UVS ZET OPMARS VOORT Quick Boys profiteert van off-day Noordwijk KNAP HERSTEL LFC BLAUW ZWART WIL HET NA 24 JAAR EINDELIJK MAKEN Speler Papendrecht van het veld gestuurd Fantasie overwinning Roodenburg Van onze sportredatie LEIDEN UVS heeft zijn opmars in de hoofdklasse A voortgezet met een ver dienstelijke 2-1 overwinning op Papend recht. Vooral in de eerste helft, toen de Leidenaars de succesformule van de laat-, ste weken hanteerde - voornaamste ingre diënten van het recept: breed, diep en snel - werd Papendrecht bij vlagen totaal van het veld gespeeld. De tweede helft werd een hoofdstuk apart. De bezoekers tracht ten met hun rommelige spel door inzet het gebrek aan techniek en inzicht te compen seren, maar scheidsrechter Plasman was niet van zins erg veel te tolereren. Een groot aantal malen floot hij af voor op merkingen van de Papendrechters en zelfs stuurde hij een speler van het veld wegens aanmerkingen óp zijn leiding. Vervolgens kende hij UVS een penalty toe, maar annuleerde die weer op appèl van zijn grensrechter. Tumulteuze toestanden dus en voortdurende onzekerheid betreffende de uitslag, omdat UVS niet kon doordruk ken. UVS opende uitstekend. Er werd keihard gewerkt, enorm veel meters afgelegd en met overleg gevoet bald. In tegenstelling tot een paar maanden geleden wordt nu frequent de dieptepass gehanteerd en mede door de inbreng van een getalenteerd stelletje junio ren heeft UVS het roer een krachtige zwaai in de goede vaarrichting gegooid. Een en ander komt voor al tot uiting in de aanval, maar werkt natuurlijk veel dieper door. Het gehele elftal voetbalt momenteel frank en vrij en vooral - juist dat was toen het grote manco - naar voren. Niet langer staat de middenlinie centraal, maar het razendsnelle duo Verver - Van Putten, aangevuld door de tactisch erg sterke Hens- kens. Daarachter wordt nu, inplaats van constant getikt, hard gewerkt, veel gelopen en daarom goed aangevuld. UVS is weer terug en Papendrecht heeft dat nu ook ondervonden. Want tegenover het razend gevaarlijke spel van UVS stelden de bezoekers maar erg weinig. Kwam hun technisch onvermogen pijnlijk naar voren. Er zat totaal geen lijn in hun opbouw en ook qua inzet moest Papendrecht het afleggen tegen de felle blauwwitten. DOELPUNTEN De doelpunten van UVS vielen vrij snel. De één met de bereidwillige medewerking van Papendrecht; de ander was glaszuiver. Piet van Putten zette keihard voor en Wasbeek tikte de bal terug, maar zijn keeper was inmiddels uitgelopen. Vertwijfeld greep Wasbeek naar zijn hoofd, 1-0. Nog geen tien minuten later lag de tweede treffer achter Romijn, toen Verver, geheel vrijstaand, de bal van Lagendijk ontving en loeihard inknalde. Omdat er grote gaten in de Papendrecht-de- fensie vielen leken er nog meer doelpunten in het verschiet te liggen. Kansen kwamen er genoeg, maar Verver en Van Putten richtten verkeerd, anders had UVS de strijd toen al beslist. Het gevolg van de 2-0 ruststand was natuurlijk, dat Papendrecht - dat bleek vlak voor rust al toen Sloos twee maal sterk optrad - een alles-of-niets-offensief zou inzetten. Toch kwam daar niet veel van terecht, want UVS bleef de betere ploeg, óók in verdedigend opzicht. Hannaart werkte foutloos en samen met de 15-jarige Freek Filippo had hij 'gevaar' Schalk volko men in zijn zak. Slechts éénmaal verzuimden zij in te grijpen en toen was het meteen raak, want Schalk kopte de voorzet van Van der Logt haarzuiver in, 2-1. En daarmee was de spanning volledig terug. UVS voetbalde lang niet zo mooi meer, maar Papendrecht beging de fout door de scheidsrechter deelachtig te maken van hun continu geuitte opmerkingen. INCIDENT Arbiter Plasman, dikwijls ver verwijderd van de respectievelijke plaatsen van handeling, had zijn oren niet in zijn zak. Eerst had hij Schalk al een waarschu wing gegeven, maar de aanmerkingen van invaller Van der Linden nam hij niet. Terwijl het publiek het spel volgde, rende hij ineens op Van der Linden af en stuurde hem - hij was acht minuten in het veld - resoluut naar de kleedkamer. In zijn rapport ver meldde de