Allerlei(ds) Bewustwording van mannen belangrijkste voor vrouwenemancipatie' Dokter Kortmann in zonnetje gezet Brandweercommandant klaagt over huisvesting DATSUN MAANDAG 23 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT 3 VOORSCHOTEN „Het doel dat wij met het „Jaar van de vrouw" willen nastreven is de bewustwording over de positie van de vrouw in de maatschappij in een stroomversnelling te brengen. Zowel bij vrouwen als bij mannen." Volgens mevrouw De Ruiter, voorzitter van het comité voor het „Jaar van de vrouw" en wethouder welzijn en onder wijs in Voorschoten schort het vooral aan de bewustwording van mannen. „Dat is overigens nog niet eens zo direct" hun schuld. Zij doen wat die maat schappij van hen verwacht: beroep kiezel, om daarmee Gunstige balans I te kunnen verdienen voor o uitspraken, wij kunnen wel voorstellen aandragen bij de onlangs in het leven geroepen emancipatiecommissie. Deze kan dan aan het werk gaan om de voorstellen te vertalen in wetten." dat dergelijke congressen hun nut hebben omdat wat bespro- ken wordt, toch via de kaderle- Dat het allemaal nog niet den, die de congressen wel be- rooskleurig zoeken, doorwerkt naar de ge wone leden. Ze beïnvloeden toch de publieke meningsvor ming en daardoor ook de poli tieke besluitvorming." Mevr. De Ruiter: strijdbaar. al zou de man dat njet verwach ten. Waar moeten ze dan met hun kinderen naar toe als ze willen blijven werken?" De al eerder genoemde bewustwor ding van de man zou de vrije keus van de vrouw vergemak kelijken maar ook de zieken huizen, en natuurlijk andere be drijven, zouden moeten mee werken om de vrouw haar vrije keus te geven waarop zij recht heeft. Bijvoorbeeld door het in richten van een opvangcentrum voor kinderen. „Een vrouw heeft helemaal geen vrije keus". geld l vrouw en kinderen' ln deze eeuw gaan evenwel steeds meer vrouwen een beroep kie len. En willen ook na hun hu- Kelijk dat blijven uitoefenen. „In deze ontwikkeling is men vergeten de man bekend te ma ken met het wel en wee van het huishouden. Op zich is dat een kwalijke zaak pmdat daarmee het huishouden, en ook de op voeding van de kinderen, gede gradeerd wordt tot een tweede rangsbaantje, dat een vrouw er eventueel wel bij kan doen." Stedebouw Een aardig voorbeeld van het „niet-bewust-zijn" acht me vrouw De Ruiter de manier waarop stedebouw plaats heeft. Huizen worden bij elkaar neer gezet. Scholen staan een eindje verderop met vaak net een drukke verkeersweg ertussen. Dit geldt ook voor de winkels. .Enerzijds krijgt het individu steeds meer vrijheid. Ander zijds wordt die beknot. Want geen enkele stedebouwkundige staat er bij stil dat hiervan de vrouw de dupe is. Zij wordt genoodzaak haar kinderen naar school te brengen, omdat het levensgevaarlijk is ze alleen te sturen. Eigenlijk zou je moeten komen tot een veilige- afgeba- ke'rde omgeving voor het kind, waarin het rustig alleen naar school kan gaan en waarin eventueel nog enkele winkels zijn opgenomen, zo dat het zelf standig boodschappen kan Mevrouw De Ruiter is ervan over tuigd dat haar comité een gun stige balans op kan maken wanneer het „Jaar van de vrouw" op zijn einde loopt. „Als doen wij dan geen beleids- staat volgens mevrouw De Rui ter als een paal boven water. De vaak gehoorde uitspraak, dat vrouwen uit eigen vrije wil ophouden met werken als ze gaan trouwen, bestrijdt ze hef tig. „Een vrouw heeft helemaal geen vrije keus. Neem nou de Onvoldoende ziekenhuizen, die draaien prak tisch alleen op vrouwen. Er is Het emancipatie-probleem acht een ontzettend verloop in het de voorzitter geen luxepro- personeel. De meeste verpleeg- bleem al wil ze onderkennen sters gaan weg omdat hun man dat er een groot verschil be- dat van hen verwacht." En ook staat tussen emancipatie in het westen en in de derde wereld.,, Daar gaat het om de problema tiek van het bestaan. De vouw werkt daar even hard mee om de kost te verdienen. Door de voortschrijdende mechanisatie in de landbouw dreigt ze haar