i VOORSCHOTENSE LAK- EN VERF FABRIEK TOTAAL AFGEBRAND rp Jj De gemeente Leiden maakt er een prestige-zaak van ons te dwarsbomen Tekeningen voor opbouw kaalslaggebied Herensingel-Zijlsingel liggen al klaar m ^Vèiiekjgiên Schade: ongeveer 1,5 miljoen Als u aan een nieuwe auto denkt, denk dan ook even aan morgen. V.D.KLUGT VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent Voorschoten In Voorschoten is gisteravond na een explosie binnen een uur de Lak- en verf- fabriek Nefaboline aan de Rouwkooplaan totaal afge brand. Ongeveer half acht hoorden buurtbewoners enige kleine knallen en kort daarna volgde een hevige explosie, waardoor een deel van het dak de lucht invloog en honderden meters ver de brandende stuk ken neerkwamen. De wijka gent van de rijkspolitie gaf direkt groot alarm, waardoor niet alleen de Voorschotense, maar ook de Leidse Brandweer snel aanwezig was. Bij de komst van de Voorschotense brandweer was de fabriek al een grote vuurzee met vlam men die als vuurtorens her en der brokken neerwierp. De Voorschotense brandweer o.l.v. J. Lekkerkerker reed dwars door de vuurzee heen met twee wagens, terwijl de Leidse brandweer met ladderwagen en hoogwerker de brand van bovenaf bestreed. Het was een angstige brand. Niet alleen binnen de fabriek be vonden zich tanks met begin- produkten voor de vervaardi ging van lak en verf, onder gronds lagen tanks met o.a. benzine van een garagebedrijf. Bruiloft Tegenover de brandende fabriek stond een bedrijfswoning. De bewoner was juist zijn bruiloft aan het vieren in het restaurant „Het Haagsche Schouw". De brandweer wist alle belendende percelen te sparen en zelfs de woning van het jonge bruid spaar dat nog niet verzekerd was. De bruiloftgasten haalden op eigen initiatief de meubels via de achterzijde van het huis naar buiten. Achteraf bleek dit alleen voorzorg te zijn. Het bruidspaar Poel-Berk kon de eerste huwelijksnacht niet vie ren in het eigen huis. Onzekerheid De brandweerkorpsen van Voor schoten en Leiden hebben met gevaar voor eigen leven een stuk Voorschoten gered. Als door een wonder zijn er geen ongelukken gebeurd. Er be stond een uur lang onzekerheid over het lot van twee werksters en een dochtertje van een der werksters, die in de fabriek aanwezig moesten zijn. De da mes Nieuwpoort en Minken beiden uit Leiden waren in de keuken van de fabriek toen zij opgeschrikt werden door de geweldige explosie. In paniek vluchtten zij met het 11-jarige dochtertje Minken via een ach teruitgang het weiland in en kwamen tenslotte bij een tuin derswoning terecht. Direkteur De Bie van de Nefabo line schatte gisteravond de schade op ruim 1 miljoen aan gebouwen en de brandweer kwam tot een bedrag van 1,5 miljoen gulden gezien de verlo ren gegane voorraden. De fa briek is verzekerd en eveneens verzekerd tegen bedrijfsschade. De 22 werknemers kunnen voorlopig niet aan het werk. Een tegenslag voor de fabriek, die begin dit jaar surséance van betaling aanvroeg en op 31 au gustus de financiën weer ge zond had. Nato-opslagplaats De afgebrande fabriek ligt inge klemd tussen andere fabrieken en opslagplaatsen op dit stukje industriegebied. De bedrijven hebben vrijwel allemaal een ei gen brandstoftank voor de be drijfsauto's en in de onmiddel lijke omgeving is ook nog een opslagplaats van de NATO. De brandweer van Leidschendam is gewaarschuwd door een mi nisterie en kwam niet op ver zoek van de korpsen Voorscho ten en Leiden. Onderzoek trent de veiligheidsmaatregelen op dit stukje industriegebied, dat in de loop der jaren met stukjes en beetjes werd uitge breid en waar eigenlijk geen enkele doeltreffende beveiliging voorhanden is zodra een ernsti ge brand uitbreekt. Brandweer en politie zijn eensgezind in hun mening dat de wijkagent van de rijkspolitie, die op ronde in de wijk Haagwijk was, door zijn snelle initiatief van de grootalarm-melding erger voor komen heeft. Groepscomman dant van der Vlekkert consta teerde dat het belang van de wijkagent in Voorschoten aan getoond is. Hij weet zich snel te oriënteren op afstand, de wijk kent hem. waardoor hii in de beginfase kans zag "bm vrij wel alleen de honderden toege stroomde kijkers op afstand te