Frans pakt ?e poli grote tie man van iragbe ;nde Schroder: PLO erkent levensrecht Israël MILITAIREN ONTEVREDEN OVER BELEID VAN VOORZIENINGEN Lachje van Den Uyl zet kwaad bloed bij Aantjes BONDEN VERDEELD OVER 2% PHILIPS NOG GEEN AKTIES VAN SPECIALISTEN £eidóc@oiiAmtt Conflict Vredeling en PvdA en PPR over Starfighter Mijnramp Japan eist elf doden Regering VS behoudt bandjes yan Nixon Zuid-Afrika overweegt uit de VN te stappen VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA, 9 J I UTRECHT „De verenigingen van militair personeel pikken de overlegtaktieken van deze minister van defensie niet meer. Zaken die ons al jaren geleden zijn beloofd schuift hij op de lange baan. Of wat hij met de ene hand aanbiedt wil hij met de andere hand ons ontnemen door bepaalde voorstellen direct aan elkaar te koppelen. We nemen dit niet langer meer. Dit is de opvatting van de heer R. Smallenbroek, secretaris van de nationale christen onderofficieren vereniging (NCOOV). Óisteren hebben de tien organisaties van militair personeel tijdens het zogenaamde georganiseerd overleg met minister Vredeling „zich als één man tegenover de minister opgesteld", zo zei Smallen- broek ^let ging bij dit overleg om twee zaken: de minister wilde de gra tis maaltijden voor militairen afschaffen en gelijktijdig daar aan een voor de militairen posi- tieve zaak koppelen: een betere vergoeding van bepaalde zaken 1 voor vrijgezellen, die ten op- zichte van hun gehuwde colle- i ga's op sommige terreinen zijn achtergesteld. De organisaties wilden echter pas over deze zaken praten nadat een brief was behandeld waarin de mi nister naar de smaak van de organisaties een „soort koppel- verkoop" aankondigt. In de brief doet de minister voorstel len die er op neer komen dat hij best wil praten over inwilli ging van bepaalde verlangens van de militairen maar waarbij hij stelt dat ze dan op andere punten in het kader van een (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een voormalige agent van het Amerikaanse transporten van deze aard ver zorgd hebben. Hij werd aange houden tijdens een routinecon trole op de autosnelweg Pa- in de Verenigde Staten aan zienlijke kwijtschelding van de op te leggen straffen verwacht mag worden als de betreffen tie belast met de bestrijding van verdovende middelen, is gistermiddag in Villefranche bij Lyon aangehouden terwijl hij een aanzienlijke hoeveel heid heroine vervoerde. De Amerikaan transporteerde de heroine van Nederland naar Italië en hij zou volgens de politie al verschillende Een snelle verificatie van de politie wees uit dat de betref fende sinds geruime tijd geen deel meer van de Amerikaan se organisatie uitmaakte en zelf aan het smokkelen van verdovende middelen gegaan was. Vermoedelijk in de me ning dat in Frankrijk evenals de autoriteiten verstrekt, gaf de aangehoudene tal van bij zonderheden. Hij noemde „enorm veel na men", aldus de politie en met de aldus verkregen gegevens lijkt het waarschijnlijk dat de smokkelorganisatie waarvan hij deel uitmaakte, opgerold zal kunnen worden. ,Deze taktiek, gekoppeld aan het feit dat het gaat om zaken die ons al jaren geleden zijn be loofd zonder dat er ooit iets van terecht is gekomen, is voor de militaire belangenorganisaties de druppel die de emmer doet overlopen, zo zei Smallenbroek. Daar komt dan nog bij dat de organisaties zich gepasseerd voelen omdat de langverwachte defensienota niet eerst in het georganiseerd overleg ter spra ke is gebracht voordat het stuk naar de Tweede Kamer ging. De maat is vol voor ons, zegt Smallenbroek. De belangenor ganisaties gaan zich beraden over verdere acties. Daartoe zal men op korte termijn de kop pen bij elkaar steken. Bomaanslag in Londense winkelstraat LONDEN (Rtr) In Oxford Street, een van de drukste win kelstraten van Londen, is gis teravond een bom ontploft. De bom was verborgen in een ge parkeerde auto. Volgens de eer ste berichten zijn er vijf gewon den. De Britse regering zal bijna 42.000 pond (250.000 gulden) aan smartegeld uitkeren aan de na bestaanden van de 13 Noord- Ierse burgers die bij rellen in Londonderry in januari 1972 werden doodgeschoten door Britse militairen. Het leger trad toen