Allerlei(ds) LEIDEN HEEFT NU EIGEN BOWLING Groenoordhaldirecteur wist wél van ontslag-advies Wethouder Van Dam (financiën) geeft toe: informatie aan gemeenteraad niet 100 procent "VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Jllllinilllllllllllliliiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van een onzer verslaggevers B LEIDEN De heer T. C. Daey Ouwens is teruggekomen op de B uitlatingen die hij jongstleden dinsdag deed tegenover een van onze verslaggevers, als zou hij op dat moment niet op de hoog te zijn geweest van het advies om hem te ontslaan als direc- van de „onafhankelijke com missie" die dit advies heeft uit gebracht dinsdag wel degelijk al in bezit had, maar dat hij zich gedwongen voelde dit te ontkennen vanwege zijn met het college gemaakte afspraak om hierover het stilzwijgen te bewaren. teur van de Groenoordhal. In Het bericht waarin de Leidse een brief aan b. en w. heeft hij Courant meldde dat de heer uiteengezet dat hij het rapport Daey Ouwens de conclusie van het rapport uit de krant had moeten vernemen, stond in haar editie van jongstleden woensdag. Burgemeester Vis heeft de brief van de geschorste hal-directeur met diens goed vinden gisteravond in de ge meenteraad voorgelezen. De burgemeester deelde in dit ver band mee dat hij in de eerste week van januari een gesprek heeft met de hoofdofficier van justitie over een formeel onder zoek naar de strafbare schen ding van geheimen in de kwest ie Daey Ouwens. Op dit onder zoek is door de gemeenteraad aangedrongen op 7 oktober van dit jaar. Verder zei de heer Vis dat de raadpleging van de te genpartij over eventuele ophef fing van de geheimhoudings- hankelijke commissie van on derzoek zijn rapport over de affaire Daey Ouwens bij het gemeentebestuur heeft inge diend op „negen december jongstleden 's middags om tien over half vijf". Zoals bekend heeft de commissie voor de uit voering van zijn onderzoek acht maanden nodig gehad. plicht bezig is te geschieden". De zaak Daey Ouwens kwam be- Hij maakte bekend dat de onaf- gin januari van dit jaar aan het rollen toen een commissie uit de gemeenteraad die zich bezig hield met de moeilijkheden rond de verpachting van de Groenoordhal b. en w. adviseer de een onderzoek te laten in stellen naar het „interne en ex terne functioneren" van de hal directeur. De heer Daey Ou wens voelde zich daarop ge dwongen „vrijwillig verlof" te nemen. Toen er echter na gerui me tijd nog steeds maar geen schot in de zaak kwam. wilde de Groenoordhal-directeur zijn „vrijwillig verlor' beëindigen. B. en w. besloten toen hem te schorsen en de genoemde onaf hankelijke commissie een on derzoek te laten instellen. De commissie stond onder voorzit terschap van mr. C. J. Woud stra. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ Hele ,,funcentrum" van Holiday in nu open voor publiek Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Net als voor een nieuw kabinet geldt voor een nieuw college van b. en w. dat de laatste twee jaar van zijn zittingsduur de oogstperiode vormen. Een groot deel van wat je als nieuw college kan uitvoeren ligt vast. Pas als b. en w. twee jaar hebben gezeten zijn de resultaten in het normale uitgaven-patroon te merken". Met deze woorden beantwoordde wethouder Van Dam (finan ciën) gisteravond tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begroting 1975 de felle kritiek die de VVD en het CDA eerder deze week tot uiting brachten in hun algemene beschouwingen. Die kritiek kwam er op neer dat veel van de voor de verkiezingen, bij de Leidse gemeenschap gewekte verwachtingen niet zijn waargemaakt door de linkse partijen en dat veel van de destijds door hen gelaakte opvattingen nu kennelijk door het nieuwe college zijn overgenomen. Van Dam bestreed dat de wethouders pas na hun ambtsaanvaar ding tot het inzicht zoudèn zijn gekomen dat het althans op korte termijn niet „anders kan in Leiden". „Ook vóór de verkiezingen", aldus de wethouder hebben we wel dege lijk een flink stuk realisme opgebracht. Er is gezegd: „veel dingen komen pas op langere termijn en er is ook gezegd dat. een heleboel programma-punten niet binnen vier jaar zijn te realiseren. Wat we in deze drie maanden hebben gedaan is: een heleboel lopende zaken verder geholpen en in sommige gevallen aanzetten gegeven voor een ander beleid. Wat