ONGEVAL VAN LEUR OVERSCHADUWDE JUBILEUMSTITEL VAN HANS VULTINK ©langrijke inst van iersma op Tsjegolev BRIGITTA NONCHALANT NAAR WEER RECORD HAGENAARS IN IJSHOCKEY- TEAM HOE HET KWAM EN HOE HET AFLIEP Damorganisaforen: "Loting was goed" RECORD HARGITAY Bokser Duran behield snel wereldtitel ENSCHEDE Tijdens het uitstapje van de deelnemers aan het toernooi aan het kam pioenschap van Neder land ankerkader 47/2, was Lambert van Leur nog opperbest te spre ken geweest. De gemoe delijke Brabander tap te, zoals gebruikelijk, een paar moppen en keek nog met voldoe ning terug op de over winning, die hij de avond tevoren had be haald op Bessems, een der favorieten. Enkele uren later voerde de zelfde Lambert van Leur in het Enschedese ziekenhuis De Stadsma ten een gevecht tegen de dood. Tijdens een partij tegen Hage naar Wim van Deventer was de 51-jarige slager uit Oss ge troffen door een hartinfarct. Van Leurs toestand was op een gegeven moment zo ern stig, dat zijn familie werd ver zocht over te komen. De gebeurtenissen rond Van Leur wiens toestand gisteren redelijk was, gingen uiteraard niet ongemerkt aan de overige deelnemers voorbij. Hans Vul- tink, die dankzij de hulp van Jean Bessems tegen alle ver wachtingen in toch nog zijn vierde titel in successie en zijn 25ste nationale kampioen schap in totaal kon grijpen, slaagde er zaterdagmiddag bij voorbeeld voorbeeld niet in zich tijdens de ontmoeting met Christ van der Smissen te con centreren. Vultink: "Lambert is een van mijn beste vrien den. Als we samen ergens spe len, delen we altijd de hotelka mer. En tijdens dit toernooi logeerde hij bij mij thuis. Ik was helemaal kapot toen ik het nieuws hoorde. Ik ben nu eenmaal geen machine en kon daarom geen bal meer raken". Dankzij de voortreffelijke hulp van de Enschedese politie werd Van Leur in recordtem po overgebracht naar De Stadsmaten. Intussen werd tussen officials en spelers overleg gepleegd of het toer nooi al dan niet moest worden voortgezet. Voorzitter van de Technische Commissie Tusvel- d: "natuurlijk zouden we zijn gestopt indien er sprake was geweest van een sterfgeval. Omdat het echter wel vaker ovorkomt, dat iemand een toernooi wegens ziekte moet afbreken, zijn we door gegaan. De partijen, die Lambert had gespeeld moesten echter wor den geannuleerd". De huldiging van kampioen Hans Vultink en de nummers twee en drie, respectievelijk Christ van der Smissen en Jean Bessems, werd terecht sober gehouden. De echtgeno te van Van Leur nam wat geschenken in ontvangst, wel ke de organisatoren hadden gekocht voor haar man, voor wie het kampioenschap in En schede, waaraan hij notabene op invitatie deelnam, het voor laatste kadertoernooi zou zijn. Zei Frans Tusveld: "Het is triest als je er op zo'n manier mee moet stoppen. Lambert is bij iedereen erg getapt. Wat er nu is gebeurd, was misschien niet voorgevallen als Van Leur zich op Papendal had laten keuren door Dr. De Jongste. De K.N.B.B. N. B B. stelt de ereklassers ieder jaar in de gelegenheid daar een uitge breide medische keuring te on dergaan. En vrijwel iedereen maakt daar gebruik van. Lam bert deed dat niet". Uitslagen vijfde ronde: fi328- Vet 400 (7) brt, V. d. Smissen 400-Vultlnk 12 (2), Bessems 311- Velthuis 400 (7), zesde ronde: Bes sems 92-Vultink 400 (4), Velthuis 305-V.d. Smissen 400 (5) Van De venter 103-Rljver 400(6), zevende ronde: Van Deventer 193-Vet 400 (12) V.d. Smissen 392-Bessems 400 (5), Vultink 400-Velthuis 200 (6). i (Sint 395 77.80 2. Christ van der Sn Willebrord) 8 320 69.81 3. Jean Bessems (Cadier en Keer) 8 198 51.35 4. Piet Vet (Berkhout) 8 309 40.45 5. Ben Velthuis (Oldenzaal) 6 244 48.02 6. Louis Rijvers ('s-Gravenzande) 2 2 230 23.14 Wim van Deventer is uit de .klasse gedegradeerd. Lambert van Leur. 1MSTERDAM Na de vierde ronde in het internatio nale suikerdamtoernooi in Amsterdam gaat de Sene- galees Baba Sy met twee punten voorsprong fraai aan de leiding. De zaterdagronde was een triomfdag voor hem en Koeperman- Sy won van Hisard en Koeperman speelde Drost van het bord. De zonda gronde werd geheel1 opgeëist door de Nederlandse spelers. Daar was eindelijk de eerste overwinning van de nationale kampioen Harm Wiersma op niet minder dan oud wereldkampioen Tsjegolev. lanvankelijk zag het daar niet uit, want na het openings- spel had de Rus een goede aan- en sterke controle in het centrum gekregen. Ergens had de Friese speler het niet goed gespeéld, maar met het vorde- van de partij, waarmee Wiersma veel tijd gebruikte be ging Tsjegolev de tactische fout de weinige bedenktijd van zijn tegenstander uit te buiten. Hij stootte fel door in het vijan delijke centrum, maar door het haastige spel koos hij zwakke voortzettingen. Hiervan heeft Wiersma goed geprofiteerd. Hij omsingelde de'positie van Tsje golev zo dat deze schijfverlies moest toelaten en in het eind spel besliste Wiersma met een welhaast problematische slag. de zaterdag ronde had Wiers- aa^ goede kansen gehad tegen Gantwarg, maar in het midden spel koos hij toch niet het sterk ste spel. Gunstiger nog werd de toen Hermelink, eerst een aanval van Koeperman had af geslagen in het gevorderde mid denspel een dubbeloffer plaat ste dat in een zo voordelig eind spel voor de Nederlander resul teerde, dat Koeperman een ne derlaag moest aanvaarden. Dit resultaat bracht Wiersma op ge lijk hoogte met Koeperman, waar er kwam nog een Neder landse speler de tweede plaats delen. Jeugdwereldkampioen Rob Clerc kwam niet minder dan tweemaal tot winst dit weekeinde en wel tegen Herme- Russische schaaktitel gedeeld MOSKOU - De vroegere wereldkampioen Mi chael Tal en de 21-jarige grootmeester Alexander Beljawskizijn in het toernooi om het Rus sisch schaakkampioen schap op een gedeelde eerste plaats geëindigd. Tal, wereldkampioen in 1961 en 1962, en Beljaws- ki, de jongste deelnemer aan het toernooi, speel- I den beiden remise in de I vijftiende en laatste ron- i de en eindigden met 9 1/2 punt. lat Tal en Beljawski nemen de link en Hisard, waarvan de eer ste overwinning wel heel gede cideerd was. Frank Drost, die zaterdag verloren had van Koe perman moest zondag tegen Smith zijn derde nederlaag bij schrijven. Toch zag hét daar lage tijd niet naar uit, maar in het late middenspel werden er fouten gemaakt, waarvan de Amerikaan sto'icijns heeft ge profiteerd. Bepaald grappig was de manier