Feesthoofd Kerstmenu Geen herinneringen aan operatiekamer WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 VOOR DE VROUW lieden een rustiek landschap. Ondanks deze voorstellingen in het midden van de kaart nog wat aardige tafreeltjes een jon ge heer leest zijn eerste liefdes brief (cupido met pijl in de aan slag voorhanden), een groep rondreizende muzikanten. Een jonge vrouw peinst met de pen in haar hand over lieve woord jes, ergens is een poppekast- voorstelling. Voorts heeft de te kenaar nog kans gezien aan de ze vertederende toneeltjes een boe re knecht toe te voegen, een hofnar, een harlekijn en precies in het midden een ballerina. De ze kaart ligt veilig achter glas in het British Museum in Lon den en werd in Amerika op 3 december 1942 herdacht omdat het zijn 100e verjaardag was. In Amerika zat men omstreeks die tijd of iets later evenmin te suffen. De uit Beieren geboorti ge lithograaf Louis Prang (18241909) maakte de eerste kerstkaart in Boston en liet in 1873 oorspronkelijk bedoelde zakelijke kaarten die hij voor de Internationale Tentoonstelling in Wenen bij zich had. snel om bouwen tot Engelse kerstkaar ten. De uitgespaarde delen, een firma moest komen, kregen op instiga tie van Arthur Ackerman uit Londen de opdruk „Merry Christmas". Waarschijnlijk had hij er te veel en vond het een goed idee ze op deze manier te slijten. Louis Prang bleef brood in de business zien. In 1880 schreef hij een prijsvraag uit beroemde kunstenaars om hun gave voor de kerstkaart in te zetten. De winnaars kregen prijzen variërend van $200 tot $2000. In 1885 stelde hij zelfs prijzen beschikbaar voor de be ste teksten. Op voorwaarde dat die door vrouwen waren ge goed aan de Engeland. Raphael Hildersheimer bereid kunstnaars van de Royal Academy voor een ontwerp $5000 te betalen (toen een halve ton) De prijzen in de kleinhandel van de winnende kaarten bedroegen dan ca. 30 cent. In 1885 stegen ze tot 50 cent Omstreeks 1900 rouleerden ook in Duitsland de kaarten met vlammende houtvuren, sneeuw- sporen in een boslaan en rood borstjes op dennetakken. „De grootste vraag momenteel", aldus een firma van de oude uitgeverij „Raphael Tuck Sons" gaat in Engeland uit naar kaarten met een religieuze boodschap. Mr. Cyril Hayes van de „Greeting Card and Calen der Association" sluit zich bij deze woorden aan. „Maar er gaan ook veel grappige de deur uit" Sommiege kaarten laat men speciaal tekenen, andere zijn reprodukties van beroemde meesters. De voorstellingen zijn soms ook eigentijds: de Kerst man in een ruimtevaart-raket. Hoe dan ook, kerstkaarten blij ven in de decembermaand de wereld als een vloedgolf over stromen en onze brievenbus op vrolijken of teisteren. Al naar de waardering van zijn aanwe zigheid. Maar hij bedoelt het goed, en daaraan moet een mens met Kerstmis denken. Tussen haakjes: oude kerstkaar ten hebben antiquarische waar- v Glinsterende levendige, maar toch subtiele goudeffecten zijn typerend voor de make-up voor bijzondere da gen. De ogen krijgen een golvende belijning met gentiaanblauwe oog schaduw, sprankelend door de Nacre d'or fixante, die goudglans geeft en de oogschaduw verzacht en fixeert. Ook de golvende lijn van de wenk brauwen krijgt een tipje goud. Poudre perle d'or, uiterst fijne doorzichtige waaspoeder zorgt voor een goudach tig glanzende teint. De lippen worden hoe kan het anders voorzien van goudglans door lipstick rose doré su per hydratant. Kerstroos heeft het kapsel van Alexandre met krul opzij, waarin een bloem met diamantjes. (Hubbard Ayer). Moeder Grietje (Fagel) is een fenomeen. Ze heeft acht zoons in het Horecabedrijf, ver spreid door heel Nederland. Om de zondag schaart de hele familie zich 's morgens van 11-1 uur rond de koffie en bepraat de zaken. Mevrouw Fagel (69) heeft haar inbreng en geeft raad. Tenslotte zat ze vroeger met Vader Fagel ook al in het bedrijf. Een dynastie, de Fagels, bekend van noord tot zuid. Bistro La Forge, Am sterdam is van Martin en Bi stro le Provencal (ook A'dam) wordt beheerd door Nico. Ton drijft Bistro Klein Paarden- burg in Ouderkerk aan de Amstel; Joep zit in 'Chez Francois', bistro in Utrecht. Gerard heeft Libresso op het Lange Voorhout in Den Haag overgenomen, dat nu de 'Bi- stroquet' heet, Frans zit in bi stro 'Moustache', Utrecht. Dan hebben we nog John in bistro 'Du Theatre' en Paul opende kortgeleden 'Duurstede' te Wijk bij Duurstede. Hij had zijn opleiding bij Ousteau De Beau Manière in Les Baux en heeft een luxueus Frans res taurant. De 9e broer Dick zit in het Trappistenklooster te Zundert. Wat zet Moeder Grie tje haar 9 culinair verwende zoons op Kerstmis voor? Ex- Mevrouw Grietje Fagel heeft acht zonen in het Horecabedrijf. clusief aan het Binnenhof ont hulde zij het geheim. Hollandse garnalen in vlnai- grettesaus (haar specialiteit). Saus maken van 3 delen olie, 1 deel franse