van het nieuwe college wel te merken is, is een andere mentaliteit die tot uiting komt in zaken als bijvoor beeld het openbaar maken van de besluitenlijsten van b. Van Dam onderschreef de kritiek dat het met de verschaffing van informatie door het college aan de gemeenteraad de afgelopen drie maanden niet geheel tof heeft gezetèn: „Ik wil niet zeggen dat dat 100% was". Als excuus voerde hij de omstandigheid aan dat het college zich heeft moeten inwerken, maar voegde daaraan toe dat hij deze verontschul diging na de begrotingsbehandeling niet meer zal hanteren. „Vanaf deze begrotingsbehandeling gaat het argument van „inwerken niet langer meer op". Open brief Over de open brief van de top-ambtenaren ter secretarie die daarin naar voren brengen dat zij het uiteindelijke voorstel van b. en w. voor het financieel kader voor de begroting 1975, pas onder ogen hebben gekregen nadat dit in de openbaarheid was gebracht zei de wethouder: „De afweging van prioriteiten is een bestuurlijke zaak. Het is niet gebruike lijk het financieel kader eerst met alle afdelingschefs te bespreken". Reorganisatie Het in deze brief neergelegde bezwaar dat de reservering in de begroting van vijf ton voor de uitvoering van de ambtelij ke reorganisatie wel wat aan de erg hoge kant is, weegt volgens Van Dam niet voldoende zwaar om tot verlaging van de post over te gaan. „Of we het geld nu reserveren of later, op een gegeven moment moet het er toch komen". De tegenwerping van het CDA-raadslid Ham dat de reorga nisatie gefaseerd kan worden uitgevoerd en dat men in dat geval met minder dan vijf ton kan volstaan, wees de wethouder van de hand. Argument dat hij daarbij hanteerde is dat het van het begin af aan steeds de bedoeling is geweest om het in het kader van de reorganisatie te creëren top-di- rectoraat als één nauw samenwerkend college te laten optreden. Om die reden zouden de aan te trekken hoofddi recteuren snel na elkaar moeten worden aangetrokken. Overigens is het, zoals gemeld, onwaarschijnlijk dat het college de vijf ton er inderdaad door krijgt in de raad. De WD wil deze post helemaal schrappen en het CDA wil hem terugbrengen tot 200.000. De combinatie PPR/PSP/D'66 wil voor de reorganisatie eveneens een geringer bedrag reserve ren. maar weet nog niet hoeveel. De drie kleine progressie ven hebben het door Du Gardijn naar voren gebrachte denkbeeld om de reorganisatie te baseren op het principe dat ambtenaren op gelijk niveau moet worden geleerd zélf meer vat te krijgen op hiin werksituatie (en de oplossing van de problemen dus niet in handen te leggen van hogere ambtenaren), inmiddels verwerkt in een motie. Daarin legt de raad vast dat hij zich bij de behandeling van de ontwikkelingsplannen volgende maand, tevens zal buigen over de vraag waaraan voorrang moet worden gegeven: „aan het aanstellen van één of meer hoofddirecteuren, dan wel aan het versterken van de horizontale samenwerkingsver houdingen". Van onze verslaggever LEIDEN - „Het nieuwe bowlingcentrum in de Holiday Inn is er niet alleen voor de gasten van het hotel. Integendeel, het is vooral bedoeld voor de mensen uit de agglomeratie Leiden". Met deze woorden introduceerde Tom Voigt, food en beverage inkeeper van de Holiday Inn, de neiwste aanwinst van het hotel aan de Haagse Schouw. „Onze bowling is iets unieks in Leiden en wij meenden er dan ook goed aan te doen om hem open te stellen voor iedereen. Voortaan kan trouwens van het totale „funcen- trum" door het Leidse publiek gebruik gemaakt worden. Dus niet alleen van de bowling, maar ook van het zwembad, de sauna, de fitness-room en de ontspanningszaal. Wij hopen hiermee in een behoefte te voorzien", aldus Tom Voigt. voerd. Het zitje acht t de ba- De Holiday Inn heeft dus zijn poorten voor het Leidse pu bliek geopend. „Literaard", zo licht Tom Thyssen, de receptie- manager toe: „is de bowling ook bestemd voor onze gasten. Wij hebben erg veel vergade ringen en ik kan me voorstel len, dat deze mensen, moe van de hele dag zitten, tussendoor of na afloop van de banen ge bruik gaan maken. Zoiets lijkt me een ideale combinatie. Maar we gokken toch vooral' op de mensen uit Leiden en omgeving. Tenslotte is iets der gelijks hier niet te vinden en omdat bowlen een sport is voor jong en oud verwachten we een grote belangstelling van de zijde der Leidse burge rij". 