£öidóc(2ouAcmt 2% meer loon Olieraffinaderijen op halve kracht Vakcentrales sturen aan op alstublieft Israël blaast zes huizen op in Libanon Uitpuilende voorraadtanks door afgenomen vraag Er komt weer oorlog in Midden Oosten ADVERTEERDERS ;.V EEN DODE EN GEWONDEN BIJ AANSLAGEN IN LONDEN rWflt tttaafy uwfeestnyial npufeesteltjlierdati Zo\le\\ef Stü1{ Mees Denie en Brouwers 1 febr. voor rechter Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune._ Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent.' Woensdag 18 december 1974, 65e jaargang no. 19996 Liefdesnacht De liefdeswacht, tv-spel op Ned. I om 20.36 uur Ned. II om 20.35 uur All in the family. Om 22.00 uur Simplisties Verbond. Guur weer. Wisselend bewolkt met regen- of hagelbuien, mogelijk met on weer. Krachtige tot stormachti ge wind, aan de kust eerst nog zware storm uit west tot noord west Temperaturen circa 5 gr. Morgen zon: 8.4416.29. Maan: 11.28—22.53. Schev. hoogw» 6.22—18.39. laagw. 2.06—14.27. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De voorraden van de olieraffina derijen in Nederland puilen uit. De raffinaderijen werken momenteel op sterk verminderde capaci teit. Esso Nederland in het Nieuwe Waterweg-ge bied heeft de produktie zelfs verminderd tot 44 procent. De capaciteitsverminderingen van de olieraffinade rijen is veroorzaakt door de sterk teruggelopen vraag in West Europa naar aardolieprodukten (on geveer vijftien procent). Vooral de Esso-raffinaderij ondervindt daarvan de gevolgen omdat zij ruim zestig procent van de produktie exporteerde. Die export is thans vrijwel geheel weggevallen. „De capaciteitsvermindering heeft geen gevolgen voor het personeel, want de raffinage is gelukkig een arbeids-expansief bedrijf", aldus een woordvoerder van Esso-Nederland. „Wij zijn overigens niet optimistisch. De vraag zal niet zoveel stijgen zoals we kort geleden nog ver wachten. We denken nu in een stijging van 2 tot 3 procent", aldus Esso Nederland die daarbij aante kent dat de afzetmoeilijkheden in Nederland rue. op zichzelf staan, maar zich in de gehele wereld voordoen. De raffinaderij van Shell in Pernis werkt momen teel op 65 procent van haar capaciteit Volgens een woordvoerder van Shell wordt momenteel gezocht naar opvangmogelijkheden om het stilstaan van een deel van de raffinaderij op te vangen. De afzetmoei lijkheden zijn volgens Shell veroorzaakt door de teruglopende economische ontwikkeling, vooral in de chemische industrie. Voor Nederland komt daar nog bij een „energie-bewuster" leven van de inwo ners en de aanwezigheid van aardgasvoorraden. Mede als gevolg van het verminderde energiege bruik zullen Shell en Esso in de komende jaren het aantal benzineverkooppunten met ongeveer veertig procent verminderen. De stijgende kosten van ex ploitatie van de kleinere pompen speelt ook een rol bij de sluitingsplannen, die rond 1980 voltooid moe ten zijn. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG. Het mislukken van het Centraal Akkoord-1975 begint nu reeds gevolgen te krijgen. Het is na melijk duidelijk geworden, dat de vakcentrales aansturen op i loonsverhoging van 2 pro cent. In het noodpakket maat regelen voor volgend jaar was de regering uitgekomen op on geveer 1,5 procent. De drie vak centrales hebben minister Boersma laten weten, dat het minimumloon per 1 januari met twee procent verhoogd moet worden. De Centrales van het Overheidspersoneel richten zich eveneens op een salarisver- betering van twee procent. De eerste grote problemen rond cao onderhandelingen heb ben zich reeds aangediend. De onderhandelingen in het be- roepsgoederenvervoer zijn giste- i namelijk mislukt De werk nemers eisen een loonsverbete ring van honderd gulden per week. De werkgevers gingen gisteren niet verder dan 25 gul den. Volgens de vakbonden zijn de werkgevers niet met serieuze voorstellen gekomen. „De belof ten, die de werkgeversorganisa ties hebben gedaan tijdens het conflict over de tachograaf zijn loos gebleken", zeiden de vak bonden gisteren na het misluk ken yan de onderhandelingen. De gevolgen van dit mislukken laten zich nog niet overzien, maar de standpunten in het