l MNUNOGM VOORDELIG IMEUBELEN KOPEN Groeiend verzet van katholieken tegen regering Z.-Vietnam Indianen vragen Wereldraad hulp tegen uitmoording Bemiddeling van kerken gevraagd in hongerstaking Baader-Meinhof U KIEST UIT DB GROOTSTE KOLLEKTIE VAN DE RANDSTAD:6000m- LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" PAGINA 12 LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 Onder de 1,8 miljoen katholie ken van Zuid-Vietnara, die di kwijls de „ruggegraat van de regering van Saigon" werden genoemd, is de laatste maan den het verzet tegen het be wind van president Thieu aanzienlijk gegroeid. Zij ver wijten de regering van Zuid- Vietnam vooral de corruptie in het bestuur, het falen van de sociaal-economische poli tiek en de schending van de democratische beginselen en rechten. Ruim driehonderd katholieke priesters hebben een anti-cor- ruptie-comité opgericht, dat de praktijken van de regering scherp heeft aangeklaagd. Voorzitter van het comitié is de 59-jarige priester Tran Huu Thanh, die door aanhangers van het regieme Thieu „een wegbereider van het commu nisme" wordt genoemd maar die de steun geniet van aarts bisschop Nguyen van Minh van Saigon. Het katholieke verzet heeft aansluiting gezocht en gekre gen met het „volksfront tegen de honger", dat door boed dhistische monniken is opge richt Door de samenbunde ling van het verzet is de oppo sitie tegen het bewind van pre sident Thieu nog nooit zo sterk geweest. De ontevredenheid wordt in de hand gewerkt door de oor logsmoeheid na tientallen ja ren van militair geweld, door de scherpe daling van de le vensstandaard en de teleur stelling over de resultaten van de wapenstilstand, die twee jaar geleden tot stand kwam. De Zuidvietnamese legers heb ben sindsdien harde klappen moeten incasseren. Het aantal doden in Zuid-Vietnam sinds de wapenstilstand wordt op ruim 130.000 geschat. De Zuid vietnamese economie kampt met inflatie en werkloosheid. Een belangrijke oorzaak hier van is de vermindering van de Amerikaanse hulpverlening. Een alternatief voor de rege ring Thieu, dat zou kunnen rekenen op de steun van de Zuidvietnamese meerderheid, ligt echter nog niet in het ver schiet Een coalitie-regering met de Vietcong wordt afge wezen door de ongeveer een miljoen Vietnamezen, die in de loop der jaren uit Noord-Viet- nam naar het zuiden zijn ge vlucht. In een resolutie hebben 76 Indiaansestammen in de Ver enigde Staten een dringeld be roep gedaan op de Wereld raadvan Kerken om verzet aan te tekenen tegen de „ge leidelijke uitmoording" van de indianen in Noord-Ameri- ka. De resolutie is aan de wereld raad overhandigd door Clyde Bellecourt, stichter van de American Indian Movement de Amerikaanse Indiaanse Be weging, die in 1968 werd opge richt en naar mededeling van de A.I.M. rond een half mil joen indianen als aangesloten leden telt In hun resolutie verklaren de indianen, dat zij alle kerken uit de indiaanse gebieden zul len verjagen, wanneer de we- reldraad in zijn assemblee van 1975 in Nairobi niet zou beslu'- ten de indianen daadwerkelijk te hulp te komen. Clyde Belle court, heeft in Berlijn ver klaard, dat zijn beweging er echter niet op uit is om haar doelstellingen met geweld door te zetten. In een informatieblad, dat het Berlijns centraal bureau van deA.I.M. in Europa uitgeeft vestigt de beweging de aan dacht op wat zij noemt de catastrofale toestand, waarin de 793.000 Noordamerikaanse indianenverkeren. Ongeveer de helft van hen woont in de 267 reservaten in de Ver. Sta ten. Veertig procent der india nen is werkloos. De meeste indianen worden niet ouder dan ongeveer 45 jaar. De kin dersterfte ligt vijftig procent hoger dan bij de blanke Ame rikaanse bevolking. Volgens de A.I.M. is een kwart van de indiaanse mannen alco holist. In de reservaten ligt het gemiddelde van zelfmoorden vijftien maal zo hoog als in de rest der Verenigde Staten.