Duits politiële ger j aagt op anarchist nr. 1; Reinders Fatale autorit met dichtgeplakte ruit Seldóc Soivtatit 3 Bezorgdheid over ontwikkeling in Verenigde Naties SURINAME SCHAFT SCHOOLGELD AF DS'70: bewondering voor moed van Van Veenendaal Invoering zomertijd is belangrijk voor openluchtrecreatie Open brief werklozen aan Boersma ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Van onze correspondent Frans Wennekes BERLIJN - De meest gezochte misdadi ger in West-Duitsland is een Nederlan der. Sinds vijf jaar maakt een legertje politiemannen jacht op hem, maar on der de anarchisten in het land is er geen enkele die beter de kunst verstaat zich onvindbaar te maken dan hij. Telkens stuiten de agenten weer op aanwijzin gen die zijn verblijf verraden, maar de 26-jarige Rolf Reinders zelf blijft in zijn talrijke vermommingen onherkenbaar. Reinders' wieg stond in Berlijn, waar zijn Neder landse ouders zich gevestigd hadden en waar hun huwelijk later spaak liep. Hij was een goed sch olier en werd vervolgens tot offset-drukker opge leid. Hij sloot zich aan bij de academische rebellen en zocht zijn heil in communes: woongemeen schappen waaruit later zo beruchte namen als die van Fritz Teufel voortsproten. Als zovelen moest Reinders ervaren dat de banden in een commune soms niet zo hecht en menselijk zijn als zij in hun idealisme geloofd hadden. Verschillende keren probeerde hij het in andere gemeenschappen, maar door gebrek aan echte contacten groeide bij hem de vertwijfeling. Op het moment dat de Baader-Meinhofs geweld gingen bedrijven sloeg ook Rolf Reinders toe. Er zijn aanwijzingen dat hij aanvankelijk alleen maar zijn moed wilde bewijzen, maar al na korte tijd ontpopte hij zich als een routinier. Tot de dag van vandaag trekt hij een rode draad van misdaden die binnen het anarchistisch kader vallen, maar die in geen geval de gevestigde orde in gevaar brengen. Doelloos rondzwervend nam hij deel aan geweld daden: een poging tot brandstichting in het huis van de joodse gemeente in Berlijn, een bomaan slag op de Berlijnse rechter Heimsen, de bomaan slag op de Hamburgse politieman Norbert Sch midt, een vuurgevecht met een verkeersagent in de buurt van Heidelberg; ook bij de traditionele bankovervallen van de anarchisten was hij betrok ken. Althans: met zekerheid valt dit niet te bewij zen, maar de handtekening onder die daden wordt steeds duidelijker: zo duidelijk dat Rolf Reinders kort na de moord op rechter Gilnter von Drenk- mann door de Westduitse politie tot anarchist nummer één werd uitgeroepen. De belangrijkste aanwijzing vormden de papieren van een gestolen Fiat, waarmee deze aanslag op 10 november werd gepleegd. Kennelijk heeft de dader deze tijdens de schermutseling met Von Drenkmann verloren. Met zekerheid stelden des kundigen van de politie vast dat zij met Reinders' handschrift vervalst waren. Bovendien kwam vast te staan dat Reinders op de ochtend van de 10de november van Hamburg naar Berlijn was gereisd, en geen enkele twijfel bestaat erover dat hij de overvaller is van een Berlijnse bank, waarbij vorige week 48.000 Mark werd buitgemaakt. Zijn vingerafdrukken werden ontdekt in de auto, waar mee de roof werd uitgevoerd. De politie ontdekte nog meer: een briefje met de woorden „lustig, lustig, tralalala - nun ist er wieder da", de schrifte lijke getuigenis van een gevoel voor galgenhumor, geldingsdrang en het besef ongrijpbaar te zijn. Voortdurend kan hij in het niets verdwijnen en zelfs zijn moeder kan de politie geen stap verder helpen, vooropgesteld dat zij dat zou willen. Een zaam woont zij in een flat in de Berlijnse wijk Wittenau. Zij is niet bereid ook maar een woord ter verduidelijking te geven. Op Rolf Reinders is nu de jacht vrij, evenals op Inge Viett (zijn uit de gevangenis ontsnapte vr din), Angela Luther, Fritz Teufel en de Zwitser Werner Sauber. Dit moet het vijftal zijn dat het •drama rond rechter Von Drenkmann voltrok, maar de daders lijken van