Steeds meer op kritiek beleid van Michels "Plan KNWU is onaanvaardbaar" Wiersma geen moeite om leiding te nemen Liverpool dankzij zege weer op eerste plaats In Rotterdam onder acht gulden geen vermakelijkheidsbelasting Wielermanager Vissers: Oplossing bij NAC Kees Kuys heeft een A-licentie VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Kopzorgen voor Rinus Michels, die aan hevige kritiek bloot staat. BARCELONA Het gaat de laat ste weken niet zo best met de Spaanse voetbalkampioen CF Bar celona. De ploeg van Michels, Cruyff en Neeskens krijgt in de competitie de ene klap na de ande re en dat heeft er toe geleid, dat de achterstand op de eeuwige ri vaal Real Madrid is opgelopen tot vijf punten. Met name in de uitwedstrijden heeft „Bar- ca" het moeilijk en stuit het op fanatieke tegenstand. De nederlaag van zondag in en tegen Elche (01) heeft de „Socios", (de aanhangers van de club), nog minder vrolijk gestemd en in Catalonië wordt de laatste weken minder hoog opgegeven van de capa citeiten van de trainer en enkele spelers. Rinus Michels heeft het zwaar te verduren. Hem wordt kwalijk genomen, dat hij de Peruaan Hugo Sotil telkens aan de kant houdt en de voorkeur geeft aan Neeskens. Sotil is, volgens de Catalanen, de aangewe zen speler om de club uit de huidige malaise te helpen. Zijn geraffineerde dribbles kun nen de defensies van de tegenstanders ope nen en hij kan voor het team van meer betekenis zijn dan Neeskens. Nu het minder gaat, krijgt ook Johan Cruyff meer kritiek dan hij is gewend. Volgens de Catalaanse pers biedt hij zich minder aan en is hij niet 'meer de grote leider, zoals hij zich in het Tegenslag vorige seizoen manifesteerde. Cruyff zou in de uitwedstrijden te bang zijn en zijn ploeg niet meer kunnen inspireren. vrijwel zeker geen landstitel. De gedachte, dat de Europa Cup wel even wordt gewon nen - vooral na de triomf op Feyenoord leefde die gedachte sterk op is in de laatste weken verminderd. Kritek CF Barcelona heeft momenteel reeds negen tien doelpunten tegen en dat heeft eveneens reeds tot veel kritiek geleid. Na het aantrek ken van de „Spaanse" Braziliaan Mario Marinho werd gedacht, dat de verdediging aan kracht zou hebben gewonnen, maar tot nog toe heeft Marinho nog geen enkele keer kunnen imponeren. Ook het winnen in het eigen „Nou-Camp" gaat met de week moeizamer. Met de con frontatie tegen Real Madrid in het vooruit zicht - op 5 januari in Madrid - is Catalonië niet gerust. Verlies tegen Real, dat zonder te imponeren iedere keer net wint, betekent De club en haar supporters kregen deze week wederom een tegenslag te verwerken, toen de Spaanse voetbalbond liet weten, dat de naturalisatie van Hugo Sotil nog niet rond is. CF Barcelona had erop gerekend, dat Sotil deze maand „Spanjaard" zou worden, maar zal nog enkele weken moeten wachten op het onderzoek van de bond. De kritiek, die de laatste tijd op alle betrokkenen is neerge daald - ook voorzitter Agustin Montal ziet zijn positie minder stevig worden door een groeiende oppositie binnen de club - kan op 5 januari echter weer vergeten zijn als Real wordt verslagen. Zo zijn de Spanjaarden ook weer. Een goed resultaat en al het leed is vergeten. Een nederlaag in Madrid zal echter hoogstwaarschijnlijk niet onopge merkt voorbijgaan. Breda - Oud-internationaal Kees Kuys wordt technisch directeur van NAC. Het bestuur van de Bredase eredivisieclub heeft Kuys, in het bezit van het a-diploma en werkzaam als fysiotherapeut in Breda, aangesteld na overleg met de spelersraad van de club. Kuys en hulpoefenmeester Jo Janssen, die een b-licentie heeft en als zodanig niet gerechtigd is een eredivisieclub te trainen, moeten nog tot een taakverdeling komen. NAC ontsloeg op 29 november oefenmeester Henk Wullems en liet Jo Janssen de trainingen leiden. De KNVB heeft