deTijd DE MEEST GUILE Bestralings apparaat kanker- en reumapatiënten 3-> I •8 3 d0ENE LTB NIET TEVREDEN MET FINANCIËLE HULP BOEREN Schaalver groting Zuid-Holland bij G.S. in studie in IISi&IRS Dik pak leesvoer voor kerstdagen KTiwam Sterke teruggang toerisme Amsterdam TAPTOE DELFT MOGE LIJK NAAR GOUDA PONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PRIMEUR IN ZIEKENHUISWEZEN (Van een onzer verslaggeefsters) j ROTTERDAM Als eerste in Nederland beschikt de Rotterdamse Daniël den Hoedkliniek over een „Sa- gittaire". Dat wil zeggen, een bestralingsapparaat voor kanker- en reumapatiënten, dat alleen de be wuste plek bestraalt en het achterliggende weefsel niet beschadigt. Deze werd gisteren gepresenteerd bij de opening van de tweede bouwfase van deze kliniek. De kosten van de bouw bedroegen ruim 11 miljoen gulden. De bestralingsapparatuur kwam neer op een bedrag van twee miljoen gulden. Een van de sprekers bij de ope ning van deze nieuwbouw was prof. dr. D. W. van Bekkum, voorzitter van de European Or ganisation of Research on and Treatment of Cancer. Hij uitte kritiek op het beleid van de rijke landen ten aanzien van de kankerbestrijding. „Bij de hui dige stand van onze medische kennis en mogelijkheden is het minder de vraag of het kanker- probleem kan worden opgelost, dan wel of men het wil oplos sen", aldus prof. Van Bekkum. Dat met name het Nederlandse volk dat wil achtte hij-bewezen door de enorme opbrengst van de aktie „Geven voor Leven". Maar hij achtte het onbegrijpe lijk dat er al niet meer pressie is uitgeoefend door de bevol king van de rijke landen om tot een veel krachtiger aanpak van de kankerbestrijding te komen. De regeringen hebben hier een duidelijke taak. Er zal meer geld beschikbaar moeten ko men voor onderzoek. De nieu we apparatuur van de Daniël den Hoedkliniek noemde hij een stap in de goede richting. Deze apparatuur is echter uit sluitend geschikt om direkt der de opperhuid liggende ge zwellen te bestralen. Dieper lig gende gezwellen moeten opera tief worden verwijderd. „Ook al wordt de locale behandeling van kanker steeds verder ge perfectioneerd. een belangrijk percentage van de patiënten zal daar geen blijvende baat bij vinden, omdat de tumor al uit zaaiingen heeft gevormd, die onmogelijk alle met bestraling kunnen worden behandeld", al dus prof. Van Bekkum. Ook pleitte hij voor een betere sa menwerking tussen de verschil lende kankerresearchcentra in Nederland. Record verkoop fietsen Wie vandaag de weekbla den in huis haalt, krijgt een dik pak leesvoer voor de kerstdagen. Hij zal er echter ook twee weken mee moeten doen. De eerstvolgende edities zul len namelijk gedateerd zijn op 1 januari of daar omtrent. Elsevier spant qua lijvigheid de kroon. Veel gewichtige personen in het blad. Zo zegt premier Den Uyl over anderhalf jaar regere- n: „Meegevallen. Het kabinet heeft veel kunnen doen, vooral op het gebied van verkleining der inkomensverschillen". Maa- r: „ondernemen moet in dit land voldoening blijven geven". En tenslotte: „Wij zijn niet de ge vangene van de KVP". Ofschoo- n: een socialistisch kabinet is het niet". Zwaar tenslotte het vraagge sprek met mr. G. Wagner, presi dent directeur van de Shell. „De hemel verhoede een conflict in het Midden-Oosten. En natuur lijk niet alleen vanwege de olie. Maar ik kan me niet voorstellen dat de oliestroom dan gewoon door zou gaan". Voor de lichte noot over naar Jan Cremer („Die Wolkers ie gewoon een epigoon van mij. Dat laatste boek „De Walgvo gel" is helemaal van mij gejat") en Wim van Hanegem („Ik houd niet van opdrachten dat weet zo'n trainer, en die zegt dus: jij doet wat jij denkt wat goed is. Dat mocht Cruyff ook, meen ik en zo zal er misschien nog een zijn geweest"). Berg „een van de grootste talen ten in de PvdA", voor het eerst praten over de landelijke poli tiek. In het blad ook het verslag van een barre tocht langs Am