,,We nemen geen genoegen met' toezegging minister" LTB-voorzitter Verhoef: Laaiend slot zaalvoetbal wedstrijd Laatste hand aan aula in Noordwijk Vernèdeparkwoningen worden herbouwd Vestiging van brandweerpost in Stompwijk ontraden door de dorpsraad Verdere doorbraak in Noord wijk moet worden voorkomen" LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 yan een onzer verslaggevers HILLEGOM Het hoofdbestuur van de LTB heeft tijdens de Bondsjaarvergadering in Hillegom bij monde van algemeen voorzitter P. J. Verhoef benadrukt dat het geen genoegen zal nemen met de uitkering, die door minister V. d. Stee van Landbouw in het vooruitzicht is gesteld aan landbouwers, die ernstig financiële schade hebben opgelopen o.a. door de abnormaal slechte weersomstandigheden van de laatste tijd. „Nu het fiskaal regiem in ons land niet toelaat tegen abnormale bedrijfsrisico's voorzienin gen te treffen is het de taak van de overheid in deze tegemoet te komen. Wij betwijfelen ernstig of het voorstel waar de minister nu mee is gekomen wel voldoende is", aldus de heer Verhoef, daarmee doe lend op de principe-uitspraak van minister V. d. Stee dat geen boer of kweker aan de dit jaar abnormale omstandigheden tenonder mag gaan. „Wij willen niet meedoen aan een wedstrijd wie het meest durft te vragen maar we eisen wel billijke maatregelen. „En volgens de heer Verhoef zouden die maatregelen voor elke nietgeoogste ha van welk pro- dukt dan ook, neerkomen op 25% van de gemiddelde opbrengstwaarde, 25% op dezelfde basis in leningen of voorschotten en 50% voor risico van de producent. De heer Verhoef zei dat de LTB in de komende periode zal pleiten voor een klimaat waarin extra kansen worden gegeven aan de ondernemers in de land- en tuinbouw „die bij het huidige hoge tempo wat te vroeg in ademnood dreigen te komen. „Het is op zichzelf een zotte situatie dat ook de betere en grotere bedrij ven het ene jaar gedwongen worden een grote som gelds als belasting af te dragen en reeds het andere jaar bij een miskleun in de bedrijfsvoering of bij een mislukte oogst, hun hand moeten ophouden, omdat de mogelijke reserves zijn wegbelast. De huidige fiskale wetgeving is nog desastreuzer voor het gemiddelde en kleiner bedrijf. Als nu als recht van de ondernemer erkend wordt, dat hij ook als mens in deze maatschap pij mag funktioneren, dient de overheid voor hem gelijke voorwaarden te scheppen als voor de loon- en salaristrekkenden". aldus de LTB-voorzitter. Een felle aanval deed hij gisteren ook op de plannen van het kabinet Den Uyl om te komen tot een wetsont werp dat belemmeringen zal inhouden voor de verede- lingssektoren. De heer Verhoef had geen goed woord over voor de daarvoor geopperde argumentatie als zou de verdelingssektor een verbrasser zijn van goede grondstoffen en zulks ten nadele van de honger in de Derde Wereld. Bovendien zou de sector ervan worden beschuldigd plantaardig voedsel inefficiënt te gebruiken. Acht kilo ruwprodukt zou bijvoorbeeld maar een kilo vlees opleveren. Deze overwegingen aangedragen als argumentatie bij het nieuwe wetsontwerp, noemde de heer Verhoef „perti-^ nent onjuist". „Ik zou het een volkomen normale zaak vinden als de minister van Landbouw de ontwerpno- ta's bij zijn collega's van Ruimtelijke Ordening en van Verkeer en Waterstaat van het bureau zou halen om eerst eens met het direkt betrokken bedrijfsleven te gaan overleggen." De heer Verhoef heeft gisteren ook gepleit voor een wat minder ver gaande concentratiezucht van het waterschapsbestel. „Wij wijzen nieuwe strukturen niet af maar laat men het daar ook bij houden. Wij vinden dat waar een lager orgaan goed kan functione ren. de hogere overheid thuis moet blijven. De