werk kwijt te raken, omdat ze vrouw is. Dat is absoluut ge sproken een veel nijperder po sitie dan die waarin wij verke ren. Toch vind ik dat je de zaak in verhouding moet zien. En dan blijkt dat de helft vai bevolking hier onvoldoende participeert in de maatschap pij". Dat „onvoldoende" is overigens wel voor verschillende grada ties vatbaar. De ene vrouw heeft meer de mogelijkheid tot participeren dan de ander. „Ik vind wel dat elke vrouw de mogelijkheden die ze heeft, moet gebruiken. Wat dat betreft zit ik in een bijzondere positie. Ik ben kostwinner en moet na tuurlijk wel. Anderzijds vind ik dat ik het tegenover de gemeen schap die driekwart van mijn studie heeft betaald, niet kan waarmaken wanneer ik met die studie alleen maar ga staan ko ken." Elisabeth Vogels financiën llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerstloop politie 350 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze week in de Leidse bioscopen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondenten Stompwijk/Zoeterwoude De dorpsgemeenschappen Stomp- wijk en Zoeterwoude hebben afgelopen weekeinde doktor Kortmann gehuldigd, die dit jaar 40 jaar huisarts is. Vrijdagavond had de huldiging plaats in het Blesse Paard te Stompwijk, waar het organiserende comité de gelukkige gedachte had terug te grijpen op de succesformule van vroeger: wat kinderen, een liedje een praatje en een toneel stukje. En het werkte perfect Een meer dan volle zaal van de Bles genoot ervan, niet in het minst de jubilaris zelf. Ceremoniemeester A. Luiten bood namens de Stompwijkse patiënten een bandrecorder aan en loco-burgemeester Bun- nik van Leidschendam overhandigde namens het gemeente bestuur een schilderij. Zondagmiddag recipieerde dokter Kortmann in „Ons HMUIS" te Zoeterwoude. Honderden patiënten boden de jubilaris zijn vrouw en zijn kinderen hun gelukwensen aan. 's Avonds vond in hetzelfde gebouw een huldiging plaats welke 5 uur in beslag nam. Dat geschiedde o.a. in aanwezigheid van burgemeester Detmers en zijn echtgenote, gemeentese cretaris Wingelaar, de plaatselijke pastores, collega-artsen en afgevaardigden van vele verenigingen en organisaties. Uit het voormalig verzet in de Tweede Wereldoorlog, waarin dokter Kortmann zo'n belangrijke rol speelde was o.a. oud-commandant H. Wilhelm aanwezig. Er was een gescha keerd programma met optreden van diverse groepen op het gebied van muziek, zang en dans, een biografie en EHBO-de- monstratie. Een bijzonder gebeuren was het moment waarop de 39-jarige heer P. Molenkamp naar voren trad. Hij was de eerste baby bij wiens geboorte dokter Kortmann destijds assisteerde. In zijn armen had hij de enkele weken oude Jacco v.d. Krogt uit de Weipoort. Hoogtepunt was de aanbieding van een aantal cadeaus, waarvoor de bevolking van de beide plaatsen in totaal 7.000 bijeen had gebracht. Deze bestonden o.m. uit een stereo-cassette recorder met toebehoren en een foto-copieerapparaab Dokter Kortmann was er onderstebo ven van. Burgemeester Detmers feliciteert de jubilerende arts. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Van een onzer verslaggevers LEIDEN Commandant Broes- hart van de Leidse brandweer hoopt dat in het komende jaar eindelijk een begin wordt ge maakt met de bouw van een nieuwe kazerne ln de jongste uitgave van het personeelsorgaan De Ordon- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIINllllllllllllllllllllllllllllw^ nans klaagt hij kantoorruimten, werkplaatsen, de te kleine stal ling van de voertuigen, de slechte toiletten, de overvolle slaapruimten en „het eindeloze geleuter van mensen van wie je afhankelijk bent om tot een nieuwe brandweerhuisvesting de krappe te komen", de slechte De heer Broeshart wijst enigszins jaloers op kleinere steden als Delft, Zeist, Alphen aan den Rijn, Heemstede, Rijswijk en Amersfoort, waar de afgelopen jaren wel nieuwe brandweerka- De bouw zernes zijn gebouwd. De heer weerkazerne lijk troosten met de gedachte: Maar wij hebben mooi en