£eidóe6owatii Groot metaal eist 2% en vervroegd pensioen Martinair: navigatie- fout staat niet vast hou 't in de hand Honderden zeevogels -vast in olie- afgemaakt IIIII— 1 Nieuw gebouw voor parlement van de baan Onassis in levensgevaar I AUTOVERKOOP GEDAALD Bevolking Nederland groeide naar 13,6 min KNVB praat met clubs Donderdag 19 december 1974, 65e jaargang no. 19997 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bruiden Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. i_eiden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug. Adj. hoofdredacteur, j. HailewasChef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125.25 - losse n De drie bruiden van Anton Hei boer op Ned. II om 21.40 uur, Tatort om 20.21 uur. Ned. I om 20.21 uur Colditz. MINDER WIND Enkele opklaringen maar daar na weer meer bewolking en la ter kans op regen of motregen. Matige, bij de Wadden eerst nog krachtige tot harde wind uit west tot noordwest krimpend naar zuidwest. Maximumtempe raturen omstreeks 7 graden. Morgen zon: 8.45 - 16.30. Maan: 11.45 - 23.58. Schev. hoogw.: 6.57 - 19.17. laagw: 2.42 - 14.57. (Van onze correspondent) BERGEN - Honderden zeevogels die zijn vastgeraakt in de ruwe olie, tussen IJmuiden en Cal- lantsoog, moeten worden afge maakt. De olie (250 ton) is af komstig van de Libanese tan ker New Way die in stormweer voor de kust bij IJmuiden ge scheurd is. Veel vogels hebben olie naar binnen gekregen door het likken van hun veren, an dere zijn verbrand in de flinke plak olie. Volgens de Hulpdienst Natuurvo- gels in Bergen is de toestand' rampzalig. Mevrouw A. Dijk huizen: "Bijna allemaal moeten ze worden afgemaakt". (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Martin Air ontkent met klem de juistheid van een verklaring, dat de ramp met de DC-8 die aan 191 mensen het leven heeft gekoste wijten ewijten zou zijn geweest aan een navigatiefout van gezagvoerder Lamme. Eric Warusawitharane, een autoriteit op Sri Lanka - het eiland waar het Neder landse vliegtuig tegen een berg vloog -. heeft tegenover het persbureau A.P. ver klaard dat een fout van de piloo de oor zaak zou zijn, hij heeft daar zelfs aan toegevoegd blij te zijn, dat de luchtver keersleiding van de luchthaven Colombo, die de machine onder zijn verantwoorde lijkheid had, geen enkele blaam treft. Vooral deze laatste conclusie heeft bij Mar tin Air kwaad bloed gezet. Een woordvoer der van het charterbedrijf zei vanmorgen: „We willen alles op alles zetten om de oorzaak van de ramp te ontdekken, zelfs al zou dit inhouden dat een vliegfout van onze bemanning aan het licht zou komen. Maar op grond van de gegevens waarover wij beschikken, hebben we niet de indruk dat daar - of daar alleen - de schuldvraag ligt". Martin Air stelt zich op het standpunt dat de officiële onderzoekscommissie nog niet klaar is met zijn werk, en dat ieder com mentaar van „een magistraat op Sri Lan- ,ka" dus in twijfel moet worden getrokken. Onofficieel was gisteravond op Schiphol te beluisteren dat de oorzaak van de ramp ook wel eens gezocht zou kunnen worden in het fiet dat de bakens van de luchthaven van Colombo ten tijde van de ramp niet hebben gewerkt. Deskundigen verwachten nu dat er rond de werkelijke schuldvraag een grote mate van langdurig touwtrekken zal ontstaan, omdat bij vliegtuigongeluk ken van de omvang de financiële konse- ltwenties zeer belangrijk zijn. Tijdens een herdenkingsienst gisteren op Schiphol zei Martinair directeur Schröder dat troost valt te putten uit de zekerheid dat passagiers en bemanning door de snel heid waarmee de ramp zich heeft voltrok ken geen ogenblik van angst of lijden hebben kunnen doormaken. De Haagse dan seres Myra Abraha- mi de Melverda, die zaterdagavond met haar Oosterse dans groep The Lovely Flowers optreedt in Amicitla te Den Haag, heeft onthuld dat zi) in februari naar West-Duitsland gaat om een rol te spelen in de nieuw ste film van de be roemde acteur Mar lon Brando De in Indonesië