10 Banen Het Holiday Inn-bowlingcentrum bestaat uit tien banen met zeer moderne apparatuur. Alle laat ste snufjes, zoals koude lucht roostertjes om de klamme han den weer „cool" te krijgen zijn verwerkt, terwijl een en ander in perfecte styling is uitge- Carel Birnie in conflict met N.D.T. Den Haag Er is een conflict ontstaan tussen het bestuur van het Nederlands Dans Thea ter en de zakelijk leider van, het gezelschap, de heer Carel Birnie. De heer Birnie is voor l onbepaalde tijd geschorst mag de NDT-studio aan de Ko ningstraat te Den Haag niet meer betreden. Carel Birnie was zestien jaar ge leden een van de oprichters van het NDT, samen met o.m. de Amerikaanse choreograaf Ben jamin Harkarvy, die enkele ja ren geleden vertrok evenals de artistieke spil van het gezel schap Hans van Maanen. .uitzicht" op het zwembad, is bijzonder comfor tabel en geeft een overzichtelijk beeld op het bowling-gebeuren. Alles ademt een nogal exclusie ve sfeer in, maar de prijzen voor het bowlen zijn niet hoger dan normaal. Voor een game betaalt men overdag 1,50 en 's avonds twee kwartjes meer. Studenten en kinderen onder de veertien kunnen tegen geredu ceerde prijzen spelen. Ook groepen boven de twaalf perso nen kunnen op korting reke nen. Wil men gebruik maken van de andere faciliteiten die de Holiday Inn biedt, dan be taalt men wel extra. Gouden strike Holiday Inn Leiden, deel van een wereldomvattend concern, had nogal wat werk gemaakt van de BS Leiden-speler Bos Heuts kan niet alleen met de basketbal goed om gaan. Op de nieuwe bowlingbaan van Holiday Inn bewees hij gisteren ook de kegels goed te kunnen raken. Hij won er een reisje mee naar München. opening van haar bowlingcen- trum. Onder het toeziend oog van burgemesster Vis en vele genodigden lieten eerst een aantal water-ballerina's een de monstratie van hun kunnen zien in het zwembad. Daarna werd de bowling officieel in gebruik genomen. Uitgenodigd waren een aantal bekende Leidse sportlieden die, elk op baan, zouden trachten om lukte geen van sportmensen om de strike te maken. De meesten kregen zelfs niet één kegel omi Bob Heuts was daarna de ge lukkige met het trekken van lootjes. Hij kreeg van de Holi day Inn een weekend naar München aangeboden. De Leidse Carnavalsvereniging De Hutspotten zorgde daarna voor deen drukke voortzetting van de opening. een „gouden" strike te gooien Leiden heeft er, ondanks alles, op (alle kegels in één keer om). sport- of recreatiegebied weer Gerard Désar en Bob Heuts iets bij. Een fraai bowlingcen- lieten elk twee kegels staan en trum. daardoor, want het a.D VAN KAAM Holiday Inn-directeur Tom Voigt werd door Prins Jaco I van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten geridderd in de orde van „peen-uien en klapstuk". Cupido-films verliest kort geding De civiele kamer van het Haagse gerechtshof heeft gisteren het Filmverhuurbedrijf Cupido Films B.V. te Den Haag niet ontvankelijk verklaard in de vordering tegen de Commissie voor de Filmkeuring in ver band met geleden schade door het aanbrengen van coupures in de film „Best of New York Festi wal". Het Hof bevestigde hiermee de uitspraak in eerste instantie middels een kort geding gege ven door de president van de Haagse rechtbank. Aanvankelijk was de vordering ook ingesteld tegen de Staat, doch deze vordering werd later ingetrokken, omdat de Staat er buiten bleek te staan. Het Hof constateerde, dat de Keu ringscommissie geen rechtsper soonlijkheid bezit en daarom de vordering dient te worden afge- Cupido Films werd veroordeeld in de kosten van het geding tot een bedrag van 1900 gulden. Van de gelegenheid tot instellen van beroep tegen de beslissing van de Keuringscommissie, was door Cupido geen gebruik ge maakt. Schrijft Kret nu wel of niet een boek? LEIDEN/SASSENHEIM - In de wandelgangen van het stadhuis hoor je nog wel eens wat. Meestal opmerkin gen en verhaaltjes die in een dusdanige waas van myste rie gehuld zijn dat ze terecht betiteld worden met de kreet „gerucht". Onlang9 hoorden wij in een van die gangen echter iets, dat interessant genoeg leek om eens wat spitwerk te verrichten. Oud-wethouder van stadsont wikkeling ds. Kret zou na melijk het plannetje hebben opgevat om vanaf zijn pas verworven burgemeestersze tel in Sassenheim een boek te schrijven over zijn bele venissen