Boskov na de „val" van Aja. x: „FC DEN HAAG IS IN HET ZUIDERPARK EEN TOPPER" WERKDRIFT VAN LING OPENBARING H|F\ ISJCT" Ir Winst van NAC doer taktische omzetting wmmm, Naar de bruiloft Utrechtse aanhang ging weer tekeer m w b m v ii u BI BH g^^lPSfl li wF~\r ,v qj3 jdS (Van onze sportredactie) het elftal over had. het duel tegen AJAX DEN HAAG Met dit verwijt uitverkoren als zijn Ronduit een open- heeft I ine eicteren ..goedmaker". Het is baring was de "feerekènd hem gelukt. Achteraf werkdrift van ?'f Lm6 erg blij te zijn t k i. Volgens aanvoerder met de harde aanpak TSCnenIa Ling. Mansveld heeft de ge- van vooral Boskov, Deze tot heel veel vaarlijke Hagenaar in Mansveld en Thie. „Ik Ling heeft weer enkele Ajacieden op tenspeler kreeg in ajax meer gestoord lang van hard werken het verleden vaak dan in alle veertien voor het elftal gaan in- Vz; voorafgaande wedstrij- zien. Ik ben er nu blij het verwijt te no- (jen ei^aar. L^g zelf om j-)e mensen ^ie me ren dat hij zo llll had na een crisisperiode verwijten hebben ge- was en niets voor van een maand geleden maakt hadden gelijk". "O." U.JHHT been gezet en schiet dan zelf maar. Hoog over, zoals uit de foto blijkt. Enschede Direct na afloop van het succesvolle optre den tegen Roda JC stapte het grootste, gedeelte van FC Twente in de bus naar Eindhoven. Kees Rijvers, trai ner PSV ex-oefen- meester FC Twen te, vierde zijn 25-ja- rig huwelijksfeest en had tal van pro minenten uit de sportwereld uitge nodigd. Ook FC Twente was wel kom. Aan die invi tatie werd graag gehoor gegeven. De val van Ajax is nabij. Henk van Leeu wen schiet doelman Stuy voorbij en' scoort moeite loos, hoewel Dusbaba hem op de hielen zit. DEN HAAG Hans Kraay, de mana ger van Ajax, beheerste zich maar kon toch niet nalaten de deur van de kleed kamer met een klap dicht te gooien. De ergernis over het nu toch wel defi nitief wegglijdende Ajax van de vader landse voetbaltop was in eerste instan tie nogal hevig. Wat begrijpelijk was, want uitgerekend de week nadat tegen PSV de hoop op herstel was aangewak kerd, liep Ajax in het Zuiderpark tegen1 een tegenstander aan, die zichzelf over trof en gretig de kans pakte het weinig verwende Haagse publiek een spekta kelstuk van de eerste orde aan te bie den. Waar mogelijk domineerden ka rakter en inzet in de sterk gewijzigde ploeg van trainer Boskov en dat kwam er tegen het met zichzelf overhoop liggende Ajax volledig uit. De naar later bleek beslissende treffer, die Ajax voor de rust eigenlijk al vloerde, was kenmerkend voor het beperkte en gevaarloze spel van de Amsterdammers. Ausputzer Horst Blankenburg, de uitblinker tegen PSV nota bene, had de hele week met griep op bed gelegen en was eigenlijk nog te ziek om op zijn benen te staan. Maar hij moest van Kraay toch meedoen omdat hij anders geen elf spelers van de basis groep bij elkaar zou krijgen. Zover is het al met Ajax! Kortom, deze Blankenburg, tekende voor de rust al het vonnis door de bal tot verbijstering van iedereen af te spelen aanHenk van Leeu wen. Zonder verdere bedreiging pakte de uit muntende spits van FC Den Haag deze opgelegde kans, omspeelde rap de enige man bij Ajax die niet tegenviel: Heinz Stuy, en bracht het volgende moment het „drama" Ajax in beeld: 1—0.. Excuus Manager Hans Kraay reageer de zijn ontgoocheling niet af met persoonlijke verwijten, die hij legio had kunnen spuien, maar vond het excuus van de geblesseerde spelers het meest aanvaardbare. „Wanneer kan Ajax nou einde lijk eens compleet spelen? Door een ploeg elke keer te veranderen en nieuwe op drachten mee te geven, belem mer je de groei naar een een heid. De mensen in vorm ko men er niet uit. Maar wat moet ik anders? Ik heb