op tegen een demonstratie waarvoor geen toestemming was gegeven. De militairen zei den dat er eerst op hen was geschoten, maar later bleek da' geen van de 13 slachtoffers wa pens of bommen bij zich hat gehad. Markten GROENTEVEILING LEIDEN (20-12) Appelen 69-97; peren 33-65; Aardappe len 13-14; Andijvie 117-139; Koten 11; Kroten gekookt 70; Boerenkool 34- 43; Groene kool 20; Prei 40-66; Stoof- sla 45; Spruiten A 55-68; Spruiten B 49-53; Spruiten C 29-33; Champig nons 290; Witlof 195-215; Knolselderij 39-41; Sla zwaar 38-48; Bleekselderij 29-33. Bospeen 155; Peterselie 40-41; Selderij 33. SAPPORO (Reuter) Een ex plosie in een kolenmijn op het noordelijke Japanse eiland Hok kaido heeft aan elf mijnwerkers het leven gekost terwijl er nog vier worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt tien van wie er twee ernstig aan toe zijn. De explosie deed zich voor in de Mitsoei-mijn van Ka- misoenagawa in de buurt van de stad Sapporo. Ongeveer 60 redders stellen pogingen in het werk de vermisten te bereiken. KABINETSCRISIS VOORKOMEN l (vervolg van de voorpagina) Den Haag - Behalve de AR, die vannacht in de Tweede Kamer bij de behandeling van de wet huurprijsontwikkeling bijna voor een kabinetscri- sies zorgde, trok ook de KVP bij monde van de heer Comelissen fel van leer tegen staatssecreta ris Van Dam. Hij stelde duidelijk, dat de KVP ook tegen ongerechtvaardigde huurverhogingen is, maar dat de meldingsplicht voor huurverho gingen boven acht procent toch wel een te zwaar middel is. De KVP wilde zien, dat alleen op verzoek van een 1 gemeentebestuur een meldingsplicht zou worden opgelegd, Want, zei Comelissen, niet de staatsse cretaris retaris achter zijn bureau in Den Haag, het gemeentebestuur kan de plaatselijke omstandigheden het best beoordelen. Van Dam kwam de KVP enigermate tegemoet, door toe te zeggen, dat voor het toepassen van de meldings plicht eerst de gemeenteraad zal 'moeten worden Shoord. eef toen nog het voorstel van de AR, om de grens waarboven huurverhogingen moeten worden gemeld, te vergogen van 8 naar 9 procent. Nadag minister Gruyters het „onaanvaardbaar" had laten vallen en de fractieleiders Wiegel (WD) en Aan tjes (AR) tevergeefs bij de minister hadden aange drongen de juiste betekenis ervan nader te verkla ren. vroeg mr. Aantjes schorsing voor fractiebe- raad. Toen mr. Aantjes vervolgens een verklaring wilde afleggen lachte premier Den Uyl, die ter dekking in de rug met staatssecretaris Van Dam meegekomen, wat bij Aantjes bijzonder veel kwaad bloed zette. „De premier ziet de ernst de situatie blijkbaar niet in". Mr. Aantjes zei, de AR slechts onder druk van de regering het voorstel terugnam. Hij kwam wel met het voorstel, om de werkingsduur van de wet tot één jaar te beperken (de regering had twee jaar voorgesteld), zodat volgend jaar de zaak opnieuw in discussie kan komen. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna werd nog over enkele moties gestemd. Onder andere werd een motie van de KVP aange nomen, om de doorstromingsheffing v die te goedkoop wonen, opnieuw te bekijken. DEMONSTRATIE OORLOGSVETERANEN IN VS Oorlogsveteranen betoogden in Milwaukee (Wisconsin) voor een ruimere toelage. Zij kwamen daarmee in conflict met de politie die handen tekort kort kwam om een van hen elders te expedieren. WASHINGTON (Reuter) Pre sident Ford heeft een wet gete kend die de Amerikaanse rège- eh ocumenten uit de tijd dat Richard Nixon nog in het Witte Huis verbleef. Daaronder zijn tevens de ge luidsbandjes over het Waterga- te-schandaal. Met de wet is een overeenkomst vervallen tussen Ford en Nixon, waarbij de bandjes en de documenten tot gendom van de oud-president erden verklaard. i8 (peen spoed óntslag van priester docenten l|TRECHT (ANP) Het is niet te verwachten dat de Romeinse cóngregatie voor de katholieke 'Opvoeding een spoedontslag eist van de ongeveer twintig (fchuwde priesters, die doceren Un katholieke theologische ho gescholen en de theologische fa culteit van de universiteit van Nijmegen. lit is gisteren gebleken uit een fridarirrg van de delegatie, die *>pgin december in Rome be prekingen heeft gevoerd. In lome is niet gesproken over *of. dr. H. van