scheidsrechter, dat Van der Linden onder meer de uitdrukkingen 'blinde vink', 'vuile klotzak' en 'grote nietsnut' had gebezigd. „En dat neem ik uiteraard niet", was zijn commentaar. Het gevolg van 'het kleine oorlogje' (Van der Linden bedreigde ook grensrechter Kok nog) was, dat Pa pendrecht nog meer uit zijn spel raakte en UVS het initiatief weer nam. Désar knalde in goede positie over de bal en Lagendijk vervolgens over het doel. Van Putten forceerde een strafschop, maar de grens rechter kwam op zijn beslissing terug, omdat Hens- kens volgens de grensrechter buitenspel had gestaan. Bert Kort accentueerde de aanvalsdrift van UVS door van veraf op de kruising te knallen. Maar UVS had geen treffers meer nodig. Plasman floot precies op tijd af en de (verdiende) punten waren binnen. Van Schooten nog: „Er zit weer toekomst in". AD VAN KAAM Van onze sportredactie LEIDEN LFC heeft zich op eigen terrein knap hersteld van de nederlaag van afgelopen week. De Leidse eersteklasser deed goed werk door het hooggeplaatste Lenig en Snel met 2—1 terug te wijzen. LFC verdiende de overwinning volledig. De ploeg opereer de veel energieker dan LENS, dat zich maar weinig echte kansen wist te scheppen. De eindstand was al voor rust bereikt. LFC moet het tegenwoordig vooral hebben van hard werken. Zo ook nu weer tegen LENS en hoewel de Hagenaars kwalitatief j misschien wat beter zijn, werden ze op het gebied van inzet duidelijk door de jeugdige LFC-ploeg afgetroeft. De Kanaries j bouwden aanvankelijk aan een licht overwicht, maar omdat LENS j de buitenspelval hanteerde kwam men voorlopig niet verder dan de rand van het zestien-meter gebied. Een misser in de defensie j van LENS luidde de eerste gevaarlijke aanval van LFC in en het was meteen raak. John Verschoor kwam vrij voor keeper Van I der Mark en schoot onhoudbaar in: 10. i Vlak daarop moest René Holswilder het veld met een knieblessure J verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door Teun Hoek. LENS speelde na het openingsdoelpunt feller en uitblinker Pardon moest op de lijn redden bij een inzet van Keetman. Toch zou LFC nogmaals söoren. Aad Neuteboom bereikte met een gave pass Kruyff, die voor de tweede maal Van der Mark kansloos liet. Vlak voor rust kreeg LENS een onverwacht presentje aangeboden, i toen Wim van Dijk volkomen onnodig de bal verspeelde en Jan i Krijger simpel kon inschieten. Waarmee de spanning terugkeerde. Na rust viel LENS sterk aan om de gelijkmaker te forceren, maar de LFC-defensie gaf geen krimp. Vooral Hennie Zee en de al eerder genoemde Dick Pardon onderscheidden zich. De Leidenaars kwamen bijna nog op 3—1, maar de doorgebroken Theo van Seggelen werd op de rand van het strafschopgebied gehaakt, zodat deze kans teloor ging. i van onze sportredactie KATWIJK Quick Boys heeft zaterdag weer eens aangetoond, dat men zich bij derby's nooit aan voorspellingen moet wagen. Eerder dit seizoen kon den de Katwijkers zich nauwelijks de schaduw van Noordwijk noemen. Bovendien moest het team van trainer Perdijk de laatste weken afhaken in de race om de topplaatsen, terwijl Noordwijk koploper Spij- kenisse taai op twee punten volgde. Op papier waren de Noordwijkers zaterdag dan ook favoriet. Tijdens het duel konden zij die rol echter geenszins waarmaken. Het team had een volsagen off-day. Het grillige Quick Boys - ook niet tot oogstrelende kombinaties komend - maakte daar handig gebruik van3—1. Quick Boys startte met wind win d in de rug en zag tot zijn vreugde, dat Noordwijk in die beginfase totaal in de greep van het sterke element was. De Noordwijkers verzuimden de bal aan de grond te houden en veroorzaakten keer op keer ge vaarlijke situaties in de eigen defensie. De rust in het elftal werd er bovenden niet groter aanvoerder Kees Spaanderman met een liesblessure uit het hart van de defensie verdween. Z o kon Koos de Jong rakelings over schieten na fouten in de Noordwijk-verdediging en kwam Leo Pluimgraaff onver wacht in positie. Zwaar gehin- Van onze sportredactie VOORBURG Roodenburg heeft zijn eerste uitwedstrijd van het seizoen gewonnen. Het