Navigatiefout oorzaak ramp DC-8 Martinair? Kaarsenindustrie dreigt te doven door groot scheepse import Ziekenfond- willen verpleegprijs niet betalen Franse post raakt nooit meer 'bij' Schokeffect alcoholwet voorbij Randkranf VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) SCHIPHOL De rijkslucht vaartdienst heeft gisteravond de inhoud van de band vrijge geven waarop het laatste ge sprek staat geregistreerd tus sen de verongelukte DC-8 van Martinair en de verkeerstoren van Colombo op Sri Lanka. Daaruit blijkt dat gezagvoer der Lamme zich meldde met de mededeling dat de machine op 14 mijl afstand van de luchtha ven vloog en bezig was te dalen van 7000 naar 6000 voet. De toren antwoordde: „daal zo snel mogelijk naar 2000 voet en meldt u oprneuw als u het vliegveld ziet". Gezagvoerde Lamme bevestig de de ontvangst van dit be richt. Vrijwel onmiddellijk daarna kwam de DC-8 in bot sing met een 4400 voet hoge bergtop. Volgens deskundigen op Schiphol schuilt in dit gesprek een grote tegen strijdigheid die het mysterie van de ramp alleen maar groter maakt. Wan neer gezagvoerder Lamme meende 14 mijl van de luchthaven verwijderd te zijn, waarom vloog hij dan op de voor die afstand bij de landingsprocedure ongebruikelijke hoogte van 7000 voet? Waarbij komt dat het wrak van de machine op 44 mijl van de luchthaven werd gevonen. Dit alles zou erop kun nen wijzen dat gezagvoerder Lamme zich in zijn positie moet hebben vergist Een andere theorie waarmee de deskun digen spelen, is dat de verkeerstoren de gezagvoerder verkeerd heeft begrepen. Lamme zou in dat geval als positie correct 44 mijl hebben opgegeven, het geen tevens de vlieghoogte van 7000 voet zou verklaren. De toren echter zou 14 mijl in plaats van 44 kunnen hebben verstaan. Dit misverstand zou dan ver antwoordelijk kunnen zijn voor de fata le opdracht aan Lamme om snel naar 2000 voet te dalen. In het laatste geval blijft volgens dde deskundigen de vraag open waarom de gezagvoerder die zijn achttiende land ing in een maand tijd op de luchthaven van Colombo maakte, een duidelik on juiste instructie van de toren toch heeft opgevolgd, en snel is gaan dalen. Gisteren maakten de toekomstige com missaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, en echtgenote, kennis met het nieuwe werkterrein. Na de kennismaking met gedeputeerde staten van Zeeland stond de heer Boertien nog wat onwennig rond te kijken. UTRECHT (ANP) Het is ontoelaatbaar dat een ziekenfonds eigenmachtig een tarief niet betaalt of wijzigt. Pe directeur van de Nationale Ziekenhuis raad, mr. L. C. Wesseldijk, zegt dit in een commen taar onder de kop „Wanbetalers" in het blad „Het ziekenhuis" van de NZR. Binnen een week zijn drie geval len bekend geworden waarin ziekenfondsen de vastgestelde verpleegprijs niet willen beta len. Het ene fonds heeft zes gulden van de verpleegprijs (per dag) afgetrokken, het twee de dreigde een patiënt met het beëindigen van de bataling van het verblijf in de inrichting als hij de "in het kader van de AWBZ verplichte - eigen bijdra ge niet voor een bèpaalde da tum betaalt, en het derde heeft een patiënt zonder meer meege deeld dat de betaling om die reden wordt gestaakt. Mr Wesseldijk stelt, dat de zieken fondsen medeverantwoordelijk zijn voor de goedkeuring van tareiven. Ze hebben vertegen woordigers in het centraal or gaan ziekenhuistarieven. De wet ziekenhuistarieven noch de statuten van het COZ voorzien in een tweede beoordeling, ach teraf, door een individueel zie kenfonds, aldus mr. Wesseldijk. Hij meent, dat de rechtszekerheid eist dat een vastgesteld tarief ook wordt