WORDT HET VOETBAL NU WEL OF NIET TE HARD GESPEELD "HÉB K JL jpB P te*! mi A.rie de Wit weet nu nog niet waar hij aan toe is Huijbregts: Praten kan natuurlijk nooit kwaad' Van de Meent: ,Van Agt moet zich niet met ons bemoeien' Derks: ,Ik weet voor de minister wel iets anders' Rab: ,Spel niet ruwer geworden' DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT, PAGINA 15 (Van onze sportredactie) Het bericht dat de minister van justitie, de heer Van Agt, met KNVB-officials gaat praten, heeft veel reacties losge weekt. De angst dat van overheidszijde in het voetbalgebeuren zal worden in gegrepen, wordt door velen niet denk beeldig geacht. De publikaties rond de confrontatie Gerrie Mühren-René van der Kerkhof alsmede de uitlatingen van dr. Rolink hebben veel gemoede ren al bezig gehouden. Overal vragen verschillende, bij de voetbalsport be trokken personen, zich thans af, of de grens v^n het toelaatbare is bereikt. (Van onze sportredactie) ALMELO/EINDHOVE- N/AMSTERDAM Zoals dikwijls het geval is, bestaan er ook met betrekking tot het onder werp te hard voetbal, verschillende meningen. Tal van bij de voetbal spórt betrokkenen vin den dat het allemaal wel meevalt, terwijl anderen niet schromen al driftig de noodklok te luiden. Exponenten van de aatstgenoemde groep lijn zonder meer trainers als Kees Rijvers, (PSV) en Rinus Gosens (Eind- ïoven). Zij zien duidelijk bepaalde problemen lig gen en zouden het op irijs stellen wanneer er naatregelen zouden wor den genomen. Met dien verstande echter, dat mi nister Van Agt die met de KNVB officials gaat praten, „buiten beeld" blijft. Andere trainers c.q. managers daarente- en denken heel anders, 'im van de Meent van, FC Amsterdam staat lijnrecht tegenover de opvattingen van Kees Rijvers. En Hans Kraay tracht de mentaliteit te verande ren. Dat kan door zonder blik ken of blozen de spelregels har der te benaderen. Als de scheidsrechters zich veilig we ten in de stadions - daarover zou minister Van Agt wel met de KNVB mogen en moeten praten - dan kan deze verande- denkt eveneens anders, dan de oefenmeester van PSV al is hij wel bereid diens oordeel in overwe ging te nemen. Dit laatste is eigenlijk niet zo verwonderlijk want Kees Rij vers heeft veel nagedacht over steeds groter wordende controverse. Steeds weer wor den de trainers geconfronteerd met het feit dat het leveren van prestaties een keiharde nood- is. Gebeurt dat niet, dan is het gat van de deur nabij. Maar als een oefenmeester in zijn elftal onvoldoende kwalitei ten heeft, kan hij alleen nog maar door het verbeteren van de conditie en andere nood maatregelen, voor de nodige compensatie zorgen. Een meer dan normale inzet vormt een van die mogelijkhe den. Kees Rijvers daarover: .Kijk, als die affaire Muhren- Van der Kerkhof de directe aan leiding is van minister Van Agt pm te gaan praten, dan is het iammer. toch begrijp ik het wel. Mleen ben ik over een ding verbaasd. Dr. Rolink roept aller lei dingen uit maar brengt Ger- ne Mühren niet voor een onder- naar het ziekenhuis in Eindhoven. Ik vind dat Dr. Ro link met zijn uitlatingen de voet balsport een minder goede dienst heeft bewezen. Maar ?oed, daarom gaat het eigenlijk met eens. Het betaalde voetbal is heel langzaam abnormaal hard geworden. Het is duidelijk dat daaraan iets moet worden ledaan. Mijns inziens ligt er een l»ak voor de professionele raad ?an bestuur. Vanuit deze orga nisatie zal moeten worden ge ring al snel worden doorge voerd. Daarna zou er een twee de fase moeten komen, waarin bijvoorbeeld minimale spelwijzi- gingen kunnen worden doorge voerd. Zo zou de vraag gesteld kunnen worden: moet in twijfel gevallen altijd het voordeel