de aardbodem verdwe nen te zijn. Daarom wordt de speurtocht met man en macht voortgezet. De drijvers zijn gewaar schuwde agenten: vooral Reinders zal zonder ge nade van zijn vuurwapen gebruik maken. Vooral de laatste dagen geldt een verhoogde alarmfase, want de politie is er zeker van dat Reinders zijn pogingen om mensen te gijzelen - in ruil voor de vrijlating van leden van de Baader- Meinhof groep, zoals ook de bedoeling was van de aanval op Von Drenkmann- niet zal opgeven. Er wordt rekening mee gehouden dat hij rond de kerstdagen, als Duitsland gezapig rust, opnieuw zal toeslaaan. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Omdat de auto van de 25-jarige student in de rechten, G. J. van 't H. bij herhaling fout geparkeerd stond op het particulier ter rein van de vrije universiteit te Amsterdam, had de techni sche dienst van de universi teit de voorruit van de auto dichtgeplakt. Voor de student geen bezwaar. Met een scheer mesje had hij een klein gat Schoon geschraapt en was toen met zijn neus tegen de voorruit gaan rijden. Het werd een fatale rit, want bij een ingewikkelde dubbele kruising voor het Hilton-hotel schepte hij de 64-jarige zaken man J. de Veer, die met zijn fiets op weg was naar huis. De man werd dodelijk ge- wond. Huilend stond de student gis teren voor de rechter, waar hij nog geconfronteerd werd met de tragische bijzonderheid, dat het slachtoffer, een weduw naar, twee weken later zou zijn gaan hertrouwen. In eerste instantie had de rechtbank de student wegens roekeloos rijden veroordeeld tot twee maanden, waarvan één voorwaardelijk en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van anderhalf jaar. Daarvan was hij op aanra den van zijn advocate in hoger beroep gegaan, hoewel de rechtbank niet bewezen had geacht dat de dichtgeplak te voorruit als oorzaak van het fatale ongeluk kon worden be schouwd. Als ooggetuige verklaarde dr. A. C. van Swol gisteren echter, dat het slechte uitzicht zonder enige twijfel aan het ongeluk ten grondslag lag. Verdachte zelf verklaarde fluisterend, dat hij zijn slachtoffer helemaal niet had gezien. Evenmin had hij later het gat nagemeten, dat hij op de beplakte voorruit had gekrabd. Maar ook politie en justitie bleken aan de afme tingen van het gat bij het voor onderzoek geen aandacht te hebben besteed. Dit kwam de verbalisant tijdens de zitting op een reprimande te staan van de president mr. Romke de Waard. „Achteraf hebben we onze haren uit het hoofd getrokken", verontschuldigde de agent zich. Nu moest ook het hof het doen met schattingen van verdachte en getuigen. De agent raamde de opening ter grootte van een pakje shag. Dr. Van Swol sprak van een gat zo groot als een kleine vuist De advocaat-generaal eiste zonder meer bevestiging van het vonnis. De president informeerde nog of de schade door de verzeke ring was vergoed. Maar er bleek helemaal geen schade te zijn geweest, zo vertelde na afloop de onthutste vrouw met wie het slachtoffer zou gaan trouwen. De kinderen waren al volwassen en zij zelf was nog geen familie van hem. Zelfs op de schade van de vernielde fiets had niemand aanspraak gemaakt. Uitspraak 31 december. Onderzoek fraude dienstbrillen AMSTERDAM (ANP) - Naar aanleiding van beschuldigingen over fraude met dienstbrillen heeft de commandant van het rijksmagazijn voor geneesmid delen in Amsterdam, luitenant kolonel B. J. Brasem, de konin klijke marechaussee verzocht over deze zaak een onderzoek te willen instellen. Volgens de dienst-plichtig sol daat V. Jansen (24), die als aan komend opticien werkzaam is op dit rijksmagazijn, zou zijn chef, de burger-opticien W. Z. (63), vanuit dé werkplaats van de Oranje-nassaukazerne in de hoofdstad op uitgebreide schaal brillen aan particulieren hebben verkocht. Het rijk zou hierdoor voor tienduizenden guldens zijn benadeeld, aldus de dienstplich- Opening Met het weghalen van pyloons heeft minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat gis