£eidc>a<2owta/nt KABINETSCRISIS NOG NET VOORKOMEN Uitbreiding Kamer in hartje Den Haag niet alleen voor kreeften Brandende coaster op strand Scheveningen Befaamde panden moeten weg< Huis valt op auto's Hoge Raad: wel betalen voor Kalkar Rijnstand zeer hoog ROK PAST NIET ADVERTEERDERS Boycot koffie uit Angola voorbij waÊBÊÊÊÊÊÊm Vrijdag 20 december 1974, 65e jaargang no. 19998 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND r.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. «allewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. jr) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 losse nummers 45 cent.' Van Speyk De Van Speyk-show op showur. Piste om 19.10 uur. Ned. I om 21.35 uur Kung Fu (2) en om 22.25 uur Televizier met lawaaidoofheid, olie-beleg gingen en 40 jaar ANP. Zacht weer Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer maar later op de dag mogelijk regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust morgen tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Min. temp. omstreeks 6, maxima morgen rond 9 graden. Morgen zon: 8.45-16.30 maan: 12.03- Schcv. hoogw.: 7.39-20.00 laagw: 3.13-15.31. i De gestrande kustvaarder .urT De restanten van hotel Bouwes (Vanc e verslaggevers) SCHEVENINGEN Twee bemanningsleden worden ver mist van de Griekse kustvaar der Parimar, die vanmorgen brandend aan de grond liep op het Scheveningse strand. Helikopters van de Marine- luchtvaartdienst haalden acht bemanningsleden van boord. Haagse brandweerlieden wer den daarna per helikopter aan boord van het schip gebracht om te trachten het vuur te blussen. Zij wisten rond 10 uur het vuur te bedwingen. In de machinekamer van de Griekse kustvaarder was om half zes vanmorgen een explo sie ontstaan. Het schip dr^ef daarna stuurloos naar de kust. De Scheveningse reddingboot Bernard van Leer kon de brandende kustvaarder niet tijdig vinden zodat het schip vastliep op het strand enkele honderden meters van de Scheveningse Pier. Aan boord van het schip bevonden zich tien bemanningsleden. Een van de opvarenden vertel de dat na de explosie twee bemanningsleden vermist wer den. De door de Marinelucht vaartdienst geredde beman ningsleden werden aan land gebracht op de Boulevard waar de Haagse politie hen opving. Enkele bemanningsle den werden per ambulances naar ziekenhuizen overge bracht. Voor zeker twee miljoen aan schade is vanmorgen aangek richt door een felle brand in het Zandvoortse hotel Bouwes. Tijdens het uitbreken van de brand vanmorgen om half zes waren ongeveer 70 hotelgasten aanwezig. Zij werden door brandweer en politie geeva- cueerd. Een persoon raakte gewond, enkelen, onder meer een paar brandweerlieden, werden door de dichte rook, bedwelmd. Om half acht van morgen was de brandweer het vuur meester. De Voorschotense lakfabriek Nefaboline is gisteravond door brand volledig verwoest. Aan de brand, die voor anderhalf miljoen schade aanrichtte, ging een ontploffing vooraf. ARP TROK VOORSTEL IN (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het voortbestaan van het kabinet -Den Uyl heeft vannacht aan het slot van het vierdaagse debat over het huur beleid aan een zijden draadje gehangen. Breekpunt leek te worden het voorstel van de AR om de grens waarboven huur verhogingen moeten worden ge meld, te verhogen van 8 naar 9 procent. Minister Gruyters (Volkshuisvesting), die door zijn optreden in de Kamer reeds voor een danig geprikkelde stemming had gezorgd, liet na mens de regering echter het „on aanvaardbaar" horen. Onder de ze druk trok de AR zijn voorstel terug. Het was toen inmiddels kwart voor vier vamorgen. Voor de Kamer begon het kerstreces. Op de laatste dag voor de kerstvakantie concentreerde het debat zich op de wet huurprijsontwikkeling, nadat in de voor gaande dagen over het nieuwe systeem voor het huur- en subsidiebeleid was gesproken. Dit nieuwe systeem moet nog in concrete wetsvoorstellen worden uitge werkt. De