voor de verdediger zijn? Op deze ma nier kan de sfeer worden verbe terd en kunnen wij door bezin ning het intimidatie-voetbal wel licht doen verdwijnen". Kees Rijvers weet waarover hij spreekt. Hij beseft echter ook, dat het een lange weg is en dat de medewerking van iedereen nodig is. Beter: „Alle betrokke nen zullen er van overtuigd moeten zijn. Eén van de oefenmeesters die zijn bijdrage direct wil leveren, is Rinus Gosens: „Het spel is inderdaad veel harder gewor den. Waarschijnlijk is de factor angst een van de redenen. Trainers kunnen te gemakkelijk worden ontslagen. De bestuur ders moeten meer begrip op brengen. Zij moeten vertrouwen hebben en achter hun eenmaal gekozen trainer blijven staan. Spektakel is goed, maar de spe lers moeten elkaar ruimte geven om te spelen als de vreugde in het spel en de sportiviteit verlo ren gaan, is het gebeurd. Er is in trainersverband wel wat overleg, maar dat zit nog een beetje losjes in elkaar. Serieus worden de zaken nog niet aan gepakt!" Tijd en Medewerking. Het ziet er niet naar uit dat die voor handen zijn. Luister naar trai ner Pim van de Meent van FC Amsterdam: „ge.in de ruim te! Van Agt moet zich niet met ons bemoeien. Hij kan er beter voor zorgen dat mijn vrouw 's avonds zonder problemen op straat kan wandelen. Vroeger ging het ook hard. Misschien nog wel gemener dan nu. Maar tegenwoordig is het oog van de camera overal bij en schrijft de pers over deze zaken. Rijvers heeft gemakkelijk praten. Maar ik heb geen vijf miljoen om een elftal te kopen. Mijn spelers mo gen alles, behalve spuwen, slaan en vloeken. Trouwens Rijvers heeft in zijn ploeg ook een paar aardige rakkers lopen. Het is eigenlijk te gek. In Nederland maken we overal een probleem van. Maar het is in het maat schappelijk bestel opgesloten. In Engeland voetballen ze zo al dertig jaar. Daar is het een kwestie van geven en nemen. In Nederland wil men alleen maar geven". Ook Hans Kraay, de manager van het zo fel bekritiseerde Ajax heeft zijn eigen opvattin gen over de zaak. „Ik zou het betreuren als er van overheids zijde zou worden ingegrepen. Vooral ook omdat de straffen die worden uitgedeeld beslist niet mis zijn. Trouwens ik zie helemaal niet in dat het spel zoveel harder en gemener is geworden. Misschien ben ik bedrijfsblind omdat ik met de voetbalsport ben meege groeid. Maar als ik het fout zou zien, is dat wel een trieste zaak. Misschien zou dan een oplossing zijn om een rustperiode in de Nederlandse competitie in te lassen. Bijvoorbeeld drie vier weken de boel stil leggen. Dan kan iedereen de druk van de strijd om de punten even verge ten. Ik weet dat Ajax momen teel van hard spel wordt beticht. Maar is dat vroeger anders ge weest? In de tijd van Neeskens is het er ook flink aan toe ge gaan. Toen heeft iedereen het bedekt met de mantel der Liefde. Toen hoorde je niks omdat het goed ging. En toen speelden mannen als Suurbier, en Krol ook mee. Nee, veel kan al wor den voorkomen als de scheids rechter straffer ingrijpt. Daar naast zou kunnen worden over wogen de waarnemer meer be voegdheden te geven zodat de KNVB op dat rapport achteraf eveneens zou kunnen ingrij pen". Tot slot nog de meest actuele boosdoener Rene van der Kerk hof: „Ik ben van alle reacties geschrokken. Ik heb zelfs ano nieme brieven gehad maar die heb ik in de prullenbak gemikt. Van Agt moet zich niet met ons bemoeien. Ik denk dat de KNVB sterk genoeg is om eigen zaken te regelen. Ik geef toe: het gaat vaak te hard. Maar je moet soms wel mee, al gaat het dan ten koste van alles. Zelfs van het publiek. Maar het is nu een maal zo dat kwalitatief mindere tegenstanders met hard spel proberen de kloof te overbrug gen. De film terugdraaien is misschien wel mogelijk, maar dat kan alleen in goed overleg tussen trainers en spelers". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het besluit van minister Van Aft om in overleg te treden met het bestuur van de KNVB over het strafrecht, dat door de bond wordt toegepast, is door de bondsbestuurders positief ont vangen. Toch meent men in Zeist, dat er niet te zwaar getild moet worden aan de overtredingen die op het voetbalveld worden begaan. „Het valt alle maal best mee", meent Jan Huijbregts van de sectie betaald voetbal van de KNVB. „Natuurlijk heerst er de tendens, dat de spelverruwing toeneemt, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de pers en met name de televisie te veel de nadruk leggen op excessen". Jan Huijbregts toont aan de hand van gegevens aan, dat de gevolgen van de spelverruwing nog niet schrikbarend zijn. „Alle leden van de KNVB zijn opgenomen in een collectieve ongevallenverzeke ring. De stijging van het aantal, ongevallen in verge lijking met de stijging van het aantal leden is vrij gering. Ik geloof dan ook, dat de verruwing te nadrukkelijk naar voren wordt gebracht. „De agressiviteit in de hele maatschappij neemt toe. Je mag dan ook niet verwachten, dat de voetballers hierop een uitzon dering vormen. Maar het valt allemaal erg mee. Het aantal ongevallen in de voetbalsport is nagenoeg niet gestegen". Derks beschouwt het voornemen van Van Agt dan ook niet anders dan als een visite. „Ik vraag me af of de minister wel alles van de voetbalsport weet. Hij moet me dan toch eens uitleggen waarom de KNVB zo snel groeit als de agressiviteit naar zijn idee in zo'n grote mate toe neemt Die feiten zijn naar mijn mening niet met elkaar te ver enigen. Als de minister zo nodig een kijkje bij de KNVB wil nemen, dan moet hij ook maar eens naar de zaalsporten gaan. In de praktijk blijkt het alle maal best mee te vallen" Toch staat Jan Huijbregts niet onwil lig tegenover een gesprek met de minister. „Praten kan na tuurlijk nooit kwaad. Integen deel zelfs, overleg juichen we alleen maar toe. We hopen de minister inzicht te kunnen ge ven in ons strafrecht Maar ik wil toch wel met de meeste na druk stellen, dat wij er niet van overtuigd zijn dat de spelverru wing in een te grote mate toe neemt Natuurlijk zijn we bereid er alles aan te doen, als dat tenminste nodig blijkt". Twijfel Aan die noodzakelijkheid wordt ook sterk getwijfeld door scheidsrechter Frans Derks. Mijn echtgenote speelt zaal handbal en als je ziet hoe zij soms thuiskomt, dan vraag ik me af wat er zich allemaal in die zaal afspeelt. Nee, ik dacht dat er geen enkele aanleiding was voor de minister om een gesprek met de KNVB over de spelverruwing te hebben. Ik weet voor meneer Van Agt wel andere zaken, waaraan hij zijn aandacht zou kunnen wijden". Frans Derks is het met Jan Huijbregts eens, dat de pers te vaak de nadruk legt op bepaal de excessen. „Neem bijvoor beeld die kopstoot van Bos kamp. Hoe vaak hebben we die nou wel niet op de televisie ge zien. De kwestie Mühren in de wedstrijd tegen PSV is ook lich telijk overdreven. Dokter Rolink bracht naar mijn mening de zaak veel te geëmotioneerd. Mühren mag misschien zondag alweer voetballen. Zelf had ik het weekeinde ook geen gemak kelijke wedstrijd: Utrecht—Ex celsior. Maar van blessures was geen sprake". De Brabantse scheidsrechter blijft voorbeelden aandragen om aan te tonen, dat minister Van Agt de kwestie overtrekt. „Vorig seizoen heb ik in het betaalde voetbal 41 wedstrijden gefloten. Ik heb in al die wed strijden zegge en schrijve 1 mi nuut en 45 seconden voor bles sures moeten stoppen. Nee, er is werkelijk geen