sterdamse kraakpanden. „Her huisvesting voert een strak be leid en is absoluut onomkoop baar". Voorts een kroniek van de laatste middag op Nieuw Dennendal. „Je beleeft bij zo'n ontruiming de overmacht zo sterk. Je voelt gewoon dat ne gentig procent van het Neder landse volk in actie is. Het is onbegonnen werk". Een grote beschouwing over de zieke gezondheidszorg conclu deert: „Zoang de ontwikkelin gen getoetst blijven worden aan de klassieke wetenschappelijke maatstaven, blijft het aantal pa tiënten sneller stijgen dan de therapeutische mogelijkheden. Het kerstgedeelte is gevuld met artikelen door en over allerlei kunstenaars. Vrij Nederland was in verband met de kerstdikte bij de tot stand koming van deze rubriek nog niet beschikbaar. Blijkens de inhoudsopgave verdedigt premier Den Uul anderhalf jaar bewind, en geeft minister Wes terterp een interview over maxi mum snelheid en politiek („de nacht van Schmelzer heeft me altijd achtervolgd". Voorts ont hullingen over de manipulaties van Boudewijn, Koning der Bel gen, en over hartchirurg van der Schaar in de jungle van de gezondheidszorg. Johan Cruyff gaat uitvoerig in op de vraag wat voetballen precies is, terwijl er ook verhalen staan aange kondigd over de lugubere ach tergrond van het jagen en over de Rolling Stones. Dit toch al gevarieerde menu krijgt als toe tje een bijlage van 48 pagina's in kleur over de op- de onder gang van de Amsterdamse Zee dijk. De Tijd onderstreept zijn ver trouwen in de recente metamor fose van dag- in weekblad, met de trotse medeling dat het nieu we jaar zal worden begonnen in een eigen gebouw. „De contou ren zijn zichtbaar: een volwaar dig opinieweekblad, eigentijds, geschreven voor mensen van 1975, stoelend op een journalis tieke traditie van bijna 130 jaar." Veel aandacht in het kerstnum mer voor „de onoplosbare pro blematiek in Noord Ierland". Voorts dit pleidooi in uci 'uioü. „Als de christelijke leiders het werkelijk menen met hun her haalde vermaningen om het kerstfeest op geestelijke wijze te vieren, dan moeten zij het lo smaken van het mi<jwinterfes- tijn, en het weer naar 6 januari verplaatsen zonder gelegenheid te geven het op de zondag er voor of erna te vieren" Ook een oproep van dr. A. van den Heuvel, de scriba van de hervormde synode, tot sober heid. „Vasten is dan geen naief uitsparen van voedsel voor de hongerigen, ook geen goed be doeld geld uitsparen voor ande re doeleinden, maar een teken van solidariteit met hen die niet hebben, en een teken van be reidvaardigheid om mee te zoe ken naar een andere levens stijl". Desondanks suggesties voor den kerstdiner zoals avocado's met krab en Veluwse kalkoen, plus en prijsvraag waarmee een 24 delige encyclopaedie te win- DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vraagt zich op de drempel van 1975 af, of de perfecte politiestaat van Orwell nabij is. „De welvaart is duide lijk een consumptierace waar het systeem het nu juist van moet hebben. Je ziet het kabi net-Den Uyl de werkloosheid bestrijden door de koopkracht nog maar weer eens te verho gen). En onze vrije tijd is te duidelijk een karikatuur van vrijheid. Ook een artikel van de hand van Rotterdam's nieuwe burgemeester André van der Louw. „De CDA als dood ge wicht terug in het midden van de Nederlandse politiek, de bur gers oudergewoonte in het onge wisse latend over de vraag aan wie het tenslotte zijn gunsten zal schenken: aan de progressieven of aan de conservatieven. Tien over rood zou dan opnieuw ge schreven moeten worden..." Voorts een interview met twee willekeurig gekozen negentien- de-eeuwers. „De solidariteit van vroeger zie je tegenwoordig niet meer, maar verder heeft de goeie ouwe tijd nooit bestaan". In de Groene Amsterdammer vindt Liesbeth den Uyl dat het jaar van de vrouw natuurlijk niet de bedoeling heeft de vrouw extra te vertroetelen. „Socialisme dat opkomt voor gelijke rechten van alle