houden. De kijkers beseften eerst dat de brand gevaarlijk was toen nogmaals twee ont ploffingen na de eerste fatale klap zich voordeden. De brand was in vrijwel geheel Voorschoten te zien en de om geving zal nog dagenlang de reuk van deze brand, die te vergelijken was met de grote brand bij de lakfabriek Sikkens enige jaren terug, in de neus krijgen. Het bungalowpark aan de Essenlang heeft de vuurzee na de eerste klap over de daken zien gaan, maar is verder ge spaard. In een mum van tijd stond de hele fabriek in lichte laaie. Voor de brandweer was er geen redden meer aan. Tuinder Laken moet zijn woning afbreken Van een onzer verslaggevers LEIDEN Hel ziet er naar uit dat de geprefabriceerde woning van de heer C. Laken aan de Vlietweg haar langste tijd heegt gehad. Vorige week ontving de heer Laken van de gemeente de mededeling dat zijn woning zal worden afgebroken. Dit ondanks dat de raad van beroep van de provincie heeft gesteld dat afbreken van de woning een te zware straf voor de tuinder zou zijn. Tegen deze voorgenomen maatregel van de gemeente gaat de heer Laken nu in beroep bij de Kroon. „Wethouder Verboom heeft me beloofd dat hj alles in het werk zal stellen om met de afbraak te wachten tot de Kroon uitspraak in deze zaak heeft gedaan", aldus de heer Laken. ORIGINELE ENGELSE KASTEN en EETKAMERS REIKEN en MAHONIE SHOWROOM: Rljngeesterstr. weg 56 Oegstgeest Tel.: 53490 Vergunning De kaarten liggen overigens niet zo gunstig voor de heer Laken. Hij heeft zijn woning laten neerzetten zonder vergunning van de gemeente. Tot tweemaal toe werd die hem geweigerd omdat de grond een agrarische bestemming heeft. Bij een der gelijke bestemming is het niet toegestaan andere bebouwing te plegen dan alleen die voor agrarische doeleinden (bijvoor beeld schuren). De Leidenaar beroept zich nu op de regeling die gemeenten in staat stelt te allen tijde een tijdelijke vergunning te verle nen. „Als ik die eenmaal heb, ben ik een stuk verder. Dan hoef ik alleen nog maar te wachten op het inmiddels in voorbereiding zijnde nieuwe be stemmingsplan om bezwaar in te dienen". Een tijdelijke ver gunning kan volgens hem ver leend worden op grond van ar tikel 10 van de wet op de ruim telijke ordening waarin staat dat slechts om dringende rede nen aanvragen voor bebouwing in agrarisch gebied mogen wor den afgewezen. Continu „Vooral in het seizoen is het voor mij een noodzakelijkheid dicht bij mijn bedrijf te zijn", aldus de heer Laken. De produkten die hij verbouwt, bloemen en groenten, vragen vooral in het hoogseizoen bijna continu ar beid. „Om de gemeente tege moet te komen heb ik alle mo gelijke moeite gedaan om aan de Vlietweg grond te kopen of te huren. Eerst van twee parti culieren. Dat lukte niet. Toen heb ik de gemeente gevraagd een - stuk grond van haar te mogen huren. Dat kon ook al weer niet Het is zo langzamer hand een prestige-kwestie van de gemeente Leiden geworden om ons te dwarsbomen." Zere been Die zijn C. Laken en zijn zestien jaar oudere broer M. A. Laken, beheerder van het bun galowcomplex „Vlietpark". In 1960 kochten de gebroeders La ken toen allebei nog tuinder grond langs de Vlietweg, die toen nog bij de gemeenteZoe- terwoude behoorde. „Er was in die tijd aan de grond ook al een agrarische bestemming zonder bebouwing gegeven", zegt de heer Hins, chef openbare wer ken van de gemeente Leiden. Desondanks kreeg M. Laken een vergunning van de provin cie een eigen stenen huis bij zijn bedrijf te bouwen. „Dat was tegen het zere been van de gemeente Leiden, die na de grenswijziging de grond een re creatieve functie wilde geven", aldus M. Laken. Zij had er een volkstuinencomplex gepland, maar vond de prijs die ik voor de grond vroeg (210.000,-) veel te hoog". Recreatief Daarna moest ik om gezondheids redenen mijn werk op de tuin eraan geven. Ik heb er, overi gens met met vergunning, zo- merbungalows laten neerzetten. De heren hadden toen hun zin voor wat betreft de recreatieve functie maar het het is ze nog niet genoeg. Ze willen het com plex zelf beheren en proberen me nu op alle mogelijke manie ren dwars te zitten", aldus een verbitterde M. Laken. Hij laat een schrijven van de gemeente