leydse courant' ANNO 1732: VAN „ANCIEN REGIME" TOT ZIEKTEN- VERDRIJVER VOLGENS DE „GROOTE DOCTOR" BEGONNEN WE ALS REINE MAAGD Leidse Courant internationaal QaSleidbelve Vandaag het 20.000ste nummer van de Leidse Courant En daar was de Leidse Courant achtereenvolgens gevestigd J MAANDAG 23 DECEMBER 1974 4 LEIDSE COURANT PAGINA S- De eerste publicatie die wij onder de naam van „Die Leydtsche Courante" tegenkomen dateert uit het jaar 1633. Het was een zg. „nieuwsmare" - geen dag of weekblad- die in die tijd meer werden uitgegeven bij bijzondere gelegenheden of gebeurtenissen. De Courante van 1633 was een aanklacht tegen twee burge- meesteren naar aanleiding van door hen genomen „vexatoi- re" maatregelen tegen de Remonstranten. Een geregeld verschijnend blad onder de naam „Leydse Courant" is in Leiden sedert 1686 te vinden. Deze krant voldeed zo goed (spellingfouten nam men voor lief - men wist niet beter, en zetfouten kwam men niet tegen, want men kon (met de hand gezet) er dagen over doen...) dat „dezelve niet alleen de goedkeuring wegdroeg van het alge meen, maar zelfs de aandacht der Staatkunde en der Hooggeleerden naar zig trok". Om haar goede handelsberichten werd de krant ook buiten onze grenzen graag gelezen. Advertenties werden zelfs aan geboden niet alleen uit alle steden van Holland, maar zelfs uit Zweden. Léyden, Ao 1832, no 5 Als we terugkij ken op twintigduizend Leidse Couranten, kunnen we net zo goed er nog een paar eeuwen bijpakken. Zo'n 300 jaar geleden hadden we ook al een Leydse Courant: een perkamentachtig blaadje, aan twee zijden met kleine lettertjes bedrukt, alsof er toen geen protesterende abonnees wa ren met minder goed gezichtsvermogen. We hebben vóór ons de Leydse (niks te sch-en, dat is nieuwerwets..) Vrydagse Courant, 1732, no. 5, ergens in January. Het is om je ogen op uit te kijken. We worden even geïnformeerd over gans Europa met „nieuws" dat zich uitstrekt van 13 december 1731 tot 10 januari 1732. We willen u graag deelgenoot van onze ontroering maken als wij 242 jaar in de tijd teruggrijpen, met het papier uit die dagen in onze handen. Onder de kop Moscovien lezen wij, dat in Moscou den 13 December (1731) „De Keyzerinne heeft gerezolveerd een Cadets-Academie te St. Petersburg te doen opregten, in dewelke zoo Russische als Lyf- en Estlandse jon ge Edellieden in alle Weetenschappen en Exercitiën op Haare Keyz. Majts. kosten onderweezen zullen worden. Eergister heeft men het Feest van den H. Apostel Andreas, Patroon van de eerste Russi sche Ridder-Orde van dien Naam, zeer plechtig gecelebreerd: De Keyzerinne in Ordens-Gewaat en met de Ordens-Kee- ten omhangen, begaf zich met een plech tige Processie van Ridders naar de Hof- Kapelle, daaV Haare Keyz. Mjt. by den Dienst assisteerde, waar na het Kanon gelost wierd, en na dat die Monarchin uyt de Kapelle te rug gekomen was, hadden alle de aanweezende Ridders de Eer met Haar aan een zelve Tafel het Middagmaal te houden." U ziet: prettig leesbare taal, alle zelfstandi ge naamwoorden met een hoofdletter en een eenvoudige spelling. Alleen verschilt die spelling in één en hetzelfde nummer nogal eens. Er waren nog geen voor schrijvende spellingregels. Opvallend ook is, dat in het begin van die achttien- de-eeuwse dertiger jaren bijzonder wei nig Franse woorden worden gebruikt Dat zou enkele decennia later wel anders worden... Uit „Spanjen" vernemen wij alle aankom sten en vertrekken van schepen te „Ka- dix" en uit „Sevilien" wordt gemeld, dat de „Koninglyke Familie zig in gewensch- te (tóch die sch) Gezondheid bevind". „De Tydingen die men bij na dagelyks zoo uyt Italien als van den Infant-Hertog komt te ontvangen, geeven veel Verge noeging aan Haare Majesteyten en het geheele Hof. Den Abt de Mongon, die zig zeederd eenige Maanden by