mensen, houdt automatisch ook vrouwe nemancipatie in, want vrouwen zijn ook mensen, nietwaar?". Ook in dit blad een beschou wing over de artsen die hun greep op de volksgezondheid verloren hebben. Het dubbelar- tikel bevat een pleidooi voor nieuwe vormen van vermogens deling. „Vermogensvorming voor arbeiders is een realisti sche oplossing voor het pro bleem dat is ontstaan doordat kapitaal veel sneller groeit dan het arbeidsinkomen. Accent heeft de lijvigste oplage uit zijn geschiedenis - 160 pagi na's. Daarvan zijn er echter 50 gewijd aan zomerse toeristenin formatie. terwijl er ook nogal wat terugblikken in de kerst boom hangen. Zelfs een inter view met ex-Tros directeur Joop Landré, valt eigenlijk in die ca tegorie. „Het zijn onze program ma's en doelstellingen die de stroom op gang houden." En een interview met Golda Meir is ook niet hagelnieuw. „Het gaat er nauwelijks om of mij wel of niet enige blaam treft, dat is voor mij van geen belang. Wat belangrijk is, is het gevoel dat ik van binnen heb. - maar na wat er gebeurd is en de manier waarop het gebuerd is, hoefde ik heus niet te wach ten op de protestbeweginingen om te vertellen wat ik te doen had. Dat was onzon. Baarlijke DEN HAAG Uit het speciale statistisch bulletin van het CBS over 1974 blijkt, dat er in ons land 1,36 miljoen nieuwe fietsen (een nieuwe recordaan tal) en 219.000 nieuwe brom mers zijn verkocht Het vorig jaar waren de cijfers rer7"r4,~- velijk 1,06 miljoen e« 20*.*» De verkoop van mei m perso.-*r. 1 auto's zal uitkom op ,-uca 400.000 eenheden te^ 430 000 in 1973, maar de afzc vat. ga bruikte automobieler u het afgelopen jaar opni iw geste gen. Voor de eers e maa ia thans de 'miljoenr igreru ge- I passeerd, namelijl 10 01 mil joen tegen 994.000 mg jaar Het Griekse parlement heeft gisteren Michel Stassinopoulos met overweldigende meerderheid gekozen tot president van Griekenland. Stassinopoulos. die voorzitter van de Staatsraad is geweest, werd in 1969 door de militaire junta uit die functie ontsla gen. Kort na zijn verkiezing werd de nieuwe Griekse president door aartsbisschop Se- repheim van Griekenland beëdigd. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Het hoofdbestuur van de LTB, de katholieke land- en tuinbouwbond, meent geen genoegen te kunnen ne men met de financiële hulp die minister Van der Stee wil bie den aan de boeren die door de langdurige regenval in nood komen. LTB-voorzitter P. J. Verhoef zei gisteren op de jaar vergadering in Hillegom: „Ik betwijfel ernstig of de minister Het LTB-6estuur stelt een andere hulpregeling voor en vraagt 25 procent van de gemiddelde op- brengstwaarde voor de gehele niet-geoogste oppervlakte van alle produkten, uit te keren in een bedrag- ineens; 25 procent op dezelfde basis in leningen en voorschotten; en 50 procent voor risico van de boer zelf. De rijksgroepsregeling zelfstandi gen dient daarbij in stand te blijven. sche bedrijven kunnen blijven gedijen. Hij benadrukte dat „in ons totale werk het „mens-zijn" grotere aandacht moet krijgen, nu dit door de economische werkelijkheid versluierd wordt," en dat de landbouwor ganisaties een agressiever be leid moeten voeren, vooral ook in het licht van de milieu- en ruimtelijke ordeningsproblema- tiek. met zijn voorstel recht doet De heer Verhoef concludeerde in aan zijn principiële uitspraak: zijn rede, dat de overheid zo'n aan deze abnormale omstan- sociaal en fiscaal ondememers- digheden mag geen boer ten klimaat moet bewerkstelligen, onder gaan." waarin ook de kleine agrari- ADVERTENTIE] Kerstversiering maken? |l AMSTERDAM (A.N.P) Wanneer Amsterdam de gemiddelde bezet tingsgraad in de hotels van 1965 wil bereiken, dan zal in 1975 het toerisme in de hoofdstad met ongeveer veertig procent omhoog moeten. Dat is volgens de heer A. F. Luyken, direkteur van de V. V. V. Amsterdam voor volgend Jaar echter een onmogelijkheid. Maar wel