waarop hij Drost in het eindspel overwon. Door deze resultaten lijken de kansen voor Wiersma weer wat teruggekeerd, moet wel beden ken dat hij een zwaar program ma heeft afgewerkt. In de strijd om het dameswereldkampioen schap komt nationaal kampioe ne Barbara Graas goed mee. Als een schaduw blijft zij de Russische speelsters volgen. De uitslagen van de partijen zijn: GROOTMEESTERGROEP: DERDE RONDE Bassirou Ba (Sen)-Tsjegolev <Rus) 1-1, Baba Sy (Sen) Hisard (Fra) 2-0, Clerc (Ned)-Hermelink (Ncd) 2-0, Koeper man (Rus)-Drost (Ned) 2-0, Smith (VS)-Rabatel (Fra) 1-1, Gantwarg (Rus)-Wiersma (Ned) 1-1. MEESTERGROEP: EERSTE RONDE Bronstring (Ned)-Aliar (Sur) 2-0, Du bois (Fra)-Kane (Dak) 2-0, Lepsic (Joe)-Varkevisser (Ned) 0-2, Gregoire (Bel)-Van de Meerendonk (Ned) 1-1, Nimbi (Fra)-Scholtcn (Ned) 1-1. JEUGDWERELDKAMPIOENSCHAP: TWEEDE RONDE: Hofstee (Ned)-Jansen (Ned) 1-1. Derde Ronde: Bronshtein (Isr)-Hofstee 0-2, Boezinski (Rus)-Robillord (Hai) 1-1, Leter (Sur)-Jouvert (Fra) 1-1, Martens (Bel)-Ahel (Joe) 0-2, Jansen-, Stanek (Tsj) 2-0. DAMESWERELDKAMPIOENSCI1AP Derde ronde: Barras (Fra)-Nieuwcn- huizen (Ned) 0-2, Claes (Bel.)-Graas (Ned) 0-2, Munitz (Isr)-Mikjailovskaja (Rus) 0-2, Spasskaja (Rus)-Nizic (Joe) 2-0. GROOTMEESTERGROEP: Vierde ronde: Tsjegolev-Wiersma 0-2, Rnbatel-Gantwarg 1-1, Drost-Smith 0-2. Hermelink-Koeperman 2-0, Hi- said-Clerc 0-2, Bassirou Ba-Baba Sy 1-1. DAMES: Vierde ronde: Nizic-Graas 0-2, Munilz-Barras 0-2, Spasskaja- Claes 2-0, Mihalovskaja-Nieuwenhui- zen 2-0. De standen in de diverse groepen zijn: GROOTMEESTERGROEP: Na vier ronden: 1. Baba Sy (Sen) 7, 2. Clerc (Ned), Koeperman (Rus) en Wiersma (Ned) 5. 5 Tsjegolev (Rus). Bassirou Ba (Sen), Smith (Ame) en Gantwarg (Rus) 4. 9. Rabatel (Fra) en Hermelink (Ned) 3. 11 Drost (Ned) en Hisard (Fra) 2. Meestergri titel over van de vroege re wereldkampioen Bo ris Spasski, die verleden jaar won. Spasski deed dit jaar niet aan het toer nooi mee, evenmin als Karpov. 2 (Ned) 4 punten, 2. Schol ten (Ned), Varkevisser (Ned) en Nim bi (Fra) 3, 5. Kane (Sen), Dubois (Fra) en Gregoire (Bel) 2, 8. van de Meerendonk (Ned) 1, 9. Aliar (Ned) en Lepsic (Joe) 0 Jeugd: Na drie ronden: 1. Robillard (Hai) en Jansen (Ncd) en Leter (Sur.) 5 punten, 4. Jouvert (Fra) en Boe- zinsky (Rus) 4. 6. Hofstee (Ned) 3, 7. Ahel (Joe) 2, 8. Martens (Ned) en Stanek (Tsj) 1, 10. Bronshtein (Isr) lames: Na vier ronden: 1. Spasskaja en Mihalovskaja (Rus) 7 punten, 3. Graas (Ned 6, 4. Barras (Fra) en Nieuwenhuizen (Ned) 5, 6. Munitz (Isr) 2, 7. Claes (Bel) en Nizic (Joe) Op de ene foto is te zien hoe Ivanova Heather, gereden door Van Leeuwen en Judge Olivier, bestuurddoor Pools met de wielen van de sulky in elkaar kwamen. Ivanova Heather maakte een enorme smak. Maar gelukkig liep het incident minder ernstig af dan het zich liet aanzien. Want toen het paard bevrijd werd wat te zien is op de andere foto bleek de schade aan mens en paard nihil te zijn. VOLENDAM Met de haar bekende nonchalante beweging sloeg Enith Brigitta een levensgrote badhanddoek om de stevige schou ders. Verlegen lachend nam tij het bosje bloemen in ontvangst. Op de 400 m vrije slag, een voor haar tot voor