EG-landen gaan energie besparen CRIMINALITEIT STEEDS MEER EEN ZAAK VAN JONGEREN £eidó® Qowiwnt Doorstrominghef f ing opnieuw in studie Visserij krijgt miljoenensteun Docenten KTHA: schort ontslag dr.Van LuijLop Heath in opspraak WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 l.EIDSE COURANT. PAGINA 9 (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De ministers van economische zaken van de EG hebben gisteren tot enkele be langrijke energie-besparende maatregelen in de gemeen schap besloten waarover hun regeringschefs nauwelijks een week tevoren tijdens de Euro- pese-topbijeenkomst in Parijs het niet eens konden worden. Zo zal het energieverbruik in de negen EG-landen tot 1985 met 15 procent worden ver minderd en zal bovendien 240 miljoen ton olie worden uitge spaard. In- en ditvoer van oüe en aardgas in het gebied van de negen zijn voortaan meld- plichtig, zodat de nationale re geringen de marktontwikkelin gen in de gaten kunnen hou den en de gemeenschap dan van de ene op de andere dag op de hoogte is van de voor raad en het verbruik en even tueel maatregelen kan nemen. De EG wil voorts in de toe komst olie en aardgas minder in de industrie toegepast zien en het verbruik daarvan voor de verwarming van huizen en gebouwen aangewend zien. De kolen-produktie zou tot 1985 op het huidige peil gehand haafd moeten worden. De EG- commissie had al eerder voor gesteld het aandeel van de electriciteit in 1985 als energie bron op 32 procent te brengen tegen nu 21 procent. De rol van de kernenergie zou moe ten worden opgevoerd van nu 1,4 percent naar 16 procent in 1985 het aandeel van het in de energie-voorzie ning zou van nu circa 11 per cent naar ongeveer 23 percent moeten stijgen. Omdat de bouw van een groot aantal kerncentrales nodig is en in sommige landen grote weerstanden bestaan tegen de ze drastische uitbreiding met name in Nederland en Dene marken werden op dit punt nog geen spijkers met koppen geslagen. Niettemin kan de EG - precies een jaar na de afkon diging van de Arabische olie boycot en na eindeloze discus sies op allerlei niveau's - se dert gisteren spreken van een belangrijker aanzet naar een gemeenschappelijke energie- politiek. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Dieven en inbrekers hebben dit jaar voor een dikke 50 miljoen aan geld i goederen gestolen. Vooral lederen kledin- en antiek waren zeer in trek. In die 50 miljoen zitten niet de opbrengsten van de vele diefstalletjes en inbraakjes die overal L het land werden gepleegd, bij de bena deelden menigmaal veel schade of verdriet veroorzaakten, maar te gering waren voor landelijke publiciteit Evenmin zijn in dit bedrag de opbrengsten van inbraken en zwendelpraktijken begrepen, waarvan de slachtoffers geen juiste opgave openbaar gemaakt wilden zien of waarvan de politie de omvang niet heeft kunnen vaststellen. Er werden ruim. 800 personen gearresteerd voor diefstal, zwendel of inbraak. Tien pro cent daarvan was niet afkomstig uit Neder land. Als het om overvallen en geweldsmis drijven gaat, is het aantal buitenlandse da ders groter. Blijkens een onderzoek van het criminolo gisch instituut te Groningen wordt de crimi naliteit steeds meer een zaak van jongeren. Vrijwel alle misdrijven uit het wetboek van strafrecht stijgen onder de 12 tot 20-jarigen. De leeftijdsgrens 18 tot 20 jaar bevat ver houdingsgewijs de meeste veroordeelden. Geschat wordt, dat jeugdigen dit jaar voor zo'n slordige 6 miljoen bij elkaar gestolen hebben. Er werden volgens opgave van de politie voor ernstige vergrijpen ruim 600 jongens en meisjes aangehouden. Voorts blijkt dat ook de