zien, waarin hem wordt bevolen de werkzaamheden om een af scheiding rond zijn terrein te maken, te staken. „Volgens de wet sta ik echter in mijn recht en ik zal er tot het laatste mo ment voor blijven vechten." De heer C. Laken woonde aan vankelijk bij zijn broer in. „Toen ik ging trouwen kon dat gewoon niet meer en ik ben met mijn vrouw in een caravan gaan wonen", vertelt hij. „Een jaar hebben we het daar uitge houden. Toen meldde mijn dochtertje zich. Bovendien werd het winter en dus ijzig koud in de caravan. „Nadat vergunningen uitbleven heeft de jongere Laken toch de koe bij de horens gevat en voor 40.000,- zijn huidige woning laten neerzetten. ,Ik heb nooit anders gevraagd dan een tijdelijke woonvergun ning, maar zelfs dat kon er niet af. Terwijl er toch in feite geen verschil is met de huisjes in de volkstuinen van de gemeente. Daar wordt ook zonder vergun ning tijdelijk in gewoond. De gemeente „gedoogt" dat. Iets dergelijks door de vingers zien bij de, familie Laken, daar is natuurlijk geen sprake van", zegt C. Laken teleurgesteld. De lezing van de hoer Ham, de oud-wethouder, die het éénmaal zeer stevig aan de stok heeft gehad met C. Laken luidt iets anders: „De huisjes hebben een vergunning voor tijdelijke be woning, dat wil zeggen dat zij in de zomer wel, maar in de winter niet bewoond mogen worden. Dit is iets anderes dan de heer Laken wil. Dit vraagt een tijdelijke vergunning voor permanente bewoning." En dat kan volgens de oud-wethouder niet gegeven worden om de hierboven al genoemde rede- Ook de huidige wethouder van openbare werken, de heer Ver boom ziet het somber voor de heer Laken in: „We..kunnen misschien proberen er een tij delijke vergunning uit te sle pen. Maar je zit natuurlijk met de uitspraak van de provincie, die het eerder ingediende bo. roep van de heer Laken onont vankelijk heeft verklaard (over igens wel met de restrictie dat afbreken van het pand ook niet onmiddelijk nodig is. red.) Wc willen de heer Laken best aan vervangende woonruimte hel pen. Aan een oproep van het bureau huisvesting heeft hij echter geen gehoor gegeven." Liesbeth Vogels LEIDEN Het college van B. en W., raadscommissies en de ge meenteraad zelf zullen begin volgend jaar het startsein kun nen geven voor de bebouwing van het grotendeels kaalgesla gen gebied tussen de Heren gracht en de Zijlsingel. Een speciale beoordelingscommissie ad hoe, bestaande uit ambtena ren van rijk, provincie en ge meente, alsmede leden van Wel standscommissie, Vrouwenad viescommissie en de Advies raad voor de Binnenstad, heeft na lang wikken en wegen een keus gemaakt uit achttien in- - zendingen van bouwers, die ideeën aangedragen hebben om het door de raaad in mei van dit jaar vastgestelde beste- mingsplan goeddeels in te vul len. Drie ontwerpen haalden de eindstreep. Deze en de overige 15 (te licht bevonden) plannen zijn voor belangstellenden tot en met 4 januari '75 te zien in het zijzaaltje van de Opstan- ADVERTENTIE1 VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren. Desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 dingskerk aan het Stcenschuur. Wethouder Cees Waal opende deze expositie vanmiddag. In juni '73 stelde de raad voor het meest oostelijk deel van de Leidse binnenstad, het bijna weggevaagde verkrotte gebied tussen Herengracht en Zijlsin gel, een programma van eisen vast teneinde tot een verant woord nieuw ontwerp bestem mingsplan te komen. Het be stemmingsplan werd in mei '74 vastgesteld en toen op 1 sep tember j.l. de termijn voor de inzending van bouwplannen sloot, waren 18 plannen inge diend. Daaronder bevonden zich o.a. plannen van de Leidse architectenbureaus Barkema en Van Oerle en Schrama. Ook de architect Berting uit Oegst geest zond in. Geen van deze ontwerpen haalde de commis- siorale eindstreep. Het plan- Van Oerle maakte volgens de beoordeling "een '.