geboren danseres, die in de jaren vijftig naar Den Haag Kwam. vertelde dat de op namen worden ge maakt op diverse lokaties, waaronder Bremen (zie el ders). IS3 (Van een onzer verslaggevers.) Den Haag De vakbonden willen in de groot-metaal niet alleen een loons verhoging van twee procent bereiken, maar ook een onderzoek naar vervroeg de pensionering in deze bedrijfstak. De pensionering zou volgens de bonden op 1 januari 1976 op 64 jaar gesteld moeten worden. Daarna zou de vervroeging geleidelijk verder ingevoerd moeten worden. De hierdoor groeiende kosten voor de on dernemingen zouden uit de initiële ver hogingen bestreden kunnen worden. Al dus de voorstellen van de vakbonden. N.K.V., C.N.V. en N.V.V. staan erop, dat de twee procent loonsverhoging in de groot-metaal volgend jaar deels in centen, deels in procenten uitgekeerd moet worden. De Unie B.L.H.P. houdt vast aan twee procent zonder meer. De Unie opereert bij de onderhandelingen zelfstandig, omdat de leden per 1 januari uit het N.K.V. stappen. Het N.K.V. heeft zijn veto uitgesproken over de plannen van de Unie haar eigen standpunt in de voorstellen nader toe te lichten. C.N.V. en N.V.V. hadden daartegen geen bezwaar. De C A.O. groot-metaal moet volgens de bonden voor drie jaren gelden. De direkte loonbepalingen zullen echter ieder jaar ingevoerd dienen te wor den. In de thans ingediende voorstellen komt een nieuwe vakantieregeling voor. Uitbreiding van de vakanties geldt vooral voor werknemers boven veertig jaar. Daarnaast moet voor werknemers boven zestig jaar een werktijdverkorting ingevoerd worden. Deze loopt geleidelijk op van 100 uren minder werken per jaar voor zestig jarigen tot 600 uren per jaar voor 64-jarigen. Voor werknemers boven 55 jaar zou de verplich ting tot overwerk moeten vervallen, evenals de verplichting tot het verrichten van ploegendienst- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuwbouw voor de Eerste en Tweede Kamer is van de baan. Het ministerie van Volkshuisvesting en de Rijksgebouwen dienst denken niet meer aan de bouw van een compleet en modern complex voor het parle ment, maar willen nu het huidige Tweede Kamercomplex op het Binnenhof gaan uitbrei den. Kamervoorzitter dr. A. Vondeling zal .hierover vanavond, als de Kamer op kerstreces gaat, nadere mededelingen doen. Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft over deze zaak vandaag een brief aan de Tweede Kamer ge stuurd. De Kamer kampt al jarenlang met ruimtegebrek. Enkele jaren geleden gingen de gedachten uit naar een geheel nieuw gebouw; als plaats daarvoor werd eerst het gebied rond het Centraal Station genoemd en later het Spuikwartier dat al sinds de oorlog braak ligt. Op welke wijze men het Binnenhof-complex denkt uit te breiden is nog met bekend. Ver moedelijk zal Kamervoorzitter Vondeling daar over vanavond meer details geven. Aan de Kamer zal dan worden gevraagd financiële mogelijkheden te scheppen om de uitbreiding van het Tweede Kamergebouw in de toekomst te realiseren. VOL Er kwamen ook 18.000 Rijksgeno ten bij. Gisteren heeft de Amsterdamse wet houder Roel van Duyn in het Amster dams westelijk ha vengebied de eerste paal geslagen voor de grootste installa tie in Nederland voor het verwerken van autowrakken. Het bedrijf dat in 1975 in werking zal gaan. zal per jaar ongeveer 150.000 auto's kunnen ver werken. Motie: meer subsidie voor bejaarden sociëteiten Van een onzer verslaggevers Leiden Het PvdA-gemeente-1 raadslid Höppener heeft in de gemeenteraad een motie inge diend waarin wordt gevraagd de subsidie aan bejaardensocie- teiten volgend jaar te verhogen van 300 tot 450. Het CDA en de WD hebben al eerder te kennen gegeven hiermee ak koord te gaan. ATHENE (AFP) Het Atheense dagblad „Kathimerini" meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat de Griekse reder A.. Onassis ernstig ziek is en dat zijn leven in gevaar zou zijn. De ziekte waaraan Onassis lijdt en waarvan de aard niet aange duid is, had