Gemeente Voorhout gaat aanvragen voor woningverbetering soepeler behandelen Speelse James Bond contra moordenaar met fantasie Ook Nederland heeft nu ,,Fellini" Snelheids beperking V oorschoterweg Links en rechts Oegstgeest lief voor elkaar Belastingverhoging Noordwijk gehalveerd Belt Noordwijkerhout duurder PAGINA A' LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 Deze week in de Leidse bioscopen LEIDEN Deze week in de Leidse bioscopen twee pre mières. In het Lido-theater aan de Steenstraat draait de nieuwste James Bondfilm: The man with the golden gun" en in het Studio-thea ter (ook aan de Steenstraat) draait de opzienbarende film „Mariken van Nieumeg- hen" van Jos Stelling. Bij gaand het oordeel van onze recensent Otto Milo. Sedert Roger Moore in de huid van James Bond 007 is gekropen veranderde er toch wel wat aan de succesformule van de filmproducenten Salzman en Broccoli. De stoicijnse, meedogenloze geheimagent werd een vriendelijke en voorkomende stunt man, die zich nonchalant aan allerlei geva ren bloot stelt en het alleen maar aan de hoffelijkheid van zijn veel dodelijker te genstanders te danken heeft dat men hem niet zonder pardon neerschiet. In „The man with the golden gun" is de schurk Scaramanga dan ook 'n heel wat interessantere figuur geworden dan 007. Niet Bond maar Scaramanga beschikt im mers over ingenieuze dodelijke wapens, waaronder een uit sigarettenaanstekers en vulpennen samen te stellen gouden pistool, waarmee hij in opdracht voor een miljoen mensen liquideert Met een gouden kogel natuurlijk. Jan Fleming's roman is in de film nauwelijks meer te herkennen. De handeling is van Jamaica naar Thailand en China verplaatst en het gegeven is geactualiseerd. Scaraman ga bezit het geheim om de zonnewarmte in energie om te zetten, wat in deze tijd van energiecrisis natuurlijk een kostbaar goed mis-doolhof en ook zijn rechterhand, een parmantige dwerg, raakt in de netten van James Bond verstrikt, maar dat is dan alleen omdat de scenarioschrijvers Bond moesten laten verder leven. Regisseur Guy Hamilton heeft duidelijk op het kluchteffect naast de nodige spanning gemikt en zelfs sheriff Pepper uit „Live and let die" is er weer bij om Bond's halsbre kende stunts te delen. Christopher Lee speelt Scaramanga met een achter zijn on heilspellend uiterlijk nauwelijks verholen humor en de rage in karate-films wordt flink op de hak genomen. En dan zijn er nog een paar kostelijke grappen - zoals het hoofdkwartier var. de Britse geheime dienst in Hong Kong - die wij u niet willen ver klappen. Een meer amusante dan grimmige Bond-aflevering. Zonder Federico Fellini iets te kort te doen kunnen we Jos Stelling rustig de Nederland se Fellini noemen. Ruim vier jaar lang heeft Stelling - meest in de weekends - aan de opnamen van zijn „Mari ken van Nieumeghen" ge werkt, ruim één jaar aan de afwerking. Niemand had ver wacht de film nog eens vol tooid te zien en nu is hij er: in al zijn verblindende schoonheid. Want wat Stelling visueel ge presteerd heeft grenst aan het ongelooflijke. Hij schept een misschien wat fragmentarisch maar zó realistisch beeld van het soms boertige maar mees tal gruwelijke leven in de middeleeuwen dat men de in druk heeft naar een aantal levende schilderijen van oude meesters te kijken. En eigen lijk is schilderijen niet het juiste woord want de verras send knappe montage zorgt Stelling heeft er beslist geen mirakelspel van gemaakt maar zich geconcentreerd op het rauwe middeleeuwse le ven, zoals de onschuldige, naieve Mariken dat ondergaat als zij jarenlang de zijde van de duivelse éénogige toneel speler Moenen kiest. De film zet indrukwekkend in met een pestepidemie. Mari ken weet de woedende burge rij, die Moenen daar de schuld van geeft te ontvlucht