organiseren wereldtoer nooi en zijn stadions alleen niet voldoende Voor ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 PAGINA DEN HAAG Tijdens het wereldtoer- nooi 1974 in West-Duitsland werd Joao Havelange gekroond tot hoogste macht hebber van het wereldvoetbal. Daarna was een machtsstrijd voorafgegaan waarvan Sir Stanley Rous het slachtof fer werd. De grimmige Brit moest het veld ruimen voor Havelange die een ware kruistocht had ondernomen om de FIFA-troon te kunnen bestijgen. Niet in het min$t de Zuidamerikaanse landen hadden hun steun aan hem gegeven. Het was hun al lang een doorn in het oog dat Europa sinds jaar en dag de voorzit ter van de FIFA leverde. Eerdere pogi- gen om de macht naar Zuid-Amerika te halen, waren mislukt. In 1974 lukte het tenslotte. De Argentijnse delegatie, ver zameld in het perscentrum, gevestigd in het luxe hotel Intercontinental te Frank furt, was door het dolle heen. In hun land zou immers het wereldtoernooi 1978 worden georganiseerd en met Havelange als machtigste man in de FIFA kon er niets meer fout gaan. Tot vorige week de KNVB en de KBVB het in Zuidamerikaanse ogen rimpelloze water kolkend opzweepten met de mede deling dat het in Argentinië wel eens verkeerd zou kunnen gaan en Nederland en België de zaken zouden willen overne men. Ontkenningen uit Argentinië dat er onoverkomenlijke moeilijkheden waren. Wim Meuleman was evenwel reeds zo ver gevorderd dat hij een staatje overlegde met stadions in Nederland en België die voldoende accommodatie bieden, mits aangepast aan de eisen van de FIFA om tot arena's voor het wereldtoernooi te kunnen dienen. Dat nu is, zonder te getuigen van pessimisme over het welsla gen van een organisatie, het eerste punt dat twijfels oproept. In West-Duitsland heeft men kunnen zien wat het betekent „stadions aan te pas sen". Het heeft honderden miljoenen ge kost. In enkele gevallen bleek het zelfs goedkoper een nieuw stadion tebouwen dan het bestaande te renoveren. Het gaat immers niet alleen om het overdekken van een groot deel van het stadion, om het. creëren van een voldoende aantal zitplaatsen maar er dienen ook andere, secondaire voorzieningen te worden ge troffen die niet minder belangrijk zijn. Aan welke normen dient een stadion te voldoen om in aanmerking te komen voor het wereldtoernooi? Er moet par keerruimte zijn die wat oppervlakte be treft redelijk overeenkomt met het aantal plaatsen in het stadion. Hieraan voldoet, en dan nog niet eens geheel, het stadion Feyenoord. Alle andere stadions die op In Dortmund werd dit stadion ter beschikking gesteld voor net wereia- toernooi. De bouwkosten bedroegen 32.7 miljoen Mark maar het voldeed dan ook wel aan alle FIFA-eisen. Meulemans lijstje staan, hebben geen of zeer onvoldoende parkeerruimte. Eerste voorwaarde is dat deze worden aange legd. PSV heeft in de omgeving een redelijk aantal parkeergelegenheden maar een groot deel is voorzien van parkeermeters die tot zeven uur 's avonds lopen. De gemeente zou dus be reid moeten zijn deze ruimten gratis ter beschikking te stellen. Het lijkt een klei nigheid maar er zou in de Raad oneindig over gediscussieerd kunnen worden. Aanleggen van parkeerruimten vergt gro te sommen, afgezien van het feit of die ruimte gevonden kan worden. In Den Haag zou hiervoor een deel van het Zuiderpark opgeofferd moeten worden, wat onherstelbare schade aan een prach tig park zou betekenen. Ook hier is het de vraag of de gemeenteraad ermee ak koord gaat. Deze week is bij de beschou wingen van de begroting 