teren de laatste schakel in de Rot terdamse ver keersruit openge steld. Het wegge deelte is vooral van belang voor het verkeer uit de richting Dordrecht voor Rotterdam- Zuid en Euro poort. Illlllllllllllllllllllllllllllll [ADVERTENTIE Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daér iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politicman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewonde. Daarom zal de een de politicman j zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Den Haag Nederland maakt zich volgens officiële kringen in Den Haag zorgen over de gang van zaken in de deze week geëindigde algemene vergadering van de Verenigde Naties, waar bij een meerderheid, gevormd door een coalitie van Arabische en Afrikaanse landen, meestal gesteund door Aziatische landen, er in slaagde een aantal beslissingen „er door te drukken". Resoluties als die tegen Zuid-Afrika en het Palestinadebat zijn zeer gevaarlijk voor de toekomst van de Verenigde Naties, zij tasten het handvest van de Verenigde Naties aan, meent Den Haag. De Nederlandse bezwaren richten zich niet tegen het bestaan en optreden van deze meerderheid van Derde-Wereldlanden, maar tegen de wijze, waarop de beslissingen door deze meerderheid worden geforceerd, n.L zonder overleg met de andere landen en zonder dat bij het aanvaarden van resoluties rekening wordt gehouden met de merites van de zaak. Nederland heeft zich niet zo hard opgesteld als de Verenigde Staten, die erop hebben gewezen, dat de gang van zaken in deze assemblee aanleiding kan zijn voor Amerika zich op de Verenigde Naties in het algemeen te herbezinnen, maar Nederland heeft ervoor gepleit, het consulta tiemechanisme in de Verenigde Naties te versterken. Den Haag noemt dit een veel genuanceerdere opstelling. Bij het lobbyen in de Verenigde Naties is de Nederlandse vertegen woordigers overigens gebleken, dat Nederlands bezorgdheid over de toekomst van de Verenigde Naties bij deze situatie, waarin een meerderheid zonder overleg met de rest haar wil kan opleggen, wordt gedeeld door vele ontwikkelingslanden. PARAMARIBO (ANP) Met onmiddellijke ingang zal het onder wijs voor iedereen in Suriname gratis zijn, zo heeft minister-presi dent Arron meegedeeld in het Surinaams parlement Voorts zullen de invoerrechten op medicijnen en sportartikelen worden afge schaft. ACTIE TEGEN PROLOOG Amsterdam Het hoofdbe stuur van DS'70 stelt zich ach ter het streven van mevr. Van Veenendaal (Kamerlid van de partij) om de onder het mom van vormingstoneel bedreven indoctrinatie van de jeugd door de toneelgroep Proloog, in het daglicht te stellen. Het hoofd bestuur is van mening dat de daartoe gekozen procedure niet bevredigend is, maar bewon dert de moed waarmee mevr. Van Veenendaal heeft besloten tot de door haar gevolgde weg, met afzien van de mogelijkheid zich binnen de parlementaire onschendbaarheid te blijven be stuur van de partij. „Bij ver schillende gelegenheden heeft DS'70 uitgesproken voorstander te zijn van een zo veelvoudig mogelijke maatschappelijke en politieke vorming van de jeugd. DS'70 heeft ernstige bezwaren tegen vorming van een politiek- indoctrinair karakter", aldus de verklaring. Het hoofdbestuur van DS'70 wil, dat de subsidie van gezelschappen die aan vor mingstoneel doen apart wordt bezien van die aan andere pro fessionele gezelschappen. Zoals bekend heeft mevr. Van Veenendaal in een interview met een dagblad een aantal be schuldigingen jegens Proloog geuit, onder andere dat het ge zelschap een „rode mantelorga nisatie" zou zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» Water Door de hoge waterstand van de laatste weken zijn de kaden in Lobith, Arnhem en Nijmegen on dergelopen. In Nijmegen rijden de auto's op de kade door het Waal water. Te neinde de druk op de kaden en dijken te vermin deren heeft Rijkswaterstaat gisteren in enke le polders rond Arnhem de schotten in de waterkeringen opgetrokken, waardoor de polders