Invalide met 7 kinderen en 16 honden kraakte boerderij Universiteit wil meer geld CEULEMANS SLOEG LEIDSE BILJART LIEFHEBBERS MET VERBIJSTERING Onderzoek naar kans op behoud Overdekte' randstad DINSDAG 17 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA'5 1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII11II1II1IIIIII1IIIII1IIIIIIIIIIIIIII Dofferhoff kwam nauwelijks aan stoot tuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Van onze sportredaktie LEIDEN De invitatiewedstrijd tussen Raymond Ceule- mans en Nico Dofferhoff, georganiseerd door De Leidse Courant en Holiday Inn, is een groot succes geworden. Weliswaar kon de plaatselijke favoriet geen rol van betekenis spelen, (wat wil je tegen de veelvou dig Europees en wereld kampioen?), maar de talrijke toeschouwers hebben kunnen genieten van een waar lijk perfecte demonstratie van de kleine Belg. Wat deze man kan grenst aan het ongelooflijke. Natuur lijk won hij de drie onderdelen (libre, kader en driebanden), doch vooral een aantal kunststoten uit de losse hand, oogstten keer op keer een ovationeel applaus. Een groot aantal Leidse Courant-lezers was naar de Holiday Inn gekomen, om de kersverse Europese kampioen aan het werk te zien. En ze zijn beslist niet teleurgesteld naar huis gegaan. Want ondanks het feit, dat Raymond Ceulemans de afgelopen week zware strijd heeft moeten leveren om zijn titel in het driebanden te prolongeren, maakte hij zich er tegen Dofferhoff bepaald niet met een Jantje van Leiden af. Ceulemans, onmiddellijk na de kam pioenschappen in Rotterdam voor dit evenement naar de Holiday Inn gekomen, liet er tegen Dofferhoff geen twijfel over bestaan wie nu waarlijk de allergrootste op biljartgebied in de wereld is. Helaas ging de demonstratie van zijn enorme kunnen wel ten koste van de Leidse dameskapper. Deze moest steeds erg lang op zijn stoel toekijken, hoe de Belg serie op serie maakte. „Maar", zo vertelde Dofferhoff na afloop, „ik heb er veel van kunnen leren". Zenuwen Voor een bomvolle zaal traden de twee biljarters eerst aan voor een partij libre over 250 caramboles. De specialiteit van Nico Dofferhoff, want de jonge Leidse kapper is recentelijk naar de ereklas gepromoveerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Hij is normaal in staat om een partij over 400 caram boles in één beurt uit te maken, maar Dofferhoff kon zijn zenuwen maar nauwelijks de baas. Ceulemans later: „Nico, je hebt tot tweemaal toe de kans gehad. Ik had het idee, dat je té graag wilde en dat is een verkeerd uitgangspunt". Inderdaad mocht Dofferhoff driemaal naar de tafel, maar hij kwam niet verder dan 39 caramboles. In perfecte cadans en binnen tien minuten tijd was Ceulemans toen rond de tafel gegaan. En daarmee zat het libre erop. Het cadre over 150 caramboles verliep nog minder gunstig voor de plaatselijke coming-man. Hij miste meteen al na de acquit en de kampioen gaf hem geen tweede kans. Sterk timend en haarzuiver spelend, maakte hij de partij in één beurt uit. Het „entré", „dedans" en „cheval" van de scheidsrechter gold nog slechts als afwisseling van het monotone ritme, waarin Ceulemans de ballen liet caramboleren. „Hij kijkt niet eens", zei een toeschouwer bewonde- series van negen noteren. Hij maakte tenslotte de partij in veertig beurten uit, daarmee precies uitko mend op een gemiddelde van 1.500. „Op de kleine tafel geen prestatie van formaat", zei hij naderhand. „Ik kan zonder meer 2 gemiddeld spelen". De bewondering van de toeschouwers was er niet minder om. Aanleg Hutspotten Alle aandacht en concentratie van het publiek en natuur lijk van de twee spelers werd daarna teniet gedaan door een act van de Leidse carnavalsvereniging „De Hutspotten". De act viel vooral ook bij Vlaming Ceulemans in goede aarde en grif nam hij de versierselen en onderscheidin gen van de „vrolijke luiden" in ontvangst. Na deze leuke, luidruchtige onderbreking werd het meteen weer stil, want