1975 al naar voren gekomen dat men bereid is het stadion in het Zuiderpark versneld uit te bouwen maar er zullen geen voorzienin gen getroffen mogen worden die de be spelende club FC Den Haag niet van node heeft. Maar een stadion voor een wereldtoernooi beschikbaar stellen bete kent ook het bouwen van een groot aan tal tv-cabines, het vormen van voorzie ningen voor radioverslaggevers, het crëeren van plaatsen voor de schrijvende pers, van ontvangstruimten voor „Vips", uitstekende kleedruimten met alle daar aan verbonden voorzieningen als com pleet ingerichte massagekamers, aanleg gen van tientallen telefoonlijnen e.d. Na afloop van het toernooi zitten beschei den clubs met een superaccommodatie die niet meer gebruikt zal worden, met parkeerruimten die slechts af en toe ge heel benut zullen worden, met duur inge richte zalen en kamers waarvoor geen Vips meer beschikbaar zijn. Voorts zal ook aan de aanvoerroutes grote aandacht moeten worden besteed. De meeste stadions zijn slecht te berei ken, zelfs de grootste die Nederland ter beschikking heeft, Feyenoord en het Olympisch stadion. In Duitsland is geble ken dat het van levensbelang is dat ruime aanvoerwegen beschikbaar zijn. .Daar voor werd dan ook gezorgd, terwijl bo vendien die wegen geruime tijd voor het begin van een wedstrijd zodanig door politie en militairen werden „gemar keerd" dat een zo vlot mogelijk verwer ken van de verveersstroom was gegaran deerd, ook als het middagwedstrijden betrof. Er mag worden verondersteld dat bijv. Feyenoord wedstrijden vart impor tantie krijgt. Elke dag zucht Rotterdam in het spitsuur, dat loopt van half vijf tot ongeveer zeven uur, onder een onont warbare verkeerschaos. De verkeerspoli tie is niet bij machte de knoop te ontwar ren en zowel in de stad als in de Maas tunnel en op de Brienenoordbrug is file vorming normaal. Hoe zal dat moeten als duizenden automobilisten, en ook nog in de zomer als de verkeersintensiteit toe neemt terwijl mag worden aangenomen dat over vier jaar het wagenpark is vergroot, zich een weg trachten te banen naar en van het stadion? £Is Rotterdam bereid de aan- en afvoerroutes geheel ter beschikking te stellen voor de voetbal fans? Nederland is gewend dat het moei zame pogingen moet ondernemen een stadion te bereiken, gevolg van het feit dat clubs en gemeentebesturen niet tijdig hebben ingezien dat men niet tot in eeu- wigheid( straffeloos het publiek, dat ten slotte het geld moet opleveren, kan nege ren, en kilometers van het stadion verwij derd kan laten parkeren. Er zullen dus brede wegen, zonder obsta kels zoals op de weg vanuit de stad naar Feyenoord waar een soort verhoogde vluchtheuvel is geplaatst - wat overigens maanden heeft geduurd - moeten worden aangelegd. En niet alleen in Rotterdam, ook in de overige plaatsen. Het nationale wegennet dient adequaat te worden aangepast. Indien het toch al drukke zomerverkeer een extra toevoe ging krijgt van bijvoorbeeld een stroom Duitse weggebruikers die een in ons land te spelen wedstrijd van hun ploeg willen bijwonen, mag een chaos worden ver wacht op de route Duitsland-Nederland, waarbij Oudenrijn een grote rol speelt. Ook op dit punt zal een investering van miljoenen noodzakelijk zijn, afgezien van het feit of de verkeersdeskundigen een oplossing zien. Het stadsverkeer zal ook moeten worden aangepast. In alle Nederlandse steden die in aanmerking komen zal het openbaar vervoer voor vlotte transmissie van sta tion naar stadion moeten zorgen en zal het aantal taxi's - in het