FINALE KWAM TE VROEG IN TROFEO CABALLERO Marianne Ooms in het zadel en op de sulky Dijkstra's spel lijkt op tennis met hockeystick TRANSFERS IN PAARDESPORT UNIEK IN PAARDESPORT - BOUWLUST WILDE DE TREIN HALEN EN STAAKTE STRIJD HDM tweede c in eigen toernooi De Vlaeminck attractie „Kater- koers" (Van onze sportredactie) DEN HAAG De bekende Engelse jockey Kevin Davies gaat de Wassenaarse baan Duindigt verlaten en in Noorwegen werken. Chris Vandeuren, sinds verleden jaar leerling jockey, na enkele jaren amateur- rijder te zijn geweest heeft een overstapje gemaakt van trainer Tom McGarrity naar trainer Joep Dekkers. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een uniek iets in de Nederlandse Draf- en Rensport en ook in de Europese draf- en rennatie. Ma rianne Ooms de 22-jarige Haagse blon dine is afgelopen week geslaagd voor haar examen als amatrice op de sulky. Marianne, oud rolschaatskampioene, is reeds vier jaar amatrice bij de vurige volbloeds. Voor de eerste maal* in de geschiedenis heeft de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport nu een rijdster die zich zowel in het zadel als op de sulky in deze sport voort zal bewegen. Marianne Ooms probeert de beide takken van paardesport zo goed mogelijk te combineren. Bij de vol bloeds op de stal van Wim van Dijk op Duindigt en bij de dravers bij Jan I de Leeuw in Hoofddorp. Begin van het nieuwe jaar hoopt Marianne Ooms L haar eerste wedstrijd op de sulky te rijden. \f IV Bert van der Helm (links) en Bert Schoofs maakten deel uit van Delta Lloyd, de win naar van Trofeo Caballero. (Van onze sportredactie) DEN HAAG HDM heeft het het zelf georganiseerde zaal- hockeyt oernooi niet verder kun nen brengen dan de tweede plaats. Na mede door een gunsti ge poule-indeling de eindstrijd te hebben bereikt werd daarin met 64 verloren van Hattem. HDM bleek in vergelijking met vorig jaar behoorlijke vooruit gang te hebben geboekt Daartoe zal het bezit van een eigen hal zeker hebben bijgedragen. De Ha genaars combineerden goed en maakten tijdens het hele toernooi een goede indruk. In de finale tegen landskampioen Hattem kwam HDM echter kwaliteit te kort. De ploeg kwam met 51 achter en mocht tenslotte nog te vreden zijn met de eindstand van 64. In het dam es toernooi zege vierde Den Bosch door Were Di met 4—3 terug te Wijzen. Belangrijkste uitslagen: om de 7de en 8ste plaats, Hamburger HVHTCC 9—4; om de 5de en 6de plaats, GSHC—Schaerweyde 31; om de 3de en 4de plaats, Bondstea- mHamburger THC 5—8; finale Hattem—HDM 8-4. om de 7de en 8ste plaats, Bondstea- m—HDM 8—3; om de 5de en 6de plaats GSHC—Hamburger THC 4—2; om de 3de en 4de plaats, Ham burger HVLiverpool 4—2; finale Den BoschWere Di 43. DEN HAAG „De finale wordt twee uur te vroeg gespeeld", aldus Ton Hoefnagel, de Haagse coach van het Amsterdamse Tempo-Team, terwijl Nico van Slob be in de halve eindstrijd van het zaterdag gehouden Wibats-teamtoernooi om de „Trofeo Caballero" tever geefs trachtte oud-clubgenoot Bert van der Helm, tegenwoordig uitkomend voor concurrent en stadge noot Deltalloyd, met flitsend tafeltennis te overmees- teren. Hi.i stond in die mening niet alleen en ook organisator Ton Hoefnagel vond dat dan nóg de twee vaderlandse topploegen niet in éên helft ingedeeld hadden moeten worden, temeer omdat, "zijn" jongens de gebroeders Rak al eerder met succes hadden be streden.... Het talrijke publiek heeft zich echter van dit oneffenheidje wei nig aangetrokken en bleef ook na de halve finale geboeid de ver richtingen van de deelnemers vol gen, hoewel het spelpeil al met al niet om over naar huis te schrij ven was. Volgens verschillende spelers was daaraan de tamelijk vochtige atmosfeer debet, waar door de tafels en batjes klam werden, en er maar moeilijk tot goed tafeltennis kon worden ge komen. SURPRISE Hoewel verder alles eigenlijk "volgens