Baskethalploeg vond de tegenstanders te zwak NEDERLAAG VOOR IJSHOCKEYPLOEG Het leven van de hangt af van het mensheid als geheel wel en wee van ieder mens UITBLINKENDE IN BASKETBAL AMERIKANEN TOERNOOI Geen Russen in Europa Cup KONINGIN IN KER VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT HOSKOU-ROTTERDAM De Russi- iche basketbalkampioen TSSKA Moskou leeft zich gisteren teruggetrokken uit iet toernooi om de Europa Cup voor andskampioenen. De Russen waren in le kwartfinalegroep B ingedeeld bij Transol RZ, Maccabi Tel Aviv (Israël), Serek (Frankrijk), Real Madrid (Madrid) Alviks Stockholm (Zweden). Volgens een woordvoerder van de Russi sche Basketbalbond heeft TSSKA Mos- cou zich teruggetrokken omdat de tegen stand in de groep te verwaarlozen zou djn. Ook de aanwezigheid van de Tsraeli- sche titelhouder Maccabi Tel Aviv zou ter sprake zijn geweest, omdat Rusland geen liplomatieke Rusland en Israël met el- onderhouden. Dit laatste echter, zo verklaarde de woordvoerder zou in de jeslissing geen rol hebben gespeeld. De ïoofdreden voor het terugtrekken blijft le zwakke tegenstand, die de andere earns te bieden zouden hebben. Een merkwaardig argument omdat één van de opponenten Real Madrid is. De Spaan se formatie is titelhouder en hoeft zeker niet voor de Russen onder te doen. Mac- :abi Tel Aviv is ook niet de eerste de beste, maar de Russen zijn kennelijk een andere mening toegedaan. Bezwaren De woordvoerder bracht ook enkele an dere bezwaren naar voren. „Vier spelers maken deel uit van de nationale ploeg, die in juni in Joegoslavië speelt in het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen". „Zij moeten optimaal zijn voorbereid. Voorts is het programma, dat TSSKA in die kwartfinalegroep zou moeten afwer ken, te intensief. In twee maanden tijd moet er iedere week worden gespeeld en staan er verre reizen op het programma", zei hij. Ook het inschrijfgeld van onge veer 1000 gulden per wedstrijd wordt te hoog geacht Op 2 januari zou TSSKA Moskou zijn eerste duel spelen tegen het Franse Berck. Tegenvaller Voor Transol RZ is het terugtrekken van de Russische kampioen een flinke tegen valler. De komst van TSSKA had hoogstwaarschijnlijk voor een vol sport paleis Ahoy' kunnen zorgen en had het Nederlandse baskerbalpubliek van klas- sespel kunnen laten genieten. Transol-voorzitter W. Hakman is teleur gesteld, maar niet geheel verrast. „Tij dens de loting in München vond ik het al wat vreemd, dat er geen enkele verte genwoordiger van de Russen was. Zij hadden alleen een telegram gestuurd en verder niets. In de afgelopen twee weken heb ik via telegrammen en de Russische ambassade getracht contact te krijgen, maar ik bereikte niets. Wat er nu gaat gebeuren weet ik niet. Wij moeten af wachten, wat de FIBA (Internationale Basketbal Federatie) gaat doen. TSSKA loopt de kans voor vijf jaar van interna tionale toernooien te worden uitgesloten", aldus Hakman. „Ik vind het jammer. De reden, die zij opgeven klinkt enigszins merkwaardig, want Real Madrid kan toch bepaald niet tot de zwakke ploegen worden gerekend. Het is ook jammer voor het Nederlandse basketbalpubliek. Het zou de eerste keer zijn geweest, dat een Russisch team naar Nederland komt. Over een eis tot schadeloosstelling kan in dit stadium moeilijk worden gespro ken, omdat eerst de FIBA een beslissing moet nemen. Dan kunnen wij altijd nog bezien, wat er eventueel nog kan worden gedaan", aldus Hakman. Politiek Volgens Micha Shambam, voorzitter van het technisch comité van de Israëlische Basketbalfederatie is het Russische be sluit zuiver politiek. „TSSKA is momenteel slecht in vorm. Het verloor de laatste twee wedstrijden. Men was ongetwijfeld bang voor de mo gelijkheid de eerste Russische basketbal- ploeg te worden die zou verliezen niet geliefd Israëlisch team. Hoewel Mac cabi een goede ploeg is, is het toch niet de soort tegenstander waartegen de Rus sen