plaat selijke kennis moet in de nieuwe waterschapstruk- tuur functioneel gehouden worden." PvdA en PPR: Van onze correspondent NOORDWIJK Met een krappe meerderheid (9-8) heeft de Noord- wijkse raad gisteren het voorstel van B en W het pand Wilhelmi- nastraat 45 aan te kopen, aangenomen. Het pand zal tezamen met het aangrenzende huis worden gesloopt ten behoeve van het nieuwbouwplan „Vreewijk". Met name de PvdA en de PPR waren tegen het voorstel. De heer Verwey (PPR) was van mening dat er al te veel gesloopt is in Noordwijk en dat de doorbraak het aanzien van de Wilhelminastraat schaadt. Door de verschillende partijen werd een lans gebroken voor een betere huisvesting van buitenlandse werknemers. Gesuggereerd werd enkele panden voor de gastarbeiders aan te kopen. Volgens het college is dit evenwel financieel niet haalbaar. De raad ging akkoord met de afkoopsom van 5.000,- voor ontbin ding van de pachtovereenkomst met de heer Van der Zalm. De grond aan de Beeklaan zal in 1977 door drie volkstuinders in gebruik worden genomen. Zij moeten dan hun huidige tuinen verlaten in verband met de uitbreiding van het sportpark. Voor 10.000,- wordt door de gemeente het oude visserspandje aan de Noordzeestraat verkocht aan een Noordwijker, die het pand wil restaureren. Het CDA was tegen de verkoop omdat het instandhouden van het huisje de ontwikkeling van het gebied er omheen zal kunnen tegenhouden. De verhoging van de hondenbelasting van 25,- naar 35,- voor de eerste hond en naar 60,- voor de tweede stuitte op kritiek van PvdA, PPR en CDA. De heer De Geus (CDA) vond een verhoging alleen gerechtvaardigd als de gemeente er iets tegen overstelt zoals het schoonhouden van de straten. LDWS overklast mede-koploper ASC LEIDEN Pas ver na de doelwisseling ontaardde het zaalvoet- baltreffen tussen koploper LDWS en ASC in een wedstrijd, die het aanzien nog enigszins verdiende. Dat was niet de verdienste van ASC, dat zoals wel meer pleegt voor te komen, met een zeer fantasierijke opstelling het speelveld op was komen draven. Tom Mastenbroek en Pieter Barendse mochten het deze keer voor de afwisseling eens proberen en ASC heeft het geweten. Dank zij de fabricage van zes goals, die LDWS na de wisseling aan de twee, die Pim v.d. Meer daarvoor op zijn naam bracht, toevoegde, kreeg men nog een beetje het idee „niet voor niets te hebben gekeken". Behalve de doelpunten was er voor het overige weinig te beleven aan het vrij tamme duel. In de eerste periode wist een monotoon tikkend LDWS ASC naar een 0—2 achterstand te breien. Henk Spies, Sjors Moesman, Ger de Roode, nogmaals Ger de Roode en tenslotte twee maal Bram de Roode veegden ASC naar een achterstand van 08. De tegenstoten van ASC verliepen veelal over de actieve Douwe Splinter, die soms ook het nodige geluk Ook de Tegelhandel moest pas in de slotfase zwichten voor een technisch beter Stormvogels. De ploeg van Ruud de Groot kon wat de 40 zege betreft best tevreden zijn omtrent zijn debuut bij de Vogels. De eerste goal lag al vlug achter Tegelhandel- doelman Van Went, die geen kijk had op een schot van Gijs Collé. Zo bleef het tot de doelwisseling, hoewel goedbedoelde pogingen van Ouwehand en v.d. Hulst in het zijnet een einde vonden. Een uitgekookte combinatie tussen Sjaak Matters, Gijs Collé en Paul Wetselaar rondde laatstgenoemde fraai af en toen André v.d. Hulst een zwak moment van doelman Bert van Went uitbuitte, was het met de hardwerkende Tegelhandel gedaan. Paul v.d. Berg was de enige die namens de Tegelhandel gevaarlijk werd, maar de lat en keeper v.d. Steen stonden op de juiste plaats. Met een prachtig en onhoudbaar schot het Wim Ouwehand Stormvogels tenslotte op 40 finishen. UITSLAGEN: 