kort vrij onbekende zwemafstand, had de donkere Antilliaanse een nieuw Nederlands record van 4.22.2 gerealiseerd. Waarmee zij overigens haar eigen' 14 dagen oude record met een halve seconde verbeterde. Met haar tijd klom Enith op naar Op de vraag waarom ze clan niet de vierde plaats op de Europese startte op de rug- en wisselslag ranglijst aller tijden, achter de antwoordde Sitters: „Ze houdt Oostduitse meisjes Ursula Franke, Cornelia Doerr en An drea Eife. En omdat de sympa thieke zwemster van 't IJ zater dagmiddag niet startte op de rugslag en wisselslag, vormde zich bij de zwemkenners de me ning dat zij voorgoed gekozen had voor hel lame-ufstands- «'1 werk. Dit vooral omdat tijdens i eenmaal meer van de vrije slag. De rug- en wisselslag staan bij haar niet op de eerste plaats. Daarom blijven we mik ken op de 100 m vrij". HOOPGEVEND derecordrace bleek dat zij op die 400 m tot nog veel meer in staat is. De 200 m tussen de eerste en de laatste vier banen in het 25 meter bad van Volen- dam konden door de onstcllond gemakkelijk zwemmende Bri gitta, die vooral met de linke rarm veel arbeid verricht, veel sneller dan 1.07,05 per 100 m worden afgelegd. Brigitta ver deelt haar krachten op de 400 m nog niet goed genoeg, maar dat is begrijpelijk. De dik tevreden zembondscoach Bert Sitters, teruggekeerd van een internationaal trainerssym- posiuk in Las Vegas („het was interessant, maar niet schok kend") vertelde dat het niet Eniths bedoeling was op de lan- Brigitta zaterdagmiddag eens een uitstekende tijd pro duceerde. In het vrij snelle Vo- lendammcr sporlfondscnbad realiseerde zij een tijd van 57,9, weliswaar 9/10 van een scoor de boven haar eigen Neder landse record, maar toch hoop gevend. Dat waren ook de pres taties van Annclics Maas en Ada Pors op deze afstand, die beiden ruim onder de minuut doken. Maas kwam tot 59.3, terwijl Pors 4/10 van een se conde langzamer was (59.7). Bij de heren op deze afstand even eens zowaar een lichtpuntje. De 16-Jarlge André in 't Veld van ZPA (Almelo) raffelde zijn sprint af in 54,5, een tijd die lange tijd niet is gemaakt door Nederlandse zwemmers. gort- afstand te gaan mikken. Hot programma, dat in vijf kwar. Sitters: „Natuurlijk i hoopvolle tijd, maar we laten haar dit gewoon doen om nog meer kracht voor de 100 m te ontwikkelen. Ze traint inder daad meer op dc langere af stand, maar dat is hoofdzake lijk gedaan voor verbetering van de laatste 10 m van haar sprint waarin ze nog wel eens terug wil zakken" tier werd afgewerkt (een com pliment voor de organisatie) toonde verder weinig bijzonder heden. Sitters: „Het is nog erg vroeg in het seizoen. Maar dc prestaties zijn goed te noemen. Öe meestcn zitten op het juiste peil. Vooral Zeemacht-Noord- kop traint hard en dat is toch wel bemoedigend". Rob Hoogland AMSTERDAM - Volgens de organisatoren van het Suikerdamtoer nooi in Amsterdam is op de loting (ronde-indeling) in de diverse categoriën niets aan te merken. De wedstrijdleiding spreekt met name tegen dat dezelfde fouten zouden zijn gemaakt als onlangs bij het kandidatentoernooi in Tiflis, waar in de laatste ronde(n) landgenoten tegen elkaar uitkwamen. Koeperman versloeg