Voorburgse Wilhelmus maakte kennis met een "ouderwets" voetballend Roodenburg, dat met 13 de zege greep. Roodenburg was naar Voorburg getogen met een elftal in fantasie opstelling. Van Kooperen en Montage waren geblesseerd in Leiden achter gebleven, Tisseur is op vakantie en Nievaart en Hannaart waren door trainer Van der Zwart gepasseerd. Sam den Os fungeerde als laatste man, Kooymans, Lancel en Brittijn als .invallers, terwijl als sluitstuk van de defensie de boomlange Van Berge Henegouwen was opgesteld. Vooral laatstgenoemde exceleerde tegen Wilhelmus, mede doordat Roodenburg, vanwege de vele wijzigingen in het team, gekozen had voor een verdedigende houding. Roodenburg bewees het spelletje, waar het vroeger patent op had, nog niet verleerd te zijn. Wilhelmus drong sterk aan en dat speelde precies in de kaart van de Leidenaars, die met snelle uitvallen enkele goede mogelijk heden creëerden. Na ruim een half uur nam Roodenburg de leiding, nadat een vrije trap van Verkuylen, door Pleyter verlengd, Peter Dubbeldam in staat stelde te scoren. Maar nog geen minuut later was het alweer gelijk, toen Linders, eveneens uit een vrije schop, onhoudbaar inschoot. De tweede helft was, vooral van Roodenburg-zijde, van erg goed gehalte. Weer viel Wilhelmus furieus aan, maar wederom Roodenburg de gevaarlijke ploeg. De équipe van Van der Zwart greep defintief de winst toen éérst Den Os uit een strafschop scoorde (handsbal van De Jong) en daarna Verkuylen de winst veilig stelde door uit een snelle aanval doel te treffen. Doelman Van Berge Henegouwen speelde de sterke wedstrijd. Koos de Jong omzeilt met zijn schot Jan Schoen, maar hij zal zijn inzet net over het doel zien gaan. derd schoot hij echter naast. Noordwijk probeerde zijn tegen stander voor het strafschopge bied af te stoppen en dat resul teerde in een serie vrije trappen op zo'n twintig meter van het doel. Leo Pluimgraaff zag die schoten echter allemaal voegtij- dig doodvallen in een mêlee van spelers. Dat gebeurde ook bij zo'n indirecte vlak voor rust Good-old Leo kreeg de bal ech ter terug, schoof hem weer richting doel waar Heerikhui- zen Heerinkhuizen de trap koel verlengde: 1—0. Noordwijk zette daartegenover slechts enkele goede aanvallen. In begin van de wedstrijd gaf Jaap v. Kesteren een hoge pass naar de sprintende Arie Weyers, die naast zich Ben Bar- ten zag opduiken. De laatste schoof de bal echter naast. Even voor rust scoorde dezelf de Barten een handsdoelpunt, nadat Arie Weyers een voorzet had afgegeven. Quick Boys was in de winning- mood en zag zijn voorsprong een kwartier na rust vergroot. Hans Westgeest maakte tegen over Koos de Jong (bijna op de doellijn naast het strafschopge bied) een onduidelijke overtre ding. De Jong nam de vrije trap zelf en legde de bal precies op het hoofd van Koos Klinken berg. Deze speler deed de bal in de uiterste hoek terecht ka men: 2—0 Onverwacht eigenlijk bracht Noordwijk de spanning terug. Albert Spaanderman werd door Jan Willem Bogers op links de ruimte ingestuurd. Op de doellijn trok hij de bal, die aan de overzijde door Arie Weyers werd opgevangen. Weyers zette de bal weer voor, de aanstormende Kees Karsens nam hem op de borst mee en zette er direct zijn slof onder: 2—1. Even raakte Quick Boys uit ba lans. Joep den Hollander kopte verkeerd weg, waardoor Jan Willem Bogers (verder onopval lend) ineens in kon schieten. Hij richtte echter te hoog. Arie Weyers schoot even later voor langs. Ook de voor Spaander man ingevallen Cor Vreugden- hil kon enkele kopballen afvu- Quick Boys kwam die moeilijke periode echter te boven. De be slissing viel, toen Leo Pluim graaff (rustbrenger in de moei lijke periode) een zuivere voor zet op het hoofd van Koos Klin kenberg liet komen. Voor de tweede maal gaf de Katwijker Constant Smit geen schijn van kans: 3—1. Vreugdenhil liep nog tegen een officiële waarschuwing op, door Jaap Hoek omver te lo pen. Even dreigde de vrede ver stoord te worden, toen de Kat wijkers wraak wilden nemen o.l.v. Joep den Hollander. De gemoederen konden op tijd tot bedaren worden