2c klasse A: Rijnsburgse Boys—v.d. Plas BMW 2—10; Res. IA: ASC 2—Leiden 2 4—1. Gazelle 2-VNA 2 2—0; Res. 2A: ASC S-Oegstgeest 2 2—10. v.d Plas BMW 2—LFC 2 3—4. SDO 2—Katwijk 2 4—2. Wernink 2—Tegelhandel 2 3—5; Res. 3A: Gazelle 3—B&T 2 1—4, Stormvogels 3—Leiden 3 1—4, UVS 2—ASC 5 4—4; Res 3B: v.d. Plas BMW 3—Lugdunum 2 5—2. ODO 2—SVLV 2 1—2. SLF 2—VNL Van onze correspondent Noordwijk Aan de bouw van de aula op het voorterrein van de Algemene Begraafplaats te Noordwijk aan Zee wordt de laatste hand gelegd. Men hoopt haar in februari a.s. in gebruik te kunnen nemen. Jarenlang is in Noordwijk naar deze accommodatie uitgezien. Het ontbreken van een dergelijk ge bouw op de fraai gelegen begraafplaats werd als een leemte ervaren. Naast hun leed kregen nabe staanden de last van weer en wind te dragen en aan deze toestand zal straks een einde zijn geko- Het gebruik van de aula zal bestaan uit het houden van rouwdiensten, voor het condoleren van nabe staanden en voor het opbaren van stoffelijke overschotten. Jaarlijks vinden op de Algemene Begraafplaats circa 80 begrafenissen plaats men schat dat in 50 gevallen van de aula gebruik gemaakt zal worden. De jaarlijkse lasten van de aula worden geraamd op 25.000. Het is zo al duideüjk dat van een sluitende exploitatie geen sprake zal kunnen zijn. Gewoonlijk worden voor het gebruik van een aula slechts geringe bedragen gevraagd en in navol ging daarvan lijken de volgende tarieven redelijk menen B. en W.: Voor het houden van rouwdienst en en/of voor het condoleren van nabestaanden 75 per keer en voor het opbaren van één'fi of meer stoffelijke overschotten, indien de begraving niet onmiddellijk volgt, 37,50 per etmaal. Op basis van dit tarief kan de opbrengst geraamd worden op 4.100 per jaar. Men denkt het gebouw ook voor andere, in de sfeer passende doeleinden te benutten. Zo heeft de Nederlandse Protestanten Bond verzocht het ge bouw te mogen huren voor samenkomsten. Het college meent dat een vergoeding van 1.000 per jaar daarvoor redelijk is. Daarbij is rekening gehouden met het medegebruik van de stoelen en Werklieden leggen de laatste hand aan de bouw van de aula op de Noordwijkse begraafplaats een orgel van de npb. lllllllllllllllllllllllllllllllllllillll!lltllll!lllllllllilll!llll!llll!llllllllllllllllllllllllllllllil)llllllilllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!IIIIIN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerstmaal voor Lissese bejaarden en invaliden Een honderdtal Lissese bejaarden en invaliden heeft gisteren een uiterst genoeglijke interkerke lijke kerstviering beleefd in het verenigingsgebouw De Engel. De organisatie was in handen van de plaatselijke afdeling van de Zonnebloem. Er werden kerstverhalen voorgedragen en er werd ook samen gezongen. Na afloop kreeg men een broodmaaltijd aangeboden (zie foto). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Met de schrik vrij Hoogzwangere vrouw slaat met auto over de kop Van onze correspondent Sassenheim Een 24-jarige hoogzwangere Sassenheimse is gistermorgen ongedeerd uit haar personenwagen gekropen nadat ze daarmee over de kop was geslagen. Het ongeluk gebeurde rond 10 uur op de hoek van de Hoofd straat en de Hortuslaan. Voor dat de moeder in spé de buite ling maakte raakte zij een langs de kant geparkeerd staande Volkswagen. Deze werd onher stelbaar vernield. Van onze correspondent VOORSCHOTEN In Voorscho ten zijn thans uitgewerkte plannen om de eerste sociale woningen in het Vernèdepark te herbouwen. In 1971 kregen de bewoners van het Vebnede- park op een hearing te horen dat hun woningen onbewoon baar en ook niet te herstellen waren. Tijdens die hearing kwamen er vele protesten van de