PLAN GODDAERT" BEGIN VAN EEN WEST-EUROPESE VOLLEYBALCOMPETITIE? w. V erontrustende gewoonte van Hans Vultink 9 „ER IS TE WEINIG HARDE STRIJD" Fanatieke Koeperman behaalde toch remise LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" Derks mag Feyenoord niet leiden VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT ROTTERDAM/ANTWERPEN. - John Goddaert heeft rijn zin. Na eindelijk medestanders te hebben gevonden in Gerard de Lange, Bouwlust/Orawi en Robot/VCT kan zijn wens in vervulling gaan. De start van een internationale volleybalcompetitie „Een eenvou dig begin", meldt hij vanuit Antwerpen, „maar het is eindelijk gelukt". De strijd van de Nederlandse clubs tegen Brabo, Rebels Lier en Turnhout (de „top drie" van België) moet dan ook gezien worden in het experimentele vlak. Als het even kan moet de competitie, die nu nog vanaf half januari op doordeweekse dagen zal worden afgewerkt, uitgroeien tot een Westeuropese competitie met de vier sterkste ploegen van West-Duitsland, België en, Nederland. Goddaert: „In dat geval zullen we samen moeten werken met de competitieleiders. Het reizen zal dan zoveel tijd 'in beslag nemen, dat alleen het weekeinde nog in aanmerking kan komen. Daarom hebben we nu ook bewust gezocht naar clubs die dichtbij de grens wonen". i Ontmoetingen tussen Nederlandse en Belgische volley balteams bleven beperkt tot toernooien en Europa Cup, zoals vorig jaar toen Starlift Blokkeer Rembert Torhout I uitschakelde. Vanaf half januari wordt daar verandering in gebracht. Voor de drie Nederlandse clubs vormt het reizen dan ook geen enkel probleem. Manager Ge rard Ebeli van Gerard de Lan ge: „Naar Antwerpen is het vanuit Rotterdam een uur rij den. Dat moet te realiseren zijn". Gerard de Lange was een van de clubs die niet aarzelde toen het idee van Goddaert weer aan de orde kwam. De vice-voorzitter van de Belgische Volleybalbond was zijn plan van een „supranationale com petitie", zoals hij dat noemt, bijna alweer vergeten, toen Bouwlust Orawi (op initiatief van zijn Belgische gastspeler) ernaar informeerde. Het was het sein voor de besprekingen tussen de op dat moment hoog ggeklasseerde verenigingen. Zij waren het snel eens met de doelstellingen van John God daert. „Het idee, dat ik overi gens al een jaar of drie in mijn hoofd heb", verklaart het Belgi sche bestuurslid, „heeft de vol gende grondslag: In de compe titie zijn het steeds dezelfde ploegen die de dienst uitmaken. Omdat volleybal een belangrij ke sport is, moet je dan wel naar mogelijkheden buiten je eigen land kijken wil je een beter gehalte krijgen. Er is te weinig internationaal contact, te weinig harde strijd. We wil len het wel eens proberen". Te weinig Vooral in Gerard de Lange vindt hij een fanatieke medestrijder. Manager Eberli heeft ook ande re redenen voor zijn enthou siasme. „In competitie en be kerstrijd spelen we gezamenlijk 24 wedstrijden. Dat is veel te weinig." De manager doelt dan ook op de geringe mogelijkhe den het publiek kennis te laten maken met de sponsor. „Ten aanzien van de sportsponse- ring is de volleybalcompetitie veel te klein. Kijk dan maar eens naar het basketball, dat zo'n enorme vlucht heeft geno men. Daar worden zo'n vijftig wedstrijden per jaar gespeeld". Gerard Eberli