zouden verwachten te verliezen. Op papier zijn ze immers een klasse beter dan Maccabi. Daarom hebben ze ook gezegd dat het ging om de te geringe tegenstand. Maar gezien het eerder ge noemde feit, geloof ik, dat de beslissing een politieke is. Geen enkel Russisch team kan een ontmoeting met een Israëli sche tegenstander zien als een sportge beurtenis". Transol RZ zou TSSKA Moskou eerst Moskou ontmoeten (30 januari) en e week later in Rotterdam. Op 2 januari ontmoet Transol in Rotterdam Maccabi Tel Aviv. De return wordt gespeeld op 9 januari. DA VOS De Ned- rlancLv ijshockeyploeg heeft «Is te ren in Davos de openii.«swed strijd van het toernooi om Ue Spenglercup tegen gastland Zwitserland verloren met 5-3. De ploeg van de Canadese coach Jastremski gaf de wed strijd" voornamelijk in de eer ste periode uit handen. Zwit serland nam toen een voor sprong van 3-0. In de tweede speeltijd zorgden Decloe, die in de Westduitsè ploeg Krefeld speelt, en Simons, op respec tievelijke assists van De Ghaauw en De Heer, voor 2-3. Het laatste doelpunt, na 28 minuten, kwam direct na een schot tegen de paal van Jelle- Voor het Nederlandse team is. dit toernooi de eerste serieuze voorbereiding op het wereld kampioenschap in De b-groep in Sapporo. Het team ging er de treffers protesteerde tien minuten Simons Twintig van de dertig geselec- hevig dat hij teerden hebben de reis naar Davos gemaakt Henk Brand, bankje moest. Het was duide- die aanvankelijk ook was a liet de puck herhaaldelijk uit spelers zal volgend jaar zijn handschoen glippen. De Sapporo vertrekken Zwitsers waren evenwel slecht toernooi in het benutten van die re bounds. Tuma, opnieuw op een assist van de topscorer in de Neder landse competitie De Heer, 6 februari) kon de nederlaag nog iets dra- 20 februari), gelijker maken. Hij verhinder- het het wereldkam pioenschap van 14 t/m 23 maart Voor het echter zo ver is, speelt het team nog oefen wedstrijden tegen Japan (4 en St Clair (18 en ïn Canadese se- i-profclub. de daarmee niet, dat ook de Nederland speelt vandaag Dick Decloe, een van de drie treffers. Sportwereld MADRID. De Spaanse basket balkampioen Real Madrid heeft in Madrid het kersttoernooi ge wonnen. In de finale wonnen de Madrilenen met 112-101 van het Amerikaanse North Carolina University. MELBOURNE. De Rus Ale xander Metreveli heeft in de eerste ronde van het tennistoer nooi om de open kampioen schappen van Australië Syd Ball uitgeschakeld. Naast Me treveli plaatsten zich ook Jim my Connors en John Newcom- be voor de tweede ronde. Coach Sheridan had het burgerpak ver wisseld voor het sporttenu. (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG Het sterk bezette Blitz-toernooi basketbal, dat op tweede kerstdag in Voor schoten gespeeld werd, Is op overtuigende wijze gewonnen door ere-divisie ploeg Delta Lloyd. Bijna alle teams speel den op oorlogssterkte. Het or ganiserende Blitz had boven dien nog de beschikking over gastspcler Ed Lce-Strong een oude bekende. Alleen Raak dacht het zich te kunnen per mitteren vele bankspelers een kans op ervaring te geven. De openingspartij tussen B/C Markt en het eerste team van Blitz werd tot grote verrassing beslist ten gunste van het orga niserende team. Blitz steeg bo ven zichzelf uit. Ed Lee Strong bewees duidelijk zijn waarde in deze uitermate boeiende partij. B.C. Markt was in de plaats geko men van B.S. Leiden dat op het laatste moment de voorkeur gaf aan het toernooi, georganiseerd door Gerard de Lange. In de zelfde poule met Blitz speelden dus B.C. Markt en Delta Lloyd in poule B Raak Punch, Kinzo en Luba. In de tweede partij van poule A werd Blitz ruim door Delta Lloyd verslagen (3062). Ook in de laatste partij van de poule maakte Delta Lloyd geen fout en verloeg een onverklaarbaar team B.C. Markt. Delta Loyd eindigde in poule A op de eerste plaats. In poule B was de krachtverhou ding nog duidelijker. Hoewel Raak aan