Jacques Hogewonin distantieerde zich van kritiek op de Nota Tuyll Stichting betaald voetbal wil informele bijeenkomst bedrijfsleven beleggen met Produktie V an goud waard Levi's-Raak in duel Punch Coach Boskov: dubben, Hans Kraay: perikelen Wim Suurbier twee duels aan de kant NIEUWE ACTIES VOOR FC DEN HAAG VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT pagina 11 r in gesprek met de heren Hogewoning en Kernkamp tijdens de installatie van de raad FC DEN HAAG - AJAX ALTIJD BOEIEND i Vuljadin Boskov.. dubben (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haags coach Boskov zit nog steeds te dubben wie hij zal opstellen voor de grote match tegen Ajax, zondag om twee uur in het Zuiderpark. De selectie van veertien spe lers bleef ongewijzigd, zodat niet te concluderen valt welke spelers in de dug-out moeten plaatsne men. Martin Jol zal zeer waarschijnlijk van de partij zijn. Wellicht dat Hans Bres sneuvelt of Leen Swanenburg wordt verdrongen. Bij Ajax debuteert de 25-jarige René Notten, die afgelopen zondag nog voor FC Twente speelde. FC Den Haag pleegt vaak zijn beste wedstrijden te spelen tegen clubs als Ajax en Feyenoord en ook ditmaal kunnen de Amsterdammers op een warm onthaal rekenen. Weliswaar hebben Jaap van Praag c.s. diep in gel'dbuidel getast om het verlies van Johan Neeskens en Johan Cruyff te compenseren, maar tot nu toe is dat nog niet gelukt. Bovendien verdwenen Sjaak Swart en Piet Keizer van het toneel, zodat het verklaar baar is dat de Ajacieden voorlopig een deuntje lager moeten zingen. Voorts bleef Ajax niet gevrijwaard van andere perikelen. Wim Suurbier werd geschorst vanwege een gele kaart tegen PSV, terwijl Ruud Krol met een hardnekkige liesblessure sukkelt. Het team is daardoor ernstig verzwakt. Het is voorts onzeker of Gerrie Mühren kan spelen en mag worden aangenomen dat doelman Piet Schrijvers (abces aan de rechterarm) niet kan worden opgesteld en Heinz Stuy (29) zal aantreden. Willy Brokamp, die geruime tijd uit de circulatie is geweest door een liesblessure, heeft inmiddels de tranining hervat. Zijjn conditie laat echter nog alles te wensen over, zodat manager Hans Kraay hem zeker nog niet zal opstellen. Jan Mulder is evenmin fit en wordt maandag aan een peesblessure onder zijn rechtervoet, geholpen. Wel ligt het in de bedoeling dat hij tegen FC Den Haag nog zal aantreden. Uiteraard heeft Hans Kraay nog wel wat achter de hand: Arno Steffenhagen, Henk van Santen, Pim van Dord en de zeventien-jarige jeugdspeler Robbie Kok. Ondanks alles kan het, als vanouds, een aantrekkelijke wedstrijd worden die het publiek zeker zal boeien. FC Den Haag selectie: Thie, Van Vliet, Mansveld, De Caluwé, Kila, Perazic, Jol, Ling, Van Leeuwen, Bres, Louwerens, Ouwehand en Swanenburg. Het C-elftal speelt morgen een uitwedstrijd tegen De Graaf schap. DEN HAAG Mr. H. W. van Doorn, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft gisteren in Den Haag de leden van de raad voor het betaald voetbal geïnstalleerd. De raad, tot stand geko men op initiatief van het bestuur betaald voetbal van de Konin klijke Nederlandse Voetbalbond, is een uit negentien leden be staand adviescollege. Voorzitter is Mr. Jacques Hoge woning, tevens praeses van het bestuur betaald voetbal KNVB. In de raad hebben onder meer zitting vertegenwoordigers van de ministeries van CRM, bin nenlandse zaken en sociale za ken. Het ministerie van fina- niën komt uit met mer. Voorts is de Vereniging van Nederlandse Gemeenten present, met daarnaast (uite raard) de