in Leiden. Aardig ideetje dachten wij zo, want tijdens de algemene be schouwingen die deze week in de gemeenteraad worden gehouden, vinden vele raad sleden het kennelijk gewen st, al dan niet om hun eigen gezicht te redden, ouwe koeien uit de sloot te halen en het beleid van onze vroe gere wethouder nog eens discutabel te stellen. In dit kader is het dus helemaal niet zo vreemd dat burge meester Kret ook de behoef te kent om zijn visie op die gang van zaken eens op pa pier te zetten en aan de openbaarheid prijs te geven. We hebben hem opgebeld en gevraagd wat hij van ons gerucht vond. „Ik begrijp niet hoe jullie daar nou weer bij komen", was zijn ant woord, „ik heb misschien wel eens gezegd dat ik in mijn huidige functie meer tijd zou kunnen vrijmaken om te schrijven, maar con crete plannen hebben me daarbij nog niet voor ogen gestaan. Het lijkt me dus echt een beetje uit de lucht gegrepen". Geen boek dus, ware het met dat een van mijn collega's hetzelfde gerucht ter ore kwam, dat hem deed beslui ten zijn licht eens bij de familie Kret op te steken. De telefoon werd bij zijn po ging opgenomen door me vrouw Kret die hem van de afwezigheid van haar man op de hoogte stelde. Mis schien kon zij onze vraag wel beantwoorden? „Ja hij is wel met iets bezig. Het is alleen allemaal nog een bee tje pril, dus veel kan ik er niet van vertellen", was haar reactie. Foei, mijnheer Kret, een bee tje jokkenbrokken dus, of misschien gewoon beschei denheid? Ton van Brussel onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Kerstkaarten Iet is zo langzamerhand op de detailhandelsschool een traditie geworden, dat de leerlingen zelf de kerstkaart ontwerpen, die de school elk jaar naar haar rela tie stuurt. Op een moment dat nog maar weinigen aan Kerst mis denken beginnen de leerlin gen al aan hun ontwerp te wer ken, in de hoop dat juist hun kaart als de origineelste uit de bus komt en daarna in een oplage van acht honderd ge drukt wordt om verstuurd te worden. Dit jaar is de keuze van de jury, die gevormd is uit het docentencorps, gevallen op de Anton Pieck-achtige afbeel ding die aan de voorkant van de kaart van de 16-jarige Kat- wijkse Marian Meerbeek prijkt Daarmee won zij een boeken- bon van f 25. De tweede en de derde prijs gingen achtereen volgens naar Ingrid Boef (Lei den) en Marijke Goudkade (Lis- se). Op de foto de sfeervolle kaart van Marianne en het win nende trio van links naar rechts, Ingrid, Marianne en Ma- Lido Mijnheer Pilancn, de beheerder van het Lido-tlieatcr uan de Steenstraat voorziet de komen de weken grote drukte in zijn bioscoop. Niet zo verwonder lijk, want hij brengt met ingang van gisteren de Nederlands pre mière van de nieuwe James Bond-film "The man with the golden gun". Een ieder die van plan is naar deze film te gaan kijken, moet er dan ook reke ning mee houden dat plaatsbe spreken slechts tot twee dagen tevoren mogelijk is. Sociëteit Mirakel organisceft van avond in het Breehuys' (Bree- straat 19) een optreden van Kees Ouwejan. De zanger brengt vanavond Ierse en Ne derlandstalige liedjes. Mirakel is vanaf half acht geopend; de toegangsprijs bedruagt één gul- Leidse bioscopen itr Oudejaarsdag, 24010 „Dllllngm-" Koord In Koord Studio (Oude Rijn 88) wordt vanavond om acht uur een concert gegeven door de troubadour Hans van Wouw. Hans begeleidt zichzelf op luit en zingt vooral werken uit de Middeleeuwen en Renaissance. De toegang is voor iedereen gratis; op het programma staan stukken van Anthonic Holbor- ne. Gastoldi, Attaignant en Francesco da Milano. dag: Mk 16.49 uur 31/13, allMn 14.30. Camera; Hoge woerd, lH)r dag. tB-00^ii.ro uur^ivrnoarniau- IO 14 00 en 10.19 uur Narhtvooralrlüng: vr en fa 23 30 uur: ,Xe charme dUcret de la bourgeolale" 18 )r. Lido: Steenetraat 3». lel 34130 De nlevwite den gun" 14 jr. dag. 14 30, 1000 en 31 19 uur De lijden met de kent xljrv 14 30, 16 45. 10 00 en 21 19 uur Studio: ..Marieke van Nlmweghen ..Premiere voor Nederland! Tijden na Lido. Trianon: „Robin Hood" a l (Walt Dlaney) dag 14 30. 10 00 en 31.19 uur. met de ker.ldi.gen on wndag 14 19, 16 30. 1000 en 31.19 uur Rea: „Schoolmri.jearappnrt deel 7" 16 )r dag. 14 30. 10 00 en 21 19 uur Op rondag en met dr keratdagrn 14 19. 18 30. 10 00 an 21.19 uur rttrlhng "Mannen die al

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3