jeugdcriminaliteit harder wordt. In de lijst van vergrijpen vindt men o.a. poging tot doodslag, overvallen met gebruik van geweld, bendevorming, geweld pleging. ook tegenover de politie, terrorise ren van buurten of dorpen, straatroof. Door onervarenheid met het inbrekersvak bren gen jeugdigen dikwijls veel schade aan als zij een slag willen slaan. Vaak is de schade groter dan de buit. Dikwijls wil de jeugd alleen maar vernielen. Wat betreft de inbraken sloeg een 12-jarig Italiaans jongetje een record; de politie spreekt van 300 inbraken. Meer dan eens hebben dit jaar jonge jon gens (veel oudere) vrouwen verkracht, ook wel onder bedreiging met wapens. LONDEN (AP) De leiding van de Britse conservatieve par tij heeft leider Edward Heath opdracht gegeven zijn positie binnen de partij aan een votum te onderwerpen. Een groep conservatieven onder leiding van sir Alec Douglas Home heeft laten weten cat de partij vóór april een besluit zal nemen over het voorzitterschap. Na de twee verkiezingsnederla gen die de conservatieven dit jaar hebben moeten incasseren is Heath in opspraak gekomen. Heath was tot de verkiezingen van maart premier. In oktober slaagde hij er opnieuw niet in een stembusoverwinning te be halen. OLIEBOL PEPERDUUR DEN HAAG Oliebollen eten wordt dit jaar een dure lief hebberij. In vergelijking met eind vorig jaar zijn de ingre diënten voor het zelf maken van oliebollen in totaal 32 per cent in prijs gestegen, zo heeft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt uit gerekend. Produkten, die de prijs van de oliebol in belang rijke mate hebben opgejaagd, zijn slaolie (52 percent duurder geworden), krenten en rozijnen (door elkaar 25 percent), poe dersuiker 19 percent), melk (-t- 14 percent) en sucade 13 percent). Een kleine hoeveelheid oliebollen zelf bereiden loont daardoor de moeite en de kosten niet meer, aldus Koopkracht Pinochet president Chili SANTIAGO De leider van de militaire junta in Chili, gene raal Augusto Pinochet, is tot president van de republiek be noemd. Hij droeg tot dusver als staatshoofd de titel „Opper ste leider van de natie". In een gisteren in de Chileense staatscourant gepubliceerd be sluit staat dat op grond van de historische traditie het hoofd van de regerende junta de titel van president van de republiek is toegewezen. Voor ruim 125 min. fruit doorgedraaid BRUSSEL (AP) De landen van de Europese gemeenschap heb ben het afgelopen seizoen meer dan 125 miljoen gulden betaald om groenten en fruit door te draaien toen de prijzen te laag waren. De grootste bedragen werden be steed aan het doordraaien van appels en peren. Voorts werden perziken, manda rijnen, sinaasappelen, bloemko len en tomaten doorgedraaid. Krachtens de regels van de Euro pese Gemeenschap kunnen ge nootschappen van boeren over schotten opkopen om zo de prijzen te stabiliseren. Deze worden dan uit de markt geno men, wat neerkomt op begra ven of verbrandden. De verlie zen werden gecompenseerd door het gemeenschappelijk landbouwfonds van de Europe se Gemeenschap. De glazenwasser is hier tegen deze reusachtige glazen gevel van het Berlaymont-gebouw in Brussel haast niet te zien. De daden van de glazenwasser zijn echter bijzonder groot, want hij verschaft de ambtenaren van de E.E.G.. die hier zetelen, een hel der zicht. Het gebouw telt 15 verdiepingen en heeft van onder tot boven ramen aan alle acht zijden van de vier vleugels. Mgr. Capucci in hongerstaking AMMAN (Reuter) De melchi- tische aartsbisschop van Jeruza lem, mgi Hilarion Capucci, is in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn veroordeling door „een militaire bezettings rechtbank". Dit