buitenland we melt het ervan en wordt er ook druk gebruik van gemaakt - te gering blijken. Bij de aanpassing rijst tevens het pro bleem dat voor alle bij het toernooi be trokken gemeenten een uniforme rege ling zal moeten worden getroffen. Wie zal en kan deze regeling van bovenaf De bestuurskamer van FC Den Haag zou uitstekend dienst kunnen doen als ontvangstruimte voor „Vips". Maar er komt nog veel meer kijken. opleggen? De gemeenten dienen verplicht te worden tot een zo perfect mogelijke ontvangst van vooral buitenlandse gas ten. Immers, de wereld kijkt (kritisch) toe. Hotelaccommodatie is eveneens een voor naam punt In het buitenland zijn kamers mèt bad of douche vrij normaal. Met de grotenddels verouderde accommodaties in ons land zal het moeilijk worden aan deze eis te voldoen. In de meeste steden zijn slechts enige hotels die het recht kunnen opeisen als gastheer op te treden. Omdat de stadions (en dus steden) op geringe afstand zijn gelegen, kunnen evenwel hotels „in de buurt" gemakkelijk worden ingeschakeld, mits de vervoers mogelijkheden optimaal zijn (trein, bus) en de bereikbaarheid van stadions met eigen vervoer probleemloos. Id een eerste opwelling toonden stadion directies (zie onze editie van vrijdag 13 december) zich enthousiast. Vanzelfspre kend is een dergelijkk toernooi ook voor de „neringdoenden" een welkome injec tie. PSV echter noemde de organisatie een „hachelijke onderneming waarvoor honderden miljoenen guldens beschik baar moeten komen". Hoewel PSV juist óën van de clubs is die beslist niet uit blinkt in organiseren, is de reserve niet onterecht. Uit de reacties van woordvoerders van clubs bleek ook dat zij er vooral een welkome gelegenheid in zien hun «ta-, dions te verbeteren doordat een gemeen te toch min of meer onder druk wordt gezet, en dat is een totaal verkeerd uit gangspunt. Wim Meuleman verdient lof voor de wijze waarop hij een (kleine) kans op het orga niseren van het wereldtoernooi 1978 heeft doorzien en aangegrepen. De vraag blijft wel of zowel KNVB als Belgische bond - België plaatste totaal verouderde, zelfs vrijwel vermolmde, stadions als die van Antwerpen en Luik op het lijstje zich tevoren diepgaand hebben gebogen over de vele problemen die straks, als in juni de definitieve beslissing moet zijn geval len, de kop zullen opsteken. Drieeneen- half jaar voor een dergelijke gigantische operatie is niet zo veel in landen waar het werktempo bepaald niet overdonde rend is. HERMAN VAN BERGEM Stadions Twee reacties volg den op het lijstje dat de KNVB had sa mengesteld van sta dions die eventueel in aanmerking zou den komen. Go Ahead meldde zich en het Goffertsta- dion in Nijmegen. Een stadion dient voor wedstrijden die minder belangrijk worden geacht al tijd een gok want niemand weet tevo ren hoe een ploeg zich manifesteert - een accommodatie van ongeveer dertig duizend toeschou wers te bezitten. Hie raan voldoen de sta dions van het lijstje: FC Twente. FC Den Haag, FC Utrecht. PSV terwijl het sta dion Feyenoord en het Olympisch sta dion met meer dan zestigduizend plaat sen voor toppers in aanmerking kun nen komen. Waar schijnlijk niet voor de finale, die Brussel wel zal toevallen dat, naar verluidt, bereid is een nieuw stadion te bouwen met een accommodatie van tachtigduizend plaat sen. Directies van stadions in Neder land, die niet rea geerden maar wel in aanmerking zouden kunnen komen - soms met geringe uitbreiding - zijn: Ajax (29.500), AZ '67 (22.000), MW (23.500), Roda JC (22.000), Sparta (32.000). Twee