zich verscheidene' maanden geleden geopenbaard. Maar pas onlangs had rij een keer ten kwade genomen. Charlotte Lange, kijkt naar haar dochtertje Jolene Rene, dat voeding krijgt toegediend door een verpleeg ster. Het kleine meisje is de enig overgeblevene van de zesling. die bijna twee weken gele den in San Jose in Californië werd ge boren. miiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Va r verslaggevers) Den HAAG Er zijn dit jaar in ons land minder personenauto's verkocht dan vorig jaar. Tussen 1 januari en 1 december wer den 376.275 nieuwe personen- en combina tiewagens verkocht, tegen 413.147 in dezelf de periode van het vorig jaar. Dat is een daling met 8,9 procent. Uiteindelijk zal de daling over het gehele jaar 7 procent bedra gen. De verkopen daalden sterk in de tijd van de oliecrisis, maar stijgen weer aan het eind van het jaar. In november werden al weer 16,5 procent meer auto's verkocht dan in november 1973. De verkoop van tweede hands auto's is opnieuw gestegen en kwam boven de één miljoen. Den Haag Een selectiecom missie bestaande uit de heren Ch. Boost en O.B.W. Douwes Dekker heeft uit vele inzendin gen een aantal Nederlandse films geselecteerd die mee zul len gaan dingen naar de Franse en Italiaanse filmprijzen van 1975. Naar Frankrijk gaan de films: „Straf" van Olga Madsen, „Ruudt Wackers, portret van een schilder" van Jan Wouter van Reijen, „Johan Barthold Jongkind" van Rob Mariouw Smit en „Adventure in art" van Paul Huf. Voor Italië rijn ook nog uitgekozen: „Grote Klaas en kleine Klaas" van Pieter Ver- hoeff en „Een gat in de „Tijd van Jonne Severijn. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is dit jaar met ongeveer 112.000 personen toegenomen tot 13,6 miljoen aldus het CBS. Het geboortenoverschot daalde tot 78.000 (in '73 nog 84.000). Het migratie-overschot bedroeg 34:000' tegen 21.000 in het vorige jaar Uit de landen rond de Middellandse Zee immi greerden 11 000 mensen, evenals verleden jaar en uit Surina me en de Nederlandse Antillen kwamen 18.000 personen tegen 11.000 in 1973. Het aantal overledenen daalde tot 8 per 1000 inwoners vergeleken met 8,2 per 1000 in het vorige jaar. Er stierven 202 per 100.000 inwoners aan kanker, evenveel als in '73. De sterfte aan hart- en vaatziekten liep terug. Ook stierven er minder mensen door verkeersongevallen (21.000 tegen 24.000 in het vorige jaar). SPELVERRUWING: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voordat minister Van Agt met de KNVB gaat praten over het strafrecht in de voetbalsport, zal er in januari een gesprek plaatsvinden tussen de clubs uit het betaalde voetbal en de KNVB over de spelverruwing. Reacties van de sportwereld op het initiatief van minister Van Agt treft de lezer aan op de sportpagina's. Aanslagen - In Bristol zijn gister avond twee bomaanslagen ge pleegd, waarbij 13 mensen ge wond werden. Een bom was geplaatst bij een fotowinkel. De andere beschadigde een brand weerauto en een ziekenwagen. Kou i In Werkhojansk, dat in noordelijk Siberië ligt, was het -56 graden Celsius, zo heeft het russische persbureau TASS be kend gemeekt. ADVERTENTIE Kooreman en Zonen Stijl-en periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 Lelden 071 - 23261 Speciaal adrea voor: Rundlederen: 2 en 3 zitsbanken Chesterfields Wlngchairs dames en heren fauteuils Eiken met rundlederen stoffering E.NZ., ENZ. Baader-Mcinhof - Een rechtbank in West-Berlijn heeft twee vrou welijke leden van de anarchisti sche Baader-Meinhofgroep tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. De 30-jarige Ingrid Siepmann kreeg 12 jaar en de 25-jarige Annerose Reiche 7 jaar. Geen propvolle zakken, geen gezoek naar autopapieren De oplossing is deze handige skai-leron polstas waarin u al uw persoonlijke spullen overzichtelijk kunt opbergen en meenemen De prijs? U raadt het Slechts de moeite nemen eën nieuwe abonneee aan te brengen voor onze krant.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1