verschillende belan genverenigingen in de voetbal branche, zoals de FBO, WCS, en WON en BSBV. In zijn „antwoord" op de installa tierede van de minister gaf Mr. Hogewoning als zijn mening „Dat de raad voor de voetbal sport als vorm van top sport een rol kan vervullen in de beleidsontwikkeling van het departement van CRM". De voorzitter van de raad distan tieerde zich enigszins van de „ongezouten kritiek" die de mi nister heeft moeten incasseren op diens nota Sportbeleid. De heer Hogewoning vond de uit spraak van de bewindsman dat „In de komende tijd meer syste matisch en in overleg met de betrokkenen aan de verschillen de vraagstukken rond de top sport aandacht moet worden gegeven" zeer belangrijk. Hij zag hierin een duidelijke aan moediging voor de leden van de raad. 3e raad voor het betaald voetbal heeft de volgende leden: Drs J van Gor- ael (ministerie van CRM), G. Jansen (Ministerie van Binnenlandse zaken), J. van der Gijp (ministerie van socia le zaken/direktoraat generaal voor de arbeidivorziening), mr. R H. Ba ron De Vos van Steenwijk (waarne mer, ministerie van financien), H W Winter (Belangenvereniging scheids rechters Betaald Voetbal), K. Mole naar en J. C. v.d. Klink (Federatie Betaald Voetbal Organisaties) J. v.d. Leek (Vereniging vnn Voetbaloefen- meesters in Nederland). R. Wiersma en K. Jansen (Vereniging Van Con- tractspolers), Mr J Hogewoning, Mr. G. W. Kernkamp, T H Zwikitra, D. Stoop en J C. Huijbregts (bestuur betaald voetbal). \an de lijst zullen nog de namen van vijf leden, te benoemen door de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, worden toegevoegd. HAARLEM Enige jaren geleden had Levi's Flamingo's de Nederlandse primeur van het aantrekken van twee Amerikanen. Dat duo, Bill More en Gerhard Schreur, zorgde voor een revolutie in de basketbalwereld en een absolute toppositie voor de Haar lemse club gedurende enige seizoenen. Sindsdien zijn vele clubs gevolgd met het inlijven van „Yankees" en ook het bestand bij Levi's onderging wijzigingen. More en Schreur verdwenen en deze competitie kregen zij in Nicky White en Harold Fox remplacan- ten. gangmaker van de Haarlemse aanval, waarin Hugo Harrewijn veelvuldig dankbaar gebruik maakte van Ombres passes. Inmiddels is Levi's Flamingo's geen absolute heerser meer in de eredivisie. Vooral van de kant van Transol en Raak Punch ging een steeds grotere dreiging uit, die vorig jaar re sulteerde in de titel voor Trans- °l Levi's dreigde weg te zakken Mur Raak Plmch da, drie uit de vaderlandse top, waarin zich met name Raak Punch na drukkelijk aandiende. De Delf tenaars slaagden erin een goed Overeind marge, waarbij de produktie van Pieter van Tuyll goud waard bleek. De langste speler van Raak Punch scoorde in de tweede periode slechts zes pun ten, maar zijn treffers kwamen op de vitaalste momenten. Dankzij Van Tuyll slaagde Raak Punch erin de voorsprong vast te houden, die bij het eind signaal slechts drie punten be droeg: 74-71. En deze zege mag beslissend worden geacht voor de basketbalcompetitie. En dat is jammer, hoewel deze winst op het soms verbluffend sterk spelende Levi's, eigenlijk wel recht geeft op de titel. FRANK WERKMAN ten voor het eind Buff Kirk- land met vijf pees naar de Topscorers: Levi's: Ombre 3-11, Hugo bank zag verdwijnen, bleef Harrewijn 10-8, Fox 8-4. White 5-4, overeind Akerboom 4-10; Raak Punch: Kirk- vpnwieht te vinden tussen coa- land 6-4, Sikking 7-4, Van Woerkom venwieni le vmaen tussen coa De Delftenaars behielden steeds 4.4 Van Helfteren 