moet Amsterdam alles op alles zetten om dit percentage zo snel mogelijk te bereiken Tijdens de jaarvergadering van de V. V. V. AmsteiHam gisteren was direkteur Luyken somber gestemd over de ontwikkeling van het toerisme in de hoofdstad. Vergelekenmet 1973 bedroeg de ruggang in alle geregistreerde logiesverstrekkende bedrijven ïar schatting 19 procent of ongeveer 320.000 overnachtingen. Het a ntal overnachtingen van Amerikaanse toeristen daalde evenals *»rig jaar met 23 procent. Maar voor het eerst sinds jaren v» minderde het toerisme uit de Europese landen sterk. E»» erder teruggang zal volgens de heer Luyken voor de Amster- d. ii hotellerie desastreuze gevolgen kunnen hebben. De gemiddel de bedbezetting is van 58 procent gedaald tot ongeveer 38 procent in 1974. Dit met uitzondering van de luxe en eerste klas-hotels, waar de teruggang wat geringer is. Maar de uitbreiding van de beddencapaciteit heeft vooral in deze categorie plaatsgevonden en zal nog doorgaan, zodat hier de klap naar verhouding harder zal aankomen. Volgens NVA Pensioenen werknemers in gevaar (Van één onzer verslaggevers) Amersfoort Volgens de Neder landse vereniging van assuran tiebezorgers dreigt het wets ontwerp van staatssecretaris Van Rooyen (Financiën), dat bedrijven en beoefenaren van vrije beroepen beperkt in de mogelijkheden pensioenpre mies van hun belastbare winst of inkomen af te trekken, scha de toe te brengen aan het stre ven van het bedrijfsleven om de pensioenen waardevast te maken. De vereniging vindt de plannen van de staatssecretaris „een stap achteruit". Hoewel men door de protesten van de huis artsen de indruk krijgt dat al leen deze groep bij aanvaarding van het wetsontwerp het slach toffer wordt, reiken de conse quenties volgens de NVA ver der. Steeds meer bedrijven trachten voor het personeel een pensioen op basis van 70% van het eindsalaris te garanderen en zijn bereid hiervoor op voor hand belangrijke stortingen te doen. De NVA verwacht, dat de bereidheid om hogere premies te betalen ernstig zal worden belemmerd als deze stortingen niet meer fiscaal aftrekbaar (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG In het bestuur van de Goudse V.V.y. is de suggestie gedaan Taptoe-Delft, die onder druk van een linkse raadsmeerderheid na 21 jaar uit de Prinsenstad moet ver dwijnen, naar de Markt in Gouda te halen. Zoals bekend, heeft de directie van Ahoy' in Rotterdam zich ook kandidaat gesteld voor dit evenement. Zowel in Gouda als in Rotterdam is men echter ook afhankelijk van de medewerking van de gemeenteraad. In Rotterdam zit een duidelijk links georiënteerd gemeentebestuur, terwijl in Gouda de P.v.d.A. en de PPR 13 van de 29 raadszetels bezet ten. Alvorens serieuzer op de zaak in te gaan, wacht de Goudse V.V.V. eerst de reafcties van ge meentebestuur en burgerij af. Zegt VW-directeur mr. Gaster: „Gouda is sinds tien jaar weer een garnizoensstad en mogelijk staat de burgerij daarom hier wat positiever tegenover militaire Taptoe". De eerste reactie is overigens al binnen: een Gouds raadslid heeft laten weten tegen de V.V.V.-begroting te zullen stem men indien de Taptoe naar Gouda zou komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stre ven ernaar om aan de openheid en voorlichting méér gestalte te gaan geven. In een nadere uitwerking van hun beleids plan 1974-1968 aan de Statenle den van Zuid-Holland delen zij onder meer mede, dat méér hoorzittingen en méér voor lichtingsbijeenkomsten gehou den zullen worden. Ook de kwestie van een eventuele pro vinciale ombudsman zal aan de orde komen. G.S. gaan in hun beleidsplan ook in op mogelij ke gemeentelijke hèrindelingcn van Zuid-Holland, waarbij uit gegaan wordt van een mini mum inwoneraantal van 10.000 per gemeente. Voor het in I ADVERTENTIE] Nooit weg... IPfVELPON STICK" ook een (verdelings) greep wil len krijgen op de zogenaamd ongesubsidieerde vrije