Vrouwelijke kamerleden boycotten installatie Emancipatiecommissie ,,Ik houd mijn hart vast voor wat kan gebeuren Nederlandse satelliet moet half jaar langer functioneren FORTUNA REIZEN VIA CONSULENTEN OP DE MARKT Popfeest in Kathedraal van Reims splijt stad in twee kampen 3 Onafhankelijke rechter beslist over beroep overheidsbeslissingen PROLOOG WINT GEDING WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 4 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i Den Haag Een beetje kinder- achtig. Zo reageerde mevrouw Paula Wassen, presidente van de Nationale Advieskommissie emancipatie, gisteren op het ini tiatief van de vrouwelijke Ka merleden van WD, DS'70, KVP en ARP om de installatie van deze commissie te boycotten. De vertegenwoordigsters van deze frakties bleven weg uit protest tegen de samenstelling van de kommissie. Zij vinden dat de links-progressieve richting hie- 1 rop een te groot stempel drukt. Alle liberale en confessionele vrouwelijke kamerleden hadden mevrouw Wassen gisterochtend per brief op de hoogte gebracht van hun voornemen. Opvallend was dat de bijeenkomst in de Ridderzaal in Den Haag wel werd bijgewoond door oud-KVP-minister van CRM, mevrouw Marga Klompé en mevrouw Andriessen, vrouw van de KVP-fraktieleider in de Tweede Kamer. Minister-president Den Uyl, die de instal latie verrichtte, ging in zijn rede niet in op de politieke beroering rond de com missie. Hij hield een sterk pleidooi voor de gelijkstelling van de vrouw in het maatschappelijk leven. De premier meende, dat de nood waa: de vrouw verkeert vaak een gevolg is v de reakties van haar omgeving op haar positie. „De maatschappij zit barstensvol vooroordelen die moeilijk zijn uit te roeien en die de vrouw daarmee beneden de menselijke maat houden." Volgens Den Uyl komt de ongelijkheid in opleiding enontplooiingskansen van de vrouw sterk tot uitdrukking in de deelna me aan het arbeidsproces. „Bovendien speelt een groot deel van de vrouwenar beid zich af op uitvoerend niveau, waar het gaat om vies, saai en oninspirerend werk, dat laag staat aangeschreven en gereserveerd lijkt voor ongeschoolde ar beiders, gastarbeiders De premier waarschuwde ervoor, dat niet de regering alleen een einde kan maken aan de achtergestelde positie van de vrouwen. Volgens hem is er ook een mentaliteitsverandering in de samenle ving noodzakelijk. Volgens de minister-president zijn het vooral de taal gewoonten, opvoeding en spel die het traditionele rollenpatroon bevestigen: de huisvrouw als thuisvrouw, de huisvrouw als jachtobjekt van de tv- reclame, teruggebracht tot een wezen dat uitsluitend geinteresseerd is in „hebben" en nauwelijks in „zijn". De emancipatiecommissie zal de ongelijk heden opsporen en registreren en de regering adviseren over methoden om de achterstelling op te heffen. Op de terrei nen die worden doorgelicht staan onder meer opvoeding en onderwijs, arbeids markt, wetgeving, sociale zekerheid en belastingen. Minister-president Den Uyl en mevrouw Paula Wassen-van Schaveren, voorzitter van de Nationale Adviescommissie Emancipatie, na de installatie in de Rolzaal. LEIDER ZUIDMOLUKKEN IN NEDERLAND 99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. J. A. Manusama, leider van de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland vreest grote moeilijkheden. De situatie op de Zuid Molukken is volgens hem zeer ernstig. In november is een groot aantal inwoners gearres teerd en gemarteld. Het optreden van de Indone sische autoriteiten lokt volgens hem moeilijkhe den uit in Nederland. „Ik houd mijn hart vast en vraag de Molukkers het hoofd koel te houden, maar ik kan nergens voor instaan", aldus ir. Manusama. Volgens ir. Manusama zijn de arrestaties op de Zuid Molukken begonnen in november. De oud-minister van Economische Zaken in het eerste Zuidmolukse kabinet S. Nonmama zou zijn gearresteerd en geslagen omdat hij weigerde namen te noemen van andere RMS-leden. Een andere gevangene, de heer Lewaharilla, zou na zijn weigering namen te noemen, met electrische stroom zijn „bewerkt". „De verontwaardiging en bitterheid in Nederland van dit bruut Indonesisch optreden bij alle Zuidmolukkers in Nederland kan ik volledig begrijpen. Maar ik heb hen opgeroepen zich de grootst mogelijk zelfbe heersing op te leggen". Ir. Manusama heeft zich gewend tot de Nederlandse