verwachting" verliep, zorgde in de vroege morgenuren het Delftse Phoenix voor een ver rassing door reeds in de poule het verzwakte Olympia met 4-3 voor lopig uit te schakelen. EVRO-Sal- amanders, te elfder ure ingeval len voor het Antwerpse Atlantic, dat - heel onelegant - pas donder dagavond liet weten niet te zullen komen en daarmee de organisatie voor een levensgroot probleem stelde, kwam er als "dritte im Bunde" helemaal niet aan te pas. Het ging de buitenlandse ploegen tegen de Nederlande ere-klassers overigens toch niet voor de wind. Zo verloor Hildesheim met 4-1 van Middenstandsbank en moest Grove/St. Chad achtereenvolgens het hoofd buigen voor Deltalloyd (5-0) en Middenstandsbank (4-1). Vooral in deze laatste wedstrijd ontbeerden de Britten dat beetje tafeltennisgeluk dat altijd nodig Middenstandsbank had daarna in de ene halve finale weinig moeite met Sanocel Scylla (5-2), hoewel de Leidse heren Anton- Will van Zoelen en Gerard Bakker ditmaal te sterk bleken voor hun Amstel- veense tegenstanders Bert v.d. Ham en René Hijne. De andere halve finale, tussen Tempo-Team en Deltalloyd, was een bijzonder spannende aangele genheid, die pas met het dames- dubbel in de laatste partij beslist werd. Maar in feite had het door Tempo-Team gewonnen ge- mengd-dubbel, waarmee elke wedstrijd begon reeds de door slag gegeven, want verder vielen de uitslagen om en om. Nadat Deltalloyd zich van de der de prijs had mogen verzekeren, door Sanocel Scylla met 4-0 te verslaan, was in feite ook de fina le tussen Tempo-Team en Mid denstandsbank een formaliteit, hoewel René Hijne toch nog even tjes international Nico van Slob be met tweemaal 19 aan zijn zege kar wist te binden (4-1). De (geld)prijzen en bloemen wer den tenslotte uitgereikt door een vertegenwoordiger van Laurens' sigarettenfabriek, die ook dit ne gende achtereenvolgende toer nooi financieel mogelijk maakte. Een toernooi dat zonder meer geslaagd kan worden genoemd en waarmee Wibats ook organisato risch weer veel eer inlegde. Bo vendien blijkt het jaarlijks meer in de publieke belangstelling te komen staan - vooral het bezoek van oud-cracks is bijzonder groot (kwestie van wat nostalgische ge voelens?) - zodat hier en daar reeds gefluisterd werd dat de fraaie zaal v^n Wibats eigenlijk te klein wordt. Hoe het ook zij, toen de vele helpers nog bezig waren het cen- tre-court af te breken, waren de Joegoslaven al weer - per auto - op weg naar huis. Want maandag morgen begon de school weer Wim Bouwens Cor Vos moest erkenennen dat in de gegeven omstan digheden landskampioen Tempo-Team beter pas in de finale tegen de winnaar van vorig jaar had kunnen uitkomen. „Ma&r we hebben toch niet kunnen voor zien dat die Joegoslaven (Olympia uit Ljubljana) hun sterkste spelers, de gebroeders Rak, thuis zouden laten? Dan zouden we een heel andere finale gehad hebben", was de mening van Cor Vos, waarvan men bij Tempo-team echter niet zo onder de indruk was. GRONINGEN De voorzitter van de sectie wedstrijdwezen van de Nederlandse Volleybalbond, de heer Mylanus, heeft de wedstrijd Lycurgus—Bouwlust Orawi (eredivisie heren), die zaterdagavond in Groningen bij de stand 2—2, 12—11 werd gestaakt, voor Bouwlust Orawi verloren verklaard. De ploeg uit Dordrecht verliet op dat moment, om tien over negen, de zaal met het oogmerk de laatste trein te halen. Eerder in de vijfde set had scheidsrechter Vos het gehele team van Bouwlust Orawi een gele kaart gegeven, omdat het de Groningers aanspoorde bij het wisselen, het halen van ballen, enz. wat meer tempo te maken. Later, bij de stand 1111, kreeg aanvoerder Jan v.d. Hoek zelfs de rode kaart, nadat hij, uit onvrede met een door Vos genomen beslissing, de bal had weggeslagen. Van der Hoek liet zich vervangen, maar enkele ogenblikken later wierp de Dordtse ploeg de handdoek. "We moesten echt stoppen", aldus