beide heren traden aan voor het driebanden, de spelsoort waarin „de meester" al zo'n vijftien jaar alleenheerser is. Het hoe en waarom demonstreerde hij aan het steeds enthousiaster wor dende publiek. De „oh's", de „ah's" en de „tjonge's", waren niet van de lucht, bij weer zo'n wonderschone, tweemaal de klos ontwijkende, gave treffer. En hoewel Ceulemans bepaald niet overgeconcentreerd het groene laken bespeelde, liet hij wel en passant twee En Nico Dofferhoff? Wel, hij speelde zeker niet slecht. Kwam aanvankelijk zelfs wat voor, maar had bepaald pech met een aantal ballen die maar net aan misten. Hij bleef tenslotte op 20 caramboles steken en hoewel hij zelf niet tevreden was, brak zijn roemruchte opponent een lans voor hem. „Ik heb vanavond wel niet veel van hem gezien, maar hij heeft beslist aanleg. Nico moet nog veel Ieren, maar hij kan er zeker komen," aldus Ceulemans. Na afloop van de partijen liet de Belg nog even zien, wat billard artistique zo ongeveer inhoudt Het publiek was met verbijstering geslagen, want zo eenvoudig als Ceulemans de verschillende stoten uitlegde waren ze beslist niet Alsof het niets was liet Ceulemans ballen overelkaar heen springen, negen maal een band raken, driemaal in een hoek rondgaan en als klapstuk zelfs van het billart afspringen. Daarbij telkens wél de carambole makend. Het publiek stond op de stoelen. In de bar, na afloop, vertelde Ceulemans zeer content te zijn geweest met deze invitatiewedstrijd van De Leidse Courant en Holiday Inn. „Het was erg sfeervol en het publiek bijzonder fijn. Voor mij een leuke ontspannende avond, na dat zware toernooi". En Nico Dofferhoff tenslotte: „Voor mij is een wens in vervul ling gegaan. Jammer is alleen, dat ik nu niet meer kan zeggen, dat ik nog nooit van Ceulemans verloren heb". AD VAN KAAM De leerling en de grootmeester. Deze week beslist rechtbank of hij er uit moet Van een onzer verslaggevers BODEGRAVEN „We waren het gewoon zat", zo luidt het argument van mevrouw Vonk, die bijna drie weken geleden met haar man en zeven kinde ren de boerderij „De Horst" aan de Dirk Bavolaan 12 in Bodegraven kraakte. Ze betreurt totaal niet wat ze hëeft gedaan. „Dat heeft te maken met de toestand waarin mijn man verkeert", vertelt ze. „Na de dood van zijn eerste vrouw, nu tweeënhalf jaar geleden, is hij helemaal overspannen ge-, raakt." Het huis aan de Hollandshof 108 Levende have werd de familie Vonk te be nauwd. „Niet omdat het te klein was voor ons", aldus mevrouw Vonk. „Maar het huis heeft verschrikkelijke herinneringen voor mijn man. Sinds zijn overspannenheid voelde hij zich daar achter volgd door zijn eerste vrouw." Onzekerheid beheerst de familie Vonk. Mogen ze in de gekraakte boerderij blijven of niet?. Verlanglijstje Sinds januari van dit jaar staat de familie Vonk voor woning verandering ingeschreven bij de gemeente. „We hebben nog nooit een woning toegewezen gekregen", aldus mevrouw Vonk. Het „verlanglijstje" van de krakers is ook wel moeilijk te verwezenlijken: „een al leenstaand huis buiten de be bouwde kom." Iets dergelijks heeft de gemeen te Bodegraven niet beschik baar in de woningsector. „Kleiner kunnen we echt niet gaan wonen", vertelt me vrouw Vonk. „Want dan zou den we de honden weg moe ten doen. En die zijn het enige dat mijn man nog heeft" willen ze hem nu ook nog afnemen." Ook toen zij op de Hollandshof woonden, kregen de Vonks last met de omwonenden over hun honden. „Op een gegeven moment liepen er zesentwin tig honden in de achtertuin rond. Zomers hadden de kinderener dan nog eens een schaap of een geit bij. Stel je voor dat elke bewoner van Bodegraven dat zou doen", al dus een van de Hollandshof- bewoners. Dubieus Aanstaande vrijdag doet de vi ce-president van de Haagse rechtbank uitspraak in het kort geding tegen de krakers. Of het voor de Vonks goed zal aflopen is zeer dubieus. Inmiddels heeft de gemeente hen wel een woning aan de Koninginneweg toegewezen. „Die