wet huurprijsontwikkeling geeft bij het vervallen van de machtigingswet aan staatssecretaris Van Dam de bevoegd heid om maximumhuren vast te stellen. Het kabinet wil daarmee voorkomen, dat sommige verhuurders na afloop van de machtigingswet (eind dit jaar) hun „scha de" willen inhalen. De staatssecretaris krijgt de bevoegdheid, om een meldings plicht af te kondigen voor huurverhogin gen boven acht procent. CHU en WD stelden zich zonder meer afwijzend op tegen deze gang van zaken, KVP en AR hadden enkele zakelijke bezwaren. Staatssecretaris Van Dam be- looïde nog wel dat hij de wet niet als een machtswellusteling zou hanteren, maar deze alleen bij buitensporige huu- rontwikkelingen op grote schaal zou toe passen. In individuele gevallen moeten huurders zich tot de kantonrechter blij ven wenden. De verdediging van Van Dam kon een groot deel van de Kamer echter niet overtuigen. En toen dreigde de bom te barsten. Zie verder pagina 9. a onzer verslaggevers) Den Haag Het internationaal befaamde House of Lords aan de Hofweg, hotel Cen traal aan de Lange Poten en het ministerie van Justitie (dat toch al zou verhuizen) aan Het Plein in Den Haag moeten plaats ma ken voor 'leefruimte van de Tweede Kamer leden en de uitgebreide staf medewerkers» van de Tweede Kamer. De aankoop van de bestaande panden zal zo'n tien miljoen gul- Een prijsvraag zal vermoedelijk uitmaken, welke architect of combinatie van architec ten de uitbreiding van de Kamergebouwen, in het hartje van Den Haag mag ontwerpen.' Zoals wij gisteren reeds konden berichten is ervan afgezien een geheel nieuw Kamer gebouw op te trekken in de omgeving van het Haagse Centraal Station of in het Spui- kwartier. Het rijk heeft meer waarde ge hecht aan het handhaven van de traditie om het parlement op en in de omgeving van het Binnenhof te houden. De voorzitter van de Tweede Kamer dr. A. Vondeling toondtf zich vannacht hiermee, na de zeer spannende debatten over de huurvoorstellen, zeer ver heugd. Met het gemeentebestuur van Den Haag zal, overleg gevoerd worden over de bebouwing van de ruimte aan Hofweg-Lange Poten- Plein die te zijner tijd vrijkomt. Illllllllllllllllllllllllllllllllll De 18-jarige Jean Desjardlns uit Montreal bekijkt hier zijn nieuwe duim, dat wil zeg gen zijn vroegere grote teen van zijn rechter voet. Jean onderging de eerste transplantatie van dit soort in Canada. Zeven chirurgen zijn elf uur bezig geweest met de operatie. De voor uitzichten op her stel zijn bijzonder gunstig en het zal dan ook niet lang duren o» hij kan weer aan het werk 1,8 miljoen voor Haagse Post DÉN HAAG Minister van Doorn (CRM) heeft aan het weekblad de Haagse Post 1,8 miljoen aan financiële steun Over de aanvragen van de wcck- toegesegd uit het bedrijfsfonds bladen de Nieuwe Linie en de- voor de pers. De minister volgt Groene Amsterdammer is nog hiermee het advies van het Be- geen beslissing genomen. ALKMAAR (ANP) Twee personenauto's zijn gisteren zwaar beschadigd toen een al tien Jaar leegstaande woning in het centrum van Alkmaar ploseling instortte. De auto's werden bedolven onder balken en grote stukken metselwerk, terwijl ook een groot gedeelte van de rijweg onder het puin kwam. Omwonenden van het ingestorte pand hadden zich de afgelo pen weken al diverse malen tot de gemeente en de politie gericht in verband met het instortingsgevaar. Er werd echter niet ingegrepen. Na de instorting is een ploeg slopers aan de gang gegaan om de nog resterende wankele delen van het huis naar beneden te halen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Hoge Raad is van mening dat Nederlanders wel hun Kalkar-heffing moeten betalen. De Raad deed vanmor gen uitspraak in het hoger be roep van de heer A. Smit uit Yde (Dr.) die geweigerd heeft de 3 procent voor de bouw van de Kalkar-centrale te betalen. Hij werd veroordeeld tot beta ling van de achterstallige hef fing en de proceskosten van 1479 gulden. Het Electriciteitsbedrijf