sta dions in een stad lijkt geen bezwaar want in België wer den twee accommo daties in Luik „ge plaatst". Beurtelings Er wordt door de FIFA zo veel moge lijk gestreefd naar het beurtelings orga niseren van een we reldtoernooi in Euro pa en Zuid Amerika. Hieraan moet even wel niet te grote be tekenis worden foe- gi-krnd, zt iaIs int hi t verleden is gebleken. De tot nu toe tien gehouden toernooien 'werden als volgt ge situeerd: 1930 Uru guay; 1934 Italië; 1938 Frankrijk; 1Q50 Brazilië; 1954 Zwit serland; 1958 Zwe den; 1962 Chili; 1966 Engeland; 1970 Mexi co; 1974 West Duits land. Het zou dus best mogelijk kun nen zijn om, zoals na Uruguay en Bra zilië is gebeurd, we derom tweemaal achtereen het toer nooi in Europa te houden. VOORZITTER KNVB GREEP (KLEINE) KANS MAAR Het enige stadion dat zonder veei moeite en grote kosten kan worden aangepast, is dat van Feyenoord. Parkeerruimte is er bij de meeste stadions in Nederland niet of in zeer onvoldoende mate. Zo werd dat opgelost bij het fameuze - zij het niet voetbal-stadion in Houston. Een ideale situatie waaraan onze stadions toch enigszins tegemoet moeten komen, wil een wereldtoernooi zonder al te grote strubbelingen verlopen. Het is opmerkelijk stil geworden nadat vorige week Wim Meule man, de voorzitter van de KNVB, de opzienbarende mededeling deed dat Nederland en België het plan hadden opgevat het wereld toernooi voetbal 1978 te organise ren indien Argentinië in gebreke zou blijven. Er schijnt hier en daar een lichte paniektoestand uitgebroken te zijn, gevolg van het feit dat het voorstel blijkbaar nimmer officieel ter tafel is ge bracht bij UEFA en/of FIFA, Ar gentinië ermee werd overvallen en beide bonden - KNVB en KBVB - zonder vooroverleg een lijstje hebben opgesteld van sta dions die eventueel in aanmer king zouden komen. Het mag een ietwat vreemde manier van doen worden genoemd. Nuchter gestel- d: eerst doen en dan denken in plaats van omgekeerd. Ook de wijze waarop het plan in de open baarheid werd gebracht, is niet de normale. Als de bondscoach zijn Nederlands elftal bekend maakt, doet hij dat officieel op een persconferentie. Dit wereld schokkende plan werd aangekon digd tijdens een zogenaamde werklunch, wazig aangekondigd door de KNVB, zonder erbij te vermelden dat een opzienbarende zaak in de openbaarheid zou tre den.Hoewel zonder meer vaststaat dat Wim Meuleman met invloe drijke personen van gedachten heeft gewisseld, kwamen ook on middellijk reacties los van Argen tijnse zijde, van de perschef van de FIFA en vooral van stadiondi recties en gemeentebesturen die van niets afwisten en in feite wa ren overvallen. Minister Van Doorn van CRM werd kort tevo ren ingelicht en liet via een woordvoerder weten dat Neder land een dergelijke gigantische operatie financieel en organisato risch zeker zal aankunnen. De vraag rijst of men intensief heeft nagedacht over wat allemaal komt kijken voor een toernooi van zulk een omvang, waarop bo vendien de ogen van de gehele wereld zijn gevestigd zodat Ne derland, noch België zich kan permitteren een zwakke beurt te maken. Bijgaand worden de ne venaspecten van een wereldtoer nooi belicht, waarbij blijkt dat het beschikbaar hebben van een aantal stadions verre van vol doende is. Het is slechts een on derdeel van een ontstellend ar- beidsin tensieve, organisa torisch zware en grote investeringen ver gende operatie. Argentinië kan moeiteloos grote stadions aanbieden. Dit is er een van, in Buenos Aires.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13