Luijk, die in ber is getrouwd en wiens agprocedure is begonnen, verzoek van de autoriteiten Nlome zal de delegatie nog Dit is een opna- gens in het noorden van De nemarken. be stemd voor de Deense konin klijke familie in geval van een atoomaanval. De kelder heeft vijf verdiepingen ondergronds en kan in geval van nood plaats bie den 250 Deense ministe rie van defensie had het week blad Rapport, dat de foto ge publiceerd heeft, ontraden de foto open baar te maken. EINDHOVEN A.N.P. - De vak bonden denken verdeeld over de loonsverhogingen bij Philips, die per I januari moeten ingaan. N.K.V. en C.N.V. hebben voor gesteld de salarissen met twee procent te verhogen; het N.V.V. voelt meer voor een verhoging van de vakantietoeslag van 7,5 tot 8 procent en een loonsverho ging van ongeveer 1,5 procent Geen van de bonden, ook niet de Unie B.P.H.L., heeft zich al uitgelaten over de vorm van de verhogingen in centen of/en pro centen. De vereniging voor de metaal- en elektronische industrie F.M.E. heeft gisteren in verband met de cao-voorstellen van de vakbonden medegedeeld niet verbaasd te zijn over de eis van twee procent loonsverhoging per 1 januari. Dit was, aldus de vereniging, na het mislukken van de besprekingen over een Centraal-Akkoord-1975 te ver wachten. De versluierde voorstellen tot inkomens-nivellering in de groot-metaal liggen bij de F.M.E. niet goed. De vereniging meent, dat dit geen onderwerp van cao-onderhandelingen kan uitmaken, omdat, aldus het commentaar, in dit opzicht al veel gebeurd is en omdat wette lijke maatregelen de nivellering reeds beïnvloeden. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT Tot 25 januari zullen de medische specialis ten niet tot acties overgaan om hun pensioeneisen kracht bij te zetten. Tot die beslissing kwamen gisteravond de leden van de Landelijke Specialistenvereniging (LSV) die om over dit onderwerp te spreken bijeen waren gekomen in een buitengewone ledenvergadering in Utrecht. Er werd een motie aangenomen met bijna algemene stemmen, waarin de specialisten verklaarden solidair te zijn met het standpunt van de huisartsen, niet bereid te zijn genoegen te nemen met vermindering van hun pensioenrechten en bereid te zijn tot acties over te gaan indien dat noodzakelijk zou zijn om hun standpunt kracht bij te zetten. Als mogelijke acties werd reeds gisteravond voorgesteld voor taan te weigeren overlijdensverklaringen te tekenen, infor maties te geven aan of keuringen te verrichten voor over heidsdiensten. Een mens is nooit tevreden EEN OUD-VADERLANDSE SPREUK zegt, dat één gek meer vragat dan tien wijzen beantwoorden kunnen. Met excuses voor de vergelijking: het overleg tussen Tweede Kamer en regering lijkt daar wel eens een beetje op. In de volksvertegenwoordiging krijgen bewindslieden bij herhalin gen de meest tegenstrijdidge kritiek toegeworpen. Tegenstrijdig niet alleen in de zin dat de oppostitie zwart noemt wat door met het kabinet bevriende fracties hoogstens als wat grijzig wit voorgeschil- derd wordt; uit een zelfde hoek komt bij herhaling ook een allesbehalve consistent (in dit geval dus congruent) verhaal. VAN DAAG HET HEET DAT een bewindsman te lang treuzelt met het nemen van beslissingen en het duidelijk maken van een beleid; morgen wordt er geklaagd dat die minister of staatssecreta ris te vlug is met het trekken van conclusies en zich zelf meer tijd om na te denken en goed te plannen gunnen moet. „Een mens is nooit tevreden" zullen op die manier bewindslieden terecht denken. In hetzelfde vlak ligt ook de klacht waarmee minister Boersma zich nu geconfronteerd ziet: dat hij zich een beetje zelfstandiger moet tonen ten opzichte van de S.E.R.; dat als de Sociaal-Economi sche Raad door opeenhoping van werk en tijdgebrek niet snel genoeg beplaade adviezen kan uitbrengen de minister maar op eigen gezag knopen moet door hakken. MINISTER BOERSMA is de eerst-aangewezene om te weten dat de spoedbeslissingen welke nu van hem gevraagd worden, vrij-in- grijpend zijn en smaenhangen met een complex van andere problemen dat ook in de S.E.R. in behandeling is. Nu enkele onderdelen daarvan los maken en buiten het advies van de top van het bedrijfsleven