CcldócSouAcmt Olieverbruik in Nederland sterk gedaald het kan vriezen of dooien Onderzoek omkoping van kamerleden Perzische miljardenorders voor Frankrijk roudprijs breekt alle records Verdwenen Britse oud- tninister aangehouden ETONFABRIEK IN (WAMMERDAM SLUIT President regeert als vorst IRA bereid kerstbestand te verlengen Ravage na inbraak ADVERTEERDERS Dinsdag 24 december 1974, 65e jaargang no. 20001 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. JHallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - los6e nummers 45 cent.' Molukken Vanavond het tv-spel "Achter in de Molukken" op ned. I om 21.20 uur. Eerste Kerstdag op Ned. II om 20.05 de speelfilm Hoog bezoek. Tweede Kerstdag op Ned. I om 20.21 uur Colditz. Op Ned. II om 23.10 uur Josine van Dalsum in „Ik ben er zomaar". Meer bewolking Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Ma ximum temperaturen omstreeks 9 gr. Morgen: zon: 8.47-16.32; maan: 13.96-4.35. Scheveningen: hoogw.: 11.47; laagw. 7.20-19.39. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse hoofdofficier van Justitie mr. Hartsuiker heeft een gerechtelijk vooronderzoek ge last tegen de vertegenwoordiger van de Franse vliegtuigfabriek Dassault terzake van verdenking van omkoping van kamer leden. De Franse fabriek is producent van de Mirage-straaljager, die in aanmerking komt als opvolger van de Starfighter. De kamerleden Keja en Danckert, beiden lid van de vaste kamercommissie voor defen sie, zouden door de Nederlandse vertegen woordiger zijn benaderd, maar niet op de aanbiedingen zijn ingegaan. Het kamerlid Danckert (PvdA) werd gesuggereerd an derhalf miljoen te vragen voor „bemidde- Het gerechtelijk vooronderzoek betekent niet, dat er ook een strafvervolging komt. Na de resultaten van het vooronderzoek beslist de officier van Justitie of er rede nen zijn om tot een strafvervolging over te gaan. TEHERAN-CAIRO (AP-DPA) Het Fran- president Chirac bracht aan Perzië is be- overeenkomst bereikt over de bouw van se diplomatieke offensief in het Midden sloten met de ondertekening van orders tot een fabriek van personenauto's. Oosten heeft geleid tot belangrijke i mische samenwerking tussen Frankrijk en Perzië en uitbreiding van deze samen werking met Egypte. Het bezoek van drie dagen dat de Franse een totaalbedrag van ruim 15 miljard gul- De Franse minister van Buitenlandse Za den. Er is overeenstemming bereikt over ken bereikte overeenstemming in Egypte de aanleg van een 62 kilometer lange over uitbreiding van de economische sa- ondergrondse spoorweg in de Perzische menwerking met name op het gebied van hoofdstad Teheran en de bouw van ge- de ontwikkeling van de Egyptische indus- meenschappelyke staalfabriek. Tevens is trie. LOSPRIJS VAN 3,75 MILJOEN GULDEN De Italiaanse ce- nentfabrikant Giu seppe Moccia werd gisteren vrijgelaten Joor zijn ontvoer ders nadat de fami- aan hen een lo- iprijs van ongeveer liljoen gulden lad betaald. Bij zijn vrijlating kreeg de ;ementfabrikant jeld voor een taxi >m naar huis te rij- len. Daar werd hij fp jmhelsd door zijn jelukkige echtge- MSTERDAM (ANP) De goudprijs heeft gisteren alle bestaande records gebroken. Op de Londense goudmarkt liep de prijs op tot 196,25 dollar per ouiice (31,1 gram), in Zurich werd een maximum-prijs van 195,50 dollar per ounce gehaald. De openingskoers in Zurich was 188,00 dollar. e prijsstijgingen hielden verband met diverse factoren, zoals vermeende goudaan kopen door Arabische olielanden en de op handen zijnde afschaffing van verbod op particulier goudbezit in de VS. [ELBOURNE (Reuter) - De Australische politie heeft een man .aangehouden, die vermoedelijk het verdwenen Britse parlementslid 'John Stonehouse is. De' 49-jarige Stonehouse verdween vorige maand in de Amerikaanse staat Florida nadat hij had gezegd, dat hij ging zwemmen. Britse kranten schreven kort daarna, dat Stonehouse een spion zou zijn, John Stonehouse was tussen 1964 ien 1970 eerste minister van luchtmacht en vervolgens