daarop gelast dat de vereniging per 15 januari weer de beschikking moet hebben over een oefenmeester met een a-diploma. Kuys, die onder meer de amateur-eersteklasser Veerse Boys onder zich heeft gehad, is 43 jaar. Hij speelde van 1955 tot en met 1962 43 wedstrijden in het Nederlands elftal. (Van onze sportredactie) Oisterwijk - Ton Vissers, de ma nager van de nieuwe Neder landse wielerploeg onder Zwit serse vlag, Alsaver, heeft ver klaard dat de dreiging dat Lomme Driessens de ploeg naar Belgie zal overhevelen ze ker niet zo maar uit de lucht is gegrepen. „Dat de KNWU nu pas met de plannen voor de dag komt om de sponsors te verplichten het minimumloon plus de sociale lasten te beta len, is voor ons totaal onaan vaardbaar", aldus Vissers. "Wij zijn reeds zo ver dat de renners, die wij hebben aange worven, de kleren en het mate riaal hebben ontvangen. Wij hebben gekozen voor een Ne derlandse ploeg en de minst betaalde renner krijgt bij ons tienduizend gulden. Wanneer wij echter voor een extra be drag van ongeveer zestigdui zend gulden komen te staan, is het onmogelijk om de oorspron kelijke plannen door te zetten. Wij kunnen dan drie dingen doen. Ten eerste vijf Nederlan ders laten afvloeien, maar dan krijgen we dezelfde heibel als vorig jaar toen er bij Robot plotseling een aantal moesten afvallen. Op de tweede plaats kunnen wij sociaal voelend zijn en de renners, wier contract op 1 januari ingaat, toch uitbetalen maar niet voor ons laten rijden. Op de derde plaats, en daar voel ik momenteel het meest voor kunnen vijf renners wor den aangemerkt als b-renner. Dat betekent dat ze uitgesloten zijn van deelneming aan klas siekers en etappekoersen en al leen een trui van Alsaver mo gen aantrekken. Als er een Ne derlands criterium of een Belgi sche kermiskoers wordt gere den". „Om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn, is Lomme Dries sens naar Frankrijk gegaan en heeft daar een gesprek gehad met het Franse extra-sportieve merk Genet, om tot een samen werking tussen beide ploegen te komen. In dat geval wordt Al saver in Brussel ondergebracht en telt de ploeg liefst zevenen twintig renners: Achttien Bel gen, vijf Nederlanders en vier Fransen." In Belgie zijn volgens Ton Vissers momenteel nog ruim zeventig profs zonder sponsor. Onder hen is ook de bekende renner André Dierickx die reeds klas siekers op zijn naam heeft staan, zodat het niet moeilijk zal zijn een overwegend Belgi sche ploeg te formeren. ROTTERDAM De ge meente Rotterdam zal per 1 april 1975 geen vermakelijkheidsbelas ting meer heffen op sportevenementen, waarbij de toegang sprijs acht gulden of minder bedraagt. De Rotterdamse clubs in het betaalde voetbal, die nu een zesde van hun entreeprijzen moeten af dragen, beijveren zich al vele jaren voor afschaf fing van de vermakelijk heidsbelasting. Excelsior is van plan de hoogste entreeprijs van 8.50 op ƒ8.00 terug te brengen. Sparta, dat tien gulden voor een plaats op de eretribune vraagt, wil eveneens terug gaan tot acht gulden. Feye noord dat nu nog negen gulden voor een plaats op de Maastribune bere kent, en elf gulden en twaalfvijftig voor de ere tribune, is nog aan het cijferen. Het plan van de gemeente Rotterdam be hoeft overigens nog de goedkeuring van Gede puteerde Staten. Rayle naar Manchester LIVERPOOL Manches ter City heeft Joe Rayle aangetrokken, de spitsspe- ler van concurrent Ever- ton, die tweemaal in het Engelse elftal werd opge steld. De 25-jarige aanvaller speelde vanaf zijn school tijd al voor Everton. In ja nuari 1966 kwam hij voor het eerst in een leaguewed strijd uit. De transfersom zou rond de 200.000 pond sterling bedragen, zo'n 1,2 miljoen gulden. Queens Park Rangers won de wedstrijd tegen Leicester City met 4—2. LONDEN - Liverpool is gisteren weer op de eerste plaats in de eerste divisie