be- roepsgoederenvervoer zijn op nieuw verhard. De Centrales van het Overheid spersoneel willen in hun voor stellen een salarisverhoging van twee procent „bij wijze van voorschot" vastleggeji. Deze ver hoging, dient aldus de centrales, voor tenminste één procent in een voor ieder gelijk bedrag tot stand te komen. Intussen heeft CHU-fractieleider Kruisinga gis teren aan minister Boersma van Sociale Zaken gevraagd, wan neer deze met een loonmaatre gel denkt te komen, nu het Cen traal Akkoord mislukt is. Minimum melkprijs 2 ct omhoog DEN HAAG (ANP) - De mini mumprijs voor verpakte volle melk gaat met 2' cent omhoog van 83 tot 85 cent per liter. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft hiertoe beslo-: ten. Waarschijnlijk gaat de ver hoging begin volgende week in. Het wordt niet meer mogelijk ontheffing van prijs te krijgen. DUURDER BEIROET, TEL AVIV, (UPI/AP) Israëlische troepen zijn gen in alle vroegte een Libanees dorp binnengetrokken en hebben er zes huizen in de lucht laten vliegen. Volgens een Libanees legercommuniqué hebben zij vier bewoners van het dorp meege nomen en een kind verwond. De inval werd na een uur beant woord door een beschieting met raketten vanuit Libanon op de Israëlische kibboets Hanita, die op korte afstand van de Libanese grens gelegen is. De beschieting richtte geen schade aan, aldus Israëlische woordvoerders. Het was de tweede keer in korte tijd dat de Israëliërs het dorp Majd El Zoun overvielen. Op 5 november werden het dorpshoofd en zijn 15-jarige zoon meegenomen. Zij bevinden zich volgens dorpelingen nog steeds in Israëlische handen. De aanval van vanmorgen werd m^t behulp van helikopters uitge voerd. Mensen werden uit hun huizen geëvacueerd en vervolgens werden de huizen opgeblazen. Toen een gemechaniseerde Libanese eenheid het dorp bereikte, waren de Isarëlische commando's al verdwenen. De aanval kwam kort nadat gisteren de Libanese premier Solh naar aanleiding van de „recente Israëlische agressiedaden" de Arabi sche landen om wapens had gevraagd omdat het Libanese leger onvoldoende in staat was zich tegen aanvallen te verdedigen en dergelijke aanvallen te beantwoorden. Libanon vroeg ook om een conferentie over de defensiebehoeften van het land. 58% VAN NEDERLANDERS DEN HAAG Ruim de helft (58 procent) van de Nederlanders verwacht, dat Israël en de Arabische staten opnieuw oorlog gaan voeren. Minder mensen (35 procent) verwachten, dat de Arabische staten nog eens zullen overgaan tot een olieboycot. Dit blijkt uit een steekproef, die het NIPO eind november van dit jaar heeft gehouden onder 834 landgenoten. Vergeleken met een jaar geleden is de houding van de Nederlanders ten opzichte van de strijdende partijen in het Midden Oosten weinig veranderd. 56 procent van de ondervraagden zegt neutraal te zijn in het conflict (vorig jaar 51 procent). 37 procent trekt partij voor Israël (vorig jaar 40 procent), terwijl drie procent staat aan de kant van de Arabische staten (vorig jaar één procent) Vier procent van de ondervraagden zei geen antwoord te hebben op deze vraag. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli En dan maar waclten op 1975, 'wat dat óns weer zal brengen. BERICHT voor onze In verband met de Kerstweek kunnen advertentie-op drachten voor onze editie van 24 december a.s. uiterlijk worden aangenomen tot maandag 23 dec. vóór 10.30 's morgens. Voor de editie van 27 dec. geldt als sluitingstermijn dinsdag 24 dec. eveneens om 10.30 uur 's morgens. ^':Tr de bomaanslag in am totaal uiteengerul1 LONDEN (Reuter) In Londen zijn gister avond drie bomaanslagen gepleegd op tele fooncentrales. Hierbij werden een employé van de telefoondienst gedood en een andere man ernstig gewond. Verscheidene mensen, onder wie een politieman, liepen lichte ver wondingen op. Een vrouw met een Iers accent had kort tevoren de redactie van de Daily Minor gebeld met de waarschuwing dat bij een centrale in de wijk Chelsea een bom zou ontploffen. De andere bommen ontploften in Soho en Bloomsbury. Hier waren geen waarschuwingen aan voorafgegaan. Een ge rucht dat nog een vierde bom zou zijn ontploft, werd door de politie tegengespro