regering. Amnesty International en enkele andere internationale organi saties. Hij heeft de regering fevraagd een nota te zenden aan de Indonesische regering waarin de gevoelens van afschuw en afkeer kenbaar worden gemaakt en wordt gewezen op de consequenties die een dergelijk optreden kan veroorzaken. Tevens hoopt de leider van de Zuidmolukse gemeenschap, thans 14.000 zielen groot, dat diverse actiegroepen in Neder land zich gaan bezighouden met de Zuidmolukse zaak en dat de Indonesische ambassadeur in Nederland ophoudt met het steeds opnieuw verklaren, dat „er in Indonesië geen RMS-pro- De storm deed de kerstboom op de Grote ren duizenden mensen op de been voor het Markt in Gouda gisteravond heftig bewe- jaarlijkse lichtfestijn van brandende kaarsen gen. Ondanks het onaangename weer wa- in en rond het stadhuis. UTRECHT De eerste Nederlandse kunstmaan, de door Fokker en Phi lips gebouwde Ans, heeft de afgelopen maanden al een aantal belangwekkende waar nemingen gedaan, maar toch zal het wetenschap pelijk programma van de satelliet niet op 15 maart 1975 zijn afge- terstand in de uitvoe ring van de waarnemin gen ontstaan, die voor namelijk is te wijten aan het feit dat de satel liet door een stuurfout in de voor de lancering gebruikte raket in een elyptische baan kwam in plaats van in een cir kel baan op ruim 500 km hoogte. ARNHEM Fortuna Vlie greizen in Arnhem, kers verse eend in de vader landse toeristenbijt, heeft een verkooppri meur gelanceerd. De rei zen van deze touropera tor zullen niet via kan toren of agenten worden verkocht, maar door een .De man achter deze primeur is vliegende brigade van de 44-jarige F. B. Oliemuller die eigen consulenten, die tot vorie Jaar één der zeifstan- gerecruteerd Zijn uit de d.ge wederverkopers was van Neckermann Vliegreizen. rijen van hoofdzakelijk gehuwde vrouwen. Deze De consulenten, van wie 65 pro- Fortuna-consulenten, fifijT J Voor boeren en tuinders 135 miljoen DEN HAAG (ANP) De hecta re- en inkomenstoeslagen voor boeren en tuinders om de gevol gen van de revaluatie van de gulden tot 1 mei 1975 te com penseren, zullen worden uitbe taald. De EEG-ministerraad heeft gisteren formeel de be schikking vastgesteld. Zoals bekend, gaat het om een totaalbedrag van 135 miljoen, waarvan 20 mil-joen gaat naar de telers van granen, suikerbie ten en fabrieksaardappelen. De vergoeding bedraagt voor gra nen 36,50, voor bieten en aard appelen 60 gulden per ha. Een bedrag van 115 miljoen is be stemd voor de kleinere bedrij ven en voor bedrijven die het voor minstens 30% moeten heb ben van glastuinbouw, pit- en steenvruchten, bloembollen, champignons, varkens, pluim vee, rundvee of kalvermesterij. Deze uitkering kan minimaal 800 en maximaal 3050 gulden bedragen. De bedrijven die hier voor in aanmerking komen krij gen in de loop van deze week een cheque toegezonden. PARIJS De beroemde „Engel met de glimlach" van de niet minder beroemde kathedraal van Reims heeft marihuana en hasj-walmen in zijn gothische neus gekregen en Reims is als gevolg daarvan in twee bitter tegengestelde helften verdeeld. Tijdens het weekeinde werd op initiatief van de aartsbisschop in de beroemde kathedraal van Reims een groot popconcert georganiseerd, waaraan meer dan vijfduizend jongeren die pop-party of de hasj-party, zoals de bijeenkomst genoemd wordt al naar gelang men voor of tegen is; als gevolg van dit alles is Reims in twee clans verdeeld. vaak van heel ver kwamen Een vooraanstaand raadslid heeft deelgenomen hebben. Het eert duurde ruim vier uren en na verloop van tijd begonnen de aanwezigen in de kathedraal boterhammen te eten, coca, bier en wijn te drinken en voor al veel te roken. Sigaretten en ook marihunana en hasj. Er werd gedanst, biechtstoelen zouden voor intieme ontmoetin gen gebruikt zijn en de volgen de morgen moest een ploeg schoonmakers uren werken om de afval, vooral papier, peuken en flessen de kathedraal uit te bezemen. Maar ook excremen ten en de fysieke gevolgen van teveel drinken en roken moes ten welgeschrobd worden. De bewoners van de stad kwa men in de voormiddag de over volle vuilnisbakken voor de ka thedraal tellen, maar over het aantal lopen de cijfers dermate uiteeen dat het niet mogelijk is een enigermate betrouwbaar getal te citeren. Als gevolg van dit alles was de schandaal gesproken en het aartsbisdom