teruggekeerd. Zelf won de ploeg met 4—1 van Manchester City. De concur renten Ipswich Town en Everton verloren van respectievelijk Luton Town (9— 1) en Wolverhamp ton Wanderers (0—2). Liverpool moet de eerste positie delen met Middlesborough, dat eveneens 29 punten heeft, maar een slechter doelgemiddelde. Het op de laatste plaats gedrukte Luton Town zorgde voor de grootste kerstsurprise door in een uitwedstrijd Ipswich Town met 1—0 te verslaan. Het was HlJ had ook ecn Kroot aandeel in renten aan de kant gezet. Grote man was Brian Hall, die twee keer scoorde. de eerste nederlaag, die Ips wich voor eigen publiek moest incasseren, Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat het duel in 00 zou eindigen, maar in blessuretijd zorgde Ron Fut- cher voor het enige doelpunt. Ipswich heeft negentig minuten de twee antjere doelpunten, die werden gemaakt door John Toshack en Steve Heighway. Colin Bell doelpuntte tegen in het boeiende treffen, dat voor een bijna uitverkocht Anfiold Road (51.000 toeschouwers) werd gespeeld. sterk aangevallen, maar moest Everton maakte evenals Ipswich buigen voor de stugge defensie van Luton. Ondanks de over winning blijft Luton op de laat ste plaats, maar de achterstand op Carlisle United en Leicester City - die beide verloren - is tot redelijke proporties terugge bracht. Medelijden John Radford (rechts) in duel met Micky Droy (nr. 5) tijdens de wedstrijd tussen Chelsea en Arsenal. Liverpool had voor eigen publiek geen medelijden met Manches ter City. Met liefst 4—1 werd voorlopig een van de concur- een misstap door de uitwed strijd tegen Wolverhampton Wanderers te verliezen: 0—2. Kenny Hibbitt en Steve Kindon zorgden er voor, dat Everton zijn tweede achtereenvolgende nederlaag moest accepteren. De derde topploeg, die geen kerst geschenk kreeg, was Stoke Ci ty. Coventry City wenste op eigen terrein niet te capituleren en zegevierde verdiend met 20. Middlesborough blijft uit stekend bij. Dit keer werd thuis Sheffield United teruggewezen (1—0) zodat manager Jackie Charlton zijn succcssenreeks voortzet. Kampioen Leeds United blijft moeizaam spelen. Op Eiland Road stond het Bumlcy een gelijkspel van 2—2 toe, nadat het twee keer ecn voorsprong had genomen. Arsenal incasseerde op Highbury een verrassend verlies tegen stadgenoot Chelsea (1—2) en de andere Londense Derby tussen Westham United en Tottenham Hotspur eindigde onbeslist: 1-1. Uitslagen: Wcstham United—Tottenham Hotspur 1-1, ArsenalChelsea 1-2, Carlisle United—Newcastle United 1—2, Co ventry City—Stoke City 2—0, Derby County—Birmingham City 2—1, Ips wich Town—Luton Town 0—1. Leeds United—Burnley 2—2, Liverpool - - Manchester City 4—1, Mlddlcsbroug h-Shef field United 1—0, Queens Park Rangers—Leicester City 4—2, Wolverhampton Wanderers—Everton 2-0. Dc stand na de 24e speeldag Is. .Liverpool 23 34, Middlesbrough 24 30L Ipswich 24 33. Everton 23 32, West- ham 24 41, Manchester City 24 30, Stoke 24 37, Burnley 24 43, Newcnst le 23 43. Derby 23 30, Wolvrrhomp ton 23 30, Leeds 24 33, Queens Park Rangers 24 20. Sheffield Wednesday 23 30, Birmingham 24 35. Coventry 24 32, Chelsea 23 20. Tottenham 24 20, Arsenal 23 27. Carlisle 24 24. Leicester 23 22. Luton 23 19. AMSTERDAM De Nederland se darakampioen Harm Wiers ma heeft in het internationale Suikerdamtoernooi de leiding genomen. Hij was in de dins dag gespeelde zesde ronde reeds op gelijke hoogte geko men met Baba Sy door een zege op Drost. Het was tevens de enige positieve score in deze zitting, alle overige partijen eindigden in remise. In de gisteren gespeelde zevende ronde ging alle belangstelling uit naar de partijen tussen Wiersma en Hermelink en Koe- perman tegen Baba Sy. Wiers ma heeft het tegen de verwach ting in niet moeilijk gehad. Met een reeds lang onderkende infe rieure strategie