2-4, Van Tuyll een uiterst kleine voordelige 12-6, Rogers 6-13. Hilversum DEN HAAG De strafcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft ajax-speler Wim Suurbier voor twee wedstrijden, ingaande 20 december, geschorst. Bovendien kreeg de Ajacied een boete van 250 gulden. De straffen, die alle ingaan op 20 lijke straf van een wedstrijd wordt december, zijn: Ajax: W. Suurbier, in stand gehouden twee wedstrijden onvoorwaardelijk Go Ahead Ehgles: R. Geestman. een en 250 gulden boete. wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 Telstar: J. Zwaan, twee wedstrijden gulden. onvoorwaardelijk en 150 gulden. Helmond Sport: W. de Haan. een wed- FC Dordrecht: A v.h. Hoff, een wed- strijd onvoorwaardelijk, 125 gulden strijd onvoorwaardelijk, een wed- en verweer tegen omzetting een wed strijd voorwaardelijk (proeftijd een strijd voorwaardelijk A de Wert, een jaar) en 100 gulden F. Groen, twee wedstrijd onvoorwaardelijk en- 125 wedstrijden onvoorwaardelijk, 100 gulden. gulden een lopende voorwaarde- FC den Bosch: L. Donkers, twee wed- lijke straf van een wedstrijd wordt strijden onvoorwaardelijk en 150 in stand gehouden gulden Go Ahead Eagles: R. Geestman. een FC Groningen: S. Bloemberg. 100 gul wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 den gulden. MW: M. Nieuwendijk. een wedstrijd Hwaardelijk, 100 onvoorwaardelijk en 100 gulden, gulden en een lopende voorwaarde- Zes spelers kregen een boeking hing, Amerikaanse inbreng Nederlandse spelers. Dat had tot gevolg dat Raak Punch on der leiding van Bill Sheridan uitgroeide tot kampioenskandi daat nummer een. Transol is inmiddels op vier punten ach terstand gezet en Levi's, dat zich na een zwakke competities tart knap herstelde en onlangs Transol in eigen huis nog on aangenaam verraste, had tot gisteravond zelfs zes punten goed te maken. Evenwichtig De Haarlemmers zagen zich gis teravond in de Kennemersport- hal geplaatst voor de taak het evenwichtige Raak Punch niet verder te laten uitlopen. Bij een nederlaag zou Levi's vrij wel kansloos zijn voor de titel. De Haarlemmers zijn niet in hun opzet geslaagd. Op pijnlijke wijze werd duidelijk dat de Amerikaanse inbreng in het huidige team van te geringe kwaliteit is. Zowel Fox als Whi te bleven ver onder de maat, hetgeen wel het duidelijkst werd geïllustreerd in de tweede periode. Nadat beide Amerika nen kort na elkaar met hun vierde persoonlijke fout werden geconfronteerd speelde Levi's gedurende niet minder dan tien minuten met een geheel Neder landse ploeg. En wat mét de Amerikanen niet lukte gebeur de toen wel. Raak Punch, dat bij de rust een voorsprong had van 37-30, kwam in moeilijkhe den. Levi's egaliseerde de stand, nadat de Delftenaars eerder waren uitgelopen tot 30- 50, bij 55-55. Een voortreffelijk door uitblinker Walter Ombre en Emile Hagens gestuwde ploeg joeg doeltreffend en Raak Punch wankelde. In een geweldige sfeer greep Le vi's bij 59-57 voor het eerst weer een voorsprong. Bill Sher idan zag zich genoodzaakt een time out te nemen om zijn ploeg tot rust te brengen. Vanaf de vijftiende minuut speelden beide ploegen weer met hun basis vijftal. Raak Punch moest evenwel toch alle zeilen bijzet ten om zich het energieke Le vi's van het lijf te houden. Vooral in deze fase van het boeiende duel, waarin de verde digingen overheersten, zodat de lage score is verklaard, onder scheidde Walter Ombre zich. De donkere Haarlemmer is tot dusver door Bill Sheridan, die tevens bondscoach is, buiten de selectie voor de Nederlandse ploeg gehouden. Wellicht Sheridan, die Ombre ooit kwa lificeerde als de achtste guard van ons land, gisteravond tot de overtuiging gekomen dat Om bre wel degelijk aanspraak maakt op een positie in het Oranjeteam. In een ontzagwek kend hoog tempo was hij de 4 80. 