ervan be schuldigd de eerbiedwaardige historische kathedraal in een Aziatische opioumhol veran derd te hebben waar heidense muziek ten gehore gebracht zou zijn. En de kathedraal zou, zo heet het, praktisch onteerd zijn. De andere clan verklaart dat de kerk altijd een plaats van bij eenkomst en ontmoeting ge weest is, dat in de middeleeu wen in de kathedralen eveneens gegeten en gedronken en lang durig gepraat en gegekscheerd werd. Dat de ten gehore ge brachte muziek geen heidens kabaal maar „een kosmische muziek met medidatief karak ter" was, dat er zeker hasj ge rookt is maar dat het gedrag van de toeristen die in de zo mermaanden de kathedraal be zoeken zeker niet minder aan stootgevend is wordt eveneens door de voorstanders van de popbijeenkomst verklaard. wier aantal voorlopig beperkt blijft tot vijf tien, zullen in de komen de maanden de recfeer- ende boer opgaan en concentraties van ster velingen trachten over te halen een vakantie rechtstreeks van consu lent tot consument te boeken. Voorlopig blijft het aanbod be perkt tot een aantal bestemmin gen in Spanje, waar Fortuna Vliegreizen als poolpartner met enkele andere touroperators een claim op heeft gelegd. De Arnhemse reisorganisator, die geen lid is van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (een aanvraag voor het lidmaatschap is wel ingediend) heeft via een bank garantie de risico's van zijn toe komstige klanten gedekt. cent uit de reiswereld afkom stig is, zullen via kantoren, fa brieken en beurzen het Fortu- na-product aanbieden. Op die manier kan Fortuna met reizen op de markt komen, die goed koper zijn dan bij welke andere touroperator ook. Als je de prij zen vergelijkt blijkt, dat wij over de gehele lijn 25 tot 80 gulden en in sommige gevallen zelfs nog lager in prijs zijn dan de concurrenten. Dit komt, om dat wij geen peperduur ver koopapparaat hebben, geen reeks van kantoren in het land en geen leger van agenten. On ze consulenten opereren vanuit hun eigen huis, waardoor de kosten tot een minimum be perkt blijven. Als deze verkoop methode aanslaat zullen wij in de komende jaren ons reispak- ket drastisch uitbreiden. Per soonlijk mik ik voor 1976 op een consulentenkorps van 100 vrouwen", aldus de verant woordelijke Fortuna-man F. B. Oliemuller. werkt, zoals de oor- p,.0f dr. J. Borgman, verklaarde spronkelljke opzet was. gisteren dat het grootste pro- Er is een duidelijke ach- bleem van die afwijkende baan de vrij sterke straiingsachter- grond is in het hoogste punt van de door Ans gevolgde baan. Maar goed, we hebben ermee moeten leren leven en dat lukt wel, aldus prof. Borg man. Aan de andere kant kwam er door die aanvankelijk wat chaotisch aandoende begin periode na de lancering niets terecht van een serie belangrij ke waarnemingen met betrek king tot het centrum van ons melkwegstelsel, waarnemingen die alleen maar in de herfst en in het voorjaar kunnen worden gedaan. Met andere woorden: pas volgend voorjaar krijgt Ans de mogelijkheid zich met dit speciale onderzoek bezig te houden. Maar dan is het wel noodzakelijk dat de aanvanke lijk geplande waornemingsduur wordt verlengd. Een verlenging tot kort na de herfst van 1975 omstreeks 30 oktober zou ideaal zijn, aldus prof. Borgman, maar hij voeg de er onmiddellijk aan toe dat die verlenging in financieel op. zicht nog niet rond is. Elke Fortuna Vliegreizen, door Olie muller omschreven als een „snelgroeiende touroperator" wordt in de reiswereld overi gens met gepast wantrouwen bekeken. De Consumentenbond in Den Haag wist niet eens van het bestaan van deze organisa- te kennen, dat het verkoopsys teem via consulenten in Neder land weinig kans van slagen heeft. DEN HAAG (ANP) Sinds 1970 is het aantal vreemdelin gen dat zich clandestien In ons land wilde vestigen verdub beld. Het waren vooral Pakista ni die naar Nederland kwamen. Uit een overzicht van minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) blijkt, dat er in 1970 222 pogingen waren om zich clan destien te vestigen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar liep dit aantal op tot 458. extra dag dat er waarnemingen worden verricht, gaat zo'n 8.000 gulden kosten. Dat komt neer op een totaalbedrag van zo'n 1.8 miljoen gulden. Als dat geld beschikbaar komt wat ik stellig verwacht en zeker hoop, aldus prof. Borgman zal het waamemingenprogramma