betaald. De eigen bijdrage van de patiënt die voor rekening van het AWBZ- fonds wordt behandeld, is vol gens hem een zaak waar het ziekenhuis buitenstaat. De heer A. H. Slotboom, gedele geerd bestuurder van de fede ratie van ziekenfondsen, ver klaarde op vragen dat de eigen bijdrage-regeling die aanvanke lijk alleen voor boven 65-jari- gen gold, anderhalf jaar gele den ook van kracht is gewor den voor 18-65-jarigen. De hoogte van de bijdrage is af hankelijk van het inkomen de ziekenfondsen zijn verplicht de bijdrage te innen. [et is de vraag aldus de heer Slotboom, of een verzekerde bij wie ervan wordt uitgegaan, dat hij de bijdrage kan betalen, het recht op de verstrekking mag worden ontnomen als hij dat niet doet. Volgens hem is dat vooral een juridische kwestie. De AWBZ geeft de verzekerden trouwens ook het recht om in beroep te gaan tegen beslissin gen van de uitvoeringsorganen. Dirigent Willem Frederik Bon heeft in overleg met de directie van het Concertgebouworkest en het Contactorgaan der Ne derlandse Orkesten besloten zijn assistentschap bij het Con certgebouworkest aan het eind. van dit seizoen af te sluiten. Zijn activiteiten als dirigent van het kamerorkest Amsterdam Sinfonietta en vele gastdirecties noopten hem tot dit besluit. Pianist Daniel Wayenberg geeft op donderdag 26 september een kerstmatinee in Diligentia. Hij' zal werken spelen van Brahms, Bartok en Schumann De drie jaar oude Baluku is de enige gedresseerde giraf in de wereld. Met kerstmis maakt hij zijn circusdebuut in München. Zijn trai ner Christel Semba- ch-Krone (rechts) neemt hier nog wat kunstjes met hem 2 MLN.ZAKKEN ONGESORTEERD (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Frankrijk begint zich ernstig ongerust te maken omdat elke dag duidelijker blijkt dat het einde van de poststaking die zeseneenhalve week geduurd heeft zeer theoretisch is. Naar gisteren bekend werd liggen er naar schatting nog twee miljoen zakken ongesorteerde post in de postkantoren en opslagplaatsen. Een hoge functionaris van het ministerie van posterijen heeft verklaard: "We raken steeds dieper in de put, want geen enkele van de problemen is opgelost. Wij zullen nooit meer "bij" zijn en de post zal nooit meer werken zoals in het verleden". Het blad Le Monde schrijft dat veertien dagen na het einde van de staking nog "een fantasti sche verstopping" heerst. De omstandigheden om het werk normaal te hervatten zouden voor de Franse posterijen wer kelijk niet funester kunnen zijn. De staking die in sommige stre- ken van het land zelfs zeven weken duurde, liep (theoreti sch) ten einde op het ogenblik dat de grote kerst- en nieuw- jaarstoevloed begon. De stakers kregen geen enkele van hun wezenlijke eisen inge willigd en de stakingsdagen worden niet uitbetaald. Elke maand wordt de eertijdse sta kers eenkwart tot eenderde van hun loon ingehouden tot het "verschuldigde" wegens de sta king aangezuiverd is. De post mannen besloten aanvankelijk dan ook maar driekwart van hun werk te doen. Terwijl voor de staking gemiddeld per sor teerder tweeduizend brieven per uur afgewerkt werden, haalt men er nu amper acht honderd. De postmannen wei geren verder de post over te nemen en te verwerken van de tijdens de staking door de rege ring georganiseerde parallel postdienst. Daarnaast zou zich hier en daar zelfs sabotage voordoen. Het grote postsorteercentrum Pa rijs—Brune dat de post van de belangrijke Parijse randge meenten en voorsteden afhan delt, is meer dan verstopt en de wagens met verse'post worden door de direktie weggestuurd omdat er geen vierkante meter meer beschikbaar is