mo dern materieel. Dat is dan ook zo, maar na 5 jaar plannen maken, gaat de moed je wel de knieën zakken". nieuwe brand- Leiden is tot n Broeshart: „Je kan je natuur- toe steeds spaak gelopen op het chronisch gebrek aan geld dat de gemeente heeft. Met de bouw is ongeveer 10 miljoen gulden gemoeid en dat bedrag wil Leiden er zelf niet voor uittrekken. Het college van B. en w. heeft een voorlopig schetsontwerp voor een nieuwe kazerne aangemeld bij het mi nisterie. Mogelijk kan de bouw namelijk worden betaald uit de pot, die bestemd is voor de bestrijding van de werkloos heid. De plaats waar de nieuwe kazerne moet komen is overi gens nog niet bekend. Er zijn weieens plaatsen genoemd als De Waard en het terrein van de Stedelijke Licht Fabrieken. De eerste en de laatste boreling bij dokter Kort mann. VOORZITTER „JAAR VAN DE VROUW": Door het betrekken van de schillende vrouwenverenigin- in den lande in de doelstel lingen van „het jaar" het comi té de bewustwording in de eer ste plaats bewerkstelligen. „Veel verenigingen kiezen in 1975 als thema „emancipatie". Wij kunnen dit financieel on dersteunen met het verlenen van subsidies. („Het comité kreeg van het rijk twee miljoen voor zijn activiteiten.-red.) „Te vens hebben wij een brochure uitgegeven, waarin de bedoelin- van het „Jaar van de vrouw uit worden gezet." De overige activiteiten die het comité ontplooit zijn het organi seren van de „Emancipade" in de Jaarbeurshallen in Utrecht ran enkele congressen. „Op de „Emancipade" wordt als het ware een tussenbalans gemaakt van alles wat op emancipatie gebied in Nederland wordt ge daan". rem Geen Op deze basismarkt verwacht het comité zo'n honderduizend be langstellenden. De toegang sprijs is vier gulden en voor groepen wordt reductie gege ven. „We hebben de prijs laag mogelijk gehouden om c re geen rem te laten zijn. „We proberen de markt aantrekke lijk te maken voor alle lagen van de bevolking. Iedereen moeten er iets van hemzelf op ^terugvinden." n de congressen die het comité gaat organiseren (de eerste is i mei) kan dat bepaald niet ge zegd worden. „Toch geloof ik deelnemers Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Er zit een stijgen de lijn in de belangstelling voor onze lopen". Dit consta teerde de heer J. We6tbroek van de Leidse Politie Sport vereniging zaterdagmiddag na de kerstloop, die voor de tweede maal in de omgeving van de Leidse Hout werd gehouden. De prestatie-loop over 3,5, 5 en 10 km trok in totaal 350 deelnemers, 100 meer dan vorig jaar. Er lie pen kinderen mee van 5 en 6 jaar, maar ook een dame van 74. Voorts was er een groepje langeafstandlopers uit Lisse, dat in behoorlijk tempo naar Leiden was ge komen, hier de 10 km liep en vervolgens in hetzelfde tempo weer terugging naar zijn woonplaats. Er was ook een groep wielrenners uit Rotterdam, die zijn trai- ningsrit hier onderbrak om 10 km hard te lopen. „Dit is natuurlijk leuk", maar ons voornaamste doel is toch de massa in beweging te krijgen. En wanneer het deelnemersaantal elk jaar blijft stijgen, slagen we daar op den duur aardig in", al dus de politie-sportinstruc- teur Westbroek. Gouden speld Dit zijn de heren J. Dijkstra (links) en B. Schouten van de vogelvereniging „De Zanger", waarvan het bestuur afgelopen zaterdagmiddag in de Stadsge hoorzaal recipieerde ter gele genheid van het 50-jarig be staan van de vereniging. Tij dens deze receptie kregen beide heren de gouden speld van ver dienste aangeboden, omdat ze zich resp. als voorzitter en se cretaris al tal van jaren voor de vereniging inzetten. De heer W. F. Comelisse van de jubileum commissie bood het jubilerende bestuur tevens een kostbare lichtbak aan voor komende ten toonstellingen. De jubileumex positie van De Zanger de afge lopen dagen in de Stadsgehoor zaal is overigens een enorm succes geworden. Mede dankzij de medewerking van de Leida- to, de Plantsoenendienst en bloemenveiling Flora kon de kleine 1000 bezoekers een pracht van een show worden