en en vervolgens zien we in flashback wat er zich heeft afgespeeld van het moment dat Mariken in de ban van Moenen geraakte, eindigend in een verkrachtingsscène die er niet om liegt en de brave filmkeuring wel de nodige hoofdbrekens zal hebben ge kost. heidsacteurs heeft weten te bereiken, waar hij la Fellini de typetjes vandaan haalde. Een Nederlandse film, die als historisch kijkspel de interna tionale toets der kritiek ge makkelijk kan doorstaan. Als kijkspel, want bij de Am sterdamse perspremière wa ren de dialogen vaak vrij on verstaanbaar. Men verzekerde ons echter dat dit aan een technische onvolkomenheid lag. Dus gaan we nog een keer kijken. Wat beslist geen straf is. Katwijker hoort 3 maanden eisen Van rechtbankverslagge- Haag/Katwijk Wegens veroorzaken van dood door schuld, eiste de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 23-jarige voeger uit Katwijk drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. In de avond van 3 oktober reed verdachte met de door hem bestuurde auto over de Boslaan in zijn woonplaats. De 74-jarige mevrouw A. G. Koelewijn, die de weg over stak werd door de auto aan gereden en zodanig gewond, dat zij korte tijd later in het ziekenhuis overleed. Verdachte reed met een snel heid van rond de 70 km., terwijl op die voorrangsweg 50 km. is toegestaan. Van èen onzer verslaggevers 'Voorhout Ondanks fel protest van de PRR-fractie is de voorhout- se raad gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van b en w om aan Voorhouters die in oude huisjes wonen en daaraan uit hygiënisch oogpunt belangrijke verbeteringen aanbrengen, een extra subsidie toe te kennen. Er bestond al een regeling dat de gemeenten verplicht zijn de rijksbijdrage voor woningverbetering te verhogen met 25%. Voorhout heeft dat percentage nu verhoogd tot 50%. Voor PPR-fractievoorzitter De Groot een onverteerbare zaak. „Aan de ene kant worden in Voorhout de belastingen omhoog gedreven omdat we een tekort op de begroting hebben, en aan de andere kant gaan we extra uitgaven doen. Op zo'n manier worden de inkomsten van de belastingheffingen weer teniet gedaan". Hij zei er geen voorstander van te zijn dat de gemeente Voor hout door een extra uitkering de instandhouding van oude, in verval verkerende huisjes, sti muleert. „Als de gemeente dat doet, dan moeten voor dergelij ke huisjes ook de bouwvoors schriften worden herzien", zo vond hij. „Want de bewoners kunnen weliswaar een douche aanbrengen of de keuken ver beteren maar als de huidige bouwvoorschriften inhouden dat er bijvoorbeeld geen dakka pel op het huis mag worden gezet dan schiet in feite de leef baarheid in zo'n huis nog steeds te kort" De Groot pleitte voor afwijkende bouwvoorschriften voor wo ningblokjes buiten de bebouw de kom, zoals aqn de 's-Graven- damseweg. Burgemeester Stol wijk zegde toe dat in voorko mende gevallen aanvragen voor woningverbetering voor buiten de bebouwde kom wat soepeler bekeken zullen worden." Het zat een deel van de raad gisteravond ook helemaal niet lekker dat er een paar duizend gulden subsidie werd toege kend aan de nieuwe eigenaar van de boerderij aan de Jacoba van Beierenweg, het voormali ge onderkomen van de gebroe ders Sarmerdam. De subsidie had betrekking op aan het dak van de boerderij opgelopen stormschade. „De nieuwe eige naar heeft de boerderij toch al voor een prikkie gekocht. Waar om moeten we nu ook nog ge breken aan de boerderij gaan betalen", zo vroeg de heer Meyer zich af. De heer Warmenhoven bekeek de zaak van de andere kant. „Ja renlang heeft de raad vari Voorhout nooit de belangrijk heid van monumemnten inge zien. Dankzij ir. Paardekooper (de nieuwe eigenaar die in dc boerderij een architectenbu reau heeft ondergebracht) heeft Voorhout nu een juweel een