om post zakken op te stapelen. De vol geladen postauto's staan nu langs de straten geparkeerd en kunnen uiteraard geen nieuwe post meer opnemen. De enige post die enigermate ge saneerd, is, is die met buiten landse bestemming, omdat daarmee uiteraard veel minder handelingen gepaard gaan. Wat de uit het buitenland komende post betreft: deze ondergaat hetzelfde lot als de nationale. Sommigen vrezen dat men te gen eind januari gedwongen zal worden de radicale "italiaanse" oplossing te overwegen: het vernietigen van tientallen mil joenen achterstallige poststuk ken. Justitie begint strijd tegen gokhuizen ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse justitie is een offensief begonnen tegen de gokhuizen die de laatste jaren in de Maasstad als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. Via de pers voorlichting van de politie laat de officier van justitie de eigenaren van gokhui zen weten dat zij hun acti viteiten binnen een weck moeten staken. Gebeurt dat niet dan kunnen zij rekenen op een aktie van de afdeling bijzondere wet ten van de politie. De strijd van de justitie tegen de Rotterdamse speelhuizen werd maandag ingezet toen veertig man van de afdeling bijzondere wetten en van de mobiele eenheid een inval deden in een pand aan de Een- drachtsweg, waarin het grootste gokhuis van Rot terdam was gevestigd. De politie arresteerde drie be drijfsleiders. Vijftien mede werkers en 25 spelers kre gen een proces-verbaal. (Van een onzer verslaggeefsters) RIJSWIJK/DELDEN Het is bijna weer Kerstmis. De tijd van brandende kaarsen in adventskransen, in kandelaars, potjes en drijfschalen. Maar behalve in de kersttijd, branden in Nederland de kaarsjes hoe langer hoe meer het hele jaar rond. Bij de drogist en bij de warenhuizen staan ze fleurig uitgestald in allerlei kleuren en geurtjes, in velerlei vorm en formaat. In een paar jaar is het verbruik in Nederland verdrievoudigd. En toch gaat het slecht met de Nederlandse kaarsenindustrie. Zo slecht zelfs, dat verscheidene bedrijven arbeldsverkorting moesten aanvragen en een paar kleine bedrijven de poort al voorgoed hebben gesloten. parafine en de kaarsepit. Daar bovenop horen dan nog de ar beidskosten te komen, het ver voer, de machines, de verpak king. Alles bij elkaar, met een zeer geringe winstmarge, is het Nederlandse prijspeil geen 1,20, maar een kleine drie en een halve gulden, de verloren gegane markt Aanvankelijk probeerden de fa- kunnen terugwinnen. brikanten zich tegen deze vorm van concurrentie, het dumpen, te verzetten door de laagst mo gelijke prijzen te berekenen. Het bleek echter een onhaalba re zaak; er onstond daardoor ook nog een „moordende" on derlinge concurrentie. De fabri kanten, achttien in totaal, heb ben daarop de hoofden bij el kaar gestoken en zijn naar de minister van Economische Za ken gestapt met het verzoek zo snel mogelijk maatregelen te nemen tegen deze dumping. Er lijkt echter op korte termijn weinig hoop te zijn. Uit een gesprek dat de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten in de Kaarsenindustrie vorige week voerde met een handels delegatie uit Oost-Duitsland bleek ten eerste dat men nau welijks op de hoogte was van de problemen die deze lage prijzen voor de Nederlandse fa brikanten met zich meebrach- „Een jaar of wat geleden", vertelt de heer De Bruin van de Rijs- wijkse kaarsenfabriek Beuger," kregen wij plotseling een enor me concurrentie van Japan, Hongkong en Taiwan. Door echter snel te automatiseren, hebben wij het grootste deel Maar sinds een aantal jaren hebben wij te maken met een soort concurentie waartegen niet