meldde gisteravond het Jor daanse persbureau, dat zei be richten hierover te hebben ont vangen. Mgr. Capucci is onlangs veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. De Israëlische rechtbank die hem dit vonnis oplegde achtte de aartsbisschop schuldig aan wapensmokkel ten behoeve van de Palestijnse ver zetsorganisatie El Fatah. Vijtigste rassenlijst verschenen WAGENINGEN (ANP) De vijftigste rassenlijst voor land bouwgewassen is uit Dit feit werd gisteren feestelijk gevierd in Wageningen. De lijst, waarin dit jaar zo'n 400 soorten zijn opgenomen, verschijnt de laat ste jaren in oplagen van 15.000 exemplaren, waarvan er 10.000 naar boeren gaan. Lange tijd heeft de lijst alleen een adviserende funktie gehad, maar nu is ze net als in het begin weer bindend. Dat wil zeggen, dat alleen zaad een pootgoed van de in de lijst opge nomen gewassen in de handel mogen komen, dit als gevolg van een EEG-maatregel. Uit die EEG kan het volgend jaar een invasie van 1600 rassen worden verwacht, die ook in de lijst moeten worden opgenomen. Huis steunt Rockefeller WASHINGTON (Reuter) Nel son Rockefeller is gisteren weer een stap dichter bij zijn bevesti ging door het Congres als vice- president van de Verenigde Sta ten gekomen. De commissie van justitie van het Huis van Afge vaardigden verklaarde Rocke feller geschikt en bekwaam en beval het Congres aan de nomi natie te bevestigen. Horeca wil proces tegen autovrij Terschelling TERSCHELLING (ANP) De leden van Horeca-Nederland, afdeling Terschelling Willen de gemeente Terschelling een pro ces aandoen, omdat zij nu al schade ondervinden van het ge- meentebesluit het eiland in de zomermaanden autovrij te ma- Ook willen de leden elk afzon derlijk een bezwaarschrift indie nen bij gedeputeerde staten van Friesland. Vijfjarenplan van Vorster voor Rhodesië SALISBURY (AFP-UPD D< Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft een plan opgesteld voor een geleidelijke ontwikke ling naar een meerderheidsbe wind in Rhodesië. Volgens welingelichte politieke kringen in Salisbury zou uitvoe ring van het plan Vorster over vijf jaar tot een Afrikaans meerderheidsbewind leiden. Het plan zou door de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda ent housiast ontvangen zijn, en het hem mogelijk hebben gemaakt de Rhodesische nationalis- een stopzetting van de guer rilla en de bereidheid tot onder handelen te verkrijgen. Vrijdag 20 december a.s. worden in het Limburgse Eygelshoven de laatste kolen boven de grond gebracht uit de Juliana-mijn, die In 1928 openging. In het kader van de mijnsluitingsmaatregelen wordt de mijn gesloten en blijft alleen nog de Oranje Nassau l-mijn in Heerlen over. Ook niet voor lang, want over ruim een week gaat ook deze dicht en zal de kolenontginning In Nederland tot het verleden behoren. DEN HAAG (ANP) Minister mr. Van der Stee van Landbouw en Visserij wil een ontwikkelings- cn saneringsfonds instellen voor de visserij. Het fonds krijgt de beschikking over 34,5 miljoen gulden. Het fonds zal in werking treden als de internationale quoteringsre geling voor de vangst van de belangrijkste vissoorten van kracht wordt. Aan lleiding tot het instellen van het fonds zijn de gevolgen van de overbevissmg en de quoteringen waarmee men overbevis- sing wil tegengaan. Die quotering zal volgens de minister een daling van de bedrijfsresultaten tot gevolg hebben. Het doel van het fonds is de herstructurering en de noodzakelijke sanering te stimuleren. Minister Van der Stee denkt aan vier maatregelen: De uitbreiding van de bestaande saneringsmaatregelen, waarbij de grens van het bruto-tonnage wordt