onder water kwamen te staan en en kele boerderijen geïsoleerd raak ten. BOETE VOOR EIGENAAR VAN RADIO ATLANTIS BRUSSEL (AN:) Een recht- bank te Gent heeft gisteren de eigenaar van de piratenzender radio „Atlantis" veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, voorwaardelijk, met een proeftijd van vijf jaar. Voorts kreeg de piratenelgenaar, A. van Landschoot, een boete van ruim 100.000 gulden opgelegd, of een vervangende hechtenis van drie maanden. Dezelfde straf was een drietal weken geleden door het open baar ministerie gevorderd. Ook een aantal medewerkers van de eigenaar van de piraten zender kreeg hoge boetes opge legd. Werkgelegenheid IN DE MAATSCHAPPELIJKE SAMENLEVING zijn tegenwoordig op allerlei terrein snelle veranderingen mogelijk. Maar niemand durft erop te rekenen dat de werkgelegenheid die globaal gezien in de hele westelijke wereld zorgwekkend is— op korte termijn in gunstige zin zich wijzigt. Voor gnederland is het in de sociaal-economische sector zelfs het zwarte schaap waarmee we over tien dagen „over de drempel" moeten gaan. Want noch de opstelling van kapitaal en vakbewe ging, noch de door het kabinet-Den Uyl nadrukkelijk voor de werkgelegenheid genomen maatregelen geven enige garantie dat het werkloosheidsspook op korte termijn op de vlucht gedreven zal kunnen worden. gin tegendeel: er wordt al van diverse kanten voorspeld dat, als cr geen nieuwe uitwegen gevonden worden, er volgend jaar op 200.000 werklozen moet worden gerekend. Volgens sommigen is dit getal nog veel te optimistisch, omdat de versluierde werkloos heid op dit moment al veel hoger zou liggen, dan in officiële statistieken wordt toegegeven. VERONTRUSTEND IS IN DIT VERBAND het verschijnsel, dat hot aantal aanvragen tot werktijdverkorting blijft groeien. Soms kan de vakbeweging hiertegen wel protesteren, maar de protesten zijn weinig zinvol, wanneer bij afwijzing van werktijdverkorting het moment van faillissement of een andere vorm van gedwongen sluiting snel nabij komt Vergeleken bij enkele jaren geleden lijkt het alsof het aantal fusies met gevolgen in de werkgelegenheidssector wat aan het minderen is. Een reden om weer wat optimistisch te worden? Vergeet het maar: als er minder verkeer op de weg is, behoren er volgens de logica ook minder ongelukken te gebeuren. Bovendien weet niemand precies wat er op de achtergrond aan verdere fusies, overname en plannen om bedrijven te sluiten nog in voorbereiding is. Na het tijdperk van manipulaties door Amerikaanse bankiers zouden nu de Arabische olie-miljardairs zich wel eens op grote schaal in het „zakenleven" kunnen gaan roeren. De eerste tekenen zijn er al. In afwachting van gebeurtenissen waarop zelfs de Nederlandse regering en het Nederlandse bank- en bedrijfsleven weinig invloed hebben, blijft de belangrijkste vraag of we, met de overheid als gids, binnen de eigen grenzen voldoende doen om de werkgelegen heid in veiliger vaarwater te loodsen. GEEN MENS EN GEEN INSTANTIE kan dit eind 1974 beamen; noch de minister, noch de ondernemers, noch de vakbeweging, noch het politiek bedrijf, noch de a-politieke actiegroepen. En het gekke is dat in dit opzicht vrijwel iedereen „vuile handen" heeft Want terwijl het „onvoldoende werk aan de winkel" de nationale nachtmerrie dreigt te worden, wordt er met stoplappen gewerkt en ontbreekt zelfs de bereidheid om het probleem „in grote stijl" aan te pakken. Het kabinet-Den Uyl maakt nog bij herhaling de fout om aan hobby's de naam „visie" te geven; menig politicus prefereert kabouterach tig denken boven recel handelen, de vakbeweging laat zich meer leiden dan dat ze leidt; vele ondernemers proberen krampachtig vast te houden aan verouderde denkbeelden. Waar blijft het „plan van de arbeid" voor de zeventiger en tachtiger jaren? En dan niet een plan met socialistische of liberale, maar met nationale stempel. Onze mening is dat de regering op sociaal-economisch terrein daaraan voorrang moet geven. Niet straks, als andere wensen van haar lijstje geschrapt kunnen worden, maar nu; onmiddellijk. In dit opzicht is er voor onze regering wèl „werk aan de winkel". -Weeroverzicht Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor maan dag: aantal uren zon: 0 tot 2, min. temp.; omstreeks 7 graden, Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Amiterdam gchl. bew. 10 0 Do Bilt gehL bew. 9 0 Dolen geh. bew. 9 0 m bew. 9 0 Eindhoven onbew. 