Nu ook in linkse kringen verzet tegen reorganisatie stadhuis Lissese huisvrouw start wetswinkel in Poelpolder Blauwe zone opheffen" TOP-AMBTENAREN VREZEN ROOFBOUW CDA wijst extra verhoging van belastingen af 5 LEIDSE SPAARBANK c%OW ê6 cFeijsioeri Motie: meer geld voor club- en buurthuiswerk Ham: woningbouw in Stevenhofj espolder ENZABbv-Rob Gorris „Ook in binnen stad moet aantal winkels terug" WOENSDAC ;a DECEMBER 1W Lcil-jE courant Van een onzer verslaggevers LEIDEN De afdelingschefs ter secretarie zijn niet van re Werken op het stadhuis, in tevoren gekend in de volledi- een open brief aan b. en w. ge inhoud van het financieel Daarin zet hij alsnog zijn kritiek kader voor de Leidse begro- uiteen op de financiële onder- ting 1975. Dat schrijft de heer bouw van de begroting. Zijn C. Hins, chef van de afdeling bezwaar geldt op de eerste Volkshuisvesting eh Openba- plaats het bedrag van vijf ton dat b. en w. willen reserveren voor de uitvoering volgend jaar, van de reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Zoals bekend zijn ook de WD en het CDA het hiermee niet eens. ,Een stelpost van 5 ton", zo staat in de brief van de heer Hins, „uit een totale beschik bare budgettaire ruimte van anderhalf miljoen, is zeker verhoudingsgewijs - zeer hoog. Deze post gaat ten koste van een overweldigendehoe- veelheid gewenste intensiver ingen en investeringen. Ver der is het volgens de heer Hins gezien de huidige ont wikkelingen rond reorganisa tie, prematuur om de volgend jaar te maken kosten op vijf ton stellen. Ook acht hij het onverteerbaar dat b. en w. de met de reorganisatie gepaard gaande kosten zoveel moge lijk willen dekken „door het doen vervallen van in het ka der van de reorganisatie niet relevant gebleken formatie plaatsen." Bij de bestaande personeelsbezetting en -taken betekent dat het plegen van roofbouw op het huidige ap- parat, aldus de chef V.O.W. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Fractie-leider C. du Gardljn van de combinatie PPR/PSP/D'66 is het niet eens met de wijze waarop b. en w. de reorganisatie van het ambtelijk apparaat denken uit te voeren. Hij ziet geen heil in het aantrekken van „hoofd directeuren die als enige taak hebben anderen achter de broek te zitten". In plaats daarvan I wil hij dat in die sectoren van het ambtelijk apparaat waar zich moeilijkheden in de samen werking voordoen, de ambtenaren wordt ge leerd zélf meer vat te krijgen op hun werksitoa- j tie. Hij stelt zich voor dat de gemeente hiertoe Du Gardijn gelooft dat uitvoering van zijn denk beeld het niet nodig maakt om op de begroting voor volgend jaar een half miljoen gulden te reserveren voor de reorganisatie, zoals door b. en w. is voorgesteld. Dat betekent dat dit voor stel in de gemeenteraad waarschijnlijk geen meerderheid vindt. Want de WD wil van de reservering van het halve miljoen helemaal niets weten en de CDA wil voor dit doel volgend jaar niet meer bestemmen dan twee ton. Indien deze twee partijen en de leden van de PPR/PSP/D'66- fractie elkaar vinden in een compromis kan het bedrag dat minder wordt uitgegeven dan vijl ton volgend jaar worden besteed aan andere voor zieningen. Du Gardijn bracht zijn opvattingen gisteravond in de gemeenteraad naar voren, tijdens de behan deling van de Leidse begroting voor 1975. In zijn beschouwing vroeg hij zich af of het middels aantrekking van hoofddirecteuren aanbrengen van een strakkere hiërarchie in het ambtelijk apparaat, niet in strijd is met het door de gemeenteraad aanvaarde principe van geïnte greerde beleidsvoorbereiding. Dat wil zeggen met het principe om problemen van het begin af aan vanuit zoveel mogelijk gezichtspunten tegelijk te beschouwen. Om zijn opvatting te verduidelijken gebruikte hij het volgende voorbeeld: „Stel dat ambtenaar A en ambtenaar B niet in staat zijn hun werk goed op elkaar af te stemmen. Dan moet dat pro bleem volgens mij niet worden opgelost door een derde ambtenaar die boven deze twee wordt gesteld, maar moet A en B worden