2.50, kop.: f 27.00, trio: 279.30 Tuincksterprijs( eerste afdeling), 2040 meter: l.Mnrgo G (S.Hartmnn) 1.29.2; 2. Matchless; 3 Motia Buitenzorg. W.: 7 30. pl.: 1.60, 1.30, 1.40. kop 10.40. Strandleeuwerik-prljs, (2440 meter met autostart: I. Luxor A (J.Wage naar) 1.25.3: 2 Korinotte; 3 Loko Buitenzorg. W 2.10. pl. f 1.20, 1.30, 1.10. kop 7.30, trio 22. Kulfleeuwerikprijs, (tweede afdeling 2000 meter met autostart): 1, Hanni bal (R Pools) 1.22.3; 2. Enterprise Holiandin; 3. Ero Alkcstis vun E. W 3.70, pl.: 1.70, 1.50, kop.: 2.80. Grasleeuwerikprijs, (2440 meter): I Karei Volann (R. van Stam) 1.26 9; 2. Lange Ros; 3. Impish Hanover W 9.20. pl.: 1.90, 1.60, 3.30, kop 19 70, trio: 1086,10. Veldleeuwerikprljs(2040 meter): 1. Luitenant Dixy (W. van Dalen) 2.55.2, 1.25.9; 2. Lance Arcta; 3. Karina Deur W f 2.60, pl 1.40, 1.40. I 20. kop 4.30 KutfleeuwerikprtJstEerste afdeling) 2000 meter met autostart: 1. Jumbo' B (A Suykerbuyk) 1.22.0; 2. Ivan Hollandia; 3 Indra Shadow. W: 3 10. pl f 1.70, 1.90. kop.: 11.70, trio 53 50. Kleine VliegrnvangerprijsCtwredr af deling 2000 meter met autostart): 1. Martina Norma (W.P van der Pijl) 1 23.7; 2. Kermit G; 3. KaiUstro B. W 2.50, pl. 1.50, 2.10, 4.60, kop.: 9 50 Boomleeuwerlk-prija (2000 meter met autostart): 1 Keep it Again (M. Walter Ombre in actie. In een eerder gespeelde wedstrijd GeraM.Is o.'w' 7.3onnp"c/ 320! bedreigt hij Jantje Dekker van Transol. 2 40-2 20 k°p 42 30-trlo:448 80 DEN HAAG De financiële inbreng van de Stichting Be taald Voetbal Den Haag in het eerste jaar van haar bestaan is beslist niet tegengevallen. Grof geschat zou de „donatie" aan het management van FC Den Haag ongeveer anderhalve ton hebben bedragen. Na deze enorme mee valler voor het betaalde voetbal in Den Haag waardoor Henk van Leeuwen gekocht kon wor den, is het stil geworden rondom de veelbesproken stichting. Van alle, door o.a. cabaretier Paul van Vliet, bepleite plannen om FC Den Haag van een „new look" te voorzien kwam (nog) Paul van Vliet, door* te drukke werkzaamheden verdwenen uit het stichtingsbestuur. niets terecht. De somberheid keerde terug Nochtans verbaast het snelle en doortas tende succes van enkele maanden gele den en het plotseling afhaken, of althans minder op de voorgrond treden, van de Stichting. Wat is hiervan de oorzaak? Een antwoord is kort en bondig te geven: bestuursperikelen. Een aantal personen, die in het begin enthousiast waren en aangezocht werden voor een bestuursze tel, hadden bij nader inzien toch de tijd niet beschikbaar om zich volledig in te zetten. Daardoor verdwenen o.a. Paul van Vliet en Fred Racké van het stich tingstoneel. Het opvullen van deze vacatures verliep niet naar wens. De aangezochte oud-wet houder Dankelman wachtte om respecta bele redenen liever nog. Zijn toetreden had juist gestalte moeten geven aan het algemener maken van de Stichting. Scheidsrechter Leo van der Kroft werd namens Intervam wel bereid gevonden zich beschikbaar te stellen voor het be stuur. De andere vacature blijft nog in discussie. Directeur Hueber van het bouwbedrijf Wilma heeft al enkele verga deringen bijgewoond en zijn inbreng werd als bijzonder positief ervaren. Het stichtingsbestuur hoopt hem binnenkort «ls bestuurslid te kunnen