azijn, peper, zout, peterselie. Zachte krui den (geen marjoraan, geen tijm). Wel bieslook, venkel, kervel, peterselie; desnoods mespuntje mosterd. Nierragout Niertjes wassen, afkoken in water met prei, wortel, laurier en fijngehakte groente (bou quet garni). Het vlees in stuk jes snijden en door bloem wentelen. Even licht bruin aanzetten in roomboter. Kook vocht gezeefd tot saus maken door het te vermengen met het restant van de bloem waarin de niertjes gewenteld zijn. Desgewenst wat water toevoe gen als de saus te dik wordt. Afmaken met peper en zout Heet opdienen. Zuiver gebraad ('laat we zeg gen eend') Eend volgens de regels braden (elk kookboek) en serveren met vossebessen in suiker stroop. Gepocheerde kastanjes ('geen kastanjepuree, de kas tanjes moeten knappen als Je ze opeet! Je kunt ze gepeld bij een goede groenteboer kopen. Dan ben je van dat kruisen af). Aardappelen er bij serveren, die in aluminiumfolie gerold in de oven zijn gaargestoomd (drie kwartier, matige warm te). Uit het folie halen en met zout op smaak afmaken. Ser veren met zure room en ge hakte bieslook. (Als die niet vers te krijgen is in potjes van b.v. Mc.Cormick). Sarbarjon Eierdooiers (2 per persoon) met poedersuiker, beetje witte wijn, zoete Marsala (keuken flesje) Grand Marnier (keu- kenflesje) op een heel zacht vuur met de garde dikslaan (gaat snel). Oppassen voor te veel vocht Inplaats van Mar- sa la kan ook sinaasappellikeur worden gebruikt Warm opdie nen in coupes met of zonder ijs. Kaas ('Om op te knabbelen') Tableau met zachte kaas: Em- methaler, boerenbrie (markt), roomkaas, ('geen geitekaas of peperkaas, die is te scherp na dit dinertje). Amerikaanse artsen experimen teren momenteel met een geheu gen uitwissend middel dat voor komt dat een patiënt onplezieri ge herinneringen overhoudt aan een operatie en de operatiezaal. Met het middel, dat lorazepam wordt genoemd, wordt alleen nog maar geexperimenteerd. Het is alleen maar beschikbaar voor medisch onderzoek. Wanneer dit middel voor de operatie door middel van een injectie in de aderen van de patiënt wordt gebracht kan deze tijdens de operatie onder plaat selijke verdoving wakker blij ven en zich de ingreep nader hand niet meer herinneren. Onder sommige omstandighe den wordt het wenselijk geacht dat patiënten tijdens de operatie wakker blijven. De patiënt wil echter geen herinneringen over houden aan de operatiekamer. Dr. David Heiseterkamp en dr. Peter Cohen, die aan het me disch centrum van de universi teit van Colorado in Denver zijn verbonden, hebben een en an der onder de aandacht gebracht van het Amerikaanse genoot schap van anesthesisten. Wan neer het middel eenmaal offi cieel beschikbaar is, zo menen Heisterkamp en Cohen, kan het bijvoorbeeld ook worden toege- •past om de herinnering aan een trauma uit te wissen. Het mid del is in het buitenland enige jaren in de handel geweest on der de naam atiban. Het werd toen voornamelijk als een kal merend middel gebruikt Het middel is tot dusver toege past op honderd patiënten. De ervaring heeft uitgewezen dat degenen die een dosis loraze pam van drie tot vijf miligram kregen toegediend zich bepaal de dingen later inderdaad niet wisten te herinneren. Over de bijverschijnselen van het middel bestaat nog geen zekerheid. Gips sneller eraf Door middel van geluidsgolven kan men door het gips heen vaststellen of een gebroken 'been bijvoorbeeld al geheeld is, en dit kan ertoe leiden dat het gips er soms al een maand eer der af kan dan als men tewerk was gegaan met röntgenstralen. Dit is vastgesteld door artsen verbonden aan de universiteit van Wisconsin. Dr. John Jurist zei in verband hiermee dat het belangrijk is dat het gips wordt verwijderd zodra dit maar kan. Een gebroken scheenbeen bij voorbeeld heeft vier of vijf maanden nodig om te helen en tijdens die tijd worden de ge wrichten stijf en verliezen de spieren hun kracht. Dit kan al leen maar erger worden als het gips langer om dat been zit dan strikt noodzakelijk is. Het ge luidsgolven - apparaat, dat in de eerste plaats door dr. Jurist is samengesteld, is al beproefd op 40 personen, voornamelijk stu denten die beenbreuken hadden opgelopen tijdens het skiën. Nieuw virus Een' groep Ru geleerden is er in geslaagd een nieuw virus te iso leren waarvan sommige onder zoekers hier geloven dot het de verwekker van leukemie is. Het virus werd ontdekt in het bloed van een leukemiepatiënt nadat een soortgelijk virus bij een an dere patiënt was gevonden. Ge leerden hebben als hun opvat ting uitgesproken dat het de veroozaker van leukemie bij menselijke wezens is, aldus het instituut voor virologie in Mos kou. Deze onderzoekers zijn nu bezig het bewijs te vinden van de beslissende rol van dit virus bij het ontstaan van verschillen de kwaadaardige groeiproces sen bij mensen en dieren. MEDISCHE RUBRIEK

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11