boerderij, die van grote landschappelijke waarde is Eenzelfde soepelheid werd door enkele raadsleden ook ge vraagd voor de behandeling van aanvragen voor bouwver gunningen binnen de bebouwde kom. Dit naar aanleiding van een verzoek van de heer Deute- kom uit de Jan Steenlaan om zijn woning te mogen vergro ten, ondanks het feit dat het ingediende bouwplan op enkele onderdelen in strijd was met geldende voorschriften. Het col lege was onvermurwbaar. „Als we daaraan beginnen dan komt ons beleid op losse schroeven te staan", aldus burgemeester Stolwijk. Moeite had de raad gisteravond met het voorstel van b en w om hypothecaire geldleningen te garanderen voor vier toekom stige bewoners (academici) van vrije-sectorwoningen in plan Spoorlaan. Met name de heren Meyer en Van Vliet (CCP) vroe gen zich af of de gemeente niet al te klakkeloos borg staat voor dergelijke geldleningen. „Als die lieden zonder geld komen te zitten dan is de gemeente Voor hout de pineut", vond de heer Van Vliet „Dan moeten wij daar voor opdraaien. Men kan voortaan beter eerst onderzoe ken of de betrokken personen wel in staat zullen zijn de le ning af te lossen. Zo niet dan ook geen garantie van de ge meente." Een visie waar burge meester Stolwijk achter ging staan". We zullen voortaan kri tischer te werk gaan". Van onze correspondent VALKENBURG - Op de Voorschoterweg in Valkenburg wordt mogelijk een maximumsnelheid ingevoerd van 50 km. per De provincie heeft namelijk plannen dat gedeelte van de weg te gaan rekenen tot de bebouwde kom. Dit werd deze week tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad bekend. Voorstellen uit de raad om begrotihgsposten te wijzigen haalden geen meerderheid. Een daarvan was een voorstel van de heer Schipper om 5000 meer te reserveren voor de sportzaal, die gebouwd gaat worden in samenwerking met Rijnsburg. Hij kreeg slechts de steun van zijn fractiegenoot Van der Mey. Leerlingen van Noordwijkse kleuterschool Kwetterhof heb ben gisteren aangezeten een heus kerst diner. Het werd hen aangeboden door de familie school hotel touringscaron- derneming Beuk. Tijdens het diner mevr. Droog een kerstver zongen de sch oliertjes samen kerstliedjes. Een iets gunstiger stemming kreeg het voorstel van de heer J. van der Mey om een voorbe- reidingsbesluit te nemen voor woningbouw te nemen voor wo ningbouw in het Boonrak, tus sen de Hanab en de woonboten. Naast de heer Schipper steunde ook mevr. Van de Broek dit voorstel. De andere raadsleden wilden liever even een maandje afwachten wat er met het plan Joght 2 zal gaan gebeuren. Het voorstel haalde het dan ook niet. Telkens wanneer verkeerszaken tijdens de vergadering ter spra ke kwamen, werd opgemerkt dat in principe die zaken uitge breid aan de orde kunnen en zullen komen tijdens een spe ciale vergadering in januari 1975 als het bestemmingsplan Dorp 74 behandeld zal worden. Er werd meegedeeld dat wel licht voor het eind van het jaar nog bekend zal zijn dat de sub sidie voor de rekonstruktie van fase 2 van de Voorschoterweg toegezegd zal worden. Deze rekonstruktie zal overigens minder ingrijpend zijn dan die van fase I door het feit dat hier geen rioleringen onder het weg dek hoeven worden aange bracht. J. v. d. Mey stelde nog eens uitdrukkelijk dat de route via Valkenburg zeer duidelijke snelheidsbelemmeringen zal moeten krijgen, om zodoende niet al te aantrekkelijk te wor den in vergelijking met de rou te via Rijnsburg die zoveel stop lichten telt. Voor de Hoofd straat stelde hij voor. hier ver keersdrempels aan te leggen. Van onze correspondent OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest is gister avond na zeven uur 'begroten' akkoord gegaan met het door het college van b. en w. voorgestelde gemeentelijke huis- houdplan