Luba geen tegenstan der had (7941) en Luba door Kinzo ruim verslagen kon wor den (66—38) was het duidelijk dat de discipelen van coach Sheridan weinig ervaring beza ten. Sheridan speelde tot ver rassing van velen zelf mee en liet er geen twijfel over bestaan hoe makkelijk een Amerikaan van niveau in onze basketbal- top kan uitblinken. Desondanks verloor Raak in een spannende wedstrijd van het ijverig wer kend Kinzo. De halve finale tussen Raak en Blitz won Raak verdiend (6048). De finale tussen Delta Loyd en Kinzo werd door Delta Lloyd weliswaar met 61 tegen 59 gewonnen, maar overtuigend was het niet. Kinzo was over het algemen de betere ploeg. Topscorer van het toernooi was Levin van B.C. Markt, wat eens te meer bewijst hoe sterk Ame rikanen in Nederland zijn. Blitz kan tevreden terugzien op een geslaagd maar keihard toernooi dat ook voor het pu blick zeker de moeite waard SOESTDIJK —'Met Kerstmis mogen wij even stilstaan terug kijken vooruit kijken, naar binnen kijken bij ons zelf. Ik geloof zelfs dat het van het grootste belang is dat te doen. Aldus begon koningin Juliana haar kersttoe spraak voor de radio, die wij hieronder weer geven. Algemeen vraagt men zich af: Waar gaan we heen? Wij en dus ook ik (ieder mens) wij weten het niet Maar laten wij erover nadenken. Iedereen is zich heus wel bewust van wat er in bet bijna afgelopen jaar ons allen is overkomen aan schokkende ge beurtenissen. Wat voor enorme problemen we hebben, dat we aan gevaren bloot staan en dat er gigantische taken op onze schouders liggen. Dit ondergaan we gemeenschappelijk, als land, als wereld, en misschien velen ook in hun persoonlijke leven. Er gebeuren belangrijke dingen op kleine net zo goed als op grote schaal. Want het leven van de mensheid als geheel hangt af van het wel en wee van ieder Desnoods even stil zijn. Bij de dingen stilstaan, misschien er stil van worden. Midden in alle drukte en geluidshinder. „Even", we zeggen bij alles „even dit of dat doen" zo vol zijn onze dagen dat niets tijd mag lijken te kosten. Maar ook in één seconde kun je je rekenschap geven, de dingen zién, beseffen dat die seconde een kostbaar deeltje eeuwigheid is. Wij zijn allemaal onderweg, op 't pad van ons leven. Je bent altijd op weg ergens naar toe. Maar waarheen Welke weg hebben wij gekozen? Zo velen hollen maar door. Sleur is zo gemak kelijk en het ons rekenschap geven willen we laf liever maar niet. Zo velen tobben maar door - een al net zo akelige toestand. Maar: Wat doe je eigenlijk? Wie ben je eigenlijk? Je bent te kostbaar als mens, om alleen maar door te hollen of alleen maar door le lobben. Daarvoor ben je te waardevol en tot te veel goeds in staat. Ook de mensheid als geheel holt nog veel te veel in 't blinde door - tobt en lijdt en doet ook zichzelf onnoemelijk veel leed en onrecht aan; maakt zich schuldig aan nalatigheid tot alle 3,5 van bewust misdoen, zelfs tot terreur, toe. Zo wordt er veel vernield. Maar er wordt ook veel opgebouwd. Iedere generatie heeft pracht- mensen voortgebracht, wier invloed verreikend is geweest ver in kleine kring, ver in grote kring. Er zijn reuzen geweest van opbouwende kracht aan wie we allen dankbaar moeten blijven. En speciaal: hulde aan de volharders. Maar ook heeft iedere generatie weer gefaald. Daardoor zijn wij ook in onze huidige grote problemen terecht gekomen, met zulke ernstige waarschuwingen voor ons aller toekomst. De tragiek van de wereldgeschiedenis hangt immers steeds weer samen met de grote uitda ging van de strijd tussen goed en kwaad. De wortel van alle kwaad is in wezen de zelfzucht De 31 miljard mensen die nu leven en al hun voorouders hebben en hadden en 't nage slacht zal het hebben de enorme opgave hun eigen ik niet als het middelpunt van de wereld te zien. En wie heeft dat volbracht? Het gaat niet om het ik maar om het jij en het jullie. Niemand kan gedijen, laat staan gelukkig