9 0 geh. bew. 9 0 Hditnld InmbrUck. Tw. geh. bew. geh. bew. zw. bew .01 half bew. h. bew. h. bew. mist zw. bew DEN HAAG Uit de bodemvoor ziening ter tegemoetkoming In door regen veroorzaakte oogst- schade verdwijnt het maxi mum van 20.000 per bedrijf. Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft hiertoe besloten. Voor bruine bonen, die, zoals reeds gemeld, nu ook onder de nog in voorbereiding zijnde re geling worden gebracht, gaat een tegemoetkoming van 1.250 per ongeoogste hectare gelden. De bonen mogen nog niet geruiterd zijn, d.w.z. nog niet op rekken op het veld te drogen zijn gehangen. De voorwaarden voor aanmel ding van ongeoogst gewas wor den verruimd. Minister Van der Stee heeft vor der besloten de garantierege ling olie-aankoop glastuinbouw te verlengen voor de periode 1 oktober 1974 tot en met 30 juni 1975. Illllllllllllllllllllllllllll Vuurwerk Do tijd is or weer rijp voor. Tijdons oon corv trolo bi) drlo winkeliers In Raamsdonka- voor nam do po litie gistoron 240 kg vuurwerk In boslag. Voor winkollors zon- dor brandkluis Is hot slechts toe gestaan 5 kg in bezit te hebben. Illllllllllllllllllllllllllll BERLIJN de 80-jarlge Ru- dolf Hess, de voormalige plaatsvervanger van Adolf Hit- Ier die als enige nog gevangen zit in de geallieerde gevangenis van Spandau, mag met Kerst mis geen bezoek ontvangen van zijn vrouw Ilse. Dit heeft dc organisatie die zich beijvert voor de vrijlating van Hess in Hamburg meegedeeld. Mevrouw Hess had er op gewe zen dat zij sinds bijna 34 jaar niet meer onder vier ogen met haar man heeft kunnen spre ken. De gevangenisdirectie wees haar aanvraag voor een bezoek af. Hess mag slechts eens per maand familiebezoek ontvan gen. Hij werd destijds in Neu renberg tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. DEN HAAG - Met het eventueel Invoeren van de zomertijd wil de regering met name de openluchtrecreatie bevorderen. De besparing van energie Is niet het voornaamste doel. Aldus heeft minister Van Doorn van CRM geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Laban over een recente mededeling van premier Den Uyl, dat dc regering voorkeur heeft voor herinvoe ring van de zomertijd en daarover overleg wil plegen met andere Westeuropese landen. Het Kamerlid had gewezen op een onderzoek van de Europese commissie, waarbij bleek dat sommige Europese landen van de zomertijd geen belangrijke energiebesparing verwachten en vroeg of het overleg wel zinvol zou zijn. Gezien het feit, dot niet de energiebesparing maar het voordeel voor de openluchtrecreatie ten grondslag ligt aan de wens van de regering blijft minister Van Doom overleg in Benelux- en EEG-ver band zinvol achten. AMSTERDAM (ANP) Het Amsterdamse werk lozen-comité heeft in een open brief aan minister Boersma (Sociale zaken) geprotesteerd tegen het afwijzen van een uitkering van 200 ineens aan de werklozen. Het comité zegt, dat het voor de werklozen dezelf de rechten eist als voor de werkende mensen, die gewoonlijk aan het eind van het jaar in een of andere vorm een gratificatie krijgen of die door .actie afdwingen. De minister heeft in de Tweode Kamer gesproken over een .boemerang-effect": ook andere groepen zouden de duurtetoeslag moeten hebben als dc werklozen 200 kregen. Het Amsterdamse comité stelt, dot dc afwijzing van de minister ais een boemerang zal werken. „Wij zullen de Amsterdam mers oproepen, nog harder aan dc slag te gaan voor een duurtetoeslag van 200 nu".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7