geleerd beter met elkaar samen te werken". Overigens bracht de fractie-leider van PPR/PSP/D'66 tot uiting dat hij de klacht van velen deelt, dat de ambte naren onvoldoende worden betrokken bij de oplossing van de reorganisatie-problemen. Van een onzer verslaggevers. Leiden Geen extra verhoging van de gemeentelijke belastin gen in Leiden en verlaging van de post „reorganisatie van het ambtelijk apparaat" van vijf ton naar drie ton. Dat zijn de belangrijkste wijzigingen die het CDA wil aanbren gen in het financieel kader voor de begroting 1975, zoals dat door b en w is voorgesteld. Volgens het voorstel van de confessionelen zou Leiden volgend jaar anderhalve ton méér kunnen uitgeven aan voorzieningen die niet met de reorganisatie te maken hebben. Onder meer wil men dit geld bestemmen voor herstel van de rioleringen in de Rijndijk straat en de Bakkerkorfstraat, de bouw van een gymnastiek lokaal in de Merenwijk en verbetering van de accommodatie van Die Levthe. Het raadslid Vink zette gistermiddag uiteen waarom het CDA tegen niet trendmatige verhoging van de gemeentelijke belastingen met in totaal 250.000 is en zei daarbij onder meer: „Er is gezien de stukken die de gemeenteraad ter beschikking staan nog geen beeld te verkrijgen van het beleid dat dit college voorstaat. Hierdoor is een afweging van de bestedingen bijna een sprong in het duister. Voor wij het toestaan van extra middelen steunen, hebben wij graag een beter inzicht in het door dit college voorgenomen beleid." Van het voorstel van het CDA maakt ook deel uit verlaging van de post „organisatie-onderzoeken ODRP van 350.000 naar 250.000." [ADVERTENTIE 7 Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor m Van een onzer verslaggevers Leiden De raadsleden D. Hoeven (CPN), J. Duivesteijn (PvdA) en L. Meijer (PvdA) willen dat Leiden volgend jaar meer geld uitgeeft aan club- en buurthuiswerk dan door b. en w. is voorgesteld. Zij hebben in de gemeenteraad een motie ingediend waarin wordt gevraagd om: verhoging van de subsidie tot 50% op de personeelslasten van het jeugdclub- en buurthuiswerk (kosten 92.000). verhoging van de subsidie op het toezicht bij speeltuinen 24.000). uitbreiding en herstel Kreatief Sentrum 27.000). Eerder deze week heeft een delegatie van werkers en gebrui kers van het club- en buurthuiswerk het gemeentebestuur een petitie van overeenkomstige strekking aangeboden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA-gemeenteraadslid Ham heeft er gister middag in de gemeenteraad op aangedrongen om voor eind volgend jaar te besluiten tot de bouw van woningen in de Stevenhofjespolder. Hij wees daarbij op het in de periode dat hij wethouder was opgestelde volkshuisvestingsplan, dat tot de conclusie komt dat al in 1978 een begin moet worden gemaakt met de oplevering van de eerste 300 400 woningen in deze polder. En het WD-raadslid Kuijers stelde zich tegenover deze gedachte nogal terughoudend op en zei in dit verband „dat woningwetbouw er welhaast tot de onmoge lijkheden zal behoren". Ook Beijen (PPR/PSP/D'66) zei er nog niet van overtuigd te zijn dat woningbouw in de Stevenshof voor Leiden zinvol is. Beijen kantte zich gisteravond overigens in nogal krachtige bewoordingen tegen de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen aan de Rijn. Hij zou het erg betreuren „als daarmee de groeizieke neigingen van de burgemeester van Alphen aan de Rijn worden beloond". „Paardentram laten rijden in binnenstad" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeenteraad slid L. Beijen (PPR/P SP/D'66) heeft tijdens de be handeling van de Leidse be groting voor 1975 de sugge stie gedaan om in de binnen stad een paardentram te la ten rijden. Begin- en eindpunt van de tram zou volgens hem op het Stationsplein kunnen liggen. Beijen denkt dat zijn idee aan levensvatbaarheid wint als het bij de Leidse midden standers weerklank vindt. Die zouden hun klanten gra tis ritjes kunnen aanbieden, aldus Beijen. CDA-fractielei- der Driessen reageerde op deze