behartigt ook de belangen van de voUeybalsport Met de woorden: „Basketball neemt een enorme vlucht, het ledental in onze bond staat stil. Dat is bedenkelijk. We kunnen die stilstand doorbreken door de publieke belangstelling dus ook de interesse voor de voUey balsport op te wekken. Door meer wedstrijden te spelen". En interessante wedstrijden. Al spelen Gerard de Lange en Bouwlust/Orawi op dit moment AMSTERDAM Reeds in de eerste ronde van het zesde internationale suikerdamtoe- nooi is weer eens geblekep hoe moeilijk het is om in de grootmeestergToep tot winst te komen. Slechts twee posi tieve scores op zes partijen: voor Baba Sy en Gantwarg. Koeperman verscheen wat la- aan het bord, trok zijn jasje uit en begon fanatiek te spelen. Vriend en vijand zullen moeten toegeven dat hij dit uitstekend gedaan heeft. De vijfvoudige oud-wereldkam pioen creëerde een prachtige, positiepartij, waarvan Wiers- ma na afloop zei, dat als hij met de stenen van zijn tegen stander had gespeeld, er meer uit de bus was gekomen. Bij de veertigste zet met nog elk zes stukken op het bord bood Harm Wiersma remise aan hetgeen door Koeperman werd geaccepteerd De wed strijdleider greep echter in, omdat voor de vijftigste zet geen remise mag worden over eengekomen. Plichtmatig schoven de combattenten toen nog tien zetten door De uitslagen van de eerste ronde Izijn: grootmeestergroep: Michel Hi- Isard (Fra Watcheslav Tsjegolev (Rus) 1-1. Bassirou Ba (Sen) Frans Hermclink (Ned) 1-1. Baba !Sy (Sen) Frank Drost (Ned) 2-0. iRobert Clerc (Ned) Jean Pierre iRabatel (Fra) 1-1 Carl. B. Smith (VS) Anatoli Gantwarg (Rus) 0-2. Iser Koeperman (Rus) Harm Wiersma (Ncd) 1-1. jjeugdwereldkampioenschnp: Ber nard Robillard (Haiti) Kor Hof stee (Ned) 2-0 Ben Zion Bronstein (Isr) Bernard Jouvert (Fra) 0-2. lEdward Boezinsky (Rus) Jadren- !ko Ahel (Joe) 2-0 Ferdinand Letei" (Sur) Miroslav Stanek (Tsj) 2-0. Patrick Martens (Bel) Hans Jan sen (Ncd) 0-2. Dames wereldkampioenschap: Barbara Graas (Ned) Eef Nieu- wenhuizen (Ned) 1-1. Raymonde Barras (Fra) Christiane Claes (Bel) 20 Jadranka Nizic (Joe) - Ele na Mikhailovskaja (Rus) 0-2 Lily Murutz (Lsr.) - Iraida Spasskaja (Rus) 0-2. Sportwereld ROTTERDAM Dick van Nie- rop, dit vorig seizoen bij Excel sior onverwacht met voetballen moest stoppen, omdat aan zijn hart een afwijking was gecon stateerd, mag weer voor de Rot terdammers uitkomen. Bij een nader onderzoek is gebleken dat er geen bezwaar bestaat om topsport te beoefenen. 1ILAAN De Italiaanse voet balfederatie heeft eerste divisie club Napoli verboden de eerst volgende drie thuiswedstrijden op eigen terrein te spelen. Deze straf volgt op de incidenten van zondag j.l. in de wedstrijd tegen Juventus Turijn. De club moet tevens een boete betalen van 2000 gulden. YDNEY De jonge Australi sche Daviscupspeler Phil Dent heeft voor een onverwacht sultaat gezorgd. In de kwartfi nales van de tenniskampioen schappen van Nieuw Zuid Wa les schakelde hij met 6-4, 6-4 de als eerste geplaatste John New- combe uit PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-54 Bij bet eerste morgenkrieken schrok konijnen!" "Juist, om de konijnen!" grin- overal achter haken." Intussen had Paulus Oehoeboeroe wakker en riep: "Sakkerloot,- nikte Eucalypta, die haar nachtpon