voor 1975. Voor de behandeling van de begroting ging men uit van een ietwat andere formule dan voorgaande jaren. Men startte met de algemene beschouwingen waarvan het college de antwoorden nog niet panklaar op papier had. Het werd een alert inhaken op de vragen, welke naar voren kwamen; hetgeen, vooral tijdens de avonduren vaak een levendige gedachten wisseling tot gevolg had. Het samengaan van de confessionele partijen in het CDA en de samenwerking tussen PvdA/PPR betekende dat, mét de WD-fractie slechts een drietal fractievoorzitters tijdens de algemene beschou wingen aan het woord kwamen. Hierdoor won, in vergelij king met andere jaren, het naar voren gebrachte aan kwaliteit, al kwam het in feite toch weer neer op het oplepelen van een groot aantal wensen, die ook tijdens de raadsvergaderingen van het afgelopen jaar meermalen in de raad aan de orde zijn geweest. Opzienbarend nieuws viel dan ook nauwelijks te vernemen. Of het moest zijn dat 'links', dat niet in het college is vertegenwoordigd, zich tamelijk lief opstelde en dat CDA-voorman Van Veen stelde dat het gesprek over een afspiegelingscollege opnieuw moet worden geopend, wanneer een van de WD-leden uit het college mocht verdwijnen. Van onze correspondent Het college van b. en w. van Noord wijk is gisteravond door de knieën ge gaan voor een voorstel van de CDA om de straat-, riool- en personele belasting maar te verhogen tot een bedrag van 122.000. Hét college wilde de belastin gen verhogen tot een bedrag van 410.000. De PvdA en de PPR vonden de door de CDA voorgestelde verhogin gen nog te zwaar en stemden tegen. De voorgestelde toeristenbelasting, een ini tiatief van Schelvis (PPR) werd door de raad met de stemmen (6) van PPR en PvdA voor, - afgewezen, de Grashoek zullen ongeveer 400 huizen gebouwd worden. In het begin van 1975 zullen er omtrent dit plain beslissingen moeten worden genomen, onder meer wie er gaat bouwen. Alkemade (CDA) kondigde reeds bij voorbaat aan, dat zijn fractie zich tegen industriële bouw zal keren. De Ridder (PPR) had daartegen geen be zwaar. omdat bij hem de huurprijs van de woningen bepalend was. Als voorlopige prognose voor het bouwpro gramma noemde wethouder Van Duyn een verhouding van 45% premiewonin gen, 45% woningwetwoningen en 10% vrije sectorwoningen. Het plan voor de bouw van een motel met 88 hoteleenheden, een zwembad en een restaurant, in de noordduinen bleek nog op losse schroeven te staan. Uit de mede delingen van de wethouder werd duide lijk, dat het de ijskast ingaat In februari a.s. zal de raad moeten uitspreken wat zij in de noordduinen wil zien gebeuren. Aan een uitbreiding van het sluitingstijd stip voor de horeca-gelegénheden wordt niet gedacht, deelde mr. Bonnike op een vraag van Schelvis mede. Wel denkt men een verfijning aan te brengen. Schaap (PvdA) en Admiraal (gem. bel.) bepleitten een verlichting van het donke re gedeelte van de Van Berckelweg, na bij de Noordwijkerhoek. Vooral fietsers en bromfietsers ondervinden hinder. De verlichting komt voor rekening van de gemeente, antwoordde wethouder Jan sen en gaat plm. 30.000,- kosten. Van onze correspondent Noordwijkerhout De kosten voor het storten van vuil op de plaatselijke vuil nisbelt worden het komend jaar verdub beld en bedragen daardoor 8 per ku bieke meter. Dit is een van de belangrijk ste belastingverhogingen, die gisteravond door de gemeenteraad werd goedge keurd. Retrubuties als leges, marktgel- den en rechten van de Burgelijke Stand, worden in 1975 slechts trendmatig ver hoogd. Voorstellen van de politieke partij Noord wijkerhout De Zilk om ook de rioolbe lasting en de opcenten personele belas ting te verhogen, werden door andere fracties nauwelijks gesteund. De gemeenteraad van Noordwijkerhout gaf tevens te