bij die gelegenheid Andreiko, waardoor hij zich het recht verwierf wereldkampioen Sijbrands uit te dagen. Het organisatiecomité van het Suikerdamtoernooi stelt dat in het jeugd-, zowel als in het damestoernooi rekening is gehouden met de problematiek die ontstaat bij een vrije loting. In de laatste ronde kunnen de landgenoten tegen elkaar uitkomen. Daarom is bij beide titeltoernooien een gereglementeerde loting toegepast. De speelschema's zijn zo samengesteld dat de deelnemers uit een land in de eerste toernooihelft tegen elkaar uitkomen. Wat de grootmeestergroep betreft, hier gold een geheel vrije loting In het deelnemersveld bevinden zich alleen al uit twee landen (Nederland en de Sowjet Unie) zeven dammers. Volgens de organisatoren is het dan onaantrekkelijk eenzelfde procedure te volgen als bij de dames en de jeugd, omdat dan in de eerste helft de onderlinge duels gespeeld zouden moeten worden. Later zoi het toernooi het karakter krijgen van een landenwedstrijd. In het geval Gantwarg, de Rus die in de laatste ronde tegen een landgenoot speelt en bij winst mogelijk tot een grootmeester-resul taat zou komen, kan worden gezegd dat hij de titel van internatio naal grootmeester reeds zou hebben bezeten als onlangs in Tiflis het congres van de wereld-dambond (FMJD) zou zijn doorgegaan. Op grond van het behalen van het internationale kampioenschap kan hem de titel worden toegekend. KECSKEMET De Hon gaarse zwemmer Andras Hargitay heeft zaterdag tijdens wedstrijden in Kecskemet het Europees record op de 800 meter vrije slag van de Zweed Bengt Gingsjoe verbe terd van 8 minuten 32.8 2 seconden tot 8.31.3. Twee doden RIOS De grote prijs van Ar gentinië voor Grantorismo's heeft het leven gekost aan twee toeschouwers. In de etappe Corrientes - Rios raakte Juan Carlos Iglesias met zijn wagen aan het slingeren en reed op de toeschouwers in. Twee van - hen. onderwie een elfjarig kind, werden gedood, twee anderen werden zwaar gewond. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Ron Krikke, Harry Wielheesen, Jerry Schüffer (HYS- Den Haag) en Harry van Bilsen (Duyvestein Wintersport) gaan mee naar dc wedstrijden om de Spengler Cup in Davos die van 26 tot 31 december worden gehouden. Nederland moet wedstrijden spelen tegen Zwitserland, Finland, Polen en Slowan Bratislava. De Nederlandse selectie, die deze wedstrijden ziet als voorberei ding voor de Wereldkampioenschappen in Sapporo (Japan) is als volgt samengesteld: Gobel, Christiaans, Van Dun, Bakker, Peter- nousek, De Heer, Simons, Tuma, MacDonald (Alle Tilburg Trap pers), Brand (Hunters), Vosatko (Smoke Eaters), Koopmans (Peters en Jagers), Dick Dccloe (Krefeld), Corkie de Graauw (Orwo), Sciarone (Nationale Nederlanden) en Krikke, Wielheesen en'Schaf- fer (HYS Den Haag) en Harry van Bilsen (DuyvesteinWintersport). SAN JOSE - De Panamese bokser Roberto Duron heeft zijn wereldtitel in het lichtgewicht (versie 'world boxing association') behouden. Hij versloeg zaterdagavond in San José (Costa Rica) de Japanner Masataka Takayama. De arbiter maakte na een minuut en veertig seconden in de eerste ronde een einde aan het gevecht. Takayama was toen reeds drie