woning is veel te klein. Zij bestaat uit in totaal vier kamers. Dat betekent dat we de honden weg moeten doen. En die hebben er juist voor gezorgd dat ik me al weer een stuk beter voel", zegt de heer Vonk. „Mijn schoonzuster is uit hetzelfde huis gegaan om dat het te klein was. Nu willen ze er ons instoppen", vult zijn echtgenote aan. Op de boerderij aan de Dirk Bavolaan kan de heer Vonk vrijer ademhalen. Ook zijn honden, de levende have van de familie Vonk bestaat be halve uit negen personen uit zestien honden, kunnen op het' erf lekker ravotten. De krakers voelen zich helemaal thuis in de boerderij, die ei gendom is van de firma Baars uit Bodegraven. „In het begin moesten we wat schipperen, alle leidingen waren natuur lijk afgesloten. De eerste volle dag dat we erin zaten ben ik naar het GEB gestapt De vol- Mevrouw Vonk voelt zich in haar element De boerderij heeft prachtige plavuizen op de grond en ondanks dat de muren kaal zijn, hebben de ruimten iets gezelligs Hieraan moet de heer Baars gedacht hebben, toen hij nog geen week geleden een kort geding aanspande tegen de krakers. De boerderij is uitstekend ge schikt voor bewoning en stond op de nominatie om door de firma als woonhuis te worden verkocht Invalide Enkele jaren geleden werd de heer Vonk invalide verklaard. Daarvoor was hij vrachtwa genchauffeur. Hij is zo uit zijn evenwicht geraakt dat hem zelfs verboden is nog een auto te besturen. „Hij heeft nou zijn liefhebberij gevonden in het fokken van honden. Dat De benen „Als de gemeente niet met iets anders komt, weet ik nog niet wat ik doe. Waarschijnlijk zet ik mijn vrouw en kinderen in het huis aan de Koninginne weg en neem ik de benen naar het buitenland. Dan moet de gemeente het zelf maar uitzoeken", aldus de heer Vonk tenslotte. Li es be th Vogels Waar doet mevrouw Hoogendijk 't van? Van d'r dikke salaris. Bi) uitzendbureau Luba. Zo maar 'ns een weekje werken. Slimme mevrouw Hoogendingesl Lelden: Nieuwe Rijn 35. Tel. 071-40341. Alphen a.d. Rlfn: Winkelcentrum De Aartiof 67. Tel. 01720-94645. ADVERTENTIEJ OPROEP AAN ALLE A-VERPLEEGKUNDIGEN die tijdelijk willen werken. Alle diensten op diverse afdelingen. Kom morgen langs en neem Je diploma's meel RANDSTAD uitzendbureau Van onze universiteitsmedewerker LEIDEN Het college van bestuur van de Rijksuniver siteit Leiden zal de minister van onderwijs en weten schappen ter kennis moeten brengen dat men met de huidige financiële middelen geen kans siet knelpun ten op te vangen, de onderwljslast van de docenten te verlichten en een slagvaardig beleid te voeren. De Leidse universiteitsraad nam gisteravond met 15 tegen 13 stemmen bij 4 onthoudingen een motie van deze strekking aan. Kort tevoren was het definitieve besluit over de zgn. meerjaren afspraken gevallen na een derde marathon-vergadering. Deze afspraken wor den met alle faculteiten gemaakt en hebben ojn. ge volgen voor het personeelsbeleid, de relatie tussen onderwijs en onderzoek en de maximale aantallen studenten. Ze waren neergelegd in een nota van de kant van het college van bestuur. Ondanks de hartstochtelijke verdediging door de indie ners heeft de universiteitsraad toch enkele belangrijke wijzigingen in de oorspronkelijke voorstellen aange bracht. De raad was van mening dat er een zekere vrije beleidsruimte moet blijven; een soort van potje, waar de raad zelf een bestemming aan kan geven buiten de afspraken met de faculteiten om, en dan ook zal kunnen worden aangesproken wanneer vanuit Den Haag een onverwachtse beleidswijziging wordt doorgevoerd. Zowel van de kant van het college van bestuur als van de kant van de verschillende faculteiten, die hiervoor geld zullen moeten afstaan kreeg deze wens heel wat kritiek. De juridische faculteit liet zelfs min of meer het onaan vaardbaar horen. Om echter te voorkomen, dat een nog verder strekkend amendement van de studentenle den Kuppens en Den Boef zou worden aanvaard; wat inhield dat deze