ zijn in beperkte mate verkrijg baar op de dag van de voorstel ling aan het theater. Bejaarden werker De gemeente is bereid de Stich ting Dienstencentrum Leiden toestemming te verlenen tot het aantrekken van een full-time werker voor het open bcjaar- denwerk in Leiden Zuid-West, mits het ministerie van erm be- 1 reid is een bijdrage te geven in de kosten. Over deze bijdrage wordt momenteel met het mi nisterie onderhandeld. aantrekken van tandartsen. In het jongste nummer van het Nederlands tandartsen blad staat o.m. een paginagrote ad vertentie, waarin staat: „In Lei den bestaat een nijpend tekort aan tandartsen. Het gemeente bestuur doet daarom een drin gend beroep op tandartsen of aankomende tandartsen vesti ging in de gemeente Leiden in overweging te nemen. Van ge meentewege zal alle mogelijke medewerking worden verleend bij het verkrijgen van hulsves- ting (met inbegrip van praktij kruimte) In aantrekkelijke nieu we woonwijken". aanleg is mogelijk geworden, doordat de Interkerkelijke Op leidingsschool voor Gezinsver zorgsters bereid is gebleken een stukje grond met de gemeente te ruilen. Verbindingsweg LOM-school Het college van b. en w. van Leiden heeft de beslissing met betrekking tot het al dan niet handhaven van het schoolge bouw aan de Rijnsburgersingel uitgesteld. Dit in verband met de onzekerheid omtrent de ont wikkeling van het Schutters veld. De chef van de afdeling onderwijs van de gemeente is verzocht advies uit te brengen over de wenselijkheid de open bare LOM-school in het gebouw te handhaven. stellen de openbare school voor b.l.o. aan de Marnixstraat 104 uit te breiden met een houten lokaal. De kosten van de uit breiding zullen komen op f 125.000. Leidse bioscopen Carner»: Hogrwoerd, U-I 24019: tot 30/12 „Dllllnqer" 1B jr dn* 10 00 c u"r; *1- WO. 14 30 en zo 14.00 en 10. With the Kolden 30. lel 24130: „The Tanrlarupn Tuuend, Turkooi,™ ,n de ho: Marnixstraatschool clinici! locil ge Morsweg wordt een tijdelij ke verbindingsweg aangelegd, De gemeente maakt ernst met het zo hebben b. en w. besloten. De v»n Nlcumcghen" IB Ir lijden zie Lldo rUBon: Breeitroat 31. lel 23875: „Hobln Hood' «.I. (Walt Diiney) dog 14.30. 10 00 W W U '5- Re»; tioorlel 2H5rU

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3