minister van IPTT in Labourregeringen. In de afgelopen jaren bouwde hij een carrière op als zakenman. Hotelgasten koken zelf MADRID (Reuter) - Ruim 500 gasten in een hotel in Estepona aan de Zuidspaanse kust zijn overeengekomen de avond voor kerstmis hun eigen diner te koken om het personeel in staat te stellen de avond bij het gezin door te brengen. De voornamelijk Nederlandse, Zweedse en Belgische gasten hebben van het Spaanse personeel kooklessen gekregen om een Spaanse maaltijd te kunnen bereiden. Van een onzer verslaggevers lphen aan den Rijn - De vestiging van Feenstra Beton in Zwammer- dam sluit over enkele maanden. De produktie wordt overgebracht naar de fabriek van Feenstra Beton in Capelle aan de IJssel. Een deel van de 45 werknemers kan mee naar Capelle, waar momenteel 165 man werkt. Met de vakbonden is overleg gaande over een afvloeiingsregeling voor de overige werknemers. Veilig Verkeer: Gastheren moeten les in de gaten ouden" jrRECHT Veilig Verkeer Ne derland vreest, dat velen on danks blaaspijpjes en bloed proef de 1-novemberwet in de feeststemming rond kerst en oud en nieuw wat 'minder se- Heus zullen nemen. heeft daarom nogmaals de aandacht gevestigd op de risi co's van alcohol in het verkeer, 'mdat de feestdagen voorna- ïelijk met familieleden en Tienden in de huiselijke sfeer kullen worden doorgebracht, ^vijst WN nadrukkelijk op de verantwoordelijkheid van gast heren en gastvrouwen. „Zij zijn het die de fles in eigen hand hebben en in de hand moeten houden ten opzichte van hen, die nog moeten rijden. Goed gastheerschap eindigt niet bij de huisdeur van de gastheer, maar bij de buitendeur van de gast", aldus Veilig Verkeer. Kerststal op 2291 m. hoosde AVILA Achtenzestig Spanjaar den, onder wie drie kloosterzus ters en vier kinderen van acht tot tien jaar, hebben maandag een 2.291 meter hoge berg bij de stad Avila in centraal-Span- je beklommen en op de top een kerststal ingericht. I iillllillllllWlllllMI— DEN HAAG (ANP) Nederland springt zuini ger om met olieprodukten. Het verbruik is in dit jaar ongeveer 20 procent gedaald. Dit blijkt uit de jongste gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het totale verbruik bedroeg in oktober iets meer dan 2 miljard kilogram tegen ruim 2,5 miljard kilogram in oktober van het vorige jaar. Nadat in de zomermaanden het benzineverbruik was geste- .gen tot enkele procenten onder het niveau van een jaar geleden, is het verbruik in oktober weer gedaald. Het benzineverbruik bedroeg in die maand ongeveer dertien procent minder dan in oktober van het vorige jaar (400 miljoen liter tegen 450 miljoen liter in oktober '73) Het verbruik van gas- en dieselolie daalde met ongeveer 200 miljoen tot 635 miljoen liter. Dit is een daling van bijna 20 procent. Het verbruik van zware stookolie daalde met ongeveer 100 miljoen kg tot 374 miljoen kg, eveneens een daling van 20 procent. Het verbruik van nafta, de grondstof van de chemische industrie vertoonde een daling van 33 procent. De produktie van aardolieprodukten is in oktober met ongeveer 10 procent gedaald en het bedroeg ongeveer 5,4 miljard kg tegen een kleine 6 miljard in oktober van het vorige jaar. Nederland gaat pok zuiniger om met elektriciteit. Dc eerste gegevens daarover komen van de Provinciale Utrechtse Elektrieiteits maatschappij PUEM. Het elektriciteitsver bruik steeg met 3,5 procent, terwijl het aantal verbruikers toenam met 4,5 procent. De toeneming in het verbruik is vergeleken met de voorgaande jaren sterk gedaald: in 1972 nam het verbruik toe met 10,5 procent en vorig jaar met 7,4 procent. Volgens de PUEM is de groei van 3,5 procent voornamelijk ontstaan in de tweede helft van dit jaar, zodat het verbruik nu toch weer in de lift lijkt te zitten. Ontwerp Griekse grondwet ATHENE (Reuter) - Het Griekse kabinet heeft gis teren een ontwerp-grond- wet goedgekeurd die de president een aantal be voegdheden geeft die vroe ger het alleenrecht van re gerende vorsten waren. De grondwet, die