plaatste Herme link reeds vroeg in het spel een voorpost, die Wiersma niet veel hoofdbrekens kostte. Koeperman streed fel voor de winst. Na een openingsspel van de Roozen bu rg-spelkarakteris- tiek kreeg Koeperman na ver breking hiervan wel een kans rijke aanvalspositie. Baba Sy bewees echter precies te weten waarom het in de betreffende stand draaide en bood dermate knap tegenstand, dat Koeper man eerst met één stuk en later met een tweede schijf vergeefs probeerde de winst te behalen. Door deze enige remise-uitslag kwam Wiersma met een punt voorsprong aan de leidiing. Het was de meest produktieve ron de tot nog toe. Drost mocht niet klagen toen Ra- batel reeds vroeg een eenvoudi ge damcombinatie overzag. Rob Clerc lanceerde een enorme aanvalspartij tegen Tsjegolev. De Russische oud-wereldkam pioen bewees dat dit toch wel te driest was. Hij forceerde de v/inst van een van de voorpos ten, waarna Clerc geen kans meer op remise kreeg. Bassirou Ba boekte na zes remi ses zijn eerste nederlaag tegen Smith die juist op tijd profiteer de van een kwetsbare korte vleugelopstelling van de Sene- galees. Hisard schreef zijn eer ste overwinning bij tegen nie mand minder dan Uamwaig, die over een uitstekende positie in het middenspel beschikte. De Russische kampioen raakte daar echter de draad wel erg kwijt. Hisard speelde hem ver volgens resoluut naar de neder laag. In de meestergroep behaalde Evert Bronstring zijn vijfde achtereenvolgende overwin ning. De kans dat hij als win naar in deze groep hét volgend jaar bij de grootmeesters mag spelen, lijkt bijzonder groot. In de strijd om het jeugd-wereld- kampioenschap moest Hans Jansen gisteren een punt af staan aan de zestienjarige Hai- tiaanse jeugdspeler Bernard Robillard, die de ontdekking van dit toernooi gaat worden. Eefje Nieuwenhuizen plaatsten zich bij de hoogste vier en zul len met de Russische speelsters Mikhailovskaja en Spasskaja de finalepoule spelen met be houd van de reeds behaalde punten. Tsjegolev Rabntcl 1—1; Drost Wiersmo 0—2; Hermelink Gont- warg 1—1; Hisard Smith 1-1; Bassirou Ba Koeperman 1—1; Ba ba Sy Clerc 1—1. Zevende ronde: Clerc Tsjegolev 0—2; Koeperman Baba Sy 1—1; Smith Bassirou Ba 2—0; Gant- warg Hisard 0—2; Wiersma Hermelink 2—0; Rabotel Drost 0-2 Stand 1. Wiersma 11 pnt.; 2. Baba Sy 10. 3. Koeperman 9, 4. Tsjr-golov 8; 5/0 Clerc on Smith 7; 7 t/m 9. Bassi rou Ba, Hermelink en Gnntworg 0; 10/11. Drost en Hisard 5; 12. Rabatel 4 pnt FINALE POULE In het toernooi om het dames-we reldkampioenschap doen de Nederlandse deelneemsters het bijzonder goed. De nationale kampioene Barbara Graas en rc 2—0; Dubois Lepslc 2—0. Vijfde ronde: Lcpsic Aüar 0—2; Gregoire Dubois 0—2; Nirnbl Bronstring 0—2; Scholten Kane Dankzij een zege op Her melink nam Wiersma de lei- ding 1—1; Van de Mcercndonck Varke- vlsser 0—2. Stand: 1 Bronstring 10 pnt., 2 Vnrke- visscr 8; 3/4 Dubois en Scholten 0. 5 t/m 7 Nimbi, Konc en Allar 5; 0 Gregoirc 3; 9. Vamde Mccrondonck 2; 10, Lepslc 0. Jeugd wereldkampioenschap. vijfde Boczlnski Hofstee 1—1; Leter Bronshtcin 1—1; Martens Robil lard 0—2; Jansen Jouvert 2—0. Stanck Ahcl 2—0;. Zesde ronde: Hofstee Ahel 2—0; Jouvert Stanek 1—1; Robillard Jansen 1—1; Bronshtcin Martens 0—2; Boezlnsky Leter 2—0. Stand: 1. Jonnen 10 pnt 2/3 Robillard en Boezlnsky 9; 4 Hofstee 8; 5/0 Leter en Jouvert 7 7 Stnnek 4; 8 Martens 3; 0. Ahcl 2; 10. Bronshtein 1. Dameswereldkampioenschap, zesde ronde: Spasskaja - Graas 0—2; Mik hailovsknjo Barras 2—0; Nlzlc - Claes 0—^2; Munitz Nieuwenhuizen 0-2. Zevende ronde: Graas Mlkhnilovs kaja 1—1; Barras Nizic 20; Claes Munitz 1—1; Nieuwenhuizen - Spasskaja 2—0 Stand 1. Mikhailovskaja 12 pnt; 2/3 Graas en Nieuwenhuizen 11 pnt 4 Spasskaja 0; 5. Barras 7; 8/7 Claes en Munitz 3; 8. Niztc 0.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13