had zich ook bliksemsnel aangekleed, Oehoe- nou weet ik opeens dat ze ons toch te uitgegooid en zich nu haastig aankleedde. boeroe en de mug weggestuurd om de pakken heeft! Die mug was alleen maar "Waarom trek jij je snelpak aan?" vroeg konijnen te waarschuv/en en nu was hijzelf een afleidingsmanoeuvre, maar het ging Krakras. „Om ze beter te kunnen vangen, al haast bij de heksehut nogal wel zo tamelijk wel degelijk om de Krakras. Met rokken aan blijf je altijd. SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES OFF! Dddr ztm m) Zim wi er 'Qon vdndf geko-dilmddl r mn! een ondergeschikte rol, de in breng van Belgische zijde staat borg voor volleybal van hoog staand peil. „Trouwens", ver volgt de 32-jarige manager van Gerard de Lange, „speel maar eens een oefenwedstrijd tegen een buitenlandse vereniging. Dan is de zaal vol. Komt er een Nederlandse club, dan blijven toeschouwers weg". Gerard Eberli weet dat de „grenscom- petitie" maar een proef is, des alniettemin gaat hij uit van een succes. „Lange tijd heeft de competitie in het slop gezeten, omdat een ploeg met kop en schouders boven de anderen uitstak. Nu hebben we eindelijk een interessante strijd, dan moeten we maar zorgen dat die interessant blijft". Hij hoopt daarbij ook op belangstelling van het zakenleven („Dan kun nen we ook wat geld voor de winnaar beschikbaar stellen") voor het nieuwe toernooi. „Als het evenement slaagt, moeten er mogelijkheden gevonden Henk Heemskerk: „Gaggenau voelt veel voor Westeurope se competitie". worden tot uitbreiding". Toestemming Het experiment staat en valt na tuurlijk met de medewerking van de bonden. De Belgische Volleybalbond heeft al toe stemming gegeven. De NeVo- Bo, die dezer dagen het schrif telijke verzoek om accoord zal krijgen, moet nog beslissen Be stuurslid Verstegen: „Het plan is pas terloops tersprake ge weest. Er werd toen schoude rophalend gereageerd, alsof men wilde zeggen:Waarom niet. Ik heb dan ook niet de indruk, dat er bezwaren zullen' zijn". in aanmerking komen met ar gusogen toe. Zoals Gaggenau, de trotse leider van het mo ment Manager Heemskerk: „De vraag is natuurlijk hoe zich dit ontwikkelt. De wedstrijden kunnen natuurlijk niet tussen de normale competitie en de bekerstrijd worden gespeeld. Intussen kijken de andere top clubs die als de Westeurope se competitie er komt het eerst Dat zou onmenselijk zwaar zijn. Maar als er vrije weekeinden kunnen worden gecreëerd, voe len wij zeker veel voor een Westeuropese competitie". John Goddaert wacht met spanning- 17 januari af, de dag waarop „zijn" eerste wedstrijd wordt gespeeld. „Een supranationale competitie is altijd mijn ideaal geweest". KEES KOOMAN1 ENSCHEDE Het begint van Hans Vultink een verontrus tende gewoonte te worden dat hij als kadrist geregelder een nederlaag krijgt te Incasseren. Op de eerste dag van het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap 47/2 ln Enschede, was het al weer zo ver. In zijn avondpartij tegen Plet Vet, die 's middags nog kansloos was geweest tegen Velthuis, werd Vultink na een slopende strijd geklopt met 333 tegen 400 in zeven beurten. Vet confron teerde de titelverdediger in de tweede beurt met een serie van 296. Vultink stond nog op nul en de beslissing leek bereikt In een