zijn, dan in gemeenschap. Het is toch zo diep eenvoudig, dat twee meer kunnen dan een. En allen samen het allermeest Hoe anders kan er ooit iets bereikt worden van vrede op aarde? Laten we dus beseffen: niet alleen ieder van ons, maar ook de mensheid-als-geheel is: op weg. Konden we de geschiedenis overzien, niet alleen het verleden, maar ook de hele toekomst dan zouden wij het doel begrijpen waarheen wij ons bewegen. Maar die mogelijkheid is ons niet gegeven. En toch, omdat we leven in een tijd van zo grote veranderingen als wij doen, gaan onze vragende gedachten, moer dan anders, over deze dingen. Als mensje heb je echter wel een antenne die iets op kan vangen van 't waarheen. Wat de een opvangt is vaak heel verschillend van dat wat de ander meent te verstaan. Maar zijn 't misschien verschillende uitzendingen van hetzelfde station? Je zou ook kunnen zeggen: verschillende draden van een groot weefsel in wording? 't Kan in een flits zijn, „even"!, dat ook jagende jakkerende mensen een eeuwigheidsvisie krij gen een weerlicht, een blikseminslag. Dat weet iedereen, die zich ook maar ooit boven zichzelf uit geheven gevoeld heeft; waarbij je ziet, wat werkelijk van belang is en wat niet. Die ervaring verlost je uit je kortzichtige en zelfzuchtige ik en uit je moeizaamheid en geeft je vleugels. Zo kun je de werking en de kracht van de Schepper voelen, zij het ook maar „even", en zelf uitzicht krijgen. Als we al onze zintuigen wijd openzetten, opdat we, op alle gebied, op alle grote en kleine momenten van ons bestaan, niets missen van het hogere, het diepere, van het beste van het leven, dan zullen we onze kansen zo schoon zien. Dan kunnen de schellen ons van de ogen vallen: Wat doe ik eigenlijk? Wat is van levens belang? Voorzeker zijn wij mensen niet bestemd voor een grauw en groezelig bestaan, zonder uitzicht, in moedeloosheid, in eenzaamheid, en wat al meer, hoe onze omstandigheden ook mogen zijn. Iedereen heeft toch immers gaven meegekre gen? Niet alleen van hoofd of van hand maar ook van hart Aan iedereen is het gegeven, zijn leven vruchtbaar te maken hoe dan ook. Elk mens kun het goede zaad, dat hij in zijn voorraad heeft, uitstrooien, en-ergens zal er een ontvankelijk terrein zijn, heel vaak vlakbij. En eens en ergens zal er oen oogst zijn. De vrucht kan op veel onverwachte manieren rijpen. Je kunt je altijd voor iets of iemand inzetten, en aller enthousiasme of liefde voor iets of iemand is het, wat nog altijd de mensenwereld draaien de gehouden heeft. Bovendien, al wat we in saamhorigheid doen, en voor anderen doen, vuurt ons zelf en onze omgeving aan, en doorbreekt met z'n warmte de vreselijke eenzaamheid in deze zo volle wereld. En nu is het weer Kerstmis. Christus kwam een licht, een gloed, een warmte, die heel de ruimte voor ons vult, en niet meer gedoofd kun worden. In deze lichtglans wordt het moge lijk om desnoods in eep flits de zin van ons eigen leven te gaan zien en de bestemming, het ware doel van de mensheid aan te voelen. Tc begrijpen, dat wij, elk van ons, onvervang bare en geliefde wezens zijn in Zijn Rijk en dat ondanks ons falen, onze fouten; wij allen. Dan blijkt ook dat onze gevoelens van angst, machteloosheid en verlatenheid totaal fout zijn. En omdat je door God bedoeld bent kan het niet zo zijn, dat je ziel onverzorgd door de eeuwigheid trekt. Hoe weinig, tergend weinig, we ook weten van dat andere, niet wereld-gebonden leven, wc zullen toch wijs doen, ons van het bestaan ervan bewust te zijn. Wij zijn onderweg Alle toekomst is een reis in 't onbekende. Tussen alle begin en eindo in, tussen Alpha en Omega, zal het altijd strijd zijn, maar het einddoel is redding en vrede. Laten wc dit overdenken op de verschijnings dag van Hem, die ons voorhoudt, dat het Godsrijk nabij, rondom temidden van ons Is. Aldus koningin Juliana, in haar kerstrede.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15