continuatie in deeze Stad (Sevilla) en aan het Hof heeft opgehouden, is Dinsdag en Woens dag, twee Gala-dagen wegens de Naam dag van de Princesse van Asturien en de Verjaaring der Geboorte van den Koning, ter Hand-kus geweest, zynde alle de gerugten als of gem. Abt in stilte een Reyze naar elders had weezen doen, ten eenemaal zonder grond. Het grootste ge deelte van de Spaanse Vloot, die het Transport van de 6000 Man Spaanse Trouppen naar Italien heeft helpen doen, is te Kadix ingeloopen, en men ziet de overige Scheepen dagelyks te gemoet Het Gerugt dat hier geloppen heeft, als of de Graaf Coquerani benoemt zouw zyn tot Ambassadeur aan het Hof van den Koning van Sardinien, is tot noch toe zonder eenige zeekerheid. Ondertus- schen spreekt men dat den Koning in 't kort zyne Ambassadeurs zoo naar Hol land als het Hof van Turin staat te benoemen. Het maakt hier tegenwoordig zoodanig extra koud Weèr, dat het ge noegzaam gelyk is met de zwaare Winter die wy hier gehad hebben in den Jaare 1728, als wanneer het Hof in de felste Vorst van Madrid vertrok naar Bdajoz, om daar de uytwisseling der twee Prin- cessen van Asturien en Brazilien te doen." Men bericht verder uit „Duytsland en- d'aangrenzcnde Ryken", maar ook uit „Vrankrijk", waar te Versailles op 3 januari '32 bekend werd, dat „Eergister, Nieuwejaars-dag, de Princen en Princes- sen van den Bloede en de Heeren en Dames van 't Hof de Eere hadden, den Koning en de Koninginne (Lodewijk XV was toen net 22 jaar oud) ter dier Occa sie te complimenteren. De Prevost der Kooplieden en Scheepen, vergezeld met de andere Officieren van het Corps dee- zer Stad, kwamen meede haar Respect betuygen aan Haare Majesteyten, den Dauphin, den Hertog van Anjou, en de drie Princessén van Vrankrijk." „Nederlanden" Amsterdam den 9 Ja nuary. Het by Noortkoping gezonken Schip van James Blaake was weeder opgehaald, maar de Lading bedorven. Tusschen den 25 en 26 December was het Schip van Schipper de Vries, van hier naar Breemen gaande, door Stornv voor de Wezer omgeslagen, en met al het Volk gezonken; doch Schipper Wilke Mulder was in die Storm behouden ge- bleeven." 's Gravonhage De Heeren Staatcn van Holland en West-Friesland zyn gister en heeden vergaderd geweest. Men verzee- kerd dat de Generaal Major Baron van Ginkel in 't laatst van deeze of het begin van de volgende week als Minister we gens deezen Staat naar het Hof van den Koning van Pruyssen staat te keeren. De Groot-Brittannische extr, Ambassadeur Graaf van Chesterfield is met Heeren van de Regeering in gesprek geweest." En verder: Word by deezen gcadverteert, dat ten Comptoire van den Heer van Hogendorp, Ontfanger Generaal der Ver- eenigde Neederlanden in 's Hage, wor den afgelost de Gencrallteyts Obligation, gedateerd den eersten January 1704, gc- registrcert van Folio 907 tot Folio 920 Verso beyde incluys, waar op geen ver deren Interest kan worden betaald als tot den eersten January 1732, maar voor afgelost worden gehouden." 1732 en 1974: het draait allemaal om het zelfde; we zullen het nooit afleren.... Ton Plcters LEIDEN Dit is het 20.000ste exemplaar van de Leidse Courant. Dat is Sinds Vrijdag 1 October 1909, le jaargang, No. 1. Het bureau was toen gevestigd aan de Oude Singel 54. Het eerste num mer bestond uit TWEE bladen. In ronde letters, alsof ze met de hand waren ge schreven, stond de naam bovenaan: „De Leidsche Courant", in een vormgeving die tot in de zestiger jaren werd ge handhaafd. Twintigduizend kranten, zo'n 65 jaar lang. Geen eeuwigheid, maar toch een kwantum om even stil bij te staan. Waarom een „De Leidsche Courant" na een andere „De Leidsche Courant", die al in de eerste helft van de 18e eeuw (verrukkelijke specimina van contempo raine berichtgeving, we komen daar la ter op terug) verscheen, maar in de