op te boksen valt." Oost-Duitsland, heeft kaarsen op de Nederlandse markt gebracht tegen een gemiddelde prijs van 1,20. Dat is ongeveer het be drag dat nodig is voor alleen de ADVERTENTIE] Het ministerie van justitie van de Westduitse deelstaat Baden Würtenberg heeft deze foto's vrijgegeven waarop het interieur van de gevangeniscellen van Ulrike Mein- hof (links) en Andreas Baader te zien is. Baader heeft in zijn cel elpee's, radio en tabak. Links een uitstallina van medische preparaten en vloeibaar voedsel, dat gebruikt werd om o.m. Ulrike Meinhof, die in hongersta king was gegaan, in leven te houden tijdens haar hechtenis in de Stammheim-gevangenis. ten. Voordat men in Oost-Duits land dan ook iets ten gunste z veranderen zullen eerst alle stukken moeten worden bestu deerd. Bovendien blijkt men er weinig problemen mee te heb ben dat de kaarsen-export nau welijks of geen winst oplevert De DDR is bereid tegen kost prijs te leveren, in ruil voc felbegeerde harde Nederlandse valuta, waarmee allerlei Oost- duitse investeringen kunnen worden In Nederland importeerde de DDR in 1967 slechts 200 ton kaarsen. Inmiddels is dat opge lopen tot 2000 ton. Dat betekent een kwart van het totale ver bruik. Kaarsen overigens van een veel mindere kwaliteit dan de Nederlandse kaarsen, die over het algemeen drie keer zo lang branden. En het blijkt dat in de EEG ons land bijna het enige is, dat zoveel van deze concurrentie te lijden heeft. „Dat komt", zegt de heer G. J. Kristen, direkteur van de ge lijknamige kaarsenfabriek Delden en een van de mensen die aanwezig waren bij het ge sprek met de handelsdelegatie, „omdat Nederland zo ontzet tend soepel is met het verlenen van invoervergunningen. West- Duitsland en Frankrijk weige ren de DDR-kaarsen bijna ge heel. Overigens zijn wij niet van plan, althans voorlopig, om met harde akties en dergelijke te dreigen. Wij willen het minis terie van Economische Zaken de ruimte geven voor de nodige onderhandelingen. Maar mocht er niets worden bereikt of ge daan, dan zijn wij in staat c harde eisen op tafel te leggen". Een klein lichtstraaltje ziet de heer Kristen op dit moment wel in het feit dat de prijsopgaven uit de DDR nog niet binnen zijn. Normaal is dat rond deze tijd wel het geval. De heer Kris ten hoopt hieruit te morgen concluderen, dat er achter de schermen toch wordt gewerkt aan het optrekken van de Oost- duitse prijzen. EINDHOVEN - Het schokeffect van de per 1 november Inge voerde alcoholwet Is groten deels voorbij. De automobilist kruipt weer rustig met een bor reltje op achter het stuur. Dankzij de effectievere contro lemethode met behulp van blaaspijpje vallen nu wel r mensen door de mand. Deze conclusie heeft de Eindhovense politie verbonden aan de resul taten van een alcoholcontrole in de nacht van woensdag op donderdag. Er werden toen ne gen processen-verbaal opge maakt tegen rijders met teveel alcohol in het bloed. In 1973 maakte de Eindhovense politie per maand hiervoor 26 proces sen-verbaal op. Tweede kans Bill en Edna Grimmitt zijn hertrouwd, dertig jaar nadat- ze uit elkaar gegaan waren. Ze danken het aan hun dochter Jean die in Californië in de V.S. woont Jean had aan haar in Engeland wonende vader gevraagd, haar moeder op te sporen met wie ze het contact verloren had. De 58-jarige Bill Grimmitt uit Margate vond zijn ex-vTOuw Edna (56) in Bristol. Wij zijn vast van plan van onze tweede kans alles te maken wat er van tc maken valt", zei Edna Grimmitt Profijtbeginsel In Amerika pakken ze alles groter aan. Een onderzoeks commissie is gebleken, dat tin Amerikaanse industriële reu zen