verruimd, terwijl de eis ten aanzien van de leeftijd van het schip wordt beperkt. Een subsidie in de rente voor schepen die opgelegd worden. Een regeling voor werkloos gewor den maatschapsvissers die voorziet in een sociale uitkering. Een financiële injectie om de experimentele visserij te bevorderen en het onderzoek naar uitwijkmogelijkheden voor de visserij extra te stimuleren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering neemt de voorstellen voor een doorstromingsheffing bij goedkopere huurwonin gen opnieuw in studie. De C.D.A.-fracties in de Tweede Kamer hadden met enkele andere fracties grote bezwaren tegen deze voorstellen, omdat geen rekening gehouden was met het verschil in wooncom fort. De C.D.A.-fracties hadden eveneens overwegende be zwaren tegen de plannen van de bewindslieden van Volkshuisvesting, om de doorstromingsheffing ook op eigen woningbezit toe te passen. de De minister moest de kamer toe- De heffing zou gelden groepen huurders, die voor hun inkomen in te goedkope huur woningen zitten. De voorstellen werden echter door een aantal Tweede Kamerfracties, zoals tijdens de debatten bleek, te ongenuanceerd bevonden. geven, dat het bouwprogram teleurstellend geweest is. „Er zijn onnodige vertragingen op getreden," zei hij gisteren. De subsidieregeling voor woning verbetering zullen nader aange past worden, terwijl voor ver betering van naoorlogse wo ningcomplexen per 1 januari subsidies worden gegeven. Voor wat de huurprijzen betreft stelde staatssecretaris van Dam van Volkshuisvesting vast, dat deze moet afhangen van de kwaliteit van de woning. De jaarlijkse huurverhoging wofdt voorlopig op acht procent go. V°°I, houden. Te zijner tijd zal, aldus minister Gruyters van Volks huisvesting, moeten blijken of de jaarlijkse verhoging aange past moet worden naar bene den of naar boven. treft wees staatssecretaris Schaefer erop, dat enkele proefobjecten op gang geko men zijn. Hierbij behoren on der meer de Kooy in Leiden en de Ternierstraat in Den Haag. Ver-rechtsing BIJ DE RECHTSZAAK om de tegen vormingstoneel „Proloog" ingebrachte beschuldigingen is aan het slot een uitspraak gedaan die commentaar verdient. De raadsman van eiser betoogde, dat de aanval op „Proloog" een gevolg is van de „verrechtsing" welke in Nederland gaande zou zijn. Dit is één zienswijze; anderen zullen hier tegenover stellen, dat ook volgens de zienswijze van „Proloog" er feitelijk alleen maar sprake kan zijn van een tegenoffensief tegen de „verlinksing". Wie daarna betoogt dat op die manier het resultaat kan worden een nieuwe toestand van evenwicht, waarbij de linkse tendenzen in elk geval bereikt hebben dat de maatschappij bevrijd is van bepaalde onrechtvaardige en gevaarlijke kapitalistische en autori taire tekortmingen, behoeft zelf beslist geen voorstander van het conservatisme te zijn. WAT IN DE EERSTE PLAATS aandacht verdient, is dat zij die in „verlinksing" of in „verrechtsing" geloven, bij voorkeur hun stelling ongenuanceerd en totaliter op de gehele maatschappelijke samenleving betrekken. Wie gelooft in een rechtvaardiger maatschappij dan we in het verleden hadden, een samenleving waarin geld en macht in meer evenredige mate verdeeld zijn, deugt volgens bovenbedoelde ihzich- ten niet, als hij ook niet voor ongeremde geestelijke en zedelijke vrijheid stemt. In die redenering wordt natuurlijk ook radicaal de zienswijze van Paus Paulus afgewezen als hij het gebeurde maandag nog in een apostolische brief waarschuwt tegen de polariserende groepsvorming in de Kerk waarbij de betekenis van Evangelische woorden verdraaid en geloofswaarden gerelativeerd