de presi dent centraal stelt in het politieke gebeuren, is een werkstuk van premier Ka- ramanlis, de belangrijkste gegadigde voor het presi dentschap. Het staatshoofd krijgt van de nieuwe grondwet de be voegdheid ministers te be noemen en te ontslaan. De toekomstige presidenten moeten worden gekozen door een tweederde meer derheid van het parlement. Mocht de volksvertegen woordiging na drie stem mingen niet tot een keus kunnen komen dan wordt zij ontbonden en volgen nieuwe verkiezingen. Deze bepaling is in het ontwerp opgenomen om te voorko men dat door eindeloze stemmingen een machtsva cuüm aan de hoogste top zou ontstaan. De president krijgt voorts het recht volksraadplegin gen te laten houden over belangrijke nationale vraagstukken. Het stadje Beth lehem waar bijna tweeduizend jaar geleden Jezus werd geboren is nu een sombere plaats, waar Israëlische soldaten de heilige plaatsen bewaken. Er komen nog maar weinig toeristen naar Bethlehem zo dat het economi sche leven is ver kild, ook bij de kerk op de achtergrond, de plaats waar Christus zou zijn geboren. DUBLIN (UPI) Het Ierse republikeinse leger heeft gisteren gezegd bereid te zijn het kerstbestand te verlengen als de Britse rege ring voldoet aan drie fundamentele voor waarden. Gaat Londen niet op het voorstel in dan zal de bommenoorlog worden uitge breid. Een woordvoerder van de IRA zei dat de voorwaarden zijn: de Britse militairen in Noord-Ierland moeten in hun kazernes blij ven. Engeland moet zich bereid verklaren alle Britse 'troepen uit Noord-Ierland terug te trekken en tenslotte moet een eind wor den gemaakt aan internering, arrestatie en gevangenhouding van verdachten zonder dat er een beschuldiging is ingebracht. Volgens een woordvoerder van de IRA was het alternatief, dat het geweld in Noord-Ier land en Engeland wordtverhevigd. Voorlopig houdt de I*RA zich aan het elf- daagse kerstbestand, dat gistermorgen in ging. De laatste bomaanslagen werden enke le uren voor het ingaan van het bestand gepleegd op dc woning van de conservatieve partijleider Heath en het warenhuis Har- rods. Het houten NS-stationnetje Bijlmermeer is gisteren volledig afgebrand. De brand ontstond toen de fles gas ontplofte waarmee inbrekers probeerden de kluis open te branden. De inbrekers werden daarbij niet gewond en namen tijdig de benen. Twee miljoen kerstbomen in Nederlandse huiskamers DEN HAAG (ANP) Voor de komende feestdagen zijn ruim twee miljoen kerstbomen en ruim 120 miljoen knarsen ver kocht. De prijs van de kerstboom was zo'n 20 tot 30 procent duurder dan vorig jaar, de kaarsen stegen gemiddeld 20 procent in prijs. Tachtig procent van de kerstbomen komen uit het buiten land, vooral uit België en Luxemburg. Het tekort aan Neder landse bomen zal eerst in 1978 zijn ingelopen. Volgens de Heidemaatschappij Nederland in Arnhem heeft dc best ver koopbare kerstboom een lengte van 1,5 tot 2 meter. Dc prijs van een dergelijke boom varieert van 7,50 tot 10 gulden. Uit cijfers van de Nederlandse kaarsenindustrie blijkt, dat per hoofd van de bevolking 625 gram (ongeveer negen tafelkaarsen) kaarsen per jaar wordt geconsumeerd. Per jaar besteed een gezin ongeveer tien gulden voor de aanschaf van kaarsen, waarvan ruim vijf gulden tijdens kerst en oud en nieuw. De kaarsenafzet is iets achtergebleven bij vorig jaar, toen de energiecrisis een hamstereffect veroorzaakte. BERICHT voor onze In verband met de Nieuwjaarsweek kunnen advertentie-opdrachten voor onze editie van 31 dec. a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 30 dec. vóór 10.30 uur 's morgens. Voor de editie van 2 januari geldt als sluitingstermijn dinsdag 31 dec. eveneens om 10.30 uur 's morgens. lü) 155 ID 20 Jfi J> U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyleerde thermometer, gemaakt van weorbestendig kunststofmate riaal, U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor hot opgeven van èén nieuwe kwartaalabonneo.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1