het afgelopen jaar geen belasting hebben betaald, hoe wel hun omzet bijna een mil jard dollar bedroeg. Verder is aan het licht gekomen dat twintig andere ondernemingen met omzetten van 5,3 miljard dollar alleen belasting hebben betaald over 1 tot 10 procent van die omzet. Een lid van de commissie verklaarde, dat geen der maatschappijen on wettig heeft gehandeld. „Zij hebben alleen maar geprofi teerd van de talloze ontheffin gen die zich in de loop der jaren hebben opgestapeld", zei hij. Perspectief „Dat biedt geweldige perspec tieven", zei de milieu-vriende lijke wethouder Boel van Duyn toen hij in Amsterdam de eerste paal de grond injoeg voor een zes miljoen gulden kostende installatie, waarmee 85 autowrakken per uur kun nen worden verwerkt. Hij had berekend, dat in deze installa tie in zeven maanden tijd de helft van alle Amsterdamse auto's vernietigd zou kunnen worden, in zijn ogen „het mis bare gedeelte van het hoofd stedelijke wagenpark". Van Duyn was nog verder gegaan met rekenen„het hele Neder landse wagenpark zou hier in ruim 12 jaar opgeruimd kun nen worden". De wethouder bezit uiteraard zelf geen auto. Als Vraag: als u twee huizen had, zoudt u er dan een af willen staan Antw.: natuurlijk. Vraag: als u een topinkomen had, zoudt u dan de helft wil len afstaan Antw.: natuurlijk. Vraag: als u twee auto's had, zoudt u er dan een aan de kant willen zetten Antw.: natuurlijk. Vraag: als u twee varkens had, zoudt u er dan een af willen staan Antw.: neen! Vraag: waarom niet Antw.: ómdat ik twee varkens heb! Duidelijk Minister Westerterp van Ver keer zit met een probleem. Me de onder druk van de omlig gende landen zal hij de door hem zo sterk verdedigde maxi mum-snelheid van 100 km op de autosnelwegen moeten ver hogen. Hoe moet hij dat nu tegenover zichzelf en de vele anti-snelheidsduivels verant woorden? Voor een beetje po liticus een makkie. Je ontkent glashard dat de maximum snelheid zal worden verhoogd. Je zegt gewoon, langs Je neus weg, dat de max. snelheid zal worden bijgesteld. Dat is na tuurlijk heel wat anders dan verhogen. Voor een politicus wel. Helm (2) De waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland, de heer Kaland, meent dat de Zeeuwse vrouwen in kleder dracht, die zeggen geen val helm te kunnen dragen, se rieus genomen dienen te wor den. De Zeeuwse vrouwen zeg gen dat een helm niet past bij de Zeeuwse klederdracht en dat die bovendien de kanten kap zal kreuken. Een boom of een stoeprand kreuken wel meer. Therapie Een 53-jarige psychiater in Tu rijn is veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevange nisstraf, omdat hij zijn p&tien- ten in zijn spreekkamer in slaaptoestand had gebracht en daarna naaktfoto's van hen had genomen: De psychiater beweerde, dat de foto's deel uitmaakten van zijn behande lingstherapie. Hij had de foto's naderhand aan zijn patiënten laten zien om ze van hun rem mingen af te helpen. De dok ter was aangeklaagd door een 24-jarige vrouw, die niet met de therapie hadingestemd. De politie vond bij een bezoek aan des psychiaters spreekka mer 2.000 naaktfoto's. Laatste stelling Het bestuur van een vereni ging kan pas dan effectief functioneren als het ook daad werkelijk bij de verenigingsac tiviteiten betrokken is. -k De door het kabinet-Den Uyl nagestreefde spreiding van macht kan worden bevorderd door de invloed van de drie „erkende" vakcentrales op de sociaal-economische besturing van ons land te beperken en die invloed meer in overeen stemming te brengen met het aantal werknemers dat zij ver tegenwoordigen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7