toch geen mogelijkheden meer. Ik mis zes spelers uit de basis groep, onder wie Brokamp, Mühren, Hulshoff, Suurbier en Krol. Dat zijn niet de eersten de besten". Kraay wuifde zijn teleurstel ling tenslotte niet weg met de gedachte uit de race om de landstitel gemikt te zijn. „Ik acht Ajax beslist nog niet uit geschakeld als we eindelijk maar eens compleet zouden kunnen spelen Ook Jan Mulder, de enige die hard werkte bij Ajax, klaagde over de continue onzekerheid door de blessures. „Je krijgt er een punthoofd van, echt waar. El ke zondag weer een nieuwe opdracht en met steeds weer andere spelers in de ploeg is een ramp. We hebben in dat opzicht de grootste pech sinds jaren. Er zit bij ons bijna een ziek elftal op de bank". Feit- is inderdaad, dat de hoofdoorzaak van Ajax jong ste afgang gelegen is in de onevenwichtigheid van de ach terhoede. Kraay had „debu tant" Notten tegenover Ling geplaatst in de veronderstel ling dat het gevaar van FC Den Haag ingedamd zou zijn. Maar deze taktische manoeu vre liep op een katastrofe uit. De kersverse Ajacied maakte de fout Ling ruimte te laten en verslikte zich toen volledig in het karwei. Eenmaal in de ban van „hem kan ik hebben" deed de Hagenaar met Notten wat hij wilde. De artiest Ling kreeg weer plezier in zijn werk en passeerde heel gemakke lijk. Notten over deze moeilij ke binnenkomst: „Ik was te rustig. Ik had veel meer op zijn schoenen moeten gaan staan. De kansen, die voor FC Den Haag in die periode ont stonden, waren volledig mijn schuld". Daarmee was de basis voor de nederlaag van Ajax gelegd. Vooral toen Henk van Leeu wen ook nog zo slim was om „klever" Dusbaba uit het cen trum van zijn verdediging te lokken, kwam de zieke Horst Blankenburg voor een kracht toer te staan. Aie kon Ajax Ausputzer niet aan. Hij faalde herhaaldelijk. Het was daarom, eigenlijk onbegrijpelijk dat FC Den Haag zo lang tegen de „nul" bleef aankijken. Maar Ling en Perazic misten in vrij staande posities. De manier waarop FC Den Haag de niet fraaie maar wel boeiende top per tegen Ajax aanpakte wek te echter genoeg vertrouwen voor de veronderstelling dat het werk eens met een treffer beloond zou worden. Dat moment deed zich voor in de zevende minuut. De te zwaar belaste Blankenburg wilde de bal, zich omdraaiend, afspelen Maar hij deed het te zacht. Spits Van Leeuwen was er als een haas bij en deed wat het Zuiderpark (22.000 toeschouwers) verlang de De gekwelde Kraay zag in de rust geen andere oplossing dan de niet fitte Hulshoff en Mühren toch op te roepen. Een riskante zaak, want vervan ging van een geblesseerde spe ler was daardoor niet meer mogelijk. Kraay: „Als je er zo voorstaat, moet je risico's dur ven nemen. Anders leg je je al bij een nederlaag neer". De ze „frisse" krachten, die Stef- fenhagen en Van Dordt ver vingen, brachten wel meer lijn in het spel maar konden even min overtuigen. Afgezien nog van het feit, dat ook deze ma noeuvre weer omzettingen bin nen de ploeg nodig maakte. Als voorstoppcr trad Hulshoff aan en Dusbaba nam de taak van Notten om Ling af te stop pen over. Notten zelf werd verdedigende middenvelder. Ajax was met deze formatie inderdaad sterker. Maar niet sterk genoeg voor het inmid dels met vleugels uitgeruste FC Den Haag, dat zich dit jaar bovendien gesteund weet door een publiek, dat achter het elftal wil gaan staan als er aanleiding voor is. Want toen de wedstrijd het karakter van gelijkwaardigheid kreeg en de de tribune sterk, meeleefden, overtroffen de spelers van FC Den Haag zich zelf. Met ontzettend veel ka rakter en inzet werd de voor sprong verdedigd. En hoe! On danks het sterker worden van Ajax ontstonden geen echt grote kansen. Een keer slechts kwam de