van Ans volledig kunnen worden afgewerkt. Met het Groningse instrument van Ans zijn tot nu toe ruim 4000 metingen verricht aan on geveer 1500 sterren. Het doel daarvan is vooral sterren te meten met een zodanig hoge temperatuur dat hun energie grotendeels in het ultra-violet is geconcentreerd. Het Utrechtse instrument voor het meten van röntgenstraling in de ruimte heeft eveneens al verscheidene belangwekkende resultaten opgeleverd, vooral omdat het instrumentarium be- trekkclijk lang op een bepaalde bron kan worden gericht Spe ciale onderzoekingen worden gewijd aan de zg. vlam-stcrren, waarvan nog maar heel weinig bekend is. Ze zijn soms hon derdduizend maal zwakker dan onze zon, maar hun opvlammen is naar verhouding vele malen krachtiger dan een uitbarsting op de zon. Het Amerikaanse instrument in Ans dat zich bezig houdt met metingen van harde "röntgen straling heeft al ongeveer 10 systemen ontdekt waarbij een klein, compact lichaam dat röntgenstraling uitzendt, rond een grotere hete ster cirkelt. In deze dubbelsysternen vindt een aantoonbare overdracht van materie en energie plaats. DEN HAAG De Tweede Ka mer is akkoord gegaan met een plan van de regering om de onafhankelijke rechter te laten beslissen In bestuursgeschlllen tussen burgers en de overheid. De Raad van State zal hiervoor ste administratieve rechter In dergelijke geschillen. Men zal bij de Raad van State In be roep kunnen gaan tegen beslis singen van zowel de centrale overheid als de lagere overhe- Mini"?'A* (Ju,Ut]., h^f, de Tweede Kamer toegezegd dat hij op korte termijn zal komen met voorstellen om vreemdelingen een grotere be scherming te geven tegen uit wijzingsbeslissingen. Gistermiddag is een Nederlandse F 104 met de schietstoel in veiligheid te brengen. Starfighter, afkomstig van het vliegveld Vol- De wrakstukken van de Starfighter lagen kei, neergestort in de bossen bij het Belgi- over honderden meters verspreid in de sche plaatsje Neerpelt. De piloot winst zich bossen. WD PPR wilden vreemdelin gen een recht van beroep bij de Raad van State geven tegen uitwijzing, onafhankelijk van de vraag hoe en wanneer vreemdelingen ons land zijn binnengekomen. Dit had echter niet de instem ming van de meerderheid van de Tyieede Kamer. Deze schikte zich naar minister Van Agt, die eerder had gedreigd het hele voorstel met betrekking tot uit breiding van de rechtsbescher ming van de burger tegen over heidsbeslissingen in te trekken, als het WD-PPR-voorstel zou worden aanvaard. In afwachting van de nieuwe voorstellen van de minister zal het mogelijk zijn om vreemde lingen, die niet de status van vluchteling hebben en die nog geen jaar in ons land verblijven over de grens te zetten, als daar redenen voor zijn. Deze zullen dan niet in beroep kunnen gaan bij de nieuw te vormen afdclig rechtspraak van de Raad van State. AMSTERDAM De toneelwerk groep Proloog uit Eindhoven heeft haar kort geding tegen de Telegraaf over het interview van de Telegraaf met de oud- staatssecretaris van CUM, het kamerlid mevr. S. van Veenen- daal - van Meggelen (DS'70) gewonnen. De president van de Amsterdam se rechtbank, mr. W. J. Borger- hoof Mulder heeft in zijn giste ren gedane uitspraak de Tele graaf veroordeeld om binnen twee dagen na de betekenis van het vonnis op de vobrpagina op een voldoende opvallende plaats onder de kop „Nogmaals onze publikatie inzake Proloog" een in het vonnis opgenomen mededeling te plaatsen. Daarin moet staan dat de Tele graaf ln zijn edities van 3 en 4 december jl. mededeling deed over de aan het adres van pro loog geuite beschuldigingen door de oud-staatssecretaris van CRM, mevr. S. van Veenen- daal in een interview met Peter Liefhebber. De beschuldigingen hielden onder meer in dat deze toneelgroep een rode mantelor ganisatie is en zich schuldig maakt aan diefstal, afluisteren, spionage en fraude. In zijn vonnis heeft de president van de Amsterdamse rechtbank overwogen dat wij door in deze uitsluitend op de mededelingen terzake van mevr. Van Veenen- daal af te gaan en zonder enige nadere verificatie tot publikatie van de door haar geuite be schuldigingen over te gaan, on rechtmatig tegenover proloog hebben gehandeld". Aldus de te publiceren mededeling. Op niet nakomen van dit gebod staat een dwangsom van 25.000.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7