Gronin- gen-Drent~ had Smit van elec- triciteit afgesloten. De recht bank in Groningen had Smit in het gelijk gesteld, maar het ge rechtshof in Leeuwarden vond dat afsluiting terecht was ge schied. De Hoge Raad heeft Smit nu in laatste instantie ver oordeeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stand van de Rijn is momenteel voor het jaargetijde zeer hoog. Lobith meldde vanmorgen een stand van 14.07 plus nog eens een was van 58 centimeter. Van Mann heim af wordt nog steeds was gemeld, maar voor Mannheim is het peil weer aan het zakken. Bij Lobith is de Rijn als het ware tot de rand gevuld. Bij toenemende was dreigt er ge vaar van overstroming. ASSEN (ANP) Gedeputeerde Staten van Drente zijn tot de ontdekking gekomen, dat de onlangs benoemde commis saris van de Koningin mevr. mr. A. P. Schilthuis, omdat zij een vrouw is, eigenlijk niet in staat is baar wettelijk opgelegde verplichtingen na te komen. Zij behoort bij plechtige gelegenheden een ambtskostuum te dragen. Die ambtskledij bestaat uit een rokkostuum van donkerblauw laken of cachemire met een pantalon van wit laken of cachemire met gouden strepen. Ook de verplichte degen met verguld gevest, lijkt G.S. een probleem, vandaar dat men de minister van Binnenlandse Zaken heeft verzocht de wet te herzien. BERICHT voor onze In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-op drachten voor onze editie van 24 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 23 dec. vóór 10.30 's mórgens. Voor de editie van 27 dec. geldt als sluitingstermijn dinsdag 24 dec. eveneens om 10.30 uur 's morgens. FLORA HAALT OMZET VAN 100 MILJOEN In de hallen van de Rijnsburgse veiling vereniging Flora heerste vanochtend een feeststemming. Voor het eerst in de ge schiedenis van Flora, werd een jaaromzet van 100 miljoen gehaald. Reden voor het verenigingsbestuur om de koper, de heer Van Der Eijkel en de kweker, de heer Van Der Nagel, die dit bedrag vanmorgen vol maakte, beiden een kistje sigaren te over handigen. Voorzitter Van Delft reikte boven dien aan de 74-jarige heer Swaan De Mooy de gouden speld met het embleem van de Flora uit. De Heer Swaan De Mooy was 45 jaar geleden de eerste groothandelaar die de lijn op Arnhem opende. De omzet van de Rijnsburgse veiling bedroeg in 1964 nog slechts 12,5 miljoen. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alios over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. Spaanse Sahara - Bij een ge vecht tussen Spaanse troepen en opstandelingen in de Spaan se Sahara zijn in de nacht van woensdag op donderdag elf do den gevallen. Bewegingsvrijheid - De Neder lander Roland Augustin,' die voor de Baader-Meinhofgroep passen vervalst heeft en van poging tot moord in Hannover gevangen zit, krijgt van de rechtbank meer bewegingsvrij heid. besloten de Nederlandse koffieproducenten niet langer te houden aan een boycot van koffie uit Angola. Dit betekent dat na bijna drie jaar een einde komt aan de Nederlandse boycot van Angola- koffie, aldus het Angola-commité. De Nederlandse koffiebranders hebben zich tot het eind toe goed gehouden aan de door het Angolacomité uitgeroepen boycot. Terwijl vroeger ongeveer dertig procent van de Nederlandse koffie-mvoer uit Angola kwam, lag dit bijvoorbeeld in de eerste aan een dertien jaar gewapende strijd een einde is gekomen. Hiermee is ook de financiering van de koloniale oorlog uit de opbrengsten van koffieproduktie en de koffie-export beëindigd. Daarnaast is sinds oktober een begin gemaakt met de terugkeer van de dwangarbeiders naar hun woongebieden in het zuiden. Bovendien heeft de Portugese regering zich openlijk verplicht alle internationale arbeidsconventies na te leven, vooral artikel 105 dat handelt over de dwangarbeid. .als nieuw kwartaal abonnee van de woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naar: adres: nplaats. SS®: De brand in de verffabriek

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1