en van onafhankelijke deskundigen om-beslis sen, kan betekenen dat de bewindsman het onmiddellijk aan de stok krijgt; in elk geval met die partij van het bedrijfsleven waarvan de mening het minst met de oplossing van de minister strookt. En moeilijkheden heeft de minister van Sociale Zaken al genoeg. DE BILT In het komende et maal blijft de luchtdruk hoog ten zuiden van de Alpen en laag in een langgerekte zone van Midden-Scandinavië tot hel midden van de oceaan. De aan voer van zachte lucht uit het zuidwesten houdt dan ook aan. De minimumtemperaturen in de afgelopen nacht waren onge veer acht graden boven nor maal. In Zuid- en Midden-Zwe den, waar het geruime tijd heeft gevroren §troomt nu war me lucht binnen en wordt de vorstgrens naar het noorden te ruggedrongen. De vorstgrens ligt in Rusland bij benadering Noord-zuid over Moskou. In de ze toestand wordt in de eerstko mende dagen weinig verande ring verwacht. Vooruitzichten voor zondag: Vrij zacht met nu en dan regen of motregen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent gch. 8 0.1 f«-h. brw. brw. (Van onse parlementaire redactie) DEN HAAG - Het conflict tussen minister Vredeling van Defensie en de Tweede Kamer-fracties van PvdA en PPR over de Starfightervervanging krijgt een harder karakter. Dit is gisteren gebleken tijdens een gesprek van de kamercommissie voor defensie en de bewindsman. PvdA en PPR eisen dat de mi nister bij dc keuze van een op volger voor de Starfighter ook een aantal jagers bekijkt die goedkoper zijn dan het viertal dat thans op het kandidatenlijst- je staat. Minister Vredeling liet gisteren opnieuw weten dat hij hier niets voor voelt Volgens hem zijn de goedkopere toestellen niet in staat de taken van de Neder landse luchtmacht voldoende te vervullen. De drie jagers die PvdA en PPR bij de keuze betrokken willen zien, zijn de Jaguar en de Har rier, beide van Britse makelij, en de Amerikaanse A-10. Vrede ling zei gisteren niet de zeker heid te hebben dat deze jagers de luchtmachttaken aan kun nen, en dat hij derhalve de aan schaf ervan niet voor zijn ver antwoording wil nemen. De bewindsman blijft op het standpunt staan, dat de keus gemaakt moet worden uit de Amerikaanse Cobra en VF-16, de Franse Mirage F-l en de Zweedse Saab Viggen. Dc be slissing hierover zal vermoede lijk eind januari worden geno- KAAPSTAD (Rtr) - Zuid-Afrika bestudeert de mogelijkheid uit de Verenigde Naties te stappen, en zal intussen niet zwichjen voor dreigementen van de Veiligheidsraad, zo heeft de Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller gisteren gezegd. Hij reageerde op de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin Pretoria wordt verzocht plechtig te beloven dat Namibië (Zuid west- Afrika) zal worden overgedragen aan de Verenigde Naties. De regering heeft nog niet besloten of Zuid-Afrika zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties zal handhaven. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De voormalige Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Gerhard Séhro- der, heeft na zijn verrassend gesprek met Jassir Arafat verklaard de indruk te heb ben, dat de Arabische vrijheidsbeweging PLO de levensrechten van Israël respec teert Na zijn terugkeer in de bondsrepubliek waarschuwde Schröder gistermiddag tegelij kertijd, dat de situatie in het Midden-Oosten momenteel veel gevaarlijker is dan de mees te mensen in Europa wel beseffen. In de CDU, Schröders eigen partij, is de boosheid over het gesprek met Arafat zo groot, dat men de scherpste verwijten over hem uitstort. Terwijl fractievoorzitter Karl Carstens de ontmoeting taktloos noemde, veroordeelde de CSU deze als „zo ongelukiig als men zich maar kan voorstellen". Een woordvoerder van deze partij wees er in zijn ergernis zelfs uitdrukkelijk op, dat Schröder niet als voorzitter van de parlementaire commissie van buitenlandse zaken naar het Midden-Oosten was gereisd, maar als parti culier Bondsdag-lid. Als motief voorzijn ge sprek met Arafat had Schröder het benutten van „alle beschikbare mogelijkheden om de opvattingen van alle zijden grondig te leren kennen" genoemd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9