«ntonige, droefgeestige indruk met saaie straat- of grachtgevels; weinig inspirerende vorm van de bin nenterreinen met louter func tionele maar weinig fraaie sta len trappen". Barkema kwam een ronde verder, maar ook zijn plattegronden kregen een onvoldoende, omdat ze "in som mige gevallen te weinig woon- mogelijkheden boden voor de aanwezige ruimte". Architect Berting leverde een nogal "saaie vormgeving, waarbij de voorgestelde afwisseling van dakvlakken rommelig, aandoet en de gevelwanden eentonig zijn; de privé tuintjes zijn on voldoende en bieden te weinig privacy". Een Leids aandeel in de herbou wing van het gebied lijkt dus uitgesloten. Hetzelfde geldt voor het werk van Projekt 5. de groep waarin architect Klaren- beek die het bestemmingsplan ontwierp, daarna geen genade vond bij de gemeenteraad met zijn plannen voor de Stichting Nieuw Groenhoven en ook nu nul op het rekest kreeg: zijn ontwerp bevat een relatie tus sen portieketagewoningen en achterliggende laagbouw "die onvoldoende is; de algehele ver schijningsvorm is saai; de pri vacy van de beganegrond-wo- ningen en de privé-terrasjes is zeer beperkt", aldus de beoor delingscommissie. Uitspringers volgens de commis sie waren de plannen (in combi natie met elkaar) van Den Hol- lander-Loosbroek uit Maurik, het bureau Treffers en Polgar (Waddinxveen) en de architec ten Goedhart en Links (Amster dam). Deze combinatie bleef na de derde beoordelingsfase over. Van het ontwerp Den Hollan der-Loosbroek rapporteerde de commissie o.a.: "Het karakter van dit bouwsysteem is zoda nig, dat zeer goed zou kunnen worden gereageerd op bijzon dere stedebouwkundige situa ties. terwijl ook de gevelbehan deling van dien aard is, dat kan worden gesproken van een aan trekkelijke, kleinschalige en pluriforme oplossing". Den Hol- lander-Loosbroek mogen van de commissie het stuk tussen de Vijfde Groenesteeg, Oranje gracht, 't Huys op de Waard (in aanbouw zijnde bejaardencen trum) en de Waardgracht en ook het stuk tussen Waard gracht, Zesde Groenesteeg en Binnenoostgracht bouwen. Treffers en Polgar ontwiepen een "knappe hiërarchie van gracht of straat naar gemeenschappe lijk groen binnenterrein door middel van onderdoorgangen, pleintjes en niveauverschillen; de zeer expressieve gevels, mis schien wat overdadig en ui- IADVERTENTIE 1 De kever, de Golf. de Scirocco, de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk wagens om op te bouwen. Met een spreekwoordelijke degelijkheid, een hoge inruil- waarde. Een totale conceptie die op lang rijplezier is gericht. En op economisch rijplczie Want b.v. de unieke computer-diagnose beloolt zekerheid en kosten besparing als geen ander. Denk verder dan vandaag en ontdek kamsteeg theems, spreken een vormen taal die goed harmonieert met het profiel van straten en grachten". Het plan bevat een grote variatie in woningtypes en plattegronden (o.m. Split-le- vel). Dit tweetal zou langs de Oosterkerkstraat kunnen bou wen, binnen het stuk tussen Langestraat en Oranjegracht, tusen Oranjegracht en Waard gracht, tussen Waardgracht en het Ned. Drukkerijbedrijf en aan de overkant tussen Oranje gracht, Waardgracht en Zuid singel. Van het plan Goedhart-Links ten slotte meent de commissie, dat "het stedebouwkundige princi pe van sterk besloten gemeen schappelijke binnenterreinen tegenover het openbare van straten en grachten in dit plan zeer goed is uitgewerkt door alle woningtoegangen aan de openbare weg te situerep. De architectonische uitwerking is evenwichtig en rustig en door de nadruk op entree's en bui tenruimten levendig. Het ge bruik van de kap op de ondiepe bebouwingsstroken is een vormtoevoeging, die te weinig vvordt benut in de plattegrond van de betreffende woningen. Bij iedere woning is een royale buitenruimte aanwezig". Tot en met 4 januari kan men dus de expositie van een mogelijke toekomst van Herengracht-Zijl- singel gaan zien. Op 21 januari moeten alle reacties op de plan nen binnen zijn. Dan kan het gemeentebestuur aan een i" nitieve beslissing gaan werken. Behalve maandag a.s., wanneer de zaal om 14.00 uur opengaat, is de tentoonstelling vanaf 10 uur 's morgens tot 17.00 ui bezichtigen, behalve beide Kerstdagen en 's zondags. intermeubel ^Maak het u gemakkelijk; voor alle geldzaken^ naar één adres ook voor -SJ LEIOSE SPAARBANK IADVERTENTIE KLASSIEKE MEUBELEN Eiken, Noten, Mahonie EXCLUSIEVE VERLICHTING Meubelboutique Hogewoerd 163 - 132 Leiden - Tel.: 21404

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5