enkele reden voor meneer Van Agt zo plotse ling in overleg te treden met de KNVB". Jan Rab, de voorzitter van de Vereniging Van Oefenmeesters Nederland (WON) is eveneens niet gelukkig met het besluit van de minister. „De voetbal sport is niet onsportiever gewor den, maar zakelijker. Er wordt meer belang gehecht aan de prestaties, maar deze moeten ook haalbaar zijn met „clean" voetbal. Ik dacht niet, dat het spel zo veel ruwer is geworden dan enkele jaren geleden. Ik vraag me dan ook af of de inmenging van de minister wel zo gelukkig is. De voetbalsport is per slot van rekening toch een besloten kringetje. De invoering van de rode en gele kaarten wekt naar de me ning van Jan Rab misschien de indruk, dat het spel ruwer dan in voorafgaande jaren is. „Het publiek wordt nu duidelijk met een straf geconfronteerd, tecwijl dat in het verleden niet het ge val was. Het kan wellicht de mening hebben opgevat, dat er meer excessen plaatsyinden". Hoewel niemand zich in derge lijke termen uitdrukt, is het dui delijk, dat de Nederlandse sportwereld zich afvraagt waar de minister van Justitie zich ei genlijk mee bemoeit. De verte genwoordigers van de KNVB. het scheidsrechterscorps en de WON menen, dat er niets on rustbarends aan de hand is. „Het valt allemaal best mee", luidt dan ook hun gezamenlijke eindconclusie. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Binnen onbepaalde tijd tal het geschorste ex-bestuurslid van Ajax, heer Arie de Wit weten of hij ooit nog voet mag zetten binnen de domeinen van de vereniging in de Meer. Zoals eertijds ttmeld, werd De Wit, die professionalise- ring van het bestuur voorstond, geschorst degens uitlatingen in interviews, die de naam van de vereniging volgens het be stuur schade had berokkend. Voorts zou hij „Tijdens uw vakantie in Tunis de contractspeler Suurbier hebben geïnformeerd omtrent de inhoud van con tracten van andere spelers van de vereni ging ten gevolge waarvan aan de vereniging financiële schade werd berokkend", aldus een passage uit de brief, waarin De Wit de wacht werd aangezegd. De tegen hem ingebrachte feiten spreekt De Wit catego risch tegen. Hij tekende dan ook tegen de schorsing beroep aan bij de ledenraad, die de hoogste macht binnen de vereniging heeft Voor die raad, die hem destijds als bestuurslid naar voren schoof, juist om wat tegengas aan het trio Van Praag/Timman/Westrik te geven, moest hij zich dinsdagavond verantwoorden. Aan die verdediging was een tweetal eisen gekoppeld. De Wit mocht zich niet juridisch terzijde laten staan en mocht geen getuigen oproepen, die bereid waren een goed woordje voor hem te doen. Om het proces langs enigszins democratische weg Om een gemeenschappelijk standpunt te formuleren, verder te laten lopen zou het bestuur als tegengebaar dacht De Wit, naar later bleek ten onrechte met aan de stemming deelnemen. Een ander in het Voorzitter Van Praag volstond met de mededeling dot voordeel van De W.t werkend punt was het besluit om het standpunt schriftelijk wordt meegedeeld en tcgele- schnftehjk te stemmen, waardoor de uitspraak van de genertijd wel tegemoet kan worden gezien. Binnen onderscheiden leden anoniem zou blijven. welke termijn, daarover kon de praeses geen uitsluitsel geven. De Wit verwachtte de uitspraak dinsdagavond, maar De heer De Wit (27 jaar lid van de vereniging, waarvan zij bleef verrassenderwijs uit Na een lange monoloog 10 in de ledenraad) toonde zich verbaasd en teleurge- werd hem vanuit de ledenraad een aantal vragen stcld. „Nu weet ik nog niet waar ik aan toe ben", gesteld, waarop de vergadering werd geschorst constateerde hij gelaten."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15