gebracht Na afloop laakte Noordwijk-tral- ner Eelman het spel van zijn pupillen: "Jongens als Ben Barten, Jan Willem Bogers en Kees Karstens speelden niet optimaal. Maar als Je aan zo'n wedstrijd iets extra's moet doen aan voorbereiding, dan zit Je al fout". ROEN V.D. GEEST Keeper Pothof reikt net iets hoger dan Ren van der geëxposeerd. Ham. Sieval heeft zich alvast maar achter de doellijn Van onze sportredactie WASSENAAR Blauw Zwart lijkt het spelen in de tweede klas van de vaderlandse ama teurcompetitie na 24 jaar einde lijk beu te zijn. De manier waarop medekoploper Rand stad Sport werd teruggewezen moet in ieder geval een aanwij zing zijn dat de Blauwzwarten dit seizoen zeer hoge ogen wil len gaan» gooien om het kam pioenschap van die tweede klas. In de eerste helft kon Randstad Sport het nog wel bijbenen, maar na de hervatting werden de Voorschotenaren geheel weggespeeld. Een dikverdiende 2—1 overwinning was het resul taat van het pressievoetbal, waar Randstad Sport geen mo ment onder uit kon komen. Zelfs Randstad-trainer Tonnie Kantebeen kon niets anders doen dan Blauw Zwart alle lof toezwaaien die de Wassenaarse ploeg toekwam. Randstad had het geluk om al zeer snel de openingstreffer achter doelman Pie- terse te drukken. Pim Westgeest liet een vrije trap op het Blauw Zwart-doel lopen voor keeper Pieterse, maar het was Jan Zoetemelk, die de bal met de nek achter de Blauw zwart-doelman wist te werken. Alle protesten omtrent hands werd door arbiter Van Aken vriendelijk doch beslist weggewuifd. Hierna kon Randstad Sport zich opma ken voor het Blauw Zwart-offensief, dat vrijwel onmiddellijk, inzette. Voorals nog zonder resultaat, daarvoor verde digde Randstad Sport in die eerste helft te uitgekookt. Maar de pressie hield aan en kansjes waren er toch wel voor de thuisclub. Siem v. d. Ham knalde een vrije trap net naast de kruising en Van Leeuwen gleed maar juist mis op een half-mislukt schot van Pieter Donath, van wie het meeste gevaar in de Blauw Zwart-voorhoede moest komen. Toch bleek, dat Randstad Sport het prijsge ven van het middenveld niet zonder kleerscheuren kon overleven. Na een kwartier spelen in de tweede helft kon Pieter Donath de eerste helft van de buit binnenhalen. De gretig naar voren getogen Pim Westgeest verlengde een vrije trap van Siem v.d. Ham, raakte met zijn keiharde inzet de lat boven doelman Pothof, die vervolgens kan sloos was tegen de meedogenloze re bound van Pieter Donath: 1—1. Blauw Zwart wilde meer en de mogelijkheden waren er ook. Nauwelijks vijf minuten later kreeg Frank Karremans op het middenveld even wat ruimte en van zeker dertig meter afstand kogelde de middenvelder de bal achter doelman Pothof. Dat betekende 2—1 en de Rand stad Sport-defensie, tot dan het beste gedeelte van de ploeg, begon erg ver door te buigen. Even later bracht Kar remans de handen naar het hoofd, na dat hij uit ideale positie tegen Pothof had opgeschoten. Vervolgens wist Po thof met Veel moeite een hard schot van Siem v.d. Ham corner te tikken. Rand stad Sport verdedigde soms weliswaar kundig uit, maar verder dan de middel lijn kwam men niet Op één ogenblik na, en dat had dan direct ook de gelijk maker kunnen betekenen. Een glad lo pende en zeer snelle uitval bracht Loek Helder voor doelman Pieterse maar de handige linksbuiten bracht het niet ver der dan het zijnet.-Ook de Inbreng van Rob van Zijp en Jan Stolk, waarmee Kantebeen het moegespeelde Randstad Sport injecteerde, mocht niet baten. Blauw Zwart liet zich de koppositie niet meer ontfutselen. Volkomen verdiend, daar was iedereen het wel over eens. Tonnie Kantebeen vond het spel echter af en toe wel wat te hard: „Vooral op het middenveld zijn wij nog wat te week, daar moeten we toch nog wat aan zien te doen." Blauw Zwart-trainer Van Barlingen tenslotte vond die hardheid wel meevallen: Randstad is een mooie ploeg om tegen te spelen. Ze zijn niet zo geraffineerd gemeen als bijvoorbeeld Olympian En trouwens, er werd soms ook wel flink komedie gespeeld natuur lijk." RON POLANE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15