voor Nederland unieke meerjarenaf spraken een jaar zouden worden uitgesteld zag het college van bestuur .zich uiteindelijk gedwongen water bij de wijn te doen en met het creëren van de vrije beleidsruimte akkoord te gaan. Het argument van de heren Kuppens en Den Boef deze hele operatie nog even uit te stellen lag voor hen in de vele ondeugdelijkheden cn onduidelijkheden die zij in het voorstel meenden te bespeuren. De overgrote meerderheid van de raad vond het prak tisch voordeel van de afspraken echter zwaarder wegen dan de onvolkomenheden, zodat alleen beide indieners uiteindelijk voor dit voorstel stemden. Van een onzer verslaggevers Leiden - Wethouder Tesselaar zal onderzoeken welke mogelijkhe den de gemeente openstaan om het zwembad De Overdekte voor Leiden te behouden. Hij zal dat nagaan in het kader van een onderzoek naar de realise ring van een tweede zwembad in Leiden naast het nieuwe bad De Zijl. De wethouder heeft dit tijdens de gistermiddag gehou den raadsvergadering beloofd op aandrang van het WD- raadslid Schoute. Overigens denkt de wethouder niet direct aan gemeentelijke investerin gen in De Overdekte: „De ex ploitant heeft het bad steeds In particuliere handen willen hou den. Dat betekent dat de conse quenties nu ook in zijn richting moeten worden gezocht". De gemeenteraad ging gistermid dag akkoord met het beschik baar stellen van 7,1 miljoen voor de bouw van het nieuwe zwembad De Zijl. En eveneens met de procedure waardoor het mogelijk wordt dat op het bad een extra subsidie van 4 A 5 miljoen wordt verkregen in het kader van de wijze regeling voor „aanvullende werken". Wethouder Tesselaar zei in dit verband een publicatie In de Leidse Courant te betreuren, waarin uit de doeken wordt gedaan dat De Zijl voor een bijdrage krachtens de „aanvul lende werken"-subisidie eigen lijk niet in aanmerking komt En dat daarom moet worden voorkomen dat het rijk te vroeg aan de weet komt dat Leiden een spaarpotje heeft waaruit het bad kan worden gefinan cierd. Hermans kampioen in vogelshow Noord wij kerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - De heer A. Hensbergen is tijdens de onlangs gehouden vogeltrn- toonstelling kampioen gewor den in de categorie kanaries. In de categorie groot tropen werd H. Zwaan met een Chinese dwergkwartel winnaar. Eon Goudbuikje van C. Zuiderduin werd als mooiste aangewezen in de categorie klein tropen Een zebravink van de heer Wesse- ling bleek er bij deze vinken uit te springen. De Goudisabcl ka narie van de heer Hermans won de prijs in de categorie gepigmenteerd. Jeugdkampioen werd Jaap Guldemnon. Alge meen kampioen van do hele show was J. Hermans, die voor zijn Goudisabe) kanarie negen tig punten kreeg. VEEHANDELAAR OVERVALLERS TE SNEL AF Van onze correspondent TER AAR - De 47-Jarige Alphen- se varkenshandelaar M. Stap per Is ternauwernood ontsnapt aan een overval. De handelaar reed gistermorgen rond tes uur op de Korteraarseweg In Ter Aar toen hij werd klemgereden door een andere personenauto, waarin drie gemaskerde man nen saten. Omdat hij vermoedde dat er sprake was van een overval nam hij snel de benen. Tijdens zijn vlucht zng hij kans zich van zijn portefeuille te ontdoen. Omdat een van de overvallers de Alphenaar op de hielen zat had deze geen andere keus dan de Ringsloot in te duiken. Korte tijd daarna zag de overvaller van verdere achtervolging af. Met behulp van een speurhond heeft de politie dc portefeuille en de autosleutels van de var kenshandelaar kunnen terug vinden. De politie verzoekt om inlichtingen over de bij de over val betrokken personen of het voertuig. ADVERTENTIE vraagt "»a1 «poad A-VERPLEEGKUNDIGEN (alia aianstan voor divaraa afdallngan) ANALISTES (HB0-A) algamaan kiinlach/charm ach) RÖNTGEN LAB0RANTES E.E.G.-LABORANTES "v randstad uitzendbureau LEIDEN, NIEUWE RIJN 44 Tel. (071) 44841 KATWIJK, PARSSTR. 19 Tel. (01718) 71215

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5