vo rige eeuw een onzalige dood stierf, waarna een Leidsch Dagblad de draad op zijn manier weer opvatte in een richting die het katholieke bevolkings deel van Leiden en omgeving deed ver langen naar een eigen „draad". Of schoon dat dient gezegd het L.D. strikt neutraal was en geen aanstoot gaf; men wenste slechts een principieel blad. Op die eerste October van 1909 was het zover. Een verantwoordend en uitvoerig hoofdartikel luidde de roomse .zondag" in onder het kopje (grote kop pen bestonden toen nog niet) „Ter inlei ding": „De werkzaamheid, der noeste vlijt van ijverige mannen; de offervaar digheid en de steun van talrijke Kath olieken van Leiden en omstreken heb ben het mogelijk gemaakt, dat voor on ze stad en omgeving een R.K. Dagblad is kunnen gesticht". „Vanaf heden, 1 October, kunnen onze Katholieken de vrucht van veel moeiza- men arbeid beginnen te plukken: heden verschijnt het eerste nummer van het Katholieke Dagblad „De Leidsche Cou rant". In de eerste plaats onzen dank, onze waardering, onze erkentelijkheid aan allen zonder onderscheid, die, op welke wijze ook, hebben bijgedragen aan de totstandkoming van dit dagblad, dat in een, voor de Katholieken, nijpen de behoefte voorziet". Wat de Nederlandse regering in 1974 nau welijks of niet zou kunnen opbrengen ten aanzien van de pers in het alge meen, wordt in het blazoen van paus Pius X geschreven waar het 't katholie ke dagelijkse medium betreft Alweer volgens het hoofdartikel: „Het is ge noegzaam bekend, dat onze paus. Z.H. Pius X, als patriarch van Venetië, de verklaring heeft afgelegd, zijn Bis schopsring, zijn borstkruis, ja zelfs zijn kardinaalskleding te willen prijsgeven, als het zijn moest om de Katholieke pers geldelijk te helpen". Waar hoor je die geluiden nu nog? Er is nauwelijks nog bisschoppelijk paars of kardinaal purper om prijs te geven. Die zijn al opgeofferd aan de tijdgeest, laat staan aan de katholieke pers. Temoira mutan- tur, nos et mutamur in illls, zullen we maar zeggen: de tijden veranderen, en wij met hen. Hoe dan ook: één van de voormannen van de Franse vrijmetselarij had al eens gezegd, dat boven de macht van het geld de macht van de pers staat. De Pers beheerst de geesten. Het was de bedoeling van de oprichters, dat het nieuwe katholieke dagblad werd gelezen, niet alleen om „de nieuwsbe richten, om de moorden en branden en ongelukken, niet alleen om de verschil lende plaatselijke gebeurtenissen maar óók om hetgeen er mogelijk voor dezen en genen uit te leeren valt". Even stokt bij ons de moed om verder neer te schrijven van wat Ter Inleiding nog meer over De Pers zegt, of liever wat „onze groote Doctor Schaepman" in een heilig trillende ode aan de pers onthulde. De Doctor zag met brede blik de Pers als een maagd, „gekleed in een arm gewaad, maar van smettelooze reinheid, een nederige figuur, staande aan den voet van het Kruis". Nummer 20.000 van de laat-twintigste- eeuwse Leidse Courant ademt een an dere tijdgeest. De L.C. voelt zich niet meer zozeer „van Koninklijken huize", „hare hooge taak" is een beetje in de verdrukking gekomen, de tijden zijn^ ernstig en rondom sneuvelen collega's in de strijd met de papierprijs en het advertentiebestand. Onze groote Doctor heeft dit in zijn meest verheven literaire oprispingen niet voorzien. Maar de op zet begrijpen we nog steeds wel: „Abon- neeren, adverteeren, correspondeeren: zietdaar aangewezen de drie groote ka nalen, langs welke ons het frissche bloed naar het hart moet stroomen". Anno 1974 blijven wij enthousiast en vol goede moed, zoals in 1909. En we hopen onverminderd bij u, onze lezers, „de trouwe vriendinne des huizes" te zijn. Ton Pieters Rapenburg 10 Papengracht 32 Kort Rapenburg 2 Oude Singel 54 Steenschuur

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5