- Praktisch alle woningen zijn noodwoningen of krotten. In vele reservaten heerst onder- voding, aldus de A.I.M. De Westduitse kerken moeten bemiddelend optreden om verdere sterfgevallen onder de hongerstakende Baader- Meinhofgevangenen te voor komen. Hiertoe is een indrin gende oproep gedaan door de anglikaanse priester Paul Oe- streicher, voorzitter van de Britse afdeling van „Amnesty International", die in gesprek ken met de gevangenen, hun advocaten en de autoriteiten heeft geprobeerd de partijen nader tot elkaar te brengen en zo een eind te maken aan de hongerstaking. Korte metten De Raad van Kerken en Am nesty International hebben de Nederlandse marechaussee hun verontschuldigingen aan geboden voor de foto, gepubli ceerd in de brochure „Marte len, niet te geloven". Het hoofdbestuur van de mare chaussee-vereniging acht met deze verontschuldiging het in- De Britse priester vraagt de protestantse en de katholieke kerk van West-Duitsland de oproep tot levensbehoud, die ook in de brief van ex-presi dent Heineman aan Ulrike Meinhof tot uiting komt, krachtig te ondersteunen. „De kerk moet er mede voor zor gen, dat het klimaat van wraak en geweld zich in de maatschappij niet uitbreidt en dat iedere cynische verachting van het menselijk leven wordt tegengegaan". Dit cynisme uitzich volgens hem bij de revolutionair die gelooft mensenlevens te moe ten offeren op het altaar van zijn idealisme, en bij de bur ger, die meent dat een revolu tionair, die geweld pleegt, rus tig mag creperen. Oestreicher gaat in tegen het alles-of-niets-standpunt bij ge vangenen en advocaten, die volgens hem tevreden zouden moeten zijn met een mens waardiger behandeling zonder te eisen dat de gehele groep in één gevangenis bijeen wordt gebracht. cident gesloten, temeer daar de Raad van Kerken en Am nesty International hebben toegezegd een verklaring toe te voegen aan de nog aanwezi ge voorraad brochures. Nederland draagt bijna 3,9 miljoen gulden bij in de kos ten van de bouw van een zie kenhuis en de inrichting daar van in Jaisinghpura in fndia. Ook wordt 450.000 gulden bij gedragen voor een meisjes school in Zaire. Het gaat hier om medefinanciering door de regering van projecten van missie en zending. De eerste loopt via de ICCO, de protes tantse Interkerkelijke Coördi natie Commissie Ontwikke lingsprojecten, de tweede via de Cebemo, de katholieke te genhanger van de ICCO. In Nazareth, waar tot nu toe christelijke arabieren de meerderheid van de bevolking uitmaakten, zijn voor het eerst meer moslims dan chris tenen geteld, en wel 18.600 van de 36.000 inwoners. Dat is een gevolg van het hogere ge boorteoverschot. Er zijn nu 7.300 orthodoxe, 5.500 rooms- Dr. P. W. J. v. Hoof studiesecretaris kerkprovincie Tot studiesecretaris (theolo gisch deskundige) bij het se cretariaat van de r.k. in Ne derland is per 15 januari 1975 benoemd dr. P. W. J. van Hoof. Aldus meldt de pers dienst van de r.k. kerkprovin cie. De heer Van Hoof (35) studeer de theologie aan de theologi sche hogeschool te Tilburg. In december 1972 legde hij cum laude zijn doctoraal examen af aan de katholieke universi teit te Nijmegen. Hij was na de afsluiting van zijn theologi sche studie werkzaam als leek- studentenpastor te Delft. Op 17 december promoveerde hij zoals gemeld te Nijmegen op een proefschrift getiteld: „In termezzo, kontinu'iteit en dis- kontinu'iteit in de theologie vanA. A. van Ruler, eschatolo gie en kuituur". Tijdens zijn theologieopleiding was dr. Van Hoof gedurende drie jaar verbonden aan de congregatie van de priesters van het H. Hart (SCJ). Toen na drie jaar de periode