Woning Heath en Harrods doelwit bom aanslagen we maken het goed met 'n bloemetje Ruil nog zonder glans Vandaag 20.000 ste nummer van de Leidse Courant ■■m DER SPIEGEL: VS EN RUSLAND EENS OVER REGELING IN M-OOSTEN Skiërs letten niet op gevaar voor lawines: negen doden RAZZIA IN N. ITALIË Maandag 23 december 1974, 65e jaargang no. 20000 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. 3.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week 2.49; kwartaal 32,21jaar 125,25 - losse nummers 45 cent; Rubinstein Tv-portret van Arthur Rubin stein op Ned. II om 21.50 uur. Om 20.21 uur Kojak. Ned. I om 19.23 uur "Het zal je kind maar wezen" en om 21.20 uur de FBI. Opklaringen Opklaringen, maar plaatselijk ook wat regen. Matige, later aan zee krachtige wind, eerst zuid oostelijk, later zuidwestelijk. Mi nimumtemperaturen van 7 tot 3, maxima omstreeks 9 gr. Morgen zon: 8.47—16.32. maan: 13.06—3.23 Sehev. hoogw.: 10.39—23.16 Laagw.: 6.0518.38. Londen. - Nauwelijks drie uur voor het begin van het elf- daagse kerstbestand van de voorlopige IRA is gisteravond nog een bomaanslag gepleegd op de woning van de conser vatieve partijleider, ex-pre mier Edward Heath. Heath was zelf afwezig. Zijn huis houdster en haar dochter hie ven in de woning ongedeerd. De aanslag was de laatste in een bommen-rijk weekend, waarin de aanslag op het 'ko ninklijke' warenhuis Harrods de voornaamste was. Ook daar waren geen gewonden. De aanslag op de wonipg van Heath werd gepleegd vanuit een Cortina. Een man sprong uit de auto en gooide een bom door een van de ramen op de eerste etage. Hij verdween on-1 middellijk, nagezeten door de politie die de woning bewaakt., De bom sloeg een flink stuk uit het balkon, ruiten vlogen aan scherven en brokken puin werden verspreid over een af- stand van vijftig meter. Heath was op dat rpoment op weg naar huis. Als hij thuis was geweest, zou hij wellicht ge werkt hebben op de plaats waar de bom was terecht ge komen: bij zijn bureau in de werkkamer. Heath brengt morgen een bezoek aan de - Britse troepen in Noord-Ier- land. In het chique warenhuis Har rods ruimden gisteren en van daag meer dan 600 vrijwilli gers het puin op van de aan slag die zaterdagavond werd gepleegd. De bom was achter gelaten tussen bussen verf en behangselpapier op de tweede etage. Daardoor ontstond na de explosie ook een vrij ernsti ge brand. Overigens zal alleen de getroffen- afdeling gesloten blijven: het publiek kon van morgen weer normaal het war rènhuis bedoeken. Harrods, he't warenhuis van de koninklijke familie, verwacht te al geruime tijd dat ze af te rèkenen zou krijgen met een bomaanslag. De directie had uitgebreide voorzorgmaatrege- Alec Craddock, de directeur van Harrods in Londen, toont de verwoestingen, die een bomaanslag op de tweede verdieping van zijn zaak heeft aangericht. De etage was vol met kerstinkopers; zij konden het gebouw tijdig verlaten. len getroffen, vooral wat be treft de evacuatie van klanten en personeel. Daaraan hebben veel mensen te danken dat ze ongedeerd het pand hebben kunnen verlaten. Tien minuten voor- de explosie bevonden zich nog 15.000 mensen in Har rods toen alarm werd gegeven door een man met Iers accent. Een veiligheidsagent ontdekte de bom in een plastic zak. Intussen stroomde het publiek zonder paniek het gebouw uit, zoals dit een warenhuis van topklasse betaamt. Na de ex plosie bedwongen veertig brandweerlieden het vuur. (van onze sportredactie) DEN HAAG René Notten en Arnold Miihren beleefden gisteren weinig genoegen aan hun debuut bij respectievelijk Ajax en FC Twente. Het slechtst kwam René Notten eraf. Hij deelde in de malaise bij Ajax en had bovendien de pech de gevaarlijkste speler van FC Den Haag Ling als tegenstander te treffen. Ling ging tenslotte zo in zijn spel op dat de kersverse Ajacied werd overklast. FC Den Haag hield er de sensatie van de dag aan over: een zege van 10. Arnold Mühren had meer geluk. Hij kwam in een ingespeeld elftal terecht. Maar erg positief viel het oordeel over de nieuwe Twentenaar ook niet uit. Zie Sporttribune. René Notten voor het eerst in het shirt van Ajax. De Leidse Courant heeft vandaag een mijl paal in zijn bestaan bereikt. Voor u ligt namelijk het 20.000ste nummer, dat is uitge geven sinds 1 oktober 1909 het eerste exem plaar van de persen rolde. Ter gelegenheid van dit jubileum een extra pagina, waarop herinneringen aan die eerste tijden worden opgehaald. Zie pag. 5. II Coaster te kijk De twee sleepboten die vrijdagavond hebben vastge maakt aan de vlak bij de Pier in Sche veningen gestrande Griekse coaster „Parimar" zijn er nog niet in ge slaagd het schip vlot te trekken. Het mislukken van de pogingen om het schip los te trek ken wordt toege schreven aan de zuid-westenwind die het water bij vloed niet voldoen de opstuwt. Overi gens is de aanwe zigheid van het Griekse schip het gehele weekeinde voor vele duizen den nieuwsgierigen aanloiding geweest