keer neer gegaan. "Ik besloot er snel een einde aan te maken", aldus een opgewekte Duran na het gevecht. ANDER LICH1 Op zaterdag 30 novem ber zei Wim Mcule- man, voorzitter van de KNVB, het totale Ne derlandse voetbalbe stand omvattend op de bondsvergadering dat de KNVB niet zo gelukkig is met de No ta Sportbeleid van mi nister Van Doorn. Op donderdag 19 decem ber zei mr. Jacques Hogewoning, voorzit ter betaald voetbal en derhalve onderdeel van de KNVB, bij de installatie van de Raad voor het Betaald Voetbal waarvan Ho gewoning ook voorzit ter is, dat hij het niet helemaal eens is met de kritiek op de Nota. Dat kan Hogewoning ook gemakkelijk doen. Het betaald voetbal heeft weinig of niets te maken met sportie ve recreatie. Stichtin gen hebben in het ge heel geen mogelijkhe-v den omdat ze alleen profvoetballers heb ben om nog iets aan recreatie op sportief gebied voor andere mensen te doen. Clubs, die nog wel een amateurstaart hebben, selecteren meestal zo dat alleen zij, die enig talent hebben, worden aangenomen. Voor hen, die „voor de lol een balletje trappen" is daar meestal geen plaats. Zo komen de ietwat „slijmerige" woorden van Hogewo ning in een geheel an der licht te staan. Wim Meuleman had wèl iets aan te bieden met zijn amateurvoetbal. Dat zei hij op 30 no vember ook: „Er zijn voldoende clubs waar men zich in de sport kan recreëren". DERKS Er zijn aanmerkingen gemaakt op het geza menlijk zingen van een liedje voor de t.v. door Willem van Ha- negem en scheidsrech ter Frans Derks. Er zijn er die vinden dat Derks, die is uitge groeid tot een dikke vriend van de Krom me hij zegt dan ook eerlijk dat hij altijd zo moet lachen als Wil lem in het veld weer bezig is niet meer Feyenoord moet lei den. Prompt werd hij ontheven van de lei ding van Feyenoord- FC Twente op 5 ja nuari en vervangen door Hoppenbrouwer. Derks moet naar Ajax-MW. En de heer Stouthandcl van de scheidsrechters- commissie heeft Derks vriendelijk ver zocht zijn activiteiten op het gebied van amusement te minise- ren. Als het de leiding van het scheidsrech- terskorps ernst is met de veel geuite woor den dat ons korps on kreukbaar is, had men nooit Derks die wed strijd moeten ontne men. Dat geeft stof voor twijfel. Waarom mag Derks niet met de Kromme zingen of gaan dansen of een pils pakken? Als hij in het veld maar tegen over Van Hanegem dezelfde houding aan neemt als tegenover alle andere spelers. Daarvoor is een rap porteur aanwezig. In dien blijkt dat hij de Kromme „spaart", is alsdan een veel hogere „straf" noodzakelijk dan hem een topper ontnemen. UITSTEKEND De KNWU wil beroeps renners een mens waardig bestaan ga randeren. Daarom wordt met de nieuwe reglementering be paald dat zo'n renner ten minste het mini mumloon ad. 14.289,60 per jaar moet verdienen. Er zal door de werkgever ook negen procent aan sociale lasten moeten worden be taald. Dat is in het verkeerde keelgat ge schoten van dc spon sors want het reclame laten maken door fiet sende sandwichman nen gaat nu echt geld kosten. Zij kunnen die zwoegers van de weg niet meer met een paar duizend gulden huiswaarts sturen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11