vesti- gingsbouw. Ook willen zij een provinciale greep op vestiging van detailhandelszaken en win kelcentra. Ten aanzien van woonwagens streven zij naar meer kleine kampen inplaata G.S. willen zich mede aanleiding van de provinciale financiële moeilijkheden gaan bezinnen op het totale provinciale subsidiebeleid. werking treden van gewesten Inonderzoek komt het geven van hebben zij een aantal voor waarden opgesteld. Zij delen de Statenleden mede, dat hen het werk boven hun hoofden groeit en stellen voor acties bij de minister te onder nemen oin het aantal Zuidhol landse Gedeputeerden van zes tot acht leden te verhogen. De provincie wil binnen afzienba re tijd komen met een eigen nota over de stadsvernieuwing. Bij de woningbouw zouden G.S. ners. Dit leidt tot schaalvergro ting. Daarentegen zouden G.S. schaalverkleining toejuichen bij grote gemeenten als steden bij voorbeeld. Onzekerheid over gewestvorming behoeft volgens G.S. niet te leiden tot opschor ting van gemeentelijke 'herinde- lingsplannen. grote' verzamel centra! E*n provinciale nota is in de ko mende Jaren te verwachten over de recreatie met in het bijzonder: aandacht voor het kamperen bij de boer en het hebben van een tweede woning. Mogelijke nieuwe recreatie schappen zullen zijn: Middtn- Delfland, 's-Gravenwoudc cn de Kagerzoom. het woord aan belangstellenden bij commissievergaderingen. Om het financiële draagvlak te maken zal een doclcindennota Ook enkele deelplannen i r het ontworpen worden voor een hènndeling van het grondge bied van een groot aantal ge meenten. Een streeksgewijze hèrindeling van gemeenten zal worden nagestreefd inplaata van incidentele grenswijzigin gen. Gewenste omvang van een gemeente is tien duizend inwo- I ADVERTENTIEI Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020-65232 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, \1 postzegel hoeft niet. Minister van Kemenade van onderwijs heeft gistermiddag op zijn ministerie een groep kleuters ontvangen, die hem in het kader van de actie 'Kleuters uiten zich' hun eigen gemaakte kunstwerken kwamen aanbieden. gebied tussen Delft, Den Haag, Leiden en Zoe term eer zullen in de komende jaren tot uitvoe ring komen. G.S. delen voorts nog mede grote zorg te hebben voor het open land en vcrklu- ren, dat toch nog het grootste duel van de oppervlakte van Zuid-Holland namelijk 67 procent uit cultuurgrond be staat. Zij streven naar polder- concentratie alsmede naar fu sies van waterleidingbedrijven, et vervoer over de binnenwate ren gaat weer grotere betekenis krijgen, G.S. streven naar het geschikt maken van provinciale vaarwegen voor schepen van 1000 tot 2000 ton. Bevordering van de binnenvaart is vooral van belang door de in vergelij king met het wegverkeer lagere vervoerskosten en grotere vei ligheid, de beperking van het energieverbruik en van de mi lieubelasting. Een schip van 600 1000 ton is gelijk aan 60 vrachtauto's. Ook over deze materie komen G.S. met een afzonderlijke nota. Bovenstaande beleidslijnen zijn een nadere uitwerking of uit dieping van het zogenaamde „witte boekje", dat deze zomer verscheen van het nieuwe G.S.- college van Zuid-Hollhnd. Het daarin voorgestelde beleid wordt onderschreven door de P.v.d.A., de C.D.A. cn de V V D. in de Staten van Zuid-Holland. Tijdens de begrotingsbehande ling zal dit uitvoerige beleids plan ter discussie staan van de Statenleden. Elf procent minder doden in verkeer DEN HAAG Het aantal ver keersdoden op de Nederlandse wegen dit jaar zal ongeveer elf procent minder zijn dan in 1973. In totaal werden 2750 slachtoffers geregistreerd te gen 3.092 het vorig jaar. Een en ander blijkt uit het speciale statistisch bulletin, dat het CBS gewoonlijk aan het eind van het jaar uitgeeft. Ook is een raming gegeven van het totale aantal verkeersongeval len dit jaar: 60.000 tegen 60.300 vorig jaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7