uitlatingen door badi nerend naar voren te bren gen dat men ook wel een gondel-dienst over de grach ten zou kunnen instellen. Beijen meende dat daaraan als nadeel verbonden is dat het in- en uitstappen bij deze vorm van openbaar nogal wat tijd vergt. „WaaP'-tunnel Van een onzer verslaggevers Leiden Het gemeenteraad slid Beijen wil dat b. en w. binnen twee maanden met een voorstel komen voor het creëren van een veilige over steekplaats voor fietsers en voetgangers op het kruis punt Willem de Zwijgerlaan- /MarnixstraaL Hij zal hierover bij de gemeen teraad een motie indienen. De veiligheid op dit kruis punt zou moeten worden ge garandeerd door ofwel de plaatsing van verkeerslich ten ofwel de aanleg van een tunnel. Indien wethouder Waal voor een tunnel kiest mag die wat Beijen betreft „Waal"-tunnen worden ge noemd. ■1 Veilinge Katwijk Rijn 17 dec Groente. Waspccn per kist A I 6.80-8.60. 10.60-16.30. Bil 2.70-4.5C Chrys. gepl. N.C. 6740 0.385. Chrys. troi N.C. 10976 1.885 Chrys. tros jr. C. 10014 2J96. Euphorbi 7290 0.518. Forsythia 302C 0.242 Frees ia 5271 1,902 Gerbcra 208! 0,655 Hyacinthen 833 1.083 Hyacinth mei bol 196270 0.461. Iris 8327 2.228. LeUe kelk 220 0,754 Lelie lak 2460 0,694. Narcis kas 23936 1.118. Narcis Carlton K. 46316 0.923. Orchidc-ecn 7053 0,887. Rozen grootbL 5220 0.479 Rozen klcinbl. 2920 0.280 Seringen 1120 0,462. Snljgrocn 460 1,035 Tulpen 134221 1.681. TUlpcn 2c soort 2283 0.627 Tulp m. bol 137580 0.119 Narcis 2e soort 128 0.521. Anjers tros 200 0.250 Kerst«oed 2560 1.042 Kerst«oed 2123 2.539. Dii 0.819 Alstroemena u nijbloemen 4785 0 0.497. Gladiolen imp. 3340 0.290. Lia- 1.871. Div. snijbl. u 1,730. St Pan 548 2.368. Gladiolcn-ardenl 670 0.352. Gla eurovision 16400 0.465. Gl.-Spic Span 5< charm. 380 0.263 300 0.350 Anjcr-Tr.-F 1. Anjcr-Tr. S-Pride 51 llllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslagge vers. Lisse De Lissese huis vrouw Marianne van We- lie, van beroep maat schappelijk werkster, wil voor de bewoners van de Ruysdaelflat in de Poel polder een wetswinkel- in-het-klein gaan opzet ten. De bedoeling van deze informatie-winkel is de bewoners van de flat en omgeving te gaan in formeren over zaken als huur- en huurbescher- ming, huisvesting, maat schappelijke en juridi sche vragen, kinderop vang, baby-sit, huwe lijksmoeilijkheden, op voeding, drugs en ande re onderwerpen. Begin februari hoopt Marianne met nog enkele medewerkers, die ook in het maatschappelijk werk werkzaam zijn. in haar woning Ruysdaelplein 99 van start te gaan. Marianne: „De leiding van het maatschappelijk werk in Lisse verbaast zich er over dat uit de Poelpolder zo weinig mensèn met problemen en vragen komen aandragen. Wij vinden dat erg vreemd om dat in de Poelpolder momenteel een paar duizend mensen wo nen. Het kan er bij ons niet in dat zo'n klein percentage van hen hulp vraagt." „Dat men tot nu toe nog niet naar een maatschappelijk werkster is gestapt komt volgens mij door de drempelvrees, die veel Poelpolderbcwoners er van weerhoudt, aan de bel te trek ken. Weinigen weten voor hun problemen de weg naar de juis te instanties. Wij willen die mensen een handje helpen. Vrijblijvend weliswaar want de informatie-winkel is aan geen Marianne van Welie en haar Marianne van Welie: wetswinkelier. enkele instantie verbonden. Wat wij willen is slechts onze ken nis ter beschikking stellen van de mensen waar we tussen wo- dewerkers willen de maanden na februari eerst eens de kat uit de boom gaan kijken. Blijkt inderdaad dat veel Poelpolder- bewoners hun vragen weieens willen voorleggen aan deskun dige buurtbewoners, dan zal worden overwogen om moge lijk in de toekomst in de Poel- polder een dependance van het Maatschappelijk Werk Lisse van de grond te krijgen. ■Illlllll CDA-raadslid Van Zijp: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA-gemeente raadslid Van Zijp wil de zoge naamde blauwe zóne in de bin nenstad waar automobilisten die hun voertuig willen stallen gebruik dienen te maken van de parkeerschijf laten ver vallen. In plaats daarvan, zo vindt hij, moet een aantal par- keermeters worden geplaatst Het raadslid zei dit gisteravond in de gemeenteraad bij de behan deling van de begroting voor 1975. Aan Van Zijps voorstel ten grondslag ligt zijn overtui ging „dat een gedeelte van de auto's in de binnenstad toebe hoort aan automobilisten die er werken en al dan niet regelma tig hun parkeerschijf verzetten of laten verzetten". Het raadslid heeft b. en w. tevens in overw«.