captain Van der Hoek, die de Groningse gastheren laksheid verwijt en de spelers van Lycurgus beschuldigt van opzettelijk treuzelen. "Het was te begrijpen hoewel misschien niet goed te praten", meent Van der Hoek, "dat wij op een gegeven moment geïrriteerd raakten en gingen reageren". Bij Lycurgus is men zich intussen van geen kwaad bewust en betreurt men de gang van zaken ten zeerste. "Natuurlijk ga je je in een wedstrijd, en zeker als het zo spannend is, niet ontzettend haasten", zegt secretaris Hofman, "maar van bewust vertragen om die jongens de laatste trein te laten missen is geen sprake geweest. Het vervoer naar het station was zelfs voor ze geregeld". Bouwlust had eigenlijk om vijf uur, in plaats van om zeven uur willen beginnen, maar dit was volgens de heer Hofman niet mogelijk in verband met de afwerking van een aantal districtswedstrijden. De laatste trein uit Groningen naar Dordrecht vertrekt om 21.34 IUNK3 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Roger de Vlaeminck is de grote trekpleister van de twintigste Katerkoers die Nieuwjaarsdag wordt gehouden op de Camping Ockenburg in Loosduinen. Naast hem komen vele prominen ten in deze erg zware Cycle Cross over 2 kilo meter aan de start. Tot de deelnemers behoren de winnaar van de ne gentiende Katerkoers de Belg Jos Pauwels, de Duitsers Erwin Gaede uit Mannheim en Ger hard Klein uit Worms en verder komen op de lijst voor: Tino Tabak, Jan Spetgens, J. en H. Brinkman, Kees Bokma en Gerrit Wildeboer. Zo'n vijftig renners heb ben reeds bij de organi satoren De Spartaan en De Kampioen inge schreven. Twee jaar achtereen is de roemruchte Katen- koers niet gehouden. In 1972 waren er geen fi nanciële middelen en verleden jaar was de Olieboycot oorzaak. Maar de twintigste Ka terkoers is nu helemaal rond. Twee sponsors maken het organiseren van het evenement mo gelijk. Er wordt gereden om de Grote Prijs van Alsaver. Ton Visser heeft voor de laatste sponsor zorggedragen. Hij is daar werkzaam. Het eerste contakt is ge weest om op dit uitste kende parcours de Ne derlandse kampioen schappen te organiseren en de Wereldkampioen schappen Cucle Cross in 1978. Volgens de Spar taan is de omgeving met in het midden een jeugd herberg met 400 bedden daarvoor ideaal. De start voor de prestatie tocht om 11.30. Om 12.30 komen de nieuwelingen aan de start, 13.15 junio ren en 14.30 profs en amateurs. Twee jaar bleef het stil rond de traditionele Kater koers, maar op nieuws- jaarsdag staat dit evene ment weer op de agenda. Verrassende deelnemer is Roger de Vlaeminck (foto) Tom McGarrity die sinds kort met zijn paarden van Duindigt vertrok naar het Brabantse Hoogerheide heeft een kontrakt afgesloten met zijn broer, een jockey met internationale ervaring, Clive McGarrity uit Engeland. Op Duindigt doen verder de geruchten de ronde dat Delbrassinne trainer is geworden van de paarden van Stal Nuy, waar trainer Gerrit Groos aan het eind van het seizoen werd ontslagen. Trainer Delbrassinne wilde de geruchten niet bevestigen, maar ook niet ontkennen. rw?L L ,°,rs !n »een n,euwe crea-t]§: Sinds zaterdag mag de renamatrice ook op de sulky plaatsnemen Doelman Van Oosterzee an HDM in moeilijkheden tijdens de finale tegen Hattem, die door de Hagenaars met 6—4 werd verloren. Grote verhaal Hans Dijkstra (29) moet glimla chen als hij zich dit weer reali seert. "Het grote verhaal", zegt hij, "was altijd dat ze me niet zo eenvoudig voorbijkwamen, omdat mijn reach aan de rechter kant groter is dan bij iemand die zijn stick op de orthodoxe ma nier vasthoudt. Als ik rechts van me een bal krijg kan ik makkelijker mijn stick verder uitsteken. Mijn spel lijkt op tennis met een hockeystick In principe is het zo dat een links handige hockeyer over een groot voordeel beschikt, doordat hij een groter bereik heeft. Ik ben zelf uitgesproken rechts, maar