verwelkomen. BIJ-oorzaken Bij-oorzaken voor het „uit beeld blijven" van de Stichting, de laatste tijd, waren de ziekte van voorzitter Wim du Chati- nier, het slechter wordende klimaat in het bedrijfsleven en de beperkte tijdsmo- gelijkheden van het bestuurskadcr. „Dat klimaat in het bedrijfsleven telt natuur lijk zwaar mee", zegt Du Chatinier. „De mogelijkheden voor de bedrijven om geld te geven aan de sport zijn beperkter geworden". Wellicht zou de schade toch beperkt zijn gebleven wanneer het aantal actieve bestuursleden destijds groter zou zijn geweest. Deze situatie komt FC Den Haag ongele gen. Juist nu de meeste clubs in het betaalde voetbal de lijn voor het nieuwe seizoen uitstippelen en gaan praten over 1 de spelers zou het bestuur betaald voetbal moeten weten waar het aan toe is. „Dat probleem be grijp ik helemaal", zegt Du Chatinier. „Maar hoewel de Stichting geen definitie ve toezeggingen kan doen, bestaat er een grote kans dat de donatie ook het nieuwe seizoen weer boven de 150.000 zal kun nen uitkomen". De uit juni en juli date rende contracten met het bedrijfsleven in Den Haag zijn nl. grotendeels tot stand gekomen op basis van een eventueel meerjarenproject. Facetten Toch zijn twee facetten van de Stichting het eerste jaar niet tot zijn recht gekome- n: de vernieuwing van de image van de club en het onderbrengen van een be taald voetballer als werknemer bij een bedrijf. Over beide projecten deden aan vankelijk nogal optimistische geluiden de ronde. De vooral door Paul van Vliet gepropageerde new look voor FC Den Haag kon onmogelijk gerealiseerd wor den omdat de kosten van uitvoering te genvielen. „Er was, toen de puntjes op de i werden gezet, een bedrag van 35 mille voor nodig. Dat vond dc stichting te veel. Andere prioriteiten verdienden de voorkeur". Het initiatief om jonge profs door het bedrijfsleven te laten adopteren, kwam niet uit de verf door een communicaties toring. De zes voor het project voelende bedrijven dachten aan het plaatsen van een werknemer. En meer niet. Maar het was FC Den Haag juist om de faciliteiten te doen. De spelers zouden vrij moeten krijgen om te trainen en dergelijke. Tege lijkertijd zou dan gezocht worden naar eon baan binnen het bedrijf met goede toekomstmogelijkheden. Secretaris Fred van Hal: „Wij zijn kennelijk niet duidelijk genoeg geweest. Sommige bedrijven leg den ons verzoek naderhand anders uit". Vergadering Hoewel het idee in december niet meer te verwezenlijken bleek, wil de Stichting binnenkort komen tot een nieuwe, grote en informele bijeenkomst met vertegen woordigers van de Haagse industrie. Woordvoerders op deze vergadering zul len onder meer zijn: wethouder Vink, FC Den Haag-praeses Choufoer en Wim du Chatinier als voorzitter van de Stichting. „We verwachten van deze bijeenkomst onze contacten met het bedrijfsleven in ieder geval te kunnen uitbreiden". Mede door de moeizame uitbouw van de Stichting Betaald Voetbal Den Haag blijft de angst bestaan dut een voorval als John Dusbaba, (naar Ajax vertrok ken) zich kan herhalen. Wanneer een grote club een jonge speler van FC Den Haag persé wil hebben, kan ook de Stich ting geen voldoende garanties geven. Er is slechts één troost: geen speler heeft in zijn contract meer een beperkende clau sule voor een vergoedingssom staan. Dat is toch een trieste conclusie voor het betaalde voetbal in Don Haag. HANS DE BRUYN Leo van der Kroft nam een van de opengevallen plaatsen in het stichtinqsbestuur in.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11