aangeboden. Pleuntje Feestpaal Op de hoek van de 5-Meilaan en de Rooseveldtstraat is vanmor gen de zgn. feestpaal geslagen voor de uitbreiding van het be jaardengebouw Rosenburch. Het bestaande complex wordt 2x zo groot Dit is noodzakelijk in verband met het grote aantal aanvragen voor een woning in dit complex. Studenten Ekklesia In de Studenten Ekklesia in de Hooglandse kerk wordt op kerstavond 24 december om half negen een speciale gezins- dienst gehouden voor ouders met kinderen. Later op de avond, om elf uur, heeft de gewone liturgie met kerstliede ren plaats. Op eerste kerstdag tenslotte is er 's morgens om kwart voor twaalf een kerst dienst. Geslaagd In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegstgeest zijn ge slaagd voor het diploma zieken verpleging b: De dames: C. R. Blaauw, M. H. E. van Daal, M. Moojen, E. Nijenhuyzen, H. C. Slootweg, R. Stolker, C. Ver meulen, J. Westerhof, J.M. Zwemstra. En de heren: L. J. M. van den Broek, W. Th. Cobussen, P. A. G. van Dam, D. J. de Wit In onze brievenbus vonden we vanochtend dit briefje van de elfjarige An ja Romijn uit Nieuw Vennep. Beste Meneer, Ik ben Anja Romeijn, elf jaar en woon in Nieuw-Vennep. Bij mijn tante thuis las ik een stuk je in de krant over het Poezen- vrouwtje (Pleuntje van Poel geest uit de Zilk, red.), daar ben ik een poos geleden geweest met mijn ouders omdat wij een hond wilden. Wij hadden het adres van iemand, die daar ook een hond had gehaald. Wij kon den niet slagen omdat ze alleen maar kleinere honden had en wij wilden een grote (die heb ben we nu) en die is zo lief dat we hem voor geen goud zouden willen missen. Daarom is het zo zielig als mevr. Poelgeest helemaal geen dieren meer mag in haar nieuwe huis je. Ze is het zo gewend om dieren om haar heen te hebben. Dat ze vast weer ziek zou wor den van heimwee als ze heel alleen zal blijven. Nou wilde ik vragen (u kent zo veel mensen) zou niemand haar een hond of een kat (of beide) voor haar hebben. Als die dan geholpen zijn, dat ze geen Jon gen kunnen krijgen of maken, dan heeft ze toch iets waarvoor ze kan zorgen en er kunnen er niet meer bij komen. En met de kerst is ze dan ook niet alleen. Ik hoop dat het zal lukken. Wat zei het leuk zijn als ze thuis komt en als ze op haar staan te wachten. Alvast heel erg be dankt. afz. Anja Romeijn, Van Bemme- lenstraat 14 Nieuw Vennep. Mozart met Kerstmis Tijdens de plechtige Nachtmis, dinsdagavond 24 december om 10 uur, en ook tijdens de plech tige Hoogmis om kwart voor 11 op Eerste Kerstdag, zingt in de Hartebrugkerk het gemengd koor onder leiding van orga nist-dirigent Jan Schmitz de Missa Brevis in D gr. t. van Wolfgang A. Mozart. Door het koor worden voorts uitgevoerd het Stille Nacht in een bewerk ing van Jan Schmitz, en de Franse kerstliederen Entre Ie boeuf et l'óne gris. Chanson jpyeuse de NoÖl, en I'Adieu des bergers van Hector Berlioz. De viering zal worden verzorgd door de eigen jongerengroep van de Hartebrugparochie, „De Overbrugging". De groep zal zowel traditionele als geheel nieuwe kerstijederen zingen van de dirigent-repetitor pater J. van Sasse van IJsselt. Als thema voor deze nachtmis werd gekozen: ,,Ik ben op weg naar een stal". Wijkoverlegorgaan uitgeven waarin wekelijks in formatie wordt gegeven over allerlei zaken die belangrijk zijn voor het wijkwerk. Het re dactiesecretariaat komt in han den van Ans Haverkamp, Sta tionsweg 28. Petra-jeugdkoor Op Kerstavond, dinsdag 24 de cember, zal er in de Petra-kerk aan de Kooilaan een speciale kerstdienst worden gehouden, die geheel wordt verzorgd door het Petra-jeugdkoor, Door mid del van eigentijdse teksten en liederen Is getracht een zinvolle dienst in elkaar te zetten. Voor ganger in deze dienst is Ds. Horiensius. Aan de dienst gaat een samenzang voorafde aan vang hiervan is gesteld op kwart vóór elf. IADVERTENTIE PAJTO Officieel Datsun-doaler voor LEIDEN e.o. Horengracht 79. tel 33881-20987 ROELOFARENDSVEEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3