krachtsinspanning kwam Vultink echter toch nog tot herstel. Hij kwam tot 302, maar miste toen, hevig transpi rerend, een niet al te moeilijke plque. Kort voordat de partij was begon nen, werd bekend dat het we reldkampioenschap 47/1, op CEB-toestemming na, zal wor den gehouden in Rotterdam. Dat betekent voor Vultink een enorme geruststelling. Hij zal nu toch in zijn, volgens eigen zeggen, favoriete spelsoort op wereldniveau kunnen optreden. Daarop had hij zijn seizoen af gestemd. Die zekerheid had hij niet in de middagpartij tegen Lambert van Leur, die zich op driebanden en bandstoten wil gaan toeleggen. Op dat moment leek, na het wegvallen van Mar seille als stad voor het W.K. 47/1, voor Vultink het nationale prestige weer voorop te staan. Prompt gaf hij een show en eindigde met series van 138 en 262 in niet meer dan twee beur ten. Toen de zekerheid van het internationale contact in het 47/1 er weer was, leek Vultink een stuk minder gemotiveerd en het had meteen een neder laag ten gevolge. Keer' *400 6 190 68.88 Louis Rijvers Cs-Gravenzande) 98 6 61 16.33 Ben Velthuis (Oldenzaal) 400 11 210 Piet Vet (Berkhout) 173 11 71 15.72 Lambert van Leur (Oss) 9.00 Hans Vultink (Groenlo) 400 200.00 Wim van Deventer (Den Haag) 3 38 20.33 Christ van der Smissen (St. Willcbr.) 3 240 133,33 Hans Vultink leed zijn haast traditionele nederlaag. 18 2 16 Tweede ronde Van Deventer Velthuis 182 11 120 14.72 400 11 113 36.36 400 5 234 80.00 121 5 71 24.: Smissen 400 7 346 57,14 Van Leur 49 7 18 Vet 400 7 296 57.14 Vultink 333 7 302 47,57 Na twee ronden is de stand: 1. Van der Smissen 4 346 60 00 2. Velthuis 4 234 50 05 3. Bessems 4 106 47.05 4. Vultink 2 302 81 44 5. Vet 2 296 31 83 6 Rijvers 0 71 1990 7. Van Deventer 0 120 17.85 8. Van Leur 0 18 7.4 CVan onze sportredactie) DEN HAAG - De wedstrijd Feye noord - FC Twente zal op zon dag 5 Januari niet worden ge leid door Frans Derks. De Bra bantse scheidsrechter wordt vervangen door Ben Hoppen brouwer. Derks heeft thans de wedstrijd Ajax - MVV toege wezen gekregen. De scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft Frans Derks vervangen, omdat hij met de Feyenoorder Wim van Hane- gem een lied heeft gezongen in het televisieprogramma van Mies Bouwman. Verschillende clubs menen daarom, dat Derks niet meer in aonmerking kan komen voor het leiden van wed strijden van Feyenoord. De heer Stouthandel van de scheidsrechterscommissie heeft Derks voor een gesprek uitge nodigd en hem verzocht zijn activiteiten op dit gebied een beetje te matigen. Veel winnaars in toto-lotto DEN HAAG Uitslag van toto en lotto no. 16 Lotto Aantal deelnemers 1.105 818. Inleg fL 4 175 604 Pnjzenbedrag fl. 2.023.718. Ie prijs: 7 winnaars, die elk bruto ƒ1 104028,- ontvangen 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto ƒ1. 33 056.- ontvangen 3e prijs 377 winnaars, die elk ƒ1. 789,- ontvangen 4* prijs: 11.165 winnaars, die elk ƒ1. 35.- ont vangen 5e prijs: 11.882 winnaars, die elk ƒ1. 33.- ontvangen TOTO A.intal deelnemers 304 687 In leg ƒ1 718.- Prijzenbedrag ƒ1. 443 537,- Ie pnjs: 29 winnaars, die elk ƒ1. 7 199.- bruto ontvangen 2e prijs: 1 504 winnaars, die elk ƒ1. 5600.— ontvangen 3e prijs 14 904 die elk ƒ1 ontvangen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13