van zijn tijdelijke geloften was af gelopen, heeft hij, in overleg met het bestuur van zijn con gregatie, besloten geen nieuwe geloften af te leggen. katholieke en 4.600 melchiti- sche christenen. De bekende Deense natuur kundige Niels Stensen zal spoedig worden zaligver- klaard. Niels Stensen was, na zijn overgang tot het katholie-. ke geloof sinds 1677 aposto lisch vicaris van de noordelij ke missies. Hij overleed inl686 te Schwerin. I ADVERTENTIE] PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-58 Hoewel Krakras na de toost van Eucalypta nog "pas op! "riep,bracht de heks het glas opgewekt naar de mond en goot de inhoud zonder omslag door haar keelgat. De gevolgen waren onmiddelijk zichtbaar,of liever: juist niét zichtbaar. want de heks was eensklaps verdwenen. kreeg Krakras een aanval van woede. "Het "Goeie help," riep Krakras, snel naar alle is jouw schuld, jij hebt mijn lieve meeste- kanten om zich heen turend, "ze is weg." res weggemaakt!" tierde ze. Ik heb het Ook Paulus staarde verrast naar de leegte niet expres gedaan," stamelde Paulus. Ik- die Eucalypta had achtergelaten. Toen deed zomaar wat op goed geluk." w MEUBELEN waar gezelligheid extra voordelig is LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City-Ring). Tel. 0 71-21645" bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 10u0 auto's. LISSE Kanaalstraat - Heereweg Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. Weekagenda Vrijdag 27 december Koninklijke Schouwburg, 20.15 „De Venetiaanse twee ling" (Haagse Comedie) (J) HOT, 20.30 „Goeden dag" en „Kleine angsten" (Theater Tardieu) (J) Diligentia, 20.15 „Wat je zegt ben je zelf" door Gerard Cox en Frans Halsema Congresgebouw, 20.15 Henk Elsink „Totenmetnu" Theater Pepijn, 20.15 „Magi- keffe (Cabaret Tweeter) Theater In de Steeg 21.00 Het Asoosjiale Orkest Theater Aan de Haven, 20.15 „Don Juan" (De Appel) (J) Poppentheater Frank Koom- an, 14.30 „Slik de slak" Zaterdag 28 december Koninklijke Schouwburg, 20.15 „Boven water, onder wa ter" (Haagse Comedie) HOT, 20.30 „Golden dag" en „Kleine angsten" (Theater Tardieu) Diligentia, 20.15 „Wat je zegt ben je zelf' door Gerard Cox en Frans Halsema Congresgebouw, 20.15 Henk Elsink „Totenmetnu" (Toneel zaal) 20.15 „De getatoueerde Theater Aan de Haven, 20.15 „Don Juan" (De Appel) (J) Haagse Jazzclub, 22.00 Ferry Roberts Kwintet Theater Pepijn, 20.15 „Magi- keffe" (Cabaret Tweeter) Poppentheater Frank Koom- an 14.30 „Slik de slak" Zeiss Planetarium 14.30 „Wat is dat voor een ster?" 16.00 „Reis door het zonnestelsel Zondag 29 december Koninklijke Schouwburg, 14.00 „Begeerte onder de ol men" (Haagse Comedie) 20.15 „Don Juan" (Haagse Comedie) HOT, 14.00 „Piccolo en de da- databoeman" (Kindertheater Pssstt) Diligentia, 20.15 „Wat je zegt, ben je zelf" door Gerard Cox en Frans Halsema Theater Pepijn 15.00 Jazzcon cert door het Frans Eisen Sep tet m.m.v. Ferdinand Povel Congresgebouw 20.15 Henk El sink met „Totenmetnu" Zeiss Planetarium 14.30 „Wat is dat voor een ster?" 16.00 „Reis door het zonnestelsel" Maandag 30 december Koninklijke Schouwburg, 20.15 „De Venetiaanse twee ling" (Haagse Comedie) (J) Diligentia 20.15 „Wat je zegt, ben je zelf" door Gerard Cox en Frans Halsema Congresgebouw, 20.15' Henk Elsink met „Totenmetnu" Poppentheater Frank Koom- an 14.30 „De pantoffels van Koning Koukleum" Dinsdag 31 december Koninklijke Schouwburg 19.30 „De Venetiaanse twee ling" (Haagse Comedie) Congresgebouw 20.15 Henk El sink „Totenmetnu" Woensdag 1 januari 1975 Koninklijke Schouwburg 20.15 „De Venetiaanse twee-' ling" (Haagse Comedie) Diligentia, 14.30 Pianorecital door Jan Wijn Congresgebouw 20.15 „Toten metnu" door Henk Elsink SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12