stand in gevaar. Voorstopper Van Vliet ging toen bijna te ver door binnen het strafschopgebied Mulder van de bal te zetten. Scheids rechter Pijper zag er echter geen overtreding, zwaar ge noeg voor een strafschop, in. Het was vooral in de slotperio de van het sfeerrijke duel, dat de taktiek van Boskov zijn waarde bewees. Landers en De Caluwé, zijn vleugelverde digers uit eerdere wedstrijden, waren vervangen door Ouwe hand en Korevaar, met Mans veld en de beter koppende Van Vliet (bewaker van Geels) in het centrum. Deze opstel ling voldeed uitstekend. De achterhoede had nu meer lengte en kracht. Later betrok Boskov daarom iedereen in zijn dankbaarheid. „Dit is een prachtig kerstge schenk voor het publiek en de club. We hebben weer laten zien dat FC Den Haag in het Zuiderpark een topper is en het tegen elke club kan ma ken. Ik vond de zege honderd procent verdiend. Alleen het laatste kwartier was Ajax mijns inziens sterker". De verbluffende prestaties te gen Feyenoord (3—3) en Ajax (1—0) roepen om een verkla ring hoe het komt dot FC Den Haag thuis tot veel meer in staat is dan in een uitwed strijd. „Daar kom ik ook nog niet uit", legde Boskov uit, die zielsblij was met het vertrou wen gevend succes. „Thuis is het elftal veel geïnspireerder, doortastender. Als we uit ook zo rustig zouden spelen, had den we deze competitie veel meer punten gepakt". schouwers: 18.000. FC Den Haag: Thie, Kila, Mans veld, Korevanr, Ouwchand; Jol, Van Vliet, Perazic; Ling (Swancn- burg), Van Leeuwen, Bres. Ajax: Stuy; Van Santen, Notten,' Blankenburg, Dusbaba; Haan, Van Dord (Hulshoff), Rep; Geels, Mul der, Steffenhagen (G. Mühren). HANS DE BRUIJN Breda - Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, vecht NAC opnieuw vanuit een moeilijke positie hard terug. De Bredase club won met 3-1 van FC Utrecht, waarbij een taktische vondst van interim- coach Jansen zijn waarde bewees. Hij posteerde Bron op het middenveld en deze had een groot aandeel in de snelle counters, waarmee NAC het meer offensieve FC Utrecht aanpakte. De Utrechtse ploeg kwam met 1-0 voor door een doelpunt van Joop van Maurik, voordat NAC zich werkelijk had losgc- speeld. Daarna werd FC Ut recht voor grote problemen gesteld. Delmotte en Vermeu len regeerden attent op de voor Van Maurik en Van Veen bedoelde hoge voorzetten. Een keer mislukte dat, maar toen schoot Van Veen van drie me ter naast. Het „maatwerk", waarmee de Bredase middenlinie de aan vallers Brouwers, Vreysen en Smits aan het werk zette, be taalde beter uit. Bron scoorde na een half uur de gelijkma ker en direkt na de rust zette Bouwmeester uit een vrije trap varf Krijne NAC op 2-1. Het derde doelpunt van de thuisclub, gemaakt door Brou wers, was aanleiding tot hefti ge tonelen op de tribunes. Fel protesterende Utrechtse sup porters (wegens vermeend bui tenspel) gooiden met flessen en sloegen met vlaggestokken. Een charge van de politie her stelde de orde. Maar niet voor lang. Van Gcmert moest de wedstrijd nog twee keer on- si derbreken. Ook na afloop voerde de politie charges uit Niemand werd echter gearres teerd. Scheidsrechter Van Gemert deelde gele kaarten uit aan Brouwers (wegduwen van een tegenstander) en Oostrom (on deruit halen van een tegen stander). Scoreverloop; 14. Van Maurik 0-1, 32, Bron 1-1, 46. Bouwmeester 2-1, 67. Brouwcra 3-1 Scheidsrechter: Van Gomert Toeschouwers: 0.000 NAC: De Jong; Krijne, Delmotte, Graumans, Bakker, Bron (Cruys- sen), Bouwmeester, Vermeulen, Brouwers, Vreysen, Smits. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom, Kronshorr.t, Adrloanse, Wildschut, Hildebrand, Cabo, Wery. Van Veen, Van Maurik, Hulshorst.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9