kennen het wegenfonds twee ton lichter te willen maken en* de hierbij vrijgekomen gelden in de loop van het volgend jaar een andere, nog onbekende bestemming te geven. De raad kwam met deze maatregel enigszins tegemoet aan het voorstel van de Chris telijke Partij Gemeentebelangen, om de jaarlijkse storting in het wegenfonds van 392.000 één keer niet door te laten gaan. Het voorstel van de WD-fractie om de helft van de komende hogere presentie gelden niet te accepteren, werd door de overige fracties in de raad niet met gejuich ontvangen. De andere partijen waren van mening dat de verhoogde presentiegelden voor hen noodzakelijk waren om de communicatie met de plaatselijke bevolking goed te laten ver lopen. Naar de noodzaak van het plaatsen van stoplichten op drukke punten, waar vooral veel kinderen en bejaarden over steken zal een onderzoek worden inge steld. Provincie wil spoed met experimenteer project Leidsebaangebied Van een onzer verslaggevers LEIDEN Provinciale Staten van Zuid-Holland willen dat mi nister Westerterp van verkeer en waterstaat financiële mede werking geeft aan een snelle verwezenlijking van het experi menteerproject in het Leidse baangebied Dat project, dat in dertijd werd gelanceerd door de werkgroep Milieubeheer aan de Leidse Universiteit, behelst een bevordering van het Open baar vervoer als alternatief voor de aanleg van de Leidse- baan provinciale weg 16 bis, die in 1972 „in de ijskast" werd gestopt. Het verzoek van de Zuidholland se staten aan de minister, dat gisteren in een motie werd ver woord door PvdA-er F. D. An- drioli, en dat door alle statenle den werd gesteund, is bedoeld als steun in de rug voor Gede puteerde Staten, die op het mo ment met de minister in onder handeling zijn over de financie ring van het project. Het plan voor het experimenteer project is ruim 2 1/2 jaar oud. Tot nog toe is men bezig ge weest met het onderzoeken van de verkeerssituatie in het „Leidsebaangebied", het gebied tussen Den Haag en Leiden. Daarbij is een groot aantal knelpunten voor het openbaar vervoer opgesomd. Het verza melen van die gegevens is een bijzonder lastig karwei geweest, aldus liet de gedeputeerde drs. J. Borgman gisteren weten. De heer Borgman toonde zich overigens gematigd optimis tisch over de kans dat het rijk bereid is forse financiële steun aan de uitvoering van het plan te geven. Huldiging dkt. Kortmann Van onze correspondent Zoeterwoude In de komende dagen wordt dokter W. Kort mann gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum als arts voor Zoeterwoude en Stompwijk. Vorige week zater dag is dit reeds in de familie kring gevierd. Stompwijk is morgen, vrijdag, aan dé beurt. Om 20.15 wordt de jubilaris en zijn naaste fami lie een gezellige avond aangebo den in het Blesse Paard. Na afloop is er gelegenheid tot feli citeren. De Zoeterwoudenaars worden hiervoor a.s. zondag in de gelegenheid gesteld in Ons Huis van 14-16 uur. Om 19 uur volgt dan de huldigingsavond, eveneens in Ons Huis. Kerstzang in N oord wij kerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT In de St. Josefkerk te Noordwijker hout werd gisteravond een in terkerkelijke kerstzangavond gehouden met medewerking van het Christelijk zangkoor Concordia en de harmoniever eniging St. Jeanne d'Arc. Het was de eerste keer dat beide verenigingen in een oecumeni sche viering samenwerkten. Na het succes van vorig jaar, toen de Christelijke muziekvereni ging „De Harpe Davids" met de R.K.zangvereniging „Rokaza- no" deze viering opluisterde, waren velen naar de St.Josef kerk gekomen om de viering bij te wonen. Het werd een ge slaagd optreden waarbij ho boïst v.d. Wijden en trompettist Bon het zangkoor solistisch be geleidden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4