door de wijze waarop ik m'n stick vasthoud heb ik datzelfde voor deel van een grotere reach." Speciale aanpak Hans Dijkstra, afgestudeerd pe dagoog en over twee jaar tevens over een graad beschikkend in de psychologie heeft zijn "speciale aanpak" niet gevonden na een diepgaande studie over dit as pect "Toen ik voor het eerst een stick Hans Dijkstra (geheel rechts) in actie tijdens een duel van Groninger Studen ten tegen HCKZ. Nog juist te zien is dat hij zijn rechter hand bovenaan zijn stick vasthoudt. Andere greep geeft speler grote reach in m'n handen kreeg pakte ik 'm vast op de manier zoals ik nu nog speel. Goed bedoelende buren probeerden me er wel op te wij zen dat ik het niet goed deed, maar voor mijn gevoel ging het zo het beste. Ik ging hockeyen in Ondanks zijn "unieke" techniek, althans voor wat betreft de hoogste hockeyfctassen In ons land I Hans Dijkstra er nooit In geslaagd door te dringen tot een vertegenwoordigend Nederlands team. "Misschiien dat het een gevolg is geweest van de tamelijk geïsoleerde situatie waarin het Noorden zich bevond", veronderstelt Dijkstra. "Men vond daar zelf altijd wel dat er van achterstelling ten op zichte van bijvoorbeeld het westen sprake was Maar of dat nou inderdaad zo was, ik weet het niet." Een feit Is wel dat Groninger Studenten er bij het Ingaan van de winterstop weinig rooskleurig voorstond. Maar Hans Dijkstra ziet de toe komst nog niet zo somber. „Uit ervaring weten we dat we na het zaalseizoen sterker spelen dan ervoor. De wed strijden die we binnen afge werkt hebben hebben op ons spel een ontegenzeglijk goe de Invloed We ons on nog wel te kunnen redden." "Hans Dijkstra zal er met zijn "eigen aanpak" in leder geval alles aan doen. FRANK WERKMAN DEN HAAG Opmerkzame toe schouwers bij het zaalhockey-: toernooi van HDM zal het wel-- licht niet zijn ontgaan dat in de ploeg van het deelnemende Gro ninger Studenten Hans Dijkstra zijn stick op een nogal ongebrui kelijke wijze hanteert. De be baarde Drent houdt zijn stick in tegenstelling tot zijn collega's "andersom", hetgeen betekent zijn rechterhand boven en zijn linkerhand onder Deze techniek, die Dijkstra al toe past sinds hij voor het eerst een hockeyveld betrad, bracht in het verleden scheidsrechters en te genstanders tot wanhoop. De eer sten meenden daardoor bij Dijk stra voortdurend "afhouden" te constateren omdat deze bj een backhand zijn lichaam naar links boog. Inmiddels hebben beide partijen zich aan elkaar aange past De scheidsrechter weet nu hoe Dijkstra speelt en de aan voerder van Groninger Studenten heeft zich enigszins afgestemd op de maatstaven van de leiding. Dijkstra's tegenstanders echter hebben nog steeds moeite met diens spel. Zij ondervinden dat het moeilijk is hem te passeren, omdat hij zich zo "breed" kan maken. Emmen en heb eigenlijk de eerste beginselen onder de knie gekre gen zonder noemenswaardige trainersbemoeienis. Later heeft men nog wel eens getracht mijn techniek te laten veranderen, maar ik zou dan waarschijnlijk nooit meer het niveau halen dat ik toen al had bereikt. Dus ik heb het nooit gedaan. Maar het is ook eigenlijk helemaal niet zo'n gekke methode. Geef een kind maar eens een hockeystick, dan zul je zien dat ie 'm net zo vastpakt als ik." Gewaardeerd Hans Dijkstra, gewaardeerd verdediger van Groninger Stu denten dat zich deze competi tie ondanks niet onverdienst elijk spel toch nog niet van de laatste plaats in de hoofd klasse heeft kunnen verwijde ren, wil niet zo ver gaan dat hij stelt dat het beter zou zijn als elke beginnende hockeyer "zijn" greep zou imiteren "Dan", meent hij, "zou het erop gan lijken dat we weer In de tijd zijn beland waarin linksscrhijvende kinderen werd verplicht het rechts te doen. En dat leidde alleen maar tot psychische moeilijk heden."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16