%ing gegeven om par- keermeters te plaatsen op de Stille Rijn en Nieuwe Rijn. Dit zou volgens hem eventueel bij wijze van tijdelijke maatregel kunnen gebeuren. Van Zijp wees erop dat de zo te verkrij gen parkeerruimte het verloren gaan van parkeerplaatsen in de Breestraat kan compenseren. (ADVERTENTIE BMW verkoop èn BMW service: Automobielbedrijf Hoge Rijndijk 278, Leiden, telefoon 071 - 40697 Dit laatste in verband met de in de Breestraat geplande reno vatiewerkzaamheden. Sprekend over de problemen die zich zullen voordoen tijdens de uitvoering van de werkzaamhe den in deze straat vroeg Van Zijp zich af of de marktenroute niet te zwaar zal worden belast. Wanneer de Breestraat wordt afgesloten zullen de NZH-bus- sen deze route immers vanuit 1 twee richtingen berijden. „Mis schien zal het toch beter zijn om voor een deel van de ruim 120 bussen welke per uur van deze route gebruik gaan maken naar een alternatieve route uit te zien", zo zei hij. Voorts merk te de CDA-er op er voorstander van te zijn om de tarieven van de parkeermeters te verhogen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse tafeltennigster Nora Bakker is door de coaches Dusan Tigerman en Frans Schoofs gekozen in het Nederlands team, dat zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen tafeltennis in Calcut ta, van 6 tot 16 febr. 1975. De overige geselecteerden zijn Carel Deken, Bert v.d. Helm, Herman Hopman. Nico van Slobbe, Sonja Helt- zel en Marian van Vliet. Chef d'equipe is de heer E. Welsink en als masseur gaat mee de uit India afkom stige Fred Ramkalawan. Van een onzer verslaggevers /ï.Ë&.winkelshct bijzonder voor de binnenstad geldt dat het bedrijfsvloer-oppervlak van de winkels te groot is. Evenals in de Kooi en Noord zal het aantal winkel mid dels koude (zonder subsidie) en warme (met subsidie) sa nering moeten worden te ruggebracht om zodoende de levensvatbare winkeliers dimt kansen te gevan. Woorden van deze strekking sprak het CDA-raadsüd Van Zijp gisteravond tijdens de behandeling van de begro ting. „Gedacht moet ook worden", zo voegde hij daar aan toe, „aan het winkelvrij maken van daarvoor in aan merking komende straten. Belangrijk is verder dat ver spreid liggende winkels bij leegkomen opnieuw worde- n geschikt gemaakt voor be woning, wanneer dat ook vroeger de bestemming is geweest." Een beschouwing gevend over de economi sche problemen van Leiden pleitte Van Zijp ervoor het pand van de Raad van Ar beid aan de Breestraat af tc voeren van de lijst van voor lopige monumenten. Zoals bekend is het plan voor de vestiginR van een C. enA-fi- liaal in dit pand ernstig in gevaar gekomen doordat het op deze lijst is geplaatst. Woonboot in Alphen uitgebrand Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De woonboot „Casa Nova" die aan de Steekterweg aan de Oude Rijn lag, is maandagnacht door brand verwoest. Om half drie brak de brand uit, waarschijn lijk veroorzaakt door een ont ploffende geiser die niet goed gemonteerd was. De eigenaar, de heer S. Romeyn uit de Raadhuisstraat, was de boot voor bewoning aan het herinrichten toen de brand uit brak. De Alphense brandweer kon niet veel meer redden en beperkte zich tot het nathouden van de omliggende woonboten. De schade wordt geschat op 35.000.- De heer Romeyn is verzekerd. ADVERTENTIEJ VOOR G0U3EN en BRILLANT Kwolitolts-Ciorodon en do voordcligsto prljzon Blijft uw odres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Groto keuze en vak-service

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5