ken. Voor dit meisje betekent deze kerstboom: geen pakjes. De grote boom voor het Vic toria Station, waar in in normale tijden dozijnen pakjes hangen die door het publiek aan lief dadige instellingen worden geschon ken, is nu kaal. Uit angst voor nieuwe aanslagen mag dit jaar niets In de ge meentelijke kerst bomen worden ge hangen. Angst voor bom men In de bomen. Bevoorrading Mi Amigo in gevaar SCHEVENINGEN Uit de au to van scheepsagent Tom van der Linden zijn deze week in Scheveningen de scheepspapie ren gestolen van het bevoorra dingsschip Delta dat regelma tig de proviandering van het radiozendschip Mi Amigo ver zorgt. Door deze diefstal dreigt de be voorrading van het zendschip, dat op dit ogenblik voor de En gelse kust ligt, spaak te lopen. De Delta mag. zolang de papie ren niet terecht zijn, de Belgi sche haven Ostende, waar het schip vorige week binnenkwam, niet verlaten. Inmiddels heeft de heer Van der Linden een beloning van 5000 gulden uitgeloofd voor degene die de papieren terug kan bezor gen. MET BROEDER MATTHEUS: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De rechtszaak tegen de drie overgebleven ge vangenen, die de gijzeling in de Scheveningse gevangenis heb ben uitgevoerd, en tegen broe der Mattheus, die de wapens voor de gijzeling de gevangenis heeft binnengesmokkeld, zal naar verwachting begin februa ri worden gehouden. De rechtercommissaris heeft gisteren Daan Denie verhoord in de Scheveningse gevangenis, vandaag zou hij daar Jan Brou wers en de Fransman Koudache horen. De vierde gedetineerde is zoals bekend na de kaping van een vliegtuig overgedragen aan de Palestijnse verzetsorganisatie PLO. Het verhoor van de drie gevan genen vindt in de Scheveningse gevangenis plaats, omdat de rechtercommissaris hen niet wil confronteren met groot machts vertoon van de politie. De drie gedetineerden zal vrij heidsberoving, bedreiging en be zit van vuurwapens ten laste worden gelegd. Premier Wilson: Stonehouse geen spion LONDEN (Reuter) De Britse premier Harold Wilson heeft be schuldigingen de kop ingedrukt dat een vroegere Labour-minis ter spionage heeft bedreven voor Amerika of een communis tisch land. Het gaat om John Stonehouse (49). die van 1964 tot 1970 la- bourminister van posterijen en van de luchtvaart was. Hij ver dween vorige maand op myste rieuze wijze aan het strand van het Amerikaanse Miami. Baskenland Een onbekende aanvaller heeft in het plaatsje Mondragon nabij San Sebas tian (Baskenland) het vuur geo pend op twee agenten van de guardia civil. Een van de agen ten werd gedood, de ander werd zwaar gewond. Nederlandse ambassadeur in Hanoi DEN HAAG Sinds vorige week vrijdag heeft Nederland een ambassadeur in Noord- Victnam. De Nederlandse am bassadeur in Peking dr. J. Vlx- scboxsc overhandigde toen zijn geloofsbrieven aan de vice-pre sident van dc democratische republiek Vietnam, Nguyen Luong Bang. Vorig juar upril is Nederland di plomatieke betrekkingen met Noord-Vietnam aangegaan. De standplaats van ambassadeur Vixseboxse blijft Peking. Geen wijziging buitenspelregel ZRICH De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft gisteren verklaard nJets te voe len voor de afschaffing van de buitenspelregel bij vrije trap pen. Een maand geleden is in een jeugdtoernooi in Monaco een' dergelijk experiment genomen. De scheid srcchterscommissie van de FIFA, die in Zürich ver gaderde, wil nog meer proeven nemen voordat hij aan het be stuur wil voorstellen de regels af te schaffen. Tevens werd een voorstel van Wales afgewezen, dat de indirecte vrije trap wilde zien verdwijnen. kaak Ibrahim Tekkaya, pa- leontholoog aan het Turkse in stituut voor mineraalonderzoek in Ankara, heeft bekendge maakt dat hij een 25 miljoen jaar oude kaak heeft gevonden die van een mens moet zijn geweest Operatie In een grot in de bergen van Dalmatië heeft een professor uit Split een schedel gevonden waarop sporen zijn aangetroffen van een operatie, die zo'n 7.000 jaar geleden molt zijn verricht Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. stuur als dank voor de moeite een theeglas naar:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1