bewoners, die allemaal neer kwamen op het gegeven dat het wonen in de wijk plezierig was, de huizen wel enige gebre ken vertoonden, maar dat deze gebreken wegvielen tegen de mogelijkheden om een eigen „bedoeninkje" te hebben met kippen, konijnen en duiven. De gemeenteraad stelde begin van dit jaar bij raadsbesluit vast dat inderdaad de wonin gen afgebroken zouden moeten worden wegens ondeugdelijke bouw in 1919, maar dat op de zelfde plaats gelijksoortige wo ningen herbouwd zouden wor den en dat er prioriteit voor de bewoning zou moeten zijn voor de huidige bewoners. In overleg met de plaatselijke woning bouwverenigingen werd het to tale projekt opgedragen aan de christelijke woningbouwvereni ging. Deze woningbouwvereniging hield deze week in het Cultu reel Centrum een hoorzitting voor de bewoners. Een commis sie gevormd uit de bewoners van het Vernèdepark krijgt in spraak in de bouwcommissie tot herbouw van het Vehnede- park. De woningbouwvereni ging zal een woning inrichten als kantoor van de woning bouwvereniging en in samen werking met de Stichting „Horst en Vliet" zal hier om. dagelijks een maatschappelijk werkster aanwezig zijn, die open staat voor alle vragen van de bewoners. )e afbraak zal in drie fasen ge schieden. Getracht wordt om te volstaan met een maal verhui zen. Aan de hand van de wen sen van de bewoners worden 8 3-kamerwoningen voor bejaar den; 12 3-kamerwoningen voor kleine gezinnen; 34 4-kamerwo- ningen; 5 6-kamerwoningen; 4 rolstoelwoningen en 6 aange paste woningen voor minder validen gerealiseerd. Over de huurprijs is nog niets bekend. Voorzitter Franken gaf de bewoners de verzekering dat door middel van de individuele huursubsidie iedere huidige be woner kan terugkeren in het nieuwe Vernèdepark. Van onze correspondent STOMPWIJK Op korte termijn zullen een aantal vrijwilligers gezocht worden die wanneer er brand uitbreekt in Stompwijk adviezen kunnen geven en eventueel de brandweer kunnen hel pen. De suggestie een hulppost voor de brandweer in de deelge meente in te richten werd hiermee door de dorpsraad verworpen. Brandweercommandant Van Dijck uit Leidschendam was gisteren naar de vergadering van de Stompwijkse dorpsraad gekomen om uiteen te zetten wat er nodig was om een hulppost in te richten. Vooral de mededeling dat zeker 15 personen gevonden moeten worden, die altijd bereikbaar moeten zijn, viel de leden van de dorpsraad wat rauw op de maag. Bovendien is gebleken dat de Leidschendamse brandweer slechts ongeveer dertien minuten no dig heeft om bij een brand in Stompwijk te komen. Door de heer Boer werd gepleit voor strengere snelheidscontroles op de Dr. van Noortstraat. „Nu er geen trottoir op deze straat komt, is het zaak de snelheid aan te pakken, om de veiligheid van de voetganger min of meer te garanderen". Alle leden van de dorpsraad op één na (de heer Belt) waren voor asfaltering van de Stompwijkseweg/Dr. van Noortstraat. De heer Belt was van mening dat de asfaltering het dorpsgezicht zou bederven, gezien de vele aansluitingen met andere wegen. Tenslotte werd medegedeeld dat de 5 mei-viering niet tezamen met de Wilhelminavereniging kan worden georganiseerd. De vereniging is bang, de goede betrekkingen met de harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te schaden. Inmiddels heeft zich overigens een comité gevormd dat een programma in elkaar draait Nog dit jaar gaat er een aanvraag om subsidie naar de gemeente. Gem. secretaris Noordwijkerhout gaat naar Oss Van een onze verslagge- vers Noordwijkerhout - De ge meente-secretaris van Noordwijkerhout, de heer J. H. Bakkum, is met ingang van 1 april 1975 benoemd tot secre taris van het stadsge west Oss. De heer Bakkum was van af 