om een kijkje in Scheveningen te gaan nemen. De Haagse politie had daarbij de grootste moeite om de enorme stroom au- 3 ba nen te leiden. (Over de drukte in Scheveningen el ders in deze krant meer). SPANNING Feyenoord en PSV zijn in een nek aan nek-race wikkeld.. maar Ajax viel terug door van F.C. Den Haag te verlie zen en is nu te grijpen voor F. C, Twente. C3? Onderaan de ranglijst be^ gint N.A.C. zich te roeren.' Bonn (Reuter-VPI) De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn het in beginsel eens geworden over een vredesregeling voor het Midden-Oosten waarbij Israël zich zou terugtrekken op zijn grenzen van vóór de oorlog van 1967. Israël zou daarmee instemmen, zo schreef zondag het Westduitse weekblad der Spiegel, in ruil voor de Arabische garantie voor het bestaan van Israël als staat. Volgens het blad is de regering, in Bonn op de hoogte van de details van het tot nog toe geheime akkoord, dat in Genève tot stand zou zijn gekomen. Der Spiegel schrijft verder dat de West duitse regering in het geheim heeft inge stemd met het transport van oorlogsma- terieel van Amerikaanse militaire bases in de Bondsrepubliek naar Israël als er weer een oorlog in het Midden-Uosten zou uitbreken. Een voorwaarde is echter dat een dergelijke oorlog niet door Israël wordt ontketend. Palestijnse guerrillastrijders hebben gis teren in de buurt van Jeruzalem een bomaanslag op een Israëlische autobus met buitenlandse toeristen gepleegd. Bij de explosie werd een 16-jarig Amerikaan se meisje gewond. Volgens de Israëlische pplitie gooide een onbekende een hond granaat in de bus, die ook onder vuur werd genomen. De inzittenden hadden net de kerk be zocht die staat op de plaats waar volgens de bijbel Lazarus is opgestaan. De politie verrichtten een aantal arrestaties en zette de omgeving van de kerk af. KITZBUEHL/REYKJAVIK, (UPI/DPA) - Twee lawines hebben hel afgelopen weekeinde een flink aantal slachtoffers geëist. In Oostenrijk negeerde een aantal skiërs de waarschuwingsvlaggen voor lawinegevaar: vijf Duitsers en vier Oostenrijkers werden vervolgens door vallende sneeuwmassa's meegesleurd. In de IJs landse havenstad Neskaupstadur maakte een lawine vrijdag twaalf slachtoffers. De lawine in Oostenrijk veroorzaakte een van de ergste winterspor trampen uit de Oostenrijkse geschiedenis. De lawine kwam van de Steinbergkogel, een van de populairste wintersportgebieden op de Hahnenkamm. De hellingen staan bekend als uiterst gevaarlijk in het vroege ski-seizoen en vooral bij temperaturen boven het vriespunt. De politie onderzoekt nu of de waarschuwingstekens duidelijk genoeg waren aangebracht. In de afgelopen twintig jaar zijn in Oostenrijk 674 mensen door lawines om het leven gekomen, onder wie 64 procent Westduitsers. De IJslandse havenstad Neskaupstadur werd vrijdag getroffen door een 800 meter brede lawine. Het merendeel van de bewoners is na de lawine geëvacueerd wegens het gevaar voor nieuwe lawines. Het gebied kan slechts per schip worden bereikt omdat het risico dat vliegtuigen of helikopters de metersdikke sneeuwlaag rond de stad opnieuw in beweging zullen brengen, erg groot is. Alle wegen naar het rampgebied zijn door de sneeuw versperd. Door de lawines zijn veel huizen en o.a. een dure vismeelfabriek met de grond gelijk gemaakt. Leden van de redding ploeg prikken in de sneeuw op zoek naar slachtoffers van de grote lawineramp bij "Kitzbu- hel (Oostenrijk, waar elf skiërs door een lawine werden, overvallen. Negen van hen kwamen om het leven en twee konden zich redden. MILAAN (AFP) Bij een grootscheepse operatie van de politie in Noord-Italië zijn in de loop van zaterdag en zondag 630 mensen aangehouden en 2.600 ondervraagd. De operatie werd uitgevoerd met behulp van helikopters, ma rine-eenheden en honden. De politie heeft onder moer 14 ma chinegeweren, 400 geweren en karabijnen, 217 revolvers, 130 granaten en 515 kilo ontplof baar materiaal in beslag geno men. Ze slaagde er ook in gesto len goederen met een waarde van in totaal circa 4 miljoen gulden op te sporen. Toch redelijke bietenoogst (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De resulta ten van de suikcrbietcnoogst in Zuidwest-Nederland blijken toch nog mee te vallen. De laat ste dagen slaagt men er in weer machinaal bieten te oogsten. In Zeeuws-Vlaanderen zullen na genoeg alle bieten nog uit de grond komen, zo is de verwach ting. Voor de suikerfabrieken valt daardoor de strop ook mee. De fabrieken blijven twee weken langer draaien. De kwaliteit van de bicten is goed, hoewel het suikergehalte iets onder nor maal ligt. Ook worden er weer aardappels gerooid in het zo door langdurige regen getroffen gebied. Of liever gezegd: met eon fraai, geurig boeket bloemen van eon Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor do moeite voor het aanbrengen van een niouw kwartaal - abonnement. Een echte 'blljmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1