worden. Het zijn geenszins alleen de wat denigrerend graag genoemd wordt de confessioneel „verzuilde groepen" die zich met zo'n ontwikkeling geconfronteerd zien. Links is een neo-marxistische ontwikkeling gaande en rechts een semi-élitaire tegenactie, waarbij geprobeerd wordt alle waarden aan een politie-maatschappelijke visie dienstbaar te maken. DE ONRUST WAAROVER DE PAUS zich wat betreft het leven in de Kerk bezorgd maakt, ontwikkelt zich op die manier ook buiten de Kerk; vaak is de onrust in de Kerk meer gevolg dan oorzaak. In de internationale rechtsorde wordt-terecht-naarstig gezocht naar het vaststellen van nieuwe waarden en de formulering daarvan; zou het niet stroken met's mensen hoogste geluk, als eenzelfde inspanning getroost werd voor de waarden die zelf normgevend zijn voor de rechtsorde, nationaal en internationaal Weeroverzicht DE BILT De stormdepressie die aan onze kust windkracht tien (zware storm) veroorzaakte kwam vanmorgen met zijn cemtrum boven Zuid-Skandina- vië aan. Door het wegtrekken en ook het tegelijkertijd opvul len van de depressie nam bij ons de wind geleidelijk af. Inmiddels is ten westen van Ier land een zwakke rug van hoge- luchtdruk aangekomen die de komende nacht en ook morge nochtend voor opklaringen zal zorgen en de buienactiviteit zal doen afnemen. De rug wordt echter in snel tempo gevolgd door een nieuwe oceaanstroing die morgen in de loop van de dag de bewolking doet teone- men, waaruit tegen de avond mogelijk regen zal vallen. Vooruitzichten voor vrijdag: Na passeren van regenzone op nieuw buiig weer. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. Temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent srat. rer H«l»lnkl AMSTERDAM (ANP) Hoog leraren en docenten van de Katholieke Theologische Hoge school Amsterdam hebben het curatorium gevraagd de ont slagprocedure van prof. dr. H. van Luijk stop te zetten en opnieuw met de bisschoppen te praten. Het verzoek werd gedaan tij dens de officiële raadpleging maandagavond, die door de sta tuten is voorgeschreven. De do centen wezen unaniem op de verdiensten van dr. Van Luijk voor de hogeschool, waarvan hij een van de oprichters is, op de onrechtvaardigheid van de ge nomen beslissing, op het morele nadeel voor de interne verhou dingen en op de weerslag voor de naam van de hogeschool. Ook stellen zij dat een hoge school, waar het lot van de do centen zo onzeker is, onaantrek kelijk wordt. Zoals bekend, had de bisschop penconferentie op 13 september het curatorium meegedeeld, dat dr. Van Luijk, die priester is, vanwege zijn huwelijk niet als hoogleraar gehandhaafd kan worden. LEIDEn— Groenteveiling, 18 decem ber: Appelen 7588. Peren 6088. Andijvie 120-122 Kroten gekookt 70. Boerckool 7887. Spruiten A: 50-56. B 42-45. C 30-31. Cham pignons 270310. Witlof 175. Sla «waar 32-37. Bleekselderij 24-2». Peterselie 31—32. Selderij 29-34. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIL Makarios bij kaïnpbezoek in de knel EP1SKOPI (AP) Ongere geldheden in de Turks- Cypriotische vluchtelin genkampen op de Britse basis Episkopi hebben er toe geleid dat aartsbis schop Makarios zich haastig moest terugtrek ken toen hij een poging deed de kampen te bezoe ken. Toen een groep van onge veer 50 Turkse Cyprioten de aartsbisschop begon uit te schelden, omring den acht Grieks-Cyprioti sche lijfwachten Maka rios limousine en hielden hun geweren in de aan slag. De Turken hadden zich langs de onverharde weg naar het vluchtelin genkamp Paramali opge steld om te voorkomen dat Makarios' gezelschap het kamp zou bereiken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9