1969 secretaris in Noordwijkerhout en werkte voordien op de gemeente-secretarie van de gemeenten Sassen heim en Heiloo. Boete voor Voorschotense directeur Van onze rechtbankverslaggever Voorschoten - Het Haagse ge rechtshof heeft in hoger beroep een 60-jarige directeur uit Voor schoten veroordeeld tot een boete van 500 gulden, twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf en negen maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs, beiden met een proeftijd van twee jaar. In eer ste instantie was de directeur door de politierechter veroor deeld tot twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf en voorwaardelijk negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Verdachte had onder invloed van drank een auto bestuurd. Bij controle bleek het alcoholpro- milage 1,30 te bedragen. Zoeterwoude krijgt meer fietspaden Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Het C.D.A. heeft er andermaal voor ge pleit om de doodlopende weg in het Westeinde als fietspad door te trekken in de richting Stompwijk naar de reeds aan wezige weg langs de z.g.n. Nieuwe Vaart. Dan zal een nieuwe, aantrekkelijke, recrea tieve fietsroute ontstaan. Er is echter gebleken dat de gemeen te Leidschendam niets voor het plan voelt. Daarom wordt er op aangedrongen deze route te laten opnemen in het Provin ciaal Fietspaden Plan. Momen teel wordt door de provincie besturen een hoge prioriteit ge geven aan de aanleg van nieu we fietspaden, dit in tegenstel ling tot de aanleg van wegen. Aan de doelstellingen die daarbij voor ogen staan voldoet deze route zeker. B. en W. hebben toegezegd om, met inschakeling van de commissie voor sport en recreatie, deze suggestie over te nemen. Het college deelt nog mede dat waarschijnlijk van provinciewege een fietspad aangelegd wordt tussen de Slootweg in Gelderswoude/- Benthuizen naar de Broekweg in Zoetermeer op de grens met Zoeterwoude. Een ideale ver binding met vele mogelijkhe den. Het C.D.A. is erg ingenomen met de aanleg van een wandelge bied rondom het industriege bied „Grote Polder". Het is ja renlang de intentie van het ge meentebestuur om de passieve recreatieve mogelijkheden te verruimen. Een-mislukt-plan tot het creëren van een wandelge bied tussen Rijndijk en Dorp is daarvan een voorbeeld. Noordwijkerhout gaf gul voor VVSB-veiling Van onze correspondent Noordwijkerhout Ook in Noordwijkerhout zijn er weer allerlei aktiviteiten georgani seerd in de weken rond Kerst mis. Zowel kerstvieringen, als oecumenische zangavonden als sportieve ontspanning voor de jeugd in de kerstvakantie staan op het programma. Morgen wordt in de St. Jozefkerk een oecumenische zangavond gehouden waaraan medewerk ing wordt verleend door het Ri Christelijk zangkoor „Concor- dia" in samenwerking met de harmonie van St. Jeanne d'Arc. Op maandag 23 december j wordt deze kerstzangavond her haald in de kapel van Sancta Maria, Beide avonden beginnen, om 19.30 uur. Op vrijdag 20 december is er de bekende jaarlijkse kerstveiling ten bate van de jeugd van j WSB. De Noordwijkerhoutse bevolking schonk ruim 200 prij- I zen voor dit doel. Tevens zal op I deze avond de trekking plaats vinden van de grote kerstloterij door wethouder L. Koelewijn. De trekking is om 20.15 uur en dit alles speelt zich af in de grote zaal van hotel v.d. Geest. Op zaterdag 21 december kan de schooljeugd van Noordwijker- hout en De Zilk schaatsentijden op de Haagse kunstijsbaan „De j Uithof". De ijsclub Noordwij kerhout organiseert een bus- tocht vanuit beide dorpen. Voor de senioren zal een schaats- avond worden gehouden op J vrijdag 27 december, eveneens I op de kunstijsbaan De Uithof. 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4